Πληροφοριες για κυνηγι στο εξωτερικο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #428016

    δηλαδη εδω καποιος πρεπει να παρει το μερος ειτε των κυνηγων που κυνηγανε εντος συνορων ειτε κυνηγων που κυνηγανε εκτος συνορων????

    δηλαδη δεν μπορω να ειμαι και με τις δυο ‘παραταξεις’???

    εγω δεν δεχομαι απο κανεναν να αναφερεται κατα των ελληνων!!! ειμαι πρωτα απο ολα ελληνας με τα καλα μου και τα παραξενα μου ..το θεμα ειναι οτι εγω εχω ζησει στο εξωτερικο και καταλαβα αρκετα απο τα λαθη μας εδω στην ελλαδα
    φυσικα και δεν εχουμε ‘παιδια’, ‘διαχειρηση θυραματων’,’κυνηγετικη εκπαιδευση’…..ολα οσα ξερουμε μας τα εμαθαν οι ‘παλαιοτεροι’ ομως και αυτοι δυστυχως δεν ηξεραν πολλα γιατι ουτε και αυτους τους διδαξε κανεις (επισημα)…….δεν νομιζετε οτι πρεπει να αλλαξουμε καποια στιγμη και εμεις για το συμφερων μας???

    προσωπικα πιστευω οτι εδω πρεπει πρωτα να αλλαξουν αρκετοι απο τους ‘νομους’ για να μπορεσουμε να αλλαξουμε προς το καλυτερο!!!

    ολοι μας αφιερωνουμε χρονο και χρημα για το κυνηγι στερωντας τα αυτα απο τις οικογενειες μας….αλοιμονο αν πουν οτι εμεις δεν ενδιαφερομαστε…..ολοι ενδιαφερομαστε απλα καποιοι εχουν λιγο ‘ξερο’ ελληνικο κεφαλι και δεν δεχονται να δουν την αληθεια καταματα!!!!!!

    καποιοι τα φυσιγγια τους τα ‘ξοδευουν’ ριχνοντας σε κουτακια αλλα δεν ακουσα ποτε κανεναν κυνηγο εδω στην ελλαδα να παει για κυνηγι ‘επιβλαβων θυραματων’ σιγα μην χαλασουν τα φυσιγγια τους για κατι που δεν τρωγεται!!!! δεν ειναι ετσι ομως!!!! ειναι και αυτο ενα σημαντικο μερος στην ‘διαχειριση θυραματων’ οπως και παρα πολλα αλλα που δεν εφαρμοζουμε ποτε!!!

    παντος ότι εχουμε συνηθως δεν το σεβομαστε……οταν μας κοψουν το ‘ελευθερο κυνηγι’ στην πατριδα μας ΜΟΝΟ τοτε προβλεπω να ενωνομαστε ολοι μαζι αλλα το μονο που θα μπορουμε να κανουμε πλεον θα ειναι να κλαψουμε και τιποτα αλλο γιατι θα ειναι πλεον πολυ αργα!!!! και να ξερετε οτι για εκει το πανε!!!!

    τελος παντον εγω δεν θα πω οτι εδω ειμαστε αχρηστοι και οτι εξω ειναι ολοι ‘κυριοι’… αλλα θα πω οτι εδω πρεπει να αλλαξουν πολλα πραγματα(νομοι,συνηθειες,νοοτροπιες) ενω στο εξωτερικο αυτα τα εχουν ηδη οργανωσει ολα και πλεον ειναι ‘κυριοι’….. αντε και στα δικα μας,να τους φτασουμε και να τους ξεπερασουμε οπως μονο ο ελληνας ξερει και μπορει πριν να ειναι αργα!!!!!!
    σκεφτειται τους μελλοντικους κυνηγους δηλαδη τα παιδια μας και πραξτε αναλογα!!!!!!

    εγω παντος ειμαι αναρχικος που αγαπαω και σεβομαι την πατριδα και την σημαια μου, οπως ειμαι και εθνικιστης που αγαπω και σεβομαι τους αλλοδαπους και ξενους λαους…….δεν μπαινω σε κανενα ‘καλουπι’ εγω γιατι δεν μου αρεσουν τα ‘καλουπια’… ετσι αγαπω το ελληνικο κυνηγι και παραδεχομαι τα λαθη μου, και υποστηριζω οτι οι ξενοι ειναι πιο ‘σωστοι’ σε ολα σε σχεση με εμας!!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #428021

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>TIRNAVOS26 wrote:</div>
    μηπως τα λες λιγο τραγικα τα πραγματα?τι σε πειραζει δηλαδη το να παει ο αλλος να στησει την σκηνη τρεις μερες πριν σε ενα μερος να περασει καλα στην φυση με την παρεα του και να κυνηγησει τριγωνια?ποιο ειναι το παραλογο?εχεις παει ποτε να διανυκτευσεις για να ζησεις την εμπειρια και να καταλαβεις γιατι πολλοι το κανουν?νομιζεις οτι το κανουν για να βαρεσουν οσο δυνατον περισσοτερα αλλα εισαι γελασμενος!!ολοι πανε-παμε για να περασουμε καλα ξεγνιαστα να φαμε και να πιουμε μακρυα απο τις σκουτουρες της καθημερινοτητας!!!για τα παραπανω δεν τα σχολιαζω γιατι ειναι απλα τραγικο να χαρακτηριζεις τους μισους Ελληνες κυνηγους παρανομους!!! επισεις και να δεχτουμε οτι ειναι ετσι οπως τα λες που ειναι το ηθικο μερος της υποθεσης? κραχτης ο ενας κραχτης και ο αλλος θηραματα εκτροφης εδω θηραματα εκτροφης εκει δηλαδη ποια η διαφορα ωστε να γινεται η διακριση τι επειδη εκει τον χρησιμοποιουν νομιμα τον κραχτη?!!!οπως και να το κανουμε μεσο εκτελεσης ειναι!!! και κατι τελευταιο διαβασε τις προσπαθειες των κυνηγετικων οργανωσεων και ποσο εχουν προσφερει!!ο λαγος εχει αυξηση η περδικα το ιδιο τα γουρουνια γεμισε ο τοπος εχουμε πλεον καταφερει να εκτρεφουμε την ορεινη περδικα! η εκτροφη του λαγου γινεται συμφωνα με τα γενετικα στοιχεια των λαγων σε καθε περιοχη ωστε να αποφευγονται ασθενειες!!!η καμπισια που απαγορευεται αρχιζει μετα απο απελευθερωσεις να υπαρχει και σε περιοχες που πριν δεν υπηρχε!!σπερνονται πολλα στρεμματα για να εχουν τα θηραματα να τρωνε!!και γενικα γινεται προσπαθεια που μαλλον δεν την ξερεις δεν εχεις ενημερωθει!!!και ολα για να κυνηγας ελευθερα παραδοσιακα!!! μην τα ισοπεδωνεις ολα λοιπον!!!δες το λιγο αισιοδοξα το θεμα!!! <hr /> <div class=»bbp-reply-signature»>ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
    Θεολόγης.
    http://www.youtube.com/watch?v=mwyhxoCIa-U http://www.youtube.com/watch?v=1KK6XX6x0PM</div>

    Δεν τα λέω τραγικά φίλε. Τα λέω ακριβώς όπως έχουν. Λέω τι βλέπω στον τόπο μου. Λαγό δεν έχω δει ούτε για δείγμα. Πέρδικα έχω να δω από τα 18 μου στην Κρήτη που είχα πάει. Φασσες φέτος είδα 10. Ορτύκια 2 ειδα/2 χτύπησα. Τρυγόνια πήγα και έφυγα από τον συνωστισμό, άσε δε που δεν υπήρχε μέρος να καθίσεις και η τσακωμοί μεταξύ των κυνηγών πήγαιναν σύννεφο. Εδιωχναν και τους ντοπιους κυνηγους. Τραυματίστηκαν και άνθρωποι από το «φιλικό κλίμα» που είχαν. Άμα είναι έτσι να πάω κι εγώ να κατασκηνώσω από τώρα στο σημείο που περνάνε τα τρυγονάκια. Ωραία θα είναι… Το σωστο για εμενα ειναι να ξυπνας το πρωι και να πιανεις το σημειο την ιδια μερα. Σιγουρα μεσα στη ζεστη ειναι πολυ παρεϊστικο το κλιμα μεσα σε μια χαραμαδρα χωρις βατη προσβαση στη θαλασσα… Οποιος προλαβει να καπαρωσει το μερος ειναι και δεν εχει ουτε παρεϊστικα ουτε τιποτα αλλο. Μηπως θελεις να σου πω και αριθμο απο τραυματισμενους που μας κουβαλησαν στο κεντρο υγειας και στο νοσ/μειο της περιοχης; Ξερεις τι ειναι να σου στρεφουν το οπλο καταπανω τους και να σου λεει ο αλλος «ειδα ενα ορτυκι να περπαταει λιγο μπροστα σου» Τον πηρε και τον σηκωσε! Επιτελους ας δουμε τα στραβα και τα αναποδα μας και μην ειμαστε γεματοι δικαιολογιες. Δεν εχουμε σωστη κυνηγετικη παιδεια. Οσο για τον κραχτη εξηγησα το γιατι εξω ειναι επιτρεπτο και εδω οχι. Εξω θα σκοτωσουν εναν ορισμενο αριθμο γιατι ετσι οριζει ο νομος και σε παρακολουθουν. Εδω οσοι βαζουν κραχτη βαρανε οσα περισσοτερα μπορουν. Νομιζω καταλαβαινεις την διαφορα και το ενα ειναι τροπος κυνηγιου (γιατι υπαρχει σεβασμος σε νομους/ορια/θηραματα) και το αλλο ειναι δολοφονια χωρις οριο. Οσο για τα θηραματα, εδω θα βρεις και ημιαιμα αγριογουρουνα. Εξω οχι. Επισης οσο για εκτροφη λαγου νομιζω οτι απεχουμε ετη φωτος μακαρι να κανω λαθος… Περασα μια βολτα απο Κυθηρα, λαγος ουτε για δειγμα, αγριοκουνελα οσα θελεις!

    γι αυτο σου λεω τα λες εγωιστικα η περιοχη σου δεν ειναι ολη η Ελλαδα!!!!εγω δηλαδη αν σου πω τι βλεπουν τα ματακια μου καθε κυνηγετικη σεζονστην περιοχη που μενω θα με βγαλεις τρελο δεν υπαρχει περιπτωση!!!!τωρα αν δεν σου αρεσει  η κατασκηνωση ειναι δικο σου θεμα εγω την εφαρμοζω καθε χρονο!! για τους κραχτες οτι και να μου λες αποτελει μεσο εξοντωσης θηραματων ειτε ειναι νομιμο ειτε οχι δεν ειναι ηθικο για τα τριγωνια και τα ορτυκια να απευθυνθεις στους κυνηγους του εξωτερικου που τα κυνηγανε με σεβασμο να μας πουνε γιατι εχουν μειωθει!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #428030

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>KYNIGOSDK wrote:</div>
    Για αλλη μια φορα πεφτουμε στην παγιδα καποιων γραφειων που οργανωνουν κυνηγητικες εξορμησεις στο εξωτερικο και για να συλλεξουν κοσμο γυριζουν ταινιες με αμετρητα θηραματα και καρπωσεις ωστε οι ενδιαφερομενοι να παρουν μερος και αυτοι να οικονομησουν
    Αν αυτο που βλεπουμε ποιο πανω θεωρειται παραδοσιακο κυνηγι δηλαδη να μαζευονται γυρω στα 100 ατομα σε μια φυλασσομενη περιοχη να μπαινουν σε καθορισμενα καρτερια και στην συνεχεια να αμολοιουνται γυρω στα 50 σκυλια τα οποια οτι κινειται απο αγριογουρουνα-ζαρκαδια-λαγοι κτλ το κυνηγανε με αποτελεσμα τα θηραματα να εκλοβιζονται και στην συνεχεια να οδηγουνται στην εκτελεση ειναι ο σωστος τροπος του κυνηγιου τοτε για εμενα καλυτερα να διακοπη η κυνηγητικη δραστηριοτητα για παντα εδω στην Ελλαδα
    Το παραδοσιακο κυνηγι δεν εχει καμια σχεση με αυτο το εκτρωμα που παρουσιαζουν τα βιντεο ποιο πανω
    Ο παραδοσιακος κυνηγος σηκωνεται το πρωι παιρνει τα σκυλια και την παρεα του βγαινει στο βουνο να περπατηση και να αναπνευση καθαρο αερα να ευχαριστηθει την φυση και την ιχνηλασια των σκυλιων του και αν εχει την τυχη να καρπωθει καποιο θηραμα εχει καλως διαφορετικα στην επομενη εξορμηση
    Ετσι μαθαμε απο τους παππουδες μας τους πατεραδες μας και μακαρι αυτος ο τροπος να συνεχιστει και στις επομενες γεννιες κυνηγων
    Αν ειναι να φτασουμε στο σημειο εδω στην Ελλαδα να πηγαινουμε στο βουνο με τις σαλμπιγγες και κατα ομαδες λες και ειμαστε στο στρατο για να γεμισουμε τα ψηγεια μας κρεας καλυτερα να κρεμασουμε τα οπλα και να πηγαινουμε στο βουνο μονο για να μαζεψουμε ριγανι και βρουβες
    ΥΓ.1
    Τα παραπανω τα εγραψα οχι για να θιξω καποιον προσωπικα δεν εχω τετοιο σκοπο απλα ειναι η προσωπικη μου αποψη
    ΥΓ.2
    Το παρακατω βιντεο γυριστηκε σε μια πολιτισμενη Ευρωπαικη χωρα μιας και εμεις οι απολιτιστοι μια ζωη ειμαστε πισω σε ολα και οτι και αν κανουμε θεωρειται λαθος και παλιομοδιτικο
    Αν αυτο ειχε γινει στην Ελλαδα θα μας ειχαν περασει απο στρατοδικειο :grin:
    http://youtu.be/DaVDCsxyR3w?t=4s <hr /> <div class=»bbp-reply-signature»></div>

    οχι Κωστα μην το κανεις αυτο απο την στιγμη που εγραψες αυτα θα θεωρηθεις αλλαζωνας και Ελληναρας οπως εγω!!!!

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
    Θεολόγης.
    http://www.youtube.com/watch?v=mwyhxoCIa-U http://www.youtube.com/watch?v=1KK6XX6x0PM</div>

    Δεν πειραζει βρε Θεολογη ας μας χαρακτηρισουν οπως θελουν εμεις ετσι μαθαμε να κυνηγαμε και δεν εχουμε τιποτα να ζηλεψουμε απο τους συναδελφους απο τις αλλες χωρες με τον τροπο που εξασκουν το κυνηγι   τους   😀

    Απλα εχω βαρεθει να σου πω την αληθεια μια ζωη να ακουω οτι ειμαστε πισω σε ολα Ελληναραδες κτλ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #428032

    KYNIGOSDK Για αλλη μια φορα πεφτουμε στην παγιδα καποιων γραφειων που οργανωνουν κυνηγητικες εξορμησεις στο εξωτερικο και για να συλλεξουν κοσμο γυριζουν ταινιες με αμετρητα θηραματα και καρπωσεις ωστε οι ενδιαφερομενοι να παρουν μερος και αυτοι να οικονομησουν
    Αν αυτο που βλεπουμε ποιο πανω θεωρειται παραδοσιακο κυνηγι δηλαδη να μαζευονται γυρω στα 100 ατομα σε μια φυλασσομενη περιοχη να μπαινουν σε καθορισμενα καρτερια και στην συνεχεια να αμολοιουνται γυρω στα 50 σκυλια τα οποια οτι κινειται απο αγριογουρουνα-ζαρκαδια-λαγοι κτλ το κυνηγανε με αποτελεσμα τα θηραματα να εκλοβιζονται και στην συνεχεια να οδηγουνται στην εκτελεση ειναι ο σωστος τροπος του κυνηγιου τοτε για εμενα καλυτερα να διακοπη η κυνηγητικη δραστηριοτητα για παντα εδω στην Ελλαδα
    Το παραδοσιακο κυνηγι δεν εχει καμια σχεση με αυτο το εκτρωμα που παρουσιαζουν τα βιντεο ποιο πανω
    Ο παραδοσιακος κυνηγος σηκωνεται το πρωι παιρνει τα σκυλια και την παρεα του βγαινει στο βουνο να περπατηση και να αναπνευση καθαρο αερα να ευχαριστηθει την φυση και την ιχνηλασια των σκυλιων του και αν εχει την τυχη να καρπωθει καποιο θηραμα εχει καλως διαφορετικα στην επομενη εξορμηση
    Ετσι μαθαμε απο τους παππουδες μας τους πατεραδες μας και μακαρι αυτος ο τροπος να συνεχιστει και στις επομενες γεννιες κυνηγων
    Αν ειναι να φτασουμε στο σημειο εδω στην Ελλαδα να πηγαινουμε στο βουνο με τις σαλμπιγγες και κατα ομαδες λες και ειμαστε στο στρατο για να γεμισουμε τα ψηγεια μας κρεας καλυτερα να κρεμασουμε τα οπλα και να πηγαινουμε στο βουνο μονο για να μαζεψουμε ριγανι και βρουβες
    ΥΓ.1
    Τα παραπανω τα εγραψα οχι για να θιξω καποιον προσωπικα δεν εχω τετοιο σκοπο απλα ειναι η προσωπικη μου αποψη ———————————————————————————————————————————————————————————————————————— Συμφωνω με τα παραπανω γραφομενα του Κωστη.

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>Αγιαννιτης παναγιωτης</div>

      

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #428035

    Η αλλαζονεια μερικων Ελλην(αραδ) ων κυνηγων που “δεν χρειαζεται να τους πει κανεις τιποτα” γιατι ειναι στο αιμα τους το κυνηγι ειναι ισως το μεγαλυτερο εμποδιο (μετα την καταρρευση του κρατους…)

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>KYNIGOSDK wrote:</div>

    ΥΓ.2 Το παρακατω βιντεο γυριστηκε σε μια πολιτισμενη Ευρωπαικη χωρα μιας και εμεις οι απολιτιστοι μια ζωη ειμαστε πισω σε ολα και οτι και αν κανουμε θεωρειται λαθος και παλιομοδιτικο Αν αυτο ειχε γινει στην Ελλαδα θα μας ειχαν περασει απο στρατοδικειο :grin: http://youtu.be/DaVDCsxyR3w?t=4s/quote KYNIGOSDK, Ενδιαφερουσες οι τοποθετησεις σου, αλλα με κανουν να αναρωτιεμαι, που διαφερει το βιντεο που εβαλες με αυτο <iframe src=”http://www.youtube.com/embed/-EtyflsgOqA?feature=oembed&wmode=opaque&#8221; height=”443″ width=”591″ allowfullscreen=”” frameborder=”0″></iframe> Επισης θα με ενδιεφερε να μου πεις την αποψη σου, αν θεωρεις “λαθος” ή “παραδοσιακο” αυτο που γινεται εδω <iframe src=”http://www.youtube.com/embed/5kqloUNtV_c?feature=oembed&wmode=opaque&#8221; height=”443″ width=”591″ allowfullscreen=”” frameborder=”0″></iframe> ή εδω <iframe src=”http://www.youtube.com/embed/w_vxBy5Rmh4?feature=oembed&wmode=opaque&#8221; height=”443″ width=”591″ allowfullscreen=”” frameborder=”0″></iframe> ή ισως εδω <iframe src=”http://www.youtube.com/embed/KHQJeQBTO3o?feature=oembed&wmode=opaque&#8221; height=”443″ width=”591″ allowfullscreen=”” frameborder=”0″></iframe> επισης θα με ενδιεφερε αν ξερεις να περασε κανενας απο τους παραδοσιακους, ρομαντικους Ελληναρες που απεικονιζονται, “στρατοδικειο’…. φιλικα Μπιριγκογκος

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>“What others think of me, is none of my business…” http://huntingbirigogos.blogspot.co.uk/</div>

    Συναδελφε οτι εχεις ενα θεμα κατα τις Ελλαδας και για οτι γινεται σε αυτην την χωρα το θεωρεις αρνητικο-απολιτιστο-και οπισθοδρομικο φαινεται εδω και παρα πολυ καιρο απο την συμμετοχη σου στο φορουμ αλλα και σε αυτα που μας παραθετεις====Η αλλαζονεια μερικων Ελλην(αραδ) ων κυνηγων που “δεν χρειαζεται να τους πει κανεις τιποτα” γιατι ειναι στο αιμα τους το κυνηγι ειναι ισως το μεγαλυτερο εμποδιο (μετα την καταρρευση του κρατους…)

    Μπηκες σε μια διαδικασια αυτην την στιγμη εψαξες στο youtybe και μου εβαλες καποια βιντεο τα οποια σιγουρα για ολους μας ειναι αρνητικα σε αυτο  που προβαλουν μην νομιζεις δεν ειμαστε ολοι Ελληναραδες οπως μας αποκαλεις

    Αληθεια ομως ηθελα να σε ρωτησω στην Αγγλια του πολιτισμου του ηθους και τις αξιοπρεπειας  (για το τελευταιο ας κρατησουμε μικρο καλαθι :evil :   )    αυτα τα αισχοι δεν γινονται?

    Κυνηγατε ολοι βαση νομοθεσιας?

    Φιλικα παντα

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    DimiX στις #428042

    Λυπάμαι που το λέω αυτό αλλά είμαστε πολύ Ελληναραδες. Στον τόπο μου ανοιξιάτικα πιάσανε και βαραγανε τα τρυγόνια στην επιστροφή. Γράψανε μερικοί έξυπνοι τους νόμους στα παλιά τους τα παπούτσια. Δεν είμαι κατά των Ελλήνων και κατά του ελεύθερου κυνηγιού αλλά μερικοί από εμάς το έχουν παρακάνει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #428046

    Λυπάμαι που το λέω αυτό αλλά είμαστε πολύ Ελληναραδες. Στον τόπο μου ανοιξιάτικα πιάσανε και βαραγανε τα τρυγόνια στην επιστροφή. Γράψανε μερικοί έξυπνοι τους νόμους στα παλιά τους τα παπούτσια. Δεν είμαι κατά των Ελλήνων και κατά του ελεύθερου κυνηγιού αλλά μερικοί από εμάς το έχουν παρακάνει.

    το θεμα ειναι οτι μιλας παντα για περιπτωσεις (παρανομους  που ουτε καν αδεια δεν θα βγαζουν) που γινονται στον τοπο σου και που τα καταδικαζει ολη η κυνηγετικη οικογενεια!!!!

    διαχωρισε τα πραγματα και μετα μπορουμε να συζητησουμε!!!

    Συντονιστής
    Ημ. εγγραφής:
    24/06/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    81
    mod3 στις #428053

    Πλατειάζετε ο σκοπός του θέματος είναι πληροφορίες για κυνήγι στο εξωτερικό και όχι το αν στην χωρα μας τα πράγματα βαίνουν κυνηγητικός καλά σε σχέση με τις άλλες ευρωπαϊκές χωρες. Αν το όλο θέμα που συζητείται σαν ενδιαφέρει παραπάνω από πολύ δεν έχετε παρα να ανοίξετε ένα άλλο θέμα και πολύ ευχαρίστως να το αναπτύξετε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #428608

    Φιλτατε κυριε mark20cal, δεν ξερω τι επιχειρητε να επιτυχετε…Οι χαρακτηρισμοι που αποδιδετε και το υφος με τους οποιους τους γραφετε, αποξενωνουν, οξυνουν και απομακρυν0υν την συζητηση απο το ζητουμενο του θεματος. Ας επιχειρησουμε να το επαναφερουμε στην αρχικη του τροχια…

    να σας απαντησω αν δεν,,αν αδυνατητε τελος παντων να  καταλαβετε τι <<προσπαθω να επιτυχω >>

    πρωτα και πανω απ ολα ,,, να εκφρασω την αποψη μου και να την συνοδευσω με τα πως και τα γιατι της.

    σε καθε περιπτωση διαφαινετε πως ειμαι υπερτατος του 3-4 θηραματων ( τοσο θελει για να γινει ενα τραπεζακι και να πεσουν και5-6 τουφεκιες )

    αδιαφορο του τι λεει ο νομος της Μποζολανδης της βρετανιας του μαροκου,,για της ελλαδας

    στην χειροτερη δηλαδη να προσπαθω να παραπλανησω μερικους συναδελφους να κυνηγουν με τετοια νοοτροπια

    εσεις ομως που βρισκετε τα παντα φινα στις χωρες που το πουλαν το κοκο… και την εκατομβη,,, νομιμως και με διαχειριστικο υπερμετρο ενδιαφερον  θα μπορουσατε να μου πειτε  τι θελετε να μας  περασετε σαν νοημα????

    μεσα απο την συμπερασματικη λογικη εγω καταλαβαινω , μια υπερμετρη απαξιωση των τρεχουμενων θεματων περι θηρας για την ελλαδα και μια ταση κατευθινσης για ξενητεμενες απολαυσεις στους εχοντες και διαθετοντες το παραδακι ( προσωπικα το παραδκι το διαθετω  απλα το 3-4 τριγονακια τα βρισκω στον τοπο μου..το λεω σαν παραδειγμα .)

    κατι σαν μια εμεση διαφιμηση για να πουληθει καποιο πακετακι σε καποιους….( Μηπως εχετε καποιο χρηματικο κινητρο??? δεν ξερω ερωτηση κανω),,,,,,

    σε καθε περιπτωση αν και οφ τοπικ..

    προσωπικα δε μασαω περι υγειας σε επιπεδο νομων,,ειδικα της Μ βρετανιας,,, καπου δε μου κολαει καλα στην χωρα που εγκαθιδρισε το περιφιμο ΑΓΓΛΙΚΟ ΔΙΚΑΙΟ ( ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΑΠΕΧΘΕΣ ΜΟΡΦΩΜΑ ΔΙΚΑΙΟΥ  ΜΕΤΑ ΤΟΝ  ΑΚΡΑΙΟ  ΙΣΛΑΜΙΚΟ ΝΟΜΟ ) στα αλλα να επικρατει η αχραντη νομικη υγεια δικαου

    δεν κολαει ρε φιλε οπως και να το δεις..ακομα και με 30 μπυρες μεσα σου… ΔΕΝ δεν,,,ΔΕΝ

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #428619

    φιλτατε,

    δεν ειναι εδω το μερος για να συζητησουμε αυτη σου την τοποθετηση. Αν εχεις την καλοσυνη, και θελεις να σεβαστεις και την προτροπη της διαχειρησης να διατηρηθει ο χαρακτηρας του θεματος (Πληροφοριες για κυνηγι στο εξωτερικο), μπορεις να απαντησεις στο θεμα οπου παρουσιαστηκε το δικο μου μηνυμα. Δεν εχω καμια διαθεση να ‘τρολαρω’ το παρον θεμα

    Μπιριγκογκος

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #430005

    Καλωσορίζουμε το εγχείρημα ενός πολύ καλού μας φίλου και εξαιρετικού παιδιού. Δημήτρη εύχομαι υγεία και καλά κυνήγια …

    http://kounos-hunting-adventures.webnode.gr/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1268
    aris_kalamata στις #430157

    Καλωσορίζουμε το εγχείρημα ενός πολύ καλού μας φίλου και εξαιρετικού παιδιού. Δημήτρη εύχομαι υγεία και καλά κυνήγια … http://kounos-hunting-adventures.webnode.gr/

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>http://www.youtube.com/user/AltairLusso</div>

     

    ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ…  ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΩΦΕΙΛΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΠΑΡΕΑ… ΟΣΟ ΠΑΘΟΣ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ…Wink

    ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΦΙΛΕ!!!Smile

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #430279

    ρε παιδια διαβαζω εδω περι παθους ,,κυνηγετικης ξερω γω.. παρεες το ενα το αλλο ,,,,μπραβο κλπ.

    ωραια προσπαθεια κλπ.

    να θεσω σε ολους εσας ενα ερωτημα ,,ενα προβληματισμο

    πατε λεω εγω τωρα στην αδελφη χωρα την εσθονια και πληρωνετε 1500 ευρω.

    σας βαζουν σε ενα καρτερι…και βαρατε απο το πρωι μεχρι το βραδυ παπια και χηνες..

    νταπα ντουπα..και αλλες πεφτουν θεαματικα ,,αλλες κοψοφτερες

    οριο καρπωσης δεν υπαρχει!!!!!

    και ειναι ολα σε πουλια αποδημιας.

    και τελειωνει το παρειστικο αυτο κυνηγι… τα αφθονα ολα αυτα θηραματα μενουν στην εσθονια σωστα??

    απ οτι γνωριζω ειναι φοβερα δαπανηρο αλλα και συνθετο η εξαγωγη κρεατος απο χωρα σε χωρα

    δηλαδη αντε ενα δυο πουλια στην λαθρα στην βαλιτσα κατεψυγμενα θα φερει ο κυνηγος σπιτι και μερικες φωτο που θα δειχνουν τι κυνηγος ειναι θα εχει στα χερια..

    αυτη λοιπον ειναι μια κυνηγετικη παρειστικη υγειης δραστηριοτητα???παει δηλ καποιος να βαρεσει μπολικα πουλια να αιστανθει κυνηγος και να φυγει……επειδη στην χωρα του δεν βαραει πολλα πουλια και δεν αισθανετε σε επαρκη βαθμο κυνηγος…

    αυτο καταλαβαινω????

    καντε μου λιανα τα πραματα γιατι δεν το πιανω..

    οπως δεν πιανω τους χαρουμενους ραμπο που περιφανα ποζαρουν στα γρκι χαλακακια απο πουλια με μπορτουρα τα φυσιγγια που ριξαν..

    αυτο ιδικα το κανατντημα κυνηγετικης παιδειας  με επεκτασεις αισθητικης χαλιων και δεσποινας μυραρακη με κανει να φοβαμαι!!!

    και απο το ειδος του χαλιου..και απο τους περιχαρεις τυπους που φουσκωνουν απο χαρα μπροστα στα τα κατορθωματα τους

    εμ ετσι ειναι

    πλερωνω ρε ,,νομιμος δεν ειμαι?? τι ζορι τραβας????

    για μενα ολα αυτα ειναι ντροπη και καταντια

    σορρυ μαγκες αλλα την γνωμη μου την λεω οπως ειναι αμονταριστη!!!

     

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #430289

    ρε παιδια διαβαζω εδω περι παθους ,,κυνηγετικης ξερω γω.. παρεες το ενα το αλλο ,,,,μπραβο κλπ. ωραια προσπαθεια κλπ. να θεσω σε ολους εσας ενα ερωτημα ,,ενα προβληματισμο πατε λεω εγω τωρα στην αδελφη χωρα την εσθονια και πληρωνετε 1500 ευρω. σας βαζουν σε ενα καρτερι…και βαρατε απο το πρωι μεχρι το βραδυ παπια και χηνες.. νταπα ντουπα..και αλλες πεφτουν θεαματικα ,,αλλες κοψοφτερες οριο καρπωσης δεν υπαρχει!!!!! και ειναι ολα σε πουλια αποδημιας. και τελειωνει το παρειστικο αυτο κυνηγι… τα αφθονα ολα αυτα θηραματα μενουν στην εσθονια σωστα?? απ οτι γνωριζω ειναι φοβερα δαπανηρο αλλα και συνθετο η εξαγωγη κρεατος απο χωρα σε χωρα δηλαδη αντε ενα δυο πουλια στην λαθρα στην βαλιτσα κατεψυγμενα θα φερει ο κυνηγος σπιτι και μερικες φωτο που θα δειχνουν τι κυνηγος ειναι θα εχει στα χερια.. αυτη λοιπον ειναι μια κυνηγετικη παρειστικη υγειης δραστηριοτητα???παει δηλ καποιος να βαρεσει μπολικα πουλια να αιστανθει κυνηγος και να φυγει……επειδη στην χωρα του δεν βαραει πολλα πουλια και δεν αισθανετε σε επαρκη βαθμο κυνηγος… αυτο καταλαβαινω???? καντε μου λιανα τα πραματα γιατι δεν το πιανω.. οπως δεν πιανω τους χαρουμενους ραμπο που περιφανα ποζαρουν στα γρκι χαλακακια απο πουλια με μπορτουρα τα φυσιγγια που ριξαν.. αυτο ιδικα το κανατντημα κυνηγετικης παιδειας με επεκτασεις αισθητικης χαλιων και δεσποινας μυραρακη με κανει να φοβαμαι!!! και απο το ειδος του χαλιου..και απο τους περιχαρεις τυπους που φουσκωνουν απο χαρα μπροστα στα τα κατορθωματα τους εμ ετσι ειναι πλερωνω ρε ,,νομιμος δεν ειμαι?? τι ζορι τραβας???? για μενα ολα αυτα ειναι ντροπη και καταντια σορρυ μαγκες αλλα την γνωμη μου την λεω οπως ειναι αμονταριστη!!!

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee
    </div>

    και ποια θα ηταν η αποδεκτη ‘εκδοση’ μιας κυνηγετικης εκδρομης για σας φιλτατε? Οι φωτογραφιες (αν δεν κανω λαθος) ειναι απο την Ν. Αφρικη και τα θηραματα που απεικονιζονται καταδιωκονται ως επιβλαβη λογω των αριθμων τους και της ζημιας που κανουν σε καλλιεργειες. Οι δε ντοπιοι προτιμουν να εχουν μια κυνηγετικη παρεα (που θα τους δωσει εισοδημα) για 5 μερες να παρει ενα αριθμο πουλιων παρα να βγαινουν οι ιδιοι για 5-6 μηνες και να παιρνουν 20-25 πουλια καθε φορα που θα καταφερουν να βγουν (συν τα εξοδα που θα πρεπει να καταβαλουν για να κανουν αυτο το κυνηγι).

    Μπορει μεν η γνωμη σας να ειναι ‘αμονταριστη’, εχω την εντυπωση ομως οτι, οσον αφορα τον κυνηγετικο τουρισμο, σε πολλες περιπτωσεις ειναι και απληροφορητη,

    μετα τιμης,

    Μπιριγκογκος

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #430297

    την γνωμη μου την λεω οπως ειναι αμονταριστη!!!

    Αυτό που είπες μου αρέσει περισσότερο και θα προσπαθώ όσο μπορώ για να το κάνεις.

    Ο συγκεκριμένος άνθρωπος (δεν ξέρω άλλοι) δεν θεωρεί κάτι νόμιμο επειδή το έχει πληρώσει. Επειδή όμως αντιλαμβάνομαι πως η διαφωνία σου στα κυνήγια που απεικονίζονται στις φωτογραφίες του Δημήτρη, δεν έχει να κάνει με το αν είναι νόμιμο αλλά ηθικό, θα σου πω το εξής. Όταν είχα πάρει τηλέφωνο γνωστό διοργανωτή ταξιδίων, στο παρελθόν, για να συζητήσουμε λεπτομέρειες για ένα κυνήγι στο εξωτερικό, μου είχε πει μεταξύ άλλων, το εξής. Υπάρχουν πολιτείες στην Ν.Αφρική που στην προσπάθεια τους να ελέγξουν των αριθμό των υδροβίων, δημιουργούν αυτοσχέδια νησάκια τα οποία γεμίζουν με φαγητό και κατόπιν τα ανατινάζουν μόλις συγκεντρωθούν αρκετά πουλιά επάνω.

    Μπορείς αυτό να το σκεφτείς λίγο; Μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου με ένα δίκαννο και με 7,5€ το κουτί τα φυσίγγια και να μου πεις τι καταστροφή μπορείς να προκαλέσεις; Μου μοιάζει σαν να σε βάλω στο Δέλτα του Έβρου το καλοκαίρι με μια μυγοσκοτώστρα και να σε κατηγορήσω μετά ότι προκαλείς καταστροφή στα κουνούπια επειδή βαράς πολλά.

    Όσο για το τι είναι αυτό που ικανοποιούν όσοι βγαίνουν φωτογραφίες σε “στρώματα”, είναι ακριβώς το ίδιο συναίσθημα που ικανοποιεί κάποιος από εμάς όταν πατάει την σκανδάλη και βλέπει το τρυγόνι να αφήνει πίσω του ένα άσπρο συννεφάκι από πούπουλα, είναι ακριβώς το ίδιο συναίσθημα την στιγμή που πατάμε την σκανδάλη και βλέπουμε το σώμα του “καθαρού” να προσπερνάει την μύτη του και να συνοδεύεται από αυτό το θεσπέσιο “πλαααττς” (μόνο που το σκέφτηκα ανατρίχιασα), είναι ακριβώς το ίδιο συναίσθημα που νιώθουμε όταν με το πάτημα της σκανδάλης δούμε τον λαγό να φέρνει δυο-τρεις κωλοτούμπες  και να τινάζεται δυο-τρεις φορές πριν ξεψυχήσει.

    Οι φωτογραφίες αυτές είναι εκεί για να μου θυμίζουν κάθε μέρα, όλο τον χρόνο, αυτό που ένοιωσα όταν έδειξα τα πουλιά στην γυναίκα μου και στην κόρη μου, στον γέρο κυνηγό πατέρα μου και την μάνα μου, οι οποίοι μου ευχήθηκαν να έχω υγεία και να βρω τα ταίρια τους. Οι φωτογραφίες αυτές είναι εκεί για να τις βλέπω όταν με έχει πάρει από κάτω και να λέω “κάνε υπομονή, να το ξαναζήσεις”. Οι φωτογραφίες αυτές είναι εκεί όχι γιατί είμαι κομπλεξικός αλλά γιατί είμαι γεννημένος κυνηγός και είναι στην φύση μου να θηρεύω και να νοιώθω περήφανος για αυτό. Όποιος ντρέπεται για αυτό που κάνει, πηγαίνει στο σκοπευτήριο μόνο και όχι για κυνήγι.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων