Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 187 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #87800

    BillCentro, πολλοί δυσκολεύονται με αυτό το ζήτημα αλλά νομίζω ότι είναι σχετικά εύκολο να μάθεις τον σκύλο σου να λερώνει έξω.  Αν μάλιστα θέλεις μπορείς να τον μάθεις να λερώνει και κατ’εντολή.  Πες μου την ηλικία του σκύλου και τις ώρες που μπορείς να τον βγάζεις και μετά μπορούμε να φτιάξουμε ένα πρόγραμμα που να σε βολεύει, αρκεί να μη μου πεις και εσύ εκείνο το φοβερό: «Μπορεί να μάθει να τα κάνει σε κουτάκι με άμμο;» 


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #87803

    Οι ώρες είναι πρωϊνές (07:00 – 08:30) και βραδυνές (22:00 – …) 
    Ηλικία 20 μηνών
    Ελεύθερος στην ταράτσα..
    Αποκλειστικά και μόνο ξηρά τροφή.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    326
    cougar στις #87820

    BillCentro, από τις 7.00 μέχρι τις 22.00 είναι 15 ώρες. 15 ώρες είναι πολλές για να «κρατηθεί» ένα σκυλί, όχι ότι δεν μπορεί να το μάθει απλά κάτι τέτοιο θα φέρει προβλήματα στο μέλλον.  Προβλήματα με τα νεφρά την ουροδόχο κύστη ακόμα και προστάτη. 8 με 10 ώρες είναι μια πιο λογική απαίτηση.

    Η εκπαίδευση για την «τουαλέτα» βασίζετε σε δύο πράγματα: 1. σταθερές ώρες που το σκυλί παίρνει τροφή και νερό (πράγμα που σημαίνει όχι ελεύθερο νερό και φαγητό μέχρι να τελειώσει η εκπαίδευση), 2. το γεγονός ότι εκεί που κοιμάται ή κάθετε δεν λερώνει.

     

    Θα χρειαστείς για την εκπαίδευση ένα κλουβί μεταφοράς τόσο μεγάλο όσο να χωράει το σκυλί να καθίσει να ξαπλώσει και να γυρίσει γύρω από τον εαυτό του.

    Καλό είναι να αρχίσεις την εκπαίδευση του ένα σαββατοκύριακο που θα είσαι σπίτι.

    Την Παρασκευή του αφήνεις νερό μέχρι τις 8.00 το βράδυ μετά αφαιρείς το νερό και δεν πίνει καθόλου μέχρι την άλλη μέρα το πρωί. 

    Στις 12.00 και εφόσον έχει λερώσει τον κλείνεις στο κλουβί. 

    Την άλλη μέρα στις 7.00 το πρωί του δίνεις νερό και φαγητό (είσαι πάντα δίπλα του και τον έχεις με το λουρί) αφού φάει τον κατεβάζεις στο δρόμο. 

    Επιλέγεις ένα συγκεκριμένο σημείο που θέλεις να λερώνει και περιμένεις εκεί όσο χρειαστεί.  Δεν κάνεις βόλτα γιατί τότε το σκυλί δεν θα καταλάβει τι θέλεις απλά στέκεσαι σε ένα σημείο και τον αφήνεις να μυρίζει γύρω γύρω. 

    Την ώρα που λερώνει μπορείς να αρχίσεις να επαναλαμβάνεις μια λέξη (εγώ λέω «τέλειωνε») μόλις τελειώσει τον επιβραβεύεις λεκτικά αλλά και με μια λιχουδιά (αν έχεις κάτι από το φαγητό που έχει μείνει είναι τέλεια αν όχι 1-2 κροκέτες από το φαγητό του). 

    Αν δεν λερώσει μέσα σε 15’ λεπτά γυρίζεις πίσω και τον βάζεις πάλι στο κλουβί για ένα τέταρτο και μετά επαναλαμβάνεις την διαδικασία, αλλιώς αν έχει λερώσει δηλαδή το αφήνεις μέσα στο κλουβί για 5-6 ώρες μετά τον ελευθερώνεις του προσφέρεις νερό και τον βγάζεις πάλι βόλτα στο ίδιο σημείο που είχε λερώσει την πρώτη φορά και επαναλαμβάνεις αυτά που σου είπα πριν.  Αφού λερώσει τον βάζεις πάλι στο κλουβί.

    Στις 6.00 το απόγευμα του προσφέρεις φαγητό και νερό πάλι είσαι δίπλα του και τον έχεις με το λουρί έτοιμο για να φύγετε στο λέω αυτό γιατί ένα δευτερόλεπτο να τον χάσεις από τα μάτια σου αυτός θα λερώσει εκεί που ξέρει για 20 μήνες τώρα. Μη σε κουράζω η διαδικασία είναι η ίδια.  Σε συγκεκριμένο σημείο και την ώρα που λερώνει την εντολή που θέλεις να μάθει για αυτή την δουλειά. Πάλι στο κλουβί όταν γυρίσεις και μια τελευταία βόλτα αφού πρώτα του προσφέρεις νερό στις 12.00.  Επαναλαμβάνεις το ίδιο και την Κυριακή.

     

    Αυτή η διαδικασία είναι η καλύτερη για να μάθεις το σκυλί να λερώνει έξω στην αρχή οι ώρες είναι λίγες και σταδιακά τις αυξάνεις αν το ακολουθήσεις σε 1 εβδομάδα το πολύ το σκυλί θα έχει καταλάβει τι θέλεις.  Οπότε και δεν θα χρειάζεται να το περιορίζεις στο κλουβί.

    Αγόρασε από κάποιο petshop καθαριστικό με ένζυμα και κάνε την ταράτσα για να φύγει η μυρωδιά. Ζήτα από κάποιο δικό σου να σε βοηθήσει έτσι ώστε το σκυλί να βγαίνει 3 φορές την ημέρα.  Αν δεν έχεις κλουβί απλά δέσε τον με κοντό λουρί γύρω στο 1,20-1,50 μέτρα κοντά στο σπιτάκι του για να μη λερώσει.

     

    Ελπίζω να σε βοήθησα.  Καλή επιτυχία!

     

    Υ.Γ. Δεν πρέπει να μειώσεις το νερό που πίνει την ημέρα απλά να ελέγχεις τις ώρες που πίνει για να μπορέσεις να τον βγάλεις μετά βόλτα.  Καλό θα ήταν να αρχίζεις τώρα που ο καιρός δεν είναι τόσο ζεστός και μπορείς να τον αφήσεις χωρίς νερό ελεύθερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #87876

     Έχει μεγάλο ενδιαφέρον το πόσες και πώς μπορούμε να μάθουμε στον σκύλο μας να εκτελεί κάποιες «ιδιαίτερες» εντολές. Για παράδειγμα να κάνει τούμπα, να μπορεί να μένει όρθιος, απόρτ, κλπ…
     Όλες αυτές οι εντολές δεν έχουν να κάνουν με την καταπόνηση και την βαρβαρότητα απέναντι στον σκύλο μας, απεναντίας είναι και ένας επιπλέον τρόπος για να περνάμε αρκετά ευχάριστα μαθαίνοντας ο ένας τον άλλον .

     

     Έχει ασχοληθεί κανένας?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    211
    Μπρετον στις #87886

    Ακουγεται πολυ ενδιαφερον… Χτες η αδερφη μου μου ειπε μεταξυ σοβαρου και αστειου να μαθω στην σκυλα μου να φερνει διαφορα αντικειμενα. Της απαντησα οτι, ο,τι της δειξω θα το φερει (χωρις να εχω δοκιμασει ποτε να μου φερει κατι εκτος απο τα αντικειμενα του απορτ). Η αδερφη μου δεν με πιστεψε. Αφησα λοιπον το κινητο μου στο πατωμα, φωναξα την μικρη, της εδειξα το κινητο και της εδωσα απορτ. Πηγε, το πηρε στο στομα της και μου το εφερε στο χερι αμεσως. Σημειωτεων οτι τα αντικειμενα του απορτ δεν εχω καταφερει να μου τα δεινει στο χερι. Απορησα πως και μου εφερε στο χερι το κινητο. Ολο αυτο βεβαια ειναι μονο μια διαφορετικη εφαρμογη του απορτ. Δεν εχει καμια σχεση με το να μαθεις τον σκυλο να κανει τουμπες. Ειμαι περιεργος ομως να μαθω πως διδασκεται κατι τετοιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #87952

    Να προσθέσω μερικά στο θέμα «τουαλέτας»που τόσο αναλυτικά έγραψε η Cougar.

    -Το σημείο που επιλέγουμε για τουαλέτα δεν πρέπει να απέχει πολύ από το σπίτι μας.

    – Στο σημείο της «τουαλέτας» βάζουμε μερικές εφημερίδες εμποτισμένες από τα ούρα του και τις πλακώνουμε με πέτρες για να μη τις πάρει ο αέρας.

    -Όταν ο σκύλος «τελειώσει» δεν γυρνάμε σπίτι και στο κλουβί αλλά τότε αρχίζουμε την βόλτα, έτσι ο σκύλος θα συγκεντρώνεται για να τελειώνει μία ώρα αρχύτερα για να ευχαριστηθεί την βόλτα του.

    -Ένα «τροχάδην» μέχρι την τουαλέτα (πάντα με το λουρί) ενεργοποιεί το έντερο, προκαλεί συσπάσεις και έτσι η αφόδευση γίνεται πιο σύντομα.

    -Μερικοί σκύλοι δεν θέλουν να λερώσουν όταν είναι κοντά τα αφεντικά τους, χρησιμοποιείστε πασαλάκι για να στερεώσετε τον οδηγό και εσείς από μία απόσταση 5-6 μέτρων επαναλαμβάνεται την λέξη κλειδί.

    -Μερικοί προτιμούν τσιμέντο (έτσι έχουν μάθει) άλλοι χώμα ή χόρτα. Μέχρι να μάθουν την λέξη κλειδί βοηθείστε με την σωστή επιλογή εδάφους.

     

    Τέλος θα ήθελα να πω πως αν ο εκτροφέας είχε κάνει την δουλειά του όπως έπρεπε (house training), κατά μεγάλο ποσοστό (μέχρι 4 μηνών δεν ελέγχει πλήρως τους σφικτήρες μύες) ο σκύλος από κουτάβι δεν θα λέρωνε μέσα. Ο νέος ιδιοκτήτης δεν θα είχε να του μάθει που να μη λερώνει, αλλά να του υποδείξει που να λερώνει. ΄

    Φιλικά

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #88107

    Να συμπληρώσω το εξής:

    Μεγάλο ρόλο παίζει και η προκαθορισμένη ώρα φαγητού & βόλτας για λέρωμα.
    Πρέπει οι ώρες φαγητού & οι ώρες βόλτας για λέρωμα, να είναι σταθερές… Σε όποιο βαθμό αυτό μπορεί να γίνει…
    _____________________

    Kalliston Hellas….

    Τέλος θα ήθελα να πω πως αν ο εκτροφέας είχε κάνει την δουλειά του όπως έπρεπε (house training), κατά μεγάλο ποσοστό (μέχρι 4 μηνών δεν ελέγχει πλήρως τους σφικτήρες μύες) ο σκύλος από κουτάβι δεν θα λέρωνε μέσα. Ο νέος ιδιοκτήτης δεν θα είχε να του μάθει που να μη λερώνει, αλλά να του υποδείξει που να λερώνει. ΄

    Φιλικά

    !!!!!!!!!!!!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #346253

    • Υπουργική απόφαση Υ1/β 2000 – 1995, άρθρο 17.

    «Επιτρέπεται η διατήρηση σε μια κατοικία μόνον ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γάτων». Η απόφαση αυτή έλυσε τα χέρια όλων των ζωόφιλων με προβλήματα συγκατοίκησης, καθώς υπερισχύει του κανονισμού της πολυκατοικίας. Αν δηλαδή, ο κανονισμός απαγορεύει τα ζώα στα διαμερίσματα, απλώς αναφέρετε την απόφαση και το ζήτημα τελειώνει εδώ. Εκτός κι αν…

    •Διατηρείτε σε μόνιμη βάση το σκύλο σας
    σε ανοιχτούς ή κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας ή της μονοκατοικίας σας (μπαλκόνια, ταράτσες, φωταγωγούς κ.λπ.). Η ίδια απόφαση το απαγορεύει ρητά και προβλέπει μάλιστα απομάκρυνση του ζώου, αν δεν συμμορφωθείτε, από την Υγειονομική Υπηρεσία -παρουσία εισαγγελέα- και παράδοσή του σε φιλοζωικά σωματεία ή συλλόγους.

    •Στη βόλτα, ο νόμος υποχρεώνει τους ιδιοκτήτες σκύλων «να τον κρατάνε δεμένο και να βρίσκονται σε μικρή απόσταση από αυτόν». Εξαιρούνται τα τσομπανόσκυλα και τα κυνηγόσκυλα, «εν ώρα υπηρεσίας». Αν, συνεπώς, αρχίσετε να βελάζετε την ώρα που σας πιάσουν επ’ αυτοφώρω να βολτάρετε με το σκύλο σας ελεύθερο κι ωραίο, ίσως έχετε ελπίδες. Α, ναι! Είστε επίσης υπεύθυνος για την απομάκρυνση των ακαθαρσιών του σκύλου σας ώστε να μη δημουργείτε εστίες μόλυνσης στον περιβάλλοντα χώρο. Ξέρετε τι σημαίνει αυτό…


    • Πάτε διακοπές με το σκύλο σας μαζί;
    Ο νόμος φροντίζει να ενισχύσει τους δεσμούς σας με τον αγαπημένο σας σύντροφο. Απαγορεύει την παρουσία του στις καμπίνες των επιβατικών πλοίων και επιβάλλει τη μεταφορά του σε «ειδικά διαμορφωμένο χώρο» που πρέπει να έχουν όλα τα σκάφη άνω των 25 μέτρων (κανονισμός 24.3.95, άρθρο 13). Ο «ειδικός» αυτός χώρος βρίσκεται σε κάποιο σημείο που δεν προστατεύεται καν από τον ήλιο, δίπλα στην τσιμινιέρα, και περιέχει κλουβιά όπου μπορείτε να δοκιμάσετε τις ανοχές του σκύλου σας στην απομόνωση, στη βρώμα, στην αφυδάτωση και σε άλλες κακουχίες. Κατ’ εξαίρεσιν επιτρέπει την παρουσία μικρόσωμων ζώων στους χώρους ενδιαίτησης των επιβατών, αλλά το «μικρό» και το «μεγάλο» είναι ζητήματα ερμηνείας και φιλοζωίας.

    • Φτάσατε στον προορισμό σας.
    Και ο ξενοδόχος σάς διαβεβαιώνει ότι ο σκύλος σας είναι καλοδεχούμενος. Δυστυχώς λογαριάζει χωρίς τον ξενοδόχο – νομοθέτη: Αναγκαστικός νόμος 1108 – 1938 (τόσο σύγχρονος!): «Απαγορεύεται να γίνονται δεκτοί εις τα ξενοδοχεία πελάται συνοδευόμενοι υπό κυνών ή άλλων κατοικιδίων ζώων, εκτός εάν το ξενοδοχείον διαθέτη ειδικόν διαμέρισμα διά κατοικίδια ζώα». Αν ο διπλανός σας διαμαρτυρηθεί για τον σκύλο σας, ο καλός ξενοδόχος είναι υποχρεωμένος να σας ζητήσει να πάτε αλλού. Μην τα βάλετε με τον ίδιον. Ο Μεταξάς -όπως οι περισσότεροι δικτάτορες- αγαπούσε τις γάτες…

    • Επίσης απαγορεύεται η παρουσία σκύλων
    στις οργανωμένες παραλίες. Αυτό θα σας το πουν όλοι οι μαγαζάτορες που φοβούνται ότι ο σκύλος σας θα τρομάξει τους πελάτες τους από το αυθαίρετο beach bar που έστησαν στον αιγιαλό. Μόνο που «οργανωμένες παραλίες» είναι οι πλαζ του ΕΟΤ και ελάχιστες άλλες με εισιτήριο και συγκεκριμένες εγκαταστάσεις (λουτήρες, τουαλέτες, αποδυτήρια κ.λπ.). Οπότε αγνοήστε τον ίδιο, αλλά και το όργανο της τάξης που θα κληθεί για να σας συμμορφώσει. Ο νόμος είναι νόμος και πρώτοι απ’ όλους πρέπει να τον γνωρίζουν οι επιφορτισμένοι με την τήρησή του…

    • Διάφοροι άλλοι νόμοι
    (όπως ο νόμος «γίγαντας» 1197/81) απαγορεύουν το βασανισμό όλων των ζώων, επιβάλλουν την καταγραφή του σκύλου σας μέσα στις πρώτες οκτώ εβδομάδες από τη γέννησή του «στον αρμόδιο φορέα», απαγορεύουν τη χρησιμοποίηση ζώων σε κυνομαχίες, αποθαρρύνουν τις εγκυμοσύνες και την αναπαραγωγή εφόσον τα κουτάβια δεν μπορούν να διατεθούν σε νέους ιδιοκτήτες. Ακόμα, απαγορεύουν την αναπαραγωγή για εμπορικούς σκοπούς σε όσους δεν έχουν άδεια εκτροφέα από τη Νομαρχία, επιβάλλουν τον εμβολιασμό κατά της λύσσας (που έχει εξαφανιστεί από την Ελλάδα εδώ και 57 χρόνια) και προάγουν τη ζωοφιλία στο περίφημο άρθρο 9, επιφορτίζοντας με το σκοπό αυτόν τις «αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου Γεωργίας», που οργανώνει -θεωρητικά- σεμινάρια και προγράμματα πληροφόρησης σε Δήμους, Κοινότητες, σχολεία και ΜΜΕ.

    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_article…11/2003_1281474

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    kathiki στις #346284


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από BillCentro στίς 13 Aπρίλιος 2007


     Έχει μεγάλο ενδιαφέρον το πόσες και πώς μπορούμε να μάθουμε στον σκύλο μας να εκτελεί κάποιες «ιδιαίτερες» εντολές. Για παράδειγμα να κάνει τούμπα, να μπορεί να μένει όρθιος, απόρτ, κλπ…
     Όλες αυτές οι εντολές δεν έχουν να κάνουν με την καταπόνηση και την βαρβαρότητα απέναντι στον σκύλο μας, απεναντίας είναι και ένας επιπλέον τρόπος για να περνάμε αρκετά ευχάριστα μαθαίνοντας ο ένας τον άλλον .

     

     Έχει ασχοληθεί κανένας?


    [/indent]Πέρυσι το καλοκαίρι είχα μάθει στον σκύλο που έχουν οι παππούδες μου στο χωριό να τους φέρνει τα ξύλα για  τη σόμπα (φυσικά ένα κάθε φορά ) .Ο πιο σωστός  τρόπος κατά την γνώμη μου είναι η εκπαίδευση να γίνει χωρίς βαρβαρότητες κ.λ.π. και πιστεύω πως αυτός ο τρόπος έχει και καλύτερα αποτελέσματα .Αλλά στην εκπαίδευση θα πρέπει να υπάρχει και τιμωρία όταν ο σκύλος ξέρει την εντολή και δεν την εκτελεί αρκεί αυτή η τιμωρία να μην πληγώνει τον σκύλο(ούτε σωματικά ούτε ψυχικά) ,γιατί ο σωστά εκπαιδευμένος σκύλος θα πρέπει να υπακούει συνέχεια και όχι όποτε θέλει αυτός .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #91273

    “Θέλουμε να επιβιώσουμε”…

    … φέρεται να φωνάζουν τα σκυλάκια στη Νότια Κορέα καθώς το κρέας τους χρησιμοποιείται στα εστιατόρια!! Ακτιβιστές που προσαπίζονται τα δικαιώματα των ζώων οργάνωσαν μία διαμαρτυρία μπαίνοντας σε κλουβιά, ενάντια στη βρώση του κρέατος των σκύλων. Διότι πολλοί είναι νοτιο – κορεάτες που τρώνε σκυλίσιο κρέας πιστεύοντας ότι τους καλοκαιρινούς μήνες τους βοηθά να έχουν αντοχή στη ζέστη, ζωτικότητα και… αρρενωπότητα

    http://www.ethnos.gr/summarytwocol.asp?cat…mp;pubid=122717

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1528
    BillCentro στις #362602

    εχει αρκετο καιρο να γραφτει καποιο θεμα εδώ.. ;)

    Βλέποντας πολλούς γνωστούς κυνηγούς και την συμπεριφορά τους στο κυνήγι με τον σκύλο τους, προέκυψε μια ερώτηση…Τι κάνετε με τον σκύλο σας σε ώρες, ημέρες περίοδο εκτός κυνηγιού?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #362658

    εχει αρκετο καιρο να γραφτει καποιο θεμα εδώ.. ;)

    Βλέποντας πολλούς γνωστούς κυνηγούς και την συμπεριφορά τους στο κυνήγι με τον σκύλο τους, προέκυψε μια ερώτηση…Τι κάνετε με τον σκύλο σας σε ώρες, ημέρες περίοδο εκτός κυνηγιού?


    Άντε λοιπόν διεύρυνε το θέμα….

    Εσύ το έχεις ανοίξει.
    Και είναι και πολύ ωραίο …. ίσως αλλάξουμε και μυαλά.

    Βλέποντας πολλούς γνωστούς κυνηγούς και την συμπεριφορά τους στο κυνήγι με τον σκύλο τους ….
    Τι εννοείς ?
    Έχεις εντοπίσει κάτι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1301
    ximikos00 στις #125162

    Αγκαλίές χάδια μάσες ξάπλες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #362672

    Τα παντα ολα κανουμε εκτος κυνηγιου…αραγμα.. ελευθερα ολη μερα στον κηπο..[οπως παντα]..παιχνιδια μπανακια στη θαλασσα.. βολτες.. η αγκαλιες ειναι φουλ σεζον..διακοπες παρεουλα στο χωριο…κανα τρεξιμο για να μην σκουριασουν..που δεν σκουριαζουν ποτε..απλα γιατι τα σκυλια μου την αλυσιδα την φορανε βια 10 φωρες το χρονο στο λαιμο και αυτο μονο στο χωριο γιατι εχω γκρινια απο την
    μανα μου για τον κηπο της :rolleyes:

    ΥΣ
    Και καθε δευτερο σαββατο τους δινω λεφτα και βγαινουν εξω μονα τους για γκομενες… ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #125169

    D O G 'S L I F E ! ! ! ! !

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 187 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων