Σκοπευτικά φυσίγγια στό κυνήγι

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 68 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #382846

    οι αρχικες ταχυτητες δεν ειναι παντα ο τροπος η ο λογος που ανεβαζουν την κινητικη ενεργεια  …την τελικη δυναμη καταβολης του θηραματος…. την διατρηση..

    ειναι ενα αρκετα συνθετο θεμα..που οι παραμετροι ειναι αρκετοι…και η αναζητηση απαιτει αρκετο χρονο- φυσιγγια – δοκημες ..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #383296

    θελω να σου κανω αλλη μια ερωτηση , αν και εκτος θεματος , με 8 ν σκαγια , γινεται στα 45 μ διαμπερες τραυμα σε πρασινοκεφαλο , η ακομα και σε λαγο ?

    Φίλε μου Δημήτρη περίμενα να δω απαντήσεις άλλων μελών πριν σου απαντήσω!

    ΝΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ!!! διαμπερές σε λαγό στα 45 μέτρα με 8αρι αρκεί το σκάγι να βρει το …….. αυτί του λαγού!!!! :mrgreen:

    Και για να σοβαρευτούμε: υπάρχει πιθανότητα να συμβεί αλλά αυτό αποτελεί την ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΚΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ!!!

    Οι φίλοι παραπάνω έγραψαν για διάφορες ειδικές προϋποθέσεις, ειδικά υλικά, κράματα κ.λ.π.

    Αλλά ας μείνουμε στο “απλό”, “ταπεινό”, “συμβατικό” φυσίγγι που είναι προσιτό σε όλους …. 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #383297

    οι αρχικες ταχυτητες δεν ειναι παντα ο τροπος η ο λογος που ανεβαζουν την κινητικη ενεργεια …την τελικη δυναμη καταβολης του θηραματος…. την διατρηση.. ειναι ενα αρκετα συνθετο θεμα..που οι παραμετροι ειναι αρκετοι…και η αναζητηση απαιτει αρκετο χρονο- φυσιγγια – δοκημες ..
    e

    έτσι ακριβώς, δυστυχώς η συντριπτική πλειοψηφία μας,  αντιλαμβανεται μονοσήμαντα και “αναλογικά” την σχέση αρχικής και μένουσας ταχύτητας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #446223

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>mark cal20 wrote:</div>
    οι αρχικες ταχυτητες δεν ειναι παντα ο τροπος η ο λογος που ανεβαζουν την κινητικη ενεργεια …την τελικη δυναμη καταβολης του θηραματος…. την διατρηση.. ειναι ενα αρκετα συνθετο θεμα..που οι παραμετροι ειναι αρκετοι…και η αναζητηση απαιτει αρκετο χρονο- φυσιγγια – δοκημες ..<br>
    e

    έτσι ακριβώς, δυστυχώς η συντριπτική πλειοψηφία μας, αντιλαμβανεται μονοσήμαντα και «αναλογικά» την σχέση αρχικής και μένουσας ταχύτητας<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    </div>

    Δέν το γνωρίζω επαρκώς το ζήτημα.
    Με ενδιαφέρει πολύ να μάθω τη διαφορά αρχικης και μένουσας ταχύτητας και τι αυξάνει ή μειώνει αυτή τη διαφορά.
    Εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται πολύ περίεργο να έχω 2 φυσίγγια με 405μ/δ αρχική και να έχουν διαφορά στη μένουσα σε κάποια άλλη απόσταση.
    Αν εννοείτε την V20 ή την V40 ως ικανοποιητική μένουσα, τότε ποια V0 θα είχαμε αντιστοιχα ;
    Άγνοια και απορία εκφράζω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #446224

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Prowler ® wrote:</div>

    Crellion wrote:<br>
    Λιγότερα σκάγια και πιο συγκεντρωτική τουφεκιά… Εγώ πάντως έριξα 2-3 κουτιά σε τσίχλες και δεν έχω ρίξει καλύτερο φυσίγγι, έτσι ένοιωσα… (με 4* κάτω κάννη και 3* πάνω) Fabarm Axis Field (Steel)<br>
    Berreta 390 Silver Mallard<br>
    Winchester 1300

    Μια διευκρίνιση: Λιγότερα σκάγια ΔΕΝ σημαίνουν και πιο συγκεντρωτική τουφεκιά! Τα 9 γρ σκάγια του cal 410 θα «ανοίξουν» όσο τα 32 γρ του cal 12 στα 30 μέτρα….

    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    H αληθεια ειναι οτι αυτο με παραξενευει αρκετα!Συμφωνω απολυτα οτι τα λιγοτερα σκαγια δεν σημαινουν και πιο συγκεντρωτικη ντουφεκια.Να πω οτι δεν εχω εμπειρια με μικροτερα διαμετρηματα απο 12αρι,αλλα γνωριζοντας οτι στα μικροτερα διαμετριματα αναπτησονται μεγαλυτερες πιεσεις,νομιζα οτι σε αναλογο βαρος σκαγιων για 2 διαμετρηματα π.χ το παραδειγμα του prowler,θα ειχαμε μεγαλυτερη διασπορα απο το .410 στα ιδια μετρα..(Ωραια κουβεντα παιδια!)

    Πολλά μαζί, και είναι δύσκολο να απαντηθεί με μία φράση.
    Η αναζήτηση είναι για όλα τα διαμετρήματα και όλα τα φορτία.
    Θεωρητικά μπορείς να κατεβάζεις τα περισσότερα με 16,5γρ και με .410 σε λογικές αποστάσεις.
    Με 12άρι και 24-26γρ θεωρητικά κυνηγάς τα πάντα.
    Είμαι σίγουρος ότι όσοι ενδιαφέρονται για δοκιμή σε πίνακα με 24-26γρ θα δούν ότι τους καλύπτει απόλυτα και μπορεί να μήν ξανακοιτάξουν βαρύτερες γομώσεις.
    -Τα λίγα γραμμάρια απο μόνα τους δέν προσφέρουν την συγκεντρωτική τουφεκιά. Προσφέρουν όμως την ικανή και αναγκαία στον καλό σκοπευτή.
    Με όσα κατα καιρούς πειραματίστηκα, το μόνο ασφαλές που απεκόμισα ήταν η σκοπευτική μου ανεπάρκεια. Ανεπάρκεια που σαφέστατα υπερβαίνει και “καταστρέφει” την όποια προσπάθεια για ποιοτικότερο φυσίγγι. Και στις πιό πολλές περιπτώσεις χρησιμοποιώ φυσίγγια που εγώ είμαι ανάξιος γι`αυτά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    I.Π στις #446627

    Μετα απο 3 κυνηγια με Lambro Sporting 28gr εμεινα πολυ ευχαριστημενος…
    Σημερα βρεθηκα στο Μαρουσι και πετυχα τα Oscar Gold 28gr και πηρα νο8 και νο9….
    Τα εχει δοκιμασει καποιος συναδελφος?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #446629

    Γιάννη άκουσα πριν λίγες μέρες εξαιρετικά σχόλια από συνάδελφο για τα συγκεκριμένα, σε συζήτηση αναζήτησης “ελαφρών” φυσιγγίων, τόσα που αποφάσισα να τα δοκιμάσω την άλλη εβδομάδα σε κάποιο ημερήσιο για τσίχλες. Με όπλο το manufrance που φαίνεται στην υπογραφή μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    I.Π στις #446630

    Γιάννη άκουσα πριν λίγες μέρες εξαιρετικά σχόλια από συνάδελφο για τα συγκεκριμένα, σε συζήτηση αναζήτησης «ελαφρών» φυσιγγίων, τόσα που αποφάσισα να τα δοκιμάσω την άλλη εβδομάδα σε κάποιο ημερήσιο για τσίχλες. Με όπλο το manufrance που φαίνεται στην υπογραφή μου.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Θανάσης

    Benelli 121, κάννη 61 εκ., εσωτ. τσοκ<br>
    Manufrance becassier πλαγιόκαννο, κάννες 61 εκ., 3***, 6******<br>
    Benelli special lusso, κάννη 61 εκ., εσωτ. τσοκ<br>
    Franchi variomax 912 super magnum camo, 61 εκ., εσωτ, τσοκ

    </div>

    Εγω θα τα δοκιμασω με Browning Citory 71cm ,καννες 1η Skeet choke (νο9), 2η 3*** (νο8).
    Αν θες γραψε εντυπωσεις, θα σας πω και εγω δικες μου.
    Ευχαριστω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #446728

    Τα έχω δοκιμάσει κι εγώ τα Oscar Gold Sporting και τα μαύρα των 32 γραμ. Μιά χαρά φυσίγγια είναι και ταχύτατα, απλά σε μένα μυρίζουν κάπως περίεργα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #447967

    Δευτέρα τρέχοντος, δέν έβρεχε το απόγευμα αργά και πήγα απο 4:30″ ως 5:30″ για καρτεράκι.
    Πέντε βολές και τρία πουλιά στο έδαφος. Αυτά τα τρία ήταν στα 30-35μ.
    Ακολούθησαν κάποιες σε ψηλωμένα …
    Φυσίγγι σκήτ με τα χαρακτηριστικά στην εικόνα.
    Φεύγοντας μιά βολή στο χαρτόνι στα 32μ. Την παραθέτω.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #447972

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Prowler ® wrote:</div>

    Crellion wrote:<br>
    Λιγότερα σκάγια και πιο συγκεντρωτική τουφεκιά… Εγώ πάντως έριξα 2-3 κουτιά σε τσίχλες και δεν έχω ρίξει καλύτερο φυσίγγι, έτσι ένοιωσα… (με 4* κάτω κάννη και 3* πάνω) Fabarm Axis Field (Steel)<br>
    Berreta 390 Silver Mallard<br>
    Winchester 1300

    Μια διευκρίνιση: Λιγότερα σκάγια ΔΕΝ σημαίνουν και πιο συγκεντρωτική τουφεκιά! Τα 9 γρ σκάγια του cal 410 θα «ανοίξουν» όσο τα 32 γρ του cal 12 στα 30 μέτρα….

    Φιλικά Μάριος – Prowler ®

    H αληθεια ειναι οτι αυτο με παραξενευει αρκετα!Συμφωνω απολυτα οτι τα λιγοτερα σκαγια δεν σημαινουν και πιο συγκεντρωτικη ντουφεκια.Να πω οτι δεν εχω εμπειρια με μικροτερα διαμετρηματα απο 12αρι,αλλα γνωριζοντας οτι στα μικροτερα διαμετριματα αναπτησονται μεγαλυτερες πιεσεις,νομιζα οτι σε αναλογο βαρος σκαγιων για 2 διαμετρηματα π.χ το παραδειγμα του prowler,θα ειχαμε μεγαλυτερη διασπορα απο το .410 στα ιδια μετρα..(Ωραια κουβεντα παιδια!)

    Πιστεύω ότι ναί μέν γενικά η συγκέντρωση είναι ίδια σε όλα τα διαμετρήματα, αλλά υπάρχει και ένας παράγοντας που ξεφεύγει απο τα όπλα που αγοράζουμε. Το Customising. Δηλαδή η προσαρμογή του όπλου στα δικά μας μέτρα προτιμήσεων.
    Κάνοντας λοιπόν μιά τέτοια προσαρμογή σε μια Remington 870 ρίχνω φυσίγγι σκήτ στο καρτέρι με βελτιωμένο κύλινδρο και έχω όλες τις επιτυχίες που μπορώ στα 25-35μ. Με ντεμί μπορώ να πώ ότι οι τουφεκιές μου με φυσίγγια σκήτ φτάνουν το βεληνεκές του σκαγιού (9,5) που είναι τα 40μ ή τα 45 ή τα 33μ, ανάλογα πώς το ορίζει ο καθένας.
    Ο Mike Yardley έχει ένα βίντεο που βαράει τρυγόνια στη Σερβία με 28γρ νούμερο #6 με καραμπίνα full customised και τσόκ light full.
    Η κάννη είναι το σημαντικότερο μέρος ενός όπλου. Άν η κάννη ρίχνει καλά, τότε τα γραμμάρια είναι δευτερευούσης σημασίας ζήτημα.
    Η αναφορά στα μικρότερα διαμετρήματα , παρόλο που όντως αναπτύσσουν μεγαλύτερες πιέσεις, υπάρχει η δυνατότητα επιλογής κατάλληλης πυρίτιδας και υλικών που να “χαμηλώνει” την τάση για άνοιγμα της βολής, ώστε η πυκνότητα να είναι σε καλά επίπεδα, αν και ο (φονικός)κύκλος μπορεί να είναι 50εκ.στο .410 έναντι του κύκλου των 70εκ. στο 12άρι.
    -Βασικά η δική μου προσέγγιση στις ελαφρές γομώσεις ξεκίνησε απο ανάγκη υγείας,πονοκέφαλοι και δυσφορία μετα απο 4-5 φυσίγγια 32γρ.
    -Το πώς μπορεί να είναι διαμορφωμένη η κάννη ώστε να επωφελούμαστε απο ελαφρές γομώσεις είναι κάτι που το έψαξα και το εφάρμοσα με ήπιες ώς “σκληρές” επεμβάσεις σε κάννες. Πράγμα πολύ δύσκολα μεταβιβάσιμο ή ανακοινώσιμο σε κυνηγετική κοινότητα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #447974

    Πράγμα πολύ δύσκολα μεταβιβάσιμο ή ανακοινώσιμο σε κυνηγετική κοινότητα.

    Πές το με απλά λόγια και άμα καταλάβουμε, καταλάβαμε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #448256

    Γιάννη άκουσα πριν λίγες μέρες εξαιρετικά σχόλια από συνάδελφο για τα συγκεκριμένα, σε συζήτηση αναζήτησης «ελαφρών» φυσιγγίων, τόσα που αποφάσισα να τα δοκιμάσω την άλλη εβδομάδα σε κάποιο ημερήσιο για τσίχλες. Με όπλο το manufrance που φαίνεται στην υπογραφή μου.<br>

    Λοιπόν, όπως είχα γράψει τα δοκίμασα σήμερα με δίκαννο Manufrance becassier, που όπως ίσως γνωρίζετε οι περισσότεροι λατρεύει τα μαλακά-ελαφριά φυσίγγια. Μαζί μου είχα Oscar Gold 28gr 9 νούμερο και 8,5 νούμερο Nobelsport sporting 28gr, που είχα πάρει παλιά από το σκοπευτήριο της Μαλακάσας. Η πρώτη εντύπωση είναι πως τα Oscar είναι πιο νευρικά και πιο σκληρά από τα παλιά Nobelsport, δεν είχα ευκαιρίες σε πουλιά που πετούσαν να δοκιμάσω, αφού οι λίγες τουφεκιές μου ήταν σε τσίχλες που πετάγονταν από τα πυκνά και άρα ενστικτώδεις και μπηχτές τουφεκιές χωρίς σκέψη για προσκόπευση και ταχύτητες. Εκείνο όμως που μου έκανε πραγματικά εντύπωση ήταν η εικόνα της κάννης μετά από τις τουφεκιές, στην εικόνα που ακολουθεί η αριστερή κάννη έχει ρίξει Oscar και η δεξιά Nobelsport. Σημειώστε πως ο καιρός ήταν ελαφρύ βοριαδάκι και με θερμοκρασία γύρω στους 14 βαθμούς:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #448435

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>apopsis wrote:</div>
    Πράγμα πολύ δύσκολα μεταβιβάσιμο ή ανακοινώσιμο σε κυνηγετική κοινότητα.

    Πές το με απλά λόγια και άμα καταλάβουμε, καταλάβαμε.<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Φιλικά Μπενέτος Κ.Σ.Πάρου-Αντιπάρου

    </div>

    Δέν είναι τίποτα δυσνόητο, αλλά προσέχω!
    Επειδή δέν είναι καλό να μιλάμε με γρίφους και υπεκφυγές Φίλε Μπενέτος 3 πράγματα .
    1. Επιμήκυνση-εξομάλυνση κώνου.
    2. Λείανση αυλού.
    3. Λείανση τσόκ.
    Άν όλα γίνουν καλά και στο βαθμό που απαιτείται η τουφεκιά ανοίγει ομαλά χωρίς δορυφόρους και χαμένα σκάγια , αλλά βέβαια γίνεται και ένα τσόκ περισσότερο (το **** γίνεται ***)
    Το πώς γίνεται στο σπίτι, αν θέλεις το συζητάμε με προσωπικά μηνύματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #448436

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Twist wrote:</div>
    Γιάννη άκουσα πριν λίγες μέρες εξαιρετικά σχόλια από συνάδελφο για τα συγκεκριμένα, σε συζήτηση αναζήτησης «ελαφρών» φυσιγγίων, τόσα που αποφάσισα να τα δοκιμάσω την άλλη εβδομάδα σε κάποιο ημερήσιο για τσίχλες. Με όπλο το manufrance που φαίνεται στην υπογραφή μου.<br>

    Λοιπόν, όπως είχα γράψει τα δοκίμασα σήμερα με δίκαννο Manufrance becassier, που όπως ίσως γνωρίζετε οι περισσότεροι λατρεύει τα μαλακά-ελαφριά φυσίγγια. Μαζί μου είχα Oscar Gold 28gr 9 νούμερο και 8,5 νούμερο Nobelsport sporting 28gr, που είχα πάρει παλιά από το σκοπευτήριο της Μαλακάσας. Η πρώτη εντύπωση είναι πως τα Oscar είναι πιο νευρικά και πιο σκληρά από τα παλιά Nobelsport, δεν είχα ευκαιρίες σε πουλιά που πετούσαν να δοκιμάσω, αφού οι λίγες τουφεκιές μου ήταν σε τσίχλες που πετάγονταν από τα πυκνά και άρα ενστικτώδεις και μπηχτές τουφεκιές χωρίς σκέψη για προσκόπευση και ταχύτητες. Εκείνο όμως που μου έκανε πραγματικά εντύπωση ήταν η εικόνα της κάννης μετά από τις τουφεκιές, στην εικόνα που ακολουθεί η αριστερή κάννη έχει ρίξει Oscar και η δεξιά Nobelsport. Σημειώστε πως ο καιρός ήταν ελαφρύ βοριαδάκι και με θερμοκρασία γύρω στους 14 βαθμούς:

    Οι μάρκες και τα ονόματα λίγα έχουν να πούν.
    Στο χαρτί οι τουφεκιές δείχνουν αυτό που είναι, Και δυστυχώς αυτό που οι περισσότεροι “ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ”.
    Να μας δείξεις και ένα χαρτόνι που έριξες στα 30, 35 ή 25μ. για να δούμε.
    Δοκίμασε και 24γρ σκήτ όταν βρείς ευκαιρία.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 68 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων