Σκοπευτικά φυσίγγια στό κυνήγι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 68 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #381926

    δεν εχω ριξει 9 γρ ν 9 , στα υπολοιπα συμφωνω , και να σου κανω και εγω μια ερωτηση , στα ισπανικα φυσιγγια ξερεις το ν 8 τι διαμετρο σκαγιων εχει και αντιστοιχα ποια διαμετρο εχουν τα φυσιγγια της NB και ποια διαμετρο της BP ?

    Δεν έχω πρόχειρα τα “κιτάπια” μου να σΕ πω, αλλά το #8 κυμαίνεται από 2,30 mm έως 2,15 mm αναλόγως εταιρείας και προδιαγραφών χώρας παραγωγής!

    Εγώ θεωρώ ως 8αρι το Φ 2,25 mm σύμφωνα με τα Ελληνικά κι Ευρωπαϊκά στάνταρντ, άσχετα αν κάποιες ιταλόπληκτες ελληνικές εταιρείες ακολουθούν τα αντίστοιχα ιταλικά….

    Και κάτι άλλο,

    ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΕΤΟΙΜΑ  ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΙΤΑΛΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ, ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΑΓΡΑΦΟΜΕΝΟ Νο ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ!!!

     

    Υ.Γ. Φίλε Δημήτρη ειλικρινά εκπλήσομαι που συμφωνείς με τον Apopsis Στο ότι:  Η βλητική δέν είναι μία!, τα ψιλά σκάγια (9-8) ρίχνουν τα πάντα κάτω στα 35-40μ, θηράματα κάτω απο 1κιλό, τσιχλοκότσυφα το νούμερο 9 είναι ίσως μεγάλο για βολές στα 25-30μ,κ.λ.π., κ.λ.π.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #381937

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΦΙΛΟΥΣ Prowler ® ΚΑΙ apopsis.

    Φίλε μου δεν είναι δυνατόν να “συμφωνείς και με τον Prowler ® και με τον apopsis”, διότι απλούστατα ο Prowler ® ΔΕΝ συμφωνεί με τον apopsis!!!!  😆

    εξαιρείται η “τετράγωνη” γόμωση……. η οποία όμως για το 36αρι είναι μάλλον ανεπαρκής για “κυνηγετική χρήση” 🙄

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #381975

    θαθελα να σας πω οτι το βαρος της γομωσης δεν εχει σε καμια περιπτωση να κανει με την διαμετρο κατανομης,. μια γομωση 24γρμ θα εχει την ιδια περιπου διαμετρο με μια 36γρμ

    .και να σας πω και ποσο μακρια παει το θεμα???…. ακομα και αν ειναι διαφορετικα τα διαμετρηματα ..πχ.. ενα 28αρι με 21γρμ σκαγια και ενα 12 με 33 γρμ σκαγια και ριξουμε απο ενα φυσιγγιο στα 25 για παραδειγμα μετρα με 3 αστρα συσφυξη και στα δυο οπλα.. θα παρουμε δυο αποτελεσματα της ιδιας περιπου διαμετρου.. απλα η 33γρμ θα εχει περισσοτερα σκαγια απ αυτη των 21γρμ στην ιδια διαμετρο.

    φιλικα mark cal20

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #381979

    Crellion wrote:
    Λιγότερα σκάγια και πιο συγκεντρωτική τουφεκιά… Εγώ πάντως έριξα 2-3 κουτιά σε τσίχλες και δεν έχω ρίξει καλύτερο φυσίγγι, έτσι ένοιωσα… (με 4* κάτω κάννη και 3* πάνω) Fabarm Axis Field (Steel)
    Berreta 390 Silver Mallard
    Winchester 1300

    Θα χαρακτήριζες το σκητοφύσιγγο συγκεντρωτικό; Οπως και να χει, δεν θεωρώ τα σκοπευτικά πιο αποτελεσματικά, τα θεωρώ όμως επαρκή σε αρκετές περιπτώσεις και χρησιμοποιώ τα σκητ και σπορτινγκ, συστηματικά. Τα τραποφύσιγγα, μέχρι στιγμής δεν με βόλεψαν στις τσίχλες που τα δοκίμασα.

    Είχα / έχω την εντύπωση ότι η κουβέντα ήταν για 28 γρ. Sporting. Αν διαβάσεις τα παραπάνω ίσως συμφωνήσεις.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #381980

    Crellion wrote:
    Λιγότερα σκάγια και πιο συγκεντρωτική τουφεκιά… Εγώ πάντως έριξα 2-3 κουτιά σε τσίχλες και δεν έχω ρίξει καλύτερο φυσίγγι, έτσι ένοιωσα… (με 4* κάτω κάννη και 3* πάνω) Fabarm Axis Field (Steel)
    Berreta 390 Silver Mallard
    Winchester 1300

    Μια διευκρίνιση: Λιγότερα σκάγια ΔΕΝ σημαίνουν και πιο συγκεντρωτική τουφεκιά! Τα 9 γρ σκάγια του cal 410 θα «ανοίξουν» όσο τα 32 γρ του cal 12 στα 30 μέτρα….

    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

     

    Μάριε εγώ εννοούσα (α) λιγότερα γραμμάρια (β) πιο συγκεντρωτικά (δηλ. σχεδιασμένα έτσι). Ίσως δεν το έγραψα σωστά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #381988

    Prowler ® wrote:

    Crellion wrote:
    Λιγότερα σκάγια και πιο συγκεντρωτική τουφεκιά… Εγώ πάντως έριξα 2-3 κουτιά σε τσίχλες και δεν έχω ρίξει καλύτερο φυσίγγι, έτσι ένοιωσα… (με 4* κάτω κάννη και 3* πάνω) Fabarm Axis Field (Steel)
    Berreta 390 Silver Mallard
    Winchester 1300

    Μια διευκρίνιση: Λιγότερα σκάγια ΔΕΝ σημαίνουν και πιο συγκεντρωτική τουφεκιά! Τα 9 γρ σκάγια του cal 410 θα «ανοίξουν» όσο τα 32 γρ του cal 12 στα 30 μέτρα…. Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    Μάριε εγώ εννοούσα (α) λιγότερα γραμμάρια (β) πιο συγκεντρωτικά (δηλ. σχεδιασμένα έτσι). Ίσως δεν το έγραψα σωστά.

    Fabarm Axis Field (Steel)
    Berreta 390 Silver Mallard
    Winchester 1300

    Το κατάλαβα 😎 , αλλά είπα να το διευκρινίσω για τους  φίλους αναγνώστες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #382049

    ΦΙΛΕ Prowler ®, ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΗΟ! ΔΕΝ ΤΟ ΕΘΕΣΑ ΣΩΣΤΑ! ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ.  ΓΙΑ ΤΗ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΣΜΕΝΗ ΣΤΗΛΗ ΣΤΟ 36ΑΡΙ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ, ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΓΟΜΩΣΗΣ…. ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΠΑΠΙΑ ΣΤΑ 35 ΜΕΤΡΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ, ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑ. ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΠΙΣΗΣ  ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ “quote” ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ Η’ ΔΙΑΦΩΝΩ, ΓΙ’ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΣΕΤΕ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ  apopsis ΓΙΑ ΤΗ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΣΜΕΝΗ ΣΤΗΛΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΔΙΑΜΕΤΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΙΟ ΠΑΝΩ Ο victz. ΣΙΓΟΥΡΑ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΛΕΟΝ ΕΙΔΗΜΩΝ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΙΔΙΟΓΟΜΩΣΗΣ ΑΛΛΩΣΤΕ!  ΘΑ ΕΛΕΓΑ, ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ “ΑΣΧΕΤΟΣ”…..  ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΜΕΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Vasilis.B στις #382084

    Crellion wrote:
    Λιγότερα σκάγια και πιο συγκεντρωτική τουφεκιά… Εγώ πάντως έριξα 2-3 κουτιά σε τσίχλες και δεν έχω ρίξει καλύτερο φυσίγγι, έτσι ένοιωσα… (με 4* κάτω κάννη και 3* πάνω) Fabarm Axis Field (Steel)
    Berreta 390 Silver Mallard
    Winchester 1300

    Μια διευκρίνιση: Λιγότερα σκάγια ΔΕΝ σημαίνουν και πιο συγκεντρωτική τουφεκιά! Τα 9 γρ σκάγια του cal 410 θα «ανοίξουν» όσο τα 32 γρ του cal 12 στα 30 μέτρα….

    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    H αληθεια ειναι οτι αυτο με παραξενευει αρκετα!Συμφωνω απολυτα οτι τα λιγοτερα σκαγια δεν σημαινουν και πιο συγκεντρωτικη ντουφεκια.Να πω οτι δεν εχω εμπειρια με μικροτερα διαμετρηματα απο 12αρι,αλλα γνωριζοντας οτι στα μικροτερα διαμετριματα αναπτησονται μεγαλυτερες πιεσεις,νομιζα οτι σε αναλογο βαρος σκαγιων για 2 διαμετρηματα π.χ το παραδειγμα του prowler,θα ειχαμε μεγαλυτερη διασπορα απο το .410 στα ιδια μετρα..(Ωραια κουβεντα παιδια!)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #382097

    Δημητρης Benelli wrote:
    δεν εχω ριξει 9 γρ ν 9 , στα υπολοιπα συμφωνω , και να σου κανω και εγω μια ερωτηση , στα ισπανικα φυσιγγια ξερεις το ν 8 τι διαμετρο σκαγιων εχει και αντιστοιχα ποια διαμετρο εχουν τα φυσιγγια της NB και ποια διαμετρο της BP ?

    Δεν έχω πρόχειρα τα «κιτάπια» μου να σΕ πω, αλλά το #8 κυμαίνεται από 2,30 mm έως 2,15 mm αναλόγως εταιρείας και προδιαγραφών χώρας παραγωγής! Εγώ θεωρώ ως 8αρι το Φ 2,25 mm σύμφωνα με τα Ελληνικά κι Ευρωπαϊκά στάνταρντ, άσχετα αν κάποιες ιταλόπληκτες ελληνικές εταιρείες ακολουθούν τα αντίστοιχα ιταλικά…. Και κάτι άλλο, ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΕΤΟΙΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΙΤΑΛΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ, ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΑΓΡΑΦΟΜΕΝΟ Νο ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ!!! Υ.Γ. Φίλε Δημήτρη ειλικρινά εκπλήσομαι που συμφωνείς με τον Apopsis Στο ότι: Η βλητική δέν είναι μία!, τα ψιλά σκάγια (9-8) ρίχνουν τα πάντα κάτω στα 35-40μ, θηράματα κάτω απο 1κιλό, τσιχλοκότσυφα το νούμερο 9 είναι ίσως μεγάλο για βολές στα 25-30μ,κ.λ.π., κ.λ.π.

    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    θελω να σου κανω αλλη μια ερωτηση , αν και εκτος θεματος , με 8 ν σκαγια , γινεται στα 45 μ διαμπερες τραυμα σε πρασινοκεφαλο , η ακομα και σε λαγο ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #382101

    διαμπερες σε λαγο σε αυτη την αποσταση ;;;;;νομιζω οτι ειναι πρακτικα αδυνατο δημητρη….εδω προχθες τουφεκισα ενα λαγο στα 8-10 μετρα με 6αρι 36γρ. ροτβαιλ και βρηκα τα μισα σκαγια μεσα…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #382103

    με κανένα τρομερό κράμα με μεγάλο ειδικό βάρος επιχαλκομενο κτλ ίσως…. αν δεν βρει κόκκαλο, θα πρέπει να μιλήσουμε και για γωνια εισόδου κτλ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #382137

    Prowler ® wrote:

    Δημητρης Benelli wrote:
    δεν εχω ριξει 9 γρ ν 9 , στα υπολοιπα συμφωνω , και να σου κανω και εγω μια ερωτηση , στα ισπανικα φυσιγγια ξερεις το ν 8 τι διαμετρο σκαγιων εχει και αντιστοιχα ποια διαμετρο εχουν τα φυσιγγια της NB και ποια διαμετρο της BP ?

    Δεν έχω πρόχειρα τα «κιτάπια» μου να σΕ πω, αλλά το #8 κυμαίνεται από 2,30 mm έως 2,15 mm αναλόγως εταιρείας και προδιαγραφών χώρας παραγωγής! Εγώ θεωρώ ως 8αρι το Φ 2,25 mm σύμφωνα με τα Ελληνικά κι Ευρωπαϊκά στάνταρντ, άσχετα αν κάποιες ιταλόπληκτες ελληνικές εταιρείες ακολουθούν τα αντίστοιχα ιταλικά…. Και κάτι άλλο, ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΕΤΟΙΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΚΑΙ ΙΤΑΛΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ, ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΝΑΓΡΑΦΟΜΕΝΟ Νο ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ!!! Υ.Γ. Φίλε Δημήτρη ειλικρινά εκπλήσομαι που συμφωνείς με τον Apopsis Στο ότι: Η βλητική δέν είναι μία!, τα ψιλά σκάγια (9-8) ρίχνουν τα πάντα κάτω στα 35-40μ, θηράματα κάτω απο 1κιλό, τσιχλοκότσυφα το νούμερο 9 είναι ίσως μεγάλο για βολές στα 25-30μ,κ.λ.π., κ.λ.π. Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    θελω να σου κανω αλλη μια ερωτηση , αν και εκτος θεματος , με 8 ν σκαγια , γινεται στα 45 μ διαμπερες τραυμα σε πρασινοκεφαλο , η ακομα και σε λαγο ?

    Αφρικανικό ή Ευρωπαϊκό πρασινοκέφαλο?

    (Monty Pythons 4ever)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    460
    BENELLI4EVER στις #382176

    με κανένα τρομερό κράμα με μεγάλο ειδικό βάρος επιχαλκομενο κτλ ίσως…. αν δεν βρει κόκκαλο, θα πρέπει να μιλήσουμε και για γωνια εισόδου κτλ

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 3 ώρες, 31 λεπτά πριν από τον nikws7.

    Ειχε γινει κουβεντα για ενα κραμα tungsden  νομιζω κανα χρονο πριν αλλα δεν θυμαμαι σε ποια ενοτητα και αφορουσε σε ενα φυσιγγκι απο την Δανια (παλι νομιζω) το οποιο ειχε τοσο υψηλο ειδικο βαρος που σε ν8 ηταν ικανο να καταβαλει και παπι στις αποστασεις που αναφερεσαι.

    Φανης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #382190

    θαθελα εδω να δωσω μερικα μετρησημα και ορατα  νουμερα και διαφορες οσο αφορα τις κατανομες των πλεον γνωστων και ακομα σε χρηση διαμετρηματων του λειοκανου. εχουμε λοιπον 12αρι 20αρι 28αρι και 36αρι. διαθετω και τα 4 διαμετρηματα και τα κυνηγω αλλα και ριχνω στο σκοπευτηριο. αγαπημενο μου στο γενικο κυνηγι το 28… οταν εχω κεφια το 36αρι…το 20αρι σταθερη αξια παντος καιρου θηραματος και διαθεσης… και το 12αρι ( 12αρια  ,,,, ) γιατι..γιατι… εεε τα εχω αλλα δεν τα δουλευω σε καμια πλεον εφαρμογη..κυνηγετικη η σκοπευτικη. (τωρα ειμαι πολυ κοντα στην αποκτηση ενος 24αριου πλαγιου…αλλα ουδεν ορατο προς το παρον.. μου το εχουν ταξει εδω και καιρο..αλλα ακομα τιποτα… ειναι η γεφυρα 28- 32 βεβαια  στις μερες μας ειναι ενα σπανιο και ακρως εξαφανισμενο διαμετρημα,,, αλλα νομιζω κρυβει πολλα που θαθελα να ανακαλυψω……)

    τα βλητικα παραδειγματα ειναι απο το δικο μου βλητικο αρχειο..

    και ειναι τα ακολουθα

    12αρι          1,65×32 2000 f2            76%       4αστρα/25μ

    20αρι         1,25×26 1000 jk6         81%        4αστρα/25μ

     28αρι         1,02×21 1000 tecna      82%     4αστρα/25μ

    36αρι          1,05×16,2 684 sp3      78%      κυλινδρος /25μ

     ειναι εμφανες πως ολα τα διαμετρηματα τοσο στην επιφανεια του χαρτιου που ειναι σε ολα  1χ1μ  οσο και στα ποσοστα συγκεντρωσης εχουν μικρες διαφορες. ειναι ενδιαφερον να δουμε την ακραια περιπτωση 36αρι 12αρι οπου η διαφορα σε βαρος σκαγιων ειναι 2πλασια ενω το ποσοστο καλυψης ειναι σχεδον το ιδιο( με μια διαφορα του οτι το 36αρι εναι με μηδενικη συσφυξη )… φυσικα ο αριθμος σκαγιων  ειναι διαφορετικος ανα περιπτωση .

     φιλικα mark cal2o

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #382236

    nikws7 wrote:
    με κανένα τρομερό κράμα με μεγάλο ειδικό βάρος επιχαλκομενο κτλ ίσως…. αν δεν βρει κόκκαλο, θα πρέπει να μιλήσουμε και για γωνια εισόδου κτλ Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 3 ώρες, 31 λεπτά πριν από τον nikws7.

    Ειχε γινει κουβεντα για ενα κραμα tungsden νομιζω κανα χρονο πριν αλλα δεν θυμαμαι σε ποια ενοτητα και αφορουσε σε ενα φυσιγγκι απο την Δανια (παλι νομιζω) το οποιο ειχε τοσο υψηλο ειδικο βαρος που σε ν8 ηταν ικανο να καταβαλει και παπι στις αποστασεις που αναφερεσαι. Φανης

    Tungsteen βγάζουν πολλές εταιρίες. Σίγουρα Remington και Β&P και πιθανότατα πολλές άλλες… Έχουν ψηλότερες ταχύτητες αρχικές (435+ μ/δ) και μένουσες. Επίσης μεγαλύτερο (ελαφρώς) ειδικό βάρος από το μολύβι. Αν αυτή η ταχύτητα και η παραπάνω μάζα σημαίνει αρκετή ενέργεια για να καταβληθεί “μεγαλύτερο” θήραμα δεν το ξέρω. Ξέρω ότι έχουν υψηλότερη διάτρηση και τιμή…

     

    edit: Ψέμματα εν μέρει για την ταχύτητα … η B&P στο MG2 tungsteen 35gr δίνει V1 405, στο MG2 Flash με επινικελωμένα δίνει 435. Η REMINGTON όμως δίνει πράγματι V1 441 m/s για το wingmaster. Σε κάποια ατσάλινα έφτασε τα 518 μ/δ που είναι … αχέμ … ακραίο…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 68 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων