Database Φυσιγγίων

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #78374


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από androu στίς 28 Σεπτέμβριος 2006



    [indent]

    ……..Αυτό που θα συμπεριλάβουμε σίγουρα στην δοκιμή ως σκοπευτικό φυσίγγι είναι το Piccione της clever mirage  και αν βρούμε και κανένα RIO Pichon , ακόμη καλύτερα.[/indent]

    Μπορεί περιστεροβολία να μη ρίχνουμε , αλλά τα συγκεκριμένα είναι πολύ χρήσιμα γενικότερα…


    [/indent]

     

    RIO PICHON *

    ΚΑΛΥΚΑΣ

    ΚΑΤΑΣΚ.

    U.E.E. – ESPΑΝΑ

    ΧΡΩΜΑ

    ΜΠΛΕ

    ΥΨΟΣ

    70 mm

    ΥΨΟΣ ΜΕΤΑΛ. ΠΑΦΥΛΑ

    22 mm

    ΚΑΨΟΥΛΙ

     

    UEEG

    ΠΥΡΙΤΙΔΑ

    ΤΥΠΟΣ

    PSB–2 **

    ΒΑΡΟΣ

    1,95 g.

    ΒΥΣΜΑ

     

    Πλαστικό –  Κυάθιο με 4 πτερύγια

    ΣΚΑΓΙΑ

    Νο.

    6   ***

     

    ΒΑΡΟΣ

    35,95 g.

    Αρ. σκαγιών ανά γραμμ.

    9,2

    Σύνολο σκαγιών

    330

     * RIO PICHON 36 – Larga distancia

    (10 cartuchos de alta competiciόn, calibre 12

    2 3/4 IN. – 1 1/4 OZ. – 3 3/4 DR. EQ.)

    ** Το κουτί αναφέρει σαν πυρίτιδα την CSB-2, αλλά εγώ βρήκα στο φυσίγγιο την PSB-2 (τετράγωνα & ρομβοειδή φυλλίδια, και όχι στρογγυλά). Βέβαια στην ουσία πρόκειται για όμοιες πυρίτιδες με τα ίδια χαρακτηριστικά και δοσολογίες, αλλάζει μόνο λίγο ο όγκος για ίδια βάρη γομώσεων, λόγω διαφορετικού σχήματος και πυκνότητας των κόκκων – βλ. ΧΡ. ΧΑΤΖΙΩΤΗΣ, Συνταγές γομώσεων με τις συγχρονες πυρίτιδες).

    *** Ισως να είχε πιο πολύ ενδιαφέρον για σας σε Νο. 7 1/2, αλλά είχα πάρει τα 6άρια για φάσσες, οι οποίες όμως δυστυχώς δεν μου έκαμαν τη … χάρη να τα δοκιμάσω πάνω τους!

      Αν θέλετε να τα συμπεριλάβετε στις δοκιμές σας, και δεν βρίσκετε, ευχαρίστως να σας στείλω 3-4 κομμάτια.

    Φιλικά,


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #344238

    Στέλιο κι’ εμείς για φάσες τα θέλουμε ή για κανένα μικρό παπάκι γιατί Trap με 36 γρ δεν μπορείς να ρίξεις .

    Σε λογικές αποστάσεις το 7.5 , ιδίως στα 36γρ είναι αρκετό για πολλά θηράματα.

    Όσον αφορά το semimagnum τραποφύσιγγο της ΠΥΡΚΑΛ , φυσικά και αστειεύεται ο Λεωνίδας γιατί το συγκεκριμένο φυσίγγι κλωτσάει απίστευτα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #78413

    Καντε μου την χαρη να δοκιμάσετε τα DIANA και τα SAGA για τραπ. Αυτο που κυρίως με ενδθαφέρει είναι το ανοιγμα τους στα 25 μ. Το DT μου εχει σταθερα chokes και θέλω αυτο με το μεγαλύτερο ανοιγμα διότι μόνο με φυσσίγια μπορω να παίξω. Επίσης σκεφτομαι μια μεγαλη αγορα σε diana και θα ήθελα να γνωρίζω. Εαν δεν μπορείτε να βρείτε diana πείτε μου να σας στείλω ενα κουτι.

    Τέλος θα ήθελα να πω ότι στο τελευταίο μου βαλτοκυνήγι εριχνα Rio pichon Νο 7 36 γρ. με choke κυλινδρο με ΘΑΥΜΑΣΤΑ αποτελέσματα στα πρασινοκέφαλα σε ΛΟΓΙΚΕΣ αποστασεις. (με τον όρο λογικές δεν αναφερομαι σε LEOαποστασεις δηλαδη)!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #78414

    Ε πες μας ντε ότι από ανασφάλεια ντουφεκάς τα παπιά με κύλινδρο, να καταλάβουμε το κόλλημα με τα μέτρα των άλλων…

    Τώρα κατάλαβα και γιατί το πιάτο του τραπ το ντουφεκάς πάνω από την τάφρο. Όταν θεωρείς τα 25 μέτρα μακρινή ντουφεκιά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #79014

    Αφου το θυμαται ακομη ο Χρηστος γραφω λιγα για τις δοκιμες…

    Nobel Sport Electro trap  421

    Nobel Sport  Quattro 401

    RC 1 trap  387

    RC 4 trap  394

    B&P F2 trap 402

    B&P trap 2000 406

    B&P Flash 396

    Alfa Game trap 418

    Alfa Game skeet 391

    Fiocchi Team Italia  trap  402

    Mirage Grand Italia trap 414

    Winchester AA 1oz 421

    RC1 sporting (28gr no9 ½) 391

    B&P sporting (28gr no8)  387

    Tordo (32gr)   402

    RC1 33gr caccia 383

    Cheddite free shots 383

    Remington shur shot heavy dove  373

    Rottweill sport 32 gr 362

    B&P Gigante  378

    Oscar Πυρενης 32gr no9  402

    RC professional game  377

    Nobel special game 32 gr 408

    Nobel super felt 34 gr 396

    B&P F2 34 gr no 4  392

    Victory 36gr no 6 377

    Το SKB ελαμψε !!!!!

    πολύ μεγαλη ομοιομορφια, σταθεροτητα στις ταχυτητες και (οπου ειδαμε) καλες κατανομες. Σε αυτό τα φυσιγγια εδωσαν και τις μεγαλυτερες ταχυτητες. Εδωσε γενικα την αισθηση ότι «χωνευει» και δινει ντουφεκια με ότι του βαλεις…

    Εξαιρετικες κατανομες αλλα με «επιλεκτικοτητα», ας πουμε ευγενικα, εδωσε το Perazzi. Οι ταχυτητες λιγο χαμηλοτερα από του κ.Σακαμπα (???) ανομοιομορφια σε φυσιγγια μαλλινοταπας, εξαιρετικο με τα φυσιγγια που γουσταρει(…λιγα και ακριβα…!!!)

    Σαν σημειο αναφορας η Franchi του Λεωνιδα, γνωστη από παλια. Καλες ντουφεκιες, ομοιομορφη σε ταχυτητες αλλα (αναμενομενο βεβαια) αρκετα πιο χαμηλες ταχυτητες για τα ιδια φυσιγγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #344316

    Τι να κάνω είναι ,έχει ακριβές προτιμήσεις σε  φυσίγγια για να αποδώσει σωστά . Ακριβή Ιταλίδα  βλέπεις , έχει συνηθήσει σε χαβιάρι και σαμπάνια…

    Ο διευρημένος αυλός (+ οι magnum θαλάμες) τελικά ίσως να δίνουν κάποια πλεονεκτήματα , αλλά κάνει τα όπλα λίγο ιδιότροπα σε φυσίγγια , ιδίως στις μαλινόταπες.

    Από ότι βλέπετε , σημαντική διαφορά σε ταχύτητες μεταξύ των RC1 και RC4 δεν υπάρχει , το RC4 έχει σαφώς πιο ανοικτές τουφεκιές και κατά πάσα πιθανότητα γι’αυτό δίνει και κάποια πιάτα παραπάνω .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #79021


    [indent]Πέρα από τίς ταχύτητες τών φυσιγγίων πού είναι αντικείμενο σπουδής ,τό ευχαριστώ είναι μικρή λέξη !

    Σαν σημειο αναφορας η Franchi του Λεωνιδα, γνωστη από παλια. Καλες ντουφεκιες, ομοιομορφη σε ταχυτητες αλλα (αναμενομενο βεβαια) αρκετα πιο χαμηλες ταχυτητες για τα ιδια φυσιγγια
    Λόγο διαφυγής αερίων σέ σύγκριση μέ τά δυό αλληλεπίθετα ή συγκριτικά μέ τό SKB κ τήν διαφορά πού έχουν στό μήκος τής θαλάμης ή σέ σύγκριση μέ τόν διαφορετικό αυλό τού Perazzi ?   Χρήστος.[/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    613
    69,85 στις #79022


    [indent]

    Ο διευρημένος αυλός (+ οι magnum θαλάμες) τελικά ίσως να δίνουν κάποια πλεονεκτήματα , αλλά κάνει τα όπλα λίγο ιδιότροπα σε φυσίγγια , ιδίως στις μαλινόταπες.

    Γιάννη κ σέ αυτά πού έχουν πλαστικό εμφρακτήρα κάτω από τήν βυσμάτωση ?   Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #79025

    Μας ανοίξατε την όρεξη με τις δοκιμές… Ερωτήσεις λοιπόν:

    1. Πόση ήταν κατά μέσο όρο η διαφορά στην αρχική ταχύτητα ανάμεσα στα όπλα που συμμετείχαν στη δοκιμή;  Κυρίως ανάμεσα στα δίκαννα και στο αυτογεμές.

    2. Ως προς την ταχύτητα των φυσιγγίων, δοκιμάσατε μόνο ένα από κάθε είδος ή περισσότερα και βγάλατε μέσο όρο;  Το ερώτημά μου έχει να κάνει με τη σταθερότητα στην απόδοση από φυσίγγι σε φυσίγγι του ίδιου κουτιού.

    3. Μήπως έχετε πρόχειρα και τα ενδεικτικά κόστη των φυσιγγίων; (τουλάχιστον για τα πιό γνωστά)

    4. Ως προς τα μεγέθη των σκαγίων, κάνατε κάποια σύγκριση; Ταυτίζονται στα σκοπευτικά φυσίγγια ή και εκεί υπάρχουν διαφορές από κατασκευαστή σε κατασκευαστή;

    Αυτά προς το παρόν… αν σκεφτώ κάτι άλλο θα επανέλθω!  Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #79031

    Ναι Χρήστο και σε αυτά που είχαν πλαστικό εμφρακτήρα κάτω από την τάπα.

    πχ Nobel sport professional game ( που κλωτσάγανε πολύ) και superfelt (που ήταν πιο ισορροπημένο σαν φυσίγγι).

    Να συμπληρώσω στα όπλα της δοκιμής την benelli centro και το πλαγιόκαννο μου Bernardelli Roma , στο οποίο έγιναν πολλές δοκιμές σε φυσίγγια με μάλινη τάπα (αυλοί 18,4-18,5).

    Μεταξύ των δύο αυτογεμών μάλιστα (αερίων η franchi και αδρανείας η benelli ) σημαντικές διαφορές δεν υπήρχαν σε ταχύτητες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #79037


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Hunter.Gr στίς 10 Οκτώβριος 2006


    Μας ανοίξατε την όρεξη με τις δοκιμές… Ερωτήσεις λοιπόν:

    1. Πόση ήταν κατά μέσο όρο η διαφορά στην αρχική ταχύτητα ανάμεσα στα όπλα που συμμετείχαν στη δοκιμή;  Κυρίως ανάμεσα στα δίκαννα και στο αυτογεμές. Περίπου 5%. Π.χ., 395 μ/δ με το δίκαννο, 375 μ/δ με την καραμπίνα. Και όπως είπε και ο Γιάννης, αερίων ή αδρανείας δεν φάνηκε να παίζει ρόλο, οι αρχικές ταχύτητες ήταν σταθερά χαμηλότερες από αυτές που έβγαζαν τα ίδια φυσίγγια στα 2 αλληλεπίθετα. Τελικά μάλλον δεν παίζει ρόλο η διαφυγή αερίων από τις οπές (όπλα αερίων) αλλά η διαφυγή ενέργειας από το κλείστρο.

    2. Ως προς την ταχύτητα των φυσιγγίων, δοκιμάσατε μόνο ένα από κάθε είδος ή περισσότερα και βγάλατε μέσο όρο;  Το ερώτημά μου έχει να κάνει με τη σταθερότητα στην απόδοση από φυσίγγι σε φυσίγγι του ίδιου κουτιού.Κυρίως από ένα, αλλά σε μερικές περιπτώσεις ρίξαμε έως και 5-6. Ενδεικτικά θα δεις παρακάτω όπου θα γράψω και μερικές ταχύτητες σε κυνηγετικά κυρίως φυσίγγια που με ενδιέφεραν προσωπικά.

    3. Μήπως έχετε πρόχειρα και τα ενδεικτικά κόστη των φυσιγγίων; (τουλάχιστον για τα πιό γνωστά) Θα σου γράψω ό,τι θυμάμαι για αυτά που δοκίμασα εγώ.

    4. Ως προς τα μεγέθη των σκαγίων, κάνατε κάποια σύγκριση; Ταυτίζονται στα σκοπευτικά φυσίγγια ή και εκεί υπάρχουν διαφορές από κατασκευαστή σε κατασκευαστή; Και πάλι, στα φυσίγγια που δοκίμασα έχω κρατήσει και διάμετρο σκαγιού και αριθμό σκαγιών στην γόμωση (μετρημένα ένα ένα!!!)

    Αυτά προς το παρόν… αν σκεφτώ κάτι άλλο θα επανέλθω!  Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #79040

    Θα με συγχωρέσετε όμως αλλά θα βάλω τα στοιχεία προς το μεσημεράκι. Θέλω να τα φτιάξω όμορφα σε πίνακα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #344317

    [font=” Verdana”]Μνημόνιο: [/font][font=” Verdana”]Αρχική αποστολή από old-timer στίς 10 Οκτώβριος 2006[/font][font=” Verdana”][/font]

    [font=” Verdana”]


    [/font]

    [font=” Verdana”]

    …Το SKB ελαμψε !!!!!
    πολύ μεγαλη ομοιομορφια, σταθεροτητα στις ταχυτητες και (οπου ειδαμε) καλες κατανομες. Σε αυτό τα φυσιγγια εδωσαν και τις μεγαλυτερες ταχυτητες. Εδωσε γενικα την αισθηση ότι «χωνευει» και δινει ντουφεκια με ότι του βαλεις…
    [/font]

    [font=” Verdana”]


    [/font]

    Οταν ακούω τέτοια λόγια από έναν πιο έμπειρο από μένα, και μάλιστα σαν αποτέλεσμα δοκιμών, χαίρομαι διπλά για την επιλογή μου, γιατί κι εγώ το έχω ερωτευτεί! Εξάλλου εγώ (αντιστρέφοντας τη γνωστή διαφήμιση) … ΔΕΝ είμαι “μακαρονάς”, τί να κάνουμε!!! (και κυριολεκτικά και μεταφορικά).[font=” Verdana”][/font]

    Γιάννης (androu): …Στέλιο κι’ εμείς για φάσες τα θέλουμε (τα RIO PICHON) ή για κανένα μικρό παπάκι γιατί Trap με 36 γρ δεν μπορείς να ρίξεις .

    Νεοπτόλεμος: …Τέλος θα ήθελα να πω ότι στο τελευταίο μου βαλτοκυνήγι εριχνα Rio pichon Νο 7 36 γρ. με choke κυλινδρο με ΘΑΥΜΑΣΤΑ αποτελέσματα στα πρασινοκέφαλα σε ΛΟΓΙΚΕΣ αποστασεις…..[font=” Verdana”][/font]

    Τελικά, ούτε αυτή τη φορά (Σάββατο) μου έκαμαν την τιμή οι φάσσες να βρεθούν εντός βεληνεκούς, όμως πήρα ένα λάγαρο στα 20 περίπου μέτρα με το RIO PICHON No. 6, που την πήρε στα πλευρά κι έπεσε νεκρός ακαριαία![font=” Verdana”][/font]

    Υ.Γ.: Φίλε Αλκη, να υποθέσω ότι το “ΜΑΥΡΟ” στην υπογραφή σου το πρόσθεσες, επειδή θεώρησες ότι σου τη χάλασα με τη δική μου, ως προς το “… μόνο εγώ”; Αν είναι έτσι, να διευκρινίσω ότι δεν υπήρχε λόγος γιατί το δικό μου δεν είναι “τραπ”! Είναι το κυνηγετικό 605, με 71 εκ. κάνες, (αλλά χωρίς επιχρυσωμένα τα πουλιά στη βάση του). [font=” Verdana”][/font]

    Μετά φιλικής και χιουμοριστικής διαθέσεως (όπως θάλεγε κι ο Χρήστος)!!![font=” Verdana”][/font]

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #79046

    Υ.Γ.: Φίλε Αλκη, να υποθέσω ότι το “ΜΑΥΡΟ” στην υπογραφή σου το πρόσθεσες, επειδή θεώρησες ότι σου τη χάλασα με τη δική μου, ως προς το “… μόνο εγώ”; Αν είναι έτσι, να διευκρινίσω ότι δεν υπήρχε λόγος γιατί το δικό μου δεν είναι “τραπ”! Είναι το κυνηγετικό 605, με 71 εκ. κάνες, (αλλά χωρίς επιχρυσωμένα τα πουλιά στη βάση του).

    Στελιο,

    δεν ξερεις ποσο χαιρομαι που βλεπω και αλλη υπογραφη SKB.

    ειναι εξαιρετικο…

    το μαυρο ειναι γιατι καποια στιγμη που μου την “εδωσε”, …το εβαψα μαυρο, …με σπευ, και ειναι κουκλα.

    ο “Χαρος”, μαυρος και αποτελεσματικος…

    ξερω, ξερω θα ανεβασω και καμμια φωτο…

    ΥΓ. ειδα αλλο SKB (σκητ βεβαια) στο σκοπευτηριο και επαθα πλακα.!!! κοντεψα να τα …μπερδεψω !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #79047


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από old-timer στίς 11 Οκτώβριος 2006


    το μαυρο ειναι γιατι καποια στιγμη που μου την “εδωσε”, …το εβαψα μαυρο, …με σπευ, και ειναι κουκλα.


    [/indent]

    Τώρα το κούκλα είναι σχετικό …

    Έχετε ακούσει το ανέκδοτο με την καμήλα που βλέπει το παιδί της ως το πιο όμορφο απ’ όλα…

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων