Η δική του πληγή…δική μας ντροπή

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 256 έως 259 (από 259 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #343101

     Αν θελετε να μιλησουμε υποθετικα, ποιος απο μας θα ειχε αντιρρηση, αν τα λεφτα που ειναι ηδη στο ταμειο Θηρας ή εστω ενα ποσο απο τις αδειες που βγαζουμε, να πηγαινε σε φιλοθηραματικους σκοπους; Και μεσα σ’αυτους να ηταν και ενος ειδους κεντρο περιθαλψης, οπου θα υπηρχε η συνεργασια κυνηγων, κτηνιατρων, και φυσικα του Υπουργειου που θα (χωρις σχολια) συντονιζε το ολο εγχειρημα;  

     Φυσικα ομως, κανενας δεν θα προσπαθουσε να υποτιμησει η να εκμεταλλευτει τον αλλο. Ολα υποτιθεται οτι θα μπορουσαν να δουλευουν σωστα, καθως το ενδιαφερον για τα τραυματισμενα ή εξαντλημενα ειδη ειναι δεδομενο ειτε απο μας ειτε απο τους κτηνιατρους. Το ιδιο θα μπορουσε πχ να συμβει και σε υδροβιοτοπους, ωστε να μπορουν ολες οι πλευρες να ανταλλασουν αποψεις, αντικρουομενες ισως, αλλα προς οφελος του οικοσυστηματος. Φυσικα και κει, κανενας δεν θα προσπαθουσε να τραγανισει τα φραγκα, και να αφησει τους αλλους να δουλευουν, ή να καπαρωσει τη καρεκλα και να καπελωσει τη δουλεια των αλλων.

     Επειδη ομως αυτο δεν γινεται, λογικο ειναι ο καθενας να δουλευει μονομερως, πολλες φορες εις βαρος της δουλειας του αλλου, και με μηδαμινα αποτελεσματα.

     Τελος, συμφωνοντας με το Γιαννη, ναι στη προσεγγιση, αλλα επι ισοις οροις. Αναμεσα στο δικαιωμα μας για να κυνηγαμε, υπαρχει και ενα ποσο, που ολοι αναγνωριζουμε οτι πρεπει να πληρωνουμε για ανταποδοτικα τελη στο περιβαλλον. Δεν εξεταζω τι γινεται αυτο το ποσο, ή ποιος το τρωει. Απλα λεω οτι πληρωνεται. Αρνουμαι ομως να το πληρωνω για να ερχονται καποιοι που με κατηγορουσαν στο παρελθον και να στηνουν μαγαζακια. Αν ολοι θελετε να συνεισφερουμε, οικονομικα, υλικα, ή με εργασια, για ενα κοινο σκοπο, τοτε ενταξει. Οχι ομως αλλος γ…αει και αλλος πληρωνει…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #72553

    Γράφει κάποιος σε ένα έντυπο ο Γιάννης (εντελώς τυχαία το όνομα)  είναι ομοφυλόφιλος, ο Γιάννης όμως δεν είναι τρελέναται αρχίζει να φωνάζει δεξιά και αριστερά να γράφει γράμματα ότι δεν είναι ούτε ήταν ομοφυλόφιλος, όλοι αασχολούνται με αυτό το θέμα “είναι δεν είναι”  “όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά” ΄σε λίγο όλοι ασχολούνται με αυτό το θέμα  στις παρέες του αρχίζουν να τον κοιτούν λοξά – μια χειρονομία να κάνει τον έχουν “στο σκοπευτρό”  και ο Γιάννης ψάχνει να αποδείξει οτι δεν είναι, θα επιστρατεύσει παλιές γκόμενες αλλά και αυτές θα αρχίσουν να τον βλέπουν λοξα (λες να ήταν κρυφή) κλπ. Τώρα πιά σχεδόν όλοι τον θεωρούν ομοφυλόφιλο – και ο κακομοίρης πρέπει τώρα να την πέφτει και σε θυληκιά γάτα  για να αποδείξη ότι δεν είναι.

    Υπάρχει όμως και ο Κώστας  (πάλι τυχαία)  ο οποίος δεν απάντα στον τύπο δεν κάνει τίποτα πάει σε ένα καλο δικηγόρο του στήνει μια καλή αγωγή βρίσκει και μερικούς φίλους που θα μαρτυρήσουν οτι είχαν συνάψει επαγγελματικές συμφωνίες μαζί του, και με βάση αυτά απαιτεί αποζημιώσεις για την τίμη και υπόληψή του αλλά και για διαφυγόντα κέρδη από δουλείες που έχασε. Τι συμβαίνει τότε ?? Θα πρέπει ο γράφων την “μ……” να αποδείξει ότι πράγματι είναι ομοφυλόφιλος στο δικαστήριο, αλλιώς θα πρέπει να πληρώσει. 

    Και την όλη υπόθεση την φέρνω στα δικά μας, Σε τυχόν συκοφαντικά δημιοσεύματα, σε αυτά που νοιώθουμε ότι θιγόμαστε και είμαστε απόλυτα σίγουροι ότι είναι ψέματα – φτιαγμένο στημενο, αντιδράμε σαν άτομα ακριβώς έτσι μαζευόμαστε μερικοί και προχωράμε στην κατάθεση ομαδικών αγωγών ήτε και ατομικών με διεκδικίσιμές οικονομικές ζημιές.  ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ- ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΜΩΣ???????? στην συγκεκριμενη περίπτωση????Ειμαστε σίγουροι ότι κάποιος “κυνηγός” δεν σκότωσε τον σκύλο της κ. Γανωτή?? για να προχωρήσουμε σε τέτοια διαδικασία??

    Και για να είμαι ξεκάθαρος οσο περήφανος είμαι που είμαι κυνηγός, άλλο τόσο ντρέπομαι για ένα μεγάλο μέρος από την τάξη μας, για να μην κρυβόμαστε πίσω από δάκτυλό μας.

    Οπώς θα είμαι ενεργός συμπαραστάτης σε ότιδήποτε χειροπιαστό  κάνουμε για να προασπίσουμε κάτι που είναι σωστό. 

    Επειδή δεν ήμουν σίγουρος για τίποτα στην προκειμένη περίπτωση θεώρησα προτιμότερο να “σιωπίσω”, και απλά να επιφυλάσομαι να δώσω την “μάχη” όταν και όπως με βολευει εμένα.

    Και να στο κάνω λιγο ποιο κυνολογικό, ποτέ όταν εκπαιδεύεις ένα σκύλο δεν δίνεις – επιμένεις σε μια έντολή όταν έχεις χάσει τον έλενχό – φθείρεσαι και χάνεις ότι έχεις κερδίσει- κάνεις πώς δεν κατάλαβες, και απλά την επόμενη φορά τον περιμένεις στην γωνία.

    Αυτά είναι προσωπικές μου αντιδράσεις. Ο καθένας εξάλου από εμάς είναι ΑΤΟΜΟ με ότι αυτό συνεπαγεται.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #343102


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 09 Mάρτιος 2006


     ” … Αν θελετε να μιλησουμε υποθετικα, ποιος απο μας θα ειχε αντιρρηση, αν τα λεφτα που ειναι ηδη στο ταμειο Θηρας ή εστω ενα ποσο απο τις αδειες που βγαζουμε, να πηγαινε σε φιλοθηραματικους σκοπους; Και μεσα σ’αυτους να ηταν και ενος ειδους κεντρο περιθαλψης, οπου θα υπηρχε η συνεργασια κυνηγων, κτηνιατρων, και φυσικα του Υπουργειου που θα (χωρις σχολια) συντονιζε το ολο εγχειρημα; …”

    …………………………………………………………………………………………….

     Πολύ εύκολο Βίκτωρα, αρκούν απλές λογικές και σύγχρονες απόψεις, να γίνει πριν από όλα, η αναγκαία αναμόρφωση και προσαρμογή του νομοθετικού πλαισίου στα δεδομένα αυτά … 

     Η φύση δεν προσατεύεται με “υπεργολαβίες” και αποκλειστικούς “εργολάβους Περίθαλψης” .. ΓΙΑΤΙ  μέχρι τώρα, αρνιούνται πεισματικά να δώσουν στις Κ.Ο, αυτήν τη συμπληρωματική  δυνατότητα ;;

    Γιατί η Περίθαλψη και Προστασία να είναι στα “υπέρ” της κ. Γανωτή και των λοιπών γνωστών και όχι σε διευρυμένα Κέντρα με την ενεργή μας συμμετοχή ;;  μήπως κιόλας αν στήσουμε τα δικά μας, μας προσάψουν και κατηγορίες ότι ντουφεκάμε “στου Κουτρούλη το γάμο” … έτσι για να έχουν πελατεία τα Κέντρα  μας … !!!

     Ξέρεις όμως έσυ να έχουν κάνει όλοι αυτοί κάποια αντίστιχα υπομνήματα ανοιχτής συνεργασίας  ;; να να έχουν ζητήσει την συνδρομή των Κ.Ο ;;  εγώ όχι, και, όσο αυτό δεν γίνεται, τόσο μεγαλώνει η δυσπιστία μου και η καχυποψία μου … 

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #72556

    ΠΑΝΤΕΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΠΡΩΤΑ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΑΦΟΡΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΤΟΧΟ ΕΣΕΝΑ . 2 ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ  ΠΟΥ ΕΧΩ .

    1.    Ο “ΓΙΑΝΝΗΣ” ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΟΣ ΔΕΝ ΠΛΗΤΕΙ , ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΤΗΝ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ. ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΣ ΝΑ ΒΛΑΨΕΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΥΠΟΒΗΟΘΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕΡΙΚΩΝ ΓΙΑ ΒΛΑΨΟΥΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ, ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΣΟΥΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ .

    2.   ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΤΗΣ ΓΑΝΩΤΗ , ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΤΙΣ 3,5 ΠΡΩΤΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΡΑΤΑΜΕ ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ . ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ  ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΓΑΝΩΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΣΤΡΙΛΛΑΚΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΗΓΕ ΣΕ ΠΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ, ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΛΑΥΣΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΘΕΤΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ “ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ” ΚΟΥ ΣΤΡΙΛΑΚΟΥ, ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ( ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΓΡΑΦΗ ).

    ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΝΑ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ 300.000 ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ , ΟΤΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟ ΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ , ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΝΑ ΝΑ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΟΥΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΟ…..??

    ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΕΩΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΠΛΟΦΟΡΟΙ ΝΑ ΣΠΙΛΩΝΟΥΝ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ …..??  

    ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΕΝΟΣ ΑΦΡΟΝΑ ΑΙΜΟΣΤΑΓΟΥΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΑΡΔΗΝ, ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΥΨΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΑΝΑΣΤΗΜΑ ΜΑΣ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟΣ

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 256 έως 259 (από 259 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων