Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 187 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #82636

    προς συμπλήρωση του σκύλου φύλακα…

    •  μην ξεχνάμε ότι ανάλογα με τον χαρακτήρα, την ράτσα και την διαπαιδαγώγηση του σκύλου, για να φτάσει σε ένα σημείο να κάνει επιθέσεις με απόλυτη υπακοή & το αίσθημα της απόλυτης σιγουριάς για τον σκύλο μας όπως φένεται παρακάτω, θα πρέπει ο σκύλος να είναι τουλάχιστον 2 ετών, να έχει κάνει πολλές φορές επιθέσεις υπο διάφορες συνθήκες. 
    • “κανόνας” είναι ο σκύλος να μην εκπαιδευτεί απο τον ίδιο άνθρωπο για βασική υπακοή & καθήκοντα φύλαξης.
    • καλό θα είναι ο εκπαιδευτής να ενημερώνει τον ιδιοκτήτη για το μπορεί ο σκύλος ή όχι να εκπαιδευτή για καθήκοντα φύλαξης.
    • καλό θα είναι ο ιδιοκτήτης να παρακολουθήσει κάποια στιγμή τις επιθέσεις και τον τρόπο εκπαίδευσης…

    • photos ->  http://www.casadicoco.gr

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #82805

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΟΙΝΤΕΡ 4 ΜΗΝΩΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ.ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #83328

    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΟΙΝΤΕΡ 4 ΜΗΝΩΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ.ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Στην Θεσ/νικη υπάρχουν πολλοί και καλοί εκπαιδευτές όπως επίσης και περισσότερες ευκαιρίες συνάντησης με άγρια πουλιά. Θα πρέπει όμως να γνωρίζεις πως ακόμα το κουτάβι σου είναι μικρό για όποια εκπαίδευση. Τώρα θα πρέπει να δουλέψεις εσύ, να το κοινωνικοποιήσεις, δηλαδή να μάθει να ζει με ανθρώπους και ζώα, να μάθει τα αυτοκίνητα και τους διάφορους θορύβους, γενικώς να γίνει ένας ισορροπημένος σκύλακας. Να το μάθεις να «πατά» τον κυνηγότοπο αρχίζοντας από τα επίπεδα προφυλαγμένα χωράφια (για να μη «στην κοπανίσει») και σταδιακά να μάθει πυκνά βουνό και πέτρα.

    Δεν μπορώ να σου πω ονόματα εκπαιδευτών γιατί κάποιον που εγώ θεωρώ καλό κάποιος άλλος μπορεί να σου πει πως είναι ο χειρότερος, καλύτερα είναι να ερευνήσεις μόνος σου. Έχεις περίπου 4 μήνες να επισκεφτείς μερικούς επαγγελματίες, να ζητήσεις να δεις πως  δουλεύουν, να δεις εκπαιδευμένους σκύλους από αυτόν και μην διστάσεις να ρωτήσεις όσους έχουν εκπαιδεύσει σκύλους σε αυτόν αν είναι ευχαριστημένοι. Φιλικά

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #83648

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΑΣΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ Η ΝΑ ΔΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΣΚΥΛΟΥΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΣΤΟ Ε-ΜΑΙΛ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ Η ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΑΤΕΒΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #83790

    Ύστερα από το πρόσφατο θέμα σχετικά με την επίθεση σκύλου (Ροτβάιλερ) σε παιδάκι στην Ρόδο, είναι τρομερό το τί λένε και πως το λένε μερικοί άνθρωποι. Μάλιστα, είδα και κάποιον “εκπαιδευτή” όπου μας ενημέρωσε ότι τα σκυλιά αυτής της ράτσας, συν μερικά άλλα σκυλιά άλλης ράτσας, είναι επιθετικά, άγρια, ύπουλα, και μπορούν να επιτεθούν ανα πάσα στιγμή, όπως ότι και καλό θα είναι να μην τα έχουμε σαν πρώτη προτίμηση για απόκτηση. Καθώς και τα πλάνα του καναλιού είχαν εστιάση στην παρατεταμένη & συνεχή πλάνα απο σκυλιά φοβισμένα έτοιμα για δάγκωμα, αντί να δείξουν πλάνα απο σκυλιά άρτια εκπαιδευμένα, σε όλες τις συνθήκες. Λοιπόν είναι πράγματα όπου τα τηλεοπτικά κανάλια θα πρέπει να σκέφτονται πως και γιατί να τα παρουσιάζουν. Εχθές κατά την κουβέντα με διάφορους ανθρώπους, χωρίς να γνωρίζουν κάποια βασικά, ήταν τρομοκρατημένοι και εμφανώς σοκαρισμένη με αυτή την παρουσίαση του σκύλου δολοφόνου.

    Όταν όμως λες ότι ΔΕΝ υπάρχουν κακά σκυλιά, αλλά κακα αφεντικά,  σε βλέπουν περίεργα, και πέφτουν βροχή οι ερωτήσεις, του στυλ, ναι αλλά τα Ντόπερμαν που τρελαίνονται, κλπ κλπ κλπ ….

    Όλα είναι θέμα εκτροφής, κοινωνικοποίησης, συμπεριφοράς ιδιοκτήτη, και σωστής εκπαίδευσης.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    vdimop στις #83861

    καλησπέρα,έχω ένα ποιντερ αλλά δεν μου κάνει aport.Ενώ πάει τα βρίσκει και τα βάζει στο στόμα δεν τα φέρνει σε μένα.Μερικές φορές τα φέρνει στη μισή διαδρομή και τα παρατάει,άλλες τα μεταφέρει αλλού.Αν δεν έχεις το νου σου μερικές φορές τα χάνεις.Υπάρχει λύση για το προβλημά μου;Ο σκύλος είναι περίπου 5 χρονών και αυτό το κάνει από πέρυσι στο τελείωμα της σεζόν!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #344923

    Φίλε vdimop… μια και τυγχάνει  να  έχω και εγώ Πόιντερ… θα σου πω να μην σε στεναχωρεί αυτό γιατί έτσι και αλλιώς το πόιντερ είναι ένα σκυλί που δεν έχει φτιαχτεί για να απορτάρει ..οπότε άμα στο κάνει έστω και λίγο να είσαι ευχαριστημένος.

     

    Αν πάλι απορτάρει συχνότερα και καλύτερα …τότε είσαι ο ποιο ευτυχισμένος ποιντεράς απλά δεν το ξέρεις

     

    Τα ίδια μου έκανε και η δικιά μου στα ορτύκια όμως μόνο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    vdimop στις #83865

    Φίλε Θάνο το κουφό είναι πως ότι πουλιά τα κάνω από φέρμα της δεν έχω πρόβλημα κανένα (τα αφήνει στα 2 μέτρα από εμένα)αλλά σε πουλιά στο καρτέρι και στο περπατητο δηλ.τσιχλοκοτσύφια.Φυσικά και δεν με στεναχωρεί γιατί στην ουσία δεν χάνω ούτε ένα πουλί απλά πρέπει να προσέχω συνεχώς.Σίγουρα είμαι από τους πιο ευτιχισμένους ποιντεράδες μόνο και μόνο από τις φέρμες που μου έχει κάνει μέχρι τώρα το σκυλάκι μου

    Το προηγούμενο που είχα (μάνα της τωρινής)είχε το τέλειο aport στα πάντα.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #84411


    O σκύλος, μέλος του
    γένους Canis (πιθανότατα η καταγωγή του προέρχεται από τον κοινό λύκο). Ο σκύλος αποτελεί ένα από τα κοινότερα κατοικίδια ζώα.

    Η σχέση του με τον άνθρωπο ανάγεται σε χιλιάδες χρόνια στενότατης συνεργασίας. Έχει υμνηθεί και δοξαστεί πολλάκις κυρίως για την (έμφυτη) τάση του να δέχεται τον άνθρωπο ως ηγετικό μέλος της αγέλης και να δένεται μαζί του ιδιαίτερα στενά. Έτσι έχουν υπάρξει περιπτώσεις σκύλων που θυσιάστηκαν για το “αφεντικό” του στην προσπάθειά τους να το σώσουν ή να τον προστατεύσουν.

    Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #86773

     Λόγω του τέλους της Κ.Σ., αλλά και ότι ξεκινούν οι 2-3μερές, διακοπές, εξορμήσεις αρκετοί ψάχνουν την καλύτερη επι πληρωμή φιλοξενία για τον σκύλο τους.
     Μερικά βασικά περι αυτού…

    • Μια επίσκεψη στην πανσιόν πριν απο κάθε απόφαση
    • Συλλογή πληροφοριών από φίλους/γνωστούς
    • Κάποιο Ιδιωτικό Συμφωνητικό με ότι λεπτομέρεια
    • Να υπάρχει πιθανότητα Ιατρικής επίσκεψης-κάλυψης
    • Καθαριότητα σκύλου – χώρου
    • Διατροφή (ειδικά σε περίπτωση που ο σκύλος απαιτεί κάτι συγκεκριμένο)
    • Καθημερινή βόλτα
    • ’μεση ενημέρωση για ότι συμβάν

    Δηλαδή με λίγα λόγια, προσωπικά, απαιτώ για τον σκύλο μου:
    Υπευθυνότητα, Καθαριότητα, Ασφάλεια, Φροντίδα.


     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #86949

    file billcentro, thelo na po kati gia afto pou eipes gia kaka skilia kai kaka afentika. ego pisteuo oti i alitheia einai sti mesi. ti enoo..? einai alitheia oti orismenes ratses skilon einai pio agries , epithetikes ktl.. episis einai alitheia to oti pezei rolo i ekpedeysi tou skilou, i psixosinthesi tou kai to me pion tha megalosei…

    palia eixa ena amerikaniko pitt bull.to ti akousa apo tous siggeneis kai geitones gia na min to paro den perigrafete…to skili den to eixa ekpedeysei.itan poli filiko kai isixo.poli kalokardo zoo.itan se sixni epafi me ta alla zoa kai anthropous tis perioxis kai pote den eixe peiraksei kanenan.maliste 2 fores tou ormise ena thiliko pitt bull xoris logo kai o dikos mou ekatse kai ekane moko…opote skeftika oti osoi lene oti ta skilia einai opos ta megaloseis exoun dikio…kiomos den exoun 100%.. mia mera perase apekso apo tin auli enas roumanos.ksipolitos, lathrometanastis…to skili dagkose ta kagkela ,kokkinisan ta matia tou kai prospathouse na skarfalosei.eimai sigouros oti an ebgene ekso , o roumanos tora tha itan parelthon. mia alli mera pali, to skili bgike ekso kata lathos.eno pote den peirakse allo skilo (poli asinithisto gia pitt bull), etoixe na tou tin pesoun 4 madroskila. eos tote otan tou ormousan aftos i den edine simasia i efeuge.ekeini tin mera trelathike omos.kokkinisan ta matia tou kai ta tsakise kai ta 4!

    thelo na sou po, kai ego pisteuo oti den iparxoun kaka skilia.oute skilia dolofonoi. merika skilia omos exoun mesa tous poli aneptigmeno to enstikto tou filaka kai den ksereis pote kai pos tha tous bgei….

    filika kostas

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #87035

    Κώστα κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι προκάλεσε την επιθετικότητα στον Ρουμάνο, ίσως η διαφορετική εμφάνιση του με την οποία δεν είχε εξοικιωθεί ο σκύλος σου. Όσο για τα 4 μαντρόσκυλα νομίζω πως είναι πιο εύκολο να μαντέψουμε. Ο φόβος. Όταν του την “έπεφτε” ένα μεμονομένο αδιαφορούσε ή υποχωρούσε προσφέροντας την περιοχή στον άλλο. Όταν βρέθηκε με τα 4 και δεν έβρισκε τρόπο διαφυγής, αφού δεν θα αναποκρίθηκαν στα σήματα ηρεμίας που προφανώς τους έστειλε, τότε το ένστικτο αυτοσυντήρησης τον έκανε να επιτεθεί. Το οτι τα “τσάκισε” οφείλεται στην φυλή του.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #87044

    Ναι φίλε Γιάννη, πολύ πιθανόν να έγιναν έτσι όπως τα λες. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι τα σκυλιά κατά την γνώμη μου δεν γέννιουνται “κακά” , ούτε γίνονται από τα αφεντικά τους… εγώ πιστεύω ότι μόνο ο συνδυασμός  και των 2 αυτών μπορεί να διαμορφώσει τον χαρακτήρα ενός σκύλου. Όπως και ενός ανθρώπου φυσικά…δηλαδή γονίδια και συμπεριφορά. Όχι μόνο το ένα ή μόνο το άλλο…

    ’ρα δεν μπορεί, κατά την γνώμη μου, να ισχυριστεί κάποιος ότι άμα πάρει ένα σκυλί, οποιασδήποτε ράτσας και το μεγαλώσει με αγάπη και ηρεμία, οτι το ζώο αυτό θα γίνει και ήρεμο…δεν ξέρουμε 100% τι θα γίνει γιατί όπως προείπα ο χαρακτήρας ενός σκύλου δεν εξαρτάται μόνο από το περιβάλλον του αλλά και από τα γονίδια του…

     

    Φιλικά Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #87063

    Ναι έτσι ακριβώς, συμβάλουν και τα δύο. Ένας από τους λόγους για την καθαροαιμία είναι και η πρόβλεψη (ως επι το πλείστον) του χαρακτήρα.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #87796

    Μιας και είναι γενική ερώτηση η παρακάτω…

    Με το χρονοδιάγραμμα  του λερώματος του σκύλου πως τα καταφέρνετε?

     Το να έχεις τον σκύλο σου ελεύθερο σε μεγάλη αυλή, ή σε οικόπεδο, νομίζω πως λίγο πολύ δεν υπάρχει τρομερό πρόβλημα. Τί γίνετε όμως όταν ο σκύλος μας είναι στην ταράτσα ελεύθερος ή στο μπαλκόνι?
     Με ποιους τρόπους μπορεί να λυθεί το θέμα του λερώματος? Ειδικά όταν ο ιδιοκτήτης είναι καθημερινά στη δουλειά του, δηλαδή δυσκολεύεται την καθημερινή βόλτα επί 4-5 φορές…
     Με ποιούς μηχανισμούς μπορεί ο σκύλος να μάθει να λερώνει στην συγκεκριμένη ώρα του στην βόλτα? Με ποιους μηχανισμούς μπορεί ο σκύλος να μάθει να ΜΗΝ λερώνει για μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι την ώρα της βόλτας?

     

     

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 187 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων