ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    Evan στις #111051

    Παρακαλώ, φίλε SEERHAN.

    Απλά να έχεις υπόψιν σου,ότι αυτά που γράφω δεν είναι "ευαγγέλιο",είναι απλά οι παρατηρήσεις απλών κυνηγών κατά την διάρκεια του κυνηγιού τους και όχι επαγγελματιών σκοπευτών.Γι'άυτό και σίγουρα θα υπάρχουν αποκλίσεις,δλδ τα 60 μέτρα που αναφέρω μπορεί να είναι και 62 ή και 57,δεν έβαλα και μεζούρα.Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ,όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει αυτό το φυσίγγι,καλό είναι πρώτα να το δοκιμάσει ο ίδιος με το όπλο του,γιατί μην ξεχνάτε ότι πρόκειται για μονόβολο και καλό θα είναι να ξέρουμε που ακριβώς το ρίχνει το όπλο μας.
    Για ότι άλλο θέλετε να ρωτήσετε σχετικά,είμαι στη διάθεσή σας.

    φιλικά πάντα,Βαγγέλης


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #111069

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    139
    Evan στις #111071

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου,γιατί τελικά αυτό που έχει σημασία είναι το πως σημαδεύουμε.Δεν είμαι από αυτούς που την ψάχνουν πολύ, γι'αυτό και η ποικιλία φυσιγγιών στην αρμάτα μου περιορίζεται σε 7 μονόβολα,σε 8 6+1 και τα υπόλοιπα είναι 4άρια και ψιλά για την παγάνα.Να φανταστείς ,αυτά τα grain που λέτε ειλικρινά δεν ξέρω τι είναι,όπως και τα ft/lbs,γιατί απλά δεν με ενδιαφέρει.Αυτό που έχει μεγαλύτερη σημασία για μένα είναι η σκόπευση της στιγμή της βολής.Αν είναι σωστή,έχει καλώς.Αν όχι,τότε και φυσίγγι που "πυροβολεί μόνο του" να έχεις μέσα…χέστα!
    Η απάντηση μου για το φυσίγγι αυτό ,προκύπτει μόνο και μόνο επείδη ,σαν παρέα το χρησιμοποιούμε εδώ και αρκετά χρόνια με πολύ καλά αποτελέσματα.
    Όσο για την ανάλυση που έκανα,ήθελα να δείξω αυτό ακριβώς που λες,ότι είναι ευθύβολο και "ελεγχόμενο",τόσο το 1βολο ,όσο και τα βολιά που έχει μέσα.
    Πάντως μια και τα λέμε,ας μου εξηγήσει κάποιος ρε παιδιά τι είναι τα grain και τι τα ft/lbr(προφανώς είναι πόδια/…κάτι).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #111072

    Συμφωνω και επαυξανω φιλε SEERHAN….!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    227
    SEERHAN στις #111076

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2580
    thanos1981k στις #122496

    στο κυνηγι του αγριογουρουνου χρσιμοποιω ολα τα οπλα που εχω δικαννο */*** και μονοκανο* με 9 βολα 12 βολα remington απλα με την καραμπινα χρησιμοπιω ** η *** αστερια και 15βολα magnum remington

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #122522

    τα δωδεκαβολα τα remicton σε εχουν ικανοποιησει?

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #123417

    ΘΕΟΔΩΡΕ θΡΑΚΙΩΤΗ
    τι νεα εχουμε?υπαρχουν γουρουνια?αντε ηρθε ο καιρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    CTI 105 /ΤΕΟ στις #361245

    ΘΕΟΔΩΡΕ θΡΑΚΙΩΤΗ
    τι νεα εχουμε?υπαρχουν γουρουνια?αντε ηρθε ο καιρος

    ΦΙΛΕ.ΜΑΝΟ ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ.ΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΕΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ !!!!!! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    69
    CTI 105 /ΤΕΟ στις #361246

    τα δωδεκαβολα τα remicton σε εχουν ικανοποιησει?

    ΔΩΚΙΜΑΣΕ ΤΑ 12ΚΑΒΟΛΑ SUPREME THΣ WINCHESTER MAGNUM ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΠΛΑΚΑ. :lol:

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #123419

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΓΙΑ ΤΑ 12 ΒΟΛΑ ΣΟΥ θΕΟΔΩΡΕ. ΤΑ ΕΡΙΞΑ ΣΤΟ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ!
    ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΓΩ ΟΠΩς ΞΕΡΕΙς ΕΙΜΑΙ ΛΑΤΡΕΙς ΤΟΥ ΜΟΝΟΒΟΛΟΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    asirohunter στις #123425

    Καλημέρα σε όλη την παρέα, είμαι καινούργιο μέλος του forum, κυνηγάω αγριογούρουνα αποκλειστικά επί μια δεκαετία, σε Αρκαδία και Κορινθία.
    Τα όπλα που χρησιμοποιώ είναι.
    Beneli super black eagle II left hand crio κάνη 71cm
    Beneli super 90 manchino (left hand) κάνη 61cm
    Συμφωνώ με την άποψη του Teo, τα βόλια supreme της winchester είναι καταπληκτικά φυσίγγια με καταπληκτικές ταχύτητες και φοβερή διάτρηση και οι τρείς γομώσεις του συγκεκριμμένου φυσιγγίου που διατίθενται στην αγορά(23/4inch ,3 inch ,31/2inch).
    Στην περυσινή σεζόν όσοι απο΄την παρέα τουφέκισαν με αυτά τα γουρούνια έπεσαν κεραυνοβολημένα σε αποστάσεις και 50 μέτρων ακόμα.
    Επίσης και σε δοκιμές στο σκοπευτήριο σε βρεγμένους τηλεφωνικούς καταλόγους έδωσαν ανεπανάληπτες διατρήσεις.

    Είναι μακράν καλύτερα από τα αξιόπιστα και αποτελεσματικά βόλια της remington που χρησιμοποιούμε σαν παρέα αρκετά χρόνια.

    Φιλικά Αργύρης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2580
    thanos1981k στις #361261

    τα δωδεκαβολα τα remicton σε εχουν ικανοποιησει?

    με την καρασμπινα και το μονοκανο χρησιμοποιω μονο remington βολια(δραμιαρες)ειναι πολλη καλο φυσιγγι και αξιιοπιστο εχω αριστα αποτελεσματα στο κυνηγι του δυσκολου θυραματος. αναλογα με το οπλο π.χ.η franchi εχει καλητερα αποτελεσματα με federal winchester σε αντιθεση με benelli beretta που πανε καλητερα τα remington

    Επισκέπτης
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    7208
    Ανώνυμος στις #123474

    Νομιζω τα καλυτερα της αγορας για τους λατρεις του ΜΟΝΟΒΟΛΟΥ απο αριστερα Remington premier AccuTip 385 crain,Remington premier CopperSolid 1oz hollow point magnum(φανταστικο),winchester supreme ssp123 385 crain 3 inces 2000 fps 7/8 oz partition Gold Rottweil prenneke magnum 1 3/8 oz 39g 600grain!!!!!!!!!!!!!!!!! Federal magnum F131RS 1 1/4oz 547 grain hollow point .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #361305

    [font=”Verdana”]Ξέχασες τα Sauvestre Μάνο! :lol: [/font]

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων