Απαγόρευση κυνηγίου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #342596

     

      Πιαιδιά δυστυχώς η απαγόρευση όπως μου είπαν είναι “καθολική” διότι  ‘ κατά τη κρίσή  τους  έχει παντού χιόνι … πάντως ΒΑΓΙΑ , ΜΑΥΡΟΜΑΤΙ , ΘΕΣΠΙΕΣ ΚΛΠ και προς ΑΛΙΑΡΤΟ, ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ κλπ μου το επιβεβαίωσε από χθές και ο αδελφός μου που μένει έξω και ήδη οι φήμες για “ΣΤΟΠ” επαληθεύθηκαν πλήρως ……..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    497
    alex στις #70477

    Αγαπητέ Γιάννη ενημερώθηκα από ένα Δασαρχείο (Λαμιας αν θυμάμαι καλά) και δύο θηροφύλακες (αλίαρτου και στυλίδας) πως η απαγόρευση δεν ισχύει πλέον αλλά μόνο το καθιερωμένο του απαγορεύεται όπου υπάρχει χιονοκάλυψη. Τελικά τι γίνεται…???? άλλα λέει ο ένας και άλλα ο άλλος??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2126
    THEOD στις #70479

     

     Γιαυτό Αλέξη σημειώσαμε τα τηλέφωνα των ΔΑΣΑΡΧΕΙΩΝ για άμεση επαφή όλων μας , που και αυτά σημειωτέον τα σήκωναν  κάποιοι εκεί, δηλαδή τα τηλέφωνα, μετά από κάτι ώρες (…!!!) και οι Σύλλογοι ήταν κλειστοί και δεν βρήκα κανέναν.

     Με θηροφύλακες δεν επικοινώνησα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    GYPAR στις #70481

    Πήρα το θηροφύλακα Θηβας και μου είπε οτι έχει βγει απαγόρευση για όλο το Νομό. Πήρα και αυτόν της Αυλίδας και μου είπε οτι έχει απαγορευτεί όλη η Ευβοια και σχετική ανακοίνωση έχει αναρτηθεί στο Δημαρχείο. Επίσης δεν έχει οριστεί χρονικά η λήξη της απαγόρευσης. Τέλος πήρα και στην Κ.Ο. Στ. Ελλάδας για να ενημερωθώ σφαιρικά και να μην ψάχνω το κάθε θηροφύλακα. Εκει η μία κοπέλα δεν ήξερε τίποτα ενώ η άλλη, πιο ενημερωμένη μου είπε οτι αυτοί δεν ξέρουν και οτι αν έχει βγεί κάποια τοπική απαγόρευση από τα κατά τόπους δασαρχεία τους αποστέλετε το σχετικό έγγραφο ακόμα και μια εβδομάδα μετά. Μέχρι τώρα δεν ήξερε να μου πει για καμιά απαγόρευση σε Αττικοβοιωτία. Μιλάμε για τέτοια οργάνωση και φοβερή εξυπηρέτηση, λες και φταίω επειδή ρωτώ για να είμαι νόμιμος. Οι κυνηγετικοί σύλλογοι δεν απαντούν (άρχισα τα τηλέφωνα μετά τις 14:00). Από που μπορούμε τελικά να έχουμε έγκυρη ενημέρωση? 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #70484

    Από που μπορούμε τελικά να έχουμε έγκυρη ενημέρωση? 

    Τελικά μόνο από τα κατά τόπους δασαρχεία θα υπάρχει πιο έγκυρη ενημέρωση(θέλω να πιστεύω)

    Πριν λίγο πήρα τηλέφωνο τη Δ.ΚΟΣΕ(μήπως βγάλω κάποια άκρη) & μου είπε μια κοπέλα με την οποία μίλησα ότι δεν έχουν στα χέρια τους κάποιο χαρτί για απαγόρευση & μέχρι να τους έρθει ταχυδρομικά………<<καλύτερα να επικοινωνήσετε με τις περιοχές τις οποίες θέλετε>>(μου είπε)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #70485

      Η ασυνενοησία και η βλακεία σε όλο της το μεγαλείο.

      Και εγώ που έσπασα τα τηλέφωνα σε Λειβαδιά και Λαμία και σε φίλους θηροφύλακες , άλλα έλεγε ο ένας και άλλα ο άλλος.’κρη δεν έβγαλα και αποφάσισα να καθίσω στο…τζάκι μου αυτό το Σ/Κ.

      Πάντως ο κάμπος της Λαμίας δεν έχει ούτε σπυρί χιόνι.Τα χιόνια στην περιοχή ξεκινούν από Μώλο και κάτω..

      Αλλά ποιος θα μπει στον κόπο να μελετήσει τα θέματα των απαγορεύσεων; Βγάζουν ένα φιρμάνι και τελείωσε…

      Γι΄ αυτό φωνάζω συνέχεια για τις Οργανώσεις μας και την ‘Ομοσπονδιακή Θηροφυλακή’ και κοντεύω να γίνω (αν δεν έχω γίνει ήδη) γραφικός….

    Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #70489

    molis pliroforiuika apo to dasarxio lamias oti epilthe arsi tis apagoreysis

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #70493

    Μήπως κάποιος φίλος έχει το τηλέφωνο του θηροφύλακα της Θήβας, γιατί το έχω χάσει; Κάπου είναι τα τηλέφωνά τους και στο e-artemis, αλλά δεν θυμάμαι πού.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    719
    KALTSDIM στις #70494

    ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΗ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ =

    1/ΦΘΙΩΤΙΔΟΣ= ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΣΤΑ ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΤΑ <ΚΑΘΑΡΑ>

    2/ΝΟΤ.ΒΟΙΩΤΙΑΣ= ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΑΦΟΥ ΣΤΗΝ ΚΩΠΑΙΔΑ ΕΧΕΙ 20 CM  ΧΙΟΝΙ ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ( ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΟΥΝ ΓΙΑ ΑΓ.ΘΩΜΑ  ΚΑΙ ΕΥΡΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ)

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    719
    KALTSDIM στις #70495

    6972711145 ΘΗΡ. ΝΟΤΙΑΣ ΒΟΙΩΤΙΑΣ 6972711137 ΒΟΡ.ΒΟΙΩΤΙΑΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΛΕΣΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #70496

    Ευχαριστώ πολύ.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #70499

    AΠΟ ΕΥΒΟΙΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΚΡΙΝΟΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ, ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΒΗΜΑ .

    ΤΟ ΒΑΘΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΙΑ …??? ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ  ..??

     

    ΓΙΩΡΓΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    240
    strimis στις #70506

    ΜΙΛΗΣΑ ΤΟ ΑΠΟΓ. ΜΕ ΤΟΝ ΘΗΡ/ΚΑ ΛΑΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ

    ΑΡΣΗ ΤΗΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ.(ΙΣΧΥΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΑ).

    ΦΙΛΙΚΑ ΣΠΥΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #70525

    Τελικά είναι πολύ μπερδεμένη η ιστορία με τις απαγορεύσεις, υπαρκτές ή κατά φαντασίαν. Το πρωί είχα κανονίσει με έναν φίλο να πάω Γραμματικό για τσίχλες. Ακούγοντας όμως τις “Πρωινές Ιχνηλασίες” στο ραδιόφωνο, ανακάλυψα ότι δεν τίθεται κανένα θέμα επίσημης απαγόρευσης, παρά μόνο αυτεπάγγελτα όπου υπάρχει χιονοκάλυψη. Ξεκίνησα λοιπόν για Βοιωτία. Στον δρόμο μίλησα με τον Θηροφύλακα της επαρχίας Λειβαδιάς. Με διαβεβαίωσε ότι δεν έχει καμμία εγκύκλιο στα χέρια του και να πάω να κυνηγήσω όπου θέλω. Μου είπε μάλιστα, ότι μαζί του επικοινώνησαν από την εκπομπή κι ότι αυτός τους ενημέρωσε ότι δεν υπάρχει απαγόρευση. Αμέσως μετά, τηλεφώνησα στον θηροφύλακα της επαρχίας Θήβας. Αυτός μου είπε ότι ισχύει ΓΕΝΙΚΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ της Βοιωτίας, με εγκύκλιο που έφτασε στο δασαρχείο Παρασκευή μεσημέρι, κι ότι ο συνάδελφός του δεν ήταν σωστά ενημερωμένος. Κατόπιν τηλεφώνησα ΚΑΙ στο δασαρχείο Θήβας, όπου ένας κύριος με πληροφόρησε ότι δεν υπάρχει εγκύκλιος, αλλά το κυνήγι απαγορεύεται παντού αφού υπάρχει πλήρης χιονοκάλυψη. Πλήρες μπάχαλο δηλαδή. Τελικά δεν κυνήγησα πουθενά, αφού το μοναδικό ξέχιονο που βρήκα ήταν στην Λειβαδιά, κοντά στον ’γιο Γεώργιο, αλλά τσίχλες δεν υπήρχαν.

    Τπ μόνο θετικό της υπόθεσης, η γενική εντύπωση που μου άφησε ο πρώτος θηροφύλακας, (της Λειβαδιάς) (Κος Χριστοδούλου 6972711145), ο οποίος ήταν ευγενέστατος και πέραν του δέοντος εξυπηρετικός, αφού μου ζήτησε χίλιες φορές συγγνώμη επειδή δεν ήταν ενήμερος για το μπάχαλο, τηλεφώνησε και σε συναδέλφους του και σε δασαρχεία για να ενημερωθεί, και με πήρε ΤΕΣΣΕΡΙΣ φορές στο κινητό για να μου διαβιβάσει κάθε φορά τι του έλεγαν. Στο τέλος μου είπε ότι στην περιοχή ευθύνης του (από Αλίαρτο μέχρι Λειβαδιά) μπορώ να κυνηγήσω όπου θέλω, αρκεί να μην υπάρχει ολική χιονοκάλυψη.

    Τα συμπεράσματα δικά σας.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #70533

      Θα μείνω στο σχόλιο του Λεωνίδα για τον ευγενικό και συναδελφικό τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει οποιονδήποτε τον πάρει τηλέφωνο για να τον ρωτήσει κάτι, αλλά και κατά την εκτέλεση των καθηκόντων του ο κ. Χριστοδούλου.Το ίδιο και ο έτερος θηροφύλακας του Κ.Σ. Λειβαδιάς.

      Τέτοιους ανθρώπους πρέπει να τους επιβραβεύουμε έστω και μόνο με την αναγνώριση του ήθους τους και της ευγένειάς τους.

      Δυστυχώς όμως δεν είναι όλοι οι θηροφύλακες έτσι.Μάλλον οι προαναφερθέντες αποτελούν μειοψηφία….

    Φιλικά: Γιάννης

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 39 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων