ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 931 έως 945 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #381956

    Eνας καπρακος που βαρεσαμε εχθες :

    ωραιο καπρακι φιλε μου μπραβο!! 😉


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    flas στις #382787

    το topic με το αγριογουρουνο δεν μπορω να το βρω για να το φερω στην πρωτη σελιδα αν μπορειτε να βοηθησετε?ειμαστε που ειμαστε λιγοι οι γουρουνοκυνηγοι εδω μην μας εξαφανησετε!!!  ευχαριστω!!!

     

     

    παρ το μωρέ πως κάννης ετσι…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #382788

    το topic με το αγριογουρουνο δεν μπορω να το βρω για να το φερω στην πρωτη σελιδα αν μπορειτε να βοηθησετε?ειμαστε που ειμαστε λιγοι οι γουρουνοκυνηγοι εδω μην μας εξαφανησετε!!! ευχαριστω!!! παρ το μωρέ πως κάννης ετσι…..

    ευχαριστω φιλαρακι!!!! 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    182
    GMAS στις #383092

    Σάββατο απόγευμα έχασα στην περιοχή Καρύταινας Αρκαδίας, σε κυνήγι αγριογούρουνου ένα κουτάβι γκριφον νιβερνε χρώματος μαύρο γκρίζο….

    αυτό κατά τις 2 είχε γυρίσει στο σημείο που απολύθηκε το πρωί….προσπάθησε ένας της παρέας να το πιάσει αλλά δεν πιανόταν…εγώ πηγα εκεί μετά πο μια ώρα και το κουτάβι άφαντο…μέχρι στιγμής δεν το είδε πουθενά κανένας…..

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #383141

    Σαν “τέως” γουρουνοκυνηγός και συνεχίζοντας το θέμα από το topic της φάσσας θα ήθελα να πω στον πατριώτη μου τον Tirnavo26,

    ότι το αγριογούρουνο ,και ο ίδιος θα το έχει διαπιστώσει ,είναι ένα ζώο που “μαθαίνει” γρήγορα.Και με αφορμή την αναφορά στα κανόνια(να εξηγήσουμε ότι τα κανόνια δεν είναι τίποτε άλλο παρά κάποιες κατασκευές που λειτουργούν με φιάλες υγραερίου δηλαδή

    προκαλούν εκτόνωση του υγραερίου όταν “γεμίσει” η φούσκα μα υγραέριο και κάνουν θόρυβο σαν έκρηξη φυσιγγίου και μεγαλύτερη)να πω ότι παλιά το χωριό μου καλλιεργούσε πολλά κτήματα με φασόλια νωπά το καλοκαίρι. Εξαιτίας όμως των αγριόχοιρων πολλοί παραγωγοί πάθανε μεγάλες ζημίες στις καλλιέργειες.

    Αυτοί κατέφυγαν στο δασαρχείο Λάρισας και σαν λύση τους πρότειναν δια μέσω το υπουργείου γεωργίας την τοποθέτηση τέτοιων

    κανονιών. Έλεγε λοιπόν μετά από κάνα μήνα ένας συγχωριανός μου(έχει συγχωρεθεί πριν κάμποσα χρόνια):

    “Ορέ τα μαγκούφκα(για τα αγριογούρουνα) βροντάει δεν βροντάει του κανόν αυτά τα σκασμένα μέσα στου χουράφ ούλου του βράδ΄

    κι δεν φταν αυτό προψές μπήκει μέσα ένα τρανό κι αναποδογύρσει κι του κανόν΄.

    Ρε μπαρμπα Κώτσιου  του σκλί τι το ΄χσ;

    Αμ ου φουκαράς κουτάει να βγεί ‘ωξου απ΄του βαρέλι; Άχνα δεν βγάν απ΄του φόβουτ΄”. Βέβαια εμείς λυνόμασταν στα γέλια αλλά

    αυτή η περιγραφή αντιπροσώπευε την πραγματική και για μερικούς συντοπίτες μου τραγική κατάληξη του όλου εγχειρήματος του

    να αποτρέψουν τα ζώα να καταστρέψουν τις καλλιέργειες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    679
    DIM. στις #388542

    Πρίν  απο  λίγο καιρό , ημέρα  Τετάρτη ,κάποιοι  αλήτες  που θέλουν να λέγονται  κυνηγοί   χτύπησαν 14 αγριογούρουνα  κάπου  στο Νομό Ιωαννίνων.     Αν αυτό είναι κυνήγι και όχι εξόντωση  τότε  είμαι εγώ λάθος.            Με  τέτοιες συμπεριφορές  έχουν δίκιο να μας βρίζουν οι οικολόγοι και ο καθένας.  Πρέπει  αυτοί οι παλιομαλάκες  να απομονώθούν   και να μπούν στη θέση τους. Αν όχι με το καλό  υπάρχει και άλλος τρόπος αφου είναι παράνομοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #388904

    Πρίν απο λίγο καιρό , ημέρα Τετάρτη ,κάποιοι αλήτες που θέλουν να λέγονται κυνηγοί χτύπησαν 14 αγριογούρουνα κάπου στο Νομό Ιωαννίνων. Αν αυτό είναι κυνήγι και όχι εξόντωση τότε είμαι εγώ λάθος. Με τέτοιες συμπεριφορές έχουν δίκιο να μας βρίζουν οι οικολόγοι και ο καθένας. Πρέπει αυτοί οι παλιομαλάκες να απομονώθούν και να μπούν στη θέση τους. Αν όχι με το καλό υπάρχει και άλλος τρόπος αφου είναι παράνομοι.

    ΖΩ Σ’ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ “ΝΤΑΒΑΝΤΖΗΣ”
    Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.

    ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ Η ΤΑΚΤΚΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΝΗΓΗΣΟΥΝ ΤΟ ΚΑΠΡΙ ΑΠΟ ΧΟΜΠΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΡΠΩΘΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΣΤΙΣ ΤΑΒΕΡΝΕΣ 😯

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #388905

    Eνας καπρακος που βαρεσαμε εχθες :

    ΜΠΡΑΒΟ ΤΑΣΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΑΙΡΙΑ ΤΟΥ 😉 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #392577

    πολυ νεκρα επεσε για να ζεσταθει λιγο το θεμα 😆

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #392581

    ο συγκεκριμενος μας χτυπησε δυο σκυλια το ενα εκ των οποιων δεν ξανακυνηγαει και το αλλο μαλλον απο την αλλη σεζον θα ειναι ετοιμοπολεμο τελοσπαντον σημασια ειναι οτι επεσε

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #392583

    ακομα ενας μικρος καπρακος

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #392585

    και αλλα δυο που χτυπησε η παρεα πριν κατεβω με αδεια

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #392588

    ακομα μια φωτο απο το ιδιο μεγαλο καπρι

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #392594

    να και ακομα ενα αρκετα μεγαλο!!σε γενικες γραμμες εχει γουρουνια αλλα εχουν πιασει πλεον τα απαγορευμενα και εχουν δυσκολεψει πολυ συνηθως σηκωνουμε μεγαλα καπρια ειδικα φετος δεν εχουμε πεσει σε κοπαδι ακομα με αποτελεσμα να γινεται πιο δυσκολο το κυνηγι και με πολλες απωλειες σκυλιων και τραυματισμους ειδικα εμεις φετος εχουμε μεχρι τωρα 5 κοψιματα ευτυχως χωρις απωλεια ακομα!!!σε απολογισμο πολυ λιγοτερα σε σχεση με περυσι αλλα κανουμε πιο ομορφα και συναρπαστηκα κυνηγια ειδικα την κυριακη απο τις 9 το πρωι που σηκωσαμε ενα καπρι στις 4 πιασαμε το σκυλι και το γουρουνι στο τελος εφυγε 😀 😀

    θελω να πω και κατι αλλο φετος μετα απο χρονια τουφεκισα γουρουνι στην σταμπα και το εχασα 😳 😳 μιλαμε για πολυ καψομπαρουτης  😆 😆

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #392672

    να και ακομα ενα αρκετα μεγαλο!!σε γενικες γραμμες εχει γουρουνια αλλα εχουν πιασει πλεον τα απαγορευμενα και εχουν δυσκολεψει πολυ συνηθως σηκωνουμε μεγαλα καπρια ειδικα φετος δεν εχουμε πεσει σε κοπαδι ακομα με αποτελεσμα να γινεται πιο δυσκολο το κυνηγι και με πολλες απωλειες σκυλιων και τραυματισμους ειδικα εμεις φετος εχουμε μεχρι τωρα 5 κοψιματα ευτυχως χωρις απωλεια ακομα!!!σε απολογισμο πολυ λιγοτερα σε σχεση με περυσι αλλα κανουμε πιο ομορφα και συναρπαστηκα κυνηγια ειδικα την κυριακη απο τις 9 το πρωι που σηκωσαμε ενα καπρι στις 4 πιασαμε το σκυλι και το γουρουνι στο τελος εφυγε θελω να πω και κατι αλλο φετος μετα απο χρονια τουφεκισα γουρουνι στην σταμπα και το εχασα μιλαμε για πολυ καψομπαρουτης

    ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
    Θεολόγης.

    ωχααααααααα……………..τι εκανες εκει βρε παλιοπαιδο;;;;;;;;; :mrgreen:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 931 έως 945 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων