ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ ΜΕ…ΠΑΓΑΝΑ

Επισκόπηση 16 δημοσιεύσεων (από 16 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #75304

     Xρηστο, δε διαφωνουμε πουθενα. Φυσικα εννοειται πως θα εβλεπα με μεγαλυτερη ευχαριστηση, ενα Ελληνικο DVD περα απο κυνηγι, και με παραδοσεις και κουλτουρα, που να μου θυμιζει κατι απο τα παιδικα μου χρονια και την αισθηση που ειχα οταν ερχονταν οι μερες για να ανοιξει το κυνηγι.

     Αλλα παραδοσεις ειναι και οι ξωβεργες, τα δικτυα, και πολλα αλλα που απαγορευονται (δεν κρινω το σωστο ή λαθος), το κυνηγι συγκεκριμενων πουλιων με συγκεκριμενο τροπο. Μερος της παραδοσης θεωρω οτι ηταν ο γερακος που ισα προλαβα στα μερη μου, με το τρυγονι στο κλουβι, να περιμενει με ενα εγγλεζικο πολεμικο 36αρι, τα τρυγονια και τους συκοφαγους να καθησουν στα πευκα, και να πιασει κανενα. Παραδοση ηταν και το να φτιαχνει τη καλυβα του στα πευκα, και να μενει για τις πρωτες μερες του κυνηγιου.

     Ξενες προς τις κυνηγετικες μας εικονες, παρολα αυτα, η εικονα του κυνηγου με το ποδηλατο και το καπελακι με το φτερο, ειναι πιστευω πιο κοντα στα δικα μας ηθη, απο τα παρκιγκ αυτοκινητων και τις φωνες στα βουνα δε συμφωνεις;;;


Επισκόπηση 16 δημοσιεύσεων (από 16 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων