ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,036 έως 1,050 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #405843

    GMAS wrote:
    Νομίζω είστε λάθος όσον αφορά σε ποιον ανήκει το θήραμα που πέρνάει σε άλλη παγάνα…..είναι βασικός κανόνας αυτός…και ας μην έχει σηκώσει γουρούνια η άλλη παρέα…..σε αντίθετη θα γίνονται άπειροι τσακωμοί στο βουνό…..ας είσαι άξιος να χτυπήσεις το γουρούνι στη δική σου παγάνα…σου πέρασε; αν ο τόπος είναι ελεύθερος το κυνηγάς μέχρι το βράδυ…αν όχι ανήκει σε αυτούς που έιχαν κλείσει το μέρος…στη μία και μοναδική φορά που κυνήγησα γουρούνι σε ελεγχόμενη ο φύλακας το πρωί μας μάζεψε και το πρώτο πράγμα που είπε ήταν αυτό…..πέρασε θήραμα και μπήκε σε περιοχή άλλης παρέας;…τέλος…ανήκει στην άλλη παρέα… αυτά που γράφω δεν έχουν σχέση με το σκυλί που σκοτώθηκε…αν ήταν λάθος ή εσκεμμένα δεν μ[πορούμε να το ξέρουμε…..ξέρω περιπτώσεις που ο κυνηγοί σκότωσαν το σκύλο τους στη στάμπα (πρόσφατα κιόλας) αλλά και άλλες που εσκεμμένα παραφύλαξε κάποιος και χτύπησε σκυλί άλλου κυνηγού και όχι σε στάμπα…

    αυτο που λες ισχυει στην ελεγχομενη το ξερω καλα ειναι νομος!!τωρα εξω σε ελευθερο μερος σου λεω για να μην υπαρχουν τσακωμοι αν σε περασει το γουρουνι απο τα καρτερια σου και δεν καταφερεις πιασεις τα σκυλια τοτε υπαρχει συνενοηση με την αλλη ομαδα που κανει παγανα οτι αν βγει το γουρουνι σε αυτους και το χτυπησουν καιτο κυνηγουν δικα σου σκυλια τοτε το μοιραζεστε αυτο ισχυει και ειναι και το σωστο!!!αυτο γινεται μονο αν βει και δικο σου σκυλι στα καρτερια τους και σε καμια αλλη περιπτωση!!!!

    ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
    Θεολόγης.

    Έχει απόλυτο δίκαιο ο φίλος GMAS. Πατριώτη Τύρναβε έχεις άδικο. Ο λαγός όπου και να πάει, ακόμα και αν περάσει ανάμεσα από 10 παρέες, εφ’ όσον καταδιώκεται από τα σκυλιά μας  είναι δικός μας και δεν επιτρέπεται να τον τουφεκίσει άλλος. Αν τον τουφεκίσει άλλος, τότε του δίνεις το φυσίγγι και παίρνεις το λαγό σου. Το γουρούνι είτε σε ελεγχόμενη, είτε σε ελεύθερο, άπαξ και περάσει τα καρτέρια, ας το καταδιώκουν τα σκυλιά μας, μπορεί να χτυπηθεί από οποιονδήποτε και φυσικά του ανήκει. Όλα τα παραπάνω βασίζονται στον άγραφο νόμο του κυνηγιού και έχει την εξής λογική. Ο λαγός γυρίζει πάντα στο μέρος που τον ξεσήκωσαν τα σκυλιά. Το γουρούνι αν περάσει από τα καρτέρια ξέχνα το. Όχι μόνο δεν ξαναγυρίζει, αλλά μπορεί να ψάχνεις και τα σκυλιά για μέρες.

    Αυτά είναι καλά να τα γνωρίζουμε για αποφυγή παρεξηγήσεων. Οτιδήποτε άλλο είναι λάθος. Απλά προσπαθούμε να το φέρομαι στα δικά μας μέτρα.

    ..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #405847

    TIRNAVOS26 wrote:

    GMAS wrote:
    Νομίζω είστε λάθος όσον αφορά σε ποιον ανήκει το θήραμα που πέρνάει σε άλλη παγάνα…..είναι βασικός κανόνας αυτός…και ας μην έχει σηκώσει γουρούνια η άλλη παρέα…..σε αντίθετη θα γίνονται άπειροι τσακωμοί στο βουνό…..ας είσαι άξιος να χτυπήσεις το γουρούνι στη δική σου παγάνα…σου πέρασε; αν ο τόπος είναι ελεύθερος το κυνηγάς μέχρι το βράδυ…αν όχι ανήκει σε αυτούς που έιχαν κλείσει το μέρος…στη μία και μοναδική φορά που κυνήγησα γουρούνι σε ελεγχόμενη ο φύλακας το πρωί μας μάζεψε και το πρώτο πράγμα που είπε ήταν αυτό…..πέρασε θήραμα και μπήκε σε περιοχή άλλης παρέας;…τέλος…ανήκει στην άλλη παρέα… αυτά που γράφω δεν έχουν σχέση με το σκυλί που σκοτώθηκε…αν ήταν λάθος ή εσκεμμένα δεν μ[πορούμε να το ξέρουμε…..ξέρω περιπτώσεις που ο κυνηγοί σκότωσαν το σκύλο τους στη στάμπα (πρόσφατα κιόλας) αλλά και άλλες που εσκεμμένα παραφύλαξε κάποιος και χτύπησε σκυλί άλλου κυνηγού και όχι σε στάμπα…

    αυτο που λες ισχυει στην ελεγχομενη το ξερω καλα ειναι νομος!!τωρα εξω σε ελευθερο μερος σου λεω για να μην υπαρχουν τσακωμοι αν σε περασει το γουρουνι απο τα καρτερια σου και δεν καταφερεις πιασεις τα σκυλια τοτε υπαρχει συνενοηση με την αλλη ομαδα που κανει παγανα οτι αν βγει το γουρουνι σε αυτους και το χτυπησουν καιτο κυνηγουν δικα σου σκυλια τοτε το μοιραζεστε αυτο ισχυει και ειναι και το σωστο!!!αυτο γινεται μονο αν βει και δικο σου σκυλι στα καρτερια τους και σε καμια αλλη περιπτωση!!!! ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
    Θεολόγης.

    Έχει απόλυτο δίκαιο ο φίλος GMAS. Πατριώτη Τύρναβε έχεις άδικο. Ο λαγός όπου και να πάει, ακόμα και αν περάσει ανάμεσα από 10 παρέες, εφ” όσον καταδιώκεται από τα σκυλιά μας είναι δικός μας και δεν επιτρέπεται να τον τουφεκίσει άλλος. Αν τον τουφεκίσει άλλος, τότε του δίνεις το φυσίγγι και παίρνεις το λαγό σου. Το γουρούνι είτε σε ελεγχόμενη, είτε σε ελεύθερο, άπαξ και περάσει τα καρτέρια, ας το καταδιώκουν τα σκυλιά μας, μπορεί να χτυπηθεί από οποιονδήποτε και φυσικά του ανήκει. Όλα τα παραπάνω βασίζονται στον άγραφο νόμο του κυνηγιού και έχει την εξής λογική. Ο λαγός γυρίζει πάντα στο μέρος που τον ξεσήκωσαν τα σκυλιά. Το γουρούνι αν περάσει από τα καρτέρια ξέχνα το. Όχι μόνο δεν ξαναγυρίζει, αλλά μπορεί να ψάχνεις και τα σκυλιά για μέρες. Αυτά είναι καλά να τα γνωρίζουμε για αποφυγή παρεξηγήσεων. Οτιδήποτε άλλο είναι λάθος. Απλά προσπαθούμε να το φέρομαι στα δικά μας μέτρα. ..

    Δημήτρης

    κατσε φιλε μου δεν καταλαβες μερικα πραγματα κοβω εγω ενα μερος βρισκω τον ντορο βαζω τα σκυλια μου βρισκουν το γουρουνι κανω κοπο να το σηκωσω και με κινδυνο να με σκοτωσει τα σκυλια περναει απο τα καρτερια μου και το χανουμε και δεν μπορουμε να πιασουμε τα σκυλια για χ λογους πεφτει πανω σε ξενα καρτερια και σκοτωνουν το γουρουνι και τους ανηκει εξ ολολκηρου???που το ακουσατε αυτο?? δεν ειπα οτι ανηκει σε μενα εφοσον με περασε δεν εχω ελπιδες να το παρω αυτο ειναι σιγουρο αλλα επειδη η προσπαθεια ειναι αυτην που μετραει το γουρουνι μοιραζεται αυτο ειναι το σωστο και τηρηται απο τις πεισσοτερες παρεες ρωτα να σε πουν!!!περυσι μια παρεα απο διπλανο χωριο εβαζε γουρουνια μεσα σε εμας απο το κοψιμο κιολας και αποφασισαμε να κανουν παγανα αυτοι με τα δικα τους μονο σκυλια και εμεις καθησαμε καρτερια, και τελικα χτυπησε το γουρουνι ατομο της δικιας μας παρεας το πηραμε το γδαραμε το κοψαμε στην μεση και τους δωσαμε το μισο ουτε φασαριες ουτε μαλωματα!!!!οπως και φετος μια περιπτωση διαφορετικη εφεραν στο δικο μας το ζωμα ενα γουρουνι,τα δικα μας τα σκυλια πηγαν και αυτα εκει το σηκωσαμε εμεις το γουρουνι το χτυπησαν αλλα επειδη δεν το ειχαν απο την αρχη τα δικα μας τα σκυλια αλλα μολις ακουσαν τις φωνες πηγαν εκει εμεις δεν δικαιουμασταν τιποτα το πηραν εξ ολοκληρου αυτοι!!!!επιασαν τα σκυλια μας μας τα εδωσαν και τελειωσε εκει το θεμα ομορφα χωρις απαιτησεις χωρις  φασαριες

    αυτα τα πραγματα ισχυουν!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #405848

    συμφωνω με τον θεολογη …..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #405853

    συμφωνω με τον θεολογη …..

    αντρεα ελα του χρονου να σε παρω για γουρουνια!!!! 😆 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    182
    GMAS στις #405866

    Φιλε θεολόγη δεν τα λες καλά….αν τα βρεις με την άλλη παρέα και συννενοηθείτε κάνεις ότι θες…κυνηγάς και μαζί…μοιράζεις τα γουρούνια ή ότι σας αρέσει….εγώ μιλάω για τον άγραφο νόμο……στο λαγό ο νόμος αυτός λέει ότι ο άλλος δεν μπορεί κανονικά ούτε να τουφεκίσει το λαγό ακόμα και να περάσει μπροστά του…..στο γουρούνι αν βγει από την παγάνα και μπει σε μέρος που κυνηγάει άλλη παρέα πιάνεις τα σκυλιά σου και φεύγεις…..έγώ όσες φορές μας πέρασαν γουρούνια σε άλλους κατευθείαν τους έλεγα..πιάστε τα σκυλιά μας να τα πάρουμε και καντε ότι θέλετε με τα γουρούνια…..

     

    για την ιστορία και για να καταλάβεις τι εννοώ θα σου πω ενα φετινό περιστατικό……ψάχναμε για τορό στην παγάνα που κυνηγάμε συνήθως αλλά δε βρίσκαμε τίποτα…μας παίρνει τηλέφωνο ένας φίλοε υλοτόμος και λέει ελάτε εδώ έχει φρέσκους τορούς….πάμε εκεί…βάζουμε καρτέρια αμολάμε το μεγάλο σκυλί και μετά από κανα μισάωρο κολλώνει….ενώ κοίτάζαμε πως θα τα κλείσουμε καλύτερα και να ρίξουμε και άλλα σκυλιά ακούμε ξένα σκυλιά να φτάνουν στα γουρούνια και να τα σηκώνουν,,,,,είχε έρθει μια παρέα πατρινών των οποίων τα σκυλιά έφερναν τον τορό από αλλού….έφτασαν στη δική μας παγάνα είδαν ότι υπήρχε καρτέρι εκεί που έβγαιναν τα σκυλιά τους και μόλις βγήκαν τα έπιασαν…μο΄λις άκουσαν ότι βρήκαμε τα γουρούνια αυτός που τα είχε πιάσει τα προχωράει μέσα στην παγάνα μας και τα αμολάει….τεσπα χτυπήσαμε ένα γουρούνι και μετά ήρθαν και ζητούσαν να το μοιράσουμε γιατί λέει και τα δικά τους σκυλιά έφεραν γουρούνια στην παγάνα…….κατάλαβες;με τη λογική ότι εμείς σηκώσαμε το γουρούνι άρα έχουμε δικαιώματα θα υπάρχουν συνέχεια τσακωμοί….εγώ όταν κυνηγάω πλάι πλάι σε άλλη παρέα προσπαθώ πριν ξεκινήσει το κυνήγι να βρω τον αρχηγό τους και του λεώ αυτό…πέρασαν δικά μας γουρούνια σε σας…πιάστε τα σκυλιά μας και κυνηγάτε τα…έγινε το αντίστροφο; το ίδιο….

    θυμάμαι πριν 6-7 χρόνια όταν το είπα αυτό σε έναν που κυνηγούσε δίπλα μας και το έπαιζε και ψευτοτσαμπουκάς κλπ τι μου λέει….τι λες ρε φίλε;;; θα κυνηγάει τα γουρούνια το μπαράκι μου…το καλύτερο γουρουνόσκυλο της ελλάδας και θα πας εσυ να το πιάσεις;άντε μετά να συννενοηθείς…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #405870

    Φιλε θεολόγη δεν τα λες καλά….αν τα βρεις με την άλλη παρέα και συννενοηθείτε κάνεις ότι θες…κυνηγάς και μαζί…μοιράζεις τα γουρούνια ή ότι σας αρέσει….εγώ μιλάω για τον άγραφο νόμο……στο λαγό ο νόμος αυτός λέει ότι ο άλλος δεν μπορεί κανονικά ούτε να τουφεκίσει το λαγό ακόμα και να περάσει μπροστά του…..στο γουρούνι αν βγει από την παγάνα και μπει σε μέρος που κυνηγάει άλλη παρέα πιάνεις τα σκυλιά σου και φεύγεις…..έγώ όσες φορές μας πέρασαν γουρούνια σε άλλους κατευθείαν τους έλεγα..πιάστε τα σκυλιά μας να τα πάρουμε και καντε ότι θέλετε με τα γουρούνια….. για την ιστορία και για να καταλάβεις τι εννοώ θα σου πω ενα φετινό περιστατικό……ψάχναμε για τορό στην παγάνα που κυνηγάμε συνήθως αλλά δε βρίσκαμε τίποτα…μας παίρνει τηλέφωνο ένας φίλοε υλοτόμος και λέει ελάτε εδώ έχει φρέσκους τορούς….πάμε εκεί…βάζουμε καρτέρια αμολάμε το μεγάλο σκυλί και μετά από κανα μισάωρο κολλώνει….ενώ κοίτάζαμε πως θα τα κλείσουμε καλύτερα και να ρίξουμε και άλλα σκυλιά ακούμε ξένα σκυλιά να φτάνουν στα γουρούνια και να τα σηκώνουν,,,,,είχε έρθει μια παρέα πατρινών των οποίων τα σκυλιά έφερναν τον τορό από αλλού….έφτασαν στη δική μας παγάνα είδαν ότι υπήρχε καρτέρι εκεί που έβγαιναν τα σκυλιά τους και μόλις βγήκαν τα έπιασαν…μο΄λις άκουσαν ότι βρήκαμε τα γουρούνια αυτός που τα είχε πιάσει τα προχωράει μέσα στην παγάνα μας και τα αμολάει….τεσπα χτυπήσαμε ένα γουρούνι και μετά ήρθαν και ζητούσαν να το μοιράσουμε γιατί λέει και τα δικά τους σκυλιά έφεραν γουρούνια στην παγάνα…….κατάλαβες;με τη λογική ότι εμείς σηκώσαμε το γουρούνι άρα έχουμε δικαιώματα θα υπάρχουν συνέχεια τσακωμοί….εγώ όταν κυνηγάω πλάι πλάι σε άλλη παρέα προσπαθώ πριν ξεκινήσει το κυνήγι να βρω τον αρχηγό τους και του λεώ αυτό…πέρασαν δικά μας γουρούνια σε σας…πιάστε τα σκυλιά μας και κυνηγάτε τα…έγινε το αντίστροφο; το ίδιο…. θυμάμαι πριν 6-7 χρόνια όταν το είπα αυτό σε έναν που κυνηγούσε δίπλα μας και το έπαιζε και ψευτοτσαμπουκάς κλπ τι μου λέει….τι λες ρε φίλε;;; θα κυνηγάει τα γουρούνια το μπαράκι μου…το καλύτερο γουρουνόσκυλο της ελλάδας και θα πας εσυ να το πιάσεις;άντε μετά να συννενοηθείς…..

    τα σκυλια δεν πιανονται ευκολα γιατι κυνηγαμε σε μερη που δεν εχει δρομους!!τελοσπαντον εμεις ετσι λειτουργουμε !!!εγω δεν μπορω να σκοτωσω γουρουνι που το φερνουν ξενα σκυλια και να το παρω κιολας τι νοημα εχει???δεν εχει ευχαρηστηση τι θα πεις το βραδυ στο καφενειο οτι εκει που καθομουν ηρθε ενα καπρι και το σκοτωσα???πιο το νοημα???αυτα τα γουρουνια τα βαζετε και στον τελικο απολογισμο της χρονιας???το κυνηγι του αγριογουρουνου δεν ειναι μονο το να το παρεις ειναι να το κοψεις να το σηκωσεις να το στειλεις στα καρτερια και να βλεπεις τα σκυλια σου να το κυνηγανε!!!!οποτε καλυτερα να ενημερωνεις την αλλη παρεα και ολα καλα!!!!δεν συμμετεχεις απλα παρακολουθεις τα σκυλια και αν το χτυπησουν μοιρασμα!!!εμενα τη σκυλα που με σκοτωσαν αν δεν επεφτε το γουρουνι δεν πιανοταν αν δεν βραδιαζε!!!σε εκανε τριπλα και σε παιρνουσε τι να εκανα να το παρατουσα??απλα τους φωναζα τους αλλους προσεχετε ερχεται γουρουνι βαρεστε το να πιασουμε το σκυλι!!!

    βεβαια για να τα λεμε ολα οσο αφορα το τυπο αυτον σας επαιξε π@στια εφοσον τα ειχε πιασει δεν επρεπε να ξαναμολησει!!!!και προσεχε δεν λεω να περναει ντορος απο τα καρτερια εκει το πιανεις το σκυλι!!!!αναφερομαι σε περιπτωση που το σκυλι σου διωκει που οι πιθανοτητες να σε περασει και να μην πιασεις το σκυλι ειναι πολλες!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    tasoszc4 στις #405882

    Κατα 90% ειναι τη συνενοηση εχει γινει με τη παρεα που κυνηγαει το διπλανο τοπο…για π.χ. σε ενα τοπο που κυνηγαμε εχουμε συννενοηθει οτι εαν περασει δικο μας γουρουνι στη παγανα των αλλων μας πιανουν τα σκυλια και τελος για μας η το αντιθετο…γιαυτο παντα στα συνορα μας βαζουμε παγανα για να φυγουν αντιθετα τα γουρουνια…τωρα σε περιπτωση που δεν πιαστουν τα σκυλια μας και τουφεκιστει απο τους αλλους   γουρουνι  που φερνουν τα δικα μας σκυλια τοτε το μοιραζομαστε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #405890

    Κατα 90% ειναι τη συνενοηση εχει γινει με τη παρεα που κυνηγαει το διπλανο τοπο…για π.χ. σε ενα τοπο που κυνηγαμε εχουμε συννενοηθει οτι εαν περασει δικο μας γουρουνι στη παγανα των αλλων μας πιανουν τα σκυλια και τελος για μας η το αντιθετο…γιαυτο παντα στα συνορα μας βαζουμε παγανα για να φυγουν αντιθετα τα γουρουνια…τωρα σε περιπτωση που δεν πιαστουν τα σκυλια μας και τουφεκιστει απο τους αλλους γουρουνι που φερνουν τα δικα μας σκυλια τοτε το μοιραζομαστε…

    ακριβως ετσι γινεται αλλα σπανια πιανονται τα σκυλια οποτε μετα παμε στην δευτερη λυση που αναφερεις 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    182
    GMAS στις #405891

    Για την ιστορία Θεολόγη δεν έχουμε χτυπήσει ούτε ένα γουρούνι που μπήκε στην παγάνα μας από άλλους….νομίζω δεν καταλαβαινόμαστε…εσύ έχεις μείνει στο αν θα μετρήσει στο νούμερο και γουρούνι που ήρθε από άλλη παρέα…..

    ο κανόνας είναι αυτός που είπα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις και να κυνηγάμε πολιτισμένα….

    θέλω να πηγαίνω στο βουνό και να ευχαριστιέμαι το κυνήγι μου χωρίς να μου σπάνε τα νεύρα ανεγκέφαλοι – τσαντάκηδες – νουμεράκηδες….πράγμα δύσκολο γιατί στην τάξη των γουρουνοκυνηγών έχουν μαζευτεί αρκετοί τέτοιοι

    έχουμε δεινοπαθήσει πάρα πολλές φορές από συγκεκριμμένες ομάδες που δε σέβονται τίποτα…..αρκετές φορές έχουμε σηκώσει γουρούνια και ενώ τα κυνηγάμε μπαίνουν γουρούνια από άλλους σε εμάς και χωρίς να υπολογίζουν ότι κυνηγάμε μπαίνουν μέσα με αμάξια με τουφεκιές σε παγάνα και το χειρότερο στέλνουν και άτομα μέσα στο πυκνό να σκοτωθούμε κιόλας…..

    μη ζαλιζόμαστε με το αυτονόητο…..είναι βασικός κανόνας……μπήκαν τα σκυλιά σου σε άλλη παρέα;……τους ενημερώνεις, κάθεσαι στην άκρη χωρίς να τους ενοχλείς και περιμένεις να τελειώσουν το κυνήγι τους……

    όσες φορές έτυχε και τα σκυλιά μου μπήκαν σε σοβαρή παρέα..βρήκα καρτέρι τους και του είπα..πες στον ασύρματο ότι μπήκαν ξένα σκυλιά μέσα….τους ενημέρωνε ο άνθρωπος και αν έπιαναν τα σκυλιά μου μου έλεγαν είναι εκεί πήγαινε πάρτα,,,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #405894

    Για την ιστορία Θεολόγη δεν έχουμε χτυπήσει ούτε ένα γουρούνι που μπήκε στην παγάνα μας από άλλους….νομίζω δεν καταλαβαινόμαστε…εσύ έχεις μείνει στο αν θα μετρήσει στο νούμερο και γουρούνι που ήρθε από άλλη παρέα….. ο κανόνας είναι αυτός που είπα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις και να κυνηγάμε πολιτισμένα…. θέλω να πηγαίνω στο βουνό και να ευχαριστιέμαι το κυνήγι μου χωρίς να μου σπάνε τα νεύρα ανεγκέφαλοι – τσαντάκηδες – νουμεράκηδες….πράγμα δύσκολο γιατί στην τάξη των γουρουνοκυνηγών έχουν μαζευτεί αρκετοί τέτοιοι έχουμε δεινοπαθήσει πάρα πολλές φορές από συγκεκριμμένες ομάδες που δε σέβονται τίποτα…..αρκετές φορές έχουμε σηκώσει γουρούνια και ενώ τα κυνηγάμε μπαίνουν γουρούνια από άλλους σε εμάς και χωρίς να υπολογίζουν ότι κυνηγάμε μπαίνουν μέσα με αμάξια με τουφεκιές σε παγάνα και το χειρότερο στέλνουν και άτομα μέσα στο πυκνό να σκοτωθούμε κιόλας….. μη ζαλιζόμαστε με το αυτονόητο…..είναι βασικός κανόνας……μπήκαν τα σκυλιά σου σε άλλη παρέα;……τους ενημερώνεις, κάθεσαι στην άκρη χωρίς να τους ενοχλείς και περιμένεις να τελειώσουν το κυνήγι τους…… όσες φορές έτυχε και τα σκυλιά μου μπήκαν σε σοβαρή παρέα..βρήκα καρτέρι τους και του είπα..πες στον ασύρματο ότι μπήκαν ξένα σκυλιά μέσα….τους ενημέρωνε ο άνθρωπος και αν έπιαναν τα σκυλιά μου μου έλεγαν είναι εκεί πήγαινε πάρτα,,,

    συμφωνω σε ολα ολοι ετσι κανουμε απλα διαφωνω στο θεμα του γουρουνιου αν χτυπηθει απο αλλους με δικα μας σκυλια!!!και μην νομιζεις και αυτο που λεω εγω δηλαδη το μοιρασμα το δεχονται ευχαριστα και οι δυο πλευρες ;-)τωρα οσον αφορα εμενα αν δω γουρουνι να κυνηγανε ξενα σκυλια  δεν το ριχνω!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    tasoszc4 στις #406024

    GMAS wrote:
    Για την ιστορία Θεολόγη δεν έχουμε χτυπήσει ούτε ένα γουρούνι που μπήκε στην παγάνα μας από άλλους….νομίζω δεν καταλαβαινόμαστε…εσύ έχεις μείνει στο αν θα μετρήσει στο νούμερο και γουρούνι που ήρθε από άλλη παρέα….. ο κανόνας είναι αυτός που είπα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις και να κυνηγάμε πολιτισμένα…. θέλω να πηγαίνω στο βουνό και να ευχαριστιέμαι το κυνήγι μου χωρίς να μου σπάνε τα νεύρα ανεγκέφαλοι – τσαντάκηδες – νουμεράκηδες….πράγμα δύσκολο γιατί στην τάξη των γουρουνοκυνηγών έχουν μαζευτεί αρκετοί τέτοιοι έχουμε δεινοπαθήσει πάρα πολλές φορές από συγκεκριμμένες ομάδες που δε σέβονται τίποτα…..αρκετές φορές έχουμε σηκώσει γουρούνια και ενώ τα κυνηγάμε μπαίνουν γουρούνια από άλλους σε εμάς και χωρίς να υπολογίζουν ότι κυνηγάμε μπαίνουν μέσα με αμάξια με τουφεκιές σε παγάνα και το χειρότερο στέλνουν και άτομα μέσα στο πυκνό να σκοτωθούμε κιόλας….. μη ζαλιζόμαστε με το αυτονόητο…..είναι βασικός κανόνας……μπήκαν τα σκυλιά σου σε άλλη παρέα;……τους ενημερώνεις, κάθεσαι στην άκρη χωρίς να τους ενοχλείς και περιμένεις να τελειώσουν το κυνήγι τους…… όσες φορές έτυχε και τα σκυλιά μου μπήκαν σε σοβαρή παρέα..βρήκα καρτέρι τους και του είπα..πες στον ασύρματο ότι μπήκαν ξένα σκυλιά μέσα….τους ενημέρωνε ο άνθρωπος και αν έπιαναν τα σκυλιά μου μου έλεγαν είναι εκεί πήγαινε πάρτα,,,

    συμφωνω σε ολα ολοι ετσι κανουμε απλα διαφωνω στο θεμα του γουρουνιου αν χτυπηθει απο αλλους με δικα μας σκυλια!!!και μην νομιζεις και αυτο που λεω εγω δηλαδη το μοιρασμα το δεχονται ευχαριστα και οι δυο πλευρες τωρα οσον αφορα εμενα αν δω γουρουνι να κυνηγανε ξενα σκυλια δεν το ριχνω!!!!

    ΣΤΑΜΠΑ!!!!!!!
    ΚΣ ΤΥΡΝΑΒΟΥ
    Θεολόγης.

    ετσι εγινε ακριβως εγινε περσι οταν στη παγανα μας φερανε ξενα σκυλια καμια 15αρια γουρουνια ,ενας δικος μας επιασε τα σκυλια τους και τα γυρισε αντιθετα στο ντορο…το προβλημα ηταν οτι η αλλη παρεα η οποια αποτελειτε μονο απο ντοπιους και ειναι συσυμασμενοι και γνωστοι απο δασαρχεια για κλοπες σκυλων κι αλλα πολλα  τσαντιστηκαν με αποτελεσμα την επομενη εβδομαδα οταν ξανακυνηγισαμε εκει ,να παρουμε τις χανακες στο χερι απο τα 2 καλυτερα μας σκυλια…ειχαν ριξει αμπουλες και τα σκυλια μεινανε καγκελο εν ωρα καταδιωξης…και σαν να μην εφτανε αυτο τη Δευτερα μετα το συμβαν βαλανε φωτια και καψανε ενα μεγαλο κομματι του λογκου ακριβως εκει που χασαμε τα σκυλια προφανως επειδη ειχαν ριξει κι αλλες αμπουλες δεν μπορουσαν να τις βρουν φοβουμενοι για τα δικα τους σκυλια μιας και ηταν συνορα με το δικο τους κομματι…!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #406076

    το σωστο ειναι αυτο που λιγο πολυ ολοι σας περιγραφετε παιδες ………..συννενοηση και ολα μπορουν να πανε καλα ….και να τηρηθουν οι αγραφοι κανονες και αν κατα περιπτωση παραβιαστουν ,να αναγνωρισουμε ολοι μας οτι αυτο συναιβει και να τα βρουμε και στην μοιρασια…..το θεμα ειναι αν εχεις να κανεις με κατσαπλιαδες …..εκει καλυτερα ειναι να φευγεις ….τον χαζο δεν τον κανεις καλα ……..

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #406338

    αν και δεν κυνηγαω γουρουνια (εκτος απο λιγες φορες), θεωρω οτι αν διπλανη παρεα ( με την οποια δεν εχω συνενοηθει εξ αρχης) χτυπησει γουρουνι που σηκωσαν τα δικα μου σκυλια-και ειδικα αν το κυνηγαν ακομα, τοτε το γουρουνι πρεπει να το μοιραστουμε. διοτι ναι μεν εγω δεν θα το ξαναβλεπα εφοσον περασε ατουφεκιστο τα καρτερια μας, αλλα και η αλλη παρεα χωρις τα δικα μου σκυλια δεν θα το εβλεπαν ποτε! αρα το δικαιο ειναι να μοιραστουμε το θηραμα,εγω γιατι το ξεφωλιασα και αυτοι γιατι το σταματησαν…

    τωρα βεβαια αν δεν δεχτουν, δεν θα σκασω κιολας ειναι η αληθεια…η μεγαλυτερη χαρα στο κυνηγι-κατα την γνωμη μου- ειναι η απολαυση του ξεφωλιασματος απο τα σκυλια σου (γιαυτο και ειμαι λαγας εξαλου 🙂 )

    στον λαγο, οπως ειπε και ο φιλος ο gmas συνηθιζεται να μην χτυπαμε λαγο που καταδιωκεται απο ξενα σκυλια. και αν το κανουμε, κανονικα πρεπει να δωσουμε στον κυνηγο τον λαγο και να μας δωσει ενα φυσσιγκι. για τον λογο που ειπε ο gmas..ο λαγος ξαναγυρναει τις πιο πολλες φορες στο γιατακι του.

    και εδω ομως-επειδη δεν ξαναγυρναει παντα- αν το σκυλι τον “σφιξει” και ο λαγος αλλαξει μερος, εχουμε ελαχιστες πιθανοτητες να τον χτυπησουμε. αρα σε αυτη την περιπτωση αν τον χτυπησει αλλος, τι γινεται?…λες “οκ αφου δεν θα τον ξαναβλεπα, τοτε δεν πειραζει…ας τον παρει?(αυτο δεν το δεχομαι), ας τον κοψουμε στην μεση?(αυτο ισως το δεχομουν) η και παλι λες, οχι πρεπει να τον παρω εγω γιατι το ξεφωλιασμα ανοικει στα σκυλια μου? και στον λαγο το ξεφωλιασμα ειναι οτι σημαντικοτερο και δυσκολοτερο. δεν υπαρχει περιπτωση να δεις λαγο “κατα λαθος”, οπως καποιο αλλο θηραμα. αν δεν τον ξεφωλιασεις, λαγο δεν βλεπεις ποτε.

    αρα νομιζω οτι ακομα και σε αυτην την περιπτωση που ο λαγος θα κοντευει να αλλαξει νομο, παλι πρεπει να τον παρει το αφεντικο του σκυλου ξεφωλιαστη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #409891

    δειτε !!!!!τα χρειαστηκε κανονικα ο τυπος!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    tasoszc4 στις #409922

    μονο τα χρειαστηκε??? εφτασε το σκ@το στη καλτσα!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,036 έως 1,050 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων