Πληροφοριες για κυνηγι στο εξωτερικο

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #433070

    εντυπωση μου κανει το οτι πιστευετε στον δεικτη αναπτιξης της βουλγαριας… με τον τρεχοντα μισθο η συνταξη μονο αναπτιξη δεν λεγετε..η αγοραστικη τους δυναμη και εντος και εκτος της χωρας τους κατατασετε ως μηδενικη.

    στην ουσια το <<<χρημα>> που επερναν σε ειδος.. επι καθεστοτος…τωρα το παιρνουν ,,σε χρημα και οχι σε ειδος…δηλ στην ουσια μια απο τα ιδια..αγοραστικη δυναμη ΜΗΔΕΝ.

    τωρα με το να στην ουσια απαγορευετε το κυνηγι,,στους ντοπιους.. λογω χρηματικης αδυναμιας..φυσικο ειναι να υπαρχουν θηραματα..δεν ειναι μαγκια η επαρκεια που ερχετε μεσα απο την αμεσεη η εμεση απαγορευση…

    ουτε προοδος

    και στην ελλαδα αμα  βαλεις την αδεια θηρας 5 φορες απανω τον μισθο… το 2 % θα βγαλει αδεια…και σε 50 χρονια θα γεμισουμε θηραματα

    ημαρτον δηλαδη..

    αν αυτο το καθεστος εξηπηρετει τελικα εξωγεννεις οικονομιες που διαθετουν την 500αρα απλα γιατι εχουν αλου επιπεδου μισθους και οικονομια..

    μη επειδη μας βολευει τους βαφτιζουμε και  μακραν προχωρημενους…

    τους βλεπω και σαν τουριστες τι μπορουν και τι δεν μπορουν..( 15 ανατολικοι κανουν την καταναλωση ενος δυτικου που προερχετε απο χωρα με κριση..)  τα περι δεικτη αναπτυξης..τα ζησαμε και εμεις… καλη μαιμου με ουρα 40 πηχες,,,,

    εχω συγγκενεις ναυτικους που με 2 κουτες μαλμπορο..και 2 τζονι… ειχαν ενα βουνο να κυνηγησουν οτι γουσταραν.. επι τσαουσεσκου..να μη πω τι κερδιζαν με 3 πακετα καλτες ναιλον και 2 πακετα τσιχλες κινγ σαιζ…

    εκει δεν νομιζω να φτασουμε ποτε σαν σαν χωρα,,,

    εξαλλου να μη ξεχναμε τις χιλιαδες εξαθληομενων που αναζητουν εργασια για 500 τομηνα μεσω δεκαδων γραφειων εργασιας,,στην υπο κριση ελλαδα… ανθωπων που προερχονται απο τις χωρες τις αναπτιξης,,της τρελης… βουλγαρια την λενε…

     

    μας την φουσκωσαν την μουφα..


    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #433079

    Η λογικη αυτη δεν στεκει, ιδιαιτερα αν λαβουμε υποψην το οτι οι πυκνοτητες θηραματων που αναφερονται για τις τεως ανατολικες χωρες ειναι αναλογες αυτων που παρατηρουνται σε χωρες οπως η Γαλλια, Γερμανια, Αυστρια, Ουγγαρια, Ιταλια κλπ. Ειναι καθαρα θεμα παιδειας, και ας μην ξεχναμε οτι, αν ειναι τοσο πεινασμενοι θα ειχαν μακελεψει τα παντα με την λαθροθηρια, δεν τους σταματαει το κοστος της αδειας να κυνηγουν.

    Οπως και να το κοψουμε το καρπουζι, το θεμα ειναι καθαρα ενα: υπαρχουν χωρες με κυνηγετικη και οικολογικη παιδεια, και χωρες χωρις. Διαλεγετε και παιρνεται που ανηκει η καθε μια, βαση των στοιχειων καρπωσης που διατιθονται…. Και για να μην διαστρεβλωνονται αυτα που λεω, οικολογκη παιδεια δεν εννοουμε τους γιαπιδες των ΜΚΟ, εννοουμε την αντιληψη του κυνηγου και της επιπτωσης που εχει στην φυση και τις ενεργειες που κανει για να διατηρησει/ενισχυσει την ισορροπια της.

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #433085

    θεμα ορατοτητας ειναι νεεε μου οχι..λογικης οπως λες

    αστο ρε φιλε το Συργιανο το λουκουμακι… πεστο σε κανα μαυρακι που ανοιγε το στομα σα καταπελτη πλοιου Χανια-Πειραια,,,,

    στη θεα της χαντρουλας η του κρυσταλου σβαροφσκι,,,,

    λακοστ,,, ζιβανσυ και τζατσικι μαζυ… ειναι ΤΟΥ ΜΑΤΣ…( και εχουμε και το ανα τον κοσμο συνεδριο φυλοσοφιας στην χωρα ΜΑΣ.._)

    .που αλλου???????

    στο στοουν κατι????

    ,,,χι χι,,,χι..( γιαπικος θαυμασμος  γραφτου λογου,,,απαντατε δε και ως ..χε χε χε,,,

    ( ΜΑΤΣ-ΜΟΥΤΣ)…φιλακια ελληνιστη….Kiss

    οσο μπορω εγω να παιξω τσελο.. με τα ματια κλειστα…ΕΕΕ αλλο τοσο εχουν και οι λαοι που υπονοεις αναπτυξη…και περιβαντολογικη  παιδεια…

    ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ.. Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ…

    ΑΛΛΛΑ,,,,,,,, ΑΛΛΛΛΛΛΛΛΛΑ ΑΦΘΟΝΟ ΘΡΑΣΣΟΣ Η δηθενολογια…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #433086

    φιλε μαρκο εγω θα σου απαντησω για την Ρωσια οπου γνωριζω….κατ’αρχην καποιες πολεις της Ρωσιας οπως Μοσχα και αγ.πετρουπολη ειναι 50 χρονια πιο μπροστα απο εμας εδω στην ελλαδα ,αλλα και ως κρατος η Ρωσια ειναι επισης πολυ πιο μπροστα απο την ελλαδα….εκει εχουν πολιτικους με @..δ..@ και οχι πολιτικους @..δ..@ οπως ειναι εδω οι δικοι μας!!!!! στην ρωσια δεν κυνηγουσαν επι κουμουνισμου οπως ειπε πριν και ο γιωργος οποτε στις αχανες εκτασεις της Ρωσιας τα θηραματα κανανε παρτυ για πολλες δεκαετιες , επισης απο τοτε που επιτραπει το κυνηγι στην Ρωσια μεχρι και σημερα μεταξυ των ανθρωπων που ασχολουνται με κυνηγι-ψαρεμα το 99% ειναι ψαραδες και μονο το 1% ειναι κυνηγοι και αυτο λογο κοστους……η αδεια κυνηγιου για ενα αγριογουρουνο κοστιζει 500 ευρω συν το γουρουνι αλλα 500ευρω οταν το καρπωθεις και σε ολοκληρη την ρωσια (πλην των πολεων που προανεφερα) ο μισθος ειναι 150 ευρω τον μηνα οποτε ειναι σχεδον αδυνατον να κυνηγισει ο μεσος ρωσος, και το αποτελεσμα ειναι να υπαρχει απιστευτα μεγαλος αριθμος θυραματων οπου συνεχως αυξανετε!!!!! η κατασταση στην ρωσια “κυνηγετικα” δεν μπορει να αλλαξει προς το χειροτερο…..μονο προς το καλυτερο , και εκει οι κυνηγοι λενε “καθε χρονο και καλυτερα’…. κατι που στην ελλαδα το λεμε και εμεις …….αλλα αναποδαBig Smile

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>”οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!” Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!! ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!</div>

    αφου σου αρεσει λοιπον το παντεσπανι το ρωσσικο… να κανουμε ενα κοπι  πειστ,,, να παμε τον μισθο στα 15ο… την αδεια στα 500 και το καπρι αλλα τοσα

    να αποκτησει και η χωρα σου θηραματα… που θα αυξανονται συνεχως/////

    καλο????

    να σου δωσουν εσενα προσωπικα που εισαι και ενθερμος οπαδος και ενα καλο ζευγαρι κυαλια..να βλεπεις μπανιστηρακι..τους γερμανους αυστριακους,, με το κοκοροφτερο στο καβουρακι…να τουφεκαν με μπλειζερ  grade χρυσα ενθετα,,,,,,, γουρουνια στο μαιναλο..

    αυτο δεν σ αρεσειι!!!!! για σου αρεσει..

    για με την 150αρα ,,αντε 600αρα αν εχεις δικη σου μικροεπιχειρηση,,,θα την κανεις για κυνηγι στην ξενητεια….

    ΟΧΙ ΠΕΣ μας!!!!

    σοβαρα το λεω!!!!!

    αλλα δεν θα απαντησεις …γιατι ειμαι βεβαιος εκ του γραφομενου σου φυσικα,,,,,, οτι εισαι του δογματος

    μακρια απο τον κω..ο   μας  και ας ειναι και δυο ποντοι…,,,,

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #433089

    θεμα ορατοτητας ειναι νεεε μου οχι..λογικης οπως λες αστο ρε φιλε το Συργιανο το λουκουμακι… πεστο σε κανα μαυρακι που ανοιγε το στομα σα καταπελτη πλοιου Χανια-Πειραια,,,, στη θεα της χαντρουλας η του κρυσταλου σβαροφσκι,,,, λακοστ,,, ζιβανσυ και τζατσικι μαζυ… ειναι ΤΟΥ ΜΑΤΣ…( και εχουμε και το ανα τον κοσμο συνεδριο φυλοσοφιας στην χωρα ΜΑΣ.._) .που αλλου??????? στο στοουν κατι???? ,,,χι χι,,,χι..( γιαπικος θαυμασμος γραφτου λογου,,,απαντατε δε και ως ..χε χε χε,,, ( ΜΑΤΣ-ΜΟΥΤΣ)…φιλακια ελληνιστη….Kiss οσο μπορω εγω να παιξω τσελο.. με τα ματια κλειστα…ΕΕΕ αλλο τοσο εχουν και οι λαοι που υπονοεις αναπτυξη…και περιβαντολογικη παιδεια… ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ.. Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ… ΑΛΛΛΑ,,,,,,,, ΑΛΛΛΛΛΛΛΛΛΑ ΑΦΘΟΝΟ ΘΡΑΣΣΟΣ Η δηθενολογια…..

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee
    </div>

    αγαπητε, δεν καταλαβαινω γιατι δυσκολευεστε να εξελιξετε μια αποψη ευθεως και γραφετε με στυλ ‘μαγκιας κολωνακιου’…Εαν καταλαβα καλα απο τις περιτολογιες παραπανω, αυτο που σας ενοχλει ειναι που οι λαοι αυτοι δειχνουν σημεια αναπτυξης που υπερβαινουν των Ελληνικων δεδομενων?

    Εφοσον σας απασχολει η ορατοτητα, δειτε πως και τι και με τι ποσοστα καρπωσης κυνηγουν σε αλλες χωρες, και συγκρινετε τα με την δικη σας καθημερινοτητα. Ειναι μια απλη ασκηση που οι περισσοτεροι που εχουν ματια και βλεπουν (και διαβαζουν…) μπορουν να την ολοκληρωσουν. Κυνηγι ολο το χρονο, με πληθωρα διαμετρημματων, ραβδωτων και λειοκαννων, με σημαντικες πιθανοτητες καρπωσης ειναι πραγματικοτητες που ζουν πολλοι λαοι και μαλιστα χωρις να χρειαστει να πληρωσουν αυτα που ‘διαλαλειτε’ οτι πληρωνουν ολοι που κυνηγουν εξω.

    Αυτα τα γεγονοτα και μονο δειχνουν οτι υπαρχει σωστη διαχειρηση του περιβαλλοντος, κυνηγετικη παιδεια και οικολογικη συνειδηση σε αυτους τους λαους, οσο και αν προσπαθειτε να τους απαξιωσετε ως ‘λιγοτερους’. Η ελληνικη κυνηγετικη πραγματικοτητα απεχει παρασαγγας απο αυτη αλλων χωρων και αυτο ειναι γεγονος. Τωρα, δεν σας αρεσει πως γινεται εξω? Μην πατε!  Και, εδω που τα λεμε, ποια ειναι η δικη σας εμπειρια απο κυνηγι στο εξωτερικο? Και οχι ‘εχω κυνηγησει Μοραβια, Μποταφογκο και μερη που δεν εχεις ξαναδει’, με λεπτομερειες: μερες που περασατε στο κυνηγι, οπλα που χρησιμοποιησατε και θηραματα που καταδιωξατε. Γιατι, απ’εξω απο το χορο το τραγουδι το ξερουν ολοι!

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #433092

    εσενα προσωπικα επειδη εχεις αγγλε πιστολε μυαλλο

    και ειμαι του κολωνακιου θα σου απαντω μαι φορα την βδομαδα

    οχι οτι ειναι χρυσαφι το μελανι στο pc

    απλα σου εχω απαντησει απειρες φορες…

    την θηραματολαγνεια και την θανατολατρεια … δεν την εξεταζω σαν υγειη κυνηγετικη συμπεριφορα ..

    απλα επειδη εισαι μελος του φορουμ… χαρην μελοτητας δηλαδη… μια απαντηση την βδομαδα και πολυ ειναι….

    εν αναμονη λοιπον κυριε Σερενγκετι ….6 και νυχτωσε  λοιπον..

    το πιανεις το υπονοουμενο,,να υποθεσω φανταρος πηγες…-

    (χε χε χε… χι,   ,αυτο με το χι στο τελος το λεν απο μεργιας..Π ,Ιωακειμ,,,,,,,,, kolonaki- west end..)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #433098

    Πλανωστε πλανην οικτρα αγαπητε, και ποτε να μην μου απαντουσατε, παλι συντομα θα ηταν… Αυτο που ειναι εμφανες ειναι οτι απο Ρουμανια σας ειπαν εμπειριες και εντυπωσεις, απο Ρωσια το ιδιο, απο Αγγλια επισης και εσεις ακομα το ‘τσελο’ σας…

    Δεν ειναι ‘θανατολατρια’ αγαπητε το να θεωρεις επομενο του οτι θα βρεις κατι να τουφεκισεις οταν θα βγεις για κυνηγι και να μην περιμενεις να βριστεις, να τσακωθεις και να χαλαστεις, ουτε ειναι ‘θηραματολαγνια’ το να γυρισεις με πανω απο 3-4 θηραματα οταν ο πληθυσμος και η οικολογια το επιτρεπει. Αλλα βλεπετε για εσας να ειναι μαυρος ο τοπος απο το κορακι ειναι καλο πραγμα, και δεν πρεπει να το χαλαμε, το ιδιο αμα ‘κουνιεται’ το χωραφι απο τα κουνελια ή ειναι μπλε απο τις φασσες… για να μην μιλησουμε για ζαρκαδια 😉

    Σαν την αλεπου του Αισωπου μου φαινεται θελετε να μας πεισετε οτι ειναι καλο πραγμα η κομμενη ουρα…Αμ δε!

    Και το εχουμε πει χιλιες φορες, φανταρος δεν πηγα…!

    Καλη εβδομαδα 🙂

    Μπιριγκογκος

    ΥΓ: το ‘μυαλο’ γραφεται με ενα ‘λ’ εκτος και αν ειστε Θεσαλλλλονικιος 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #433100

    Νομίζω ότι η φράση “ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ” φαίνεται περίτρανα και εδώ μέσα δυστυχώς….

    Αν νομίζουμε ότι η Βουλγαρία έχει ρυθμόυς αναπτυξης σε σχέση με την Ελλάδα…..που να δείτε την ανάπτυξη που έρχεται εδώ όπου να ναι…

    Θα δείτε που σε λίγο καιρό ούτε εδώ θα κυνηγάμε. Οταν οι μισθοί μας  γίνουν 200-300 ευρώ τότε για μας θα είναι απαγορευμένος καρπός το κυνήγι. Δεν θα χρειάζεται αγαπητοί μου  να μας το απαγορεύσουν άμεσα. Και τότε από μόνος του θα αναπτυχθεί ο κυνηγετικός τουρισμός…(οι ξενοι θα λενε πάμε στην ελλάδα που δεν κυνηγάνε και έχει πλέον θηράματα)

    Ουτε στην Ρωσία απαγορεύονταν ποτέ το κυνηγι ούτε και στη Βουλγαρία. Το οτι δεν κυνηγάνε είναι γιατί δεν έχουν λεφτά ουτε για σφεντονα!

    Υ.Γ :  Μείναμε που μείναμε λίγοι εδώ στο άρτεμις , στο τέλος θα μείνουν μόνοι τους οι admins να τσακώνονται!!Tongue Out

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #433110

    μα, αγαπητε, δεν ειναι η Βουλγαρια και ο ρυθμος αναπτυξης της (ή η ελλειψη αυτης) που κανει τα θηραματα να πλεοναζουν! Και ειπαμε και για χωρες που ακμαζουν (πχ Γαλλια, Γερμανια, Αυστρια, Πολωνια, Αμερικη κλπ) που βλεπουμε να εχουν πλεονασμα θηραματων και κυνηγων. Γιατι αυτες οι χωρες το καταφερνουν? Μην στεκομαστε στο παραδειγμα μιας χωρας, υπαρχουν πολλα αλλα που ανατρεπουν αυτες τις πεποιθησεις.

    Εδω που τα λεμε, επισκευθηκα την Μαλτα τον Φλεβαρη και μου ειπαν οτι το κυνηγι εχει πληρως απαγορευθει εκει γιατι δεν εχουν αφησει τιποτα! Απο γλαρους μεχρι τρυγονια, δεν τολμαει να περασει φτερο! Δεν ειναι παντου ροδινα…

    Μπιριγκογκος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #433114

    αυτο που σας ενοχλει ειναι που οι λαοι αυτοι δειχνουν σημεια αναπτυξης που υπερβαινουν των Ελληνικων δεδομενων?

    αποσπασμα απο μπιριγιοκο………..

     

     το οτι δεν πηγατε στρατο ,,δεν σας απαλλασει και απο το να γνωριζετε αναγνωση!!!

     δεν δειχνει ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΝΟΧΛΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΝΑΠΤΙΞΗΣ ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΑΥΤΕΣ….

     ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ!!!!

    ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ οτι δεν υπαρχει απολυτως καμια αναπτιξη,,ουτε οικονομικη…ουτε πνευματικη ουτε πολυτιστικη!!!

    απλα η φτωχεια και η εξαθλιωση των ανθρωπων αυτων… η ουσιαστικη αδυναμια θηρευσης απο πλευρας τους… επιτρεπει σε εσας και σε ομοιδεατες σας την ασκηση..κρεατοσυλλογης!!!!! δεν παει κανενας για 3-4 θηραματα….οπως λετε!!!!

    παλι για νομιστερακι με περνατε!!!!!

    απλα επειδη βολευει…την αδηφαγα εξη σας προς την υπερθηρια.

    .και το 500αρικο,,,, 2χιλιαρο ειναι πενι πενι πενι για το βαλαντιο σας..

    της πατατε της καθε ρακενδιτης χωρας ενα ευσημα ..παπαρολογειας ,,τυπου

    εχει αναπτιξη,, διαχειριση,,, και αλλες μπουρδες γιατι απλα σας κανει τα κεφια

    αν ομως λεω αν ,,,η καθε βουλγαρια ελεγε το κυνηγι του καπρου.. δεν κανει 500ευρω…αλλα κανει 6 μισθους της ΧΩΡΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΣΘΕ…

    Τοτε που το παιχνιδακι θαταν επι ισσοις οροις…ως προς το δικαιο της καρπωσης…

    εκει θαταν αναπτιγμενη χωρα ,,με ορθολογικη διαχειριση????????

    για θα την λεγατε..χωρα μαφιας και σκοτεινων συμφεροντων του παλαι ποτε μαφιοζικου καθεστωτος???

    τα ιδια θηραματα θα ειχε!!!!! το βαρος στα μπικικινια θα αλλαζε…..μονο..τιποτα αλλο!!

    την ιδια αναπτιξη θα ειχε την ιδια θηραματικη <<< χαι τεκ >>>πολιτικη διαχειριση

    απλα θα εδινε τα ιδια οικονομικα δηκαιωματα θηρευσης με βαση τον μηνιαιο μισθο τοσο στους πολιτες της οσο και στους τουριστακους,,κινηγετικων παραδεισων

    ΡΙΞΕ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΕΚΤΡΟΠΗ…ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ  ΣΤΟ ΝΟΗΜΑ….για θες να το παμε αλλη μια απ την αρχη????

    τοχεις!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #433117

    αλλα δεν θα απαντησεις …γιατι ειμαι βεβαιος εκ του γραφομενου σου φυσικα,,,,,, οτι εισαι του δογματος μακρια απο τον κω..ο   μας  και ας ειναι και δυο ποντοι…,,,,

    φιλε μαρκο επειδη εσυ τα ξερεις ολα  και εμεις ειμαστε μακακες καλα καταλαβες οτι δεν θα σου απαντησω …….δεν χρειαζεται αλλωστε….εσυ εισαι παντογνωστης και δεν εχεις την αναγκη απο τις δικες μας εμπειριες…….να’ναι καλα τα DVD για να μορφωνεσε!!!!!!!!!!

    ΥΓ. μου θυμιζεις το γνωστο ρητο που λεει : ‘πουλησα ολες μου τις εγκυκλοπαιδειες διοτι παντρευτηκα…….η γυναικα μου τα ξερει ολα’ ……………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #433124

    Για να ακριβολογούμε, δε νομίζω ότι η Ελλάδα υστερεί σε θηραματικό πλούτο, τι εννοώ….όσο πλούσια είναι μια υποτιθέμενα αναπτυγμένη κυνηγετική χώρα, άλλο τόσο είναι και η Ελλάδα, φυσικά αναφέρομαι στα ενδημικά θηράματα, όπου και το γουρούνι και ο λαγός και η πέρδικα, ακόμα και το κουνέλι βρίσκονται σε ικανοποιητικά επίπεδα, Τώρα να συγκρίνουμε τις φάσσες της Αγγλοσκωτίας ή τα πρασινοκέφαλα της Ρουμανίας και της Μολδαβίας, με αυτά της Ελλάδας είναι λίγο λανθασμένο, ο λόγος είναι ότι τα συγκεκριμένα θηράματα στη χώρα μας είναι καθαρά αποδημιτικά ενώ στις παραπάνω χώρες σε μεγάλο βαθμό και ενδημικά.

    Απλά τα πράγματα, τα παλαιότερα χρόνια οι αριθμοί των αποδημιτικών που έμπαιναν ήταν πολύ μεγαλύτεροι, απο ότι είναι τώρα, και γι αυτό φταίνε οι Ελληνες? Πώς είναι δυνατόν να μειώνονται την στιγμή που υποστηρίζουμε ότι τουλάχιστον έξω τα διαχειρίζονται σωστά?  Απλά και έξω προφανός μειώνονται οι καλλιέργειες και αυξάνεται ο κυνηγετικός τουρισμός, οι ντόπιοι δεν κυνηγούσαν ούτε έχουν την δυνατότητα να κυνηγήσουν, οπότε ένας λόγος που δε φτάνουν τα αποδημιτικά εδώ, μπορεί να είναι ότι τα σκίζουν πρίν έρθουν, αν υποθέσουμε ότι δεν μειώνονται οι αριθμοί τους λόγο εγκατάλειψης της γής βιομηχανοποίησης και τσιμεντοποίησης

    όσον αφορά τις Δυτικότερα και πιο πολιτισμένες χώρες, Γερμανοί Αυστριακοί δεν κυνηγάνε πτερωτά, οι Γάλλοι ίσως είναι οι πιο τυχεροί γιατί γεωγραφικά είναι σε τέτοιο σημείο που είναι κεντρικός αεροδιάδρομος αποδημιτικών, και γενικά τα αποδημιτικά στην Δυτική Ευρώπη δεν δέχονται την πίεση που δέχονται στην Ανατολική, κυρίως λόγο του κυνηγετικού τουρισμού που παλιότερα δεν υπήρχε και η Ελλάδα ήταν απο τους δημοφιλέστερους σταθμούς αποδημιτικών, Αρα οι κυνηγετική παιδία του Ελληνα φταίει τελικά?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #433148

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>mark cal20 wrote:</div>
    αλλα δεν θα απαντησεις …γιατι ειμαι βεβαιος εκ του γραφομενου σου φυσικα,,,,,, οτι εισαι του δογματος μακρια απο τον κω..ο μας και ας ειναι και δυο ποντοι…,,,,

    φιλε μαρκο επειδη εσυ τα ξερεις ολα και εμεις ειμαστε μακακες καλα καταλαβες οτι δεν θα σου απαντησω …….δεν χρειαζεται αλλωστε….εσυ εισαι παντογνωστης και δεν εχεις την αναγκη απο τις δικες μας εμπειριες…….να’ναι καλα τα DVD για να μορφωνεσε!!!!!!!!!! ΥΓ. μου θυμιζεις το γνωστο ρητο που λεει : “πουλησα ολες μου τις εγκυκλοπαιδειες διοτι παντρευτηκα…….η γυναικα μου τα ξερει ολα” ……………

    <hr />

    <div class=”bbp-reply-signature”>”οπλο που κανει μπαμ, σκοτωνει……..αν αστοχησεις ευθυνεσαι μονον εσυ !!!!!!!” Η ΑΕΚ ΕΙΝΑΙ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΕΕΣ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ !!!!!!!! ο Μαγειρευων…..του μαντριου !!! «Τhe stani’s cooker» !!!</div>

    η ερωτηση μου ηταν απλη…

    με λιγα λογια ελεγε…αν σ αρεσει τοσο το ρωσικο παντεσπανι… που διατηρει μια χωρα στο να εχει θηραματα και επιτρεπει με ενα Σταλινικοτατο τροπο την καρπωση μονο στο 1% των πολιτων της,,,αλλα σε οποιον αλλο εξογενη  το ,ολα παιζονται…

    να το εφαρμοζαμε και στην χωρα σου…..

    και μου απαντας το αν τελικα ειμαι ξερολας…( που κολαει το ξερολας στο αν θαθελες ναχαμε και εμεις ρωσιικο παντεσπανι δεν καταλαβαινω)

    μαλλον αν ημουν στη θεση σου θα κραταγα μια λακωνικοταττη θεση ,,του στιλ… ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ…τιποτα παραπανω η παρακατω…(

    οσο για τα ντι βι ντι..που αναφερεις… οποιον ανθρωπο που μελετα την ανθρωπινη συμπεριφορα αν ρωτησεις….ευκολα θα σου πει πως ανθρωποι που τελικα βαραν ρωσσιες σκοπια και αλλα τετοια καλουδια…. απο βιντεοκασετες ξεκινα να ανεβαινει η λιμπιτος τους…

    ψαχτο λιγακι και θα δεις….

    η οικονομικη μου δυνατοτητα μου επιτρεπει να παω σε οποια απ αυτες τις χωρες οποτε θελω.. και οχι μονο μια δυο φορες το χρονο…

    απλα δεν εχω την αναγκη ουτε  80 τρυγονια να βαρεσω..ουτε 40 πεδινες κοττες..ουτε 10 λαγαρους αμολητους…ουτε 50 παπια

    ειμαι ολιγαρκης στην καρπωση… απλα πραματα.

    .οπως και θα καταλαβες το ποσο απεχθανομαι τις πασπαλισμενες ως εκσυινχρονισμενες..ΣΤΑΛΙΝΟΜΑΙΜΟΥΔΙΕΣ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1516
    benetos στις #433156

    Μη τσακωνεστε βρε παιδια. Αν και απο τις λογομαχιες μαθαινω αρκετα πραγματα! Ειρηνη υμιν. Παραθετω και ενα post που μετανοιωνω, γιατι θελω να τα εχω καλα με ολους.

    Keep on writing…..

    Σωστος ο diomilesis! Γραψτε τις εμπειριες σας και «γραψτε» καπου αλλου οσους σας ενοχλουν.

     

    Φιλικά Μπενέτος Κ.Σ.Πάρου-Αντιπάρου 

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #433176

    αυτο που σας ενοχλει ειναι που οι λαοι αυτοι δειχνουν σημεια αναπτυξης που υπερβαινουν των Ελληνικων δεδομενων? αποσπασμα απο μπιριγιοκο……….. το οτι δεν πηγατε στρατο ,,δεν σας απαλλασει και απο το να γνωριζετε αναγνωση!!! δεν δειχνει ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΝΟΧΛΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΝΑΠΤΙΞΗΣ ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΑΥΤΕΣ…. ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ!!!! ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ οτι δεν υπαρχει απολυτως καμια αναπτιξη,,ουτε οικονομικη…ουτε πνευματικη ουτε πολυτιστικη!!! απλα η φτωχεια και η εξαθλιωση των ανθρωπων αυτων… η ουσιαστικη αδυναμια θηρευσης απο πλευρας τους… επιτρεπει σε εσας και σε ομοιδεατες σας την ασκηση..κρεατοσυλλογης!!!!! δεν παει κανενας για 3-4 θηραματα….οπως λετε!!!! παλι για νομιστερακι με περνατε!!!!! απλα επειδη βολευει…την αδηφαγα εξη σας προς την υπερθηρια. .και το 500αρικο,,,, 2χιλιαρο ειναι πενι πενι πενι για το βαλαντιο σας.. της πατατε της καθε ρακενδιτης χωρας ενα ευσημα ..παπαρολογειας ,,τυπου εχει αναπτιξη,, διαχειριση,,, και αλλες μπουρδες γιατι απλα σας κανει τα κεφια αν ομως λεω αν ,,,η καθε βουλγαρια ελεγε το κυνηγι του καπρου.. δεν κανει 500ευρω…αλλα κανει 6 μισθους της ΧΩΡΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΣΘΕ… Τοτε που το παιχνιδακι θαταν επι ισσοις οροις…ως προς το δικαιο της καρπωσης… εκει θαταν αναπτιγμενη χωρα ,,με ορθολογικη διαχειριση???????? για θα την λεγατε..χωρα μαφιας και σκοτεινων συμφεροντων του παλαι ποτε μαφιοζικου καθεστωτος??? τα ιδια θηραματα θα ειχε!!!!! το βαρος στα μπικικινια θα αλλαζε…..μονο..τιποτα αλλο!! την ιδια αναπτιξη θα ειχε την ιδια θηραματικη <<< χαι τεκ >>>πολιτικη διαχειριση απλα θα εδινε τα ιδια οικονομικα δηκαιωματα θηρευσης με βαση τον μηνιαιο μισθο τοσο στους πολιτες της οσο και στους τουριστακους,,κινηγετικων παραδεισων ΡΙΞΕ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΕΚΤΡΟΠΗ…ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ ΝΟΗΜΑ….για θες να το παμε αλλη μια απ την αρχη???? τοχεις!!!!!!!!!!!!!!!!

    <hr />

     

    Γρηγορα περασε η εβδομαδα βλεπω… 🙂 διαγαλακτικη θα ηταν! Ακουσατε αγαπητε, αυτοδιοριζομενε ‘υπερτατε’ αγα του φορουμ: Χρησιμοποιειτε τακτικες που ειναι πλεον απαρχαιωμενες για να διαστρεβλωσετε τον διαλογο και να δωσετε χροια που σας βολευει. Οι απαντησεις σας ειναι επιλεκτικες και, βολικα, αποφευγουν τα κυριως θεματα. Αποδιδεστε, δε, σε χαρακτηρισμους που σκοπευουν στην μειωση των αντιλογων, με αποσκοπο στην απαξιωση των αποψεων τους. Ειναι εμφανεις και παιδιαστικες αυτες οι τακτικες, και δεν νομιζω οτι θα επιτυχουν αυτο που επιχειρητε.

    Για να επιστρεψουμε στο κυριως θεμα και να βαλουμε μερικα πραγματα στη θεση τους: Κανεις (εκτος απο εσας) δεν εστιαστηκε στις ανατολικες χωρες και μονο: απλως δοθηκαν παραδειγματα απο συναδελφους που ειχαν την τυχη και την ευκαιρια να κυνηγησουν εκει. Αγνοειτε το γεγονος οτι χωρες οπως η Γερμανια, η Αγγλια, η Γαλλια, η Ιταλια, συναμα με τις πρωην ανατολικες που αναφερθησαν, εχουν πολυπλυθεστερα θηραματα, ευνοϊκοτερες συνθηκες για τον ημεδαπο κυνηγο (πχ ευκαιρια θηρας ολο το χρονο, χρηση ραβδωτων, αυξημενες πιθανοτητες καρπωσης, αποφυγη συνωστισμου, απωλεια αδειας κυνηγιου κλπ). Αυτη η πραγματικοτητα δειχνει οτι οι χωρες αυτες εχουν πραγματι καλυτερη κυνηγετικη παιδεια και οικολογικη διαχειρηση που τους επιτρεπει τις πρακτικες που ακολουθουν και τα ορια καρπωσης που διαθετουν.

    Θα το ξαναπω, μιας και, οπως φαινεται, αδυνατειτε να το καταλαβετε: δεν πληρωνω για να κυνηγησω! Τελεια και παυλα! Πληρωνω τα εξοδα μετακινησης και διαμονης οπως και ο καθενας που κυνηγα μακρια απο το σπιτι του. Δεν πληρωνω αδεια, δεν πληρωνω για τροπαια, δεν πληρωνω ‘το κομματι’. Και το ιδιο συμβαινει με ολους τους φιλους μου. Αντιθετα με εσας, δεν διαθετω την οικονομικη ευχερια να πληρωνω (αν επιθυμω) για να κυνηγησω.

    Οσο περι του σχολιου σας για την ‘υπερθηρια’, αν εσας σας κακοπεφτει να βαραμε πανω απο 4 φασσες γιατι πρεπει να μαζεψουμε και χορτα και καπαρη οταν παμε για κυνηγι, αυτο ειναι δικο σας κουσουρι και οχι ελαττωμα οποιουδηποτε εχει την ευκαιρια και την διαθεση να κυνηγησει ενα λογικο (για τον πληθυσμο του θηραματος κατα περιοχη) αριθμο. Αρκει βεβαια να μην χαλα την ισορροπια του περιβαλλοντος και να πληττει το θηραμα σε βαθμο που να μην μπορει να ανακαμψει. Η δικη σας ‘ρομαντικη’ αποψη για το κυνηγι ειναι οτι πρεπει να βγαινουμε αραια και που, να τουφεκαμε μια δυο, τεσσερις φορες, και μετα να πηγαινουμε για ουζακια με τσιχλα για μεζε, μυριζοντας τα λουλουδια που μαζεψαμε κατα την εξοδο. Αυτο θελετε να κανετε, με το καλο. Δεν παει να πει οτι οποιος κανει κατι διαφορετικο απο τα δικα σας ειναι ‘λαθος’.

    Επιμενετε να φωνασκετε για μερικα παραδειγματα κυνηγετικου τουρισμου, τα οποια ομως δεν ειναι ο κανονας. Και, στο κατω κατω της γραφης, οι χωρες αυτες εχουν αναπτυξει το κυνηγι σε τετοιο επιπεδο που μπορουν και προσφερουν κυνηγετικο τουρισμο. Για διαβαστε τα νεα που προσφερει το φορουμ: τεσσερις λαγοι και μια καραμπινα με τον προβολεα απο θηροφυλακες, παρανομη δασοκομια κλπ προσχαρα νεα στον Ελληνικο χωρο!

    Οσο για τα σχολια σας περι αναπτυξης (πολιτισμικης ή οπως θελετε να την πειτε) αυτα θα τα αφησω ασχολιαστα γιατι ειναι απρεπη και προσβλητικα σε αυτους τους λαους. Εχουν τον ιδιο βαθμο οικονομικης μεταναστευσης οπως η Ελλαδα, οποτε δεν μπορειτε να κανετε οποιαδηποτε συγκριση. Και εδω που τα λεμε σας ερωτησα μια ευθεια ερωτηση:

    Ποια ειναι η δικη σας εμπειρια απο κυνηγι στο εξωτερικο (με μερες στον τοπο, θηραματα που καταδιωχθηκαν και καρπωθηκαν καθως και ποσες φορες το εχετε κανει)?

    Ακομα περιμενω απαντηση και εχω χορτασει εξυπναδες και μαγκιες του πληκτρολογιου…Μεχρι να μας δωσετε την δικη σας εμπειρια με παραδειγματα, ειμαστε απολυτα δικαιολογημενοι να απορριπτουμε την καθε αποψη σας  μιας και μαλλον προερχεται απο προκαταληψη και παραπληροφορηση. Και μην μας πειτε οτι εχετε διαβασει πολλα, αυτα δεν ‘πιανουν’, αμα δεν εχετε ιδία εμπειρια, ολα τα αλλα ειναι πρασινες ελιες.

    Τελειωνοντας, και μιας και το θιξατε, και αναγνωση ξερω, αλλα και ορθογραφια μιας και σεβομαι την γλωσσα μου και θελω να την εξυπηρετω οπως της αρμοζει. Μονο τονους δεν μπορω να βαζω απο το πληκτρολογιο αυτο.

    Με κυνηγετικους χαιρετισμους,

    Μπιριγκογκος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 248 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων