Πληροφοριες για κυνηγι στο εξωτερικο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #425988

    Μακριά από μας τέτοια κυνήγια … 😉


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #425991

    Αλλο ενα βιντεο που βρηκα… Πραγματικες μαχες, σκυλια να τα δαγκνωνουν καπροι, αλεπουδες. Ενας αλλος τυπος παει με ενα μαχαιρι να αποτελειωσει εναν καπρο και αυτος την κοπαναει (9:42) ενας αλλος που χανει μια αλεπου απο τα 2 μετρα απο μπροστα του (8:50)… Εχει και αρκετες σκληρες σκηνες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    George στις #427466

    Πολυ παπια…

    Autoi den einai kinigoi , einai dolofonoi.Ayta blepoun oi oikologoi kai lene ta dika toys…..emeis edw stin ellada paleyoyme apo akri se akri tis xwras mas na mazepsoyme 20-30papia na kanoyme 5 refenedes me toys filoys mas kai mas exoyne stampa,kai sto ekswteriko ta therizoyn, ta petane, ta poylane,kai den milaei kanenas. ymarton!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #427499

    κυνηγαρεοι της π..τσας,  πολυ μπροστα οι μαγκες μπραβο…. ειδικα ο βλακας που τουφεκαει της περδικες διπλα απο το κλουβι καθιστες ειναι για κρεμασμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    99
    john.a1 στις #427504

    Αυτά  Να βλέπουν μερικοί.  που. Το  οικολογικό  του  ενδιαφέρον. Είναι. Μόνο για την  Ελλάδα..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #427519

    οταν καναμε την κουβεντα για το ζαρκαδι καποιοι επεμεναν οτι ο Ελληνας δεν εχει την παιδεια τις γνωσεις να το κυνηγησει και οτι πρεπει να γινουν μελετες σεμιναρια και τα σχετικα!!με λιγα λογια καποιοι ελεγαν και υποστιρηζαν οτι στο εξωτερικο σεβονται τα θηραματα κανουν μελετες και τα κυνηγανε αναλογα, πραγμα που στην Ελλαδα δεν θα γινει ουτε σε 50 χρονια ειμαστε πολυ πισω με λιγα λογια!!!!οριστε τωρα τι γινεται στο εξωτερικο με τις μελετες και με τα σεμιναρια!!!!να τα χαιρονται τετοια κυνηγια!!!η λεξη δολοφονος ειναι πολυ light χαρακτηρισμος για καποιους μεσα στα βιντεο!!!

    θυμαστε τι ελεγαν για τον Ελληνα που προσπαθουσε να σφαξει το γουρουνι???χαμος!!!!

    ετσι τα λεω για να μην ξεχνιομαστε μαθαμε τωρα οτι οτι συμβαινει στην Ελλαδα στο θεμα που αφορα το κυνηγι να το κραζουμε!!!εαν αυτα τα βιντεο ηταν Ελληνικα ξερετε τι θα ειχε γινει τωρα????θα ειχε παρει φωτια το topic!!!!θα πηγαιναν τα κατηγορια γονα!!!!αλλα τωρα που ειναι του εξωτερικου θεωρουνται τελειως φυσιολογικα γιατι τα εχουν μελετησει πρωτα!!!ο τροπος που τα κυνηγανε στηριζεται σε ερευνες και μελετες!!!

    τελικα σαν λαος αποδικνυεται περιτρανα οτι σεβομαστε το κυνηγι περισσοτερο απο ολους!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #427527

    Δυστυχως η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια………..!!!!!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #427530

    +1 Hunter21GR

    το οτι του περασαν του αλλου 30 γουρουνια μπροστα και βαρεσε μονο δυο καπρια (και καμια σκροφα…) δεν το σχολιασε κανεις…Το οτι ολα τα ζαρκαδια που τουφεκιστηκαν στο βιντεο (οπως και τα κριαρια) ηταν αρσενικα δεν το ειδε κανεις…Και παλι, Tirnavos26, βλεπουμε απο την συνομιλια αυτη, οτι πραγματικα δεν υπαρχει παιδεια και καλα κανει το ζαρκαδι και ειναι απαγορευμενο. Ουτως ή αλλως, το θεμα εδω ειναι για να δωθουν πληροφοριες για οποιον θελει να παει να κυνηγησει στο εξωτερικο, και οχι οι συνθηκες κυνηγιου στο εξωτερικο…

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #427532

    Κοιταξε, εβλεπα στο e-artemis news (!!) το θεμα με τα γουρουνια στην Πελασγια. Εκει πρεπει να γινει ελεγχος πληθυσμου και, κατα συνεπεια, να κυνηγηθουν θηλυκα και νεαρα του κοπαδιου. Αλλα, οταν οι πληθυσμοι ειναι ελεγχομενοι, και το κυνηγι γινεται με ορισμενες αρχες υποψη, οπως στις περιοχες που δειχνει το βιντεο (αν παρατηρησει κανεις κοντα, παντα υπαρχει οδηγος για το ελαφι/ζαρκαδι απο κοντα και τα κυνηγια του χοιρου γινονται με πολλα σκυλια που συμβαινει σε κλειστες φαρμες της Ισπανιας), τοτε πραγματικα προτεραιοτητα δινεται στο κυνηγι των αρσενικων. Που ειδε κανεις κατι το μεμπτο στο βιντεο αυτο, ακομα να καταλαβω… Ισως επρεπε να πλακωσει ο κυνηγος το γουρουνι στις τουφεκιες, με 20 σκυλια γυρω γυρω, και να μην το μαχαιρωσει….Αυτο λεμε? Για να δω ποιος ‘τα’χει’ να παει να πιασει τον καπρο απο το αυτι και να τον καθαρισει με το μαχαιρι….Και το παραδειγμα με το γουρουνακι που το εβαλε ο αλλος ο γελοιος στο αμαξι και πηγε να το σφαξει με σπατουλα, δεν ειναι καθολου το ιδιο, απορω γιατι αναφερθηκε…Τελος παντων, τα εχουμε πει χιλιες φορες, και παλι για κλειδωμα το βλεπω το topic…

    φιλικα

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #427539

    επειδη δεν θα βγαλει ακριβως πουθενα η κουβεντα δεν το συνεχιζω και εγω αλλα ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του!!!εσεις παλι τις περδικες που τουφεκαει παλι με τον κραχτη δεν το προσεξατε η αυτο ειναι παιδεια για εσας!!!!!η ουσια ειναι παλι οτι βλεποντας και σχολιαζοντας βιντεακια απο το εξωτερικο και αναφερθηκαμε σε καποιες σκληρες στιγμες του βιντεο και συγκεκριμενα εμενα με πειραξε ο τροπος που κυνηγανε την περδικα και ο τροπος που βαζουν τα σκυλια να δαγκωνωνται στην κυριολεξια με τις αλεπουδες εσεις κατευθειαν το ριξατε στην παιδεια στην Ελλαδα!!!βρικατε παλι την ευκαιρια!!!!

    μεγαλο κριμα ρε παιδια πολυ γκοχο εχετε με την Ελλαδα!!!

    ΤΕΛΟΣ

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #427540

    αγαπητε μου, περδικες δεν εχω κυνηγησει ποτε και ουτε και αρκουδες. Ουτε το πως κυνηγουσαν τις περδικες μου εκανε εντυπωση ουτε και τις αρκουδες, αυτο ομως δεν σημαινει οτι το κανει λαθος. Το κανει τροπο που κυνηγουν σε εκεινα τα μερη. Οσο για τις αλεπες, τα σκυλια τα δικα μου, αυτη τη δουλεια εχουν να κανουν: να μπουν μες την τρυπα και να την ξετρυπωσουν ή να τη σκοτωσουν. Και ο λογος ειναι απλος: ετσι και τρυπωσει η αλεπου, δεν την βγαζεις με αλλο τροπο απο εκει μεσα. Χανονται καθε χρονο ποσα σκυλια εδω με αυτο το κυνηγι, ουτε ευκολο ειναι ουτε ακινδυνο. Αν εσυ ξερεις αλλο τροπο να κυνηγησεις αλεπου, να μας τον πεις. Εδω παντως, που κυνηγιεται σφοδρα, ειτε το βραδυ με τη λαμπα ειτε με το σκυλο οπως ειδες.

    Επισης, αν δεν κανω λαθος, στο μηνυμα σου για ζαρκαδια και γουρουνια μιλησες, για περδικες  και αλεπες δεν ειπες τιποτα. Και, επισης στο μηνυμα σου, ανεφερες τα περι ‘παιδειας’ των (μερικων) ελληνων κυνηγων….

    Με την Ελλαδα δεν εχω κανενα προβλημα…οπως ειπε ομως και ο Σουρης, με τους (μερικους) Ελληνες εχω…

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #427542

    !εσεις παλι τις περδικες που τουφεκαει παλι με τον κραχτη δεν το προσεξατε η αυτο ειναι παιδεια για εσας!!!!!

    και τις ειδαμε……και καταλαβαμε οτι αυτες οι περδικες ειναι ‘κλουβισιες’ περδικες που τις τουφεκανε σε ρεζερβες ακριβως οπως και εδω στην ελλαδα σε ρεζερβες επισης…….ποια η διαφορα??? οτι εκει εχουν βαλει και κραχτη???

    ασφαλως και αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ………αλλα νομιζω οτι τα εχεις μπερδεψει λιγο, κανεις ΔΕΝ ειπε οτι ΕΙΝΑΙ!!!!

    εγω μιλαω για τα τριχωτα που δειχνει αυτο το βιντεο οπου ειλικρινα δεν μπορω να δω κατι το ‘παραλογο’……φαινετε εγω βλεπω αλλο βιντεο !!!!!!

    DimiX wrote:
    Πολυ παπια…

    Autoi den einai kinigoi , einai dolofonoi.

    καλα, εδω τι σε πειραξε σε αυτο το βιντεο και τους αποκαλεις ετσι ευκολα δολοφονους???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #427550

    αστο βρε μπιρι οτι βλεπεις εσυ παραλογο εδω βλεπω εγω σε εσενα μην το κουραζουμε αλλο!!το βιντεο ειχε οπως γραψαμε καποιες σκληρες στιγμες για μενα!!θα μου πεις τι εισαι οικολογος δεν ξερεις οτι γινονται??ξερω και πολυ καλα απλα δεν τα βγαζω στην φορα!!!πραγματικα δηλαδη  το θεμα ειναι οτι αν αυτο το βιντεο ηταν ελληνικης παραγωγης θα ειχε γινει πολυ κατακριτεο!!!!

    τωρα για τον φιλο τον hunter21gr  δεν με ενδιαφερει αν οι περδικες ειναι κλουβισιες η οχι δεν με ενδιαφερουν οι ρεζερβες με νοιαζει μονο το ελευθερο κυνηγι και η προσπαθεια που γινεται να παραμεινει η περδικα στα βουνα μας και τιποτα αλλο!!!η περδικα απαιτει τον σεβασμο και οταν την κυνηγας με τετοιο τροπο δεν την σεβεσαι ακομα και αν την κυνηγας σε ρεζερβα ακομα και ειναι κλουβισια!!!και κατι αλλο οσον αφορα την παιδεια στην Ελλαδα υπαρχει ενα ρητο που στηριζεται στην παραδωση το κυνηγιου και εχει περασει απο τα χειλη των προγωνων μας ακομα και σε εμας  ΚΥΝΗΓΟΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΣΑΙ ΓΙΕΝΙΕΣΑΙ!!!!που σημαινει οτι οταν το εχεις στο αιμα σου να κυνηγησεις θα σεβαστεις τα παντα δεν χρειαζεται κανενας να μου διδαξει κυνηγετικη παιδεια την εχω αποκτησει απο το περιβαλλον απο την οικογενεια μου απο τους παλιοτερους κυνηγους!!

    τωρα εκει στα ξενα σιγουρα υπαρχουν αλλοι τροποι σε εσας αρεσουν σε αλλους οχι οπως τις προαλλες που ελεγες για τις μπεκατσες στην ρωσια ειδε οτι σε αρκετους δεν αρεσε το οτι τις κυνηγουσαν χωρις σκυλια!!!ετσι ειναι δεν μπορουμε να δεχτουμε ολα!!!δεν εχει σχεση με την ημιμαθεια που λες εμενα πχ οσα βιντεο να δω με ζαρκαδια ελαφια ελεφαντες δυνοσαυρους  εαν ειναι με τον τροπο που βλεπουμε στο βιντεο δηλαδη με τον συνοδο να μου δειχνει πιο να ριξω δηλαδη με τετοιο ελεγχομενο τροπο δεν προκειται να εντυπωσιαστω με τιποτα!!!αν γινει αυτο  στην Ελλαδα το κοβω το κυνηγι!!

    πραγματικα εχουμε δει παραδειγματα εδω με φωτο με μια τσιχλα παραπανω απο το οριο με ορτυκια που επειδη καποιος δεν χτυπησε κατηγορουσε τον αλλον οτι τα χτυπησε με μηχανακι με μπεκατσες που καποιοιος ελεγξε τα στοιχεια της φωτο και ειδε οτι η φωτο τραβηχτηκε αλλη ημερομηνια και αλλα χαζα!!! πραγματα που χωρις καν να ξερουμε το ιστορικο αρχιζαμε να κατηγορουμε και το ριχναμε ολοι στην παιδεια και σε τριχες κατσαρες!!!ενω οταν βλεπουμε κατι που προερχεται απο κυνηγια στο εξωτερικο πρεπει να χειροκροτουμε και να δειχνουμε τον θαυμασμο μας ετσι επειδη ειναι κυνηγι<<ευρωπαικο>>!!!αυτην δυστιχως ειναι η παιδεια μας!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #427562

    Ρε πλακα που εχουμε ωρες ωρες,,καταρχην ρε μπιρι γελασα τρελα με την φραση [πηγε να το σφαξει με σπατουλα]

    ενταξει το παληκαρι πηγε σε μια εκθεση και του λενε οτι αυτο το ισπανικο μαχαιρι κανει για γουρουναδες

    και το πηρε ο μακακας, και η πρωτη τριχα εγινε τριχια,να του κανουμε δωρω ενα φαλκνιβεν να παει στο καλο

    τωρα οσο για τα θηραματα εγω θα πω κατι που το εχω ξαναπει,,ο καθε λαος εχει τα δικα του κυνηγια

    και τους τροπους του,,τον σεβασμο του θηραμτος τον βλεπεις στον κυνηγοτοπο,,δηλαδη οταν πας καπου

    και εχει θηραματα,,εκει βλεπεις αν σεβεται ο αλλος το θηραμα,αμα πας καπου και αντι για θηραμα δεις τον γκιονη

    κατι δεν παει καλα,,αυτη την ταινια με τις περδικες στο κλουβι την εχω δει παιδια,,ετσι κυνηγουν αγριες περδικες

    σε μερη τις γαλιας,οπως σε αλλα μερη τις γαλιας τις κυνηγουν με σκυλια, και πιστεψτε με εχουν παρα πολυ δυσκολα βουνα

    εγω θημαμε τον παππου μου και πολλους αλους απο το χωριο παλια που κυνηγουσαν τις περδικες

    ητε με πλακες,ητε με θηλιες και αλλα πολλα κολπα,,και αυτοι φονιαδες ηταν δηλαδη

    αυτο που θυμαμε απο την κασετα με τις περδικες ηταν οτι οι κυνηγοι κανανε ενα σωρο δουλειες για τα πουλια

    καθε καλοκαιρι,και τα προσεχανε σαν τα ματια τους,,αυτο πολυ μου αρεσε,για αυτο δεν τους δινω αδικο

    επιδη ετσι μαθανε να κυνηγανε παιδια,,αμα εσας σας ελεγαν απο μικρα οτι το χιονι ειναι μαυρο

    θα λεγατε μετα το χιονι ειναι μαυρο,ετσι και με το κυνηγι,,εχουν τα δικα τους κοληματα ολοι οι λαοι

    ο ελληνας διαφερει παντος,απο τους αλους λαους,γιατι εχει την δικη του κουλτουρα,,αλλωστε το κυνηγι “αγων τον κυνα”

    αυτος το δημιουργησε,οπως και πολλα αλλα που χαρισαμε σε αυτους που μας κατηγορουν για να ανοιξουν λιγο το μυαλο τους

     

    εγω για να μηλησω για τον εαυτο μου μου αρεσει να κυνηγω ελευθερα στα βουνα,,ελευθερα οχι ασυδοτα

    χωρις συνοδους,χωρις πολυ κοσμο,αντε με ενα φιλαρακι,αλλα ποτε μονος,αφου παντα εχω για παρεα το σκυλι μου

    αν αυτο σε καποιο λαο δεν αρεσει εμενα προσοπικα δεν με απασχολη,,εγω ετσι εμαθα να κυνηγω

    και ετσι θα κυνηγω μεχρι να μην μπορω να το κανω οπως μου αρεσει,,και ουτε με απασχολη πως κυνηγα

    ο καθε λαος,,αφου εχει αρκουδες ας τις βαρεσει να τις κανει σουπα,,εγω τι να του πω,αυτος ξερει τα τις γειτονιας του

    και εγω τις δικης μου,,και αν βαραει και περδικες στο κλουβι δικο του θεμα,,αν εχει πολλες περδικες

    ας τις πιασει και με το μπουρι τις σομπας,και αν ο αγγλος ντυνετε σαν τον καραγκιοζη με τα κολανακια

    και παει για φοξ μαγκια του αφου ετσι κανει κεφι,,και ετσι ειναι το κυνηγι στην δικη του κουλτουρα

    οποτε αφηστες μας και εμας ρε μαγκες να εχουμε την δικη μας κουλτουρα στο κυνηγι

    και ας σφαζουμε καμια φορα και με σπατουλα κανενα

     

    ΥΣ

    Εκει στην πελασγια γιατι δεν δινουν αδεια να κανουν ενα ντου να βαρεσουν κανα καπρι να το δωσουν

    σε κανα συσσιτιο,αφου γενκε τσ πτανας με τα γρουνια εκει ωρειιι,,αλλα ξεχασα θα βγουνε οι θολολογοι

    και θα μας φανε,,παντος σφου γουρουνια εχει παντου,και σε λιγο θα εχει και στην αττικη αρκετα

    οι ελληνες γουρουναδες τα κυνηγανε σωστα,,αμ πως εκανε λεει.οχι αμα θες μπιρι πες κατι

    αφου γεμισαμε γουρουνια λες να μην ξερουμε απο διαχειριση χι χι,αφου εχουμε πραμα ρειιιιι

    τφεκα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #427564

    πραγματικα το θεωρω ασκοπο να καθησω και να γραψω ενα κατεβατο ολοκληρο προσπαθοντας να εξηγησω ξανα και ξανα απλα πραγματα που το μονο που χρειαζεται για να το καταλαβουν ειναι λιγο ‘ανοιχτο’ μυαλο ……οταν θα αλλαξουμε τροπο σκεψης τοτε θα αλλαξουν πολλα πραγματα στην ελλαδα προς το καλυτερο παντα!!!

    παντος εξακολουθω να το πιστευω και θα το ξαναγραψω…….

    Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων