PATHIMA? MATHIMA?

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 16 έως 28 (από 28 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΑΡΑΠΗΣ στις #71485

    Φίλε Γιάννη πριν 2 χρόνια απέκτησα ένα σκυλί Βουλγάρικο (κόκκινο με άσπρο στο στήθος , γεροδεμένο) το οποίο όμως έμαθα ότι είναι Γιουγκοσλάβικο και είναι πραγματικό γουρουνόσκυλο (απίστευτο θάρρος κ πονηριά). Μήπως μιλάμε για την ίδια ράτσα;

    Φιλικά Αράπης

    Αναμένω με αγωνία περισσότερες πληροφορίες


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #342874

    Όπως σου έγραψα δεν ξέρω καλά την φυλή, αυτό που είδα ήταν το πόσο τα πρόσεχε και τα φρόντιζε ο φίλος μου, τα είχε σε πολύ καλό χώρο.[font=” Verdana; FONT-SIZE: 14pt; mso-bidi-font-size: 10.0pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA”] [/font]Δεν τα είδα στην δουλειά τους γιατί εμένα σαν προσκαλεσμένο με[font=” Verdana; FONT-SIZE: 14pt; mso-bidi-font-size: 10.0pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA”] [/font]έβαλαν στο καλύτερο καρτέρι. Όλοι όμως της ομάδας περίμεναν πως και πως να πάει ο φίλος μου τους δικούς του σκύλους, έδειχναν μεγάλη εκτίμηση. Τελικά αυτά έκαναν και την περισσότερη δουλειά. Τέλος πάντων, του τηλεφώνησα και επιβεβαίωσα πως είναι Σέρβικα και το όνομα της φυλής είναι [font=” Verdana; FONT-SIZE: 14pt; mso-bidi-font-size: 10.0pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA”]Serbian[/font][font=” Verdana; FONT-SIZE: 14pt; mso-bidi-font-size: 10.0pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-ansi-language: EL; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA”] [/font][font=” Verdana; FONT-SIZE: 14pt; mso-bidi-font-size: 10.0pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA”]Tricolour[/font][font=” Verdana; FONT-SIZE: 14pt; mso-bidi-font-size: 10.0pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-ansi-language: EL; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA”] [/font][font=” Verdana; FONT-SIZE: 14pt; mso-bidi-font-size: 10.0pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA”]Houn[/font]d (το γράφω όπως μου το έλεγε) Δηλαδή Τρίχρωμος Ιχνηλάτης Σερβίας, στα Σέρβικα ονομάζεται [font=” Verdana; FONT-SIZE: 14pt; mso-bidi-font-size: 10.0pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA”]Truboet[/font] (ή κάπως έτσι δεν κατάλαβα καλά από το τηλέφωνο) Πιθανόν να γνωρίζει την φυλή ο [font=” Verdana; FONT-SIZE: 14pt; mso-bidi-font-size: 10.0pt; mso-fareast-font-family: ‘Times New Roman’; mso-bidi-font-family: ‘Times New Roman’; mso-ansi-language: EN-GB; mso-fareast-language: EN-US; mso-bidi-language: AR-SA”]Artois[/font] και να μας πει αν όντως είναι τόσο καλή ή έχουν τύχει τόσο καλά του φίλου μου.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #71594

     

    Έμαθα ακόμη πως είναι η πιο πρόσφατη Γιουγκοσλαβική φυλή. Για την δημιουργία του χρησιμοποίησαν τα Πόσαβετς (είναι κόκκινα με άσπρο γύρο από τον λαιμό που κατεβαίνει μέχρι το στήθος) ενώ τα Τρίχρωμα έχουν και μαύρη σέλα. Σκοπός τους ήταν η δημιουργία ενός πιο ανθεκτικού και τραχύ σκύλου από το Πόσαβετς. Η φυλή αναγνωρίστηκε από την FCI στις αρχές του ’70, δεν ξέρω πόσα χρόνια την «πάλευαν» ( Εμείς με τον Κρητικό που έχει ιστορία 4000 χρόνων ακόμη δεν είμαστε σε θέση να τον κατατάξουμε στις ανεγνωρισμένες φυλές της FCI). Θα πρέπει λοιπόν να λάβει υπόψη του όποιος ενδιαφέρεται γι αυτή την φυλή αν είναι σταθεροποιημένη μορφολογικά και εργασιακά.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΑΡΑΠΗΣ στις #71615

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα το ψάξω και εγώ περεταίρω.

    Αν ο φίλος σου χαρίζει κανένα ζευγάρι (κουτάβια) ευχαρίστως το δέχομαι μήπως και κάνω την αρχή και απαλλαχθώ από το διεθνές σκυλοπάζαρο.

    Ειλικρινά έχω βαρεθεί το ψάξιμο. Παλαιότερα βρίσκαμε αξιόλογα σκυλιά, τώρα όμως τίποτα. Εφέτος δοκιμάσαμε πάνω από 20 αλλά τζίφος.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #71678

    Σαν νέο μέλος Αράπη πιθανόν δεν θα έχεις διαβάσει κάποιες αποφάσεις μου γύρο από τους σκύλους. Ποτέ δεν μεσολαβώ για αγοραπωλησία (η και χάρισμα) σκύλων ή για σύσταση εκπαιδευτή.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΑΡΑΠΗΣ στις #71700

    Επέτρεψε με μου να διαφωνίσω γιατί η νοικοκυρά που δεν θέλει να ζημώσει 2 χρόνια κοσκινίζει.

    Εφόσον φωνάζουμε για αλλαγή νοοτροπίας στα σκυλιά για να αποφυγουμε τα ημίαιμα και να προσανατολιστούμε όλοι στα καθαρόαιμα θα πρέπει ολοι να βοηθήσουμε  με πράξεις όμως, και όχι με θεωρίες όπως κάνουν για παράδειγμα οι πολιτικοί μας. Αν ο καθένας τραβιέται στην άκρη και αρέσκετε στο να λέει αααααααα εγώ το είχα πει αυτό αααααααααα εγώ δεν ανακατεύομαι Ποτέ δεν μεσολαβώ για αγοραπωλησία (η και χάρισμα) σκύλων τότε φίλοι μην βγάζετε βαρύγδοπους λόγους , δεν χρειάζεται γιατί η στασιμότητα ειναι στο αίμα μας.

    Χωρίς παρεξήγηση κάποτε δεν πρέπει να βρεθούνε και άνθρωποι που γνωρίζουν να τραβήξουν μπροστα για να αλλάξει το τοπίο των ιχνηλατών στην Ελλάδα;

    Κακό δηλαδή ειναι να προτείνεις; Να ενδιαφερθείς; Να μεσολαβήσεις; Η ευθύνη δεν βαρύνει τον “μεσάζοντα” σε καμία περίπτωση.

    Εμείς οι κάτοχοι ιχνηλατών είμαστε στο έλεος της φήμης και του γνωστού τον γνωστό ωωωω γνωστέ για να βρούμε άκρη.

    Φιλικά Αράπης.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #71725

    Φίλε ΑΡΑΠΗ  καλές οι θεωρίες  αλλά επί του πρακτέου να ξέρεις ότι πολλοί έχουμε καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα με τον Γιάννη, και δεν έγινε γιατί δεν υπήρχε διάθεση αλλά γιατί απελπιστήκαμε,  μας έχει κοστίσει και χρόνο και χρήμα και χάλασμα σχέσων με γνωστούς. Οποιός δεν έχει μπεί δεν έχει ζήσει αυτή την διαδικάσια είναι πολύ εύκολο να ασκεί κριτική.  

    Παντελής 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΑΡΑΠΗΣ στις #71748

    συγχερέστε με φίλοι κυνηγοί αλλά εάν γνώριζα κάποιον που έχει καλή ράτσα ιχνηλατών δεν θα δίσταζα (όπως έχω κάνει και στο παρελθόν) να μεσολάβίσω. Από εκεί και πέρα τι να μου πει ο φίλος, ότι την πάτησε; Ας μην δοκίμαζε στο κάτω κάτω. Όποιος δικιμάζει άρα πειραματίζετε πρέπει να γνωρίζει αλλά και  να αναλαμβάνει  το ρίσκο της αποτυχίας. Την έχω πατήσει προσωπικά πολλές φορές με αϊτους που αποδείχθηκαν χωρίς φτερά αλλά επιμένω γιατί το “λάθος” μου ειναι ότι ειμαι ρομαντικος και πιστευω στον άνθρωπο.

    Η εμπιστοσύνη στον άνθρωπο ειναι ο ακρογωνιαιος λίθος της κοινωνιας μας.

    Φιλικά Αράπης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΑΡΑΠΗΣ στις #71781

    Δεν σε παρεξηγώ κ. Γιάννη προφανώς έχεις τους λόγους σου.

    Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την πληροφόρηση του τρίχωμου ιχνηλάτη.

    Με τον artois προσπάθησα να βρώ το τηλέφωνό του μέσω του 11888 αλλά μου ζήτησαν τον εκδότη του περιοδικού. Μπήκα και στην ιστοσελίδα του κυνηγός κ φύση αλλά μάταια. Θα συνεχίσω μπάς και το βρώ για να μιλήσω με τον φίλο που ειναι προφανώς ειδικότερος από εμένα και με μεγαλύτερη πείρα στο κυνηγι.

    Φιλικά Αράπης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    giannis13 στις #71789

     Φιλε αραπη υπαρχει το βιβλιο του κ. Κυριτσακα ιχνηλατες τη Ευρωπης εκδοσεις o:nel(κυνηγος και φυση) τηλ2107755464 φαξ2107785766 ισως να εχουν και το τηλεφωνο του.Το παραπανω βιβλιο εχει ενδιαφερουσες πληροφοριες.Πιστευω οτι λογω τις εμπειριας που εχεις ,θα εχεις καταλαβει οτι το καλο γουρουνοσκυλο(και οχι μονο) γινεται δεν γεννιεται.Ολοι οι ιχνηλατες κυνηγουν οτι αφηνει ιχνη(αυτονοητο).αλλα στο χερι μας ειναι να τους εκπαιδευσουμε καταλληλα για να κυνηγουν οτι μας ενδιαφερει.Συμφωνω με ττην αποψη οτι ειναι δυσκολο ,και κυριως οταν δεν υπαρχει και προσωπικη γνωριμια να μεσολαβησει καποιος για μια αγορα σκυλου.Θελω να σε ρωτησω καποια πραγματα.Αναφερεις οτι εχεις αγορασει-δοκιμασει πολλα σκυλια ,αυτα ηταν ετοιμα,ξεκινημενα σεποιο σταδιο?Εχεις ποτε δοκιμασει να κυνηγησει με σκυλια που εχεις μεγαλωσει -εκπαιδευσει εσυ?Τι γινεται και ξεμενεις οπως αναφερεις?Που υπαρχει το προβλημα,στο οτι κυνηγουν αλλα ζωα,στο οτι φοβουνται κλπ.Παρολο που εχω κυνηγησει μερικες φορες γουρουνια(Πελλοπονησο)και μαλιστα ολες τις φορες εχει τυχει να χτυπηθει γουρουνι,(σιγουρα δεν εχω την εμπειρια σου) παρατηρησα οτι σπανια αφηνουν νεαρα σκυλια,αφηνουν καποια εμπειρα και μερικα αναλωσιμα!!!!!!!με αποτελεσμα τα νεαρα σκυλια να μενουν πισω.Καμμια σχετικη εκπαιδευση ωστε τα σκυλια να κρατουν αποσταση ασφαλειας .Ισχυουν αυτα?Και κατι ακομα.Κακα τα ψεμματα ενα καθαροαιμο κουταβι κοστιζει ισως αρκετα.μηπως υπαρχει ο φοβος οτι θα χαθει στα πρωτα κυνηγια απο χτυπημα οποτε εκτος απο τη συναισθηματικη απωλεια (για μενα η πιο σημαντικη) υπαρξει και οικονομικη?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΑΡΑΠΗΣ στις #71803

    οτι το καλο γουρουνοσκυλο(και οχι μονο) γινεται δεν γεννιεται

    Διαφωνώ μαζί σου giannis13 κάθετα στο θέμα αυτό. Το γουρουνόσκυλο που θα αφήσει εποχή γιεννιέται δεν γίνεται.

    Αναφερεις οτι εχεις αγορασει-δοκιμασει πολλα σκυλια ,αυτα ηταν ετοιμα,ξεκινημενα σεποιο σταδιο?

    Οταν δοκιμάζω σκυλί με 5500 ευρώ πρέπει το σκυλί να μην γυρίζει τη μύτη του αλλού εκτός από το γουρούνι.  Ε δεν άφησε αλεπού κ ζαρκάδι σε χλωρό κλαρί. Δε λέω κυνήγησε και γουρούνι αλλά τι να το κάνεις, πολλά τα λεφτά για σκύλο που τα κυνηγά όλα.

    Εχεις ποτε δοκιμασει να κυνηγησει με σκυλια που εχεις μεγαλωσει -εκπαιδευσει εσυ?

    Ναι, όλα βέβαια ημίαιμα. Μπασέ γκέκας και Γκεκας μπηνκλ τα οποία τα κυνηγούσαν όλα (υστερούσαν λίγο στο γουρούνι, έκαναν μόνο για βοηθοί). Το μπασέ μέχρι 2 χρονών κένταγε. Το χτύπησε ελαφρά ένα καπρί και το έκοψε μαχαίρι. Το συνέφερα αλλά έπαθε ξαφνικά και χωρίς λόγο ένα είδος κροτοφοφίας. Είδα και επαθα να το συνεφέρω και όταν συνήλθε τον έχασα από καλαζαρ.

     τι γινεται και ξεμενεις οπως αναφερεις?

    Το γουρουνόσκυλο ειναι σαν την πρωινή δροσιά μετά από λίγο χάνεται. Το κλέψιμο πάει σύννεφο, άσε τις απώλειες από χτυπήματα κ  αρρώστιες. Το άλλο ότι ξαφνικά πολλά σκυλιά το κόβουν μαχαίρι το γουρούνι. Λίγα τα σταθερά που κυνηγάνε κάθε χρόνο. 

    Που υπαρχει το προβλημα,στο οτι κυνηγουν αλλα ζωα,στο οτι φοβουνται

    Το ζαρκάδι και η αλεπού δεν αμείνονται, ειναι πιο εύκολα στην ιχνηλασία γιατί κυκλοφορούν και την μέρα. Γιαυτό σου λέω τα καλά γουρουνόσκυλα γιεννούνται δεν γίνονται.

     

    Απαντώντας στο τελευταίο μέρος των αποριών σου θα σου έλεγα ότι 1 το πολύ 2 ειναι τα σκυλια αρχηγοί. Ολα τα υπόλοιπα ονομάζονται και είναι βοηθοί. Διαπιστώνετε εύκολα (μου έχει συμβεί) πως όταν χαθεί ο αρχηγός ΚΑΝΕΝΑ απο τους βοηθους δεν κυνηγά γουρούνια. Είχα μια γκριφόν η οποία ηταν αιτός (έτσι νόμιζα) στο γουρούνι, κώλωμα καταδίωξη, πολλά ματώματα. Οταν έφυγε ο γέροντας (ενας Γιουγκοσλάβικος γκεκας) η σκύλα δεν ξανακυνήγησε όχι μόνο γουρούνι αλλά τίποτα. Την αμόλαγες και δεν έφευγε απο τα ποδια σου.  Αυτό επί ένα χρόνο και βάλε. Δεν συνηρθε ποτέ. Ξερεις γιατί; Ηταν γενημενη κομπαρσος και οχι πρωταγωνιστης.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #71847

    ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΤΟ  ΓΟΥΡΟΥΝΟΣΚΥΛΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΖΕΣΤΑ ΔΕΝ ΒΓΕΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ.ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ,ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ(ΙΣΩΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΧΩΡΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΤΟΥ ΑΡΑΠΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ)ΟΛΟΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΣΚΥΛΙΑ ΕΝΑΣ ΟΜΩΣ ΒΓΑΖΕΙ  ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    137
    ΑΡΑΠΗΣ στις #72189

    και βέβαια τυχαίο ειναι όσον αφορά τις ράτσες, αφού κανένας από όσους γνωρίζω δεν διαθέτει καθαρόαιμα σκυλιά. Το καλό αρσενικό με το καλό θυληκό ζευγαρώνουν και παίρνουν 1 το πολύ 2 καλά κουτάβια. Αυτή ειναι η πραγματικότητα, γιατί άλλωστε έχει ο καθένας 10 και 15 σκυλιά αφού 1 ή 2 το πολύ ειναι άριστα. Τα υπόλοιπα ειναι προς εκπαίδευση για να δουν πιο θα βγεί κτλ…..

    Όταν εννοώ άριστα εννοώ τα σκυλιά που κυνηγάνε μόνο γουρούνι και είναι στη στάμπα ώρες πολλές. Η καταδίωξη είναι το λιγότερο που ζητάει ο κυνηγός σε αυτά τα μέρη γιατί υπάρχουν καταφύγια γύρω γύρω. ’λλωστε τα περισσότερα σκυλιά δεν υστερούν στην καταδίωξη αλλά στην ανεύρεση του θηράματος.

    Φιλικά Αράπης.

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 16 έως 28 (από 28 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων