Ελληνικά φυσίγγια “μικρών” εμπόρων

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 31 έως 40 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #334550


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από victz στίς 08 Iανουάριος 2004


     Αλλα ΑΖ-20 μονο…. περιπου 7 χρονια τωρα, συμπεριφερονται το ιδιο, και στις ζεστες και στα κρυα


    [/indent]

    Βίκτωρα πράγματι τα ΑΖ-20 με την C7 perfecta είναι καταπληκτικά φυσίγγια, το μόνο που πρεπει να προσέχει κανείς σ’ αυτά και γενικά σ’ όλα τα Magionschi είναι οτι πρέπει να τα χρησιμοποιείς με ανοικτά τσοκ, γιατί λόγω του γνωστού συγκεντρωτήρα με τον αποσπόμενο πάτο, στις μεσαίες αποστάσεις δεν έχουν την ανάλογη διασπορά.

    Έκανα πρίν λίγες μέρες ένα συγκριτικο τεστ σε χαρτόνι το ΑΖ-20 με το Ελληνικό rottweil στα 25 μέτρα με τσοκ (****), γιατί είχα διαβάσει κάτι σχετικό σε μια παρουσίαση των Magionschi από τον  Σοφοκλή Κοσκινά και ήθελα να έχω δική μου άποψη, μιας και οι παρουσιάσεις  φυσιγγίων του Σοφοκλή τις περισσότερες φορές μοιάζουν με διαφημιστικό προσπέκτους.

    Το ΑΖ-20 είχε διάμετρο τουφεκιάς 50cm και κάποια περιφεριακά σκάγια που δεν υπολογίζονται αφού τα θεωρώ άχρηστα, ενώ το rottweil είχε διάμετρο 80cm με ομοιόμορφη κατανομή και ελάχιστα περιφεριακά.

    Δεν ξέρω αν στα 35 μέτρα θα είναι το ίδιο αποτελεσματικό το rottweil, αλλά για μένα στις τσίχλες οι τουφεκιές πάνω από τα 30 πραγματικά μέτρα δεν έχουν νόημα.

    Αν και δεν τεστάρισα την δύναμη της τουφεκιάς έχω την εντύπωση οτι το ΑΖ-20  είναι πιό δυνατό και πιό γρήγορο.

    Κώστας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    122
    BIZZAROS στις #32632

    ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ MAIONCHI ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΗΤΑΝ ΑΘΛΙΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ (ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΤΑ *** ΚΑΙ **). ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΤΟ ROTWEIL ΜΕ ΤΟ ΧΑΜΗΛΟ ΜΕΤΑΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΤΟ PLUS ΜΕ ΚΡΥΟ ΕΚΑΝΑΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΤΟΧΟ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΑ ΠΟΥΛΙΑ. ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΠΥΡΚΑΛ ΝΤΕΡΜΠΥ ΚΑΙ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΣΙΧΛΟΚΟΤΣΥΦΑ ΚΑΙ ΜΠΕΚΑΤΣΙΝΙΑ ΠΟΥ ΟΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ. ΣΤΑ ΠΑΠΙΑ ΔΕΝ ΡΙΣΚΑΡΩ ΚΑΙ ΚΥΝΗΓΑΩ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΙΣΑΓΟΜΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ FORMULA 36, ROTWEIL SEMI KAI MAGNUM.

    ΤΑΣΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #32646

     Kαλημερα Κωστα,

     Γεγονος ειναι οτι τα ΑΖ-20 και τα Μ -SPEED τα δοκιμασα στην αρχη λιγο, σε χαρτονι και σε τηλεφωνικο καταλογο, και τα αποτελεσματα ειδικα των πρωτων με αφησαν απολυτα ικανοποιημενο. Το δικαννο μου ειναι με σταθερα τσοκ **/**** και σαν πρωτη κανη βαζω την πιο ανοικτη, επειδη οντως εχω δει διαφορα στην αποδοση των ΑΖ-20. Εκτοτε δεν εχω κανει αλλες δοκιμες (εγιναν στα ΑΖ 20 και πριν απο 2 χρονια περιπου…),  αλλα δεν εχω προσεξει και μεταβολη στην συμπεριφορα του φυσιγγιου, ουτε τραυματισμενα, ουτε λιγοτερο λακτισμα, ουτε πουλια ξεπουπουλιασμενα αλλα ζωντανα….

     Συμφωνω και εγω για τις τουφεκιες ανω των 30 μετρων, ειδικα στις τσιχλες που και η διαμορφωση του εδαφους τις κανει δυσκολες να τις βρεις αν δεν εχεις σκυλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #32647

     Αυτο που με χαλαει λιγο με τα ΜΑΙΟΝCHI, αλλα δεν εχει ουσιαστικη σημασια ειναι το γεγονος οτι μετα απο λιγο ξεβαφουν με αποτελεσμα να μην ξερεις τι νουμερο σκαγια ριχνεις.

     Λεπτομερεια βεβαια, αλλα απο μια μεγαλη εταιρια σαν αυτην, θα περιμενα περισσοτερη εμμονη και στη λεπτομερεια αυτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #32650

    ΕΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΞΑΝΑΠΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ.ΚΑΝΩ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ,ΑΚΡΙΒΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΕ ΤΣΙΧΛΟΚΟΤΣΥΦΑ ΔΕΝ ΡΙΧΝΩ.ΕΩΣ 3,5—->4 Ε ΤΟ ΠΟΛΥ .ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ (ΑΣΣΟΣ ΜΠΛΕ–ΒALLISTIC ΜΠΛE)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    Fast Eddie στις #32671

    σε εμένα προσωπικά, τα 3.50 και 4 ευρώ αλλά και οποιαδήποτε τιμή από 1 έως 1000 € δεν μου λέει τίποτα. εγώ φυσσίγι εταιρείας που δεν μου λέει τι πιέσεις βγάζει το φυσσίγι της και τις επιδόσεις του δεν αγοράζω. δεν θα μου μείνει το όπλο στα χέρια για να κάνω οικονόμία, ούτε θα βάλω το ακριβό επειδή δήθεν είναι καλύτερο όταν δεν γνωρίζω τις πιέσεις και τις δοκιμές.

    και για να εξηγούμαστε όταν λέω πιέσεις δεν εννοώ μόνο την μέση πίεση αλλά και την ανώτερη και την κατώτερη. λίγες εταιρείες το κάνουν για την ακρίβεια τολμούν να το κάνουν.

    Αυτό όμως που δεν έμαθα ακόμα και δεν μου έλυσε κανείς την απορία είναι αν ισχύει ότι όσο καθαρότερο το όπλο μετά την ντουφεκιά τόσο το καλύτερο το φυσσίγι ή είναι παραμύθι. αν γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικό ας μου πει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #32683

    Η αναζήτηση του “τέλειου” και φτηνού φυσιγγίου είναι μια μικρή οδύσεια. Πιστεύω πως ο καθένας μας έχει δοκιμάσει αρκετά φυσίγγια και καταλήγει σε κάποια που του φαίνονται καλύτερα ανάλογα με τις δοκιμές και με τα βιώματά του. Βέβαια το ιδανικό φυσίγγι βρίσκεται από τον συνδυασμό τσοκ – όπλου – θηράματος – συνθηκών κυνηγίου – συνηθειών κυνηγού. Βασικό είναι να γίνουν δοκιμές σε χαρτόνι 1,20*1,20 στις αποστάσεις που συνήθως τουφεκάμε, (εκεί φαίνονται πολλά) και έλεγχος της διάτρησης σε τηλ. καταλόγους ή περιοδικά. Υπάρχουν κυνηγοί που χρησιμοποιούν 1,2 ή 3 το πολύ τύπους φυσιγγίων για όλα τα θηράματα και άλλοι που η φυσιγγιοθήκη τους είναι γεμάτη από διαφορετικούς τύπους και μάρκες. Πιστεύω πως η μέση λύση είναι καλύτερη 1-2  τύποι για κάθε θήραμα σε συνδυασμό με το κατάληλο τσοκ. Το “καλό” φυσίγγι κάπου είναι και θέμα καθαρά υποκειμενικό,π.χ. ένας φιλος θεωρουσε το “χ” φυσίγγι τέλειο επειδή αφηνε ξερή την τσίχλα στα 25 μ και άλλος το θεωρούσε άχρηστο επειδή του φευγανε τραυματισμένα τρυγόνια στα 35-40μ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #32684

    Προσωπικά εμένα μου φαίνεται λίγο υπερβολική η γόμωση 36 γρ. για τσίχλα. Επίσης συνάδελφοι μην παραμελείτε τα ελληνικά φυσίγγια σε πολλές περιπτώσεις είναι εφάμιλλα των εισαγόμενων.

    Στα τσιχλοκότσυφα χρησιμοποιώ με πολύ καλά αποτελέσματα για την τιμή τους τα ballistic των 3,0 € & 31 γρ καθώς και δικά μου 31 έως 33 γρ. Για τα Maionchi που λες φίλε Victz εγώ προσωπικά είμαι επιφυλακτικός ειδικά για τα Μ36, τα ΑΖ-20 είναι καλά για την κατηγορία τους αλλά δεν τα δουλευω πλεον εδώ και πολλά χρόνια.

    Φίλε Fast Eddie ο “μύθος” της καθαρής κάνης πιστεύω πως έχει κάποια βάση. Εαν η κάνη μετα τον πυροβολισμό έχει υπολύματα άκαυστης πυρίτιδας αυτό σημαίνει ατελή καυση με συνέπεια στην ποιότητα της τουφεκιάς. Τώρα αν είναι καθαρή δεν εγγυάται ότι η τουφεκιά θα είναι άριστη αλλά τουλάχιστον το φυσίγγι θα είναι καλογεμισμένο.

    Προς τους φίλους “Περδικάδες” προτείνω την χρήση μόνο Ελληνικών φυσιγγίων για το Ελληνικότερο θήραμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #32701

    synadelfoi exei kaneis dokimasei ta fyssigia toy ZWTOU?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    501
    coolis στις #32808

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

    ΤΟΥ ΖΑΙΜΗ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΤΗΝ ΣΠΑΡΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΟΜΩΣ ΛΙΓΟ ΑΚΡΙΒΟ ΦΥΣΣΙΓΓΙ ΜΕ ΔΥΟ ΠΟΙΟΤΗΤΕΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ Η ΔΥΟ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΦΑΣΕΣ ΝΟ 7,6

    ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΕΚΑΡΑΚΙΑ ΤΑ WINCHESTER ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 4,5 €

    ΚΑΙ ΤΑ SILVER ΤΩΝ 4 € ΝΟ9 ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΡΥΟ

    ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΧΑΤΖΗΣΤΕΦΑΝΟΥ!

     

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 31 έως 40 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων