ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    theoravio στις #28510

    ΠΟΙΑ ΝΟΜΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΝΝΗ?ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΤΣΟΚ?ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΕΛΕΙΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΑΛΙΑ REMIGTON ΜΕ ΑΣΠΡΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ IMPERIAL.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    35
    ΤΑΜΠΙ στις #87056

    ΦΙΛΕ ΤΗΕΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΓΝΩΜΗ.ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΑΝΗ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3 ΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΕΝΝΙΑΒΟΛΑ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΒΑΖΩ 70 ΠΟΝΤΟΥΣ ΚΑΝΗ ΤΗΣ FABARM 5 ASTRA ΚΑΙ 3ΒΟΛΑ-4ΒΟΛΑ.ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΧΩ 100% ΕΠΙΤΥΧΙΑ.ΚΑΝΕ ΔΟΚΙΜΕΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΟΥ.ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΚΜΗ.ΕΙΝΑΙ ΘΗΡΑΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΝΑ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙΣ ΚΑΛΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΜΟΛΥΒΙ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΘΗΛΩΣΕΙ.ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΤΕΣΤ.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ…ΤΟ RAVENIA TI EINAI?ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΡΑΒΕΝΗ?ΧΩΡΙΟ ΤΗΣ ΦΡΟΣΥΝΑΣ-ΗΠΕΙΡΟΣ?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #87087

    Πάνω δεξιά στη σελίδα του φόρουμ υπάρχει το κουμπάκι “Αναζήτηση”. Βάζοντας τη λέξη γουρ, θα βρείς μερικά παρεμφερή θέματα που είχαν συζητηθεί στο παρελθόν όπως Αγριογούρουνα, Αγριογούρουνο, Γουρουνάδες, Γουρουνόσκυλα κλπ

    Διάβασε λοιπόν όλα αυτά τα θέματα και είναι πολύ πιθανό ότι θα σε καλύψουν. Αν όχι, στείλε σε ένα από αυτά, όποιο θεωρείς πιό σχετικό, το ερωτημά σου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    theoravio στις #87265

    ΦΙΛΕ ΤΑΜΠΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΙΑ BROWNING GOLD FUSION ΜΕ ΚΑΝΝΗ 71CM ΚΑΙ 3 ΑΣΤΕΡΙΑ ΡΙΧΝΩ 15ΒΟΛΑ REMIGTON 10ETIAΣ ΜΕ ΑΣΠΡΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ,ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΕΛΕΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΗΣΗ.ΕΝΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΠΟΥ ΧΤΥΠΗΣΑ ΦΕΤΟΣ ΤΟΥ ΕΡΙΞΑ ΣΤΑ 30 ΜΕΤΡΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΕΙΧΕ 4 ΜΠΑΛΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΚΟΣΚΙΝΟ ΟΠΟΤΕ Η ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ.ΕΤΣΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΡΙΧΝΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ Η ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΠΑΕΙ ΣΑΝ ΜΟΝΟΒΟΛΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ.ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΡΑΒΕΝΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΑΛΠΑΚΙ Α ΞΕΡΕΙΣ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    pontioskkk στις #109288

    Tι γινεται ρε παιδια με τα γουρουνια? κανεις γουρουνας να μας πει πανω κατω τι παιζει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    Kapitalas στις #350765

    Έμαθα κάποια εξοργιστικά πράγματα για γουρουνοπαρέες στην Θεσπρωτία!
    Μια παρέα σκότωσε 4, η δεύτερη 6 και η τρίτη 12!!!!! :P

    Ουτε λογος για θυροφιλακη!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    Evan στις #109304

    Καλημέρα συνάδελφοι!

    Άρχισε επιτέλους το "γουρουνάκι".Καταρχήν, μιλάμε για Πελοπόννησο και πιο συγκεκριμένα για Αρκαδία και Κορινθία!Λοιπόν το Σάββατο τίποτα.Μία ψιλοέβρεχε μία σταμάταγε(κολοκύθια βροχή δηλαδή),να μπούμε να μην μπούμε;Τελικά μπήκαμε για μια τυφλή παγάνα,σήκωσε η σκύλα ένα μικρό το οποίο όμως έφυγε ανάποδα και μας την έκανε.

    Την Κυριακή βρίσκουμε τον ντορό από ένα κοπαδάκι ,πιάνουμε καρτέρια και αμολάμε τα σκυλιά. Σε μηδέν χρόνο τα σηκώνουνε.Τα γουρούνια σπάνε,άλλα κυνηγάει η σκύλα άλλα το αρσενικό. Την ώρα που πλησιάζουν τα καρτέρια…φωνές;;;;Ήταν ένα λαγάς που είχε χάσει τα σκυλιά του και ακούγοντας τα δικά μας αρχίζει να φωνάζει "…εδώ,εδώ…" και ρίχνει και κανα δυο τουφεκιές(τι να του πεις του μλκ, μας είχε δει που μπαίναμε και του είπαμε αν τα δούμε θα τον πάρουμε τηλ.,έγραφε στα λουράκια από ότι μας είπε).Τα γουρούνια που να βγουν στα καρτέρια,τελικά ανεβαίνουν κόντρα στο βουνό και την κάνουν.
    Στο μεταξύ μια γουρούνα με μικρά(ζόρικα τα μικρά,20αρια καθαρά περίπου) βγαίνει "μουγκά" στον πατέρα μου,του βγήκε αρκετά άσχημα.Με το που βγάζει την μουρή παίρνει στροφή και γυρίζει(μάλλον τον μύρισε),ξέχασα να σας πω ότι δεν έβλεπες στα 10 μέτρα από την ομίχλη,τρέχει ο πατέρας μου και προλαβαίνει και ρίχνει μια τουφεκιά από πίσω στα μικρά χωρίς επιτυχία.Πάμε εκεί,οι παγανιέρηδες, να μας δείξει που τουφέκισε,πράγματι πολύ δύσκολη τουφεκιά.Κοιτάμε και…αίματα.Τα σκυλιά χαμένα,κυνηγάνε τα άλλα γουρούνια,οπότε αρχίζουμε την ιχνηλασία μόνοι μας.

    Εδώ αίματα, εκεί χνάρια ,παρακάτω πάλι αίμα έχουμε κανά μισάωρο που ψάχνουμε.Τώρα είναι το καλό.Τα γουρουνάκια μπερδεμένα από την τουφεκιά του πατέρα μου και από τις τουφεκιές της παγάνας είχαν πάει καμιά εκατοστή μέτρα και είχαν πιάσει πάλι!!!Εκεί λοιπόν που ψάχνουμε ,τα σηκώνει ένας από μας με τα πόδια;;;Ναι,ναι σαν μπεκάτσες!!!Προλαβαίνει ένας τρέχει πιο μπροστά,ταυτόχρονα γεμίζει(ήμασταν 4 άτομα ,στο πυκνό,πολύ κοντά και ψάχναμε τα αίματα,γι'αυτό και είχαμε αδειάσει τις θαλάμες,μην έχουμε και κανένα ατύχημα) και ρίχνει 3 μπηχτές χωρίς επιτυχία.Τα γουρουνάκια,4 τον αριθμό,πεταγόντουσαν σαν τσίχλες σε τραβέρσα!
    Εν τω μεταξύ η ώρα έχει περάσει,έχει αρχίσει και ψιχαλίζει,εμείς είμαστε ήδη μούσκεμα από τα κλαριά και αφού και τα σκυλιά τα πιάσανε, αποφασίζουμε και σταματάμε.

    Απολογισμός :έγινε ένα πολύ ωραίο κυνήγι,αλλά ήμασταν άτυχοι.Δεν πειράζει έτσι είναι το κυνήγι.Το επόμενο Σ/Κ ελπίζω να είμαστε πιο τυχεροί.Στη συνέχεια πέσαμε όλοι στο κυνήγι…της ταβέρνας.Η μέρα ήταν ό,τι έπρεπε για βραστό!

    Συγνώμη αν σας κούρασα
    Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #350768

    Καλημέρα συνάδελφοι!

    Άρχισε επιτέλους το "γουρουνάκι".Καταρχήν, μιλάμε για Πελοπόννησο και πιο συγκεκριμένα για Αρκαδία και Κορινθία!Λοιπόν το Σάββατο τίποτα.Μία ψιλοέβρεχε μία σταμάταγε(κολοκύθια βροχή δηλαδή),να μπούμε να μην μπούμε;Τελικά μπήκαμε για μια τυφλή παγάνα,σήκωσε η σκύλα ένα μικρό το οποίο όμως έφυγε ανάποδα και μας την έκανε.

    Την Κυριακή βρίσκουμε τον ντορό από ένα κοπαδάκι ,πιάνουμε καρτέρια και αμολάμε τα σκυλιά. Σε μηδέν χρόνο τα σηκώνουνε.Τα γουρούνια σπάνε,άλλα κυνηγάει η σκύλα άλλα το αρσενικό. Την ώρα που πλησιάζουν τα καρτέρια…φωνές;;;;Ήταν ένα λαγάς που είχε χάσει τα σκυλιά του και ακούγοντας τα δικά μας αρχίζει να φωνάζει "…εδώ,εδώ…" και ρίχνει και κανα δυο τουφεκιές(τι να του πεις του μλκ, μας είχε δει που μπαίναμε και του είπαμε αν τα δούμε θα τον πάρουμε τηλ.,έγραφε στα λουράκια από ότι μας είπε).Τα γουρούνια που να βγουν στα καρτέρια,τελικά ανεβαίνουν κόντρα στο βουνό και την κάνουν.
    Στο μεταξύ μια γουρούνα με μικρά(ζόρικα τα μικρά,20αρια καθαρά περίπου) βγαίνει "μουγκά" στον πατέρα μου,του βγήκε αρκετά άσχημα.Με το που βγάζει την μουρή παίρνει στροφή και γυρίζει(μάλλον τον μύρισε),ξέχασα να σας πω ότι δεν έβλεπες στα 10 μέτρα από την ομίχλη,τρέχει ο πατέρας μου και προλαβαίνει και ρίχνει μια τουφεκιά από πίσω στα μικρά χωρίς επιτυχία.Πάμε εκεί,οι παγανιέρηδες, να μας δείξει που τουφέκισε,πράγματι πολύ δύσκολη τουφεκιά.Κοιτάμε και…αίματα.Τα σκυλιά χαμένα,κυνηγάνε τα άλλα γουρούνια,οπότε αρχίζουμε την ιχνηλασία μόνοι μας.

    Εδώ αίματα, εκεί χνάρια ,παρακάτω πάλι αίμα έχουμε κανά μισάωρο που ψάχνουμε.Τώρα είναι το καλό.Τα γουρουνάκια μπερδεμένα από την τουφεκιά του πατέρα μου και από τις τουφεκιές της παγάνας είχαν πάει καμιά εκατοστή μέτρα και είχαν πιάσει πάλι!!!Εκεί λοιπόν που ψάχνουμε ,τα σηκώνει ένας από μας με τα πόδια;;;Ναι,ναι σαν μπεκάτσες!!!Προλαβαίνει ένας τρέχει πιο μπροστά,ταυτόχρονα γεμίζει(ήμασταν 4 άτομα ,στο πυκνό,πολύ κοντά και ψάχναμε τα αίματα,γι'αυτό και είχαμε αδειάσει τις θαλάμες,μην έχουμε και κανένα ατύχημα) και ρίχνει 3 μπηχτές χωρίς επιτυχία.Τα γουρουνάκια,4 τον αριθμό,πεταγόντουσαν σαν τσίχλες σε τραβέρσα!
    Εν τω μεταξύ η ώρα έχει περάσει,έχει αρχίσει και ψιχαλίζει,εμείς είμαστε ήδη μούσκεμα από τα κλαριά και αφού και τα σκυλιά τα πιάσανε, αποφασίζουμε και σταματάμε.

    Απολογισμός :έγινε ένα πολύ ωραίο κυνήγι,αλλά ήμασταν άτυχοι.Δεν πειράζει έτσι είναι το κυνήγι.Το επόμενο Σ/Κ ελπίζω να είμαστε πιο τυχεροί.Στη συνέχεια πέσαμε όλοι στο κυνήγι…της ταβέρνας.Η μέρα ήταν ό,τι έπρεπε για βραστό!

    Συγνώμη αν σας κούρασα
    Βαγγέλης

    Τελικά πόσα ήταν ο απολογισμός (στο χέρι); Γιατί διάβασα για αίματα κλπ αλλά δεν κατάλαβα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #109309

    καπιταλα για πια φλωριαδα γραφεις απο κατω αιτωλοκαρνανιας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    Evan στις #109310

    Έχεις δίκιο leo,δεν εξήγησα καλά. Ο απολογισμός ήταν μηδέν στο χέρι. Το τραυματισμένο μάλλον το είχε πάρει ξυστά, πίσω στα ψαχνά.
    Αφού σηκώσαμε τα μικρά πάλι και μας φύγαν, συνεχίσαμε να ιχνηλατούμε τα αίματα για λίγο,τα οποία κόβανε σιγά σιγά.Από την πορεία του(ανοδική στο βουνό, από ένα σημείο και μετά) δε φαινόταν πολύ τραυματισμένο.Πιστεύω θα αντέξει,μακάρι κιόλας γιατί είναι κρίμα να ψοφήσει στο βουνό έτσι.

    Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    Kapitalas στις #350770

    καπιταλα για πια φλωριαδα γραφεις απο κατω αιτωλοκαρνανιας.

    Ναι φίλε, και από όσο ξέρω δεν υπάρχει άλλη Φλωριάδα στην Ελλάδα.
    Και συγκεκριμένα Χρυσοπηγή Φλωριάδος.
    Κοντοχωριανός;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    Kapitalas στις #350771

    καπιταλα για πια φλωριαδα γραφεις απο κατω αιτωλοκαρνανιας.

    Ναι φίλε, και από όσο ξέρω δεν υπάρχει άλλη Φλωριάδα στην Ελλάδα.
    Και συγκεκριμένα Χρυσοπηγή Φλωριάδος.
    Κοντοχωριανός;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #350772

    Πιστεύω θα αντέξει,μακάρι κιόλας γιατί είναι κρίμα να ψοφήσει στο βουνό έτσι.

    Εκεί το πήγαινα Βαγγέλη. Δεν είναι τσίχλες για να τα χάνουμε λαβωμένα. Εγώ ένα πρασινοκέφαλο έχασα λαβωμένο τις προάλλες, κι ακόμα να το χωνέψω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    Evan στις #109313

    Έχεις δίκιο,leo,συμφωνώ.Εγώ και στις τσίχλες στεναχωριέμαι αν δεύγουν λαβωμένες.Αλλά είμαι αισιόδοξος για το γουρουνάκι, γιατί ο πατέρας μου έριξε μονόβολο.Αν το είχε πάρει καλά, θα το είχε περάσει "διαμπερές" και δεν θα γλύτωνε,άντε να πήγαινε 50 μέτρα πιο πέρα,αλλά θα είχε πολύ αίμα.Εμείς βλέπαμε μία στάλα εδώ,τρεις εκεί.Γιάυτό σου λέω μάλλον ίσα που το έξυσε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #109316

    [attachment=234:P9140004_1.jpg]Όχι μόνο να μην φεύγουν λαβωμένα, αλλά να μην φεύγουν καθόλου.
    Λευτέρης.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων