Η δική του πληγή…δική μας ντροπή

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 259 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #72484

      Μπράβο Γιώργο….Της ίδιας άποψης είμαι και εγώ…

      Πάντως ουδέποτε τέθηκε θέμα λογοκρισίας ή αυτολογοκρισίας σε αυτή την ιστοσελίδα (πέραν της χρησιμοποίησης κόσμιων εκφράσεων) και αυτό είναι προς τιμήν και του e-artemis και των δημιουργών του.

      Παράλληλα αυτή είναι και η δύναμη αυτού του forum και η τεράστια απήχηση που έχει στον κυνηγετικό κόσμο…

      Κατά τα άλλα προσυπογράφω τις παρατηρήσεις του Θεοφάνη για δημοσίευμα ανάλογο του Ε-Κ αλλά με τελείως διαφορετικό τρόπο….Είδατε ότι υπάρχουν δύο οπτικές: η μια του εντυπωσιασμού και η άλλη της αντικειμενικής δημοσιογραφικής παρουσίασης….

      Φιλικά: Γιάννης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #72485

      Και όσον αφορά την δημοσίευση κάποιων αποσπασμάτων των μηνυμάτων μας από τον Στριλάκο,δεν με ενδιαφέρει…

      Γράφω εδώ την άποψή μου με παρρησία και θέλω να πιστεύω και με υπευθυνότητα και επομένως εκτίθεμαι και σε κριτική των απόψεων αυτών…

      Αρκεί βέβαια η κριτική να γίνεται με επιχειρήματα και όχι ανόητες και μικροσυμπλεγματικές προσωπικές λοιδωρίες

      Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    441
    mesonas στις #72510

    Και να ήθελε το e-artemis να ασπαστεί και να συμφωνήσει με τις απόψεις μας είναι πρακτικά αδύνατον,αφού τα μέλη και κατά συνέπεια οι απόψεις είναι πολλά/ές και διαφορετικά/ές.¨Ετσι γιά να συμφωνήσει κανείς με όλους θα πρέπει να διαθέτει μία όχι διχασμένη αλλά ‘πολλαπλασιασμένη’ προσωπικότητα.Το ίδιο άλλωστε συμβαίνει και στον έντυπο τύπο που ο καθένας μπορεί να γράψει την άποψη του αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εκφράζει και την άποψη του περιοδικού ή η της εφημερίδας επειδή το δημοσιεύει.Πιστεύω ότι μπορούμαι να εκφράζουμαι ελεύθερα τη σκέψη μας χωρίς βέβαια να ξεφεύγουμαι από τα όρια της ηθικής και χωρίς να προσβάλλουμαι την προσωπικότητα τρίτων.Και βέβαια δεν δέχομαι το ότι γράφουμαι κρυμένοι πίσω από ένα ψευδόνυμο γιατί τα στοιχεία μας υπάρχουν στο site και πολλοί τα έχουμαι δημοσιοποιήσει στο ΓΚΑΛΟΠ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #72515

      Φίλε mesonas στο Ε-Κ ο υπογράφων ως ‘κυνικός’ τα ‘χώνει’ άγρια σε ΟΚΑΔΕ και Όμιλο Drahthaar συνεχώς, αλλά ο Στριλάκος δεν τον … επέπληξε…Δύο μέτρα και δύο σταθμά…αλλά όταν χάνει κανείς την ψυχραιμία του….

      Από την άλλη διαβλέπω  ότι κάποιοι φίλοι εδώ στο forum (και παρά την ξεκάθαρη θέση του Θ.  Τσάμη) επιθυμούν στρογγύλεμα και lifting των απόψεων και κριτικών που δημοσιοποιούνται μέσω αυτού του βήματος ,με σκοπό να μην δημιουργούνται  συγκρούσεις με κάποια κατεστημένα στον Κυνηγετικό χώρο είτε αυτά λέγονται Κυνηγετικές Οργανώσεις ή περιοδικά ή ένθετα ή ότι άλλο θέλετε…

      Αν αυτό (δηλαδή η λογοκρισία ή αυτολογοκρισία) πραγματωθεί , τότε όλη η ζωντάνια , η απήχηση του forum και η διεισδυτικότητά του στα Κυνηγετικά πράγματα,θα ευνουχισθεί και θα καταντήσουμε χειροκροτητές ή στην καλύτερη περίπτωση απαθείς δέκτες οιασδήποτε βλαπτικής ή περιοριστικής για το κυνήγι ενέργειας…. 

      Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την σκοπιμότητα αυτών των μηνυμάτων…

      Φιλικά: Γιάννης

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #72519

    ΚΩΣΤΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ .

    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ ΛΙΓΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΜΝΜ ΣΟΥ.

    ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΤΟΥ Η ΟΧΙ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΚΡΙΝΕΙ , ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ …….ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΤΟΥ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ FORUM.

    ΔΕΝ ΖΗΤΑΜΕ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΓΙΑ  ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΛΟΓΟ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ , ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ , ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ , ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ. 

     ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΙΛΤΡΑΡΩ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΣΕΡΒΙΡΩ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ ΟΠΩΣ ΙΣΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ …!!  ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΜΟΡΦΟΙ ΜΕΖΕΔΕΣ ΣΤΑ ΓΕΜΑΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΤΟΥΣ.

    ΔΕΝ ΘΑ ΧΟΡΕΥΩ ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΡΥΘΜΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΧΤΥΠΑΝΕ ΠΑΛΑΜΑΚΙΑ, ΘΑ ΧΟΡΕΥΩ ΟΠΟΤΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΜΕΝΑ.

     

    ΦΙΛΙΚΑ , ΓΙΩΡΓΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #72522

     ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΙΛΤΡΑΡΩ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΣΕΡΒΙΡΩ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ ΟΠΩΣ ΙΣΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ …!!  ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΟΜΟΡΦΟΙ ΜΕΖΕΔΕΣ ΣΤΑ ΓΕΜΑΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΤΟΥΣ.

     Γιωργο, εγω τουλαχιστον δεν εννοουσα κατι τετοιο. Το μονο που ειπα ειναι οτι εκφραζοντας την αποψη μας καλο ειναι να σκεφτομαστε οτι εχει ενα αντικτυπο στο site, καθως ονομαζομαστε E-artemis Forum. Προς Θεου, οχι αυτολογοκρισιες, οχι περικοπες, και προπαντως οχι αλλαγες αποψεων προς χαρην της κοινης αποδοχης. Η δυναμη ειναι η διαφορετικοτητα μας, καθως με τις διαφορες αποψεις πολλες φορες βλεπεις και ο ιδιος τα πραγματα διαφορετικα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #343099

    Γιώργο νομίζω ότι δεν με κατάλαβες. Θα προσπαθήσω να γίνω πιο ξεκάθαρος.

    Στο θέμα που προέκυψε και που γι’ αυτό συζητάμε, διαφωνήσαμε με τον τρόπο παρουσίασης ενός σοβαρού συμβάντος.

    Θα πρέπει λοιπόν για να μας πάρει σοβαρά ο καθένας απ’ όσους μας διαβάζουν, τα λόγια μας να είναι μετρημένα και σωστά βαλμένα στην κουβέντα. Δεν μιλώ για γραμματικές και ορθογραφία.

    Εννοώ το περιεχόμενο του μηνύματος μας.

    Δεν γράφουμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι. Σκεπτόμαστε και ξανασκεπτόμαστε αυτά που θέλουμε να γράψουμε ώστε το κείμενο μας να μην είναι ευάλωτο και να μην  δίνεται η ευκαιρία στον καθένα να βρει πάτημα και να ανατρέψει τα επιχειρήματα μας, προβάλλοντας κάποιες ατυχείς εκφράσεις μας και όχι την ουσία.

    Καλώς ή κακώς η παρούσα ενότητα απευθύνεται συνήθως σε φορείς που με τις ενέργειες τους θίγουν το κυνήγι.

    Δεν είναι καλύτερα λοιπόν  να προσέχουμε  και να φιλτράρουμε τον λόγο μας? Βεβαίως δεν εννοώ να χαϊδεύουμε τα αυτιά κανενός. Απλά να φροντίζουμε να μην καταρρίπτουμε μόνοι μας τα επιχειρήματα μας.

     

    Συμφωνώ με όσα γράφει παραπάνω ο Γιάννης «XIRO» και νομίζω ότι ο Θ. Τσάμης τόνισε αυτό που εφαρμόζει το SITE όλα αυτά τα χρόνια. Δεν ζητά ποτέ από τα μέλη του φόρουμ να σιωπήσουν σε κανένα ζήτημα εφόσον δεν θίγονται πρόσωπα.

    Πιθανώς αυτό να είναι και η αιτία που το eartemis δεν είναι γεμάτο με διαφημίσεις ενώ έχει την μεγαλύτερη επισκεψιμότητα.

    Δυστυχώς το κύκλωμα είναι πολύ μικρό με αποτέλεσμα ο γραπτός τουλάχιστον τύπος να μην μπορεί να σταθεί ανεξάρτητος.

    Δεν συμβαίνει δηλαδή κάτι ανάλογο με τα περιοδικά αυτοκινήτου όπου ο αρθρογράφος θα γράψει αυτό που βλέπει χωρίς να φοβάται ότι θα χάσει την διαφήμιση του εισαγωγέα.

    Το site μας συντηρείται από το μεράκι και την αγάπη για το κυνήγι των δημιουργών του.

    Πριν χρόνια συμμετείχα σε φόρουμ με άλλο αντικείμενο. Μοιραία κάποια στιγμή επήλθε ρήξη  μεταξύ φόρουμ, μεγαλοπαραγόντων  και μεγαλοεπιχειρηματιών.

    Ο ιδιοκτήτης του site επέλεξε διαφορετική τακτική από αυτή του eartemis.

    Έκλεισε για κάποιο διάστημα το φόρουμ και ανάγκασε τους παλιούς να ιδρύσουν σύλλογο και να φτιάξουν δικό τους site. Φυσικά μετά από αυτό γέμισε με διαφημίσεις. Του είχαν βάλει το μαχαίρι στον λαιμό.

    Ο άνθρωπος ζούσε από αυτό το site οπότε τέθηκε γι’ αυτόν θέμα επιβίωσης.

    Συμπερασματικά λοιπόν είναι αδύνατον για τα ελληνικά δεδομένα να υπάρξει ανεξάρτητος κερδοφόρος φορέας.

     

    Τελειώνοντας (ελπίζω να είναι το τελευταίο μου μήνυμα στο θέμα αυτό), με λυπεί ιδιαίτερα η σιωπή πολλών γνωστών μελών στο θέμα που προέκυψε. Δεν λέω ότι είναι υποχρεωτικό αλλά νομίζω ότι στην παρούσα ενότητα θίχθηκε η προσωπικότητα όλων μας……….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #72523

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΩΡΕ ΚΟΠΕΛΙ ΗΝΤΑ ΚΑΜΕΙΣ ….???

    ΦΥΣΙΚΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΒΙΚΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΝΟΟΥΣΑ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΜΙΛΑΩ ΓΕΝΙΚΑ.

    ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΝΑΙ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ , ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ , ΚΑΝΕΝΑΣ “ΚΥΡΙΟΣ” ΕΜΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΤΗΝ Γ@…….ΣΕΙ .

    ΩΠΑ ΩΡΑΙΑ ΜΑΝΤΙΝΑΔΑ ………..!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #343100

    ΚΩΣΤΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΦΙΛΕ ΟΛΑ ΟΚ .

    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ ΚΟΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΓΡΑΦΟΝΤΩΝ ΜΑΣ.  

    Τελειώνοντας (ελπίζω να είναι το τελευταίο μου μήνυμα στο θέμα αυτό), με λυπεί ιδιαίτερα η σιωπή πολλών γνωστών μελών στο θέμα που προέκυψε. Δεν λέω ότι είναι υποχρεωτικό αλλά νομίζω ότι στην παρούσα ενότητα θίχθηκε η προσωπικότητα όλων μας……….
    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #72525

      Για μια ακόμη φορά ο Κώστας (αν και στην μακρινή Αίγυπτο ευρισκόμενος) συνέλαβε την ουσία του προβλήματος…

      Μακάρι να το αντιλαμβάνονταν όλοι….

    Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #72531

    Δεν λέω ότι είναι υποχρεωτικό αλλά νομίζω ότι στην παρούσα ενότητα θίχθηκε η προσωπικότητα όλων μας……….

    Κώστα γεια στην μακρινή Αίγυπτο, έιμαι ένας από αυτούς που συνηδειτά δεν ασχολήθηκε με το θέμα, και ο λόγος είναι ότι έχω μια διαφορετική στάση γενικότερα για τα πράγματα,

    1ον το αντιλήφθηκα αφού η συζήτηση είχε αρχίσει να ξεφεύγει, έχω σταματήσει εδώ και κάμποσο καιρό να πέρνω φανατικά το Ε.Κ.  ξαναγύρισα στα μηνιαία περιοδικά, συνειδητά για τον λόγο ότι  είχα αρχίσει να βλέπω πράγματα που υπόβοσκάν και τα οποία δεν μου άρεσαν. 

    2ον δεν συμετέχω σε “δίκες”  γενικότερα, υπάρχουν αρμόδια οργανα στην πολιτεία τα οποία τα αξιολογούν και τα οποία έχουν αρκετή εμπειρία να αξιολογήσουν καταθέσεις και τι αξίζει κάποιος να ασχολήθει ή μη, έγινε μια παράνομη πράξη από κάποιον, ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΟΠΛΟΧΡΗΣΙΑ, δεν ξέρουμε αν ήταν κυνηγός ή μη δεν ξέρουμε τίποτα, προς το παρόν αυτό ήταν το αδίκημα, ώς γνωστόν τα όπλα μας χορηγούνται μόνο και μονο για κυνηγετική χρηση όχι για προστασία κλπ.

    3ον και το σπουδαιότερο δεν ασχολούμαι με θέματα των δημοσιογράφων, έχουν μια τακτική να δημιουργούν θέμα εκεί που δεν υπάρχει, προσπαθούν με πομπώδεις τίτλους κλπ να γεμίζουν σελίδες κλπ. οι τυχόν απαντήσεις μας το μόνο που κάνουν είναι να συντηρούν ένα θέμα – να γεμίζουν τις σελίδες κάποιων και να αυξάνουν τις πωλήσεις τους.  και έχω καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα από αυτό ακριβώς το έντυπο που σε πάγια κατάσταση καταφερεται εναντίον μου (πολύ ποιο συγκεκριμένα από ότι στο forum) με μόνο σκοπό την δική μου – μας απάντηση στα γραπτά του, ετσι έχουμε παγια τακτική και όχι μόνο εμείς ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΜΕ,  άστον να γράφει, στο τέλος αυτός που γράφει αναπόδεικτα κάτι σε βάθος χρόνου όταν κάποιος ασχολείται με κάποιον που απαξειεί να του απαντήσει καταντάει γραφικός

    Δεν είμαι σε αυτό το forum για να αποδείξω τίποτα για την προσωπικότητα μου, έτσι γράφω ελεύθερα αυτό που σκέφτομαι  και από αυτό κρίνομαι από αυτούς που επέλεξα να “συνομιλώ”  και πιστεύω ότι επέλεξα γιατί κανένας δεν με υποχρεώνει να επικοινωνώ μέσα από αυτό το βήμα το κάνω με δική μου ευχαρίστηση, Ο καθένας μας  είναι αυτό που είναι και εδώ μέσα κανένας μας δεν μπήκε για να αποδείξει κάτι, μπήκε για να ανταλάξει απόψεις – γνώσεις με ανθρώπους με τα ίδια ένδιάφέροντα.

    Δεν νομίζω Κώστα ότι κάποιος από εμάς περίμενει κάτι από εδώ μέσα για την προσωπικότητά του. Ο  σχολιάζων έξω από εδώ τα γραφόμενα μέσα εδώ για μένα έχει πέσει σε πολύ μεγάλο ατόπημα, είμαι ανοικτός σε κάθε συζήτηση αλλά εδώ μέσα, γιατί επέλεξα να γράφω εδώ μέσα, στο φινάλε και αυτός κρίνεται από τα γραπτά του. γιατί τα γραπτά μένουν.

    Απλά ας σκεφτούμε τι θα γινόταν αν απλά δεν ασχολιόμασταν καθόλου με το δημοσίευμα του –  τίποτα το θέμα θα είχε λήξει εν τη γεννέση του.  Ούτε απαντήσεις ούτε προβληματισμοί τίποτα, Εγραψαν κάτι για κάποιον όταν και αν το θέμα έφτανε στην δικαιοσύνη κάλιστα τότε θα μπορούσαμε να ασχοληθούμε , Τώρα δώσαμε βάση σε κάτι αόριστο που αναρωτηθήτε αν πραγματικά άξιζε – Σκεφτήτε μόνο την θεωρία πολλών “ότι καλύτερα να ασχολούνται μαζί σου έστω και αρνητικά παρά καθόλου” Απλά θα είχαμε καταχωρήσει κάποια πράγματα στο μυαλό μας για κάποιους και όχι μόνο έμείς,

    Και προπάντων κάνενας μας δεν είναι ανώνυμος εδώ μέσα, όλοι λίγο πολύ ξέρουμε ποιός είναι ο άλλος, και αν δεν ξέρουμε πολύ ευκολα μπορούμε να μάθουμε. ΔΕΝ ΚΡΥΒΟΜΑΣΤΕ. !!!!!!!!

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #72541

    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΕΛΗ ,

    ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΑΠΟΨΗ-ΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΑΦΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ  ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΚΡΙΝΕΙ . ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ .

    Απλά ας σκεφτούμε τι θα γινόταν αν απλά δεν ασχολιόμασταν καθόλου με το δημοσίευμα του –  τίποτα το θέμα θα είχε λήξει εν τη γεννέση του.  Ούτε απαντήσεις ούτε προβληματισμοί τίποτα……..ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ….?? ΤΟΤΕ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΟΥΤΕ ΟΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ , ΟΥΤΕ ΤΑ ΕΝΤΥΠΑ ΜΑΣ ,ΟΥΤΕ ΟΙ ΣΕΛΙΔΕΣ ΜΑΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΑΝΤΙΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ ΑΝΕΤΟΙ ΚΑΙ ΩΡΑΙΟΙ.

    ΞΕΧΝΑΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ……..ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ ΤΥΠΟΥ ΜΕΤΡΟΡΑΜΑ ΜΕ ΤΗΝ Κα ΑΣΠΑΣΙΑ ΚΙΑΣΑ ΝΑ ΠΑΡΑΛΗΡΕΙ ΜΕ 2 ΑΡΘΡΑ ΤΗΣ ΣΕ 2 ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΥΜΠΑΝΟΚΡΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΠΛΗΤΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ( “Ο σκύλος κούρνιαζε στα χόρτα πολύ κοντά στη θάλασσα. Εμφανιζόταν μόλις άκουγε το αυτοκίνητο του ανθρώπου που το φρόντιζε, εμφανιζόταν μόλις έβλεπε τα τροχόσπιτα των Γερμανών και εξαφανιζόταν μόλις άκουγε Έλληνες. Τον σκότωσαν κάποιoι “λεβέντες ” κυνηγοί της περιοχής επειδή δεν είχαν βρεί κάτι άλλο να σκοτώσουν.”) , ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΟΝ  ΚΟ ΤΕΤΡΑΔΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ …?? ΟΤΑΝ ΔΗΛΩΝΕ ΕΥΘΑΡΣΩΣ  ΣΕ ΜΙΑ ΕΥΡΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ …….”ΑΝ ΔΕΝ  ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ , ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΟΠΛΟ ΓΙΑ ΚΗΝΥΓΙ…….. ΚΥΝΗΓΩΝ…”.

    ΕΠΕΙΔΗ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΜΕΝΟΥΝ , ΓΙΑΥΤΟ ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΓΡΑΠΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΕΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ “ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ” . ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ , ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΚΥΝΗΓΟ. ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΕΓΩ ΝΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΡΕΛΟ ΠΟΥ ΝΤΟΥΦΕΚΗΣΕ ΕΝΑΝ ΣΚΥΛΟ ( ΑΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ) , ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕ ΚΑΘΕ ΝΟΜΙΜΟ ΜΕΣΟ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕ ΕΡΓΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΑΦΟΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΙΣΜΟΥΣ ….!!

     

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #72548

     

     Μετά από μέρες απουσίας για επαγγελματικούς λόγους εκτός Αθηνών και διαβάζοντας σήμερα τις τελευταίες επιστολές, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Κώστα (kostask) στη βασική του τοποθέτηση, ο οποίος από την Αίγυπτο και μας παρακολουθεί και συμμετέχει σαν να ήταν εδώ …

     Επαυξάνω επίσης και την ιδιαίτερη αναφορά του, σε μέλη (γνωστά) που θα έπρεπε να είχαν ενεργότερη παρουσία και να κατέθεταν τις απόψεις τους γιατί και μπορούν και έχουν πειστικό λόγο …

     Δεν γνωρίζω βεβαίως αν δεν το επιθυμούν ή δεν έχουν διάθεση να το κάνουν αισθανόμενοι ότι δεν τους αφορά το θέμα ή η όλη υπόθεση και θα συνταχθώ βεβαίως με την άποψη όλων των φίλων και μελών, που κατέθεσαν τις απόψεις τους μέχρι σήμερα, γιατί πιστεύω ότι το θέμα αυτό, με τον ένα ή άλλο τρόπο μας αφορούσε όλους μας …

     Δεν πίστευε κανείς ότι θα αποτελούσε όμως σημείο τριβής ή αντιπαράθεσης με το “Ε.Κ” και σίγουρα όλοι έχουμε βγεί πιό ώριμοι και πιό “κατασταλαγμένοι” από αυτά …

     Όλοι έχουμε βιώσει χρόνια τώρα “πολλά”, από τα ίδια “πρόσωπα”, στους ίδιους μισητούς αντικυνηγετικούς ρόλους, με τα ίδια επιχειρήματα και μια περισσή θρασυδειλία, που τους ωθεί να μας κάνουν “κακό όταν τους παίρνει”, έχουμε πάθει γιαυτό και είμαστε δύσπιστοι … έχουμε μάθει ότι τα μαζεύουν και να τα παραλλάζουν όταν συμβεί το αντίθετο …

     Λογικό είναι η παρατεταμένη αυτή υπομονή και καρτερία μας και η “σωρευμένη αγανάκτησή μας” να ψάχνουν διέξοδο και μάλιστα αυτό το εμφυλιοπολεμικό – και όχι εξαιτίας μας κλίμα – να μας το “συντηρούν” και τα έντυπα και οι Κ.Ο … είμαστε “καλοί” όταν μετέχουμε σε ενέργειες συλλογικές απέναντι σε όλα αυτά τα “οικολογικά επιτελεία” και επιθυμητοί όταν εκφράζουμε το αυτονόητο περί “δικαίου αίσθημά” μας ;; γινόμαστε “κακοί” και αιρετικοί, όταν εκφράζονται αντίθετες απόψεις, όχι απαραίτητα ως προς την ουσία, αλλά ως προς τη μεθολογία “προσέγγισης και δημοσιοποίησης” ;;

     Είναι σήμερα ο “μέσος” Έλληνας κυνηγός δέσμιος του “κυνηγετικού αναλφαβητισμού” και του ελλείμματος κυνηγετικής παιδείας, που ως αρνητικό φαινόμενο, διαπερνούσε την κυνηγετική κοινότητα παλιότερα ;; ένα φαινόμενο που πολλοί μόχθησαν και κατάφεραν τελικά, λαμβανομένων υπόψη και των γενικότερων κοινωνικών και οικονομικών συνθηκών, να αλλάξουν και σίγουρα να βελτιώσουν … η γνώση παράγει δύναμη και ειδικά η κυνηγετική γνώση, επιτρέπει στον κυνηγό να διατυπώσει και άποψη και να εκφέρει γνώμη σήμερα, πιο ελεύθερα και πιο συγκροτημένα από ποτέ … το να ξεφύγουμε από την αμάθεια, τη νωθρότητα και την “αβελτηρία” ήταν όνειρο και η προσπάθεια μάλλον καρποφόρησε …

     Σίγουρα και με κανένα όμως τρόπο, η κυνηγετική φωνή και η αγαστή σύμπνοια που οφείλουμε να έχουμε, δεν επιτρέπει την επιβολή μιας “ενημερωτικής και δημοσιογραφικής αγγαρείας” μας, ώστε να “καταπίνουμε” ότι σερβίρεται χωρίς αυτογνωσία και αυτοδιΰλιση … “του δυνατού αγγαρέματα, μαζώματα του ανέμου … έγραφε ο Κ. Παλαμάς, “πολύ αγλαότερος ο νούς, οπού αποφεύγει την δουλοσύνην… έγραφε ο Κάλβος …

     Ίσως εδώ βρίσκεται το “αιτιατό” και ίσως εδώ να μπερδεύονται καμιά φορά εκδοτικές προσπάθειες, συμφέροντα επιχειρηματικά, ευθύνες αρχισυνταξίας και επιμέλειας ύλης για δημοσίευση, προτεραιότητες, ιεραρχήσεις γεγονότων και συμβάντων που “καίνε” τη κυνηγετική κοινότητα, διαφορετικές προσεγγίσεις και ποικίλα “αντανακλαστικά” στις αντιδράσεις κοκ, το θέμα είναι πως τον θέλουμε τον έλληνα κυνηγό ;;

     Συμμέτοχο ή απλό παρατηρητή ;; ενεργό ή μόνο σε ρόλο επιβραβεύοντα, προσπάθειες άλλων, τρίτων, είτε είναι εκλεγμένα όργανα στις Κ.Ο ή των ειδικότερα ασχολουμένων επαγγελματικά με τα κυνηγετικά ;; και βεβαίως θα διαφωνήσω με την “πελατειακή άποψη” του κυνηγού αναγνώστη – πελάτη και τον περιβόητο “κυνηγετικό οβολό” που απαξιώνεται κατά το δοκούν … άλλων μας χρειάζεται άλλων όχι … δεν νομίζω ότι εδώ υπάρχει ειδοποιός διαφορά σε σχέση με το κλασσικό τύπο και τα πλεονέκτηματα ή μειονεκτήματα του και τα αντίστοιχα από την άλλη πλευρά επίσης των αναγνωστών … η “υστεροφημία” εκατέρωθεν, αποσυντονίζει και δεν βοηθά …

     Το πρόβλημα δεν είναι στο να χάσεις ή να διώξεις “πελάτες”, το πρόβλημα είναι στο να εξαναγκάσεις κάποιους κυνηγούς να σταματούν να διαβάζουν τα κυνηγετικά έντυπα, είναι ότι το χειρότερο … αφού αυτά αποτελούν αναμφισβήτητα ένα “παράθυρο γνώσης” και έναν άμεσο τρόπο επαφής με τα  συμβαίνοντα στο χώρο μας … 

     Αυτό που ίσως “ξενίζει” σήμερα, είναι η εισαγωγή και των νέων τεχνολογιών στον τομέα της κυνηγετικής ενημέρωσης και μιλάω βεβαίως για τος κυνηγετικές ιστοσελίδες, που αποτελούν ένα “μετερίζι αγώνα” είτε αυτός είναι αγώνας ενημέρωσης είτε αγώνας συλλογικής δράσης είτε αγώνας κυνηγετικής παιδείας και ανάδειξης χαρακτηρηστικών ενός άλλου “προτύπου” κυνηγού στη χώρα μας …

     Οι προσπάθειες των ανθρώπων που ασχολήθηκαν χρόνια τώρα με αυτές, για να έχουμε σήμερα μια ευπρόσωπη παρουσία τους στο Διαδίκτυο, ήταν κοπιαστικές, σκληρές και επίπονες, το αποτέλεσμα όμως τους δικαιώνει … έχουν ρόλο συμπληρωματικό και όχι ανταγωνιστικό και δεν “ευελπιστούν” να κόψουν “κομμάτι” από την πίτα των κλασσικών ενθέτων ή περιοδικών …

     Αποτελούν ένα ζωντανό βήμα διαλόγου και καθημερινής επαφής κυνηγών εντός και εκτός περιόδου, βρίσκουν πρόσφορο τόπο εκεί οι απόψεις και οι γνώμες όλων των μελών, πράγμα που θα ήταν αδύνατον να συμβεί, εξαιτίας του “πεπερασμένου” χώρου των εντύπων που κατ΄ανάγκη θα “ζουμάρουν” σε επιλεγμένα θέματα κοινής απήχησης είτε κατά βδομάδα είτε κατά μήνα … όλες οι εφημερίδες έχουν διαδικτυακή παρουσίαση – και μάλιστα του “ΕΘΝΟΥΣ” είναι από τις καλύτερες – αυτό όμως δεν σημαίνει ότι “χάνουν” πελάτες, μάλιστα έχουν ανοίξει αρκετές και forum συζητήσεων αναγνωστών …

     Όλα αυτά σε πλαίσια κατανόησης και σεβασμού της αντίθετης άποψης, όπως αναλογικά επιβάλλει ο δημοσιογραφικός πλουραλισμός και η δεοντολογία, σίγουρα κανείς κυνηγός συμεμτεχώντας σε ένα forum, δεν διεκδικεί ρόλο δημοσιογράφου ή κριτικού, βελτιώνει όμως τον τρόπο σκέψης του, αμβλύνει τα συναισθήματα του, “κοινωνικοποποιείται” συνολικά, μαθαίνει να μοιράζεται, να συνθέτει απόψεις, να βρίσκει διέξοδο στα σημερινά “αδιέξοδα και ελλείμματα” που μας έχουν καταδικάσει οι μεγαλουπόλεις σαν να ήταν σε ένα καφενείο, με μια παρέα αγαπημένων φίλων του … όχι βεβαίως για να “ανεβοκατεβάζει” κυβερνήσεις λειτουργώντας κακοπροαίρετα …

     “ Κι αθιβολές δεν είχανε κι αθιβολές εφέραν, απάνω για τις όμορφες και για τις τιμημένες … λέει η δημοτική μας μούσα σοφά … ας  κάνουμε πράξη το κεντρικό νόημα του εμμέτρου αυτού, βγάζοντας όλοι μας τα ανάλογα συμπεράσματα …

     ΥΓ : αθιβολή(η)ουσ./ μτγν <αμφιβολή<αμφιβάλλω, αμφιβολία, ομιλία, συζήτηση, αντιλογία, φιλονικία, υπαινιγμός, επίπληξη, συκοφαντία, δυσφήμιση, θέμα συζήτησης:

      Το όλο θέμα πιστεύω, πολύ απλά, θα μπορούσε να είχε αντιμετωπιστεί , με μιά κεντρική δημοσίευση στο editorial του site,  μετά την πρώτη αναφορά ώστε να μην αισθανθεί κανείς ότι αδικείται ή υποσκάπτεται ο ρόλος του, γιατί όπως εξελίχθηκε το θέμα, φαίνεται σαν μια αντιπαράθεση ιστοσελίδων γενικά και του κ. Στριλάκου ειδικά.

     Επίσης δεν μπορώ να αντιληφθώ τους λόγους που δεν αναφέρθηκε στο “Ε.Κ” ουδέποτε η επωνυμία της παρούσας σελίδας ούτε και εμμέσως, αφού εδώ έλαβαν χώρα τα σχετικά σχόλια και ποιές είναι εν τέλει, οι άλλες κυνηγετικές σελίδες που “σερφάρουν” οι χιλιάδες κυνηγοί και άρα έχουν αυτές έχουν και χιλιάδες μέλη  και ενεργά υποθέτω forum, αυτής της εμβέλειας, όπως του “ARTEMIS”.

     Ελπίζω η παρουσίαση ιστοσελίδων, όπως έγινε με το χθεσινό τεύχος, να έχει και συνέχεια και να αναλυθούν οι λόγοι ύπαρξής τους και παρουσίας τους στα κυνηγετικά δρώμενα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #72549

    ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΓΙΑΝΝΗ ΟΣΟΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ .

    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΓΩ ΨΕΥΤΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #72551

      Πολύ σωστή και ενδιαφέρουσα (…όπως πάντα) η προσέγγιση του Γιάννη Theod.

      Και εγώ πιστεύω ότι η παθογένεια του Κυνηγετικού (και όχι μόνο) Τύπου , αναπαράγεται από την αυταρέσκεια και την αίσθηση αυθεντίας που διακατέχει πολλούς συντελεστές του…

     Η ανάπτυξη δε της τεχνολογίας , του διαδικτύου και των εναλλακτικών βημάτων (Ιστοσελίδων) με καθεστώς απόλυτης Δημοκρατίας και ελευθερίας λόγου και έκφρασης , εμβολίζουν το δημοσιογραφοκεντρικό κατεστημένο , το οποίο ίσως νοιώθει ότι απειλείται η παντοδυναμία του , και η διεισδυτικότητά του στους χώρους στους οποίους υποτίθεται ότι απευθύνεται…

      Εμάς όμως τους απλούς πολίτες (ή απλούς κυνηγούς αν θέλετε) μας δίνει μια μοναδική ευκαιρία να εκφράσουμε τις απόψεις μας και να αναδείξουμε τα πραγματικά , κατά την άποψή μας , προβλήματα του χώρου μας , μακριά από συμβιβασμούς και συμφέροντα (πολιτικά , κοινωνικά ή οικονομικά)….

      Το μοναδικό συμφέρον μας που προσπαθούμε να προασπίσουμε , είναι το μέλλον του Κυνηγίου στην Ελλάδα και για το οποίο σχεδόν όλοι οι αναρμοαρμόδιοι αδιαφορούν πλήρως ή είναι ανίκανοι να χειριστούν τα προβλήματα που καθημερινά παρουσιάζονται και που απαιτούν την εγρήγορση όλων μας.

      Όσον αφορά την προσέγγισή μας με το Οικολογικό κίνημα, αυτό πιστεύω ότι και πρέπει και μπορεί να γίνει προς όφελος όλων μας, αλλά ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΦΘΑΡΤΑ KAI TIMIA ΠΡΟΣΩΠΑ ,ME ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΑΣ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΥΚΟΦΑΝΤΟΥΝ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΠΙΔΙΔΟΜΕΝΑ ΣΕ ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΕΣ….(ΔΥΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΕΣ)

    Φιλικά: Γιάννης 

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 241 έως 255 (από 259 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων