ΝΤΡΟΠΗ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #68545

    Εμένα η λογική με οδηγεί σε όσα κατέληξε ο Λεο και αρκετοί φίλοι. Ωστόσο Υποσυνείδητα πέταξα και εγώ στο κάλαθο των αχρήστων ΑΜΕΣΩΣ το εν λόγω φυλλάδιο, παρόλο που με ενδιέφερε θεματικά. Πιστέυω πως εαν δεν υπήρχε αυτη η φοτό θα ενδιαφερόμουν αγοραστικά.

    Κατέληξα, αφού ασχολήθηκα σε καποια στιγμή ηρεμίας ότι αυτό που με απώθησε ήταν η κακογουστιά της διαφήμισης (βλέπε XIRO)και ο τρόπος πλασαρίσματος της σκοπευτικής ικανότητας. Αυτού του είδους η προώθηση με απωθεί γενικά. Αναφέρομαι στην προώθηση του εαυτού του καθενός με σκοπό το οικονομικό και μόνο όφελος με την τάυτιση του αλάνθαστου ειδήμονα που απευθύνεται σε κατώτερα διανοητικά όντα. Καποια στιγμή (επηρεασμένος απο την πολιτικη στην Ελλαδα (ψηφοθήρες και ψηφοφόρους)) θεώρησα ότι ο εν λόγω κύριως ξέρει τι κάνει – γνωρίζει σε τι κρετίνους απευθύνεται. Ωστόσο απο τα μυνήματα εδω ΕΥΤΥΧΩΣ αναθεώρησα διότι διακρίνω αν μη τι αλλο κάποιου είδους αισθητική στο υποτιθέμνο αγοραστικό κοινό του κυρίου.

    Κατά τα αλλα σαφώς και αποτελεί γεγονός το “επίτευγμα”, σαφώς είναι προσιτό να επιτευχθεί, ίσως εαν βρισκόμουν εκεί να το επιδιώκα χωρίς καμμια τύψη συνείδησης (διότι μου αρέσει να σκοτώνω θηράματα με κυνηγετικό όπλο) αλλά απο την αλλη θα σεβόμουν και θα σέβομαι ΠΑΝΤΑ τον καθε ανθρωπο και κυρίως την νοημοσύνη του. Θα πιστοποιούσα την σκοπευτική μου ικανότητα με κάποιο αλλο μέσο όχι οικολογικότερο αλλα τουλάχιστον ποιο προσιτό στην Ελληνική πραγματικότητα και ποιο προσιτό στην δυνατότητα να του καθε Ελληνα κατοίκου να δοκιμάσει. (πχ αγωνιστική σκοποβολή, σταθερότητα κυνηγετικη … ) και για να πετύχαινα και διαφημιστικά θα άφηνα το όνομα μου και την φήμη μου να δουλέψει υπέρ μου. Από ότι γνωρίζω το όνομα του εν λόγω κυρίου και η φήμη του αρκούσε για την προβολή.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #68546


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από LUPUS στίς 08 Δεκέμβριος 2005


    Επισης κατι κουβεντες που διαβασα δεν τις καταλαβα. Κατ αρχην ποιος γνωριζει ποσος ειναι ο πληθυσμος των τρυγονιων στην Αργεντινη και μιλαει για δισεκατομυρια?  

    Νικόλα, δεν λένε ψέμματα. Αντί απαντήσεως δες αυτήν την φωτογραφία:

    Επισης, οι αναφορες στα ατυχηματα  που συμβαινουν σε κυνηγι αγριογουρουνου δεν κανουν κακο. καλο κανουν, μπας και βαλουμε μυαλο και καταλαβουμε ποσο ασχετοι ειμαστε. Αυτες οι ειδησεις, Βαγγελη , οπως και αυτες για τα κασετοφωνα, δεν πρεπει να τις βλεπεις ως δυσφιμηση των κυνηγων, αλλα ως καταγραφη μια πραγματικοτητας που πρεπει να  αλαξει.

    Συμφωνώ και επαυξάνω στην τελευταία σου πρόταση. Διαφωνώ όμως στο ότι κάνουν καλό. Μην ξεχνάμε ότι αυτές οι ειδήσεις βγαίνουν στην φόρα μετά από κάτι εξαιρετικά άσχημο. Τον μοιραίο τραυματισμό ενός συναδέλφου μας από τα σκάγια ενός άλλου. Ναι, μπορεί να έχει και θετικά αποτελέσματα μια τέτοια δημοσίευση για εμάς τους κυνηγούς, αλλά ακριβώς ένα τέτοιο γεγονός έγινε κεντρικό θέμα εκπομπής σε μεγάλο σταθμό και εκμεταλεύτηκε σε ακραίο βαθμό από τον γνωστό παρουσιαστή. Διαβάστε τις αντιδράσεις στον κυνηγετικό τύπο, εκπροσώπου των κυνηγών που συμμετείχε σε εκείνη την εκπομπή και δέχτηκε φοβερή λαϊκίστικη επίθεση. Θα την βρω και θα την παραθέσω αν μπορέσω.

    Ας καθησει  ο καθενας και ας σκεφτει τους λογους που κυνηγαει, τι τον ενδιαφερει περισοτερο και τι τον γεμιζει.Και ας μην μιλαμε μονο για κυνηγετικη ηθικη, διοτι δεν ειναι κατι ξεχωριστο απο το συνολο των ηθικων κανονων που ο καθενας μας κουβαλα.

    Και εμενα , ως νεου κυνηγου, αυτη η εικονα μου δημιουργησε ασχημα συναισθηματα. Δεν  δειχνει σεβασμο στο θηραμα και αυτος ο σεβασμος δεν ειναι κατι που μαθαινεται αλλα πηγαζει απο την γενικοτερη αντιληψη της ζωης.

    Απόλυτα σύμφωνο με βρίσκεις σε όλα Νικόλα. Αλλά…

     Και ειναι, τελος , διαφορετικο η αναμνηστικη προσωπικη φωτογραφια, και η δημοσιευση αυτης για εμπορικους σκοπους. Ας σκοτωσεις οσα θηραμτα θελεις, δικαιωμα σου, ασ τα σκοτωσεις με οποιον τροπο θελεις, παλι δικαιωμα σου, αν δεν νιωθεις ενοχες ή ντροπη για τους τροπους που ενεργεις και ας κρατησεις αυτες τις εικονες στο αρχειο σου να τις δεχνεις σε οποιον θελεις για να αποδειξεις οτι εισαι καλος σκοπευτης, αλλα δεν ειναι δικαιωμα σου να με κανεις να το βλεπω και να το διατυμπανιζεις κι ολας, επειδη μονο και μονο ειναι νομιμο εκει. δεν ειναι δικαιολογια αυτο. αυτη η εικονα με κανει να νιωθω ασχημα και υπολογος για πραγματα που  εγιναν απο αλλους. και αυτο δεν ειναι ψευτοηθικη οπως διαβασα απο καποιους. Μερικοι ετσι τα αντιλαμβανομαστε , καποιοι αλλοι  με διαφορετικο τροπο.

    …Σαφέστατα είναι δικαίωμα του καθενός να δημοσιοποιεί ότι θέλει. Δημοκρατία έχουμε, ελευθερία έκφρασης ζητάμε. Αρνούμαι να μπω σε αυτό το σκεπτικό, ότι ότι δεν εγκρίνουμε κάποιοι για τους χ,ψ λόγους δεν πρέπει να δημοσιοποιείται. Από κει και πέρα, το τι κάνουμε σαν αναγνώστες τέτοιων εντύπων και σαν καταναλωτές, πολίτες και κυνηγοί είναι άλλο.

    Γιατι στην τελικη ολα αυτα γινοντε για τα χρηματα , και η διαφημιση του κυριου και η δημοσιευση απο το περιοδικο. και τοτε, οταν τα χρηματα εχουν το πρωταρχικο λογο, μερικες καταστασεις φανταζουν πιο ασχημες και πιο ωμες. Τα 1000 τοσα τρυγονια δεν τα σκοτωσε γιατι ηταν επιβλαβη, αλλα γιατι αποφερουν κερδος , χρησιμοποιοντας είτε αυτα είτε την εικονα τους οπως εγινε και ετσι χανεται η μαγεια του κυνηγιου , εκτος και αν εχει χαθει απο καιρο  και δεν το εχουμε καταλαβει.

    και εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα Νικόλα. Αφού λοιπόν διακρίναμε τι κρύβετε πίσω από την εικόνα αυτή, γιατί να κάνουμε όλους αυτούς τους αφορισμούς και να γινόμαστε ίσως και υπερβολικοί;

     Αφού την ουσιαστική αντίδραση σε τέτοιες διαφημίσεις την “νοιώθουμε”. Η γνώμη μου είναι ότι η παντελής αδιαφορία για το διαφημιζόμενο προϊόν είναι η καλύτερη απάντηση. Όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα μου, σκεφτείτε ότι ίσως και να επιδιώκει αυτό το ντόρο που δημιουργήθηκε… μη του κάνουμε το χατήρι

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #341738


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από vagelisdr στίς 09 Δεκέμβριος 2005



    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από LUPUS στίς 08 Δεκέμβριος 2005


     

     

    “‘ Και εμενα , ως νεου κυνηγου, αυτη η εικονα μου δημιουργησε ασχημα συναισθηματα. Δεν  δειχνει σεβασμο στο θηραμα και αυτος ο σεβασμος δεν ειναι κατι που μαθαινεται αλλα πηγαζει απο την γενικοτερη αντιληψη της ζωης.

    Γιατι στην τελικη ολα αυτα γινοντε για τα χρηματα , και η διαφημιση του κυριου και η δημοσιευση απο το περιοδικο. και τοτε, οταν τα χρηματα εχουν το πρωταρχικο λογο, μερικες καταστασεις φανταζουν πιο ασχημες και πιο ωμες. Τα 1000 τοσα τρυγονια δεν τα σκοτωσε γιατι ηταν επιβλαβη, αλλα γιατι αποφερουν κερδος , χρησιμοποιοντας είτε αυτα είτε την εικονα τους οπως εγινε και ετσι χανεται η μαγεια του κυνηγιου , εκτος και αν εχει χαθει απο καιρο  και δεν το εχουμε καταλαβει….”

     


    Προσωπικά επιθυμώ να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου στον φίλΟ “LUPUS” για τις φιλοσοφημένες και γεμάτες μηνύματα απόψεις του, πόσο μάλλον, που πρόκειται για σχετικά νέο συνάδελφο κυνηγό, που βλέπει το κυνήγι μέσα από ένα άλλο αξιακό σύστημα και μιά άλλη οπτική γωνία και λειτουργεί ενσυνείδητα και με βάση “σταθερές” και όχι με εικόνες και απαστράπτουσες καταχωρήσεις, που θέλουν να ξυπνήσουν, άραγε ποιά ορμέμφυτά μας ;;

    Ποιό είναι εν τέλει το “ηθικόν δίδαγμα” της όλης αυτής “σκηνικής”  παρουσίασης ;; τι πρόσφερε στον μέσο έλληνα κυνηγό ;; τι του βελτίωσε ή του διόρθωσε ;; αν μιλάμε πολύ περισότερο για έναν πρωταθλητή κλπ γιατί δεν αρκούσαν οι τίτλοι του σκοπευτηρίου ή των αγώνων, ποιά δηλαδή καταξίωση ή υστεροφημία αποκόμισε ή διέσωσε από όλη αυτή τη διαδικασία ;; 

    [/indent][/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    521
    asyn στις #68553

    Χώρια αυτό που ανέφερα στην αρχή οτι δηλ. μου αρέσει η σεμνότητα (τουλάχιστον ως προς το θήραμα) και πολύ σωστά πρόσθεσε και ο φίλος Λεονάρδος επιπλέον και τη σοβαρότητα, αυτό που με ενδιαφέρει είναι αυτό που επικαλέστηκαν σε προηγούμενα μηνύματά τους κάποιοι συνάδελφοι…..ο σεβασμός στη νοημοσύνη μου….

    Όταν βλέπω μια διαφήμιση που με κάνει να νιώθω σα να με κοροϊδεύουν και συνάμα δίπλα στον “Ράμπο” ο “Πάμπλο” που είναι εκπαιδευμένος σε ατελείωτα απορτ, τότε ναι, αυτή η διαφήμιση για μένα είναι αποτρεπτική από το προϊόν το οποίο υπό άλλες συνθήκες ίσως και να το αγόραζα!

    Αυτό όμως που θέλω να πω κλείνοντας -και που δεν είδα να το αναφέρει κανείς εκτός και αν μου διέφυγε- είναι οτι ο εν λόγω κύριος πέτυχε το σκοπό της διαφήμισής του….δηλαδή έκανε τον κόσμο να συζητάει και να ασχολέιται με αυτόν και αυτό που θέλει να πουλήσει!  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #68557

     

     Ακούγοντας και τα “σχολιανά” συναδέλφων στις “ΙΧΝΗΛΑΣΙΕΣ” του Σ/Κ προς το “μάλλον όχι” μου πάει και μένα … άλλωστε μιά τέτοια παρουσίαση, με κόκκινες λεζάντες και επισημάνσεις(σαν να επικαλούμαστε τον … ΚΟΚ), ως  δηλωτικά της “νομιμότητας” της διαδικασίας, την οποία κανένας δεν αμφισβήτησε, άλλα είναι αυτά αμφισβητούνται … χάνει έδαφος από αρχής …  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    128
    Korfes2003 στις #68558

    Καλημέρα,

    Μπορεί φίλε μου να πέτυχε αυτό που λες την συζήτηση του προϊόντος  προς πώληση αλλά από αυτά που διαβάζω εδώ ( ευτυχώς ) τουλάχιστον όλοι μας ενώ ήμασταν υποψήφιοι αγοραστές για κάτι ενδιαφέρον  , στους περισσότερους μας γύρισε αρνητικά και μας απότρεψε από το να ενδιαφερθούμε περισσότερο με τελικό σκοπό την αγορά από το ίσως καλό προϊόν (θέμα σκόπευση κλπ)  και συγκέντρωσε την συζήτηση στην φωτογραφία και όχι στο ίδιο το προϊόν και το θέμα του !

    Δεν είμαι διαφημιστής Φαρμακοποιός είμαι αλλά νομίζω μία πολύ λάθος σκέψη  και μία ευτυχώς για τους πολλούς απαράδεχτη φωτογραφία κατάστρεψε ένα προϊόν ίσως πολύ καλό από έναν μεγάλο γνώστη του είδους και συμπαθή άνθρωπο κατά τα άλλα !!

     Συγχαρητήρια στον φίλο LUPOS  που αν κατάλαβα καλά είναι και νέος άνθρωπος , συνάδελφος , τα είπε σωστά και απλά και δείχνει ότι στο συνάφι μας υπάρχει ελπίδα ακόμη και αξίζει η όποια προσπάθεια διάσωσης αυτού του  παραδοσιακού τρόπου ζωής που λέγεται κυνήγι στην Ελλάδα  και για τους μετά από εμάς όσο είναι δυνατόν !

    Προσωπικά θέλω να πιστεύω ότι το μήνυμα δόθηκε και έγινε κατανοητό και ότι θα είμαστε όλοι πιο προσεκτικοί στο μέλλον !!!!

    ΓΠ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    NIKOSAN στις #68566

    Mπορεί ο συγκεκριμένος διαφημηζόμενος να κατάφερε τον στόχο του που ήταν η συζήτηση και ο ντόρος για το προιόν και το όνομά του αλλά αν θέλουμε να είμαστε ειληκρηνείς θα πρέπει να παραδεχτούμε πώς έδωσε και την ευκαιρεία σε κάποιους από εμάς να ….πουλήσουμε κυνηγετική ηθική! Μήπως λοιπόν έχουμε φτάσει στην υπερβολή σχετικά με αυτή την διαφήμηση; Και γιατί κάποιοι από εμάς γίνονται έτσι ευκολα κριτές της κυνηγετικής ηθικής των υπολοίπων; Γιατί εναι καταδικαστέοι και όσοι δεν απορίπτουν την συγκεκριμένοι διαφήμηση και εικόνα; Μην τρελαθούμε κιόλας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #68567

    Εμένα πάλι μου φαίνεται πως η εν λόγω διαφήμιση ΑΠΕΤΥΧΕ παταγωδώς τόσο ώς προς το οικονομικό αποτέλεσμα αλλα κυρίως ώς προς το γόητρο και το όνομα του εν λόγω κυρίου.

    Επεσε από ότι καταλαβα τόσο “κραξιμο” που πολλοί θα ντρέπονται να αγορασουν το συγκεκριμένο προιόν. Αλλοί πραγματικά προσβλήθηκαν απο την εικόνα των τρυγονιών, αλλοι ταυτίστηκαν με τον “απορτιέρη Παμπλο”, αλλοι ζήλεψαν την τύχη του κυρίου να πραγματοποιεί αυτα τα κυνηγετικα ταξίδια, αλλοι ενιωσαν σαν ευτελές αγοραστικό κοινο, αλλοι αντέδρασαν συνειδησιακά … αλλοι … αλλοι …

    Μεσα σε αυτούς όλους μένουν και κάποιοι που θα βρούν ενα λόγο να πληρώσουν αυτα τα αρκετα χρήματα για να προμηθευτούν το DVD.

    Αυτό όμως είναι το τελευταίο. Το κυριότερο ΛΑΘΟΣ για εμένα είναι ότι ο Κύριος αυτός είχε ενα καταπληκτικό όνομα που κανείς δεν είχε μέχρι πρόσφατα λόγο να το αμφισβητήσει ή να του προσάψει οτιδήποτε. Μάλιστα πιστεύω πως καποιοι γνώριζαν το “επίτευγμα του” με αυτα τα τρυγόνια και από στόμα σε στόμα θα υπήρχε και μία κρυφή αναγνώριση σε συζητήσεις κυνηγετικών κύκλων. Σε αυτές τις περιπτώσεις, όπου δεν μιλούν οι εικόνες αλλά οι ιστορίες τα πραγματα διοφοροποιούνται πλήρως. Το επίτευγμα δίνει κύρος!! Το κύρος αυτό καταφερε να το χάσει σε μία μερίδα κυνηγών απο ενα διαφημιστικό λάθος. Μαλιστα θεωρώ το λάθος αρκετα ΧΟΝΔΡΟΕΙΔΕΣ … τόσο που δεν μπορεί να γινόταν συμπτωματικά και τυχαία, αλλά μόνο απο ανικανότητα.

    Ενα αλλο θέμα που θα ήθελα να θίξω ..είναι το παρακάτω. Αναφέρθηκε ότι τα τρυγόνια είναι μαστιγα στην Αργεντινή. και ρωτώ μάστιγα για ποιούς??? ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ??? Και γιατι να μην το παρουμε αναποδα …γιατί οι ανθρωποι να μην είναι μαστιγα για τα τρυγόνια????? Τα τρυγόνια αυτα δεν αποτελούν μέρος της φύσης??? Εχουμε το δικαίωμα να κρίνουμε τις επιλογές της φύσης??

    ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΟΧΙ. Ετσι δεν θεωρώ και εγώ με την σειρά μου δικαιολογία την γενοκτονία των τρυγονιών, ακρίδων κουνουπιών κλπ. Θεωρώ ότι είναι μια αντίδραση της ανθρωπινης ιδιοσυγκρασίας. Η ανάγκη για πλήρη κυριαρχία. Αυτο μάλιστα ΠΑΛΙ το βλέπω σαν ΦΥΣΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ. Καποιοι σε όλο αυτο το παιχνίδι βρίσκουν και την ευκαιρία που τους δίνει η τσέπη τους και οι ορέξεις τους να κάνουν και το χόμπυ τους. Και μια και το χόμπυ είναι κάτι που μας αρεσει. Στην προκειμένη περίπτωση ο διαφημιζόμενος κύριος εκανε αυτο που του αρέσει. Αλλωστε δεν δήλωσε ότι πήγε να βοηθήσει την Αργεντίνικη κυβέρνηση.!!!

    Μας αρέσει λοιπόν να σκοτώνουμε θηράματα εμάς τους κυνηγούς. Μάλιστα όταν υπάρχει πληθώρα βρίσκουμε την δικαιολογία των σκορ!! Των στατιστικών!!! Την βρίσκουμε για να ΜΗΝ σταματήσουμε να σκοτώνουμε εκείνη την στιγμή.

    Στην πραγματικότητα δηλαδή θεωρώ ότι η ίδια η πράξη δεν μας ενοχλεί πραγματικά γιατι δεν μας νοιαζει ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ το αποτελεσμα της στην φύση, αλλά μας ενοχλεί η παρουσιάση της απλα και μόνο διότι επιβαρύνει την ανθρωπινη ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ … την οικολογία της κοινωνίας που εχουμε δημιουργήσει διότι αποκαλύπτει τους ρύπους… τα αποβλητα μας και τα μετατρέπει σε τύψεις. Και ποιος έχει όρεξη για τύψεις σήμερα??? Αυτός που είναι η αιτία για τετοιου είδους αποκαλύψεις ΠΑΝΤΑ ειναι ο κοινωνικά ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟΣ. Και εδώ ήταν ΤΟ Λάθος!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    NIKOSAN στις #68568

    dΔεν κατάλαβαγια ποιό λόγο είναι υποτημητική η δουλειά του ‘απορτιέρη’ Πάμπλο και δεν είναι υποτημητική η δουλειά του σερβητόρου Γιάννη,Πέτρου, Βασίλη κ.λ.π. που σερβίρει τους τουρίστες πελάτες σε κάποιο ελληνικό νησί;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1048
    _geo_ στις #68595

    ισως το αρχικο μου μυνημα να μην εγινε κατανοητο σε καποιους.δεν ειπα οτι αυτο που εκανε ο εν λογω κυριος ειναι παρανομο αλλα οτι ειναι υπερβολικο για τα δεδομενα της ελλαδας.θα μπορουσε καλλιστα να διαφημιστει με αλλο τροπο και οχι με τετοιου ειδους φωτογραφιες που το μονο που κανουν ειναι να προκαλουν.

    φιλε NIKOSAN μπορει για σενα ο τιτλος να ειναι υπερβολικος αλλα εμενα οταν το ειδα μου προκαλεσε ντροπη για καποιους που θελουν να λεγονται “κυνηγοι”.το θεμα δεν θα το ανοιγα αλλα μαζι με μενα ειδε το εντυπο η κοπελα μου κ αλλοι απο την παρεα που δεν ειναι κυνηγοι κ επρεπε να εισασταν μπροστα να δειτε την εκφραση τους.τοσο καιρο προσπαθουσα να τους εξηγησω τι ειναι το κυνηγι κ οτι δεν ειναι κακο κτλ κτλ κ μια φωτογραφια ηταν αρκετη για να τους δημιουργησει μια εντελως αρνητικη εικονα για την κοινη μας αρρωστια.πιστευετε οτι ειχα περιθωριο να κατσω να τους εξηγησω οτι αυτο ειναι νομιμο στην αργεντινη κ γιατι?ολοι χαρακτηρησαν το γεγονος σαν δολοφωνια κ μαλλον ειχαν δικιο απο την πλευρα τους.

    επισης φιλε NIKOSAN θελω να σε παρακαλεσω να ανακαλεσεις.δεν νομιζω οτι εδω μεσα πουλαμε κυνηγετικη ηθικη…μοιραζομαστε τις ανησυχιες μας κ τις σκεψεις μας.ειμαι 22 χρονων, κυνηγαω 4 χρονια κ ειμαι στα βουνα απο τα 14.δεν νομιζω οτι εχω προκαλεσει ποτε με τα γραφομενα μου εδω μεσα κ προπαντως δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για αυτο που ειμαι.

    καλα θα ηταν να προσεχαμε κ λιγο αυτα που λεμε κ να μην προσβαλουμε τους αλλους χωρις λογο.αυτος ειναι βασικα κ ενας αλλος λογος που ανοιξα το θεμα.οτι δηλαδη εμενα σαν κυνηγο με προσβαλει αυτη η εικονα.μπραβο σε οποιον μπορει να κανει τετοια κυνηγια αλλα ας τα κρατησει για τον εαυτο του κ για τους φιλους του.τετοια δημοσιευματα υπονομευουν αυτο που τοσα χρονια προσπαθουμε ολοι να διαφυλαξουμε.ποσο μαλλον οταν γινονται κ απο ανθρωπους που ξερουν την ελληνικη πραγματικοτητα καλυτερα απο πολλους αλλους(ειναι μελος της ΠΕΒΕΚΕ ο κυριος οπως ειπε καποιος).

    επισης θα συμφωνησω οτι η διαφημηση του απετυχε παταγοδως αλλα δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.δεν εχω τιποτα να χωρισω με τον κυριο αλλα τωρα που το σκεφτομαι μαλλον χαιρομαι γιατι το πλατυ του χαμογελο στην φωτογραφια δεν ειναι επειδη βοηθησε τους ντοπιους να καταπολεμησουν τα “κακα” τρυγονια.πιο πολυ μου φανηκε σαν διαφημηση του εαυτου του παρα του προιοντος του.

    και να ρωτησω κ κατι τελευταιο:αν δημοσιευε καποιος εδω στο φορουμ φωτογραφια του αγκαλια με 1000 τρυγονια στην αργεντινη θα του ελεγε κανενας μπραβο???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    NIKOSAN στις #68619

    Aσφαλώς και ανακαλώ άν έθιξα κάποιον. Δεν είχα αυτή την πρόθεση..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #341750


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από _geo_ στίς 09 Δεκέμβριος 2005


    ………….και να ρωτησω κ κατι τελευταιο:αν δημοσιευε καποιος εδω στο φορουμ φωτογραφια του αγκαλια με 1000 τρυγονια στην αργεντινη θα του ελεγε κανενας μπραβο???


    [/indent]

    THA ELEGA BRAVO MONO SE AYTON POU THA EIXE FYTEYSEI ENA OLOKLIRO DASOS MONOS TOU H’ THA EIXE EPANAENTAKSEI THIRAMATA EKEI POU EXOUN XATHEI PIA(PEDINES PERDIKES).KAPOTE EDW SE MIA LIMNOTHALASSA I ITALOI(GERONTAKIA SIMERA)AFOU EKANAN MIA MEGALI PAGANA SE FALARIDES K TIS EKLISAN EKEI POU ITHELAN TIS PYROVOLISAN ME KANONAKI POU EIXE MESA SAN GEMISH SKAGIA,VIDES,SIDERA KTL.ME FRIXTO APOTELESMA GIA TIS FALARIDES K FANTASTIKA KALO GIA AUTOYS.OTAN TWRA MOU TO SYZHTANE KSANA AUTO TO THEMA PARADEXONTE OLOI POSO LATHOS EIXAN KANEI…TOTE!K DEIXNOUN STOUS NEWTEROUS TO LATHOS PROS APOFYGH!

    ISWS STHN LATINIKH AMERIKH NA MPOROUN NA KANOUN TETOIA NOUMERA K KALA KANOUN EKEI, ALLA ZOUME STHN ELLADA K ANTE NA PROSPATHISEIS NA DWSEIS STON NEO KYNHGO EDW PWS KYNHGI DEN EINAI NOUMERA,KARTERIA NYXTERINA,KASETWFONA K OTI ALLO VAZEI O NOUS MAS…GIA NA KANEIS ANTISTOIXA NOUMERA!SEVOMAI TO THIRAMA K TOUS SYNADELFOUS KYNHGOUS MOU.O KATHENAS EXEI THN KRISI TOU!K PRATEI ANALOGA.ALLA META MHN LEME OTI EINAI MONO ELEIPSH KYNHG.PEDIAS AFOU ME TETOIES EIKONES THN XALAME.K GIA PARADEIGMA EXETE DEI TOUS KYNHGOUS ZARKADIWN K ELAFIWN ALLA K AGRIOGOUROUNWN STHN YPOLOIPH EYRWPH PWS SEVONTE TO THIRAMA TOUS VAZONTAS PANTA ENA FRESKO KLARAKI STO STOMA TOU.NAI AYTH EINAI PRAGMATIKI PAIDEIA.SKEFTEITE OTI K STIS BALKANIKES XWRES DIPLA MAS POU I EKVIOMIXANI THS GHS THYMIZEI THN ELLADA TOU 70 YPARXOUN POLLA TRYGONIA K EKEI FRONTIZOUN GIA NA EXOUN THIRAMATA PANTA.GIATI KAPOIOI PLIRWNOUN KALA GIA NA PANE EKEI NA KYNHGHSOUN OPOTE KATALAVAN TO SYMFERON TOUS EINAI H PLIROTHTA SE THIRAMATA.

    PANTWS EMENA MIA FWTOGRAFIA ME EKATOMVES THIRAMATWN MOU FERNEI STA MATIA MOU MIA MELLONTIKI FWTO KAMENHS K EGATELIMENIS GHS.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    31
    gsgouros στις #68652

    ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΡΥΓΟΝΙΩΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΤΡΥΓΟΝΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥΣ. ΕΝΑ ΤΡΥΓΟΝΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ 120 ΣΠΟΡΟΥΣ ΑΠΟ ΗΛΙΟΣΠΟΡΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΙΣΤΗΤΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #68675

      Φίλε sgoyromalli εγώ όταν βλέπω καμμιά ταινία σπίτι τρώω 342 ηλιόσπορους ψημένους και αλατισμένους.

      Ελπίζω να μην με θεωρήσετε επιβλαβή και με αρχίσετε στο ντουφεκίδι….

    (Υπομονήήήήή…)Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    221
    kostasts στις #68682

    Συμφωνώ ότι η διαφήμιση είναι προκλητική. Προκλητική και στα μάτια και στο μυαλό μας. Τι διαφορά έχει αλήθεια η παράθεση αυτών των φωτογραφιών από αυτούς (ελάχιστους) που κρεμάνε θηράματα έξω από τα αυτοκίνητά τους; Μη μου πείτε όμως ότι δεν το περιμένατε από τον συγκεκριμένο κύριο. Παρατηρείστε κατά καιρούς τις διαφημίσεις των προϊόντων που αντιπροσωπεύει και θα διαπιστώσετε ότι και αυτές στο σύνολό τους χαρακτηρίζονται τουλάχιστον από κακογουστιά. Στο προκείμενο τελικά. Τι πουλάει ο κύριος Σωτηρόπουλος και πως το πλασάρει; Ποιόν θέλει να ανταγωνιστεί; Είναι γνωστή η ενόχληση που έχει εκφράσει κατά καιρούς ο συγκεκριμένος τόσο για την επιτυχία, όσο και για την ύπαρξη της Ελληνικής Σχολής Κυνηγετικής Σκοποβολής του Μπάμπη Αιγινίτη, κυρίως για το γεγονός ότι παράγει κυνηγούς συνειδητοποιημένους ως σκοπευτές στους οποίους δεν μπορούν να πουλάνε διάφοροι εξυπνάδες. Αλήθεια τι απέγινε η προ ετών αντίστοιχη προσπάθεια του κου Σωτηρόπουλου και για ποιούς λόγους απέτυχε παταγωδώς; 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων