Chasse & Peche – Ευρώπη

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    zeppos στις #80790

    Ασφαλώς Νεοπτόλεμε δεν θα πρέπει να πάρουμε την διαπίστωση αυτή, δηλ. “Ξεπάστρεψαν οτι άγριο πριν έλθουν στην κατάσταση αυτή”, σαν παράδειγμα..Δηλαδή και εμείς εδώ πρέπει για να φτάσουμε σε τέτοιο επίπεδο, θα πρέπει πρώτα να ξεπαστρέψουμε οτι υπάρχει!

    Πράγματι είναι διαφορετικό το καθεστώς γης εκεί. Αλλά και εδώ θα μπορούσαν να παραχωρηθούν για διαχείρηση και χρήση δημόσιες εκτάσεις στις Κ.Ομοσπονδίες, με απόλυτο έλεγχο των όρων και των προϋποθέσεων για την διεξαγωγή του κυνηγίου.

    Σκέψου τι θα μπορούσαν να κάνουν οι κυνηγοί τότε.. Το ερώτημα είναι αν εμείς θα είμαστε διατεθιμένοι να “υποστούμε” περιορισμούς από το άχρηστο και επιζήμιο πλέον κατά την γνώμη μου “Ελεύθερο κυνήγι”…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #80796

    Η τοποθέτηση μου είχε σκοπό να επισημάνει ακριβώς τα όσα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε απο το υπαρχον μοντελο τους. Και σαφώς είχε σκοπο να επισημάνει ότι δεν πρεπει να φτασουμε στο σημείο ξεπαστρεματος των παντων. Γι αυτο στο τελος ειχα κλεισει με το ειρωνικο σχόλιο … “Εμείς είμαστε ακόμη στο στάδιο “ξεπαστρέματος” …….”. Επίσης ήθελα να επισημάνω ότι ΚΑΚΩΣ συνεχώς αυτοχαρακτηριζόμαστε σαν ο μόνος λαός που λειτουργεί χωρίς κυνηγετικούς αυτοπεριορισμούς. Ακόμη δηλαδη και οι Γαλλοι κατεληξαν εκει που κατεληξαν αφου εκαναν την ζημια τους. Καλα για τους Ιταλούς δεν το συζητώ διότι αυτοι εχουν βαλει στοχο τον λοιπό κόσμο.

    Παντως φίλε μου υπαρχουν κυνήγια που κανουμε και δεν ειναι “σκοτώματα”.

    Τέλος όσο αναφορα τα αποδημητικά … οι λίμνες είναι και αυτες ιδιωτικές και δεν μπορουν ΟΛΟΙ να κυνηγουν παρα μόνο όσοι τις διαχειρίζονται .. οι μπεκατσότοποι το ίδιο.

    Το ΚΟΣΤΟΣ “κυνηγιού” στην Γαλλία είναι Απρόσιτο για τον μέσο ¨Ελληνα κυνηγο.

    Σημείωση εβαλα “” στην Λέξη “κυνηγιού” καθώς μου κακοφαίνεται να χαρακτηρίζεται ετσι η βόλτα με ξενα σκυλια σε παραταξη σε ιδιωτική γή σκοτώνοντας απελευθερωμένα θηράματα. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ προτιμώ μια εξοδο χωρίς καμμια μπεκατσα στις ελληνικες βουνοκορφές με τον δικό μου σκύλο, με το δικό μου αυτοκίνητο, με το δικό μου φαγητο, χωρίς συνοδο καθοδηγητή, χωρίς κουβαλητη θηραμάτων, χωρίς ΓΡΑΒΒΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΠΙΟΝ τελος παντων βρε αδερφε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #80803

     Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω πολύ καλά και από πρώτο χέρι τα του Κυνηγίου στην Γαλλία,θα συμφωνήσω με τον Νεοπτόλεμο και θα επισημάνω το εξής: Το Κυνήγι στην Γαλλία και γενικά η χρήση της γης είναι διάδοχη κατάσταση της φεουδαρχικής αντίληψης και κατάστασης του προπερασμένου αιώνα και καμμία μα καμμία σχέση δεν έχει με την δική μας Δημοκρατική θεώρηση των πραγμάτων.

    Επίσης να σας αναφέρω ότι πίσω από την ατσαλάκωτη εικόνα του αστού κυνηγού που προβάλλεται σε τέτοιου είδους ντοκυμαντέρ ή ταινίες , κρύβεται ο λιγότερο προνομιούχος κυνηγός του χωριού και της επαρχίας ,που θα παραβιάσει τους κανόνες και θα λαθροκυνηγήσει με την πρώτη ευκαιρία και που οι θηροφύλακες θα κάνουν τα στραβά μάτια και δεν θα τον δουν…. για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν είναι της παρούσης να σας αναλύσω…

    Με λίγα λόγια , η λαθροθηρία (και άγρια μάλιστα) είναι πολύ πιο διαδεδομένη από ότι στην Ελλάδα .Εκτός των λιγότερο προνομιούχων κυνηγών που περίπου εξαναγκάζονται σε τέτοιου είδους δραστηριότητες , υπάρχουν και οι οργανωμένες ομάδες λαθροκυνηγών που κυνηγούν και πωλούν τα θηράματα έναντι αδροτάτης αμοιβής….

    Μην ξεγελιέστε λοιπόν από το ύφος και το στύλ των ταινιών αυτών…Απλά προβάλλουν αυτό που θέλουν να δείξουν προς τα έξω…Η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική…

     Κρίνοντας τα πράγματα στην πραγματική τους διάσταση, μπορώ να πω ότι με όλες τις αδυναμίες μας και τα ελλατώματά μας , είμαστε σε πολύ καλύτερη μοίρα από τους Γάλλους…ακόμη…

    Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    zeppos στις #80806

    Εάν βλέπετε οτι η λέξη “ακόμη” ή “είμαστε στο στάδιο του ξεπαστρέματος”…ταιριάζουν με την “ικανοποίηση που αισθάνεστε για τον τρόπο που κυνηγάμε στην Ελλάδα..έχει καλώς..Εγώ δεν συμφωνώ, αν και σαν μεγαλύτερος σε ηλικία θα έπρεπε να σκέπτομαι αλλοιώς.. Δηλαδή να λέω..δεν βαριέσε γιατί να αλλάξει κάτι τώρα πλέον που εγώ διανύω μάλλον τα τελευταία κυνηγετικά μου χρόνια..Ασε να τα φχαριστηθώ! Τι με νοιάζει εμένα τι θα γίνει σε 10-20 χρόνια..Τώρα πια να μειωθούν τα όρια κάρπωσης; Τώρα πια να μου λένε που θα πάω και ΤΙ μπορώ να κυνηγήσω; Ασε αυτά να τα λένε οι νεώτεροι που έχουν πολλά χρόνια μπροστά τους και τους νοιάζει…μια και αυτοί είναι που θα αντιμετωπίσουν την επερχόμενη κατάσταση..

    Ποτέ δεν είπα ή ευχήθηκα να γίνουμε ..Γαλλία..Εννοούσα να βλέπουμε τι γίνεται εκεί τι εφαρμόζεται και ολοι γνωρίζουμε γιατί υπάρχουν πολλά θηράματα εκεί αλλά και σε όλη την Ευρώπη..Γίνεται κυνήγι ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟ..Από όλες τις απόψεις..Πάντα μιλάμε για τα νόμιμα..Παράνομοι παντού υπάρχουν..

    Και εδώ υπάρχουν θηράματα ακόμη! Για πόσα χρόνια όμως;

    Και ήλθε πλέον η ώρα να σκεφτούμε και εδώ σοβαρά τι μπορούμε να αντιγράψουμε..Τώρα βέβαια αυτά είναι λόγια σε ένα φόρουμ μια και τίποτα δεν περνάει από το χέρι μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    942
    Νεοπτόλεμος στις #80807

    [Σημείωση] Αρχική αποστολή από zeppos στίς 14 Νοέμβριος 2006

    Εάν βλέπετε οτι η λέξη “ακόμη” ή “είμαστε στο στάδιο του ξεπαστρέματος”…ταιριάζουν με την “ικανοποίηση που αισθάνεστε για τον τρόπο που κυνηγάμε στην Ελλάδα..έχει καλώς..Εγώ δεν συμφωνώ, ……..

    [/]

    Θα παρακαλούσα να με ενημερώνατε απο ποιο σημείο στα αναγραφόμενα μου συμπερανατε ότι είμαστε ικανοποιημένοι και “βολεμένοι” απο τα κυνηγετικά δρώμενα στην Ελλάδα, ετσι ώστε να το επαναδιατυπώσω προκειμένου να γίνει περισσότερο κατανοητο ότι σαφώς και υφίσταται ικανοποίηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #80809

    Φίλε zeppos καθόλου μα καθόλου δεν αισθάνομαι ικανοποιημένος με τον τρόπο που κυνηγάμε στην Ελλάδα… Πρέπει να αλλάξουμε πολλά (ή μάλλον όλα) για να έχουμε και μελλοντικά κυνήγι.

    Απλά τόνισα ότι δεν είναι τόσο αγγελικά πλασμένα όλα στην Γαλλία όπως μας τα παρουσιάζουν οι ταινίες τους.

    Και αν πρέπει να αντιγράψουμε κάτι (κατά την γνώμη μου) από τους Γάλλους, είναι η οργάνωσή τους σε ότι αφορά την βελτίωση των βιοτόπων και την επαναφορά κάποιων ειδών που κινδύνευαν με αφανισμό.Και για να μην πάμε μακριά , ας αντιγράψουμε και τους Βαλκάνιους Σέρβους ,που έχουν και πολύ καλύτερη οργάνωση και περισσότερο άγριο θήραμα.

    Αλλά όπως πολύ σωστά επεσήμανες αυτά είναι λόγια σε ένα forum και (μάλλον) τίποτα δεν περνάει από το χέρι μας , έτσι όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα.Και να προσθέσω ότι δεν φταίνε οι κυνηγοί γι΄ αυτό….

    Φιλικά: Γιάννης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #80813


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από XIRO στίς 14 Νοέμβριος 2006


    Και για να μην πάμε μακριά , ας αντιγράψουμε και τους Βαλκάνιους Σέρβους ,που έχουν και πολύ καλύτερη οργάνωση και περισσότερο άγριο θήραμα.


    [/indent]

    Συμφωνώ με τα παραπάνω, αλλά το βλέπω κομματάκι δύσκολο……

    Το κυνήγι στη Σερβία είναι οργανωμένο με τέτοιο τρόπο που έρχεται σε σύγκρουση με το Ελληνικό “ελευθερο παραδοσιακό” (και ενίοτε ασύδοτο) κυνήγι…………………….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    193
    zeppos στις #80816

    {Νεοπτόλεμε] Γράψατε οτι προτειμάτε μια βόλτα όπως κάνετε σήμερα..και εγώ σφάλοντας το πήρα ως ..ικανοποίηση για το υπάρχον σύστημα.. Δεν είναι έτσι όπως λέτε και δεν έχω κανένα λόγο να αμφιβάλλω..Ζητάω συγνώμη!

    [XIRO] Στην Γαλλία εκτός από τα ομαδικά κυνήγια σε ιδιωτικούς τόπους όπου πράγματι υπάρχουν θηράματα από άρτιες απελευθερώσεις (λόγω κέρδους), υπάρχουν και τα κυνήγια άλλων πουλιών όπως της μπεκάτσας σε δημόσιους χώρους, τους οποίους έχει παραχωρήσει το δημόσιο με εύλογο κόστος στους τοπικούς συλλόγους. Εκεί το κυνήγι είναι σχεδόν όμοιο με το δικό μας, όμως το ημερήσιο όριο είναι 3 πουλιά ανά κυνηγό και οχι το υπερβολικό δικό μας 12! Λες και εδώ οι μπεκάτσες κάνουν ..πάρτυ!

    Εχουμε ξαναγράψει για το σύστημα αδειών και έχουν γίνει εδώ προτάσεις οι οποίες θα δίνουν οικομικό κίνητρο στις Κ.Ομοσπονδίες να ελέγχουν περισσότερο τους κυνηγούς, να μεριμνούν για την βελτίωση των βιοτόπων της περιοχής τους κλπ.. Ετσι όπως είναι τώρα ΔΕΝ υπάρχει τοπικό κίνητρο.

    Με άλλα λόγια να λειτουργούν όπως ακριβώς και οι ιδιωτικές περιοχές στην Γαλλία στην δική τους περιφέρεια.

    Μόνο που θα πρέπει να βγάζουμε άδεια για εκεί και οχι την τωρινή “Γενική και..αόριστη”. Δυστυχώς ίσως έτσι το κυνήγι να γίνει ακριβό για τον μέσο κυνηγό, αλλά καλύτερα να δίνουμε λίγα παραπάνω για να έχουμε θήραμα, παρά αυτά τα 130 Ε που είναι σαν να παίζεις ..ΛΟΤΟ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    700
    XIRO στις #80819

    [Σημείωση] Αρχική αποστολή από zeppos στίς 14 Νοέμβριος 2006

    {Νεοπτόλεμε] Γράψατε οτι προτειμάτε μια βόλτα όπως κάνετε σήμερα..και εγώ σφάλοντας το πήρα ως ..ικανοποίηση για το υπάρχον σύστημα.. Δεν είναι έτσι όπως λέτε και δεν έχω κανένα λόγο να αμφιβάλλω..Ζητάω συγνώμη!

    [XIRO] Στην Γαλλία εκτός από τα ομαδικά κυνήγια σε ιδιωτικούς τόπους όπου πράγματι υπάρχουν θηράματα από άρτιες απελευθερώσεις (λόγω κέρδους), υπάρχουν και τα κυνήγια άλλων πουλιών όπως της μπεκάτσας σε δημόσιους χώρους, τους οποίους έχει παραχωρήσει το δημόσιο με εύλογο κόστος στους τοπικούς συλλόγους. Εκεί το κυνήγι είναι σχεδόν όμοιο με το δικό μας, όμως το ημερήσιο όριο είναι 3 πουλιά ανά κυνηγό και οχι το υπερβολικό δικό μας 12! Λες και εδώ οι μπεκάτσες κάνουν ..πάρτυ!

    Εχουμε ξαναγράψει για το σύστημα αδειών και έχουν γίνει εδώ προτάσεις οι οποίες θα δίνουν οικομικό κίνητρο στις Κ.Ομοσπονδίες να ελέγχουν περισσότερο τους κυνηγούς, να μεριμνούν για την βελτίωση των βιοτόπων της περιοχής τους κλπ.. Ετσι όπως είναι τώρα ΔΕΝ υπάρχει τοπικό κίνητρο.

    Με άλλα λόγια να λειτουργούν όπως ακριβώς και οι ιδιωτικές περιοχές στην Γαλλία στην δική τους περιφέρεια.

    Μόνο που θα πρέπει να βγάζουμε άδεια για εκεί και οχι την τωρινή “Γενική και..αόριστη”. Δυστυχώς ίσως έτσι το κυνήγι να γίνει ακριβό για τον μέσο κυνηγό, αλλά καλύτερα να δίνουμε λίγα παραπάνω για να έχουμε θήραμα, παρά αυτά τα 130 Ε που είναι σαν να παίζεις ..ΛΟΤΟ..

    [/]

    ………………………………………………..

    Συμφωνώ απόλυτα….Αν δεν βάλουμε το χέρι στην τσέπη δεν γίνεται τίποτα…Αυτό πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε και να πάψουμε να φωνάζουμε και να διαμαρτυρόμαστε όταν καλούμαστε να συνδράμουμε για φιλοθηραματικά προγράμματα.

    Αλλά πέρα από τα χρήματα χρειάζεται και οργάνωση και σχεδιασμός και πολλά άλλα ,που δεν τα έχουμε και ούτε βλέπω να τα έχουμε για πολλά-πολλά χρόνια ακόμη.

    Δυστυχώς αυτή είναι η ζοφερή πραγματικότητα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #82495

    ….Αν δεν βάλουμε το χέρι στην τσέπη δεν γίνεται τίποτα

    ___________________________________________

    Μα δεν το βάζουμε; Πόση είναι η μέση ετήσια δαπάνη ενός Γάλλου για το κυνήγι. Βάλτε και βενζίνες διόδια αλλά και φυσίγγια γιατί αυτός δεν είναι υποχρεωμένος πια να κυνηγά μόνο τσίχλες…

    Τις προάλλες ένας Γάλλος συνάδελφος έλεγε πως έκανε 100 χιλιόμετρα να πάει σε αυτόν το κυνηγότοπο αλλά χαλάλι του. Αξιζε τον κόπο να κάνει τόσα χιλιόμετρα…Εμείς ξεκινάμε 3 το πρωί από Αθήνα για μια θέση στην …Πελασγία για 10 τσιχλίτσες και άν…

     

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 16 έως 25 (από 25 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων