ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #109323

    απο την χελωνα ειμαι καπιταλα λιγο πιο πανω η μητερα μου απο φλωριαδα.18 οκτωμβρη θα ειμαι πανω στα μερη μας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    Kapitalas στις #350776

    απο την χελωνα ειμαι καπιταλα λιγο πιο πανω η μητερα μου απο φλωριαδα.18 οκτωμβρη θα ειμαι πανω στα μερη μας

    Εγώ θα είμαι πάνω 24 Οκτωβρίου με 2-3 Νοεμβρίου.
    Για φάσες και τσίχλες, να κανονίσουμε να βρεθούμε αν είσαι ακόμα πάνω εκείνη την περίοδο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #109325

    εγινε φιλε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #109329

    Λευτέρη, τελική μορφή; Παραγωγή;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    pontioskkk στις #350779

    Εκεί το πήγαινα Βαγγέλη. Δεν είναι τσίχλες για να τα χάνουμε λαβωμένα. Εγώ ένα πρασινοκέφαλο έχασα λαβωμένο τις προάλλες, κι ακόμα να το χωνέψω.

    Μεαλυτερη ντροπη δεν δεν υπαρχει απο το να μην μπορεις να βρεις το σκοτομενο θηραμα (σε ολα τα θηραματα) ας τις ξεχασουσουμε αυτες τις στιγμες και να ευχομαστε και να προσπαθουμε να μην συνβενουν αυτα… Θα παω το Σαββατοκυριακο προς την Ξανθη για γουρουνια απο οτι μου ειπαν ο θειος μου εχει μπολικα!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #109378

    Λεωνίδα,
    Η τελική μορφή του μονόβολου θα είναι όπως ακριβώς φαίνεται στη φωτογραφία.
    Το βάρος του είναι 550 grain (35.64 grams) και θα εμπεριέχεται σε πλαστικό κέλυφος (sabot) το οποίο θα απορίπτεται αμέσως μετά την έξοδό του από την κάνη.
    Υπολογίζω, το αργότερο, σε ένα μήνα να είναι έτοιμα τα καλούπια των πλαστικών. Η κατασκευή των μονόβολων έχει ήδη αρχίσει.
    Λευτέρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    Kapitalas στις #109386

    Από ποια εταιρία θα παράγετε; ‘Η είναι ιδιοκατασκευή;
    Θα μπορούμε να το προμηθευτούμε από κάπου;
    Στοιχεία και μετρήσεις έχουν γίνει για το τελικό φυσίγγιο (πιέσεις,ταχύτητα).
    Πάντος με την πρώτη ματιά μοιάζει εντυπωσιακά αεροδυναμικό, πρέπει να έχει πολύ μεγάλες ταχύτητες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #109433

    Kapitalas,
    Το μονόβολο θα παράγεται από την εταιρεία European Cartridge Unlimited και θα διατίθεται σαν σκέτο βλήμα για ιδιογόμωση από ιδιώτες καθώς και βιοτεχνίες – βιομηχανίες γομώσεως φυσιγγίων, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.
    Αυτό που προσφέρει ο συγκεκριμένος σχεδιασμός είναι, αυξημένη ακρίβεια, σταθεροποίηση κατά την πτήση και πολύ μεγάλη διάτρηση.
    Στην πραγματικότητα, λόγω σχεδιασμού και υλικού κατασκευής, μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε θηράματα πολύ μεγαλύτερα και πιο επικίνδυνα από τον αγριόχοιρο.
    Λευτέρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/08/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    Kapitalas στις #109471

    Άρα θα βγει στην αγορά το βλήμα αλλά από διάφορες μάρκες.
    Κάτι σαν το βλήμα BRENNEKE.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    Evan στις #109601

    Γεια χαρά σε όλους και καλή εβδομάδα!Που είστε ρε γουρουνάδες;Πώς πήγε το Σ/Κ;Λοιπόν εμείς κάναμε την αρχή την Κυριακή.
    Αφού κόψαμε το βουνό και τα βρήκαμε φρέσκα ,κάναμε μια παγάνα ,η οποία δεν κράτησε πάνω από 10 λεπτά και ένας καπράκος, 48 κιλά καθαρό κρέας(χωρίς κεφάλι,τομάρι και εντόσθια) στο τσιγγέλι!Όλα γίνανε αστραπιαία.Ο παγανιέρης ακολοθούσε τα χνάρια με την σκύλα δεμένη.Το γουρούνι ήταν τόσο κοντά, που η σκύλα το σταμπάριζε από την αλυσίδα.Την αμολάει,πάει καμιά 50αριά μέτρα στο πυκνό και αρχίζει τη στάμπα.Αμολάμε και τ'άλλα σκυλιά τα οποία τρέχουν αμέσως στη σκύλα.Στο μεταξύ ο παγανιέρης έχει πλησιάσει τόσο πολύ που το γουρούνι σηκώνεται στα 2 μέτρα από αυτόν,τόσο κοντά.Σηκώνει το όπλο,το σημαδεύει και…κλακ;;;Έγιναν όλα τόσο γρήγορα,που στη βιασύνη του δεν είχε γεμίσει.
    Ευτυχώς για μας,το γουρούνι βγήκε σ'ένα καρτέρι όπου με μια σφαίρα το καθάρισε.Ένας ωραίος κάπρος,υγιέστατος,παχύς με ωραίο κρέας και χωρίς παλιά τραύματα.Το ωραίο στην υπόθεση είναι ότι το παιδί που τουφέκισε,πρώτη φορά στη ζωή του έβλεπε γουρούνι(τυχερός ε;Και ψύχραιμος,μπαμ και κάτω!).
    Δυστυχώς το γουρούνι που σας έλεγα την προήγουμενη εβδομάδα,που τραυματίσαμε, το βρήκα το Σάββατο μέσα στο βουνό ψόφιο.Είχε πάει καμιά 300αριά μέτρα πιο πέρα και είχε πέσει μέσα σε κάτι πυκνά,αλλά το είχαν σύρει λίγο πιο πέρα στο καθαρό και το είχαν φάει(μάλλον αλεπούδες).Ήταν μια γουρουνίτσα περίπου 20 κιλά καθαρό κρέας,από ότι υπολόγισα με το μάτι.
    Κρίμα ρε γαμώτο.Καλύτερα να μας φεύγουν,παρά να πηγαίνουν έτσι.

    Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #110331

    <H1 class=articletopin>Τον πέρασε για αγριογούρουνο και τον πυροβόλησε στο κεφάλι</H1>12 Οκτωβρίου 2008, 19:55


    Σε τραγωδία παραλίγο να καταλήξει το αγαπημένο χόμπι επτά φίλων, που κυνηγούσαν αγριογούρουνα σε περιοχή του Ολύμπου.

    Γύρω στη 1:30 το μεσημέρι τα επτά άτομα βρίσκονταν σε μικρή απόσταση από το Μοναστήρι "Άγιος Διονύσιος" στο Λιτόχωρο. Ένας εκ των κυνηγών ηλικίας, 20 ετών, πέρασε για θήραμα τον 67 ετών φίλο του από τη Νέα Έφεσο Πιερίας, ο οποίος βρισκόταν πίσω από ένα θάμνο και τον πυροβόλησε.

    Τα σκάγια της καραμπίνας τραυμάτισαν σοβαρά στο κεφάλι τον άτυχο άνδρα, ο οποίος μεταφέρθηκε αρχικά στο νοσοκομείο της Κατερίνης και στη συνέχεια στο νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ της Θεσσαλονίκης, όπου νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση.

    Ο 20χρονος συνελήφθη και κρατείται στο Αστυνομικό τμήμα Λιτοχώρου

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #351359

    Λεωνίδα,
    Η τελική μορφή του μονόβολου θα είναι όπως ακριβώς φαίνεται στη φωτογραφία.
    Το βάρος του είναι 550 grain (35.64 grams) και θα εμπεριέχεται σε πλαστικό κέλυφος (sabot) το οποίο θα απορίπτεται αμέσως μετά την έξοδό του από την κάνη.
    Υπολογίζω, το αργότερο, σε ένα μήνα να είναι έτοιμα τα καλούπια των πλαστικών. Η κατασκευή των μονόβολων έχει ήδη αρχίσει.
    Λευτέρης.

    Καλημερα και καλη εβδομαδα
    εχω την εντυπωση παιδια οτι ειναι λιγο βαρυ το βλημα! στα 550 grain
    δοκιμασα στα 600grain της rotbaill και αμαν εκανε να βγει απο την καννη.
    και απο την αλλη βλεπω την αμερικανικη τεχνολογια REMINGTON-WINCHESTER να κατεβαζουν κατα πολυ τα grain π.χ 385 grain
    με φοβερες ταχυτητες και τρομερη διατρηση!!!δοκιμασμενα σε παγοκολονες!!

    ειμαι λατρης του μονοβολου εδω και παρα πολλα χρονια και αν ηταν στο χερι μου θα επετρεπα το κυνηγι του αγριοχοιρου μονο με μονοβολα!!ως επισης θα επετρεπα κυνηγητικες καννες ραβδωτες,στα δικανα μας-καραμπινες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    CTI 105 /ΤΕΟ στις #110393

    Η ΦΟΒΕΡΗ ΑΝΟΜΒΡΙΑ ΠΟΥ ΥΦΗΣΤΑΤΕ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΟΡΕΙΝΗΣ ΘΡΑΚΗΣ,ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΚΟΜΗ ΜΑΚΡΙΑ ΤΑ ΑΓΡΙΓΟΥΡΟΥΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΡΗ ΜΑΣ(ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΒΡΕΞΕΙ).ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΠΩΣ Ο ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΡΟΧΕΡΟΣ.ΜΗ ΒΡΗΣΚΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ,ΓΥΜΝΑΖΟΝΤΕ ΚΑΠΩΣ ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΕΣΤΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΖΑΡΚΑΔΙΑ.Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑ ΒΟΥΝΟ ΕΦΕΤΟΣ ΕΙΔΙΚΑ ΕΙΝΑΙ,ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ Τ Ρ Ο Μ Α Κ Τ Ι Κ Ο Σ.ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΘΗΣΗ ΣΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΜΕ ΚΑΜΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #110430

    ΜΑΝΟ,
    Το συγκεκριμένο μονόβολο θα έχει αρχική ταχύτητα γύρω στα 1500 π/δ. και είναι σχεδιασμένο για να γεμίζεται σε κάλυκες 76 χιλ.
    Τα επόμενα που θα ακολουθήσουν, στο ίδιο διαμέτρημα, θα έχουν βάρος 430-450 και 730-750 grain και θα είναι σχεδιασμένα για κάλυκες μήκους 70 και 89 χιλ. αντίστοιχα.
    Όλα είναι σχεδιασμένα να βάλλονται από λειόκανες κάνες.
    Τα ελαφριά βλήματα που αναφέρεις είναι σχεδιασμένα να βάλλονται από ραβδωτές κάνες. Επίσης η βασική τους χρήση είναι το κυνήγι του ελαφιού, ένα θήραμα που δεν απαιτεί ιδιαίτερα στιβαρή κατασκευή βλήματος. Η ταχύτητά τους είναι περίπου 1700 με 1900 π/δ. ακριβώς επειδή είναι ελαφριά (300-400 grain).
    Όσο για τη διάτρησή τους, θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω. Κάθε διογκούμενο βλήμα έχει μικρότερη διάτρηση από ένα συμπαγές. Όπως και ένα ελαφρύ βλήμα έχει μικρότερη διάτρηση από ένα βαρύ, όταν και τα δύο είναι σχεδιασμένα με τον ίδιο τρόπο, ακόμη και αν το ελαφρύ ξεκινάει με μεγαλύτερη ταχύτητα.
    Όταν θα έναι έτοιμα τα πλαστικά θα γίνουν δοκιμές ακρίβειας σε διάφορες αποστάσεις και διάτρησης και θα γνωστοποιήσω τα αποτελέσματα. Όποιος θέλει, μπορεί να πάρει μέρος στις δοκιμές όπως και να φέρει όποιο μονόβολο θέλει για συγκριτικό τεστ.
    Λευτέρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    387
    Chris_Edessa στις #110439

    Με πρόλαβε στην απάντηση ο Λευτέρης και βέβαια συμφωνώ και επαυξάνω. Εγώ δεν θα πήγαινα για γουρούνια με βλήμα που έχει βάρος 25γρ. Να βγει λέει κανά καπρί 100 + κιλά και να έχεις το Remington το διαστελόμενο των 385gr. Ούτε στον χειρότερο εφιάλτη μου. Τι ιστό να διατρήσει και τι κόκκαλα να σπάσει σε σχέση με τα solid 36 ή 39γρ ? Η Αμερικάνοι έχουν στο μυαλό τους τα ελαφάκια (Whitetail Buck) και με βάση αυτό το θήραμα έφτιαξαν αυτό τα υπερελαφρά μονόβολα. Αυτό τα ελάφια δεν έχουν καμία σχέση με τα Ευρωπαϊκα που μπροστά τους είναι ολόκληρα θηρία κάτι αντίστοιχο με την Βορειοαμερικάνικη Elk. Κανόνας στο κυνήγι τριχωτών μεγάλων κι επικινδύνων θηραμάτων είναι η χρήση βλημάτων solid και σε καμία περίπτωση διαστελόμενων τα οποία έχουν μειωμένη διατρητικότητα. Στα ογκώδη θηράματα τα διαστελόμενα φρενάρουν στον μυικό ιστό χωρίς να πλήξουν ζωτικά όργανα. Το θήραμα δεν καταβάλεται και πεθαίνει αργότερα μετά ώρες ή ημέρες από αιμοραγία ή επιπλοκές από μολύνσεις. Μην παρασύρεστε από την Αμερικάνικη μόδα το λοιπόν. Μπορεί να φαίνονται εντυπωσιακά και σε σχήμα και ταχύτητες ( και τιμή!!!) τα συγκεκριμένα μονόβολά αλλά πιστεύω ότι δεν είναι κατάλληλα για γουρούνι. Όπως και τα παλαιότερα τύπου Foster με την κακή αεροδυναμική, μικρή επιφανειακή πυκνότητα και εύκολα παραμορφώσιμο υλικό. Το μονόβολο που παρουσίασε ο Λευτέρης είναι από τα καλύτερα που έχω δει. Αν μπορέσει και δώσει με βραδύκαυστες πυρίτιδες ταχύτητες της τάξης των 1700fps + τότε το λειόκαννο θα γίνει εφάμιλο του .458 Win Mag, κλασικό όπλο Big Game Hunting ή των 45-70 με τα οποία αποδεκατίστηκαν οι βούβαλοι στην βόρεια Αμερική.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων