ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,021 έως 1,035 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συντονιστής
    Ημ. εγγραφής:
    18/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    mod1 στις #405455

    Επειδή το παρών έχει σαν θέμα το Αγριογούρουνο, διαχωρίστηκε και δημιουργήθηκε νέο με τίτλο “Η ανεπάρκεια μιας βολής.. ” στο φόρουμ  Περί…όπλων όπου μπορείτε να συνεχίσετε τη συζήτησή σας.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #405502

    κυριε διαχειριστα μαζι με τα μηνυματα των παιδιων μετεφερατε και τα δικα μου μηνυματα καθως και μια μικρη κουβεντα που ειχα με το θεμα που αφορα τον πυροβολισμο του σκυλου μου και την καταγγελια που εχω κανει! αν θα ηταν ευκολο μπορειτε να τα ξαναφερετε στο θεμα αγριογουρουνο για να τα βλεπει ο κοσμος προκειται ετσι  και αλλιως για θεμα που εχει παρει διαστασεις στον νομο Λαρισας και θελω απο εδω μεσα να μαθευτει μιας και στη παρεα που το εκανε ανηκουν και ανθρωποι που εχουν σχεση με το κυνηγι βλεπε υπαλληλοι δασαρχειου!!! ευχαριστω εκ των προτερων!!α και για να συνεχισω εγραψε και ο τυπος που σκοτωσε το σκυλι απαντωντας στην δικη μας χθεσυνη καταγγελια στην εφημεριδα ελευθερια της Λαρισας οτι σκοτωσε το γουρουνι και οχι τον σκυλο ετσι απλα και οτι το μονοβολο διαπερασε το γουρουνι και μετα το σκυλο!!!ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΟΝ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΙ ΘΑ ΕΓΡΑΦΕ ΣΗΜΕΡΑ????ΠΟΥ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΗΣ!!!!!!στο μεταξυ δεν αναγνωριζει την εκθεση του κτηνιατρου διοτι προκειται για ιδιωτη γιατρο και οχι για δημοσιο!!!!ηθελαν να το παμε στον δικο τους φαινεται να γραψει καμια εκθεση που θα τον βολευε!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #405515

    κυριε διαχειριστα μαζι με τα μηνυματα των παιδιων μετεφερατε και τα δικα μου μηνυματα καθως και μια μικρη κουβεντα που ειχα με το θεμα που αφορα τον πυροβολισμο του σκυλου μου και την καταγγελια που εχω κανει! αν θα ηταν ευκολο μπορειτε να τα ξαναφερετε στο θεμα αγριογουρουνο για να τα βλεπει ο κοσμος προκειται ετσι και αλλιως για θεμα που εχει παρει διαστασεις στον νομο Λαρισας και θελω απο εδω μεσα να μαθευτει μιας και στη παρεα που το εκανε ανηκουν και ανθρωποι που εχουν σχεση με το κυνηγι βλεπε υπαλληλοι δασαρχειου!!! ευχαριστω εκ των προτερων!!α και για να συνεχισω εγραψε και ο τυπος που σκοτωσε το σκυλι απαντωντας στην δικη μας χθεσυνη καταγγελια στην εφημεριδα ελευθερια της Λαρισας οτι σκοτωσε το γουρουνι και οχι τον σκυλο ετσι απλα και οτι το μονοβολο διαπερασε το γουρουνι και μετα το σκυλο!!!ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΟΝ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΙ ΘΑ ΕΓΡΑΦΕ ΣΗΜΕΡΑ????ΠΟΥ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΗΣ!!!!!!στο μεταξυ δεν αναγνωριζει την εκθεση του κτηνιατρου διοτι προκειται για ιδιωτη γιατρο και οχι για δημοσιο!!!!ηθελαν να το παμε στον δικο τους φαινεται να γραψει καμια εκθεση που θα τον βολευε!!!

    ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
    Θεολόγης.

    διαπερασε το μονοβολο τον καπρο και μετα σκοτωσε το σκυλι?…με καλασνικοφ του εριξε?…τι να πει κανεις…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #405693

    Τουφεκιά στη στάμπα.

    Με αφορμή το περιστατικό που περιέγραψε πιό πάνω ο συνάδελφος και πατριώτης μου θα ήθελα να πώ δυό πράγματα (κατά τη

    γνώμη μου χρήσιμα )που ίσως για αυτούς που ασχολούνται με τη θήρα του αγριόχοιρου φανούν τετρημένα και βαρετά αλλά

    κατ΄εμέ ουσιώδη και απαράβατα όσων αφορά το θέμα της ασφάλειας των συναδέλφων  και των σκύλων μας.

    Ετσι όταν μετά από καταδίωξη τα σκυλιά “σταμπάρουν” τον κάπρο δηλαδή τον καθηλώσουν σε κάποιο σημείο του δάσους,μπορεί να είναι και ομάδα αγριόχοιρων,τότε κατά την άποψή μου ,θα αναλάβει ο πιό έμπειρος και ψύχραιμος της ομάδας να τουφεκίσει το ζώο

    στη στάμπα.Αυτό γίνεται εφόσων το μέρος είναι προσβάσημο και το ζώο δεν έχει καταφύγει σε μέρος απρόσιτο,αν συμβεί αυτό  τότε ο παγανιέρης ή οι παγανιέριδες θα προσπαθήσουν με τουφεκιές και χουγιαχτά να “σηκώσουν” το ζώο δηλαδή να το αναγκάσουν να εγκαταλήψει την ασφάλεια του πυκνού μήπως πέσει σε κάποιο από τα τουφέκια-καρτέρια της ομάδας.

    Πολλές φορές όμως παρά την προσπάθεια κυνηγών και σκύλων ο κάπρος αρνήται πεισματικά να “βγεί σε καθαρό” και έτσι από θέση

    πλεονεκτική γιαυτόν αποφασίζει να πουλήσει ακριβά το τομάρι του καταφέρωντας όσα περισσότερα πλήγματα μπορεί στους διώκτες

    του, που πρόσφατα αποδείχτηκε ότι δεν είναι μονο οι σκύλοι αλλά ενίοτε και κυνηγοί(αναφέρομαι στο περιστατικό με τον άτυχο

    συνάδελφο στην περιοχή του Βόλου-Πηλίου).

    Πρίν μπεί ο κυνηγός στο κλειστό ειδοποιεί τα άτομα της παρέας για την πρόθεσή του τα οποία δεν εγκαταλείπουν τα καρτέρια τους

    σε περίπτωση που το ζώο αντιληφθεί ότι πλησιάζει κίνδυνος και αποφασίσει να εγκαταλείψει το πυκνό.

    Αφού πλισιάσει το ζώο στη στάμπα όσο πιό “κοντά” γίνεται, ξεκαθαρίζει ότι αυτό που θα τουφεκίσει είναι το σώμα του αγριόχοιρου

    και μάλιστα φροντίζει να πλήξει το ζώο σε καίριο σημείο (καρδιά,πνευμονες η κεφάλι) ούτως ώστε το καταβάλλει άμεσα.

    Πρίν πατήσει τη σκανδάλη σιγουρεύεται 100 τοις 100 ότι πίσω από τη φιγούρα του κάπρου δεν υπάρχει σκύλος, άλλος κυνηγός ή

    ορίζοντας και ότι τα βλήματα ή το βλήμα θα τερματίσει με ασφάλεια στο έδαφος.

    Στη στάμπα ο σκύλος ή οι σκύλοι διώκτες μπορεί ανα πάσα στιγμή να βρεθόυν σε ακατάλληλο σημείο .Άρα ο κυνηγός οφείλει να έχει

    ψυχραιμία και υπομονή και να τουφεκίσει το ζώο όταν πρέπει χωρίς να κινδυνεύσουν τα σκυλιά ή άλλος συνάδελφος.

    Εαν ο κάπρος φέρει επιπόλαιο τραύμα ή και σοβαρό αλλά ειναι ζωντανός , πρέπει να είναι πολλαπλά προσεκτικός στην προσέγγιση

    γιατί η αντίδραση του ζώου μπορεί να είναι απρόβλεπτη σε περίπτωση που τον αντιλιφθεί με ότι αυτό συνεπάγεται στην εξέλιξή του.

    ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πλησιάζει το ζώο από μέρος που αυτό θα αποτελέσει οδό διαφυγής του κάπρου αν κάτι δεν πάει καλά στην όλη

    προσπάθεια.

    Τέλος να επισημάνω ότι αφού όλα πάνε καλά και τουφεκιστεί το ζώο σιγουρεύεται ότι η βολή το έχει βρεί σε καίριο σημείο αλλά αν έχει αμφιβολία ρίχνει και δεύτερη ή και τρίτη βολή .ΔΕΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ το ζωντανό αν δεν είναι σίγουρος ότι έχει εκπνεύσει και το πλησίασμα γίνεται από πίσω, ποτέ από τη μούρη.

    Όλα αυτά μπορεί να είναι βαρετά και χιλιοειπωμένα αλλά πιστέυω ότι αν τηρούνται από τους κυνηγούς θα μειωθούν κατά πολύ οι

    πιθανότητες να έχουμε θύματα κυνηγόσκυλα πολύ περισσότερο ανθρώπους.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #405712

    Τουφεκιά στη στάμπα. Με αφορμή το περιστατικό που περιέγραψε πιό πάνω ο συνάδελφος και πατριώτης μου θα ήθελα να πώ δυό πράγματα (κατά τη γνώμη μου χρήσιμα )που ίσως για αυτούς που ασχολούνται με τη θήρα του αγριόχοιρου φανούν τετρημένα και βαρετά αλλά κατ΄εμέ ουσιώδη και απαράβατα όσων αφορά το θέμα της ασφάλειας των συναδέλφων και των σκύλων μας. Ετσι όταν μετά από καταδίωξη τα σκυλιά «σταμπάρουν» τον κάπρο δηλαδή τον καθηλώσουν σε κάποιο σημείο του δάσους,μπορεί να είναι και ομάδα αγριόχοιρων,τότε κατά την άποψή μου ,θα αναλάβει ο πιό έμπειρος και ψύχραιμος της ομάδας να τουφεκίσει το ζώο στη στάμπα.Αυτό γίνεται εφόσων το μέρος είναι προσβάσημο και το ζώο δεν έχει καταφύγει σε μέρος απρόσιτο,αν συμβεί αυτό τότε ο παγανιέρης ή οι παγανιέριδες θα προσπαθήσουν με τουφεκιές και χουγιαχτά να «σηκώσουν» το ζώο δηλαδή να το αναγκάσουν να εγκαταλήψει την ασφάλεια του πυκνού μήπως πέσει σε κάποιο από τα τουφέκια-καρτέρια της ομάδας. Πολλές φορές όμως παρά την προσπάθεια κυνηγών και σκύλων ο κάπρος αρνήται πεισματικά να «βγεί σε καθαρό» και έτσι από θέση πλεονεκτική γιαυτόν αποφασίζει να πουλήσει ακριβά το τομάρι του καταφέρωντας όσα περισσότερα πλήγματα μπορεί στους διώκτες του, που πρόσφατα αποδείχτηκε ότι δεν είναι μονο οι σκύλοι αλλά ενίοτε και κυνηγοί(αναφέρομαι στο περιστατικό με τον άτυχο συνάδελφο στην περιοχή του Βόλου-Πηλίου). Πρίν μπεί ο κυνηγός στο κλειστό ειδοποιεί τα άτομα της παρέας για την πρόθεσή του τα οποία δεν εγκαταλείπουν τα καρτέρια τους σε περίπτωση που το ζώο αντιληφθεί ότι πλησιάζει κίνδυνος και αποφασίσει να εγκαταλείψει το πυκνό. Αφού πλισιάσει το ζώο στη στάμπα όσο πιό «κοντά» γίνεται, ξεκαθαρίζει ότι αυτό που θα τουφεκίσει είναι το σώμα του αγριόχοιρου και μάλιστα φροντίζει να πλήξει το ζώο σε καίριο σημείο (καρδιά,πνευμονες η κεφάλι) ούτως ώστε το καταβάλλει άμεσα. Πρίν πατήσει τη σκανδάλη σιγουρεύεται 100 τοις 100 ότι πίσω από τη φιγούρα του κάπρου δεν υπάρχει σκύλος, άλλος κυνηγός ή ορίζοντας και ότι τα βλήματα ή το βλήμα θα τερματίσει με ασφάλεια στο έδαφος. Στη στάμπα ο σκύλος ή οι σκύλοι διώκτες μπορεί ανα πάσα στιγμή να βρεθόυν σε ακατάλληλο σημείο .Άρα ο κυνηγός οφείλει να έχει ψυχραιμία και υπομονή και να τουφεκίσει το ζώο όταν πρέπει χωρίς να κινδυνεύσουν τα σκυλιά ή άλλος συνάδελφος. Εαν ο κάπρος φέρει επιπόλαιο τραύμα ή και σοβαρό αλλά ειναι ζωντανός , πρέπει να είναι πολλαπλά προσεκτικός στην προσέγγιση γιατί η αντίδραση του ζώου μπορεί να είναι απρόβλεπτη σε περίπτωση που τον αντιλιφθεί με ότι αυτό συνεπάγεται στην εξέλιξή του. ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πλησιάζει το ζώο από μέρος που αυτό θα αποτελέσει οδό διαφυγής του κάπρου αν κάτι δεν πάει καλά στην όλη προσπάθεια. Τέλος να επισημάνω ότι αφού όλα πάνε καλά και τουφεκιστεί το ζώο σιγουρεύεται ότι η βολή το έχει βρεί σε καίριο σημείο αλλά αν έχει αμφιβολία ρίχνει και δεύτερη ή και τρίτη βολή .ΔΕΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ το ζωντανό αν δεν είναι σίγουρος ότι έχει εκπνεύσει και το πλησίασμα γίνεται από πίσω, ποτέ από τη μούρη. Όλα αυτά μπορεί να είναι βαρετά και χιλιοειπωμένα αλλά πιστέυω ότι αν τηρούνται από τους κυνηγούς θα μειωθούν κατά πολύ οι πιθανότητες να έχουμε θύματα κυνηγόσκυλα πολύ περισσότερο ανθρώπους.

    παρα πολυ σωστος!!!ο ορισμος της διαδικασιας οπως ακριβως το περιγραφεις και πρεπει να τηρηται απο ολους τους γουρουνοκυνηγους!!περυσι θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι ειχα μια ωρα μεσα σε ενα κλειστο με σταμπα τα σκυλια να δω που ειναι ο καπρος οσπου τον πλησιασα στο ενα μετρο και τον εριξα!!!οταν τον τουφεκισα τηναχτικε τοσο πολυ δυνατα που νομιζα οτι γκρεμισε την πουρναρα και την ζιγρα μαζι!!!βεβαια επεσε κατευθειαν αλλα για σιγουρια περιμενα  5 λεπτα να βεβαιωθω οτι τελειωσε και μετα μπηκα μεσα να τον τραβηξω!!!παντως οταν εισαι κοντα και σηκωνεται νομιζεις οτι γινεται σεισμος πολυ φοβερο πραγμα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #405763

    και εγω θα συμφωνησω με ολους σας αλλα επειδη φετος μου ετυχε μια παρομοια φαση με λαγο (ευτυχως δεν χτυπησα το σκυλι) παντα υπαρχει πιθανοτητα να γινει το κακο……..και εγω αφου αφησα το λαγο να συρει και μαλιστα σε αντιθετη και καθετη αποσταση απο το σκυλι ,εριξα…ξαφνικα σε κλασματα του δευτερολεπτου το σκυλι με ενα σαλτο βρεθηκε στην πορεια της τουφεκιας ……..μου κοπηκανε τα ποδια …η εξελιξη ηταν η ακολουθη …το σκυλι πηρε διωξη το λαγο και μετα απο 50 μετρα σταματησε ….πηρα τηλεφωνο το γερο μου και του ειπα ελα πανω τουφεκισα δυσκολα και δεν ξερω τι εγινε με το σκυλι…..η αγωνια μου κτυπησε κοκκινα οταν ανηφοριζοντας στην πορεια διαφυγης του θηραματος εβρισκα ποταμια αιματος στις πετρες …τελικα ειχχα χτυπησει το λαγο και απο εκει ηταν τα αιματα….τι να πεις ;;;οτι εχω τουφεκισει ενα σωρο λαγους στο πεταμα και παντα εχω ως απαραβατο κανονα να τουφεκισω αφου πρωτα διασφαλισω 100% την ασφαλεια του σκυλιου ;;;και ομως το κακο πηγε να γινει ….επισης πολλες φορες εχω δει σε σταμπα ενα καπρο περικυκλωμενο απο σκυλια ….εκει ΔΕΝ ΡΙΧΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ….ας γλυτωσει το θηραμα στο κατω κατω της γραφης ….τωρα τι ακριβως εγινε εκει βρε θεολογη μονο αυτος που εριξε ξερει ….αν παντως αγνοησε το γεγονος οτι δεν ηταν δικο του το σκυλι ειναι απλα μακακας(πιθηκος ,για να μην παρεξηγηθω ) ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #405764

    …..σε σταμπα ενα καπρο περικυκλωμενο απο σκυλια ….εκει ΔΕΝ ΡΙΧΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ …

    Αν δεν εισαι 1000% σιγουρος,συμφωνω απολυτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #405799

    και εγω θα συμφωνησω με ολους σας αλλα επειδη φετος μου ετυχε μια παρομοια φαση με λαγο (ευτυχως δεν χτυπησα το σκυλι) παντα υπαρχει πιθανοτητα να γινει το κακο……..και εγω αφου αφησα το λαγο να συρει και μαλιστα σε αντιθετη και καθετη αποσταση απο το σκυλι ,εριξα…ξαφνικα σε κλασματα του δευτερολεπτου το σκυλι με ενα σαλτο βρεθηκε στην πορεια της τουφεκιας ……..μου κοπηκανε τα ποδια …η εξελιξη ηταν η ακολουθη …το σκυλι πηρε διωξη το λαγο και μετα απο 50 μετρα σταματησε ….πηρα τηλεφωνο το γερο μου και του ειπα ελα πανω τουφεκισα δυσκολα και δεν ξερω τι εγινε με το σκυλι…..η αγωνια μου κτυπησε κοκκινα οταν ανηφοριζοντας στην πορεια διαφυγης του θηραματος εβρισκα ποταμια αιματος στις πετρες …τελικα ειχχα χτυπησει το λαγο και απο εκει ηταν τα αιματα….τι να πεις ;;;οτι εχω τουφεκισει ενα σωρο λαγους στο πεταμα και παντα εχω ως απαραβατο κανονα να τουφεκισω αφου πρωτα διασφαλισω 100% την ασφαλεια του σκυλιου ;;;και ομως το κακο πηγε να γινει ….επισης πολλες φορες εχω δει σε σταμπα ενα καπρο περικυκλωμενο απο σκυλια ….εκει ΔΕΝ ΡΙΧΝΕΙΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ….ας γλυτωσει το θηραμα στο κατω κατω της γραφης ….τωρα τι ακριβως εγινε εκει βρε θεολογη μονο αυτος που εριξε ξερει ….αν παντως αγνοησε το γεγονος οτι δεν ηταν δικο του το σκυλι ειναι απλα μακακας(πιθηκος ,για να μην παρεξηγηθω ) ….

    ηταν  4 η 5 σκυλια απο τα οποια τα δυο ηταν δικα μας!! τωρα τι ακριβως εκανε ο τυπος δεν ξερω σημασια εχει οτι παει το σκυλι χαμενο!!!παντως ολοι καταληγουμε στο παλι καλα που δεν το πηραν ζεστα το θεμα και οι δικοι μου γιατι το γουρουνι ηταν δικο μας να κατεβει και κανενας δικος μας μεσα εκει και να εχουμε αλλα μετα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    182
    GMAS στις #405814

    Oταν το γουρούνι φύγει από την παγάνα μας και μπει σε μέρος που έχει κλείσει άλλη παρέα τότε ανήκει σε αυτούς……πρέπει να πιαστούν τα σκυλιά και να φύγουμε…αυτός είναι ένας κανόνας που θα πρέπει να τηρείται απαρέκλιττα…για να μην γίνονται τσακωμοί αλλά κυρίως για λόγους ασφαλείας….αν σε μια παγάνα μπουν κυνηγοί απο διαφορετικές παρέες τότε είναι θέμα χρόνου πότε θα γίνει ατύχημα……

     

    στην περιοχή που κυνηγάω έχουμε δεινοπαθήσει από 2-3 συγκεκριμμένες παρέες από Πάτρα που  σκοτώνονται για τα νούμερα…έχουν κόντρα μεταξύ τους για το ποια θα χτυπήσει τα περισσότερα και δε σέβονται τίποτα…..πολλές φορές μας ακούνε ότι βρήκαμε γουρούνια και έρχονται και αμολάνε σκυλιά μέσα στην παγάνα ότι δήθεν έφεραν και αυτοί δικά τους γουρούνια κλπ

    αν τηρούνταν ο κανόνας φίλε μου ίσως να είχατε το σκυλί σας….εφόσον μπορούσε βέβαια να πιαστεί μόλις μπήκε σε άλλη παγάνα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #405819

    Oταν το γουρούνι φύγει από την παγάνα μας και μπει σε μέρος που έχει κλείσει άλλη παρέα τότε ανήκει σε αυτούς……πρέπει να πιαστούν τα σκυλιά και να φύγουμε…αυτός είναι ένας κανόνας που θα πρέπει να τηρείται απαρέκλιττα…για να μην γίνονται τσακωμοί αλλά κυρίως για λόγους ασφαλείας….αν σε μια παγάνα μπουν κυνηγοί απο διαφορετικές παρέες τότε είναι θέμα χρόνου πότε θα γίνει ατύχημα…… στην περιοχή που κυνηγάω έχουμε δεινοπαθήσει από 2-3 συγκεκριμμένες παρέες από Πάτρα που σκοτώνονται για τα νούμερα…έχουν κόντρα μεταξύ τους για το ποια θα χτυπήσει τα περισσότερα και δε σέβονται τίποτα…..πολλές φορές μας ακούνε ότι βρήκαμε γουρούνια και έρχονται και αμολάνε σκυλιά μέσα στην παγάνα ότι δήθεν έφεραν και αυτοί δικά τους γουρούνια κλπ αν τηρούνταν ο κανόνας φίλε μου ίσως να είχατε το σκυλί σας….εφόσον μπορούσε βέβαια να πιαστεί μόλις μπήκε σε άλλη παγάνα….

    πρωτον αν μπορεις να πιασεις τα σκυλια ειναι σημαντικο πραγμα το θεμα ειναι οτι αν δεν μπορεις να τα πιασεις τι γινεται!!!δευτερον η αλλη παρεα εκοβε ακομα ουτε σκυλια δεν ειχαν αμολησει ακομα!!!και τριτον εμεις καθησαμε και περημεναμε να χτυπησουν το γουρουνι και να παρουμε το σκυλι να φυγουμε!!!και το σημαντικοτερο αν πας γουρουνι σε αλλη παρεα και το χτυπησουν δεν ειναι δικο τους σε καμια περιπτωση εφοσον το εχεις σηκωσει με δικα σου σκυλια απλα εσυ μετα δεν συμμετεχεις περιμενεις η να το χτηπησουν και να μοιραστει το κρεας η να το αφησουν να περασει  σε αλλο μερος και συνεχιζεις την δουλεια σου!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #405832

    Oταν το γουρούνι φύγει από την παγάνα μας ….

    Όταν για οποιοδήποτε λόγο το/τα σκυλιά μας  μπούν σε ξένη παγάνα

    για κανένα λόγο δεν έχει το δικαίωμα η άλλη παρέα ούτε πέτρα να τους πετάξει.

    Πόσο μάλλον να τα τουφεκίσει και να τα σκοτώσει εν ψυχρώ…..

    Ο φίλος τύρναβος με την παρέα του ήταν ψύχραιμοι και πράξαν τα δέοντα,

    μακάρι να μπορούσαμε (και θα έπρεπε) σα φόρουμ να στηρίζουμε τέτοιους ανθρώπους

    στην νομική τους  προσπάθεια.Τι θα γινόταν τώρα αν κάποιος δεν ήταν τόσο ψύχραιμος;;;;

    Σκεφτείτε την πρώτη απάντηση που θα σας έρθει στο μυαλό αν υποθέσουμε ότι σας ρωτάνε

    “πως θα αντιδρούσατε αν κάποιος  πυροβόλαγε και σκότωνε το σκυλάκι σας με μονόβολο;;;;;;”

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    tasoszc4 στις #405833

    Στις αρχες της κυνηγιτικης περιοδου το 2011  ενας απο τη παρεα επιασε ενα μικρο καπρακι ριγωτο  το οποιο με τα βιας περπαταγε…το μικρο ηταν εξαντλημενο απο τη πεινα προφανως ειχε χασει τη μανα του απο καποιον νυκτερινο …και λεω νυκτερινο γιατι ηταν δευτερο κυνηγι της σεζον και στο κομματι που μονο εμεις κυνηγαμε δεν ειχαμε παρει καποιο γουρουνι εμεις…το καπρακι πειναγε τοσο πολυ που μολις του βαλαμε ενα μπολ με γαλα επεσε με τα μουτρα! Το καπρακι το ανελαβε να το μεγαλωσει αυτος που το επιασε  ο Γκεκας(παρατσουκλι  της ομαδας).Ο Γκεκας λοιπον πηρε το καπρακι σπιτι του και το μεγαλωσε στην αυλη του! Πιο κατω εχω καποιες φωτο απο το καπρακι τον Αυγουστο του 2012 ,να υπενθυμισω οτι το πιασαμε το Σεπτεμβριο του 2011…για την ιστορια το καπρακι που τωρα ειναι καπρος εχει ιδιαιτερη αδυναμια στα πιτσιρικια του Γκεκα…σε λιγες μερες  θα ανεβασω φωτο απο το καπρακι πως ηταν μολις το πιασαμε και πως ειναι τωρα…αυτες ειναι η φωτο απο περσι τον Σεμπτεμβριο:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #405836

    μπραβο παιδια αυτα τα πραγματα πρεπει να τα δειχνουμε και να τα τονιζουμε για να ριχνουμε τρελα ακυρα σε αυτους που μας κατηγορουν και να τους βουλωνουμε το  στομα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    182
    GMAS στις #405841

    Νομίζω είστε λάθος όσον αφορά σε ποιον ανήκει το θήραμα που πέρνάει σε άλλη παγάνα…..είναι βασικός κανόνας αυτός…και ας μην έχει σηκώσει γουρούνια η άλλη παρέα…..σε αντίθετη θα γίνονται άπειροι τσακωμοί στο βουνό…..ας είσαι άξιος να χτυπήσεις το γουρούνι στη δική σου παγάνα…σου πέρασε; αν ο τόπος είναι ελεύθερος το κυνηγάς μέχρι το βράδυ…αν όχι ανήκει σε αυτούς που έιχαν κλείσει το μέρος…στη μία και μοναδική φορά που κυνήγησα γουρούνι σε ελεγχόμενη ο φύλακας το πρωί μας μάζεψε και το πρώτο πράγμα που είπε ήταν αυτό…..πέρασε θήραμα και μπήκε σε περιοχή άλλης παρέας;…τέλος…ανήκει στην άλλη παρέα…

     

    αυτά που γράφω δεν έχουν σχέση με το σκυλί που σκοτώθηκε…αν ήταν λάθος ή εσκεμμένα δεν μ[πορούμε να το ξέρουμε…..ξέρω περιπτώσεις που ο κυνηγοί σκότωσαν το σκύλο τους στη στάμπα (πρόσφατα κιόλας) αλλά και άλλες που εσκεμμένα παραφύλαξε κάποιος και χτύπησε σκυλί άλλου κυνηγού και όχι σε στάμπα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #405842

    Νομίζω είστε λάθος όσον αφορά σε ποιον ανήκει το θήραμα που πέρνάει σε άλλη παγάνα…..είναι βασικός κανόνας αυτός…και ας μην έχει σηκώσει γουρούνια η άλλη παρέα…..σε αντίθετη θα γίνονται άπειροι τσακωμοί στο βουνό…..ας είσαι άξιος να χτυπήσεις το γουρούνι στη δική σου παγάνα…σου πέρασε; αν ο τόπος είναι ελεύθερος το κυνηγάς μέχρι το βράδυ…αν όχι ανήκει σε αυτούς που έιχαν κλείσει το μέρος…στη μία και μοναδική φορά που κυνήγησα γουρούνι σε ελεγχόμενη ο φύλακας το πρωί μας μάζεψε και το πρώτο πράγμα που είπε ήταν αυτό…..πέρασε θήραμα και μπήκε σε περιοχή άλλης παρέας;…τέλος…ανήκει στην άλλη παρέα… αυτά που γράφω δεν έχουν σχέση με το σκυλί που σκοτώθηκε…αν ήταν λάθος ή εσκεμμένα δεν μ[πορούμε να το ξέρουμε…..ξέρω περιπτώσεις που ο κυνηγοί σκότωσαν το σκύλο τους στη στάμπα (πρόσφατα κιόλας) αλλά και άλλες που εσκεμμένα παραφύλαξε κάποιος και χτύπησε σκυλί άλλου κυνηγού και όχι σε στάμπα…

    αυτο που λες ισχυει στην ελεγχομενη το ξερω καλα ειναι νομος!!τωρα εξω σε ελευθερο μερος σου λεω για να μην υπαρχουν τσακωμοι αν σε περασει το γουρουνι απο τα καρτερια σου και δεν καταφερεις  πιασεις τα σκυλια τοτε υπαρχει συνενοηση με την αλλη ομαδα που κανει παγανα οτι αν βγει το γουρουνι σε αυτους και το χτυπησουν καιτο κυνηγουν δικα σου σκυλια τοτε το μοιραζεστε αυτο ισχυει και ειναι και το σωστο!!!αυτο γινεται μονο αν βει και δικο σου σκυλι στα καρτερια τους και σε καμια αλλη περιπτωση!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,021 έως 1,035 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων