Πληροφοριες για κυνηγι στο εξωτερικο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #430811

    Δεν έχω κυνηγήσει στο εξωτερικό,απλά επειδή δεν έτυχε να κάτσει παρέα, όπως προ έγραψα δεν έχω πρόβλημα να πάω για κυνήγι στο εξωτερικό,απλά κάποιοι τρόποι κυνηγιού,δε συνάδουν με το ήθος μου, μην φανταστείς ότι κάθομαι καναπέ και ξεκοκαλίζω dvd, καμμιά φορά χαζευώ στο you tube,έχω δεί πχ  κυνήγι χήνας στην Αμερική και το ίδιο κυνήγι στο Μπουργκάς στη Βουλγαρία, στην πρώτη περίπτωση έχουν θηρευτεί καμμιά εκατοστή πουλιά στην δεύτερη 5 ή 6 στην πρώτη χρησιμοποιούνται κράχτες και φίντες,στην δεύτερη τίποτα, ίσως σε κάποιες περιπτώσεις οι επιδρομές κάποιων πουλιών στα καλαμποχώραφα κρίνονται καταστροφικές, οπώτε διατηρώ μια επιφύλαξη για τους Αμερικάνους, όμως θεωρώ ότι είναι κανόνας στις χώρες που ανθεί ο κυνηγετικός τουρισμός ότι η χρήση τέτοιων τεχνασμάτων επιφέρει μεγάλη καταστροφή.

    Δεν θα με ενοχλούσε πχ να πάω στα Σκόπια για τρυγόνια, ούτε με ενοχλεί που εκεί το κυνήγι ξεκινάει νωρίς, απο την άλλη μπορώ στην έναρξη να πάω στις Σέρρες ή στον Εβρο και να κάνω το κέφι μου για 2 – 3 μέρες, ή κατά το Σεπτέβρη, Δυτικά ή Κυκλάδες στα περάσματα, και ας μου στοιχίσει ακριβότερα.

    Η Ρωσσία είναι στο πρόγραμμα,σου έχω πεί ότι αποτελεί όνειρο κυνηγετικόStill Dreaming


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #432415

    Κυνήγι απομακρυσμένων στόχων

     

    http://www.greekhunter.gr/video/kynigi-exairetika-apomakrysmenon-stohon

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #432431

    Κυνήγι απομακρυσμένων στόχων http://www.greekhunter.gr/video/kynigi-exairetika-apomakrysmenon-stohon

    υπεροχο το βιντεακι ‘μπηκε’ στην βιβλιοθηκη…..Smile

    φιλε φανη αυτα τα κυνηγια ειναι σαν ψεμα για πολλους ελληνες, και θα σου πουν και καποιοι οτι ‘αυτο δεν ειναι κυνηγι’!!! Wink

    1000 μετρα!!!!!! μιλαμε για εντελως extreme βολες….. στα 200-300 μετρα  οι βολες ειναι εξαιρετικα δυσκολες……φαντασου στα 1000 m!!!! Ugh!

    και τι οπλαρες που εχουν ρε φιλεDribble……οχι…..οχι…δεν ζηλευωBaffleκαι τα λειοκανα που εχουμε καλα ειναι…What?!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #432452

    <span id=”:lc”>.facebook_-1489841373.jpg</span>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/04/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    185
    gastone στις #432455

    Αυτή η φωτό είναι από τον μπάρμπα στο Σικάγο.Εδώ να πω ότι εκεί επιτρέπετε το κυνήγι με τόξο όλο τον χρόνο αλλά βέβαια αυτά που επιτρέπετε να βαρέσεις ειναι συγκεκριμένα ,αν θυμάμαι καλά μόνο 2 αρσενικά και απεριόριστα θηλυκά. Καλά για το εργαλείο δεν το συζητάω το περνάει πάντα πάντα στα 60 μέτρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #432457

    Αυτή η φωτό είναι από τον μπάρμπα στο Σικάγο

    και εσυ εχεις θειο στο σικαγο???

    εγω ειχα παθει μεγαλη πλακα οταν μου συστησανε εναν συναδελφο κυνηγο στο σικαγο και εγω τον ρωτησα τι κυνηγαει και με τι οπλο και αυτος μου απαντησε αγριογουρουνο με τοξο!!!!!!! εμενα μου ηρθαν στο μυαλο σκηνες με το αγριογουρουνο να τρεχει καταπανω του και αυτος να του ριχνει με το τοξο αλα ρομπεν των δασων….Big Smile

    τελικα μου εδειξε το κυνηγετικο του τοξο με σκοπευτικα ως 200 μετρα,απαιτουμενη δυναμη οπλισης τα 40kg!!! τα κυνηγετικα βελη (μεγαλη ζημια!!!) μου εξηγησε και τον τροπο κυνηγιου (καρτερι επανω σε δεντρα) και οταν τον ρωτησα για βαλιστρα τοτε μου εξηγησε οτι οι βαλιστρες ειναι κυνηγετικα τοξα για ανθρωπους με κινητικες αναπηριες (ευκολη οπλιση) !!!!!

    ΥΓ. φιλε γιωργο η φωτο δεν φαινεται!!!!Ha Ha

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #432564

    διαβαζω το τοπικ απο τιν αρχη και τελικα καταλιγω στο συμπερασμα οτι ειναι δυσκολο να αναφερθουμε μια φορα σε οτι γραφει ο τιτλος……

    πληροφοριες για κυνηγι στο εξωτερικο λεει και ελαχιστα το μυνηματα πανω σε αυτο.

    η γνωμη του καθενος σχετικα με το τι ειναι σωστο και τι λαθος σεβαστη αλλα μετα απο 30 χρονια κυνηγι με αδεια συν τα προηγουμενα συνοδεια του πατερα μου δεν μπορει να αλλαξει την δικια μου..λιγα λογια απλα και κατανοιτα ελπιζω.τα τελευταια χρονια ζω στην ρουμανια και μιας και το κυνηγι ειναι η τρελα μου εκανα τις γνωριμιες μου ετσι ωστε να μπορω να κυνηγισω εκει.

    λοιπον φιλοι μου ολα ειναι διαφορετικα.υπαρχει σωστη διαχειριση ατομα τα οποια ασχολουνται αποκλειστικα με την καταμετρηση το ταισμα το περιβαλλον του ενδημικου θηραματος αφθονεια θηραματων λογω φυσικου περιβαλλοντος {βλεπετε αυτοι δεν ειναι εξυπνοι σαν και μας που καιμε τα δαση φτιαχνουμε δρομους μεχρι και στο τελευταιο βουνο να μην μας πονεσουν τα ποδια χτιζουμε οπου ναναι και γενικα εχουμε γραμενο αυτο που λεγεται παρθενα φυση}και αλλα πολλα που δεν χρειαζεται να τα γραψω και να σας κουρασω.

    μιας και λατρης του υδροβιου το εχω ευχαριστηθει εκει και ελπιζω να το κανω για οσο ειμαι γερος.ναι χρησιμοποιω κραχτες ναι χρησιμοποιω ομοιωματα φυλαχτρες{σταυρωστε με} .

    μονο οποιος εχει ζησει και τις δυο καταστασεις μπορει να πει τι ισχυει οι υπολοιποι κρινουν απο βιντεο η φωτογραφιες..

    λεπτομερειες αλλη φορα …………..

     

    φιλικα παντα

    απο ρουμανια

    γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #432579

    Στα μέρη μου τις φίντες της έλεγαν <<παλουκάριδες>>, τις χρησιμοποιούσαν στις φουρνέλες ή πιό γνωστό στα δίχτυα….οι παλουκάριδες ήταν σπαθάτα πουλιά που τα δένανε απο το πόδι με λίγο σχοινί που στην άλλη άκρη του υπήρχε ένα μεγάλο καρφί που το έχωναν στο έδαφος, έμπαιναν διπλά απο τα δίχτυα συνήθως γύρω απο λάκους με νερό….

    το παραδοσιακό κυνήγι που είχα αγαπήσει σαν παιδί απομυθοποιήθηκε όταν μια μέρα στον Καρελά στο Κορωπί κάτι τύποι με κασσετόφωνο έκαναν τρελλή κηδεία σε τσίχλες σε σημείο όμως, απέχθειας….είπαμε να ρίξουμε τα κουτάκια μας, να κάνουμε το κέφι μας, όχι όμως να τα λιανίσουμε.

    Τώρα αν στο εξωτερικό υπάρχει τέτοια παιδεία ώστε ο καθένας να πηγαίνει χωρίς τον δασικό, να κυνηγάει με φίντες και να βαράει όσα πρέπει, ναι συγχαρητήρια ,υπάρχει παιδεία στο εξωτερικό, και  απο το να πηγαίνω Παραλίμνη και να χαζεύω Wink τους Κορμοράνους, ναι πάω εξωτερικό και κάνω μαγικά κυνήγια, και σίγουρα θα μου φανεί απίθανο συγκρινόμενο με τα εδώ δεδομένα, όμως τελικά αξίζει τα λεφτά του ένα ταξίδι στο εξωτερικό?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #432694

    Τώρα αν στο εξωτερικό υπάρχει τέτοια παιδεία ώστε ο καθένας να πηγαίνει χωρίς τον δασικό, να κυνηγάει με φίντες και να βαράει όσα πρέπει, ναι συγχαρητήρια ,υπάρχει παιδεία στο εξωτερικό, και απο το να πηγαίνω Παραλίμνη και να χαζεύω Wink τους Κορμοράνους, ναι πάω εξωτερικό και κάνω μαγικά κυνήγια, και σίγουρα θα μου φανεί απίθανο συγκρινόμενο με τα εδώ δεδομένα, όμως τελικά αξίζει τα λεφτά του ένα ταξίδι στο εξωτερικό?

    <hr />
    εκφραζοντας και παλι την προσωπικη μου γνωμη το αν αξιζει η οχι τα λεφτα του ενα ταξιδι εξω κρινεται εκ του αποτελεσματος.δηλαδη και στο εξωτερικο υπαρχουν οι λεγομενες φολες αλλα ειναι μικροτερες και διαφορετικου επιπεδου απο τις δικες μας.ποιος δεν εχει παει εβρο εχει κατσει μια βδομαδα στην καλυβα και τελικα γυρναει με ελαχιστα πουλια λογω καιρου?ποιος δεν ξεκιναει για τρυγονια στην μανη η στο νιοχωρι και δεν βλεπει ουτε φτερο?ποιος δεν παει πρεβεζα για τσιχλες και γυρναει με κανα δυο τσαντες χορτα κλπ κλπ.κυνηγι ειναι δεν τα εχουμε δεμενα αλλα παμε για το αν σου κατσει………..

    φιλικα παντα

    απο ρουμανια

    γιωργος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #432719

    εντυπωση μου κανει η εντονη παιδεια η οργανωση η κυνηγετικη διαχειριση ,,κλπ.. σε ολα αυτα αυτες οι χωρες δειχνουν να κατακτουν τα ευσημα με τον τονο…τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω απο τους γραφοντες..

    αλλα εντυπωση μου κανει πως γινετε σε τετοιες χωρες να υπαρχουν τετοια αριστεια στο κυνηγι,, στο θηραμα ( σε μια χωρα αυτα ειναι η τελευταια τρυπα του ζουρνα )

    σε αλλα θεματα ακρως πρωτευοντα και σημαντικα να εχουν αυτες οι χωρες σχεδον πατο..

    ειναι σαν ενας μαθητης που πιανει μονιμως 10 με τονο σε ενα μαθημα και στα αλλα ,,,αστα να πανε…

    δεν ειναι λιγο περιεργο????

    μου ακουγετε καπως.. πολλα 10 με τονο ρουμανιες,,, βουλγαριες ,,,σκοπια.. εσθονιες..κλπ

    στα αλλα τι συμβαινει???

    δεν ειναι λιγο περιεργο πως αυτα τα κρατη και οι πολιτες τους να αριστευουν κυνηγετικα και στα αλλα να πατωνουν??

    (σχημα λογου )

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #432794

    Αυτες η χωρες,απο οτι εχουν γραφτει ειχαν ανυπαρκτη μηχανοκαλιεργεια,και αχανες παρθενες εκτασεις οπου θρεφεται ενα μεγαλο μερος των θηραματων της Ευρωπης,η ανησυχια ειναι εντονη μετα το 1990 οταν τα καθεστωτα αλλαξαν,αλλα και ο τροπος της γεωργιας πλεων σε αυτα πολυ ομορφα μερη για τη πανιδα.Η παιδεια τους οχι μονο στο κυνηγι,αλλα σε παρα πολλους τομεις ειναι αναπτυγμενη,αφου το δημοσιο κρατος φροντισε γιαυτο.Αυτο που ελλειπε ηταν οι ποικιλια των αγαθων,αυτη ηταν και η μονη διαφορα απο το δυτ.κοσμο,μακαρι και εδω να ειχαμε περισσοτερους περιορισμους αλλα οταν πηγαινες για κυνηγι,να πηγαινες για κυνηγι.Φυσικα ο ταξιδευτης κυνηγος πουθενα δεν εχει το προνομιο του ντοπιου που ζει μεσ το βασιλειο,αυτο ειναι αδυνατο,και γιαυτο και παντα διαφερει η καρπωση,θελει να βρεθεις στο σωστο τοπο στο σωστο χρονο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #432798

    Σίγουρα η πιο βόρεια απο εμάς χώρες απο θέμα κλίματος και μόνο φιλοξενούν περισσότερα θηράματα, αλλά το πιό βασικό θεωρώ ότι είναι η κυνηγετική πίεση στις Βαλκάνιες και βορειότερα χώρες, δεν έχει καμία σχέση με την πίεση που ασκείται στο θήραμα στίς πιο νότιες χώρες, εξ ορισμού στις Βαλκάνιες χώρες οι ντόπιοι δεν κυνηγάνε τόσο πολύ, εδώ δεν έχουν να φάνε, όπλα και φυσίγγια θα αγοράζουν? άντε στην καλύτερη να ρίχνουν δυο τρία φυσίγγια για να φάνε κάνα πρασινοκέφαλο ή καμμιά χήνα, άρα ότι πίεση ασκείται θεωρώ ότι ασκείται απο τουρίστες κυνηγούς, οι οποίοι σε καμμία περίπτωση δεν συγκρίνονται με τον αριθμό αυτών που κυνηγάνε στην Ελλάδα,την Ισπανία ή την Ιταλία, άρα εκ των πραγμάτων σε αυτές τις χώρες η συνάντηση με το θήραμα είναι σίγουρη, αυτός είναι και ο λόγος που είναι οργανωμένες στο θέμα του κυνηγετικού τουρισμού, γιατί έχουν να προσφέρουν θήραμα.

    Χώρες όπως ελλάδα,ιταλία,ισπανία έχουν τελείως διαφορετική κυνηγετική  κουλτούρα, οπώτε δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα σύγκρισηςκαι σίγουρα όπου υπάρχουν περισσότεροι κυνηγοί, είναι λογικό να υπάρχουν και περισσότερα παρατράγουδα, χωρίς όμως αυτό να αποτελεί γενίκευση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #432802

    Σιγουρα η πιεση στο θηραμα δεν ειναι ιδια σε αυτες της χωρες,αλλα εχουν και ενα καλυτερο περιβαλλων για το θηραμα απο οτι εχουμε εμεις,και ηταν πηγη θηραματων ιδιαιτερα στα μεταναστευτικα για την υπολοιπη ευρωπη που ηταν πιο ανεπτυγμενη,το ερωτημα ειναι αν θα μπορεσουν να διατηρησουν το περιβαλλων με τη νεα ταξη πραγματων,γιατι αυτες η περιοχες ηταν πολυ σημαντικες για την ισοροπια του μεταναστευτικου θηραματος πληθισμιακα σε αυτη τη γεωγραφικη ζωνη του κοσμου.Το περιβαλλον παιζει βασικο ρολο,και η ελλειψη θηραματων βασιζεται ακριβως σε αυτο και μονο,το κυνηγι τη στιγμη που ειναι ελεγχομενο σωστα δεν απειλη πουθενα,το προβλημα ειναι η αλλαγη του περιβαλλοντος,και πως θα το διαχειρηστουν.Το θεμα κυνηγι στο εξωτερικο,εχει να κανει με το πως αισθανεσαι μεσα σε αυτο που ζεις κυνηγετικα καθε χρονο εδω,αν η συνθηκες για καποιον ειναι τετοιες που δεν το καλυπτουν,δε βλεπω το λογο να ξοδευεται και να μη ζησει και αυτος μερικες στιγμες οπως θα ηθελε να της ζησει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DUCKHUNTER στις #432803

    φιλε μαρκ το πατος σε ολους τους τομεις δυστηχως το εχει η ελλαδα και οχι οι χωρες που αναφερες.δεν ειναι τυχαιο οτι μεσα σε τεσσερα χρονια η βουλγαρια ειχε ρυθμο αναπτυξης μεγαλυτερο του μεσου ορου της ευρωπαικης ενωσης ουτε οτι η ρουμανια ειναι ετη φωτος μπροστα σε τομεις οπως τηλεποικινωνιες ιντερνετ αγροκαλιεργειες κλπ κλπ κλπ.

    η ελλαδα μας εχει μεινει στασιμη την στιγμη που οι πρωην ανατολικες χωρες καλπαζουν .αλλα αυτο ειναι εκτος θεματος οποτε θα συμφωνησω με τον φιλο φανη οτι σε αυτες τις χωρες οχι λογω χρηματων αλλα λογω κουλτουρας {επι κουμουνισμου δεν επιτρεπονταν τα οπλα οποτε τι κυνηγι νακανες}δεν ασχολουνται τοσο εντατικα με το κυνηγι.μια αδεια στην ρουμανια για να κυνηγισεις εντος της περιοχης που μενεις και οχι σε ολη την ρουμανια κανει 650 ευρω την στιγμη που ο μισθος ειναι 250 ευρω.δεν εχουν την παραδοση εχουν μερη που το θηραμα ανετα μενει χωρις πολλες ενοχλησεις νομιζω οτι αυτο τα λεει ολα………

    φιλικα παντα

    απο ρουμανια

    γιωργος

    μιας και αναφεραμε τισ πρωην ανατολικες χωρες το ιδιο ισχυει και σε χωρες οπως η γερμανια η η ολλανδια.οι φασες για παραδειγμα ειναι οπως οι δεκαοκτουρες τα πρασινα μες τα παρκα οι λαγοι ειναι σαν σκυλια απο το φαι και οχι μισολαγοι που ελεγε και ο πατερας μου……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #432815

    φιλε μαρκο εγω θα σου απαντησω για την Ρωσια οπου γνωριζω….κατ’αρχην καποιες πολεις της Ρωσιας οπως Μοσχα και αγ.πετρουπολη ειναι 50 χρονια πιο μπροστα απο εμας εδω στην ελλαδα ,αλλα και ως κρατος η Ρωσια ειναι επισης πολυ πιο μπροστα απο την ελλαδα….εκει εχουν πολιτικους με @..δ..@ και οχι πολιτικους @..δ..@ οπως ειναι εδω οι δικοι μας!!!!!

    στην ρωσια δεν κυνηγουσαν επι κουμουνισμου οπως ειπε πριν και ο γιωργος οποτε στις αχανες εκτασεις της Ρωσιας τα θηραματα κανανε παρτυ για πολλες δεκαετιες , επισης απο τοτε που επιτραπει το κυνηγι στην Ρωσια μεχρι και σημερα μεταξυ των ανθρωπων που ασχολουνται με κυνηγι-ψαρεμα το 99% ειναι ψαραδες και μονο το 1% ειναι κυνηγοι και αυτο λογο κοστους……η αδεια κυνηγιου για ενα αγριογουρουνο κοστιζει 500 ευρω συν το γουρουνι αλλα 500ευρω οταν το καρπωθεις και σε ολοκληρη την ρωσια (πλην των πολεων που προανεφερα)  ο μισθος ειναι 150 ευρω τον μηνα οποτε ειναι σχεδον αδυνατον να κυνηγισει ο μεσος ρωσος, και το αποτελεσμα ειναι να υπαρχει απιστευτα μεγαλος αριθμος θυραματων οπου συνεχως αυξανετε!!!!! η κατασταση στην ρωσια ‘κυνηγετικα’ δεν μπορει να αλλαξει προς το χειροτερο…..μονο προς το καλυτερο , και εκει οι κυνηγοι λενε ‘καθε χρονο και καλυτερα’…. κατι που στην ελλαδα το λεμε και εμεις …….αλλα αναποδαBig Smile

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 91 έως 105 (από 248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων