ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    444
    ΠΑΚΗΣ στις #32831

    ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΩΡΕΣ ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΤΗ ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑ ΤΟΥ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΙΓΟΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ.ΚΑΙ ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΤΡΟΠΩΝΟΥΝ.ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΚΥΝΗΓΟΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΛΑΘΡΟΘΗΡΙΑΣ ΝΑ ΧΑΖΕΥΟΥΝ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ.ΕΙΤΕ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΙΑ ΕΙΤΕ ΛΑΓΟΙ ΕΙΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΖΕΨΕΙ ΤΟ ΛΑΓΟ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΠΟΣΟΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΟ ΟΠΛΟ?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #32832


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΠΑΚΗΣ στίς 16 Iανουάριος 2004


    ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΖΕΨΕΙ ΤΟ ΛΑΓΟ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΠΟΣΟΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΟ ΟΠΛΟ?


    Φίλε “PAKIS”, ναι υπάρχουν κάποια πράγματα που απαγορεύονται και με ενοχλεί η απαγόρευση τους, αλλά συμορφώνομαι.

    Να βγάλω όπλο από το αμάξι και να τουφεκίσω λαγό δεν θα το έκανα ποτέ, όχι γιατί απαγορεύεται αλλά δεν το θεωρώ κυνήγι.

    Αν τώρα πέσει στις ρόδες μου, δεν θα τον παραδόσω στο δασαρχείο, προτιμώ να τον φάω εγώ παρά οι δασοφύλακες.

    Η λαθροθηρία που με έχει βάλει σε σκέψεις πολλές φορές, είναι τα υδρόβια στις αδικαιολογητα απαγορευμένες περιοχές.

    Φιλικά

    Κώστας

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #32833

    Ρε “ΠΑΚΗΣ”, γιατι το συνεχιζεις; Εκανες ενα λαθος και εγραψες αθελα σου κατι που καλο θα ηταν να μην ειχε γραφτει, γι αυτο και διαγραφηκε απο τον συντονιστη.

    Τωρα πας να μας πεισεις οτι τελικα ολοι οι κυνηγοι εχουν μεσα τους την ταση για λαθροθηρια. Δεν ειναι αληθεια, πως να το κανουμε; Αν συνεχισουν να γραφονται τετοια πραγματα σε ενα ανοιχτο forum οπως ειναι αυτο, δινουμε τροφη στους οικολογους και τους αντικυνηγους, που μπορουν και θα την χρησιμοποιησουν εναντιον μας. Εκει ακριβως ηταν και η ενσταση μου. Ο καθενας μπορει με δικια του ευθυνη να κανει οτι θελει και αν ειναι ατυχος να υποστει και τις συνεπειες. Ομως αυτα τα πραγματα δεν πρεπει να περιγραφονται στο internet, οπου μπορει ο καθενας να τα διαβασει και να βγαλει συμπερασματα.

    Παρομοια forums στο εξωτερικο αναγκαστηκαν να γινουν κλειστα, με προσβαση δηλαδη μονο στους εγκεγραμενους σε αυτα, ακομα και για απλη αναγνωση, ακριβως για να αποφυγουν την δημοσια εκθεση. Δεν πιστευω να υπαρχει κανεις που να θελει να γινει κατι αντιστοιχο και με το δικο μας.

    Οσο για το αν συμφωνω ή οχι με τις ανοητες απαγορευσεις που εθιξαν αλλοι συναδελφοι νωριτερα, με αλλες συμφωνω και με αλλες οχι. Ιδιως ομως για τα υδροβια που ειναι και η μεγαλη μου αγαπη, μπορω να πω οτι διαφωνω σχεδον με ολες τις απαγορευσεις. Αυτη τη στιγμη, με την υπαρχουσα νομοθεσια, ειναι σχεδον αδυνατον να ευχαριστηθεις ενα κυνηγι παπιων χωρις να παρανομησεις. Αδικο; Σιγουρα. Οπως τοσα αλλα πραγματα στη ζωη…

    Φιλικοτατα,

    Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    191
    babis στις #32834

    Γενικός γράφονται περίεργα πράγματα εδώ μέσα που είναι σε κοινή θεά από όλους

    Έχετε αρχίσει και λέτε τα μέρη που κυνηγάτε , και μην μου πείτε ότι είναι μέρη που τα ξέρουν όλοι ή ότι η τσίχλα θέλει πολλά ντουφέκια . αυτά είναι μεγάλες βλακείες ,

    Το πούλι θέλει την ηρεμία του και από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα φέτος δεν έχετε κάνει και τίποτα ιδιαίτερα νούμερα  .

    Όσο για τον ΠΑΚΗ καλά θα ήτανε να μην τα λέει τόσο χύμα τα πράγματα γιατί δεν θα ωφελήσουνε κανέναν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #334592


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από babis στίς 16 Iανουάριος 2004


    Γενικός γράφονται περίεργα πράγματα εδώ μέσα που είναι σε κοινή θεά από όλους

    Έχετε αρχίσει και λέτε τα μέρη που κυνηγάτε , και μην μου πείτε ότι είναι μέρη που τα ξέρουν όλοι ή ότι η τσίχλα θέλει πολλά ντουφέκια . αυτά είναι μεγάλες βλακείες ,

    Το πούλι θέλει την ηρεμία του και από αυτά που διαβάζω εδώ μέσα φέτος δεν έχετε κάνει και τίποτα ιδιαίτερα νούμερα  .

    Όσο για τον ΠΑΚΗ καλά θα ήτανε να μην τα λέει τόσο χύμα τα πράγματα γιατί δεν θα ωφελήσουνε κανέναν


    Αν και δεν θίγομαι προσωπικά απο τους χαρακτηρισμούς σου, νομίζω πως αδικείς το forum.

    Το αν θα αποκαλείψει κάποιος τα μέρη που κυνηγά είναι δικό του θέμα και έχει την ευχέρια να το κάνει χωρίς να είναι  περίεργος.

    Όπως επίσης μπορείς να εξηγήσεις σ’ ένα νέο κυνηγό οτι δεν χρειάζεται να αδειάζει μια καραμπίνα πάνω σε κάθε τσίχλα που περνά, χωρίς να του πείς οτι λέει βλακείες.

    Προσπαθούμε να διατηρήσουμε ένα επίπεδο διαφορετικό απο αυτό των γηπεδικών forums.

    Κώστας

     

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    443
    mnikolai στις #32836

    Δεν εχω πρόβλημα να αποκαλυπσω καποιο μερος που κυνηγώ γιατι πολυ απλα ειναι δυσκολο να παει καποιος εκτός και αν ειναι απο την περιοχή αλλα και ακομα και να παει μακάρι να μπορέσει να κάνει καλα κυνήγια.

    Το μόνο που θα με πειράξει ειναι να δώ οτι ασκείται λαθροθηρία συστηματικα απο αυτούς που μαθανε για το μέρος. Κατι τέτοιο θα με εξοργήσει πέρα των ορίων. Γιαυτό λοιπόν με όλα αυτά που ακούω αρχίζω να ξανασκέφτομαι για το αν πρέπει καποιος να αποκαλύπτει μέροι.

    Μαλλον θα αποκαλυψω κάποιο μέρος σε συναδέλφους που θα εμπιστευτώ ότι περα του κυνηγίου που θα κάνουν στο μέρος, θα το προστατεψουν κιόλας.

    Εγω προσωπικά χάρηκα ιδιαιτερα που φέτος στα μέροι μου είδα πολλες μπεκάτσες. Για πρώτη φορά φέτος δεν άκουσα πολλά ντουφέκια το βράδυ και αυτο οφείλετε στο ότι η θηροφυλλακη έπιασε καποιον χωριανο και τον “έσκισε…”. Σταμάτησαν αμέσως όλοι το βραδυνό. Εβγαινα για τσιχλες και δεν άκουγα ντουφεκια, σε σημέιο που νομιζα οτι ή δεν είχε πουλιά ή είχαν απαγορεψη το μέρος. Τελικα όμως ήταν αυτο που σας είπα. Αλλα δυστηχώς ο αριυμός θηροφυλλακων δεν αρκεί. Λιγο περισοτεροι να ήταν και το πρόβλημα θα έιχε λυθεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    liolios στις #32837

     ΤΩΡΑ ΘΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΤiΣ ΑΠΟΨΕΙΣ MAS ΜΗ ΜΑΣ ΔΑΓΚΩΣΟΥΝ ΟΙ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ. ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ….ΜΟΔΑ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #32838

    Μοδα μπορει να ειναι φιλε liolios αλλα δυστυχως δεν ειναι απο αυτες τις μοδες που ξεθυμαινουν, γιατι αφηνει χρημα και πολυ μαλλιστα. Το πιθανοτερο ειναι να γιγαντωθει αυτη η μοδα, οσο θα πλαισιωνεται απο οχι και τοσο ευγενη συμφεροντα.

    Λεωνιδας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    174
    spriger στις #32839

    ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΑΣ .ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΙΜΑΣΤΕ ORIGINAN ΚΥΝΗΓΟΙ Η KATAΣΚΟΠΟΙ ΚΥΝΗΓΟΟΙΚΟΛΟΓΟΙ?????????????????????.

    YΓ=ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΣΥΡΜΑΤΑ.

    ΛΕΤΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΥΝΗΓΟΣ!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    98
    Θόλος στις #334593

     

    Ο μόνος λόγος που δεν αναφέρω το τόπο που κυνηγάω είναι γιατί φοβάμαι τους λαθροθήρες. ‘Ολο το προηγουμένο καλοκαίρι ερχόταν στο κτήμα μου (μην φανταστήτε κανένα τεράστιο, 4 στρέματα όλα κι’ όλα) δύο κοπάδια πέρδικες. Το ένα το μικρό ήτανε εφτα, και το άλλο δεκάξι κεφάλια. Λοιπόν για δύο μήνες έβγαζα τα σκυλάκια μου βόλτες, τις ψάχνανε στους γύρω λόφους, τις φερμάρανε, κλπ. μέχρι που τουσ έρινχνα κριθάρι και τους είχα και νερό να μην διψάνε. Περίμενα νά έρθει 15 Σεπτεμβρίου να σκοτώσω και ‘γω καμμία να μην νομίζουν και τα σκυλιά (δύο από αυτά νεαρά) ότι αυτά τα πουλιά δεν είναι θήραμα και αδιαφορήσουν. Λοιπόν από αυτά τα δύο κοπάδια δεν πήρα ούτε μία για δείγμα. ‘Ενα πρωί κάποιοι έξυπνοι πήραν 12 (από το μεγαλύτερο κοπάδι) την ώρα που πήγαν στο νερό των προβάτων του γείτονά μου, πριν καλά-καλά ξημερώσει. Τώρα από τις 16 έχουν μείνει 3, και από τις 7 καμμία (για αυτές δεν ξέρω τι έγινε, μπορεί και να κυνηγήθηκαν νόμιμα). Αν λοιπόν έχεις τέτοια παραδείγματα – που πιστέυω ότι έχετε οι περισσότεροι – θα δίνατε πληροφορίες για το που κυνηγάτε? με τα μεταναστευτικά ειναι τελείως διαφορετικά γιατί έρχονται και φεύγουν, αλλά με πέρδικα, λαγό κλπ. δεν λες τίποτα. Με μεγάλη μου χαρά να φιλοξενήσω όποιον από τα παιδιά θέλει και να κυνηγήσουμε αλλά δημοσίως ποτέ δεν θα΄πω λέξη.

    Τα παραπάνω είναι και μια εξήγηση για το ότι ακούγομαι μερικές φορές αινιγματικός, και κλειστός. Αλλά χαίρομαι γιατί βρήκα σε αυτό το forum ανθρώπους που σκέφτονται, και που χωρίς να τους ξέρω τους θεωρώ φίλους.

    (και ζηλεύω που θα μερικοί από σας ειστε αυτή την ώρα για καφέ και τα λέτε μπαγάσηδες…)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #334594

    Παιδεια, σεβασμος, αξιοπρεπεια, ειναι ορισμενες εννοιες που λοιπουν δυστηχως απο πολλους που θελουν να βαφτιζονται κυνηγοι. Λυπαμαι και παραλληλα συχαινομαι αυτους που δηθεν κυνηγουν ενω απλα σκοτωνουν τις μπεκατσες σε καρτερι,  μονο και μονο για να παινευθουν μετα στο καφενειο για τον αριθμο που εκαναν, αυτους που κυνηγουν με φωτα λαγους (και εμεις συναντησαμε πολλους λαγους στο δρομο αλλα οταν κολλουσαν στα φωτα τα κλειναμε και τους δειναμε την ευκαιρια να φυγουν και παραλληλα χαιρομασταν γιατι το μερος εχει λαγους και μπορουμε να δοκιμασουμε τα σκυλια μας και να δουμε αν μπορουμε να τον παρουμε με τη μαγκια μας), αυτους που ενω κυνηγαν γουρουνια δεν θα κολησουν να χτυπησουν το ζαρκαδι και να το ξανακυνηγησουν και να το ξανακυνηγησουν, γιατι ποιος εχει τη ”μαγκια” να χτυπησει ζαρκαδι???…..μονο τα ”λεβεντοπαληκαρα” οι δηθεν ”πραγματικοι κυνηγοι”…ΟΙ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ!!!, ΟΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ!!! ετσι τους ονομαζω εγω. Και εχει τυχει περιστατικο πριν χρονια στην Ολυμπιαδα Χαλκιδικης, σε μερος που τωρα ειναι απαγορευεμενο και παλι καλα , αν και εχασα ενα μερος που κυνηγουσα φασσες και μπεκατσες επι χρονια, καποιοι που κυνηγουσαν γουρουνια να εχουν βγαλει ενα ζαρκαδι ,θηριο!!!!!. Την προηγουμενη μερα τους ειχα πετυχει με τα αγροτικα να ψαχνουν για τα χναρια στο δρομο πανω, αρα αμφιβαλω οτι ηταν τυχαιο να το εβγαλαν τα σκυλια. Το ζαρκαδι περασε μπροστα μου στα 10 μετρα καλπαζοντας και τα σκυλια ακολουθουσαν στα 100 μετρα πισω. Εγω παγωσα με το θεαμα που πρωτη και τελευταια φορα εβλεπα ενα τετοιο ζωο και δεν τολμησα να σηκωσω το οπλο. Δυστηχως  μετα απο λιγο ακουστηκε η τουφεκια η οποια φανταζομαι πως ηταν η μοιραια. Με αυτο το γεγονος δεν θελω φυσικα να βαλω στην ιδια μοιρα ολους τους κυνηγους αγριογουρουνου.. προς θεου..μακαρι να μπορουσα να κυνηγησω και εγω γουρουνια..απλα ειναι μια ιστορια μου ηθελα να μοιραστω και να δωσω εμφαση στην αναγκη καλυτερης φυλαξης των θηραματων, σεβασμου, συνειδησης, πρωτα απο τους κυνηγους  και ακολουθως απο τους θηροφυλακες. Το κυνηγι δεν ειναι για χορταση οπως μπορει να πιστευουν ορισμενοι ουτε τροπος αυτοεπιβεβαιωσης του ανδρισμου η’ αυτοπροβολης. Ειναι οπως σημειωνει ενας συναδελφος στο forum ‘Τροπος ζωης’ , μεσο ωστε να ερχεσαι κοντα στη φυση , να την απολαμβανεις αλλα και παραλληλα να την σεβεσαι και να την προστατευεις. Πρεπει να την προσεχουμε για να την εχουμε.

    Συγνωμη αν σας κουρασα..

    Καλα κυνηγια σε ολους.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #32841

    Φίλε Θόλος έχεις απόλυτο δίκιο. Αν δεν την πάθεις από κάποιους “συναδέλφους” δεν καταλαβαίνεις……….. Προσωπικά υπέδειξα σε κάποιους κάποια μέρη και το έχω ΣΚΥΛΟΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ!!!!!! τι να πρωτοπώ…. να πηγαίνω κάποιον για τσίχλες (υποτίθεται παρέα ΜΟΥ) και την ερχόμενη βδομάδα να ερχεται με κάτι “μάγκες” κασετοφονιάδες παρέα…. άσε για πέρδικες….. μια φορά σήκωσα ένα κοπαδάκι με τρια πουλιά. Το ήξεραν και άλλοι δύο (άλλη παρέα) συμφωνήσαμε να τα αφήσουμε ήσυχα……… το λέμε και σε κάτι άλλους (υποτίθεται λαγάδες)που κυνηγούσανε στο μέρος εκείνο, να τα προστατέψουνε….. την συνέχεια την αντιλαμβάνεστε φίλοι…….

    Τα “προστατέψανε” μαζί με κάτι δικούς τους με 4-5 πόντερ και σέττερ…… οι άλλοι δύο εξοργίστηκαν (όχι λιγότερο από μένα) και πάει ο ένας τους στο χωριό των “παληκαράδων” και πετάει στα μούτρα ενός “προστατευτή” ένα χιλιάρικό “πάρε να φας κρέας νηστικέ”, όλα αυτά μέσα στο καφενείο, έγινε το σώσε………δυστυχώς αυτοί οι λίγοι χαλάνε την πιάτσα και μας δυσφημούνε όλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #32842

    Για τα ζαρκάδια που που λες φίλες stag τι να πω…. παλιότερα κυνηγούσα σχεδον αποκλειστικά γουρούνια. Εγώ τα φωτογράφιζα και κάποιοι…………(κουβαλάω σχεδόν πάντα φωτογραφικη μαζί μου, άσε που την άνοιξη και το καλοκαίρι έχω βρει τρόπο να συνεχίζω το “κυνήγι” με την κάμερα)

    Εδώ να τονίσω πως στην συντριπτική πλειοψηφία τους οι “γουρουνάδες” δεν κάνανε παρανομίες. Εξάλλου αν ρίξεις σε άλλο θηραμα εκτός από γουρούνι θα χαλάσεις την παγάνα και θα στρέψεις την παρέα εναντίον σου……….

    Τώρα όσον αφορά την υπόδειξη κυνηγότοπων, δεν είμαι καθόλου αντίθετος αρκεί να γίνεται σε έντιμα άτομα που σέβονται πάνω απ΄όλα τον ίδιο τους τον εαυτό. ’λλωστε το έχω κάνει κατά κόρον. Επειδή στο φόρουμ (ευτυχώς) έχουν πρόσβαση όλοι δεν μπορείς να ξέρεις ποιός διαβάζει το μύνημά σου…..Ύστερα η ανακάλυψη (χωρίς υπόδειξη) ενός καλού καρτεριού, ενός “άγνωστου” κοπαδιού ή εν τέλει ενός καλού κυνηγότοπου, από μόνη της είναι επιτυχία και προσφέρει μεγάλη ικανοποίηση……

    Πιστέυω πως για την ενημέρωσή μας θα ήταν καλύτερα να αναφέρονται “μπασίματα” αποδημητικών σε ευρύτερες γεωγραφικές ενότητες και όχι συγκεκριμένα σημεία (κάτι τέτοιο γίνεται άλλωστε), π.χ. χθες είχε τσίχλες στον Μαλιακό ή έχει πολλά ορτύκια στο Ν. Κιλκίς ή αγριόπαπιες στον Έβρο και όχι πληροφορίες του στυλ: βγαίνοντας απο το Κάτω Χωριό στρίψε στο τρίτο χωματόδρομο δεξιά, μετά τη στάνη του κυρ Μήτσου θα βρεις ένα χωράφι με φασόλια από εκεί θα ξεκινήσεις!!!!!!! δεν ξέρεις ποιοι θα διαβάσουν το μυνημά σου αφού δεν είναι private.Θα ήθελα την γνώμη σας φίλοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3557
    JIMPAP στις #32849

    ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΦΙΛΕ -ΠΑΚΗ-ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΜΟΝΗ ΣΟΥ ΝΑ

    ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ-ΜΕΛΩΝ-ΠΟΥ ΕΝΕΡΓΟΝΤΑΣ ΝΟΜΙΜΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΣΤΟΝ ΚΑΝΟΝΑ

    ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ <ΚΟΣΤΑΣ-ΛΕΟ> ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΕΝΩ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΩΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΣ ΒΙΩΜΑΤΑ ΜΕ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ ΣΑΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΩΝ ΟΣΩΝ ΛΕΣ.

     

    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ

    FORUM ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΩΣΩΠΙΚΑ ΕΞΟΔΑ ΤΡΙΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΑΠΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΤΗΣ ΑΞΙΖΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ.

    ΕΔΩ ,ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ,ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΠΛΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΛΟΓΙΣΚΟΥ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΑΠΟΛΥΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΙΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

    ΑΣ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΑΣ ΤΟΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΟΥΜΕ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΕΞΕΥΤΕΛΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΛΕΙΟΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΝΟΜΙΜΩΝ ΚΥΝΗΓΩΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ 5 Η 10% ΠΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ ,ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥ.

    ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΦΟΡΜΗ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ ΠΙΣΩΠΛΑΤΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ ΚΥΝΗΓΟ.

    ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ—ΑΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΑΡΕΣΚΟΝΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΝ,ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΣΟ ΜΑΖΟΧΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΟΡΓΑΝΩΝΟΥΜΕ ,ΕΞΟΠΛΙΖΟΥΜΕ -ΑΥΞΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ!!!!!!!!

    ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ .

    ΕΧΩ ΕΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ-ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΕΛΗ-ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΛΛΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ………………………………………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #32855

     Δυστυχως, δεν ειχα την ευκαιρια να διαβασω τα μυνηματα του φιλου Πακη. Διαφωνω ομως, γιατι πιστευω οτι οι κυνηγοι, και ιδιαιτερα οσοι ασχολουνται με το ενδημικο θηραμα, εχουν συναισθηση του οτι πρεπει να σεβονται τους νομους, τους γραμμενους και, ειδικα, τους αγραφους, γιατι οτι ζημια κανουν στο θηραμα επιστρεφει στους ιδιους αργοτερα. Αν δεν σεβαστεις ενα κοπαδι περδικες τον ενα χρονο, δεν θα βρεις τον επομενο. Και αυτο φιλε μου το ξερουν ολοι, ασχετα αν μερικοι λιγουρηδες θελουν να παινευονται σαν οι “σουπερ” κυνηγοι, που κανουν τα τρελα νουμερα. Τωρα πια, δεν εντυπωσιαζουν κανενα, διοτι ολοι ξερουν οτι τα μεγαλα νουμερα( στα ενδημικα θηραματα) γινονται με δολιο τροπο, καρτερι, νυχτα κλπ, και συνηθως τα θηραματα ειναι και πολυ ευαλωτα. Οσο αφορα οσους κανουν κυνηγια με αποδημητικα, οπως και εγω, παλι νομιζω οτι οι περισσοτεροι σεβονται το θηραμα, για να μπορεσουν και την αλλη μερα, η την αλλη φορα, η την αλλη κυνηγετικη σαιζον, να το ξανασυναντησουν. Ομως κανενας δεν θα ζηλεψει τσιχλες κυνηγημενες το βραδυ με το αεροβολο, η πιασμενες με αγκιστρι, για να μην πω για τα ηλεκτρονικα.

     Οπως ομως και σε ολες τις δραστηριοτητες, ετσι και εδω, οι λιγοι, ειναι που κανουν μετατροπες στις καραμπινες, λιγοι ειναι που πανε το βραδυ στο λαγο, η τουφεκανε την μπεκατσα το ξημερωμα. Αυτοι οι λιγοι ομως δεν θα μπορεσουν να δουν ποτε την ομορφια της μπεκατσας οπως πεταει στο μισοσκοταδο, ουτε να θαυμασουν τον λαγο για οσο θαμπωνεται απο τα φωτα του αυτοκινητου.  Και σε τελικη αναλυση, ενας κυνηγος που καμαρωνει το θηραμα που τον ξεγελασε και του εφυγε, η περναει σε απαγορευμενη ωρα η ημερομηνια, δεν ειναι ικανος αργοτερα να κανει καποια παρανομια. Γιατι ο κυνηγος φιλε μου δεν βλεπει το θηραμα σαν φαι, αλλα σαν μια ολοκληρωμενη πραξη ενωσης με τη φυση και ευρεσης τροφης. Και αυτη ειναι η διαφορα με τους δυστυχους πειναλες…

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 49 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Η συζήτηση ‘Μη ενεργά θέματα κυνηγίου’ δεν δέχεται νέα θέματα και απαντήσεις.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων