ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #110445

    Λευτερη και Χρηστο καλημερα σας

    Δεν διαφωνω μαζι σας γιατι πρωτον δεν γνωριζω την τελικη μορφη του μονοβολου που προκειται να κατασκευασεται.
    δευτερον θα δεχθω το προσκληση-προκληση να κανουμε δοκιμες!!και με λειοκαννη κανη και ραβδωτη.ειδικες slug.

    ειδικα αυτο το καινουργιο της Winchester εχω την εντυπωση οτι ειναι απεχτο!! το μονο κακο ειναι η απογορευτικη του τιμη!!10 euro το ενα!!!! 50 euro τα 5……….καταλαβαινεται.
    Την Κυριακη που μας περασε στα 80 μετρα βολη απελπισιας μπορω να πω ,το βρηκε το προαναφερομενο μονοβολο στα πισω μπουτια γουρουνιου τα σπασε και βγηκε απο την αλλη με ανοιγμα περιπου 6 cm .
    Θα σας στειλω φωτο για το λογω το αληθες!!

    θα χαρω ομως να κατασκευαστει ενα ισαξιο μονοβολο η ακομη καλυτερο αλλα με φθηνοτερο κοστολογιο.

    ΝΑΣΤΕ ΚΑΛΑ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    387
    Chris_Edessa στις #110447

    Μάνο,
    Δεν αμφιβάλω για τις ικανότητες του Winchester. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να κάνεις λόγο για το ΧΡ 300γρ. Πρόκειται για μονόβολο τύπου solid πολύ περιορισμένης διαστολής παρόμοιο αν και ελαφρύτερο από αυτό που παρουσίασε ο Λευτέρης. Το Λευτέρη λείπει η μυτερή μύτη. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω από τις φωτογραφίες. Η μύτη από πολυμερές, που βοηθάει στην αεροδυναμική του βλήματος, θραύεται κατά την πρόσκρουση στον στόχο και αφήνει μια μικρή κοιλότητα. Λόγω του μιρού μεγέθους της, του υλικού και της κατασκευής του δεν διαστέλεται το μονόβολο αυτό όσο το Remington, γι' αυτό κι έχει καλύτερη διατρητική ικανότητα. Φαντάσου τώρα ένα solid με 500gr βάρος και αεροδυναμικό (σαν το Barnes X π.χ.) τι μπορεί να κάνει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    pontioskkk στις #110448

    Θυμαστε το τεστ που εδειξε το εθνος κυνηγι για τα μονοβολα? Εδω ειναι http://www.diananews.gr/article.asp?catid=…mp;pubid=238973 το remigton buckhammer αν και δεν περασε και τις δυο ζελατινες εκανε την μεγαλυτερη τρυπα αυτο νομιζω πως θες φιλε Chris_Edessa… Εδω ειναι και το φυσιγγι http://www.remington.com/products/ammuniti…/buckhammer.asp και αυτο 39 γραμαρια ειναι και εκανε καλη ζημια. Πιστευω πως τα αμερικανικα μονοβολα ειναι καταληλα και για την Ελλαδα και πιστευω δεν ειναι τυχαιο που περισσοτερο φευγουν τα remigton (τουλαχιστον εδω).Οσο για την τιμη 3 ευρο το ενα για αυτο που προαναφερα.

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #110465

    συμπληρωνω φιλοι Λευτερη-Χρηστο περισσοτερο στοιχεια για το winchester xp3

    υπερ,
    ιλιγγιωδη ταχυτητα 640 μετρα το δευτερολεπτο απολυτη ευθυβολια ,απιστευτα αποτελεσματα σε αποστασεις μεγαλυτερες των 170 μετρων!!!!300grain η 25 gr. υπερ αρκετο για να καταβαλει και ελεφαντα
    κατα,
    η τιμη αγορας του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #110524

    ΜΑΝΟ,
    Μη συγχέεις τα μονόβολα που είναι σχεδιασμένα για να βάλλονται από ραβδωτές κάνες με αυτά που σχεδιάζονται για να βάλλονται από λειόκανα όπλα. Είναι δύο ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά πράγματα.
    Γενικά μιλώντας, τα μονόβολα που σχεδιάζονται για λειόκανα όπλα μπορούν να βληθούν και από ραβδωτά. Συνήθως.
    Το αντίστροφο δεν ισχύει ποτέ.

    Χρήστο,
    Έχω σχεδιάσει ένα μονόβολο τύπου solid για ραβδωτά όπλα, για τις χώρες όπου επιτρέπονται αυτά, που το βάρος του είναι 900 grain (58.32 γραμ.) και η ταχύτητά του γύρω στα 1200-1300 π/δ. στην άκρη της κάνης. Σε μερικές μέρες θα στείλω κομμάτια στο εξωτερικό για δοκιμές (σε ραβδωτές κάνες). Όταν έχω τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω.
    Λευτέρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/02/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    255
    pontioskkk στις #351484

    ΜΑΝΟ,
    Μη συγχέεις τα μονόβολα που είναι σχεδιασμένα για να βάλλονται από ραβδωτές κάνες με αυτά που σχεδιάζονται για να βάλλονται από λειόκανα όπλα. Είναι δύο ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά πράγματα.
    Γενικά μιλώντας, τα μονόβολα που σχεδιάζονται για λειόκανα όπλα μπορούν να βληθούν και από ραβδωτά. Συνήθως.
    Το αντίστροφο δεν ισχύει ποτέ.

    Χρήστο,
    Έχω σχεδιάσει ένα μονόβολο τύπου solid για ραβδωτά όπλα, για τις χώρες όπου επιτρέπονται αυτά, που το βάρος του είναι 900 grain (58.32 γραμ.) και η ταχύτητά του γύρω στα 1200-1300 π/δ. στην άκρη της κάνης. Σε μερικές μέρες θα στείλω κομμάτια στο εξωτερικό για δοκιμές (σε ραβδωτές κάνες). Όταν έχω τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω.
    Λευτέρης.

    900 grain? δεν ειναι πολλα ? Λοιπον πιστευω πως το 1200-1300 ειναι σχετικο 100 ποδια ειναι 30 μετρα περιπου δεν ειναι μικρη η διαφορα της ταχητητας διοτι αν υπολογισεις την κινητικη ενεργεια με 1300π/δ δηλαδη 396,24μ/δ ειναι αρκετα μεγαλη και θα το γουσταρα τρελα το γυσιγγι. Αλλα αν ειναι 1200π/δ δηλαδη 365.76μ/δ τοτε δεν θα το προτιμουσα. Και απο διατηρηση? Παντα με βαση την κινητικη ενεργεια που εχουν στο στομιο της κανης κανω επιλογες για μονοβολα δεν ξερω αν ειναι σωστο μηπως ξερει κανεις?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    659
    elvas στις #110653

    pontioskkk,
    Το μονόβολο των 900 grain προορίζεται για χρήση ΜΟΝΟ σε ραβδωτές κάνες. Η χρήση του σε λειόκανα όπλα είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων. Η ταχύτητα των 1200-1300 π/δ. μπορεί να σου φαίνεται μικρή αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιο ζώο στον πλανήτη που να μπορεί να επιβιώσει μετά από ένα τέτοιο πλήγμα. Ακόμη και με 1000 π/δ. ταχύτητα είναι αρκετό για το 95% των θηραμάτων, σε κοντινές αποστάσεις.
    Στην ερώτησή σου, θα σου πρότεινα να κάνεις την επιλογή των μονόβολων που χρησιμοποιείς με βάση το σχεδιασμό του βλήματος, το υλικό κατασκευής του και την ακρίβεια (στο όπλο σου). Ξέχνα την κινητική ενέργεια. Είναι ένας αριθμός που προέρχεται από το γινόμενο της ταχύτητας και του βάρους του βλήματος χωρίς να υπολογίζει καθόλου τις παραμέτρους που προανέφερα.
    Και να χρησιμοποιείς πάντα βλήματα σχεδιασμένα για λειόκανα όπλα. Αν έχεις αμφιβολίες ως προς τη χρήση κάποιου μονόβολου, τα site των κατασκευαστών παρέχουν όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.
    Λευτέρης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    362
    argirishunter στις #110985

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΕLVAS ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΠΑΛΕΥΕΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ 05 ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ…ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΚΑΤΕΦΕΡΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ …ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΜΟΝΟΒΟΛΟ ΟΠΩΣ ΤΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΝ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΓΡΑΨΕΙ ΤΟΤΕ…ΠΕΡΑΣΑΝ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΜΕ… ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ ΑΜΕΣΑ..

    ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΧΕΙ ΡΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ 6+1 1 ΜΟΝΟΒΟΛΟ ΚΑΙ 6 ΜΠΙΛΙΕΣ.. ΧΡΩΜΑ ΜΠΛΕ ΜΑΡΚΑ SIGMA 3 INTERNATIONAL ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    Evan στις #110992

    Καλησπέρα σε όλους!Αργύρη,τι γίνεται καλά;Λοιπόν στο θέμα μας.Το 6+1 είναι το "αγαπημένο" φυσίγγι της παρέας μας.Τα χρησιμοποιούμε πάνω από 6 χρόνια.Φοβερό φυσίγγι και γαμώ τις τουφεκιές.Το πάνε οι περισσότερες κάνες.Αυτά που δουλεύουμε εμείς είναι πράσινα(σκούρο πράσινο).Τα μπλε που λες,είναι ή πιο καινούρια ή τα απλά(εμείς ρίχνουμε τα magnum),αλλά δεν είμαι σίγουρος.Θα δω μόλις πάω σπίτι,γιατί είμαι στο γραφείο,και θα σου πω αύριο.Πάντως είναι το ίδιο φυσίγγι.Το όνομα ,που δεν θυμάσαι,είναι ballistic,έτσι δεν είναι;
    Πάντως είναι φοβερό φυσίγγι,ευθύβολο και πολύ δραστικό!

    Βαγγέλης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #110993

    Παιδια πιο ειναι το σχημα του μονοβολου ? Ειναι και αυτο μπιλια αλλα πιο μεγαλη η ειναι διαφορετικου σχηματος ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    362
    argirishunter στις #110994

    βαγγελη εμενα ειναι μαγκνουμ εχει μπλε χρωμα …σε τι αποστασεισ το ριχνεισ και με τι τσοκ… κατα τα αλλα καλα εκει που σου ελεγα πηγες? εγω θα ειμαι σκ στα μερη τα γνωστα ελπιζω να σε βρω… 6+1 ι μονοβολο και 6 μπιλιες τωρα δεν εχω ανοιξει αν καποιοσ εχει ασ μασ δωσει τα φωτα του

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    Evan στις #111013

    Καλημέρα σας!
    Λοιπόν τα μπλε τελικά, είναι η πιο καινούρια συσκευασία.Το μονόβολο είναι και αυτό μπίλια ,σιδερένια όμως και φυσικά πιο μεγάλη(αρκετά).Τα υπόλοιπα 6, είναι ίδιο διαμέτρημα με τα 9βολα.
    Αργύρη εγώ τα ρίχνω με κύλινδρο,με μία beretta AL-391.Μέχρι στιγμής δεν έχω τουφεκίσει γουρούνι,αλλά σε σκοποβολή στα 50 μέτρα,η διασπορά είναι πολύ καλή.Το μονόβολο περίπου στη μέση και τα βόλια γύρω γύρω σε κύκλο,διαμέτρου 50-60 εκατοστά.
    Το προηγούμενο Σαββάτο,ένας από την παρέα έκανε μία τουφεκιά στα 60 μέτρα περίπου,με μία Franchi και 3άρι τσοκ,σε 52 κιλά γουρούνι (καθαρό).Το ξέσκισε,το μονόβολο είχε περάσει διαμπερές.Τα 4 βόλια βγήκανε στην άλλη μεριά και σταματήσαν στο τομάρι και τα άλλα δύο του είχαν σπάσει τα δύο πόδια ,μπρος πίσω.
    Πριν 2 βδομάδες ο πατέρας μου έκανε βολή σε σχεδόν ίδιο γουρούνι(48,5 κιλά καθαρό για την ακρίβεια),στα 80 μέτρα με beretta A-300 και κάνη με σταθερό τσοκ,φουλ.Το είχε πάρει από την κοιλιά και πίσω.Το 1βολο πάλι διαμπερές στη κοιλιά,τα βόλια του είχαν αχρηστέψει τα πίσω πόδια και δύο ή τρία (δεν θυμάμαι καλά)είχαν περάσει μέσα και είχαν σταματήσει στο τομάρι,στην άλλη μεριά.
    Πέρσι 3άρι τσοκ σε μία Benelli και μία βολή(κοντινή όμως,20 μέτρα περίπου) ήταν αρκετά για να σταματήσουν ένα θηρίο 82 κιλά καθαρό.
    Από ότι φαίνεται το φυσίγγι αυτό το πάνε οι περισσότερες κάνες και με πολύ καλά αποτελέσματα!!!Βέβαια, ο καθένας καλό είναι να κάνει τις δοκιμές του.
    Αργύρη δεν πήγα ακόμα εκεί που μου είπες.Για την ακρίβεια φέτος μόνο την πρώτη μέρα πήγαμε Αρκαδία.Κυνηγάμε όλο στην Κορινθία και μέχρι στιγμής πάμε καλά εδώ.Θα κατέβουμε και προς τα κει κανα Σ/Κ,όταν είναι θα σου πω με πμ μήπως και βρεθούμε.
    Εσύ,τι λέει;Πώς πάνε οι λαγοί;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #111019

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    Evan στις #111042

    Όπως είπα:4+1 στο σώμα και 2 στα πόδια…Στην ουσία ,το στόχο βρήκαν το 1βολο και τα 4 από τα 6 βόλια.Τα άλλα δύο σπάσανε μεν τα πόδια,αλλά ο στόχος δεν είναι τα πόδια είναι το σώμα,έτσι;Σε άλλη περίπτωση,ανάλογα με τον βηματισμό του ζώου, μπορεί να μην βρίσκανε τα πόδια και απλά να περνάγανε κάτω από το σώμα,ή ακόμα μπορεί και να πήγαινε ένα βόλι,στο ένα πόδι.Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω έτσι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #111043

    .

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων