Φυσιγγια “B&P”

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 31 έως 40 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #40575

    Τάκη όντως δεν υπάρχει η ΜΒ που ήξερες, μπορείς να βρεις μικροποσότητες από κάποιους που είχαν κάποια βαρέλια. Αλλά κι αυτοί την φυλάνε σαν κόρη οφθαλμού.

    Αυτός είναι και ο λόγος που την άλλαξαν οι κατασκευαστές. Δεν ήταν δυνατόν να πληρώνουν για κάτι που κατασκευάζεται στην Ανατολική ευρώπη τα ίδια χρήματα, όταν δεν έχει καμιά σχέση με την πραγματική.

    Λεωνίδα το απόγευμα ανακάληψα στο οπλοπωλείο που αγοράζω υλικά κάποια κουτιά παλιας Nike No 7 και 8 αν σε ενδιαφέρουν πες μου.
    <SCRIPT language=javascript>postamble();


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #40591

    ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40807

    Επανέρχομαι στα ΙΤΑΛΙΚΑ .. ΦΤΗΝΑ φυσίγγια.

    Δεν ξέρω βέβαια ποιά η σχέση των B&P, Cheditte & RC.

    Για τα B&P μιλήσαμε. Το Σάββατο δοκίμασε τα cheditte για cal20 & cal28. Δοκιμές σε χαρτί δεν έκανα. Παράπονο από το σπάσιμο των πιάτων δεν είχα αλλά εκείνη η βρωμιά στην κάννη άλλο πράγμα. 2 με 3 ώρες προσπαθούσα να βγάλω την βρώμα από σχεδόν καινούργια όπλα με χρωμιομένες καννες.

    Ειχα δοκιμάσει από 2 φορές στο κάθε διαμέτρημα στην κυνηγετική περίοδο και άλλα ΙΤΑΛΙΚΑ τα ΝΟΒΕL SPORT νομίζω ( πολύ καλά ) αλλά και ΕΛΛΗΝΙΚΑ του ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ που φτιάχνονται στη ΘΗΒΑ. Ειδικά του ΝΑΥΠΛΙΩΤΗ τα ΝΟΒΕL, καταπληκτικά φυσίγγια και δεν αφήνουν τίποτα στη κάννη, αλλα είναι πιό ακριβά

    Στην επόμενη δοκιμή θα έχω τα RC-20 για cal20 που τα βρήκα σε καλή τιμή στο σκοπευτήριο στη ΜΑΛΑΚΑΣΑ, είδομεν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #40831

    Αντώνη, αν θυμάμαι καλά. έριχνες φυσίγγια με πλαστική μισόταπα. Αν είναι έτσι, είναι φυσιολογικό οι κάννες νου να ήταν χάλια, αλλά όχι από κατάλοιπα καύσης αλλά από μολυβδίαση. Οι συνεχείς επαναλαμβανόμενες ντουφεκιές μάλλιστα, ενισχύουν το πρόβλημα.

    Φιλικά,

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #40833

     Ναι Λεωνιδα η μισοταπα δημιουργει μολυβδωσεις, αλλα τα καταλοιπα της πυριτιδας μετα απο μια τουφεκια φαινονται, και αναγνωριζονται πολυ ευκολα. Γεγονος ειναι οτι στα μικρα διαμετρηματα, πολλες φορες, θυσιαζεται η ποιοτητα των υλικων, με αποτελεσμα τα καταλοιπα στις κανες. Ειδικα σε διαμετρηματα 28, η 36 που ναι μεν ειναι δημοφιλη, αλλα οχι και σπανια οπως το 24 η το 32

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40836


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από leo στίς 14 Ιούνιος 2004


    Αντώνη, αν θυμάμαι καλά. έριχνες φυσίγγια με πλαστική μισόταπα.


    [/indent]

    Σίγουρα τα λευκά του cal20 είχαν πλαστική μισόταπα ( η οποία φαίνεται πολύ καθαρά ). Εκεί είχα λιγότερο πρόβλημα. Καθάρισε πιό εύκολα. Δεν θυμάμαι βέβαια αν ο τελευταίος ντουμπλές  ήταν με το Ελληνικό φυσίγγι

    Το μεγάλο πρόβλημα το είχα με τα φυσίγγια με το cal28, χρώματος κόκκινου που δεν μπορώ να διακρίνω την τάπα ( θα το ανοίξω για να δω ) 

    Αν είναι έτσι θα πρέπει να τελειώνω με ένα καλό φυσίγγι ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    vagelisdr στις #40984


    [indent]
    [indent]

    Αν είναι έτσι θα πρέπει να τελειώνω με ένα καλό φυσίγγι ??

    [/indent]


    [/indent]

    Όχι!

    Με την συρματόβουρτσα !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #40999


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από vagelisdr στίς 16 Ιούνιος 2004


    Αν είναι έτσι θα πρέπει να τελειώνω με ένα καλό φυσίγγι ??


    Όχι!   Με την συρματόβουρτσα !!!


    [/indent]

    Ναι Βαγγέλη συμφωνώ, αλλά να ρίξω πρώτα ως τελευταία φυσίγγια τα καλά τα Ελληνικά και μετά ίσως μου κρατήσει λιγότερο η συρματόβουρτσα

    Δύο και ώρες καθάριζα και ακόμα δεν είμαι ευχαριστημένος 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    SHEED στις #41690

    παιδια οντως τα β&ρ εχουν χαλασει πολυ.περισυ 15 σεπτεμβριου, πρωτη μερα λαγου. εχασα λαγο καθιστο στα 25 μετρα.το φυσιγγι ηταν το long range 36 . ο λαγος τελικα βρεθηκε απο το σκυλι,ζωντανος, 500 μετρα πιο περα και ειχε τουλαχιστον 15 σκαγια στο τομαρι του που δεν τον ειχαν τρυπυσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    434
    xirokos στις #41694

    Εχω ακριβώς την ίδια εμπειρία με το ΜΒ tricolor 36gr.

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 31 έως 40 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων