Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 187 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #81006

    ΣΤΗ ΖΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΜΗΠΩΣ Ο ΣΚΥΛΟΣ  ΑΡΧΙΚΑ ΗΡΘΕ ΦΙΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΡΧΙΣΕ ΣΑΝ ΥΣΤΕΡΙΚΙΑ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ Η ΝΑ ΚΛΩΤΣΑ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΗΡΕ ΣΤΡΑΒΑ ΟΤΙ Η ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΕΙΛΕΙ ,ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΓΩ ΣΑΝ ΣΚΥΛΟΣ ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΑΙΞΩ.ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ- ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ Η ΤΗΝ ΜΑΝΑΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΟΝ ΤΟ ΚΟΥΡΑΖΩ ΤΣΑΜΠΑ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #81008

    ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΑ ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΓΑΠΗ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ. Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΕΧΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΣΚΥΛΑ(ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΤΗΝ ΧΑΣΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ)ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΘΕΤΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑΕΙ,ΟΣΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΟΡΙΖΕΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΑΥΤΟΣ ΕΚΕΙ(ΚΛΑΜΑ).ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙΡΟΣ ΚΑΠΩΣ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕ ΑΠΛΩΣ ΕΠΑΙΖΕ ΜΑΖΙ ΤΗΣ . ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΣΗ ΠΑΡΑ ΤΗΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΟΤΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΑΘΟΤΑΝΕ ΚΑΤΩ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΥΤΟ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΤΗΣ.ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ.

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΑΘΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    452
    filaraki στις #81012

    Εγώ έχω μιαν απορία. Η κοκκερίνα μου (4 χρόνων) είναι υπόδειγμα ηπιότητας και φιλικότητας με όλους. Ανθρώπους και ζώα. Ο πρώτος άγνωστος μπορεί να την χαϊδέψει να την παίξει κλπ. Ομως τα πολύ μικρά παιδάκια τα γαυγίζει. Οχι όλα. Χωρίς να υπάρχει καταφανής αιτία. Δεν την είχα από κουτάβι ώστε να ξέρω  άν είχε καμμιά τραυματική εμπειρία από κανένα παιδάκι, αλλά μου φαίνεται παράξενο και πάντα προσέχω.

    Εχω ακούσει και από άλλους ότι κάποια σκυλιά δεν τα πάνε καλά με πολύ μικρά παιδιά. Οχι παιδάκια που παίζουν.  Μιλώ για πιό μικρά. Σε καροτσάκι ή που μόλις περπατάνε.

    Υπάρχει εξήγηση;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #81061

     Στην πρωτη καθημερινή βόλτα με την σκύλα μου το πρωϊ, έλαβα κάποιες ερωτήσεις απο μία γυναίκα που ψάχνει να αγοράσει σκύλο για το εξοχικό της (φύλακα)..Ερωτήσεις του τύπου..Αυτό είναι Λυκόσκυλο Ποιμενικό? , κλπ κλπ κλπ, σύν του ότι δεν ήθελε να πλησιάσει αρκετά γιατί τα φοβάται
     Απλώς είναι σημάδια άγνοιας, τα οποία σημάδια εμφανίζονται όταν δεν υπάρχει ενδιαφέρον για κάποιο θέμα, όταν απέχουμε.

     filaraki: Υπάρχει πιθανότητα η σκύλα σου να ζηλεύει, ή να έχει υπάρξει κάποιο γεγονος όταν ήταν ακόμα κουταβάκι, ή πολύ απλά να είναι απλώς μία αντίδραση απέναντι στο σύνολο με το καροτσάκι/παιδάκι/μαμα/κλπ΄..Προσπάθησε να καταλάβεις τι προθέσεις έχει η σκύλα σου….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #81062

    ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΖΗΛΕΙΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #81093

    ….ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΖΩΑ….

    Σοφή κουβέντα Παντελή. Πολύ σοφή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #81118


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από ΑΝΤΟΝΙΟ στίς 20 Νοέμβριος 2006


    ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΦΑΝΟΣ ΖΗΛΕΙΑ


    [/indent]

    συμφωνώ με την παραπάνω άποψη…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #81174

    Μύθοι προς κατάρριψη περί σκύλου φύλακα….

     Γνωρίζοντας αρκετούς ανθρώπους να θέλουν σκύλο εκπαιδευμένο σε καθήκοντα (γενικής) φύλαξης, και μετά από συζητήσεις βγαίνουν στην επιφάνεια κάποιες πρωτόγονες αντιλήψεις, χωρίς βέβαια να είναι 100% λάθος των μελλοντικών ιδιοκτητών, απλώς είναι αποτέλεσμα κακής προσέγγισης του αντικειμένου από κακούς επαγγελματίες. 
     Το πρώτο που θέλω να πω είναι ότι ο σκύλος φύλακας ΔΕΝ είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. Είναι ένας κανονικός σκύλος, με όλα τα θετικά/αρνητικά στοιχεία που μπορεί να έχει, με μεγαλύτερο το αίσθημα της φύλαξης υπό κάποιες καταστάσεις. Χρειάζεται την βόλτα του, τα χάδια του, όλα αυτά που χρειάζεται ο κάθε κανονικός σκύλος, ανεξάρτητα από την φυλή ή τα καθήκοντα του.
     Δεν θα πρέπει όμως να χωρίζουμε την κακή προσέγγιση του ιδιοκτήτη προς τον σκύλο του. Δηλαδή, ένας καλός εκπαιδευτής φτιάχνει ή διορθώνει τον σκύλο, ένας κακός ιδιοκτήτης καταστρέφει τον σκύλο μετά από μία καλή προσπάθεια του εκπαιδευτή. Η συνέχεια της εκπαίδευσης περνάει στα χέρια του ιδιοκτήτη, δεν είναι «αντικείμενο» πλέον του εκπαιδευτή.
     Από την πλευρά του ιδιοκτήτη, θα πρέπει να υπάρχει μία συμπεριφορά κανονική χωρίς υπερβολές όπως σε όλα τα σκυλιά, ανεξάρτητα από το αν είναι φύλακας ή όχι. Ο σκύλος γνωρίζει πότε πρέπει να εκτελέσει καθήκοντα και πότε όχι.
     Αν βάλουμε σε μία λογική σειρά τα γεγονότα για να έχουμε έναν σκύλο με καθήκοντα φύλακα θα έλεγα πως είναι:
    >Επιλογή φυλής (κριτήρια επιλογής φυλής)
    >Επιλογή κουταβιού (Γονείς, κλπ..)
    >Κοινωνικοποίηση (όπως σε όλα τα σκυλιά)
    >Επιλογή εκπαιδευτή
    >Στάδιο Βασικής Υπακοής
    >Επιλογή εκπαιδευτή
    >Στάδιο Εκπαίδευσης Φύλαξης
    Αυτά πιστεύω πως είναι τα πιο βασικά.
    Κάποια βοηθητικά στοιχεία για να έχουμε έναν καλό σκύλο φύλακα:
    > Ο σκύλος για να είναι ΦΥΛΑΚΑΣ, δεν θα πρέπει να φοβάται τον άνθρωπο. Πρέπει να τον γνωρίζει. ’ρα καταλήγουμε ότι η κοινωνικοποίηση είναι η βάση.
    > Θα πρέπει να έχει λάβει απαραίτητα το στάδιο της εκπαίδευση βασικής υπακοής, σε αντίθετη περίπτωση, δεν έχουμε ολοκληρωμένο σκύλο, και θα έχουμε τραγικά αποτελέσματα.
    > Συνήθειες του τύπου να τρώει κρέας ωμό, να είναι πάντα δεμένος, να βγαίνει βόλτα μόνο κάποια βράδια, να μην βλέπει ανθρώπους, να εκπαιδευτή μόνο με ηλεκτρικό κολάρο, να μαθαίνει να τρώει και να κυνηγάει γάτες ή άλλα σκυλιά, και ότι άλλο παρόμοιο, να ΜΗΝ ακολουθούμε.

     Ο σκύλος φύλακας μπορεί ελεύθερα να παίζει με παιδάκια στην παιδική χαρά, να είναι ελεύθερος μέσα στο σπίτι, να κάνει μπάνιο στην παραλία, να έχει μία κανονική ζωή και αντιμετώπιση από όλους.
     Αυτά προϋποθέτουν έναν σκύλο κοινωνικό, εκπαιδευμένο, με προσόντα, έτοιμο να περάσουμε πολλά χρόνια ευτυχισμένα μέσα από μία εκπληκτική συμβίωση. Θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να μαθαίνει από τον σκύλο και τον σκύλο. Να μην έχουμε μόνο εμείς προσδοκίες από τον σκύλο μας.

    Αυτά κάποια βασικά περί Σκύλου Φύλακα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #81218

    ΠΟλύ σωστά αυτά για τον σκύλο φύλακα

    Το βασικότερο είναι όμωςνα έχουμε ένα ισοροπημμένο σκύλο και ταυτόχρονα ένα ισοροπημμένο αφεντικό, και εαν τα 1ο κάτα κάποιο τρόπο και σε ένα μεγάλο ποσοστό εξασφαλίζεται από την εκτροφή και τις γνωσεις του εκτροφέα πάνω στην γραμμή του,  χωρίς αυτό όλα τα αλλά δεν έχουν και τόση σημασία ΤΟ ΚΥΤΑΡΟ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΝΙΕΤΑΙ

    για το 2ο τι κάνουμε?

    Πιστεύω ότι και το 2ο υπάγεται στη ευθύνη του εκτροφέα – πρέπει να αξιολογήσει που θα δωσει το σκυλί του.

    Είναι μια ευθυνή που οι εκτροφεις θα πρέπει να αναλάβουν.

    Το αυτό ισχύει και για όλα τα σκυλιά, προσωπικά πάντα κάνω συζητήσεις κυνηγετικές άσχετες με τα σκυλιά με σκοπό να καταλήξω εαν και πόσο ταιριάζει ο σκύλος στον άνθρωπο πριν καταλήξω να δώσω κάποιο σκυλί μου κάπου.Οταν δεν ταιριάζε ο σκύλος στον χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία του αφεντικού κανένας από τους 2 δεν θα είναι ευτισχισμένος με τον σκύλο στο τέλος να την πληρώνει περισσότερο.

    Παντελής

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #344591

    Δίπλα στο άψυχο κορμί ο σκύλος

    Kαι μέσα σ’ όλα αυτά, ο σκύλος του Λάμπρου Aντρέσσα βρήκε τον δικό του τρόπο να θρηνήσει τον χαμό του αφεντικού του. Mέχρι χθες το μεσημέρι περιφερόταν στο χωράφι-τάφο. Aπό το Σάββατο και μέχρι την Kυριακή το μεσημέρι καθόταν δίπλα στο άψυχο κορμί του Λάμπρου. Kοιτούσε τους αστυνομικούς σαν να καταλάβαινε το κακό. Kι όταν τα πτώματα μεταφέρθηκαν στο νεκροτομείο, εκείνο έμεινε εκεί, να περιφέρεται γρυλίζοντας. Ωσπου χθες το μεσημέρι μέλη του κυνηγετικού συλλόγου πήγαν και το πήραν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #81881

    Συνάδελφοι καλημέρα. Πολύ ωραία και σωστά είναι αυτά που οι περισσότεροι λέτε εδώ. Τα λέτε όμως και είναι σωστά διότι ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ. Μήπως λέω μήπως μερικές φορές θα πρέπει να σέβονται μερικοί οτι κάποιοι δεν είναι εξοικιωμένοι με τους σκύλους και στην τελική δεν θέλουν να εξοικιωθούν; Το λέω αυτό με αφορμή πολλούς κατόχους σκύλων (το μεγαλύτερο ποσοστό όχι κυνηγών) οι οποίοι νομίζουν οτι οι περισσότεροι άνθρωποι είναι εξοικιωμένοι με τους σκύλους. Διάβασα και παλαιότερα μηνύματα σχετικά με μια επίθεση σε γυναίκα με μωρό από σκύλο. Πολλοί συνάδελφοι γνωρίζοντας και έχοντας μεγάλη εμπειρία με σκύλους είπαν το τι μπορεί να σκέφτηκε ο σκύλος και αντέδρασε έτσι. Μήπως θα έπρεπε να σχολιάσουμε το γεγονός οτι ένας σκύλος πλησίασε ένα μωρό η μητέρα του οποίου δεν ήταν εξοικιωμένη με τα σκυλιά; Και βέβαια όταν λέω να σχολιάσουμε εννοώ όχι το ζωντανό (τον σκύλο) αλλά το μεγαλύτερο ζωντανό που δηλώνει ιδιοκτήτης;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #344620

     

     Όλοι γνωρίζουμε την επιρροή των  γονιών, την μεταφορά & την συνέχιση ιδεών…
       
    Δεν μπορώ να ξεχάσω παιδάκια φίλων που έχουν έρθει στο σπίτι ή και ακόμα οι ίδιοι οι γονείς, οι οποίοι έδειχναν τρομερή απέχθεια, φόβο, θεωρητικά & πρακτικά, απέναντι στην σκύλα που έχω τώρα. Όταν όμως είδαν το παιδάκι τους να παίζει με την σκύλα, να της κάνει τα πάντα, και όλα να είναι κανονικά, τότε είχαν αλλάξει ριζικά τις ιδέες τους, και μου ζήτησαν και κουτάβι σε όποια γέννα.
     Οι ίδιοι οι γονείς σε περίπτωση που πάνε σε ένα φιλικό άλλο σπίτι και δούνε ένα σκύλο να χοροπηδάει, να μην έχει ησυχία, να γίνεται ενοχλητικός, κοκ.., σαφώς και θα έχουν άλλη εντύπωση, αλλά θα έχουν κριτήριο σύγκρισης. Θα έχουν δει και θα έχουν ζήσει από κοντά δυο διαφορετικές καταστάσεις.

    …> Από μικρή ηλικία θυμάμαι να λέγεται ότι: μην καταλάβει ο σκύλος ότι φοβάσαι γιατί θα σου επιτεθεί….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/03/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    Athos στις #82343

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    444
    ΠΑΚΗΣ στις #82348

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΡΑΤΣΑ ΣΚΥΛΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ…ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΗ ΕΞΟΙΚΕΙΩΣΗ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΤΗ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥ ΕΝΑ ΑΡΙΣΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟ ΠΙΤ-ΜΠΟΥΛ ΟΤΑΝ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΜΟΥ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΗΡΙΟΥ ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΑΠΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΙΔΕΨΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ Ή ΦΟΒΟ ΕΚΕΙΝΟ ΓΥΡΙΣΕ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΕ ΤΑ “ΜΙΚΡΑ ΣΑΓΟΝΙΑ” ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΝΕΠΙΤΥΧΩΣ…..ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ….ΟΠΟΤΕ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΑΝ ΦΟΒΗΘΕΙΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΑΠΟ ΕΠΙΘΕΣΗ?ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΟΧΙ….ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #82440

    Athos…..
     Με τον εκτροφέα – εκπαιδευτή έχει μιλήσει?
      Του έχει πεί τα προβλήματα που αντιμετωπίζει?
     Ποιά η απάντηση του εκτροφέα σε όλα αυτά?
       

    …Τι εννοείς ότι ο σκύλος είναι εκπαιδευμένος για φύλακας? Τον έχει εκπαίδευση ο ίδιος ο εκτροφέας-εκπαιδευτής?
     Απο τι ηλικία ξεκίνησε να τον πάρει στα χέρια του ο εκπαιδευτής για το στάδιο της βασικής υπακοής?
     Απο τι ηλικία ξεκίνησε να τον πάρει στα χέρια του ο εκπαιδευτής για καθήκοντα ασφαλειας?
     ..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 187 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων