Η δική του πληγή…δική μας ντροπή

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 259 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #342085

      Και κάτι άλλο πολύ σημαντικό κατά την άποψή μου .

      Έχουμε όλοι οι κυνηγοί και σαν άτομα αλλά και σαν κοινότητα (ΚΣΕ κλπ) μια απολογητική στάση απέναντι στα ΜΜΕ λες και αισθανόμαστε ένοχοι επειδή είμαστε  κυνηγοί.

      Αυτή η στάση είναι έκδηλη σε κάθε δημόσια συζήτηση και δυστυχώς είναι ολοφάνερη στα μηνύματα πολλών φίλων του forum.Το έχω επισημάνει και παλιότερα αυτό το φαινόμενο  και το είχα επικρίνει με πολύ έντονο ύφος και είχα δεχθεί και τις αποδοκιμασίες πολλών φίλων του forum.

      Θα το επισημάνω και θα το τονίσω για μια ακόμη φορά ότι δεν πρέπει να ντρεπόμαστε που είμαστε κυνηγοί και θα πρέπει είτε στις δημόσιες είτε στις ιδιωτικές συνομιλίες μας και αναφορές μας να πάψουμε να φερόμαστε σαν συλλήβδην ένοχοι και να προσπαθούμε να αποδείξουμε εναγωνίως ότι δεν είμαστε ελέφαντες. Και αυτό ,γιατί αυτή ακριβώς η συμπεριφορά, καταδεικνύει στην υπόλοιπη κοινωνία την ενοχή μας για πράξεις ή παραλείψεις για τις οποίες δεν ευθυνόμαστε.

      Θα πρέπει η στάση μας ως κυνηγών και εν δυνάμει αντιπροσώπων της Κυνηγετικής κοινότητας να είναι αξιοπρεπής και επιθετική.Οι απολογίες ταιριάζουν σε ενόχους και εμείς δεν είμαστε ένοχοι.

      Πάρτε παράδειγμα την επιθετική στάση και συμπεριφορά των κατηγόρων μας.Είδατε το ύφος τους; Θυμάστε το στυλάκι της Γανωτή και του Αγγελέτου όταν περιέφεραν ως ντουφεκισμένους νεκρούς από ασιτία κύκνους; Θυμάστε την έπαρση των αντιπροσώπων κάποιων ”ζωοφιλικών” οργανώσεων στα κανάλια και το αβυσσαλέο μένος τους εναντίον μας; Θυμάστε τα τερατώδη ψέμματα που ανερυθρίαστα εκτόξευαν εναντίον μας;

      Γιατί λοιπόν να μην τους μιμηθούμε; Η επιθετική συμπεριφορά τους δεν έπιασε τόπο και στα ΜΜΕ και στην αστική κοινωνία;(στην επαρχία δεν μασάμε)!!!

      Η Γανωτή και οι σύντροφοί της αλληλοκατηγορήθηκαν για διασπάθιση δημοσίου χρήματος και για απάνθρωπη συμπεριφορά απέναντι στα ζώα που υποτίθεται ότι προστάτευαν και περιέθαλπαν στην Αίγινα και έκτοτε διασπάστηκαν βρίζοντας οι μεν τους δε.Τους είδατε ποτέ να απολογούνται; Αντίθετα πέρασαν στην αντεπίθεση και μα ς λοιδωρούν σε κάθε ευκαιρία.

      Συνάδελφοι δν μπορεί να είμαστε μια ζωή ραγιάδες και απολογούμενοι.Πρέπει οι απόψεις μας και οι θέσεις μας να προβάλλονται επιθετικά και όχι κακομοίρικα και απολογητικά.

      Είναι πολύ μεγάλο λάθος μας αυτή η συμπεριφορά και την πληρώσαμε και θα την πληρώνουμε απ’  ότι φαίνεται για αρκετό καιρό ακόμη.

      Ας υποθέσουμε ότι το περιστατικό έγινε όπως ακριβώς λέει η Γανωτή.Γιατί θα πρέπει εγώ να αισθάνομαι ένοχος και να απολογηθώ για τις πράξεις του εν λόγω κυρίου. Υπάρχει μήπως συλλογική ευθύνη σε κάποια άλλη κοινωνική ομάδα, αν κάποιο μέλος της περιπέσει σε παρόμοια παραπτώματα; Γιατί εμείς να αισθανόμαστε και να συμπεριφερόμαστε σαν συλλογικά υπεύθυνοι;

      Με ενόχλησε και το ύφος του άρθρου στο ένθετο με την ανατριχιαστική άρα και συνειδησιακά επηρεάζουσα φωτογραφία και η απολογητική διάθεση και κινδυνολογία ορισμένων στο forum.

      Έχουμε καταντήσει καρπαζοεισπτάκτορες του καθενός συμπλεγματικού υπανθρώπου.Έχουμε την παγκόσμια πρωτοτυπία της απόλυτα παράνομης- και με την βούλα του ΣΤΕ και του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ– ”Ομοσπονδιακής Θηροφυλακής” την οποία και χρηματοδοτούμε και στηρίζουμε ηθικά για επικοινωνιακούς λόγους.Έχουμε τις περισσότερες απαγορεύσεις και περιορισμούς.Έχουμε την άλλη παγκόσμια πρωτοτυπία των ΖΩΝΩΝ ΔΙΑΒΑΣΗΣ. Είμαστε οι μόνοι στην Ευρώπη που δεν μπορούμε να κατέχουμε ραβδωτά.Είμαστε οι μόνοι στον κόσμο που δεν χρησιμοποιούμε ομοιώματα στα υδρόβια και πολλά άλλα που τα γνωρίζετε και δεν χρειάζεται να τα αναφέρω.Κατά τα κοινώς λεγόμενα ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΤΑ ΒΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΑΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ. ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ; 

      Θα το τονίσω ακόμη μιά φορά: Όσο αισθανόμαστε ένοχοι και απολογούμαστε σαν να είμαστε συλλογικά υπεύθυνοι για οτιδήποτε κακό συμβαίνει ,τόσο πιο πολύ θα μας χτυπάνε και θα μειώνεται το κύρος και η όποια (θετική) επιρροή και απήχηση έχουμε καταφέρει να έχουμε στα ΜΜΕ και στην αστική κοινωνία γενικότερα.

    ΟΧΙ ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΛΗΓΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΝΤΡΟΠΗ!!! ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ!!! ΕΙΜΑΙ ΑΘΩΟΣ!!!!!ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΘΩΟΙ…

      ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ!!!! !

      Φιλικά: Γιάννης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #69820

      Αγαπητέ φίλε και συμπατριώτη Γιάννη (Τheod)  λογικά και απολύτως σεβαστά αυτά που αναφέρεις εκτός από ένα: Ομοίως το γεγονός ότι το “ΕΘΝΟΣ” δεν μας έχει συνηθίσει σε δημοσιεύματα υποβολιμιαία ή αστήρικτα ή εντυπωσιασμού,

      Εδώ θα διαφωνήσω γιατί τα τελευταία 2 χρόνια έχω παρατηρήσει πολλά απαράδεκτα ‘ατοπήματα’ του εν λόγω ένθετου.Υπάρχει μια αλλαγή (σταδιακά) του ύφους και των απόψεων συγκεκριμένων συντακτών.   Κατά την ταπεινή μου άποψη έχει μπει πολύ νερό στο κρασί τους , τόσο που δεν (κατα)πίνεται πια.

      Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #69824

    ΩΡΑΙΟΣ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ . ΧΥΜΑ ΚΑΙ ΤΣΟΥΒΑΛΑΤΑ ………..ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ …..!!!

    ΕΓΩ ΤΑ ΕΙΠΑ ΛΙΓΑΚΙ ΠΙΟ “ΣΚΕΠΑΣΜΕΝΑ” ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΤΟΥΣ …………ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΟ ΣΤΥΛΑΚΙ ΤΗΣ ΚΑΣ ΓΑΝΩΤΗ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑ ΓΑΝΩΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΧΡΑΣΤΗΚΑΝ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΡΗΜΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΘΡΩΠΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΖΩΑ ……!!!

    ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ …………..ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ  ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ( ειμαι σιγουρος οτι θα τα βρουν ) ΚΑΙ ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΟΥΜΕ. ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΘΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΑΡΤΥΡΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ  …???  ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ………..???????? 

     

    ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑΝΝΗ

    ΓΙΩΡΓΟΣ  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #69827
    Πριν περίπου δύο μήνες, ξεκίνησα για ορτυκοκυνήγι αρκετά καθυστερημένα. Σταμάτησα κοντά σε ένα φούρνο να πάρω κάτι να ξεγελάσω τη πίνα μου και από απερισκεψία και βιασύνη μου, πάρκαρα το αυτοκίνητο στραβά στην είσοδο ενός Super Market για πολύ λίγα όμως λεπτά.

    Όταν πήγα να πάρω το αυτοκίνητο, μία κυρία μου έκανε τη παρατήρηση και εγώ αναγνωρίζοντας το λάθος μου της ζήτησα ταπεινά συγνώμη. Για κάποιο ανεξήγητο όμως λόγο, αυτή παρεξήγησε τα λόγια μου και τα θεώρησε φαντάζομαι ειρωνικά.

    ’ρχισε λοιπόν να με βρίζει με τα χειρότερα λόγια, καθόταν μπροστά στο αυτοκίνητο μου και έβριζε εμένα και την οικογένεια μου. Είχα σοκαριστεί αφάνταστα. Ξεστόμιζε ένα σύνθετο και πολυδιάστατο υβρεολόγιο που θα το ζήλευαν και οι πιο φανατικές εξέδρες.

     

    Ήξερα πως δε πρέπει να σηκώσω χέρι σε γυναίκα και δε το έκανα, αλλά ούτε να κάνω διάλογο μαζί της δε μπορούσα γιατί τι διάλογο να μπορεί κάνει κανείς με μία τέτοια υστερικιά και σίγουρα καλά προπονημένη στο βρισίδι;

     

    Με κόπο κατάφερα να απομακρυνθώ ενώ την άκουγα να μου εύχεται τα χειρότερα για την συνέχεια του ταξιδιού μου…

     

    Από τη προφορά της αλλά και τις πινακίδες του αυτοκινήτου της κατάλαβα ότι ήταν Θεσσαλονικιά

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    DimitrisC στις #69828
    Ξέρω πως όσοι διαβάσατε το προηγούμενο μήνυμα μου παραξενευτήκατε, όσοι από εσάς είστε από τη Θεσσαλονίκη, ίσως και να θιχθήκατε.

     

    Το περιστατικό είναι αληθινό και γράφτηκε στο ίδιο ύφος που γράφτηκε και το άρθρο του Ε.Κ. Και στις δύο περιπτώσεις δύο συνάνθρωποί μας έκαναν κάτι παράλογο και ανεξήγητο για εμάς τους υπολοίπους.

    Και στις δύο περιπτώσεις χρησιμοποιήθηκε εσκεμμένα μία ιδιότητά τους για να χαρακτηρισθεί ένα κοινωνικό σύνολο.

     

    Δημήτρης
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    441
    mesonas στις #69843

    Και επειδή ήταν Θεσσαλονικιά; Θα αναρωτηθεί ο Θεσσαλονικιός.Επομένως: Και επειδή ήταν κυνηγός;Θα αναρωτηθεί  και ο κυνηγός.

    Στο τέλος θα αρχίσω να αμφιβάλλω αν υπήρξε κυνηγός στο χώρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    441
    mesonas στις #69846

    Μόλις τώρα ακούω στις ειδήσεις γιά σύληψη 26χρονου αγρότη που κατηγορείται γιά 220 φάρσες περί τοποθέτησης βόμβας.Τώρα που εγώ είμαι αγρότης…πρέπει να ντρέπομαι;….και δεν το κάνω;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    zeppos στις #342088

    Σκότωσε ο ..Ρώσσος την γυναίκα ..για άλλοι;

    Πυροβόλησε ο κυνηγός το σκυλί ή παρασύρθηκε από διερχόμενο αυτοκίνητο και άρπαξαν την ευκαιρία οι σατανικοί οικολόγοι να διαβάλλουν την οικογένεια;

    ‘Ελλεος αδέλφια! Μην αμφιβάλλετε οτι κυκλοφορούν τέτοιοι οπλοφόροι ανάμεσά μας. Πάντως δεν είμαστε υποχρεωμένοι να αισθανόμαστε πέρα από την θλίψη μας, ένοχοι σαν κυνηγοί μόνο σαν άνθρωποι

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #69847

    Παιδιά δεν διάβασα το περιστατικό στο Εθνος- απλά τα σχόλια εδώ.

    Δεν πρέπει να ξεχνάμε μερικά πράγματα. Τα όπλα μας χορηγήθηκαν για να χρησιμοποιούνται στο κυνήγι, δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για οποιοδήποτε άλλο λόγο – πχ προστασία, εαν χρησιμοποιηθούν  τότε υπάρχει το αδίκημα της “οπλοχρησίας”.

    Τώρα βεβαια εαν ένας σκύλος που συνοδεύεται από τον ιδιοκτήτη του  σας επιτεθεί ήτε σε εσας είτε στα σκυλιά σας, τι κάνετε???  Εχετε την εξής νόμιμη επιλογή αφήνετε να κατασπαράξουν τον σκύλο σας, μετά πρέπει να βρείτε τρόπο να “συλάβετε” τον σκυλο που σας κατασπάραξε το σκυλί σας και τα δύο μαζί να τα πάτε στην αστυνομία,  για να αποδείξεται ότι ο παρόν σκύλος κατασπάραξε τον δικό σας, μετά να υποβάλλεται μύνηση κατ΄του αφεντικού του σκύλου για να διεκδικήσεται αποζημίωση, εαν βρεθεί το αφεντικό του σκύλου, γιατί μπορεί ο σκύλος μετά την επίθεση να γίνει “αδέσποτος”. Η μύνηση θα εκδικαστεί σε ένα διάστημα 5 χρόνων και αν τελικά καταφέρεται και δεν καταδικαστείτε εσείς,  γιατί κάλιστα θα βρεθούν μερικοί “μάρτυρες”

    Πρέπει να έχετε ενεργοποιημένη τη JavaScript στο browser που χρησιμοποιήτε για να στείλετε μήνυμα στο φόρουμ!που θα πιστοποιήσουν ότι ο σκύλος επετέθει πρώτος, τότε ίσως σας δώσουν κάνενα 1.000 € στην καλύτερη των περιπτώσεων αποζημίωση, μετά θα πρέπει να τα κινήσεται δικαστικά μέτρα για τα εισπράξεται.

    Αντε και καλά ξεμπερδέματα.

    Παντελής

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #69849

     

      Αγαπητοί φίλοι και εγώ ήμουν σαφέστατος, δεν θα αναλάβω την ηθική συναυτουργία του αδικήματος του “συναδέλφου” ούτε θα απολογηθώ για τα “πεπραγμένα” του, αν είχε το θάρρος και την παρρησία, ας το σκεφτόταν πριν το κάνει ή αφού το έκανε να το δικαιολογήσει μετά “αντρικά”, εσείς το θεωρείτε ότι είναι “μαγκιά” να το σκάσει ή να κρύβεται ;;

     Δηλαδή σε μιά συντεταγμένη πολιτεία και κοινωνία τα συλλογικά όργανα που εμείς ψηφίζουμε και μας εκπροσωπούν, τι θέση και στάση έπρεπε να κρατήσουν ;; από ότι διάβασα καταδίκασαν το γεγονός και τον συνάδελφο και όχι συλλήβδην τους κυνηγούς, αναζητούν τον αυτουργό και τουλάχιστον με την παρέμβασή τους αυτή, πρόλαβαν τα χειρότερα και κύρια τη μάχη των αρνητικών εντυπώσεων, γιατί εμείς από κεί το διαβάσαμε, δεν το είχα εγώ τουλάχιστον ξανακούσει το συμβάν ούτε και δεί κάπου το γεγονός να αναφέρεται. 

      Τώρα αγαπητοί φίλοι, το ποιά θα είναι η αντίδραση του καθενός μας, σε ανάλογη περίπτωση αυτό είναι θέμα καθαρά υποκειμενικό, απλά και πάλι θα επισημάνω ότι η αυτοδικία δεν συντελεί σε επίλυση προβλημάτων αντίθετα ίσως σε βάλει σε έναν φαύλο κύκλο δικαστικών διενέξεων και ποινικών παρεπομένων, που δεν έχουν αρχή και τέλος  και όλα αυτά, για μιά δραστηριότητα που πρέπει να μας ζωογονεί και να μας δίνει πνοή και όχι να μας κάνει απρόβλεπτους και επίφοβους …

     Ο νόμος σε καμία περίπτωση δεν κάνει παραχωρήσεις στη φόνευση σκύλων με κριτήρια το ποιανού ήταν ή τι ράτσας ήταν και το τι μέλλει γενέσθαι είναι θέμα εκτίμησης των πραγματικών στοιχείων και περιστατικών από το αρμόδιο δικαστήριο, αν η υπόθεση οδηγηθεί εκεί.

     Αλλά και τελειώνοντας θα επισημάνω ότι η εμπειρία μου ως ένορκος σε ποινικά με έχει διδάξει πολλά για τη ψυχογραφία του Έλληνα  και για το πως όταν φθάσει η ώρα της “κρίσης” αποκηρύσσει εαυτόν και αλλήλους και κάθε αμάρτημά του, προηγούμενο και επόμενο … συντασόμμενος  με αυτά που του έχει πεί ο δικηγόρος του να παπαγαλίσει … ας ελπίσουμε ότι η κ. Γανωτή έχει υποβάλλει μήνυση και η υπόθεση θα φθάσει στο ακροατήριο για να ριχθεί άπλετο φως και να μην μείνουν σκοτεινά σημεία.

     Εκτός πιά, αν όλη η ιστορία είναι “στημένη” ή προβοκάτσια και το ΕΘΝΟΣ συνήργησε με το δημοσίευμά του και τη φωτογραφία στη διασπορά “ψευδούς και ανυπόστατης είδησης” … αλλά σε κάθε περίπτωση η ‘εξωστρέφειά” μας δεν πρέπει να συνδυάζεται με τέτοια βδελυρά φαινόμενα, τα οποία χρησιμοποιούμε δίκην συμψηφισμού πταισμάτων, για να “ισοφαρίσουμε” τις οικολογικές ανοησίες και τα κατά καιρούς αντιδραστικά σενάρια της κάθε  κ. Γανωτή, για να κερδίσουμε τι ;; να πάρουμε “εκδίκηση” από το θάνατο του σκύλου της από κυνηγό ;;

    Τώρα η θέση και η στάση κάθε εντύπου διαχρονικά κρίνεται και κριτικάρεται και όλοι μας έχουμε ασκήσει δριμεία κριτική και (από δώ), θέλουμε το καλύτερο να γράφεται και κύρια, ο “ανταγωνισμός” τους να μην έρχεται σε αντίθεση με την ποιότητα και την ύλη αλλά και το κοινό στόχο, που είναι η προάσπιση του κυνηγιού, οπότε δεν νομίζω ότι είμαστε παθητικοί αναγνώστες κάθε άλλο μάλιστα  … ;;; 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #69854

      Εγώ φίλοι δεν δικαιολογώ κανένα και πολύ περισσότερο αυτόν που κατηγορείται για τις εγκληματικές (αν όντως είναι έτσι τα γεγονότα) πράξεις του.

    Θίγομαι όμως βάναυσα όταν ο τίτλος του συγκεκριμένου ρεπορτάζ-άρθρου του ΕΘΝΟΣ_ΚΥΝΗΓΙ ενοχοποιεί συλλήβδην όλους τους κυνηγούς με το ‘Η δική του πληγή δική μας ντροπή’… Από κι ως που η πράξη αυτού του ανθρώπου( αν είναι έτσι) επιπίπτει επί των ώμων ημών; Γιατί εγώ να σηκώσω το άγος της δικής του πράξης; Είμαστε συλλογικά υπεύθυνοι για τις πράξεις κάποιων ελαχίστων από μας;

      Ποιά αρρωστημένη λογική μπορεί να ισχυριστεί κάτι τέτοιο;

      Ούτε το ‘καλύτερο’ ‘οικολογικό’ έντυπο δεν θα είχε ένα τόσο μεροληπτικό και συκοφαντικό τίτλο.Μόνο η Γανωτή, ο Αγγελέτος και οι συν αυτώ χρησιμοποιούσαν τέτοιους τίτλους και χαρακτηρισμούς για τους κυνηγούς.Ακόμη και αυτοί όμως τον τελευταίο καιρό έχουν λουφάξει. Είναι ανάγκη να βγάζουμε μόνοι μας τα μάτια μας;

      Εγώ βλέπω ότι κάθε επαγγελματική ή κοινωνική ομάδα προσπαθεί να προστατεύσει τα μέλη της από κάτι τέτοιους συλλήβδην χαρακτηρισμούς: Να θυμίσω πέρυσι τους παπάδες και πως ο Αρχιεπίσκοπος τους υπερασπίστηκε . Να θυμίσω το Δικηγορικό σύλλογο με τα πρόσφατα γεγονότα. Να θυμίσω τους Δικαστικούς με τα παραδικαστικά κυκλώματα.Και άλλες πολλές κοινωνικές ή επαγγελματικές ομάδες…

    Φανταστείτε η Ιερά Σύνοδος να έβγαζε γραπτή ανακοίνωση και να έλεγε ότι οι ντροπές και τα έργα του τάδε Μητροπολίτη είναι και δική μας ντροπή….

    Φανταστείτε ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών να υποστήριζε ότι οι ύποπτες συναλλαγές κάποιων δικηγόρων καθιστούν όλους τους δικηγόρους ύποπτους κλπ

      Το θλιβερό αυτό προνόμιο ,του να κατηγορούμε εαυτούς για να φαινόμαστε καλά παιδιά και υπεράνω και βασιλικώτεροι του βασιλέως,δυστυχώς μόνο εμείς το έχουμε.

    Ο σωστός δημοσιογράφος οφείλει να καταγράφει τα γεγονότα χωρίς μεροληπτικούς σχολιασμούς.Θα αρκούσε η παρουσίαση και η περιγραφή του συμβάντος.Θα ήταν χρήσιμη και η αναφορά των ονομάτων ή του αριθμού των παρευρισκομένων.

      Θα αρκούσε και η αναφορά των αστυνομικών που επιλήφθηκαν της υπόθεσης και οι οποίοι είναι οι μόνοι κατά τον νόμο αρμόδιοι να διεξάγουν έρευνες και να διαλευκάνουν την υπόθεση…

      Είναι περιττή η αναφορά στο ότι η Ομοσπονδιακή Θηροφυλακή έχει πάρει προσωπικά το θέμα και θα τον βρει οπωσδήποτε και άλλες τέτοιες ανοησίες και λεονταρισμοί.

      Η Θηροφυλακή δεν έχει καμμιά δοιλειά με το συγκεκριμένο περιστατικό.Είναι δουλειά της Αστυνομίας και του Εισαγγελέα.

      Αυτό το ξέρει πού καλά ο αρθρογράφος του ΕΘΝΟΣ-ΚΥΝΗΓΙ.Αλλά θέλει να δείξει ότι εμείς θα το πάρουμε πάνω μας και θα τον βρούμε και είμαστε καλοί σερίφηδες ίσως και να τον λυντσάρουμε κιόλας κατά τα πρότυπα της ’γριας Δύσης κλπ.

    Αν όλα αυτά δεν αποτελούν οσφυοκαμπτικές νουθεσίες και συστάσεις και ραγιαδιστική συμπεριφορά ,τότε συγχωρείστε με ζω σε άλλον πλανήτη.

      Που ήταν αυτοί οι αρθρογράφοι όταν ο θείος μου ο Μήτσος μηνύθηκε από την Θηροφυλακή (και του πήραν και το όπλο και δεν μπορεί ακόμη να ξεμπλέξει) γιατί κυνηγούσε φανερά και χωρίς να το γνωρίζει 1000 μέτρα μέσα σε μέρος που δεν ήταν ζώνη διάβασης;

      Που ήταν όλοι αυτοί όταν εγώ κατήγγειλα την καταπάτηση 70 στρεμμάτων και όλοι ποιούσαν την νήσσα;

      Που ήταν όλοι αυτοί όταν πέρυσι λόγω Ολυμπιακών ξεκινήσαμε το κυνήγι αργότερα;

      Που ήταν όλοι αυτοί όταν 12 κυνηγοί καταγγέλαμε στην Θηροφυλακή άγρια νυχτερινή λαθροθηρία κολλητού τους ο οποίος φυσικά ουδέποτε συνελήφθη;

     που ήταν όλοι αυτοί όταν εμείς σπέρναμε βίκο για τους λαγούς και τις πέρδικές;

     Που ήταν αυτοί όταν βγήκε ο νόμος για τα όπλα που μας υποχρεώνει να κάνουμε αίτηση για την αγορά και αν του καπνίσει του τάδε Αστυνομικού Διευθυντή να μην μας την χορηγήσει όταν σε όλη την Ευρώπη αγοράζουν τα λειόκανα από το οπλοπωλείο και πάνε σπίτι τους;

     Και άλλα πολλά ων ουκ έστι αριθμός και τα γνωρίζετε πολύ καλά όλοι διαφωνούντες ή συμφωνούντες μαζ ί μου.

      Τώρα γιατί να δεχθώ εγώ ως κυνηγός το ανάθεμα από ένα ΔΙΚΟ ΜΟΥ (υποτίθεται) ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΕΝΤΥΠΟ για τις πράξεις κάποιου άλλου;

      Είναι συναδελφική συμπεριφορά αυτό;

      Είναι δημοσιογραφική δεοντολογία αυτή;

      Συγχωρείστε με που εξανίσταμαι αλλά δεν μπορώ να βλέπω τέτοιες συμπεριφορές ήρεμα…

      Θα ήθελα να ανοίξω ένα συγκεκριμένο θέμα και να πω κάποιες αλήθεις που όλοι τις ξέρουμε και όλοι προσεκτικά τις κρύβουμε σαν στρουθοκάμηλοι με το κεφάλι στην άμμο,ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΜΟΥ ΘΑ ΛΟΓΟΚΡΙΘΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ ΕΝ ΡΙΠΗ ΟΦΘΑΛΜΟΥ γιατί κάποιοι από μας κρύβονται πίσω από το δάκτυλό τους και δεν θέλουν να δουν κατάματα την αλήθεια για την κατάσταση του κυνηγιού στην χώρα μας και για τον ρόλο και την συμμετοχή κάποιων σε αυτή την κατάσταση…

      Φιλικά: Γιάννης

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #69855

      Α ξέχασα να απαντήσω στην (ρητορική) ερώτησή μου που βρίσκονταν όλοι αυτοί ότα γινόντουσαν αυτά και άλλα πολλά:

      Στο Μαρόκο,στα Σκόπια , στην Βουλγαρία , στις Διευθύνσεις των Υπουργείων (Οικονομικών αν θυμάμαι καλά) , στα κανάλια κυνηγώντας με τζιπ κάποιους ταλαίπωρους που τόλμησαν να αψηφήσουν την συρρίκνωση (και με δική τους υπογραφή) κάποιων υδροβιότοπων, στις προεκλογικές ομιλίες κάποιων πολιτικών που τους εξυπηρετούσαν (βλέπε Μπασιάκος και Μαντούβαλος) και ύστερα τους ξέχασαν και κυρίως πίσω από την ταμειακή τους μηχανή κυριολεκτικά και μεταφορικά μετρώντας τα κέρδη τους.

      Και να ξέρετε ότι όλος αυτός ο θόρυβος για το συγκεκριμένο δημοσίευμα θα εκληφθεί από αυτούς σαν τεράστια δημοσιογραφική επιτυχία και σαν κολυμβήθρα του Σιλωάμ που θα καθαγιάσει και θα αποπλύνει κάθε αμάρτημά τους με ισχυρισμούς του τύπου: Εμείς τα γράφουμε όλα και δεν διστάζουμε να κατηγορήσουμε τα κακώς κείμενα του χώρου μας και στηλιτεύουμε τις παρανομίες και αδικίες από όπου και αν προέρχονται κλπ.

    ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΟΤΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΕΠΑΙΖΑΝ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΑΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΦΙΑΛΤΗ…Και φυσικά δεν αναφέρομαι μόνο στους συντάκτες του ΕΘΝΟΣ-ΚΥΝΗΓΙ αλλά σε όλη την σάπια πυραμίδα των -ελέω Θεού -αντιπροσώπων μας…

      Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #69857

    Eμένα όλα αυτά με αφήνουν παγερά αδιάφορο, λές και είναι το πρώτο ή το τελευταίο παρόμοιο περιστατικό ή προβοκάτσια.

    Και τι έγινε δηλαδή επειδή ενα έντυπο ανέφερε το περιστατικό και μάλιστα σε δισέλιδο άρθρο του, δε πάνε  λέω εγώ και να γεμίσουν τις σελίδες της φυλάδας τους με πιο ουσιαστικά και σοβαρά θέματα παρά να μου αφιερώνουν 2 σελίδες για την καταγραφή ενός γεγονότος που κανείς δεν ξέρει αν έχει συμβεί και υπο ποιές συνθήκες.

    Και οι ίδιοι το θεωρούν τετελεσμένο γεγονός, ετσι έγινε πάει και τελείωσε και ο άγνωστος μασκοφόρος έφυγε μέσα στην νύχτα υπό την απειλή του όπλου χωρίς να αφήσει ίχνη.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #69858

    Γιάννη μπράβο. Κανείς μας δεν θα τα έλεγε καλύτερα.

    Να προσθέσω μόνο και τον δικό μου προβληματισμό και σκεπτικισμό για τον τρόπο παρουσίασης των γεγονότων αλλά και για το γεγονός ότι υιοθετήθηκε πλήρως από κυνηγετικό έντυπο, η άποψη ανθρώπων οι οποίοι έχουν προσπαθήσει και στο παρελθόν να διαμορφώσουν την κοινή γνώμη ενάντια του κυνηγίου χωρίς να διστάσουν να εμφανίσουν “αποδείξεις” και να τις ερμηνεύσουν κατά το δοκούν. Μου έκανε εντύπωση γιατί έσπευσαν να υιοθετήσουν πλήρως τους ισχυρισμούς τους και χρησιμοποίησαν μάλιστα με τόσο στόμφο ένα τέτοιο τίτλο στο άρθρο.

    Εγώ προσωπικά, δεν νοιώθω να ντρέπομαι για τις πράξεις κανενός άλλου κυνηγού. Ντρέπομαι σαν άνθρωπος αλλά και σαν Έλληνας γιατί συμβαίνουν στις αρχές του 21ου αιώνα τέτοια γεγονότα στην πατρίδα μου.

    Από την άλλη, θα περιμένω να δω τι έχει να βγει ακόμη από όλη αυτή την υπόθεση, που αν μη τι άλλο είναι αρκετά ύποπτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    NIKOSAN στις #342099

    Μιά απορία μου είναι για ποιό λόγο δεν φώναξαν οι παθόντες τα κανάλια. Ισως να φταίει το σόκ και το σκοτάδι που ‘έπεσε. Μιά δευτερη παρατήρηση είναι πώς είναι λογικό να μην παίρνεις από κοντά τον οπλοφόρο που σε σημαδευει και σε απειλεί για να δείς το νούμερο του αυτοκινήτου του και ειδηκά όταν αυτός ήδη έχει σκοτώσει, έστω και σκύλο. Καί μια ακόμα παρατήρηση.. Ολες οι οργανωμένες κοινωνικές ομάδες (δικηγορικός σύλλογος, ιατρικός, κ.λ.π.) σε ανάλογες περιπτώσεις πέρνουν μέτρα εναντίον των μελών τους (πειθαρχικά, διαγραφές, παραπομπές στην δικαιοσύνη κ.λ.π) και πολύ καλά κάνουν διαφορετικά θα είμασταν ζούγκλα. Ας μην το παίρνουμε λοιπόν το θέμα από την στενή ενδοκυνηγετική οπτική μας βάζοντας σαν πρώτο ζητούμενο σε ποιόν ανήκε ο δολοφονημένος σκύλος αλλά αυτήν καθ αυτήν την πράξη του κάφρου οπλοφόρου για τον οποίον δεν είδα κάποιον εδώ να δηλώνει πώς θα συνεισφέρει στην προσπάθεια ανευρεσής του.. Μπράβο λοιπόν στον Καραγιάννη (αν λέω σωστά το όνομα) της Ομοσπονδίας που ανέλαβε το θέμα πρωσοπικά μπράβο και στο Εθνος που ανέδειξε το θέμα… Εκτός και αν κάποιοι εδώ θεωρούν πώς θα πρέπει να κουκουλώνονται τέτοια εγκλήματα.. Τους φολάδες οι κυνηγετικές οργανώσεις τους επικυρήσουν με χρηματική αμοιβή και καλά κάνουν. Για αυτόν τον οπλοφόρο-δολοφόνο δεν θα έπρεπε να κάνουν κάτι ανάλογο… Και μια τελευταία παρατήρηση. Μήπως είναι λάθος μας που στεκώμαστε στο ότι ο σκύλος ήταν της Γανωτή; Θα μπορούσε να είναι ο σκύλος οπουδήποτε από εμάς που ίσως να κρατάγαμε και εμείς όπλο εκείνη την στιγμή… Οπως και να έχει το θέμα αυτός ο κάφρος πρέπει να συληφθεί και να του αφερεθεί δια παντός το δικαώμα της οπλοφορίας πρίν σκοτώσει και αλλους σκύλους ή και ανθρώπους.. Πολύ καλά λοιπόν έκανε το Εθνος που αποκάλυψε το θέμα και ακόμα καλύτερα η Ομοσπονδία που το ψάχνει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 259 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων