ΝΤΡΟΠΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #68456


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από asyn στίς 06 Δεκέμβριος 2005


    Στο κυνήγι και το ψάρεμα μου αρέσει η σεμνότητα.


     συμφωνόντας απόλυτα να προσθέσω και … η σοβαρότητα !

    [/indent]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    Korfes2003 στις #68457

    Καλημέρα σε όλους,

     

     

    Παιδεία …………… που έχουμε παιδεία για να έχουμε στο κυνήγι σε αυτή την χώρα , σε καθημερινή βάση ο ένας καταπατά τα δικαιώματα του άλλου και θεωρεί ότι τα δημοκρατικά του δικαιώματα και η εξάσκηση αυτών η αν θέλεις διεκδίκηση δεν έχουν καμία σχέση με την καταπάτηση των ίδιων  δικαιωμάτων του συνανθρώπου του δίπλα σε όλους τους τομείς !!!!!

    ¨Όλα τα δημοσιεύματα  περιεχομένου τέτοιου κάνουν κακό στο κυνήγι , στα μεν λαθροθηρίας , ατυχημάτων  υπάρχει η αντιπαράθεση της θηροφυλακής και των όποιων προσπαθειών επιμόρφωσης κλπ  

    Για την νόμιμη υπερθήρευση τι θα πεις είναι νόμιμο κλπ

    Δοκίμασε να δείξεις το έντυπο κάπου εκτός κυνηγετικής οικογένειας  και παρακολούθησε τις αντιδράσεις και θα καταλάβεις πολλά πράγματα , έστω και σε συμπαθούντες προς το κυνήγι !

    Γιατί να αναγκαστώ να αιτιολογήσω κάτι που δεν συμφωνώ σε μία τέτοια συζήτηση , αναγκαστικά όμως γιατί είμαι απλά  κυνηγός και να αναλώσω τα όποια επιχειρήματα μου αναγκαστικά για να μην μείνει κακή εικόνα , αντί να τα έχω για σοβαρές αιτιολογίες, αντιπαραθέσεις  έτοιμα !

    Η ερώτηση δεν με φοβίζει σαν ερώτηση για αυτά τα κυνήγια , με φοβίζει η εικόνα που θα μείνει στον απλό συμπολίτη μου άσχετο με την κυνηγετική πραγματικότητα , μην ξεχνάμε ποτέ αυτοί είναι η πλειοψηφία αυτής της χώρας με ότι σημαίνει αυτό !!!!!!!!!!!

     

    Για τη τελευταία ερώτηση σου , γι’ αυτό είναι και ξεχωριστά ,απευθύνεται ξεκάθαρα στους δημιουργούς του διαφημιστικού εντύπου και ειδικά για την αλλαγή  με την κόκκινη επεξήγηση για τα τρυγόνια !!!!!!!!!

     

    φιλικά

    GP

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #68463

     

     O Καναδός ερευνητής VIL.STEFANSSON έλεγε : “Ποιά είναι η διαφορά ανήθικης και ηθικής διαφήμισης ; Η ανήθικη διαφήμιση χρησιμοποιεί το ψέμα για να ξεγελάσει το καταναλωτικό κοινό, η ηθική διαφήμιση εν αντιθέσει, χρησιμοποιεί την αλήθεια για να ξεγελάσει το κοινό …”, όπως και να το προσεγγίσετε το θέμα, η διαφήμιση μπορεί να περιγράφει ως η επιστήμη, που αιχμαλωτίζει την ανθρώπινη νοημοσύνη σε τέτοιο βαθμό και αποσκοπεί στο να κερδίζει καταρχήν τις εντυπώσεις και εν συνεχεία τα χρήματά μας …

     Αλλά πιστεύω αγαπητοί φίλοι είναι επίφοβο να  μπαίνουμε σε τέτοιες διαδικασίες “εσωστρέφειας” ή αντιπαλότητας, για να διατυμπανίζουν κάποιοι τους πιθανούς εμπορικούς τους σκοπούς ή στόχους ή επιδιώξεις, όντως δίνεται μιά “κυνηγετική” διάσταση που δεν έχει να κάνει όπως σωστά παρατηρήθηκε, με την “σεμνότητα, την ταπεινότητα και την σοβαρότητα …” που επιβάλλεται από τις περιστάσεις.

     Προσωπικά θα επιθυμούσα να δω έναν τέτοιο σωρό από πχ καρακάξες ή κάργιες ή κουρούνες που και επιβλαβή είναι και καταστροφικά για την ελληνική πανίδα ή ψαρόνια αντί για τα “αργεντίνικα τρυγόνια” …  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #68474

    ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΑΝΗΘΙΚΗΣ ΚΑΙ ΗΘΙΚΗΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ?? ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΡΗΚΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ?? ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΠΟΥ ΣΑΝ ΜΗΝΥΜΑ ΝΑ ΛΕΕΙ ΨΕΜΑΤΑ? ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

    Η ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ. ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΕ ΣΕ ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ (ΕΞΥΠΝΗ) vs ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ (ΓΙΑ ΤΗΝ “ΝΗΠΙΑΚΗ” ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ). ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΔΕ ΝΑ ΚΟΡΟΪΔΕΨΕΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΙΣΕΙ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ… ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΤΕΝΑ GUIDELINES (ΚΩΔ. ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ) ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝ ΤΑ ΥΠΕΡΒΕΙΣ ΔΗΛ. ΠΕΙΣ ΨΕΜΑΤΑ, ΠΑΣ ΜΕΣΑ!!

    ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΕ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ.

    ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΤΙΝΗ.

    ΦΙΛΙΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    NIKOSAN στις #68480

    Mήπως κάποιοι είναι υπερβολικοί; Μήπως κάποιοι βρήκαν ευκαιρεία για να πουλήσουν κυνηγετική ηθική;Τα αργεντηνικα τρυγόνια τους πείραξαν; Γιατί δεν διαμαρτύρονται για τα του οίκου μας; Εδώ εν μιά νυκτή απαλάξαμε από τα δικαστήρια όλλους τους νυκτολαθροθήρες και ουσιαστικά δεν διαμαρτυρήθηκε κανείς…Μήν πουλάμε λοιπόν κυνηγετική ηθηκή με αφορμή μια μάλλον κακόγουστη αλλά αληθηνή διαφήμηση που απλά μεταφέρει μια πραγματικότητα, μιά αληθηνή εικόνα από άλλη χώρα. Δηλαδή αν την εικόνα αυτή την μετέδηδε το Ρώυτερ τι θα λέγαμε; Ηρεμα λοιπόν και μην βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας. Και μια λεπτομέρεια που νομίζω πως έχει την σημσία ττης. Ο Σωτηρόπουλος νομίζω πως είναι και μέλος του διοικητικού συμβουλίου της ΠΕΒΕΚΕ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #68481

    Tην τρίχα τριχιά την κάνουμε, συζητάμε τώρα για τον έμπορο και αθλητή ( που είναι γνωστός σε αρκετούς μας ) αν είναι σωστό που διάλεξε να διαφημιστεί με τον συγκεκριμένο τρόπο και όπως λέει ο alex κάθε είδους διαφήμιση, είναι καλή διαφήμιση.

    Το καταναλωτικό κοινό του είμαστε εμείς, ανάλογα λοιπόν με το πώς τον κρίνει ο καθένας μας ας τον αξιολογήσουσε και ας τον επιλέξουμε ή απορίψουμε, ως πρός τις επιλογές μας.

    Μην ξεχνάμε ότι φέτος η αγορά φυσιγγιών είναι χαμηλά, όχι μόνο λόγω ανυπαρξίας θηραμάτων αλλά και λόγω του πανικού με την γρίπη, ο κάθε έμπορος κοιτάει να διαφημιστεί με θεμιτό ή αθέμιτο τρόπο. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    Korfes2003 στις #68482

    ’στοχος και μη καλά διαβασμένος !

    Στον τύπο έντυπο και ηλεκτρονικά και στο εδώ forum έγινε χαμός με το θέμα για το συγκεκριμένο νόμο !!!!

    Για του οίκου μας τι άλλο να πούμε έχουμε γίνει γραφικοί σχεδόν πια !!!!!!!!

    Από πάνω , κεφάλι είναι το πρόβλημα !!!!

    Εσύ το είπες φίλε μου και αυτό είναι το χειρότερο γιατί ξέρει την εδώ κατάσταση και προβλήματα και από μέσα μάλιστα και από πρώτο χέρι !!!!!!!!!!!

     

    Από εμένα τέλος τα είπες άθελα σου ΟΛΑ !!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #68486

    ΑΚΟΥΣΑ Κ ΔΙΑΒΑΣΑ Κ ΚΑΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΩ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΚΥΡΙΞΕΙ ΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ.ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΑΝ ΚΥΝΗΓΟΣ- ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

    ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ PLAYBOY Κ ΝΑ ΔΙΑΦΗΜΙΖΕΙ ΚΑΠΟΤΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΓΑΜ….ΛΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΠΛΑΤΥ ΧΑΜΟΓΕΛΟ!!!

    ΤΩΡΑ ΠΕΡΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΩΝ Κ ΤΕΤΟΙΑ ΟΣΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΜΥΑΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟ ΠΡΑΤΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ!

    ΠΗΓΕΣ ΜΑΡΟΚΟ Η ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΟΚ,ΒΑΡΕΣΕΣ ΣΤΑ 2000 ΦΥΣΙΓΓΙΑ …1999 ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΟΚ,ΘΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΟΚ.ΚΡΑΤΑ ΤΑ ΓΙΑ ΠΑΡΤΥ ΣΟΥ ΑΦΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΟΚ!

    ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΛΑΘΡΟΘΗΡΑΣ ΟΠΟΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ????ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ!!!!!!!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #68496

     

     *( Η συγκεκριμένη φράση που ανέφερα Alex, ειπώθηκε από άνθρωπο του χώρου και δη Καναδό, που ξέρει πολύ καλά τα εσωτερικά του χώρου, μιάς και οι βασικές αρχές και επιταγές του marketing είναι αμερικανόπνευστες και από κεί “εξαπλώθηκε” στη γηραιά ήπειρο και σταδιακά από τη δεκαετία του 1980 πέρασε και στα πανεπιστημιακά έδρανα. 

     Οι κανόνες της ελεύθερης αγοράς και δη της καπιταλιστικής, μας έλεγαν οι “αμερινοσπουδαγμένοι” καθηγητές απαιτούν να κάνεις στη διαφήμιση, το ένστικτο ανάγκη, την ανάγκη επιθυμία, την επιθυμία προΐόν καταναλωτικό και να αποδείξεις, ότι η πρωτότυπη περί αυτού σκέψη είναι μοναδική και επιφέρει την απόλυτη ικανοποίηση του καταναλωτή ή πελάτη και την “εκπόρθηση” των ανταγωνιστών …”, στα πλαίσια αυτά και με αντικειμενικό σκοπό τη μεγιστοποίηση του κέρδους, ο ανταγωνισμός “”χρησιμοποιεί” όλα τα μέσα και κύρια την δυνατότητα της διαφήμισης, είδατε τι συμβαίνει σήμερα, για να μιλάμε με παραδείγματα, με την περίπτωση των προΐόντων ΟΠΑΠ, Ονομασίας Προέλευσης, Τοπικά επωνυμίες, πατροπαράδοτα προΐόντα … το γάλα που πίνουν τα παιδιά μας και την απάτη που έχει γίνει, όσο για το τι περιέχεται σε κάθε συσκευασία όπου το εισαγόμενο αντίστοιχο προΐόν κάνει θραύση και βαφτίζεται “διαφημιστικά” ελληνικό … αυτή είναι η ανήθικη διαφήμιση και η επιχειρηματική απολυταρχία των επωνύμων καρτέλ που λυμαίνονται διάφορους χώρους…δείτε τι γίνεται με τα τραπεζιτικά προΐόντα και σκεφθείτε πόσοι έπεσαν θύματα των διαφημιστικών παραπλανήσεων και ξεχνώντας να δούν και τα “ψιλά γράμματα”, αυτά που δεν δείχνουν οι ιλουστρασιόν ακριβοπληρωμένες αφίσες, έχασαν την περιουσία τους… τώρα πως η διαφήμιση “αγιοποιείται” και εξαγνίζεται σωρευτικά και περίπου είναι το “εικόνισμα” του προΐόντος που θα προσκυνήσουμε ευλαβικά … Κύριος οίδε, άραγε  πόσες γονυκλισίες θα κάνουμε και πόσα “ευχαριστώ Θεέ μου”, θα πρέπει να πούμε σε αυτόν που “συνέλαβε” την ιδέα …, εκτός αν εγώ ζώ σε άλλη χώρα και ξέρω άλλην “ελεύθερη αγορά” …).

     Επομένως ο καθένας – και συγγνώμη για τα παραπάνω μακροσκελή που τα έβαλα και εντός παρενθέσεων -, ξέρει και να φιλτράρει και να διΰλίζει αυτά που του σερβίρουν, οι καλοί ομολογουμένως “μάγειροι” που υπάρχουν και στο χώρο το κυνηγετικό, αυτοί (οι επιχειρηματίες) βάζουν τα λεφτά τους για να τα αυξήσουν … και εμείς ξοδεύουμε ίσως και από το περίσσευμα μας παρά πολλά κάθε χρόνο … αυτή είναι η μεγάλη ειδοποιός διαφορά, που ακριβώς καλείται εκ των ενόντων η διαφήμιση να καλύψει,… τώρα αν είναι εύστοχη, πνευματώδης, πειστική, αισθητικά αποδεκτή, υποσυνείδητα αφομοιώσιμη και εντυπωσιακά πρωτότυπη και “κινητοποιεί”  άμεσα τα καταναλωτικά αντανακλαστικά μας θα φανεί στη πορεία … από την καμπύλη πωλήσεων …εμένα όμως δεν με ενδιαφέρουν τα επιχειρηματικά κέρδη, αλλά η νοημοσύνη μου …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #68499

    Γιάννη δεν έχεις άδικο και αυτό γιατί βλέπεις τα πράγματα απο την μεριά του καταναλωτή και πολύ καλά κάνεις. Θα σου πώ όμως το εξής: “Ανήθικη διαφήμιση δεν υπάρχει αντιθέτως υπάρχουν ανήθικοι επιχειρηματίες διαφημιζόμενοι” Ο κύριος επιχειρηματίας που βαφτίζει το εισαγώμενο γάλα Ελληνικό για να στο πουλήσει δεν χρειάζεται τη διαφήμιση για να το κάνει και μάλιστα δεν δίνει και αναφορά σε κανέναν…. νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω.

    Αν λέιψει η ελεύθερη ανταγωνιστική διαφήμιση από την κοινωνία μας… ουέ και αλίμονο μας!!!

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    441
    mesonas στις #341725

    Κατά τα άλλα θεωρώ ότι τα dvd θα μού ήταν ωφέλιμα καί θα τα αγόραζα αν η διαφήμιση περιοριζόνταν στην πρώτη παράγραφο πού έτσι θα ήταν πραγματικά ενημερωτική.

    Οταν όμως έχει σκοπό την πλύση εγκεφάλου καί με θεωρεί τόσο ηλίθιο (καί αυτός πού την κάνει καί το έντυπο πού την φιλοξενεί) πού θέλει να με κάνει να πιστέψω ότι αν αγοράσω το dvd θα καταφέρω να θηρεύω 1213 τρυγόνια σε μία χώρα πού δεν θα τα ‘δώ σε όλη μου την ζωή (εκτός κι αν μού κάνει τα έξοδα γιά την Αργεντινή ο κύριος πού τα πουλάει) τότε από μένα σίγουρα έχασε 96 ευρώ.Μπορεί να καθήσει στον καναπέ του καί να τα δεί μόνος του.

    Ακριβώς αυτό πού λέει ο THEOD:δεν με ενδιαφέρουν τα επιχειρηματικά κέρδη, αλλά η νοημοσύνη μου …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #68501

     

     Θα συμφωνήσω στα παραπάνω Alex γιατί ακριβώς ως καταναλωτής ή πελάτης, υπό την ιδιότητα του κυνηγού δίνω ουκ ολίγα, άρα κατ΄ανάγκη, δεν πρέπει να προασπίζω το συμφέρον και την υπόστασή μου όπως οι περισσότεροί μας ;;  αν διαβάζετε στο “ΕΘΝΟΣ” τι παίζεται με χορηγούς, διαφημίσεις, εμπόρους σκυλοτροφών, κριτές, παρασκήνια  κλπ  τι να πούμε ;; όλοι αλληλοδιαπλεκόμενοι … φυσικά και η διαφήμιση είναι ευπρόσδεκτη και συμβάλλει στον υγιή ανταγωνισμό όταν πραγματικά δίνει αυτό που υπόσχεται, αλλά αυτή εξ ορισμού είναι ένα “άψυχο πράγμα” και την “σάρκα και τα οστά”, θα κληθούν να της τα δώσουν φυσικά πρόσωπα, οι επιχειρηματίες και σε πολλές περιπτώσεις δυστυχώς ο “σκοπός” αγιάζει τα μέσα … από αυτό συνήθως “πονάει” ο χώρος μας. 

     Και βέβαια δεν τίθεται θέμα υποκρισίας ή ψευτοευαισθησίας από την εικόνα την συγκεκριμένη κατά τα ανόητα οικολογικά πρότυπα, αλλά οι όποιοι συνειρμοί και οι όποιες παραπομπές που κάνουμε ως θεατές, αν θέλετε στην καλύτερη περίπτωση, μάλλον μας ξενίζουν ή απωθούν άλλους, ίσως γιατί ακριβώς εδώ, έχουμε άλλη θεώρηση του θηράματος που μας λείπει και το ψάχνουμε με το φανάρι …

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #68523

    NA KANΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ…ΑΝ Η ΦΩΤΟ ΕΔΕΙΧΝΕ ΕΝΑ ΚΥΝΗΓΟ ΜΕ 2 ΕΛΑΦΙΑ,Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΖΩΑ ΠΟΥ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΑΛΛΟΥ ΤΑ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ,,ΠΑΛΙ ΘΑ ΦΩΝΑΖΑΜΕ? Η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ ΔΙΑΦΕΡΕΙ.ΚΑΤΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ,,,ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΟΠΩΣ Ο G.DOCTOR ΕΓΡΑΦΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ…ΠΩΣ ΘΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕ ΤΙΣ ΚΡΙΣΕΙΣ ΜΑΣ????

    ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΠΛΑΣΑΡΕΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΥΤΟΣ ΑΦΟΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΝΑ ΚΟΚΟΡΕΥΕΤΑΙ ΓΙΑ 1300 ΟΤΑΝ ΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ 7000 ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ Η ΦΩΤΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΟΥΤΕ ΚΡΥΟ ΟΥΤΕ ΖΕΣΤΗ…

    Η ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΠΗΡΕ Ο ΛΕΟ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΥΜΦΩΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΟΤΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΣΟΔΑ ΚΑΘΩΣ ΞΟΔΕΥΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΩΝ ΤΡΥΓΩΝΙΩΝ…..ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΑΕΡΟΞΕΚΑΣΜΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ Η ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ …ΧΑΛΑΣΕ ΕΙΝΑΙ…….ΑΣΤΕΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    163
    LUPUS στις #68531

    Δεν τιθεται θεμα κυνηγετικης ηθικης αλλα γενικοτερα ηθικης. Οταν προβαλουμε κατι , σημαινει οτι του δινουμε αξια, το κανουμε οικειο στον αλλο πολυ περισοτερο ως διαφημιση, , τον κανουμε να το  θελει, να το αποδεχεται να τον χαροποιει αυτο. Η συγκεκριμενη  διαφημιση ειναι κατακριτεα. Αυτο δεν ειναι κυνηγετκη εικονα, μου θυμιζει  τις εικονες της κατοχης και του εμφυλιου που κοβανε τα κεφαλια των ανταρτων και τα πηγαινανε στα χωρια. και αυτο νομιμο ητανε. λοιπον? δεν ειναι κατακριτεο επειδη ειναι κατι νομιμο?  Μερικους δεν τους πειραξε οι εικονα και ισως να ηθελαν να το κανουν και αυτοι. Ναι , αλλα σε αλλες ενοτητες , εδω στο ε-αρτεμις, διαβαζω οτι δεν ειναι τα νουμερα το κυνηγι, αλλα τοσα αλλα. Αρα , μηπως απευθηνετε σε αυτους που κοιτανε μονο τα νουμερα?  Τοτε, οσοι το πιστευουν ασ το υποστηριξουν  ξεκαθαρα και η γνωμη τους θα ειναι σεβαστη.

    Επισης κατι κουβεντες που διαβασα δεν τις καταλαβα. Κατ αρχην ποιος γνωριζει ποσος ειναι ο πληθυσμος των τρυγονιων στην Αργεντινη και μιλαει για δισεκατομυρια?  Επισης, οι αναφορες στα ατυχηματα  που συμβαινουν σε κυνηγι αγριογουρουνου δεν κανουν κακο. καλο κανουν, μπας και βαλουμε μυαλο και καταλαβουμε ποσο ασχετοι ειμαστε. Αυτες οι ειδησεις, Βαγγελη , οπως και αυτες για τα κασετοφωνα, δεν πρεπει να τις βλεπεις ως δυσφιμηση των κυνηγων, αλλα ως καταγραφη μια πραγματικοτητας που πρεπει να  αλαξει.

    Ας καθησει  ο καθενας και ας σκεφτει τους λογους που κυνηγαει, τι τον ενδιαφερει περισοτερο και τι τον γεμιζει.Και ας μην μιλαμε μονο για κυνηγετικη ηθικη, διοτι δεν ειναι κατι ξεχωριστο απο το συνολο των ηθικων κανονων που ο καθενας μας κουβαλα.

    Και εμενα , ως νεου κυνηγου, αυτη η εικονα μου δημιουργησε ασχημα συναισθηματα. Δεν  δειχνει σεβασμο στο θηραμα και αυτος ο σεβασμος δεν ειναι κατι που μαθαινεται αλλα πηγαζει απο την γενικοτερη αντιληψη της ζωης. Και ειναι, τελος , διαφορετικο η αναμνηστικη προσωπικη φωτογραφια, και η δημοσιευση αυτης για εμπορικους σκοπους. Ας σκοτωσεις οσα θηραμτα θελεις, δικαιωμα σου, ασ τα σκοτωσεις με οποιον τροπο θελεις, παλι δικαιωμα σου, αν δεν νιωθεις ενοχες ή ντροπη για τους τροπους που ενεργεις και ας κρατησεις αυτες τις εικονες στο αρχειο σου να τις δεχνεις σε οποιον θελεις για να αποδειξεις οτι εισαι καλος σκοπευτης, αλλα δεν ειναι δικαιωμα σου να με κανεις να το βλεπω και να το διατυμπανιζεις κι ολας, επειδη μονο και μονο ειναι νομιμο εκει. δεν ειναι δικαιολογια αυτο. αυτη η εικονα με κανει να νιωθω ασχημα και υπολογος για πραγματα που  εγιναν απο αλλους. και αυτο δεν ειναι ψευτοηθικη οπως διαβασα απο καποιους. Μερικοι ετσι τα αντιλαμβανομαστε , καποιοι αλλοι  με διαφορετικο τροπο.

    Γιατι στην τελικη ολα αυτα γινοντε για τα χρηματα , και η διαφημιση του κυριου και η δημοσιευση απο το περιοδικο. και τοτε, οταν τα χρηματα εχουν το πρωταρχικο λογο, μερικες καταστασεις φανταζουν πιο ασχημες και πιο ωμες. Τα 1000 τοσα τρυγονια δεν τα σκοτωσε γιατι ηταν επιβλαβη, αλλα γιατι αποφερουν κερδος , χρησιμοποιοντας είτε αυτα είτε την εικονα τους οπως εγινε και ετσι χανεται η μαγεια του κυνηγιου , εκτος και αν εχει χαθει απο καιρο  και δεν το εχουμε καταλαβει.

    φιλικα νικολας

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    90
    stakaman στις #68540

    ολα καλα και ωραια τα παραπανω σχολια και δικιο εχουν ενμερη ολοι,αλλα εδω ταιριαζει το ρητο του νεοπτολεμου (μην πιστευης οτι ακους και πιστευε τα μισα απο οτι βλεπεις)ειδικα για τον διαφημιστικο τομεα!

    καλα να ειναι ο ανθρωπος να τα κανει αυτα τα νουμερα καθε μερα αλλα αφου τα δημοσιοποιησε για διαφημιστικους λογους θα δεχτει την κριτικη του καθε ανθρωπου καλη η κακη !!!

    φιλικα γιωργος!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων