Πληροφοριες για κυνηγι στο εξωτερικο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #433233

    δε ΤΗΝ ΛΕΜΕ ΡΕ…. κουβεντα κανουμε !!!! και εχουμε διαφορετικες αποψεις… Στο χωριο σου κουβεντα κανουν μονο οσοι συμφωνουν μεταξυ τους???? αλλα σε καθε περιπτωση μαλλον το καναμε για να σκασεις εσυ μυτη και να μας βαλεις σε ταξη ,,,, κουτσαβακι μου!!!

    1,κουβεντα στο χωριο μου κανουμε αλλα σεβομαστε τις αποψις κ τις εμπειριες του καθενος κ δεν το πεζουμε πιο εξυπνοι στους αλλους…   2.δεν θα βαλω ταξι σε κανεναν ο καθενας μπορει να κρινει τον εαυτο του. 3 δεν σε εβρισα φιλαρακι…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #433234

    ρωτας μπας και τον πινουμε αρκετοι εδω μεσα…..

    σε παρακαλω διαβασε τι γραφω… την πινετε ειπα…. κ το ειπα εντελως χαριτολογοντας…. εχεις εμμονη να τσακονεσε με ολους ????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #433235

    μπορει ρε φιλε… αμα ρωτας στο χωριο σου αν τον πινει καποιος  και δεν αντιδρα,,,μαλλον δε με εβρισες..ουτε τα αλλα τα παιδια εδω μεσα..

    απλα ξερεις δεν ειμαστε απ οτι φανταζομαι απ το χωριο σου,,και το βλεπουμε διαφορετικα το πιοσιμο….τωρα αν εσεις τοχετε ρακι μεζε..ειναι αλλο πραμα… και συγνωμη.. για την μερικη γνωση μου σε θεματα εθυμων…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #433237

    Εγω εχω μια και μοναδικη απορια,ενας απλος εργατης εργοστασιου που εχει το προνομιο να ζει στην επαρχια της Ρωσιας παει για κυνηγι ο ανθρωπος η οχι,αυτο ειναι το ερωτημα,οποιος γνωριζει ας απαντησει.Αναφερω το να ειναι επαρχειωτης ωστε το κοστος μετακινησεις να μην ειναι σοβαρο,γιατι αναφερουμε σε ανεδικευτο εργατη που η οικονομικη επιφανεια του ειναι χαμηλη,παντου ανα το κοσμο.Θα αναφερω μονο οτι στο Καναδα σε πολυκατοικια γκετο-τερας το νοικι ειναι 850 δολλαρια και ο βασικος μισθος 1500,αν ζω στην επαρχια καπου και οχι μεσα στη πολη κατι γινεται,απο τη πολη πρεπει η να βρης γη που να σου επιτραπει η εισοδος,γιατι εχουν αγορασει τεραστιες εκτασεις ιδιωτες μολις εξω απο τη πολη,και η δημοσια γη ολο και απομακρυνεται.Και φυσικα σε εναν αστο εργατη το κυνηγι δεν ειναι στρωμενα με ροδοπεταλα,λογο μετακινησεις.Το ερωτημα ειναι λοιπων αν ο μεσος Ρωσος κυνηγαει,η καλυτερα αν ο εργατης του πρωην ανατολικου μπλοκ μπορει αμα γουσταρει να κυνηγησει,τουλαχιστον αυτη που εχουν λυσει το προβλημα της μετακινησεις,οσοι γνωριζουν ας απαντησουν.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος</div>

    φιλε σαραντο η απαντηση ειναι ΟΧΙ στις φτωχες πολεις διοτι εκει δεν υπαρχει χρημα γενικοτερα ουτε για να φανε και ΝΑΙ στις πλουσιες πολεις…. οπου το χρημα ειναι αφθονο….θα σου πω χαρακτηριστικα οτι πλην απο τις γνωστες μοσχα,αγ.πετρουπολη, υπαρχουν καποιες πολεις με αρκετα εκατομυρια κατοικους οπου ειναι ‘γκετο’ εκατομυριουχον οπως επισης υπαρχουν και πολεις που ειναι ΟΛΟΙ ΜΟΝΟ επιστημονες απλα τυχαινει να μην τις εχουμε ακουσει ποτε εδω στην ελλαδα και να μην τις γνωριζουμε!!!

    αλλα και παλι θα επιμενω οτι η ρωσια ειναι πολυ μεγαλη για να μιλαμε γενικα και αοριστα…..το σωστο και δικαιο θα ηταν να μιλαμε για πολεις σε αντιστοιχια ομοιες με  χωρες της ευρωπης!!!!!!

    οποτε πως να συγκρινω την γαλλια με την ρουμανια???? ετσι λοιπον δεν μπορω να συγκρινω και την μοσχα με το μπρυανσκ….απο πολη σε πολη ισχυουν αλλοι νομοι ,αλλες γεωκλιματικες συνθηκες και τελειως διαφορετικα οικονομικα επιπεδα αρα και συνηθειες στην καθημερηνοτητα τους!!!

    τωρα για τα μεροκαματα που ρωτας θα σου απαντησω αναλογος….ο σερβιτορος στην μοσχα περνει μινιμουμ 1500 ευρω ενω στο μπρυανσκ περνει 100 ευρω και ο μαγειρας στην μοσχα βγαζει ευκολα 5000 ευρω ενω στο μπρυανσκ 150 ευρω….κρινε μονος σου τωρα πως εγω μπορω να συγκρινω δυο τετοιες περιπτωσεις……. το οτι ολοι ζουν σε ενα κρατος με το ονομα ρωσια δεν λεει τιποτα….το θεμα ειναι που ζεις ή που μπορεις (απο πλευρας οικονομικης δυνατοτητας) να ζησεις στην ρωσια!!!!!!

    τωρα για την βενζινη θα σου απαντησω ελληνικα: η βενζινη κοστιζει 50 λεπτα το λιτρο και το γκαζι 20 λεπτα το λιτροDribble…….ειπες κατι????Big Smile

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #433239

    το 16 προς το 200 ειναι το 8% !!!!!! δηλαδη θες να κανουμε κουβεντα για το τι συμβαινει στα της χωρας. με βαση .το 8%???????

    η ρωσια καλυπτει το 1/5 της παγκοσμιας γεωγραφιας!!! για εσενα το σωστο ειναι να σου εξηγησω επακριβως τι συμβαινει στο 1/5 του πλανητη για να μπορεσω να σε πεισω????? ειναι αδυνατον να καταφερω κατι τετοιο!!!!! ελπιζω να θες να καταλαβεις τι εννοω και να μην αρχισεις παλι την παραπληροφορηση!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #433242

    Παιδες Ελληνων, ποιο χαλαρα…καλημερα σας, βασικα.

    Να μου επιτρεψετε, να διατυπωσω και εγω τις αποψεις μου, παντα σε φιλικο πλαισιο και χωρις διαθεση ειρωνιας, για τις αποψεις των αλλων.

    Λογω οτι για καποιους λογους, ενα διαστημα αρκετο ημουνα στις ΗΠΑ,, και μικροτερο στη Γαλλια,  εχω εμπειριες απο κυνηγια στις χωρες αυτες, απο πλευρας ντοπιων κατοικων και οχι κυνηγοτουρισμου…και ειναι βασικα οι χωρες που καπως μοιαζουμε στα κυνηγια, απο πλευρας διαθεσιμοτητας, δημοσιων εκτασεων για τα κυνηγια <του λαου>…και μονο εκει….Οι διαφορες μας κυριως στην οργανωση και διαχειριση, ειναι τεραστιες.. εχουν σε αυτες τις 2 χωρες, το δικαιωμα και την ελευθερια του <ελευθερου κυνηγιου>, το οποιο ειναι και συνταγματικα κατωχυρομενο…Σε σχεση δε με ΗΠΑ, που εχουν μηδενισει την γραφειοκρατια, στα θεματα κυνηγιου, ολα μπορουν να γινουν και μεσω ιντερνετ και μεσω κυνηγετικων τηλεφωνικων γραμμων, στο τσακ μπαμ και ξερεις και σε ποιο τομεα διαχειρισης θηραματος, πανε τα χρηματα σου….οχι σε πρασινα ταμεια και μαλακιτσες τουμπανο.

    Σαν κυνηγοτουριστας, εχω εμπειρια απο Μαροκο, Σενεγαλη (απο Γαλλια πηγα) και Βουλγαρια…ενταξει ειδα αφθονια θηραματων, τρυγονια, περδικες και φασες…Ομως δηλωνω, οτι ΔΕΝ  ξαναπαω σε κυνηγι σε χωρες, τριτου κοσμου ή πρωην Ανατ. Ευρωπης…οπου κυνηγανε οι κομματαρχες, οι μαφιοζοι, και οι φραγκατοαερατοι..η πλεμπα τους κανει τον <ντορβατζη>..και φυλανε και διαχειριζονται το θηραμα μονο στο ονομα του κυνηγετικου τουρισμου…ουτε γουσταρω να βαραω ντουβαροπερίστερα στην Αιγυπτο…και να τα πληρωνω και απο πανω.

    ΝΑΙ, θα πηγαινα για κυνηγι στην Γαλλια, στην Ιρλανδια, ΗΠΑ κλπ, γιατι ξερω οτι εκει εχουν το ιδιο δικαιωμα στο κυνηγι και οι ντοπιοι μικρομεσαιας ταξεως και ας το πληρωσω οσο ακριβα και εαν ειναι (εφοσον εχω φυσικα την οικονομικη δυνατοτητα)..

    Μια παρενθεση [οσον αφορα στην παρατηρηση, που εγινε στον Μπιριγκογκο, για πουστροκύνηγα στα κουνελια με διοπτρα, …εφοσον εκει επιτρεπεται, μαγκια τους θα ελεγα…και ποιος απο εμας τους κυνηγολεβεντες Ελληνες, δεν θα ηθελε να επιτρεποτανε την Ανοιξη, κατι παρομοιο και εδω, στα κορακοειδη και αλεπουδες, με 22αρια και διοπτρες ?…πιστευω οτι παρα πολλοι θα το ηθελαν…και επειδη εχω ζησει αρκετα, την εμπειρια σε ελαφοειδη με ραβδωτο και διοπτρα, σας ενημερωνω οτι ειναι μεγαλη αγωνια στο κατα ποσο εχεις το καταλληλο πυρομαχικο, την σωστη ρυθμιση στη διοπτρα, ωστε στα 2 ας πουμε ελαφια που δικαιουσαι την σεζον, να κανεις μια τελεια βολη ..one shot one kill..και αποκτας αλλο δεσιμο με το οπλο σου…δεν ειναι πουστροκύνηγο…εφοσον εισαι σωστος και συγκροτημενος  κυνηγος, ειναι αντιληψη και τροπος…Γνωμη μου φυσικα…Εδω στην Ελλαδα, ειναι  όλα λεβεντοκυνήγια ?…πουστροκύνηγα δεν κανουμε εμεις ?]

    ΟΧΙ δεν θελω να καθομαι καπου, και καποιοι να μου σπρωχνουν φασιανους ή περδικες και να βαραω..να φοραω τσοχινο καπελλο με φτερακι , να εχω και γκομενιτσα διπλα και να μ ου λεει..nice shot sir…ειναι μακρυα απο την δικη μου αντιληψη περι κυνηγιου…γουσταρω να ταλαιπωρηθω, να γαμηθω στο περπατημα..και να πιω και ενα τσιπουρο στο τελος…

    Καπως ετσι μου ειπε ενας φιλος Ιταλοσκωτζεζος στην καταγωγη, αλλά 3ης γενιας, (μεντορας μου στο κυνηγι με ραβδωτα) …σε ενα κυνηγι στο Κανσας …οπου ειχαμε ταβλιαστει μετα απο πολυωρο περπατημα και το μετεπειτα ουισκυ σε ενα συνδενδρο..του εκανα παραπονα οτι <τον ηπιαμε, τζαμπα το ταξιδι απο το Μιζουρι και η ταλαιπωρια..< Dud, hunting are, the good companion, the hope in the beginning, the jokes in the trip, the suffering, the laughs after a failure hunt,  the illegal whisky and the return proper excuse  after all..>.[ Μαγκα, κυνηγι ειναι, η καλη παρεα, η ελπιδα οταν ξεκινας, τα ανεκδοτα και τα αστεια στο ταξιδι, η ταλαιπωρια, τα γελια μετα το κυνηγοκλαρίνο,  το παρανομο ουισκυ μετα το κυνηγι και η σωστη δικαιολογια στο τελος (μετα την επιστροφη στο σπιτι, παντοφλέϊσον γαρ)..lol]….Μαλλον ειχε δικιο, ο Jimmy…

    Ευχαριστω…

    ΥΓ……726 ωρες μεινανε..υπομονη.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #433252

    Καλος ο διαλογος και η αντιπαραθεσεις αλλα σε πιο νορμαλ κλιμα ρε παιδια,κριμα ειναι να προσβαλετε  ο ενας τον αλλο

    λες και τα χαλασατε σε καμια  μοιρασια,,χαλαρωστε,,οσο για το πουστροκυνηγι του κουνελιου στην αγγλια

    ειναι σαν να βριζω ενα νησιωτη που κυνηγα αγριοκουνελα το βραδυ γιατι εχει 2 αμπελακια

    και εχει να φαει σταφυλι 10 χρονια

     

    αφου στην αγγλια τα κουνελια ειναι σαν τις ακριδες και ειναι επιβλαβες ειδος και  κανει φοβερες ζημιες

    καλα κανουν και του αλλαζουν τα πατερα,τι να κανουν δηλαδη, αμα τα αφησουν στην μητερα φυση

    θα τους μπουν και μεσα στα σπιτια τους μετα,δεν κοιταμε τα δικα μας τα χαλια

    που οπου και να πας βλεπεις την παρανομια στο κυνηγι μας , απο το καρτερι τις μπεκατσας μεχρι οτι βαζει ο νους

    ας δουμε την δικια μας την καμπουρα και ας προσπαθησουμε να την ισιωσουμε,και οι ξενοι ας κανουν τα δικα τους

    καλη η κουβεντουλα παιδια  αλλα μην το παρατραβατε το θεμα με προσβολες γιατι  δεν ειναι καλο

    βλαπτει σοβαρα την υγεια,και εμενα προσωπικα δεν μπορει να με πειση καποιος οτι σεβεται το θηραμα

    οταν δεν σεβεται τον ιδιο τον ανθρωπο

     

     

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #433273

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>samgunner62 wrote:</div>
    Εγω εχω μια και μοναδικη απορια,ενας απλος εργατης εργοστασιου που εχει το προνομιο να ζει στην επαρχια της Ρωσιας παει για κυνηγι ο ανθρωπος η οχι,αυτο ειναι το ερωτημα,οποιος γνωριζει ας απαντησει.Αναφερω το να ειναι επαρχειωτης ωστε το κοστος μετακινησεις να μην ειναι σοβαρο,γιατι αναφερουμε σε ανεδικευτο εργατη που η οικονομικη επιφανεια του ειναι χαμηλη,παντου ανα το κοσμο.Θα αναφερω μονο οτι στο Καναδα σε πολυκατοικια γκετο-τερας το νοικι ειναι 850 δολλαρια και ο βασικος μισθος 1500,αν ζω στην επαρχια καπου και οχι μεσα στη πολη κατι γινεται,απο τη πολη πρεπει η να βρης γη που να σου επιτραπει η εισοδος,γιατι εχουν αγορασει τεραστιες εκτασεις ιδιωτες μολις εξω απο τη πολη,και η δημοσια γη ολο και απομακρυνεται.Και φυσικα σε εναν αστο εργατη το κυνηγι δεν ειναι στρωμενα με ροδοπεταλα,λογο μετακινησεις.Το ερωτημα ειναι λοιπων αν ο μεσος Ρωσος κυνηγαει,η καλυτερα αν ο εργατης του πρωην ανατολικου μπλοκ μπορει αμα γουσταρει να κυνηγησει,τουλαχιστον αυτη που εχουν λυσει το προβλημα της μετακινησεις,οσοι γνωριζουν ας απαντησουν. <hr /> <div class=»bbp-reply-signature»>Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος</div>

    φιλε σαραντο η απαντηση ειναι ΟΧΙ στις φτωχες πολεις διοτι εκει δεν υπαρχει χρημα γενικοτερα ουτε για να φανε και ΝΑΙ στις πλουσιες πολεις…. οπου το χρημα ειναι αφθονο….θα σου πω χαρακτηριστικα οτι πλην απο τις γνωστες μοσχα,αγ.πετρουπολη, υπαρχουν καποιες πολεις με αρκετα εκατομυρια κατοικους οπου ειναι “γκετο” εκατομυριουχον οπως επισης υπαρχουν και πολεις που ειναι ΟΛΟΙ ΜΟΝΟ επιστημονες απλα τυχαινει να μην τις εχουμε ακουσει ποτε εδω στην ελλαδα και να μην τις γνωριζουμε!!! αλλα και παλι θα επιμενω οτι η ρωσια ειναι πολυ μεγαλη για να μιλαμε γενικα και αοριστα…..το σωστο και δικαιο θα ηταν να μιλαμε για πολεις σε αντιστοιχια ομοιες με χωρες της ευρωπης!!!!!! οποτε πως να συγκρινω την γαλλια με την ρουμανια???? ετσι λοιπον δεν μπορω να συγκρινω και την μοσχα με το μπρυανσκ….απο πολη σε πολη ισχυουν αλλοι νομοι ,αλλες γεωκλιματικες συνθηκες και τελειως διαφορετικα οικονομικα επιπεδα αρα και συνηθειες στην καθημερηνοτητα τους!!! τωρα για τα μεροκαματα που ρωτας θα σου απαντησω αναλογος….ο σερβιτορος στην μοσχα περνει μινιμουμ 1500 ευρω ενω στο μπρυανσκ περνει 100 ευρω και ο μαγειρας στην μοσχα βγαζει ευκολα 5000 ευρω ενω στο μπρυανσκ 150 ευρω….κρινε μονος σου τωρα πως εγω μπορω να συγκρινω δυο τετοιες περιπτωσεις……. το οτι ολοι ζουν σε ενα κρατος με το ονομα ρωσια δεν λεει τιποτα….το θεμα ειναι που ζεις ή που μπορεις (απο πλευρας οικονομικης δυνατοτητας) να ζησεις στην ρωσια!!!!!! τωρα για την βενζινη θα σου απαντησω ελληνικα: η βενζινη κοστιζει 50 λεπτα το λιτρο και το γκαζι 20 λεπτα το λιτροDribble…….ειπες κατι????Big Smile

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>”οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!” Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!! ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!</div>

    Aυτο ειναι το θλιβερο Μανο ,και ειναι το γνωρισμα των τριτοκοσμικων χωρων,χωρες με διαφορετικες ταχυτητες αναπτυξης,και εγω που εχω μεγαλωσει σε μια αχανη χωρα το Καναδα,αλλα ευτυχως ολοι λιγο πολλοι γευονται το κυνηγι,σιγουρα στο ταξιδευτη κυνηγο τα εξοδα ειναι αυξημενα,και με τα ατσαλια στο βαλτο τα φυσσιγκια πανακριβα,αν ζεις επαρχια τα πραγματα ειναι ομως καλυτερα,.Κατι που συμβαινει και εδω δηλαδη,αυτο που ευχομαι και θα προτιμουσα να δω,ειναι να μπορουν να εχουν ολοι η πολιτες αυτων το χωρων,νε εχουν προσβαση στο κυνηγι με μια οικονομικη επιφανεια στο τελευταιο πολιτη που να του επιτρεπει να κυνηγαει και αυτος.Η Ελλαδα μεχρι σημερα αυριο δεν ξερουμε,ηταν μια χωρα που οποιος ηθελε πραγματικα να κυνηγησει, και να αφησει το τσιχλοκοτσυφα,και την εψαχνε εκανε καλα κυνηγια,ο ντοπιος πιο πολλα ο ταξιδευτης λιγοτερα,αυτη ηταν μια πραγματικοτητα.Και προσβαση ειχαν ΟΛΟΙ,και ετσι πρεπει να γινεται σε ολες της χωρες.ΚΥΝΗΓΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #433279

    αφου στην αγγλια τα κουνελια ειναι σαν τις ακριδες και ειναι επιβλαβες ειδος και  κανει φοβερες ζημιες

    καλα κανουν και του αλλαζουν τα πατερα,τι να κανουν δηλαδη

    Μιας και αναφερεσε στην ΑΓΓΛΙΑ χωρα νομοτυπη και νομοπρεπεστατη απο πλευρας πολιτων χωρα ( τωρα γιατι εχει μια τοσο χαωδη αστυνομια και ενα κρατος,, ετοιμο σαν αστακο για την παραβατικοτητα ,,,να το αναλυσουμε διαφορετικα,,, εδω θα ειναι εκτος θεματος,,)

    σε μια χωρα λοιπον που εχει μεριμνα ακομα και για την πιθανη ανοργασμικοτητα μιας αγελαδας… ενα θεμα τοσο φλεγον.. στην οικονομια μιας αγροτικης πολιτικης ,,θαπρεπε να το αντιμετοπιζει με καποιο μηχανισμο εκτος κυνηγιου.. τοσους και τοσους μηχανησμους διαθετει….

    το κυνηγι.. μιας και το θετεις εμεσα νομιζω σε εμενα ,

    ,πρεπει το θεμα της καρπωσης,, να το βαζει στο επιπεδο.. του αν και εφοσον υπαρχει καποιο θηραμα,,αυτο να καρπωνετε σε μεγιστο βαθμο,,το ποσο θα χρειασθει να φαν δυο-3 ατομα..

    αλλα οταν το πασαρει σαν μοχλο εκτονωσης… ακροβοληστων και καταδιωκτικων ραμπο..και ελευθερων σκοπευτων..εμενα κυνηγι δε μου ακουγετε

    αν ενας λοιπον ισοροπιμενος ανθρωπος θελει ντε και καλα να κυνηγησει..παει βαραει 2-3 κουνελια τα καταναλωνει με τους φιλους του και τελος,,,

    τα αγροτικα προβληματα ,,ανετα μια χωρα.. υπερπολιτισμενη και μεριμνολογα οπως η αγγλια ας τα αντιμετοπισει,, με καποιο σωμα αποδεκατισμου << επιβλαβων>>> εξαλλου σε αλλα πιο σημαντικα θεματα,,τετοιου ειδους αποδεκατισμους εχει κανει παντου ανα τον κοσμο… αρα το νοου χαου το εχει…. για δεν το εχει??

    την εμπλοκη της ακροβολιστικης εκαθαρισης επιβλαβων απο δυποδα καταδιωκτικα τυπου χαριερ,,,,, απο αποκαλουμενους κυνηγους δεν την δεχομαι!!!

    και εγω κυνηγαω κουνελι… στα 3 αντε 5 σταματαω..( και το κανω με ενα μινιμαλ τροπο απο πλευρας οπλου θεωροντας οτι ειναι ενα μετριας προς ευκολης δυσκολιας θηραμα .

    βολη στα φευγα μετρα με γυαλακι  δε χρειαζετε… ασε που ξεφευγει καθε θηρευτικου μετρου και εντασετε στο σκοπευτικου…

    και αμα ειναι βαρυ το σακακι.. βγαζω την καμερα μου και παιζω ενα παιχνιδι.. αρκετα δυσκολο

    προσπαθω να ζυγωσω ενα κουνελι,, μεσα σε ενα τερεν.. που πρεπει νασαι πολυ γατα για να μη κανεις φασαρια με κλαδακια και κυλισμα πετρας ,, διασπαρτα κυριολεκτικα αν 10 ποντους παντου…και να παρεις δυο φωτο απο αποσταση αναπνοης…

    ολα αυτα μαζυ..και μεζε μου δινουν..και ευχαριστηση… και ενα βαθμο δυσκολιας..( για μενα ειναι μαστ ο βαθμος δυσκολιας στο κυνηγι,,αν ειναι δε δυνατον… ναναι ο μεγιστος ακομα καλητερα)

     

     

    αληθεια ολα αυτα τα 20- 30 κουνελια τα τρωνε?? τι τα κανουν??? καθε μερα κουνελια τρωνε.???.για τα πεταν σε κανα καδο επιβλαβων….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #433280

    και μιας και εθεσα το θεμα του κυνηγιου της επιστροφης για το αμαξι… οπου το οπλο ειναι μια μετρια ψηφιακη καμερα

    μερικα δειγματα ,,καρπωσης.. φοβερα πιο δυσκολης απο το μπαμ.. με το γυαλακι…στα φευγα μετρα..

    το λεω,,το θετω ετσι γιατι καποιος κυριος,,, μας ποσταρε φωτο.. να μας κατσει κατω,,και καλα κοιτα τι βαραω..σ ενα απογεμα,, με το ραβδωτακι με γυαλακι…

    καλη επιδειξη δε λεω…

    εγω λοιπον κανω την επιδειξη μου μ αυτο τον τροπο…

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #433299

    Καλος ο διαλογος και η αντιπαραθεσεις αλλα σε πιο νορμαλ κλιμα ρε παιδια,κριμα ειναι να προσβαλετε  ο ενας τον αλλο λες και τα χαλασατε σε καμια  μοιρασια,,χαλαρωστε,,οσο για το πουστροκυνηγι του κουνελιου στην αγγλια ειναι σαν να βριζω ενα νησιωτη που κυνηγα αγριοκουνελα το βραδυ γιατι εχει 2 αμπελακια και εχει να φαει σταφυλι 10 χρονια   αφου στην αγγλια τα κουνελια ειναι σαν τις ακριδες και ειναι επιβλαβες ειδος και  κανει φοβερες ζημιες καλα κανουν και του αλλαζουν τα πατερα,τι να κανουν δηλαδη, αμα τα αφησουν στην μητερα φυση θα τους μπουν και μεσα στα σπιτια τους μετα,δεν κοιταμε τα δικα μας τα χαλια που οπου και να πας βλεπεις την παρανομια στο κυνηγι μας , απο το καρτερι τις μπεκατσας μεχρι οτι βαζει ο νους ας δουμε την δικια μας την καμπουρα και ας προσπαθησουμε να την ισιωσουμε,και οι ξενοι ας κανουν τα δικα τους

    μπραβο ρε φιλε λουι, συμφωνω 100% με αυτα που γραφεις…..ετσι ακριβως ειναι η αληθεια 

    και εμενα προσωπικα δεν μπορει να με πειση καποιος οτι σεβεται το θηραμα οταν δεν σεβεται τον ιδιο τον ανθρωπο

    με αυτη σου την κουβεντα εβαλες γυαλια σε πολλουςSealed……εδω θα συμφωνησω 1000% μαζι σου…..υπαρχουν απαραδεχτες εκφρασεις γραμενες εδω μεσα……μαλλον θα υπαρχει καμια μοιρασια για χωραφια και δεν το γνωριζουμεLaughing

    εγω παντος θα παρακαλεσω τον μαρκ20 να μην ξανανοιξει ‘διαλογο’ μαζι μου (ο θεος να το κανει) διοτι πραγματι δεν εχω αντοχες στον ‘διαλογο’ μαζι του (οπως ο ιδιος ειπε) …..δεν μου αρεσει να προσβαλω ή να με προσβαλει καποιος …..και ειναι πολυ εριστικος μαζι μου….!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #433321

    Aυτο ειναι το θλιβερο Μανο ,και ειναι το γνωρισμα των τριτοκοσμικων χωρων,χωρες με διαφορετικες ταχυτητες αναπτυξης,και εγω που εχω μεγαλωσει σε μια αχανη χωρα το Καναδα,αλλα ευτυχως ολοι λιγο πολλοι γευονται το κυνηγι,σιγουρα στο ταξιδευτη κυνηγο τα εξοδα ειναι αυξημενα,και με τα ατσαλια στο βαλτο τα φυσσιγκια πανακριβα,αν ζεις επαρχια τα πραγματα ειναι ομως καλυτερα,.Κατι που συμβαινει και εδω δηλαδη,αυτο που ευχομαι και θα προτιμουσα να δω,ειναι να μπορουν να εχουν ολοι η πολιτες αυτων το χωρων,νε εχουν προσβαση στο κυνηγι με μια οικονομικη επιφανεια στο τελευταιο πολιτη που να του επιτρεπει να κυνηγαει και αυτος.Η Ελλαδα μεχρι σημερα αυριο δεν ξερουμε,ηταν μια χωρα που οποιος ηθελε πραγματικα να κυνηγησει, και να αφησει το τσιχλοκοτσυφα,και την εψαχνε εκανε καλα κυνηγια,ο ντοπιος πιο πολλα ο ταξιδευτης λιγοτερα,αυτη ηταν μια πραγματικοτητα.Και προσβαση ειχαν ΟΛΟΙ,και ετσι πρεπει να γινεται σε ολες της χωρες.ΚΥΝΗΓΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

     πολυ σωστα τα λες και ετσι θα ηταν το ιδανικο ομως οπως σε ολα τα πραγματα στην ζωη μας υπαρχει και η πραγματικοτητα που εκει στην ρωσια σε καποιες περιοχες ειναι σκληρη και σε καποιες αλλες παραμυθενια και ομορφη….. υπαρχουν και παιδακια εδω στην ελλαδα που πεινανε και εμεις μιλαμε για κυνηγια στο εξωτερικο….. οποτε στην ζωη  πρωτα ειναι το θεμα διαβιωσης και μετα τα ‘λουσα’ οπως αυτοκινητα,σπιτια,χομπι…..γιατι χομπι ειναι και το κυνηγι, δεν πιστευω να κυνηγαει κανεις λογο πεινας……τουλαχιστον οχι ακομαMoney Mouth

    κοιτα …μια χαρα τα πανε οι ρωσοι ,τουλαχιστον εκει οποιος γουσταρει την εργασια και ειναι εργατικος θα αμοιφθη πλουσια για τον κοπο του!!! και στις επαρχιες εχουν ‘ανεβει’ οικονομικα παρα πολυ τα τελευται 10 χρονια και σπιτια αγοραζουν και αυτοκινητα και οπλα κυνηγετικα οπως καλασνικοφBig Smile….και δεν μιλαω για αλκοολικους αλλα για νορμαλ κοσμο δηλαδη τους μισους ρωσους…….οι υπολοιποι ειναι ‘στην υγεια μας’ μεχρι τελικης πτωσεωςSo Tiredαυτοι δεν εχουν ελπιδα να ‘πιασουν΄ χρηματα στα χερια τους…..τα μετατρεπουν με βαση την ισοτιμια της βοτκαςBig Smile

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #433324

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>samgunner62 wrote:</div>
    Aυτο ειναι το θλιβερο Μανο ,και ειναι το γνωρισμα των τριτοκοσμικων χωρων,χωρες με διαφορετικες ταχυτητες αναπτυξης,και εγω που εχω μεγαλωσει σε μια αχανη χωρα το Καναδα,αλλα ευτυχως ολοι λιγο πολλοι γευονται το κυνηγι,σιγουρα στο ταξιδευτη κυνηγο τα εξοδα ειναι αυξημενα,και με τα ατσαλια στο βαλτο τα φυσσιγκια πανακριβα,αν ζεις επαρχια τα πραγματα ειναι ομως καλυτερα,.Κατι που συμβαινει και εδω δηλαδη,αυτο που ευχομαι και θα προτιμουσα να δω,ειναι να μπορουν να εχουν ολοι η πολιτες αυτων το χωρων,νε εχουν προσβαση στο κυνηγι με μια οικονομικη επιφανεια στο τελευταιο πολιτη που να του επιτρεπει να κυνηγαει και αυτος.Η Ελλαδα μεχρι σημερα αυριο δεν ξερουμε,ηταν μια χωρα που οποιος ηθελε πραγματικα να κυνηγησει, και να αφησει το τσιχλοκοτσυφα,και την εψαχνε εκανε καλα κυνηγια,ο ντοπιος πιο πολλα ο ταξιδευτης λιγοτερα,αυτη ηταν μια πραγματικοτητα.Και προσβαση ειχαν ΟΛΟΙ,και ετσι πρεπει να γινεται σε ολες της χωρες.ΚΥΝΗΓΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

    πολυ σωστα τα λες και ετσι θα ηταν το ιδανικο ομως οπως σε ολα τα πραγματα στην ζωη μας υπαρχει και η πραγματικοτητα που εκει στην ρωσια σε καποιες περιοχες ειναι σκληρη και σε καποιες αλλες παραμυθενια και ομορφη….. υπαρχουν και παιδακια εδω στην ελλαδα που πεινανε και εμεις μιλαμε για κυνηγια στο εξωτερικο….. οποτε στην ζωη πρωτα ειναι το θεμα διαβιωσης και μετα τα “λουσα” οπως αυτοκινητα,σπιτια,χομπι…..γιατι χομπι ειναι και το κυνηγι, δεν πιστευω να κυνηγαει κανεις λογο πεινας……τουλαχιστον οχι ακομαMoney Mouth κοιτα …μια χαρα τα πανε οι ρωσοι ,τουλαχιστον εκει οποιος γουσταρει την εργασια και ειναι εργατικος θα αμοιφθη πλουσια για τον κοπο του!!! και στις επαρχιες εχουν “ανεβει” οικονομικα παρα πολυ τα τελευται 10 χρονια και σπιτια αγοραζουν και αυτοκινητα και οπλα κυνηγετικα οπως καλασνικοφBig Smile….και δεν μιλαω για αλκοολικους αλλα για νορμαλ κοσμο δηλαδη τους μισους ρωσους…….οι υπολοιποι ειναι “στην υγεια μας” μεχρι τελικης πτωσεωςSo Tiredαυτοι δεν εχουν ελπιδα να “πιασουν΄ χρηματα στα χερια τους…..τα μετατρεπουν με βαση την ισοτιμια της βοτκαςBig Smile

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>”οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!” Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!! ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!</div>

    Υπάρχουν όμως και αυτοί που πίνουν και βότκα και κυνηγάνε , όταν ρώτησα κάποτε κάποιον γνωστό να ρωτήσει τι παίζει για να κυνηγήσω στην ουκρανία, όντος πήγε και ρώτησε, το κόστος για ένα τριήμερο κυνήγι θα ήταν 300 ευρό με άτομα απο τον κυν.σύλλογο συγκεκριμένης περιοχής, όμως δεν μου το συνέστησε γιατί μου είπε ότι σχεδόν όλοι πίνουν σαν νεροφίδες και δεν θα ήταν ασφαλές να κυνηγήσω μαζί τους, φυσικά χωρίς δεύτερη σκέψη το κυνήγι απορίφθηκε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2956
    naval στις #433333

    Υπάρχουν όμως και αυτοί που πίνουν και βότκα και κυνηγάνε , όταν ρώτησα κάποτε κάποιον γνωστό να ρωτήσει τι παίζει για να κυνηγήσω στην ουκρανία, όντος πήγε και ρώτησε, το κόστος για ένα τριήμερο κυνήγι θα ήταν 300 ευρό με άτομα απο τον κυν.σύλλογο συγκεκριμένης περιοχής, όμως δεν μου το συνέστησε γιατί μου είπε ότι σχεδόν όλοι πίνουν σαν νεροφίδες και δεν θα ήταν ασφαλές να κυνηγήσω μαζί τους, φυσικά χωρίς δεύτερη σκέψη το κυνήγι απορίφθηκε

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Φάνης</div>

    Aυτό θα ήταν ένα ωραίο quiz για ερωτηματολόγιο.

    Πιο είναι ποιο επικίνδυνο?

    α. Να κυνηγάς με πιωμένους Ρώσους ?

    ή

    β. Να κυνηγάς ορτύκια στα Μέγαρα και στο Χάρακα?

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #433342

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Hunter21GR wrote:</div>
    ποσο πολυ διαστρεβλωνεις την αληθεια!!!! δηλαδη γιατι δεν αναφερεσε στην μοσχα (που επισης ανεφερα) που εχει 16 εκ κατοικους εκ των οποιον τα 2 εκ ειναι εκατομυριουχοι και για τον “κοσμακι” το μεροκαματο αρχιζει απο 3000 ευρω το μηνα και δεν εχουν κανενα προβλημα να πανε για κυνηγι αλλα αναφερεσε στα υπολοιπα 200εκατομυρια ρωσων που ζουν σε μια εκταση οση ειναι 5 φορες η ευρωπη ……τα “πιανεις” τα μεγεθη???? αλλο πραγμα το κυνηγι στην ελλαδα αλλο στην αγγλια αλλο στην σκανδιναβια…..πως ειναι δυνατον να συγκρινουμε λοιπων τα ασυγκριτα????? αλλο το κυνηγι στην μοσχα και στην αγ.πετρουπολη αλλο στην σιβηρια αλλο στην ασιατικη ρωσια!!!!! γενικα εχεις ενα πολυ κακο “συστημα’…..διαβαζεις επιλεκτικα μονο οτι σε συμφερει και διαστρεβλωνεις μονιμος τα λεγομενα των αλλων για να μπορεσεις να εξηγησης τα ανεξηγητα…….ο κοσμος εδω μεσα εχει μυαλο, βλεπει και κρινει!!!!!!! αν σε κανει να αισθανεσε καλυτερα τοτε ενταξει……εισαι ο καλυτερος, ο ενας και μοναδικος παγκοσμιος υπεργνωστης ολων των θεματων!!!! καποτε μου ειχες πει οτι το να διαφωνεις ειναι υγεια ……αυτο που εσυ κανεις ειναι κοροιδια και οχι διαφωνια!!!!!!! <hr /> <div class=»bbp-reply-signature»> «οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!» Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!! ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!! </div>

    το 16 προς το 200 ειναι το 8% !!!!!! δηλαδη θες να κανουμε κουβεντα για το τι συμβαινει στα της χωρας. με βαση .το 8%??????? αυτα τα κολπα ουτε ο Στουρναρας,,του θρασσους δεν τα τολμα ακομα εκτως και αν η μοσχα ειναι αλλη χωρα απο την σ ενωση μια χαρα τα λεω !!!! για την χωρα μιλαω… τις χωρας αυτης το 82% με νομο σταλινατο αδυνατει να κυνηγησει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! στην ουσια καπου καπως ετσι ηταν και τα ποσοστα..της εποχης σφυρι κοπιδι και γροθια φιλαρακι,,μαλλον εσυ δεν εχεις αντοχες στον διαλογο,,, ενα και ενα κανουν δυο ….

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee
    </div>

    Καλησπερα,

    ειπωθηκαν πολλα και χρειαζονται σχολιασμο, αλλα πρεπει να προσεχω το μηκος των κειμενων μου διοτι απ’οτι βλεπω μερικοι δυσκολευονται να το αναγνωσουν με την πρωτη και χρειαζονται 2 και 3 μηνυματα για να απαντησουν…

    Ας αρχισουμε απο απλα μαθηματικα: 10 εκ κατοικοι στην Ελλαδα (ισως και παραπανω) και 400000 κυνηγετικες αδειες (ισως και λιγοτερες). Ποσοστο Ελληνων που κυνηγουν: 4%

    82 +8= 90… το αλλο 10% τι εγινε???

    Η καρπωση των επιβλαβων δεν εχει οριο. Προσωπικα, μερικα τα τρωω, μερικα τα δινω, μερικα τα πουλαω και μερικα τα ταϊζω στα σκυλια. Οτι απομεινει το τρων οι αλεπες και οι γερακινες (buteo buteo, εχουμε καμποσα απο δαυτα εδω, δεν χρειαστηκε ‘ειδικη τελετη απελευθερωσης’…). Τωρα, αν πρεπει να γινω και εγω κουνελονιντζα για να καταλαβω την πεμπτουσια του κυνηγιου δεν το εχω εστερνιστει ακομα, αλλα, που ξερεις? Μπορει και να το κανω καμμια φορα 🙂

    Τις τελευταιες τρεις μερες πηγα κυνηγι για κουνελια με το .17HMR, εκανα σκοποβολη με το 6mmBR και το .308, και σημερα θα παω στο σκοπευτηριο με το .22LR και  το .357Magnum, ενω αυριο θα παω να δοκιμασω το 6.5×55 στα 200 μετρα και, αμα με παρει η ωρα, για καμια φασσα στις καλαμιες τωρα που αρχισαν το θερο το κριθαρι.

    Και ερωτω: ποιος δεν θα ηθελε να του επιτρεπετε να το κανει αυτο? Δεν ειναι ‘μαγκια’, ειναι καθημερινοτητα του κυνηγου και οποιου θελει να ασχοληθει με το τουφεκι στο εξωτερικο. Τωρα, ριγνυουν τα ιματια τους μερικοι (ενω ενθυμουνται και την Κυπρο….???? τι δουλεια εχει τωρα τουτο με το κυνηγι, ενας θεος ξερει…!), γιατι μπορουμε και τουφεκαμε οσα κουνελια, φασσες, κορακια, σκιουρελια και δεν ξερω γω τι, ολο το χρονο!!! Και για να προλαβω τυχον ‘διαστρεβλωσεις γεγονοτων’, οριστε ενα χωραφι με σιταρι, στη φαρμα που τουφεκαω

    Δειτε τι εχουν κανει τα κουνελια: 20 μ x 150= 3000 τετραγωνικα/3 στρεμματα μπροστα στην καμερα και αλλα τοσα πανω δεξια. Θα τα λυπηθω και θα παρω ‘2-3’??? Και το κοστος στον αγροτη? Ή θα φωναξω τον επαγγελματια με τα δηλητηρια να χωνει στο χωμα και να αφανιζει ανεξελεγκτα με καμια σκεψη για την επιπτωση στο νερο, στα ζωα που τρων τα κουνελια και το περιβαλλον? Αλλεπαλληλες μελετες εχουν κατηγορηματικα αποδειξει οτι το κυνηγι ειναι ο πιο αποτελεσματικος τροπος ελεγχου των επιβλαβων, με την λιγοτερη επιπτωση στο περιβαλλον και το μικροτερο κοστος στον αγροτη (δηλ. ενα παχυ μηδενικο, μιας και ουτε με πληρωνει ουτε το χρονο του χαλαει…).

    φιλοι μου louis και hunter21Gr, πολυ σωστες ολες σας οι παρατηρησεις, και για τον τροπο ελεγχου επιβλαβων και για το τι εστι ‘κυνηγι’ τη σημερον ημερα. Θελουμε δεν θελουμε ειναι πολυεξοδη απασχοληση, που θα σταματησει πολυ κοσμο απο το να ασχοληθη μαζι του. Αυτο ομως ειναι ανεξαρτητο της ηθικης του κυνηγιου, και του κυνηγου, και ιδιαιτερα ανεξαρτητο του τι θα θυσιασει ο καθενας απο εμας για να επιδοθει στο χομπι του.

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    ΥΓ: επαναλαμβανω την ερωτηση που εθεσα ευθεως στον markcal20: Ποτε κυνηγησες στο εξωτερικο, ποσες μερες περασες στο κυνηγι και τι θηραματα κατεδιωξες? ‘στη Φινλανδια το ’86’, δεν λεει τιποτα….

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 136 έως 150 (από 248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων