Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 187 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #234604

    [font=”Comic Sans MS”]Γιατί, τότε, απορείς; Μεταξύ τους τα έχουν βρει, δεν είναι θέμα κυριαρχικότητας, ξέρει ακριβώς ο καθένας την θέση του. Την θέση τους ως προς εσένα δεν έχουν ξεκαθαρίσει και για αυτό ο μόνος αρμόδιος είσαι εσύ. Να αποδίδεις τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και όλα θα διορθωθούν, βέβαια έχεις αργήσει οπότε ο χρόνος αποκατάστασης των σχέσεων τους θα είναι μεγαλύτερος και αν δεν ξέρεις να το χειριστείς δεν θα αποκατασταθούν ποτέ.
    Φιλικά [/font]

    Δηλαδή κ. Γιάννη τι να πράττει; Να τα χωρίζει και να τα μαλώνει (δεν εννοώ βαράει) και τα 2 ή να μαλώνει το νεαρότερο και άρα λογικά το χαμηλότερο σε ιεραρχία;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    956
    Τσαμπούκος Γεώργιος στις #201767

    Οι σκύλοι πλέον δείχνουν να έχουν βελτίωση την συμπεριφορά τους κ αν συνεχιστεί έτσι θα τολμήσω να πω πως ήταν κάτι απλό σχετικά!Από εκείνη την ημέρα το μόνο που άλλαξα ήταν η αυστηρή τήρηση ιεραρχικής σειράς βάση ηλικίας στο τάισμα,στο παιχνίδι,στο χτένισμα,στην σειρά που θα λυθούν οι σκύλοι γενικά το οτιδήποτε έκανα το έκανα πρώτα στο μεγαλύτερο κ μετά τον άλλο σκύλο!Μέχρι στιγμή δεν έχουν τσακωθεί ούτε καν έχουν αγριοκοιταχτεί!Στα εκπαιδευτικά πλέον μια χαρά!Μακάρι να συνεχίσουν έτσι….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #232868

    Δηλαδή κ. Γιάννη τι να πράττει; Να τα χωρίζει και να τα μαλώνει (δεν εννοώ βαράει) και τα 2 ή να μαλώνει το νεαρότερο και άρα λογικά το χαμηλότερο σε ιεραρχία;

    [font=”Comic Sans MS”]Συγνώμη δεν είχα δει την ερώτηση αυτή. Όχι, δεν εννοούσα να τα μαλώνει με οποιονδήποτε τρόπο μετά τον καβγά. Τα χωρίζουμε και τα βάζουμε χωριστά επιπλήττοντας τα λεκτικά καθώς και αν συνεχίσουν να γρυλίζουν.
    Με την φράση: "Να αποδίδεις τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και όλα θα διορθωθούν" εννοούσα αυτά που περιγράφει ο gtsampou στο προηγούμενο ποστ. [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #232438

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Συγνώμη δεν είχα δει την ερώτηση αυτή. Όχι, δεν εννοούσα να τα μαλώνει με οποιονδήποτε τρόπο μετά τον καβγά. Τα χωρίζουμε και τα βάζουμε χωριστά επιπλήττοντας τα λεκτικά καθώς και αν συνεχίσουν να γρυλίζουν.
    Με την φράση: "Να αποδίδεις τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και όλα θα διορθωθούν" εννοούσα αυτά που περιγράφει ο gtsampou στο προηγούμενο ποστ. [/font][/size]

    Οκ κ. Γιάννη, ευχαριστώ για την απάντηση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #231426

    [font=”Comic Sans MS”]Εχθές αναρωτήθηκα (για άλλη μια φορά) αν υπάρχουν για τους σκύλους πολλά θέματα πέρα από το κυνήγι. Από την μικρότερη φυλή μέχρι την μεγαλύτερη και από τους σκύλους συντροφιάς μέχρι τους φύλακες όλοι συμπεριφέρονται σαν τους πρόγονους τους τους λύκους. Όλα, ακόμη και τα παιχνίδια τους, δείχνουν την κυνηγητική τους διάθεση.
    Χθες, λοιπόν, είχα μία πολύ ωραία εμπειρία και συγχρόνως μία επιβεβαίωση πως οι σκύλοι μου είναι αξιόλογοι :) . Με επισκέφτηκε ένας κύριος με ένα Κόρθαλς που έφερε από το εξωτερικό για να βρίσκει τρούφες (μανιτάρι σαν βολβός που το βρίσκεις μέσα στο χώμα μέχρι και 20-25εκ.) ο σκύλος αυτός είναι επιλεκτικής εκτροφής για αυτή την δουλειά. Σχεδιάσαμε ένα σενάριο εργασίας για την εύρεση 2 διάτρητων πλαστικών κουτιών που περιείχαν πραγματικές τρούφες θαμμένα 4-5 πόντους μέσα σε πουρνάρια και ένα κουτάκι που περιείχε ένα βαμβακάκι εμποτισμένο σε λάδι τρούφας (εντονότερη οσμή) κρυμμένο σε μεγάλο σχοίνο. Έτσι απέκτησα την πρώτη μου εμπειρία για το πως δουλεύουν αυτοί οι σκύλοι, ουσιαστικά κυνηγούν. Αν και δεν είχα καμία σχέση με αυτή την ασχολία/εργασία των σκύλων θέλησα να δοκιμάσω τα Σπρίνγκερ μου μια που ο επισκέπτης μου με πληροφόρησε πως τα χρησιμοποιούν αρκετοί μανιταράδες. Η έκπληξή μου ήταν τόσο μεγάλη όσο και του έμπειρου κυρίου.

    Δοκιμή πρώτη. Κρύβω σε ένα δέντρο σε 1,5μ ύψος το κουτάκι με το λάδι. Φέρνω σκύλο 6 χρόνων (τον Σοτ) με εκατοντάδες κυνηγητικές εξορμήσεις πράγμα που σημαίνει πως ο σκύλος αυτός είναι προσανατολισμένος σε θήραμα οπότε ότι άλλο του ζητήσεις θα είναι σε δεύτερο επίπεδο "πάθους". Του δίνω να μυρίσει ένα κουτάκι με τρούφα, το πετώ και του ζητώ να το απορτάρει, το έκανε με εξαιρετική ένταση και ταχύτητα. Εξαφανίζω το κουτάκι και του δίνω την εντολή "ψάξε". Αμέσως έπιασε την οσμή από το κουτί του δέντρου, έψαχνε, πήδαγε, μέχρι που άρχισε να αλυχτά, τον απομάκρυνα, πήρα το κουτάκι και το έθαψα 2-3 εκ. το βρήκε στο δεύτερο πέρασμα και άρχισε να σκάβει. Τον επιβράβευσα δεν εννοούσε να ξεκολλήσει από εκεί.

    Δοκιμή δεύτερη. Θάβω το κουτί με το λάδι. Φέρνω μία κουτάβα 9 μηνών (την Μέλη, είναι στα τελειώματα της εκπαίδευσης, δεν έχει δουλέψει ακόμα με θήραμα). Της δίνω να μυρίσει το κουτί με το μανιτάρι, το πετώ και την στέλνω να απορτάρει, εκτελεί αστραπιαία και με πολύ πάθος. Κρύβω στην τσέπη μου το κουτί και της λέω "ψάξε". Έφαγε τον τόπο κοντά στο θαμμένο κουτί μέχρι που έβαλε την μύτη κάτω και ρουθούνιζε σαν ατμομηχανή της έδειξα προς το μέρος που ήταν θαμμένο και αμέσως το βρήκε σκάβοντας.

    Δοκιμή τρίτη. Κρύβω ανάμεσα σε κορμούς γιούκα το κουτάκι και φέρνω την αδελφή της Μέλης, την Λώρη (ίδιο επίπεδο εκπαίδευσης). Χωρίς να της "συστήσω" την τρούφα, δηλαδή χωρίς να της δώσω να μυρίσει και να απορτάρει, της λέω κατευθείαν "ψάξε", πέρασε από τις τρύπες που ήταν κρυμμένα τα προηγούμενα κουτάκια και έδειξε ενδιαφέρον, μόλις πλησίασε στους κορμούς άρχισε να μυρίζει πρώτα ψηλά, εκεί που είχα βάλει το πρώτο για τον Σοτ, και μετά χώθηκε ανάμεσα τους, βγήκε αλλά ήταν σαν να την κτύπησε ρεύμα, ξαναμπαίνει αμέσως και βγαίνει με το κουτάκι στο στόμα. Την αποσύρω, θάβω το λάδι και την ξαναφήνω να ψάξει, το εντόπισε γρήγορα αλλά δεν καταλάβαινε πως ήταν θαμμένο, γύρναγε στο ίδιο μέρος με την μύτη κάτω και πλατάγιαζε τα χείλη της, αφού πέρασε 2-3 φορές από πάνω του ξεθάφτηκε λίγο και έτσι κατάλαβε και άρχισε και αυτή να σκάβει.

    Δεν ενθουσιάστηκα μόνο εγώ αλλά και ο επισκέπτης μου, ο οποίος μου είπε πως έχει ξαναδεί Σπρίνγκερ να ψάχνει για τρούφες αλλά όχι με τόσο πάθος. Καταλαβαίνετε πως αισθάνομαι εεε; Κάτι σαν τον Μπουμπούκο όταν τον υπουργοποίησαν :) .

    [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    952
    Chrisstk στις #231417

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]….Καταλαβαίνετε πως αισθάνομαι εεε; Κάτι σαν τον Μπουμπούκο όταν τον υπουργοποίησαν 🙂

    [/font][/size]

    :):D

    ———————————————-

    Σας βλέπω να αλλάζετε αντικείμενο (βλ. τρούφες)! 🙁

    Υγ. Κύριε Γιάννη, με τη γιούκα έχω σχίσει εσωτερικά το μάτι μου (το ξεπέρασα με 2 εβδομάδες κλείσιμο και θερ.αγωγή)… 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #231403

    Αντε γιαννη να φαμε και καμια ομελετα με τρουφα..τα σκυλια σου ειναι απο τις ρατσες που βρισκουν τρουφες
    τρουφα μπορουν να βρουν σχεδον ολα τα σκυλια αμα τα μαθης απο μικρα,,τα κυνηγοσκυλα φυσικα εχουν πιο καλες πιθανοτητες να γινουν καλα τρουφοσκυλα
    τα σπρινγκερ ειναι πολυ καλα στην τρουφα,,οπως και τα λαμπραντορ και τα κουρτσχααρ,,να και μια παρεα και σπρινγκερ που εκανε οπως βλεπεις πολυ καλο σεφτε
    αυτο το καλαθακι που βλεπεις με την τρουφα που μαζεψαν γιαννη εχει ενα σκασμο λεφτα 🙂

    http://www.youtube.com/watch?v=YEeNZDx44CU
    http://www.youtube.com/watch?v=bvY3pQrTZb4…screen&NR=1

    http://www.youtube.com/watch?v=sSsTRGnYkW8…feature=related

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #231346

    :):)

    ———————————————-

    [color=”#0000FF”][size=3]Σας βλέπω να αλλάζετε αντικείμενο (βλ. τρούφες)! 😀
    [/size][/color]

    [b]( [/b]

    [font=”Comic Sans MS”]Μπα, θα πηγαίνω για μπεκάτσες και θα κρατώ και καλαθάκι.[/font]

    Υγ. Κύριε Γιάννη, με τη γιούκα έχω σχίσει εσωτερικά το μάτι μου (το ξεπέρασα με 2 εβδομάδες κλείσιμο και θερ.αγωγή)… :

    [font=”Comic Sans MS”]Ναι, θέλει προσοχή, ευχαριστώ για την επισήμανση. [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #231341

    Αντε γιαννη να φαμε και καμια ομελετα με τρουφα..τα σκυλια σου ειναι απο τις ρατσες που βρισκουν τρουφες
    τρουφα μπορουν να βρουν σχεδον ολα τα σκυλια αμα τα μαθης απο μικρα,,τα κυνηγοσκυλα φυσικα εχουν πιο καλες πιθανοτητες να γινουν καλα τρουφοσκυλα
    τα σπρινγκερ ειναι πολυ καλα στην τρουφα,,οπως και τα λαμπραντορ και τα κουρτσχααρ,,να και μια παρεα και σπρινγκερ που εκανε οπως βλεπεις πολυ καλο σεφτε
    αυτο το καλαθακι που βλεπεις με την τρουφα που μαζεψαν γιαννη εχει ενα σκασμο λεφτα 🙂

    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=YEeNZDx44CU”]http://www.youtube.com/watch?v=YEeNZDx44CU[/url]
    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=bvY3pQrTZb4&feature=endscreen&NR=1″]http://www.youtube.com/watch?v=bvY3pQrTZb4…screen&NR=1[/url]

    [url=”http://www.youtube.com/watch?v=sSsTRGnYkW8&feature=related”]http://www.youtube.com/watch?v=sSsTRGnYkW8…feature=related[/url]

    [font=”Comic Sans MS”]Δεν μου πολυαρέσει, μόνο στη μακαρονάδα αν τριφτεί φρέσκια.
    Έμαθα μερικά σχετικά με τις ράτσες και πως γίνεται “το παιχνίδι”, μεταξύ αυτών πως τα Λάμπραντορς είναι κατάλληλα για στις τρουφοκαλλιέργειες αλλά δεν προτιμώνται για την άγρια, πως τα Lagotto Romagnolo που νόμιζα ως τα κατεξοχήν τρουφόσκυλα δεν αποδίδουν στα δικά μας εδάφη, πως έχουν γίνει διάφορές διασταυρώσεις κλπ κλπ.
    Τελικώς δεν υπάρχει ημέρα που να μην αποδεικνύεται το πόσα λίγα γνωρίζουμε. [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #231325

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Δεν μου πολυαρέσει, μόνο στη μακαρονάδα αν τριφτεί φρέσκια.
    Έμαθα μερικά σχετικά με τις ράτσες και πως γίνεται "το παιχνίδι", μεταξύ αυτών πως τα Λάμπραντορς είναι κατάλληλα για στις τρουφοκαλλιέργειες αλλά δεν προτιμώνται για την άγρια, πως τα Lagotto Romagnolo που νόμιζα ως τα κατεξοχήν τρουφόσκυλα δεν αποδίδουν στα δικά μας εδάφη, πως έχουν γίνει διάφορές διασταυρώσεις κλπ κλπ.
    Τελικώς δεν υπάρχει ημέρα που να μην αποδεικνύεται το πόσα λίγα γνωρίζουμε. [/font][/size]

    Δεν εχω φαει ποτε και δεν ξερω πως ειναι,,αλλα λεω αφου ειναι τοσο ακριβες η μαγκουφες θα αξιζουν,αν και δεν εναι απαραιτητο αυτο
    εχεις δικαιο γιαννη, οσο ζουμε μαθαινουμε,,για αυτο αλλωστε ειπε ο σολων Γηρασκω δ’ αιει πολλα διδασκομενος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #231320

    [size=4][font=”Comic Sans MS”]Δεν μου πολυαρέσει, μόνο στη μακαρονάδα αν τριφτεί φρέσκια.
    Έμαθα μερικά σχετικά με τις ράτσες και πως γίνεται "το παιχνίδι", μεταξύ αυτών πως τα Λάμπραντορς είναι κατάλληλα για στις τρουφοκαλλιέργειες αλλά δεν προτιμώνται για την άγρια, πως τα Lagotto Romagnolo που νόμιζα ως τα κατεξοχήν τρουφόσκυλα δεν αποδίδουν στα δικά μας εδάφη, πως έχουν γίνει διάφορές διασταυρώσεις κλπ κλπ.
    [color=”#FF0000″]Τελικώς δεν υπάρχει ημέρα που να μην αποδεικνύεται το πόσα λίγα γνωρίζουμε.[/color] [/font][/size]

    Πολύ σωστό.

    ΥΓ. Να χαίρεσται τους τετράποδους συντρόφους σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #231267

    ….ΥΓ. Να χαίρεσται τους τετράποδους συντρόφους σας.

    [font=”Comic Sans MS”]Ευχαριστώ, νά'σε καλά.[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    340
    SpyrosK στις #205405

    Ζητείται κουτάβι, κατά προτίμηση θηλυκό, Beagle (Μπίγκλ). Προορίζεται για δώρο σε κοριτσάκι.
    Παρακαλώ στείλτε μύνημα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    clouris στις #210336

    Οποιος εχει παιδια ας δει αυτο http://www.ihunt.gr/node/186/

    Keymaster
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    293
    ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ στις #387993

    τεστ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 151 έως 165 (από 187 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων