Σκοπευτικά φυσίγγια στό κυνήγι

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 61 έως 68 (από 68 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    42
    Babis στις #448700

    εχω παρει κατι σπορτινγ 28γρ απο καποιον τοπικο κατασκευαστη φυσιγγιων και εριχνα σε τσιχλες καθιστα στην ελια ακριβως απο πανω μου (4-5μ το πολυ) … με τα 28γρ & 9 νουμερο πολλα σκαγια πανω στο πουλι ξερο κατω (εχουν συγκεντρωτηρα)
    Δοκιμασα ενα lambro tordo 32gr & 9 νουμερο στην ιδια ελια ιδιο υψος και διελυσε το πουλι
    To 28γρ μακρια δεν τα ριχνει φευγουν τραυματισμενα … το lambro στα 40 μ περιπου ξερο κατω
    Τα 28γρ με θερμοκρασια κατω απο 10 βαθμους δεν τα ριχνει σε μετρια αποσταση (ενω τα τραυματιζει) ισως να φταιει που εχουν τα σκαγια παραπανω αντιμονιο και δεν παει ζεστη η τουφεκια
    Τα lambro θεριζουν με κατω απο 10 βαθμους
    Δεν τα δοκιμασα με θερμοκρασις κοντα στο 0

    Αλλα αυτα ειναι προσωπικες μου εμπειριρες με ενα πλαγιοκανο μπαικαλ & με τα σπορτινγ

    Το συμπερασμα μου … καλοκαιρινες εποχες που ανεβαινουν οι πιεσεις του οπλου η φθινοπωρινες πανω απο 10 βαθμους τα 28γρ, φτηνα, με χαμηλη πιεση & καταλληλα για κοντινη αποσταση γιατι δεν χαραμιζουν το πουλι


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #448707

    Όπως και στα αλλα φυσίγγια με περισσότερα γραμμ σε σκάγια έτσι και στα περιβόητα 28αρια αυτά που παίζουν μέγιστο ρολο είναι τα υλικά.. μην προδικάζεται αλλά και μην εκθειάζεται το κάθε ένα αν πρώτα δεν είστε απόλυτα σίγουροι . υπάρχουν 28αρια και 28αρια που πραγματικά δεν έχουν να ζηλέψουν απόλυτος τίποτα από πολλά αλλά μεγαλύτερα αδελφάκια τους σε όγκο σκαγιών… το σίγουρο είναι ότι όλα τους δεν είναι ιδια .. έχει και σαβούρα. Δεν χρειάζεται να προβώ σε λεπτομέρειες,ο κάθε ένας από εμάς ας κάνει αυτό που του αναλογείτε αλλά και αυτό που μέχρι στιγμής καταλαβαίνει και ξέρει. Θα πρότεινα να είσαστε ιδιαίτερα επιφυλακτικοί στο θέμα φυσίγγι.. και ειδικότερα το τι είναι σκοπευτικό φυσίγγι 28 γραμμ στο κυνήγι και το τι είναι το κυνηγητικό 28αρι.. βαφτισμένο σκοπευτικό… όντως εκεί έξω έχει φονικότατα 28αρια αλλά και μια πλειάδα άλλων που είναι ιδανικά για πανηγύρια και αρραβώνες…. Διαλέγετε και παίρνετε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #448708

    Οι μάρκες και τα ονόματα λίγα έχουν να πούν.
    Στο χαρτί οι τουφεκιές δείχνουν αυτό που είναι, Και δυστυχώς αυτό που οι περισσότεροι «ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ».
    Να μας δείξεις και ένα χαρτόνι που έριξες στα 30, 35 ή 25μ. για να δούμε.
    Δοκίμασε και 24γρ σκήτ όταν βρείς ευκαιρία.

    Μα οι μάρκες και τα ονόματα είναι μπροστά από μπαρούτες, πιέσεις, συγκεντρωτήρες, καψύλλια κ.α. Ευχαρίστως με την 1η ευκαιρία να ανεβάσω χαρτόνια, αλλά το εμπιστεύεσαι; Δηλαδή, πάνε όλα τα σκάγια στο χαρτόνι-στόχο, αλλά δεν έχεις εικόνα της ατράκτου, ποια, πόσα σκάγια και με τι συγκέντρωση φτάνουν πρώτα στον στόχο.

    EDIT: Πουθενά δεν ανέφερα για βλητικά αποτελέσματα ή συμπεράσματά μου για τα συγκεκριμένα φυσίγγια, αν θες δεν με απασχολεί στο συγκεκριμένο κυνήγι. Αν το όπλο μου γεμίζει με άκαυστη πυρίτιδα ή υπολείμματα αυτής, με απασχολεί όμως.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #449645

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>apopsis wrote:</div>
    Οι μάρκες και τα ονόματα λίγα έχουν να πούν.<br>
    Στο χαρτί οι τουφεκιές δείχνουν αυτό που είναι, Και δυστυχώς αυτό που οι περισσότεροι «ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ».<br>
    Να μας δείξεις και ένα χαρτόνι που έριξες στα 30, 35 ή 25μ. για να δούμε.<br>
    Δοκίμασε και 24γρ σκήτ όταν βρείς ευκαιρία.

    Μα οι μάρκες και τα ονόματα είναι μπροστά από μπαρούτες, πιέσεις, συγκεντρωτήρες, καψύλλια κ.α. Ευχαρίστως με την 1η ευκαιρία να ανεβάσω χαρτόνια, αλλά το εμπιστεύεσαι; Δηλαδή, πάνε όλα τα σκάγια στο χαρτόνι-στόχο, αλλά δεν έχεις εικόνα της ατράκτου, ποια, πόσα σκάγια και με τι συγκέντρωση φτάνουν πρώτα στον στόχο.

    EDIT: Πουθενά δεν ανέφερα για βλητικά αποτελέσματα ή συμπεράσματά μου για τα συγκεκριμένα φυσίγγια, αν θες δεν με απασχολεί στο συγκεκριμένο κυνήγι. Αν το όπλο μου γεμίζει με άκαυστη πυρίτιδα ή υπολείμματα αυτής, με απασχολεί όμως.

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Θανάσης

    Benelli 121, κάννη 61 εκ., εσωτ. τσοκ<br>
    Manufrance becassier πλαγιόκαννο, κάννες 61 εκ., 3***, 6******<br>
    Benelli raffaello special lusso, κάννη 61 εκ., εσωτ. τσοκ<br>
    Franchi variomax 912 super magnum camo, 61 εκ., εσωτ, τσοκ

    </div>

    Με ποιοτικό φυσίγγι SKEET αν ρίξεις σε χαρτόνι στα 25 ή 30μ , λόγω μειωμένου θορύβου τουφεκιάς θα ακούσεις ένα “τσάκ” πάνω στο χαρτόνι.
    Αν ρίξεις με βαρύ φυσίγγι δέν θα ακούσεις τίποτα. Αν γινόταν να ακούσεις θα άκουγες “χρράάτττ…”

    Παραθέτω τουφεκιά με φυσίγγι σκήτ σε απόσταση πολύ μεγαλύτερη απο την συνήθη για το άθλημα.
    Όσον αφορά τη φονικότητα, ας μήν έχουμε αμφιβολία για τα 35μ+…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    419
    Twist στις #449647

    Ναι, αυτό που λες το πρόσεξα γιατί έριχνε ο γιος μου (στεκόμουν πίσω του) και έβλεπα και άκουγα τις τουφεκιές που έπεφταν στα πυκνά. Πρόσεξα πως ένας από τους 2 τύπους που δοκίμασα είχε μεγαλύτερη συγκέντρωση – παρατηρώντας τα όπως έγραψα πιο πριν, αλλά και σε μια μικρή λίμνη – ίσως λόγω συγκεντρωτήρα, θα “σφάξω” το 1ο ύποπτο και θα ανεβάσω την φωτογραφία του συγκεντρωτήρα. Βρήκα έναν μετά από τουφεκιά ο οποίος ήταν ποτήρι χωρίς πτερύγια, δεν άνοιγε δηλαδή ώστε τα σκάγια να ακολουθήσουν το τσοκ του όπλου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    726
    apopsis στις #452378

    Ναι, αυτό που λες το πρόσεξα γιατί έριχνε ο γιος μου (στεκόμουν πίσω του) και έβλεπα και άκουγα τις τουφεκιές που έπεφταν στα πυκνά. Πρόσεξα πως ένας από τους 2 τύπους που δοκίμασα είχε μεγαλύτερη συγκέντρωση – παρατηρώντας τα όπως έγραψα πιο πριν, αλλά και σε μια μικρή λίμνη – ίσως λόγω συγκεντρωτήρα, θα «σφάξω» το 1ο ύποπτο και θα ανεβάσω την φωτογραφία του συγκεντρωτήρα. Βρήκα έναν μετά από τουφεκιά ο οποίος ήταν ποτήρι χωρίς πτερύγια, δεν άνοιγε δηλαδή ώστε τα σκάγια να ακολουθήσουν το τσοκ του όπλου.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Θανάσης

    Benelli 121, κάννη 61 εκ., εσωτ. τσοκ<br>
    Manufrance becassier πλαγιόκαννο, κάννες 61 εκ., 3***, 6******<br>
    Benelli raffaello special lusso, κάννη 61 εκ., εσωτ. τσοκ<br>
    Franchi variomax 912 super magnum camo, 61 εκ., εσωτ, τσοκ

    </div>

    Εμένα κανένας συγκεντρωτήρας δέν ανοιγει μετά απο επιμήκυνση κώνου και λείανση.
    Το αποτέλεσμα είναι καλό ως προς τις συγκεντρώσεις που είναι εντυπωσιακές για τις αποστάσεις που δοκιμάστηκαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #452393

    Εμένα κανένας συγκεντρωτήρας δέν ανοιγει μετά απο επιμήκυνση κώνου και λείανση.<br>
    Το αποτέλεσμα είναι καλό ως προς τις συγκεντρώσεις που είναι εντυπωσιακές για τις αποστάσεις που δοκιμάστηκαν.

    Να θέμα για συζήτηση!

    ίσως θα πρεπε να το συζητήσουμε στο σχετκό θέμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #452420

    σε δικες μου δοκιμες για το συγκεκριμενο θεμα , και με προκομενο και με ακοπο συγκεντρωτηρα σε οπλο με επιμυκυμενο και γυαλισμενο κωνο , το αποτέλεσμα ηταν ακριβως το ιδιο σε ποσοστα κατανομης και συγκέντρωσης , καλο είναι να προκόβεται ο συγκεντρωτηρας , ισως να επαιζε ρολο σε τελειως κυλυνδρικη σε τσοκαρισμα κανη

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 61 έως 68 (από 68 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων