ΝΤΡΟΠΗ

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 46 έως 58 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #68709


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από kostasts στίς 11 Δεκέμβριος 2005


     Ποιόν θέλει να ανταγωνιστεί; Είναι γνωστή η ενόχληση που έχει εκφράσει κατά καιρούς ο συγκεκριμένος τόσο για την επιτυχία, όσο και για την ύπαρξη της Ελληνικής Σχολής Κυνηγετικής Σκοποβολής του Μπάμπη Αιγινίτη, κυρίως για το γεγονός ότι παράγει κυνηγούς συνειδητοποιημένους ως σκοπευτές στους οποίους δεν μπορούν να πουλάνε διάφοροι εξυπνάδες.


    [/indent]  Είναι ένα ερώτημα κρίσεως και προσωπικά με είχε κάνει να αναρωτηθώ και να ψάξω το σημείο “σύγκρισης”, ειδικά την εποχή, που ο Μπάμπης Αιγινίτης απαντούσε εδώ στα ερωτήματά μας στην στήλη των “ΟΠΛΩΝ” και ταυτόχρονα διαβάζαμε στο περιοδικό (το τέως ή το νύν) τις απόψεις που όπως επισημαίνει ο Κώστας παραπάνω, ήταν η σωστή χρήση του όπλου, το ασφαλές κυνήγι αλλά και η “ολική εκπαίδευση” του κυνηγού στην εν γένει συμπεριφορά του … προσωπικά δεν θυμάμαι φωτογραφία του, πίσω από εκατόμβες θηραμάτων … βλέπετε το αισθητήριο του καθενός μας “παίζει” πολύ αλλά τελικά η εικόνα που θα βγεί πιό έξω, παύει να έχει προσωπικό χαρακτήρα και γίνεται δημόσιο θέαμα άρα προκύπτουν και παρενέργειες και κριτικά σχόλια … όπου  η άποψη και η θέση του καθενός είναι σεβαστή αλλά εγώ θα επιμείνω, στο τι αντικειμενικά προσφέρει κάθε τέτοια κίνηση στον μέσο Έλληνα κυνηγό.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #68715

    ΕΓΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΡΜΗΝΙΑ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΑΥΤΗ????

    ΠΟΣΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΥΝΗΓΟΙ ΠΑΝΕ ΓΙΑ….(ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ) ΣΤΗ ΡΩΣΙΑ,ΤΗ ΣΚΩΤΙΑ, ΑΙΓΥΠΤΟ,ΣΟΥΔΑΝ,………..

    ΑΡΚΕΤΟΙ….ΕΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ……..ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ

    ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΛΕΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ??????????????????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #341761

     Η ολη μου αντιρρηση ειναι στον αριθμο. Ξερω οτι δεν ειναι παρανομος εκει, αλλα οπως και να γινει, ειναι αντιθετος στην δικη μου αισθητικη. Δεν υπαρχει σαφες οριο (οχι νομοθετικο) αναμεσα στο νομιμο, στο παρανομο και στην εκατομβη των θηραματων. Επισης δεν αμφιβαλλω οτι αρκετοι, και μεσα σ’αυτους και γω, θα ηθελαν να βρισκονταν σε ενα τετοιο κυνηγετικο παραδεισο. Ομως φανταστητε τον εαυτο σας, εκει, δεν θα βαζατε ενα οριο 50-60 πουλιων (ισως εσεις να βαζατε μεγαλυτερο η μικροτερο αριθμο) που να σας ικανοποιει κυνηγετικα, και να μην αισθανεστε πλεον οτι η θεα ενος ακομα πουλιου θηρευμενου δεν σας εξαπτει τοσο οσο στην αρχη; Βαρεμαρα, κοπωση, κυνηγετικος κορεσμος, οτιδηποτε. Στην επομενη εξοδο παλι το ιδιο θα συνεβαινε, δεδομενης της πληθωρας θηραματων. Μεχρι εκει, φανταζομαι οτι οι περισσοτεροι θα συμφωνητε.

     Αν ομως μαζεψεις τα πουλια μαζι, σε ενα σωρο, το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. Ολα αυτα τα πουλια, ειτε εχουν θηρευτει με 1 τουφεκια η με 5000, δινουν το ιδιο αισθητικο αποτελεσμα. Αναρωτηθητε ομως αν κανενας θα ειχε αντιρρηση αν στη φωτογραφια εδειχνε 30-40 πουλια, και η λεζαντα ελεγε οτι ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΗΡΕΥΤΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ 90%

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #68730

     

     Βίκτωρα τα λές πολύ καλά και απλά θα υποσημειώσω ότι στην “Πολιτική Οικονομία” και γενικά στις Κοινωνικές Επιστήμες, η έννοια της “οριακής χρησιμότητας” και του “κορεσμού” αποδίδονται με μαθηματικό τρόπο μέσα από συνάρτηση μεταβλητών που ακριβώς δείχνουν μέσα από ένα διάγραμμα, ότι μέχρι ένα σημείο η καμπύλη της χρησιμότητας έχει ανοδική (αύξουσα) πορεία και εν συνεχεία η καμπύλη έχει πορεία φθίνουσα … πρακτικά και χοντρικά δηλαδή, η οριακή χρησιμότητα που θα έχεις από ένα ποτήρι μπύρα ή κρασί είναι αλλιώς στο πρώτο ποτήρι αλλιώς στο δεύτερο κλπ και από ένα σημείο και πέρα ο κορεσμός δημιουργεί αντίθετα και επικίνδυνα μάλιστα αποτελέσματα …

     Επομένως το ίδιο αναλογικά θα συμβεί σε όλα τα πράγματα τα καθημερινά, από τα πιό σημαντικά ή και τα ασήμαντα, πόσο μάλλον στη κυνηγετική μας ζωή που είναι γεμάτη από σημαντικά στιγμιότυπα και δοκιμάζεται πολές φορές η “αντοχή” μας ψυχολογικά, στο αν πρέπει να υπακούσουμε στο ένστικτο ή στην πρόκληση που είναι μπροστά μας …  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #68765

    Αν και παρακολουθώ το θέμα από την αρχή, θέλησα να ακούσω όλες τις απόψεις πριν προσθέσω και την δικιά μου.

    Ομολογουμένως το θέμα κυνήγι στην χώρα μας έχει καλύτερη (θεωρητικά) εικόνα από πολλές άλλες. Στην πραγματικότητα βέβαια αυτό που συμβάινει, είναι ότι έχουμε αρκετά καλή καθοδήγηση από τις Ομοσπονδίες μας, δίδονται σωστά μηνύματα που έχουν μεγάλη απήχυση κυρίως στους νέους κυνηγούς αλλά η ουσία εμποδίζεται από πολλούς παράγοντες που δεν έχουν καμία σχέση με το κυνήγι.

    Με λίγα λόγια διαμορφώνουμε μια κυνηγετική παιδία ανάλογη με τον τρόπο και τις συνθήκες που επικρατούν στην χώρα μας. Κυνηγάμε ελεύθερα, τα θηράματα είναι λίγα οπότε πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί για να κρατήσουμε έστω αυτά τα λίγα που έχουμε.

    Τώρα όσον αφορά το θέμα της διαφήμισης είμαι ξεκάθαρα αρνητικός και ουδέ μια εντύπωση μου προκαλεί ο αριθμός.

    Όπου επιτρέπεται καλά κάνουν όσοι θέλουν να συμμετάσχουν σε τέτοια κυνήγια αλλά  να μην παρουσιάζουν φωτογραφίες που προκαλούν. Εξ άλλου όσοι έχουν τύχει σε τέτοια μέρη γνωρίζουν ότι είναι ευκολότερο ακόμα και από το να σπας πιατάκια στο σκοπευτήριο.

    Εχω συμμετάσχει σε κυνήγι αγριοπερίστερων στην Αίγυπτο (επικυρηγμένο θήραμα), κάναμε αρκετά πουλιά αλλά πολύ γρήγορα χάνεται το κυνηγετικό ενδιαφέρον και αρχίζεις να ψάχνεσαι για παράγοντες που θα δυσκολέψουν την σκοπευτική επιτυχία. Τα πουλιά εννοείται ότι δεν πάνε χαμένα αφού τρέφουν δεκάδες οικογένειες που δεν μπορούν να αγοράσουν κρέας.

    Επίσης γίνονται ζημιές σε σημείο να μην φυτρώνει τίποτα σε χωράφια που πέφτουν τα αγριοπερίστερα, αφού τρώνε τον σπόρο.

    Όπως και να έχει τίποτα από όλα αυτά δεν μπορεί να κάνει τον  κυνηγό να νιώσει πραγματική ικανοποίηση. Όταν το θήραμα συναντιέται σε τέτοιους αριθμούς και με δυνατότητα πολύ εύκολων βολών χάνει την γοητεία του.

    Ας φανταστούμε όλοι εμείς που κάνουμε τόσα χιλιόμετρα για 5 τσίχλες να είχαμε κάθε χρόνο και όλες τις μέρες του χρόνου χιλιάδες τσίχλες να μας στραβώνουν. Θα αγοράζαμε όλοι από ένα μονόκανο 36αρι και θα βγαίναμε ίσα – ίσα να πάρουμε από 10 πουλάκια.

    Το γιατί κυνηγάμε, το γνωρίζουμε όλοι μας. Επομένως η συγκεκριμένη διαφήμιση μόνο αρνητικές εντυπώσεις μπορεί να προσφέρει τουλάχιστον στο δικό μας αναγνωστικό κοινό.

    Ρε παιδιά είναι κάποια πράγματα που απέχουν πολύ από την Ελληνική πραγματικότητα και δεν μας συγκινούν.

    Για παράδειγμα εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι βρίσκουν κάποιοι που κυνηγούν στην Αφρική μεγάλα θηράματα. Δεν τους κατακρίνω αλλά δεν μου λέει τίποτα να τουφεκίσω ένα θήραμα από τα 150 μέτρα που θα μου το έχουν βρει κάποιοι άλλοι, που θα με έχουν συνεχώς από το χέρι γιατί μόνος μου θα χαθώ και από κυνηγός θα γίνω θήραμα..κ.λ.π., κ.λ.π.

    Στην πολυκατοικία που μένω έχω γνωρίσει κάποιον που διοργανώνει τέτοια κυνήγια. Παρόλο που τον κερνάω τακτικά ουισκάκι δεν έχω σκεφτεί να του ζητήσω να συμμετάσχω σε κάποιο ταξίδι. Οι περιγραφές και ο τρόπος διεξαγωγής αυτού του κυνηγίου με αφήνουν παγερώς αδιάφορο. Προσοχή δεν λέω ότι είναι εύκολο να πετύχεις με μια βολή τον λαιμό ενός τέτοιου θηράματος και ειδικά από τόσο μεγάλη απόσταση, απλά η όλη φάση με κάνει να αισθάνομαι όπως όταν ήμουν 8 χρονών και με έπαιρνε μαζί του ο πατέρας μου στο κυνήγι. Με έπαιρνε στην πλάτη για να περάσουμε το ρέμα, μου έλεγε που θα πατήσω, πότε να το βουλώσω και αν τύχαινε και βρίσαμε καμιά δεντρότσιχλα καθιστή μου έδινε να τουφεκίσω.

    Ας χαρούμε το κυνήγι μας έτσι όπως το έχουμε στην χώρα μας, μάλλον να χαρείτε, γιατί εγώ όπως έχουν τα πράγματα δεν μπορώ. Την επόμενη χρονιά που θα ξαναεπιτραπεί εδώ, θα πηγαίνω για υδρόβια. Το κυνήγι με σκύλο είναι άπιαστο όνειρο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #69144

    Σύμφωνα με τις παρακάτω διαφημίσεις καταλαβαίνουμε οτι στην Αργεντινή θηρεύεται ό,τι μπορεί να θηρευτεί …

    ………………………. επίσης απο τις φωτογραφίες , με δεδομένη την πληθώρα θηραμάτων , που βλέπουμε  … “ποσοστά επιτυχίας” της τάξης του 90% φαίνονται από …  μέτρια έως ……………………………  ελάχιστη επίδοση  …………………………………………..

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #341843

      Φίλε Λεονάρδε κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι ο Σωτηρόπουλος κυνηγούσε παράνομα ή ότι υπερέβαλλε στο όριο κάρπωσης.Όλα νόμιμα και καθώς πρέπει στην Μπανανία… συγγνώμη Λατινική Αμερική θέλω να πω.

    Το κατακριτέο του γεγονότος κατά την ταπεινή μου άποψη ,έγκειται στην αισθητική του θέματος.Ο σωρός με τα τρυγόνια και τα φυσίγγια γύρω-γύρω τεχνηέντως τοποθετημένα ώστε να θυμίζουν φλόγες που κατακαίουν τα ήδη νεκρά πουλιά (το προσέξατε αυτό;) είναι αν μη τι άλλο αντιαισθητικό και ασεβές προς το θήραμα και τις Ευρωπαϊκές (θέλω να πιστεύω) κυνηγετικές παραδόσεις μας.

      Και κάτι ακόμη: Εγώ και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα , θεωρούμε ότι το κυνήγι είναι κυρίως και συν τοις άλλοις , αποκόμιση τροφής από την φύση.Η σκοποβολή πρέπει να γίνεται σε πήλινους δίσκους στο σκοπευτήριο και όχι σε ζωντανούς στόχους.

      Αυτά και δεν επανέρχομαι γιατί κατεβάζουμε το επίπεδο της συζήτησης με αυτονόητα και καθολικώς αποδεκτά επιχειρήματα….

      Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    923
    leovar στις #69186


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από XIRO στίς 21 Δεκέμβριος 2005


     Εγώ και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα , θεωρούμε ότι το κυνήγι είναι κυρίως και συν τοις άλλοις , αποκόμιση τροφής από την φύση.Η σκοποβολή πρέπει να γίνεται σε πήλινους δίσκους στο σκοπευτήριο και όχι σε ζωντανούς στόχους.

    ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ ΠΛΗΡΩΣ … ΑΛΛΑ … ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ  ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΚΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ …

    ” ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ (ΚΑΙ ΣΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ) ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΣΕΜΝΟΤΗΤΑ … ΚΑΙ Η ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ”  .

     Αυτά και δεν επανέρχομαι γιατί κατεβάζουμε το επίπεδο της συζήτησης με αυτονόητα και καθολικώς αποδεκτά επιχειρήματα….

      Φιλικά: Γιάννης

    ΝΑ ΕΥΧΗΘΩ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΦΥΣΙΚΑ !

     


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #69188

      Kαλές γιορτές φίλτατε Λεονάρδε και καλά κυνήγια σε όλους μας…

    Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    125
    Stoxos (tsironis giannis) στις #69191

    filarakia ola kala peste oti xtipise 1200 trygonia pitemoy ayta ta poylia ti fa ta kani fa pane xamena giati ean i plifora ton trygonion eki einai megali fa ta exoyn barefi oloi ekipera dhladi o magkas to kani mono gia diafimisi ara den exi kinigetiki sinidisi ara aytos o tropos kinigoy den armozi se kanenan kinigo poy den  sebete ta firamata toy ..ego prosopika den fa to ekana gia kamia diafimisi …  ayto to kako den einai anagki yparxoyn kai aloi tropoi diafimisis

     

     filika giannis

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #69197

    Πριν πολλές μέρες όταν μιλούσαμε για το θέμα είχα γραψει ενα μυνημα που δεν εστειλα. Θα αναφερόμουν στο θεμα που εθειξε φίλος για την “ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΗ” δουλειά του Παμπλο. Δεν το εστειλα για να μην συνεχίσω την ενταση τσο θέμα. Καποια στιγμή διαβασα ενα μύνημα του Φίλου Κώστα για αναφορά στο κυνήγι Αγριων Ζώων (Σαφαρι). Επειδη αυτα που είχε γραψει ήταν ΠΑΡΟΜΟΙΑ το ξεθαψα (το είχα σώσει για παν ενδεχόμενο) και το παραθέτω.

    Καταρχήν αυτο που μας νοιαζει είναι εαν ο ίδιος ο Παμπλο θεωρεί υποτιμητική την δουλεια του. Συνήθως ΚΑΜΜΙΑ δουλεια δεν είναι υποτιμητική. Ωστόσο αυτή η δουλεια εχει ταυτιστεί με εργασία που γίνεται απο ζωά (σκύλους) στην συνείδηση του Ελληνα κυνηγού. Προσβαλει και αυτή η εικόνα όπως και αυτήν παιδιών στο Σουδάν που μαλώνουν για το ποιο αφεντικό σκοτωσε το συγκεκριμένο τρυγόνι που ετρεξαν να απορταρουν και τα 2 μαζί (απο αλλο DVD αυτο). Είπα ότι καποιοι βάση αυτής της συνείδησης ταυτίζονται με τον Παμπλο σαν εικόνα. Αυτο τους απωθεί απο την αγορά του DVD.  ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΚΑΤΕΚΡΙΝΑ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ ΚΟΥ. ΑΠΛΑ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ, ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΩ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΠΟΤΥΧΕΙ. ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ. Και μάλιστα θεωρώ ότι το μύνημα μου προσπαθεί να αιτιολογήσει ότι μια ενεργεια εχει αντίκτυπο που εξαρταται αποκλειστικα απο τον τροπο παρουσίασής στης (εικόνα – εξιστόρηση) και πως ο κύριος είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ δικαιολογημένος απο πλευρας ανθρωπινης συμπεριφοράς για την θηραματική του επιλογή. ΑΠΛΑ εχει κατ΄εμέ κανει λαθος προβολή. Παρακαλώ να διαβαστει προσεκτικά το μύνημα μου. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ικανό για πρακτικη ηθικολογία.  Να δώσω ενα παραδειγμα για να γίνω ποιο κατανητός γιᨔκυνηγετική” πραξη που εγώ θεωρω κατακριτεα. Σε ενα DVD είχα δεί δολοφονίες λιονταριών και αλλων ζώων επι πληρωμή (σαφαρι) μέσα απο αυτοκίνητο σε απόσταση 20 μ με ραβδωτα όπλα. Ο “κυνηγός” με αλασπωτα ρούχα πατούσε μία σκανδάλη σε ενα ζωο στο οποίο τον έιχαν οδηγήσει οι οδηγοί με ενα 4Χ4 παντώς εδάφους για να πυροβολήσει ενα γελοίο στοχο… κατι που θα είχε κανει αρκετες φορές σε αψυχο στοχο με 100% επιτυχία. Στην συνέχεια πατώντας επανω στο πτωμά του Λιονταριού εβγαινε φοτο χαμογελαστός. Μπορει αυτο στην συνείδηση των κυνηγών σαφαρι του 2005 να φανταζει Οκ αλλα στην δική μου ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΕ ότι και να μου πείτε. Προσπαθησα να μεταφέρω τα δεδομένα στα δικά μου κυνήγια.. να βρω τις απαραίτητες δικαιολογίες. Το μόνο που καταφερα είναι να θυμηθώ μια παπια που σκότωσα απο απόσταση 5 μ με ενα φλόμπερ όταν απο εξωφρενική παγωνια είχει κολήσει στον παγο ενος ρεματος. Σε αυτην την παπια με ειχε οδηγησει ο πατερας μου και ήμουν 14 ετών.!!! Και με οδήγησε ο Πατέρας μου θερώντας ότι θα χαιρόμουν .. είχα ντραπεί να τον απογοητέυσω. Ακόμη το θυμάμαι με στεναχώρια. Εκτοτε μου εχει τύχει να σκοτώσω και 20 παπιες σε 1 ημέρα σε μέρος όπου εφτασα με τα πόδια σε παγωνιά κρυο και βαλτο… εκεί που κανείς δεν πήγε εκείνη την ημέρα. Σε διαδρομή που επεσα .. σκίστηκα που πήρα δύσκολα παπιά και για κανένα δεν δυσαρεστήθκα. Το DVD αυτο δεν μπορεσα να το ξαναδω. Με αυτην την εννοια καποιοι δεν μπορουν να δουν το αντιστοιχο που προβαλεται με παρομοιο τροπο. Ετσι απλα ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ.!! Αυτο θα έπρεπε να το εχει υπολογίσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    andre στις #343621

    ΦΙΛΟΖΩΟΙ από όλη την Ευρώπη διαμαρτυρήθηκαν με αφορμή τη Eurovision

    Τα… σημεία και τα τέρατα είδαν πριν δουν τα «τέρατα» και τους υπόλοιπους διαγωνιζόμενους, οι άνθρωποι που άρχισαν να φτάνουν από νωρίς χθες το απόγευμα στο Ολυμπιακό Στάδιο για να παρακολουθήσουν το διαγωνισμό της Eurovision.

    Ακτιβιστές φιλόζωοι από διάφορες χώρες της Ευρώπης (Δανία, Ολλανδία, Αγγλία, Ελλάδα, κ.ά.) τους… υποδέχθηκαν για να τους γνωστοποιήσουν τι συμβαίνει στα αδέσποτα της Ελλάδας και να τους ζητήσουν τη δική τους βοήθεια.

    Οι σοκαριστικές φωτογραφίες των ζώων που πρωταγωνίστησαν στα πλακάτ τους και ξένισαν -κυρίως όσους ήθελαν να πουλήσουν ελληνικές σημαίες και άλλα αντικείμενα- δεν έδειχναν τίποτα περισσότερο από όσα βλέπουμε όλοι καθημερινά στους δρόμους. Μαζί με αυτά μοίρασαν και φυλλάδια μεταφρασμένα σε διάφορες γλώσσες, για να μιλήσουν για τα «ζώα που δεν έχουν φωνή», όπως έγραφε χαρακτηριστικά ένα από τα πλακάτ.

    Ο νόμος
    Μίλησαν για τον εχθροζωικό νόμο (3170/2003) που αφορά τα ζώα συντροφιάς, για τις φόλες, την εγκατάλειψη, αλλά και τις φήμες που τους θέλουν να μη στέλνουν τα ζώα για υιοθεσία στο εξωτερικό, αλλά για «πειραματόζωα»! Και παρά τις αντιδράσεις ελαχίστων, η σιωπηλή διαμαρτυρία τους κέρδισε τα βλέμματα του κοινού της Eurovision, κυρίως των ξένων που είχαν ταξιδέψει από άλλες χώρες της Ευρώπης στην Ελλάδα.

    Και γι’ αυτούς που θα συνεχίσουν να στρουθοκαμηλίζουν, ένα πράγμα να ξέρουν. Μόνο κάποιος που αγαπά αυτή τη χώρα θέλει να προοδεύσει. Και μπορεί να είναι και αλλοδαπός.

    Τα πανό με τις σοκαριστικές φωτογραφίες είναι πολύ πιο ανώδυνα από αυτά που είδε και κατήγγειλε στην «Ε» αναγνώστρια στον Εθνικό Κήπο την περασμένη Τρίτη, στο πρώτο πάρτι της Eurovision, στο Ζάππειο. «Πάπιες χωρίς νερό και φαγητό. Να τρώγονται μεταξύ τους, δίπλα σε πάπιες μισοφαγωμένες… Γαϊδουράκια με σπασμένα πόδια. Ζώα σκελετωμένα, πεινασμένα, χωρίς νερό. Αρρωστα. Σε άθλια κατάσταση», περιγράφει. Και όπως της είπαν οι αρμόδιοι, «οι κτηνίατροι που τα εξετάζουν από το τηλέφωνο έχουν δώσει ρητές εντολές: “θα τρώνε 50 γραμμ. τροφή (το ζώο) μαζί με αλάτι πάντα”, για να πίνουν νερό και να μην πεινούν», μας καταγγέλλει.
     


    Της ΑΡΓΥΡΩΣ Κ. ΜΩΡΟΥ
     

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ – 22/05/2006

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #74422

     

      …  Και η ανταπάντηση στους “ευαίσθητους συνέλληνες ζωόφιλους” μέσω Γερμανίας …

     ……………………………………………………………………………………………………….. 

     Πηγή: http://www.in.gr 23/05/06 , 17:45

     ΒΕΡΟΛΙΝΟ:  ” Μια μοναχική αρκούδα εντοπίστηκε την περασμένη βδομάδα στις βαυαρικές ’λπεις, στην πρώτη αναφορά για την παρουσία του θηλαστικού στην Γερμανία, μετά από το 1835 ανακοίνωσε η Αστυνομία του Γκάρμις – Πάρτενκιρχεν.

     Όπως αναφέρει το Γαλλικό Πρακτορείο η αρκούδα πέρασε στη Γερμανία από την Αυστρία όπου ζούν 30 από τα ζώα. Οι πρώτες αναφορές για το πέρασμά της, ήρθαν μετά τον εντοπισμό επτά(7) νεκρών προβάτων. Τελικά η αρκούδα εθεάθη την ώρα που κατέστρεφε ένα μελίσσι. 

     Ο Υπουργός Περιβάλοντος του κρατιδίου της Βαυαρίας, Βέρνερ Σνάπαουφ δήλωσε αρχικά πως η αρκούδα ήταν “ευπρόσδεκτη” και ζήτησε από το κόσμο να μην φοβάται.

     Την Τρίτη ωστόσο οι αρχές έδωσαν άδεια στους κυνηγούς να σκοτώσουν το ζώο, λόγω των καταστροφών που προκάλεσε σε κοπάδια προβάτων και κοτέτσια. Η αρκούδα ήταν ωστόσο άφαντη και οι φύλακες του δάσους πιστεύουν  πως έχει ήδη επιστρέψει στην Αυστρία. 

     Σύμφωνα με τη γερμανική WWF, η τελευταία άγρια αρκούδα της Γερμανίας σκοτώθηκε το 1835 στη δυτική Βαυαρία.

     Η πανίδα της Βαυαρίας περιλαμβάνει μεταξύ άλλων 5 χρυαετούς, 2 λύγκες και μερικούς λύκους.”

    ……………………………………………………..

     Αλήθεια στη Γερμανία κυνηγούν αρκούδες και μάλιστα την αποδεδειγμένα μοναδική ;;

     Δεν αποζημιώνει ο “γερμανικός ΕΛΓΑ” για τις καταστροφές που προκαλούνται από αυτές ;; και “καλούνται” οι κυνηγοί να φέρουν την ισορροπία ;;

     Το γερμανικό WWF, οι περιβόητοι “Πράσινοι”, οι εγχώριοι “οικολόγοι” τι να είπαν ή τι να έκαναν άραγε ;;

     Σε ένα τέτοιο καθεστώς που ζούν οι Γερμανοί “εγκληματίες”, μήπως πρέπει να “τους εξάγουμε” την τεχνογνωσία, την ακριβοπληρωμένη, του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ, του ΕΚΠΑΖ και των εν Ελλάδι πάσης φύσεως “Ζωοφιλικών Σωματείων” και τα πολύτιμα συμπεράσματά τους για την αρκούδα, το λύκο κοκ ;; που μας λένε ότι πρέπει να υπάρχουν, ασχέτως αριθμού και επικινδυνότητας … θυμηθείτε το περισατικό με την άτυχη γριούλα … εντάχθηκε στα στατιστικά δείγματα …

     Να τους προανατολίσουμε επιτέλους βρέ παιδιά τους “απολίτιστους” Γερμανούς και να τους κάνουμε να “μας μοιάσουνε”, τρομάρα μας !!! 

    ……………………………………………………

     “Εχθρικά” και με αγανάκτηση … γιατί μου υποτιμούν τη νοημοσύνη, για άλλη μια φορά, αυτοί που δεν την “έχουν” μέσα από τέτοια δημοσιεύματα και “ακτιβιστικές μαγκιές” …  

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 46 έως 58 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων