ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,111 έως 1,125 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #440444

    Λίγο παράδοξο αυτό που θα πω αλλά πολύ πρακτικό και αποτελεσματικό στο γδάρσιμο ,ιδιαίτερα του αγριόχοιρου.
    Καλά ακονισμένη λεπίδα από παλιό κουρέα . Δηλαδή όποιος θυμάται τα παλιά “ξουράφια” που είχαν οι
    μπαρμπέριδες.
    Και το πιο ακριβό μαχαίρι μπροστά στην δυσκολία από το γουρουνοτόμαρο κάποια στιγμή θα “στομώσει”
    δηλαδή θα χρειαστεί τακτικό ακόνισμα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #440476

    Παρε ενα fallkniven f1 και καθαρισες,καλο και το μπακ που εβαλες αλλα κανει μονο για γδαρσιμο
    ενω με το fallkniven κανεις και αλλα πραγματα,και γδερνεις το γουρουνοτομαρο
    χωρις καθε λιγο και λιγακι να ακονιζεις,το εχω και ξερω τι σου λεω
    εχει και αλλα πολλα παντος,απλα αυτο επιδη το εχω δουλεψει ξερω οτι ειναι απο τις κορυφες
    και για αυτο το λεω,ο μπιρις και οποιος εχει γδαρη με αυτο ξερει τι κανει το μαχαιρι
    αμα το αποφασισεις πες μου γιατι ο αντιπροσωπος ειναι φιλος και ειναι στην λαμια
    να γλιτωσεις τουλαχιστον τα μεταφορικα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #440674

    Νεκρός σε κυνήγι υποψήφιος δήμαρχος
    ΑΘΗΝΑ 12/10/2013

    Τραγικό θάνατο βρήκε ο υποψήφιος δήμαρχος Λαμίας και δημοτικός Σύμβουλος Γιώργος Κοτσάνος, καθώς από λάθος πυροβολήθηκε στο κεφάλι κατά τη διάρκεια κυνηγιού αγριογούρουνου.

    Ο Γιώργος Κοτσάνος είχε μεταβεί μαζί με άλλους οχτώ κυνηγούς στο Άνυδρο Στυλίδας για να κυνηγήσει αγριογούρουνα, ωστόσο ο άτυχος 54χρονος πυροβολήθηκε κατά λάθος, πιθανότατα από άλλον κυνηγό.

    Λίγο πριν από τις 2.00 το μεσημέρι, ένας από τους κυνηγούς τηλεφώνησε στην αστυνομία και είπε ότι βρήκαν έναν από την παρέα τους νεκρό, χωρίς όμως να μπορεί να εξηγήσει πως έγινε το κακό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #440675

    Θεος σχωρεστον τον ανθρωπο αλλα δεν βαζουν μυαλο οι γουρουναδες,κοιταγα και καποιον απο τα Γρεβενα στο Φεισμπουκ,εχει φωτο με 5 γουρουνια και σχολιαζει οτι ηταν 10 ατομα………….οσο για τα πορτοκαλι γιλεκα…………αλλα λογια να αγαπιομαστε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    ΓΙΩΡΓΟΣ στις #440686

    Καλημέρα γουρουνάδες έχετε να προτείνετε κάποιο καλό μαχαίρι για γδάρσιμο ?

    http://www.kalkantzakos.com/Product.asp?ID=325

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #441256

    Γουρουνάδες καλησπέρα.

    Εγώ δεν κυνηγώ γουρούνι αλλά πάντα έχω στη τσέπη 2-3 9βολα όταν είμαι σε εξόρμηση γιατί ποτέ δε ξέρεις.

    Συνάδελφος μου είπε σήμερα ότι τα 9βολα έχουν απαγορευτεί στο κυνήγι και να μην τα έχω πάνω μου γιατί αν μου κάνουν έλεγχο θα μπλέξω.

    Επειδή δεν παρακολουθώ τελευταία τα πράγματα και δε ξέρω μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια έγκυρη απάντηση παρακαλώ.

    Επιτρέπονται τα 9βολα ή έχουν απαγορευτεί;

    Ευχαριστώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    45
    tasoszc4 στις #441258

    μεχρι εχθες τουλαχιστον επιτρεπονταν…και δεν νομιζω να αλλαξε κατι, στις αλλες χωρες της Ευρωπης απαγορευονται…εμεις εδω στην Ελλαδα ειμαστε μπαστε σκυλοι αλεστε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #441261

    oxi δεν υπαρχει απαγορευση και δεν νομιζω πως θα υπαρξει.
    τωρα το γιατι ντε και καλα οτι δεν κανουμε κοπι πειστ το οτι γινετε σε <<< αλλες χωρες>>>ειναι οπιστοδρομισμος και και και
    δεν μπορεσα ποτε να το καταλαβω
    να βρουμε λυσεις σε προβληματα ΜΑΣ ,,ναι!!!να το καταλαβω!!! οποια και να ειναι αυτα
    αλλα οτι κανουν οι εξω… πρεπει και να κανουμε εμεις…και αν ΔΕΝ… το μαυρο μας το χαλι..
    συγνωμη αλλα δεν ειναι ετσι.
    στο δια ταυτα
    το 9αβολο ειναι αρκετα σοβαρο φυσιγγιο και αν ριχθει σωστα ,,στην σωστη αποσταση καταβαλει το θηραμα
    ακομα και με μικρο σκοπευτικο σφαλμα..
    πολλοι λενε και εκ των εσσω και των εξω… οτι χαλαει πολλα θηραμματα
    εδω ειναι η διαφωνια μου!!!!!
    το 9αβολο δεν χαλαει θηραματα… ο κυνηγος και η αστοχη η ακομα καλητερα η ασχετη χρηση που θα του κανει.. χαλαει θηραματα
    αν δεχθουμε την παραδοχη των υποστηρικτων περι του κακου 9αβολου
    τοτε συγνωμη αλλα και με τα φτερωτα και μετρια τριχωτα θηραματα που με σκαγια κυνηγουνται..εχουμε ΕΠΙΣΗΣ ασκοπες απωλιες
    δηλαδη τι πρεπει να κανουμε σ αυτο το θεμα??? να καταργησουμε τα σκαγια και να κυνηγαμε με μικρα μονοβολα???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #441267

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #441661

    oxi δεν υπαρχει απαγορευση και δεν νομιζω πως θα υπαρξει.<br>
    τωρα το γιατι ντε και καλα οτι δεν κανουμε κοπι πειστ το οτι γινετε σε <<< αλλες χωρες>>>ειναι οπιστοδρομισμος και και και<br>
    δεν μπορεσα ποτε να το καταλαβω<br>
    να βρουμε λυσεις σε προβληματα ΜΑΣ ,,ναι!!!να το καταλαβω!!! οποια και να ειναι αυτα<br>
    αλλα οτι κανουν οι εξω… πρεπει και να κανουμε εμεις…και αν ΔΕΝ… το μαυρο μας το χαλι..<br>
    συγνωμη αλλα δεν ειναι ετσι.<br>
    στο δια ταυτα<br>
    το 9αβολο ειναι αρκετα σοβαρο φυσιγγιο και αν ριχθει σωστα ,,στην σωστη αποσταση καταβαλει το θηραμα<br>
    ακομα και με μικρο σκοπευτικο σφαλμα..<br>
    πολλοι λενε και εκ των εσσω και των εξω… οτι χαλαει πολλα θηραμματα<br>
    εδω ειναι η διαφωνια μου!!!!!<br>
    το 9αβολο δεν χαλαει θηραματα… ο κυνηγος και η αστοχη η ακομα καλητερα η ασχετη χρηση που θα του κανει.. χαλαει θηραματα<br>
    αν δεχθουμε την παραδοχη των υποστηρικτων περι του κακου 9αβολου<br>
    τοτε συγνωμη αλλα και με τα φτερωτα και μετρια τριχωτα θηραματα που με σκαγια κυνηγουνται..εχουμε ΕΠΙΣΗΣ ασκοπες απωλιες<br>
    δηλαδη τι πρεπει να κανουμε σ αυτο το θεμα??? να καταργησουμε τα σκαγια και να κυνηγαμε με μικρα μονοβολα???<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/user/markchalaris?feature=mhee<br>

    </div>

    Πολυ σωστα Μαρκο. Συμφωνω απολυτα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #442118

    Τραγικό ατύχημα με θύμα έναν 24χρονο κυνηγό έγινε πριν από λίγη ώρα , λίγο μετά τις 4 το απόγευμα στην περιοχή Ασπρια της ορεινής Ναυπακτίας, όπου μια παρέα από τέσσερα άτομα από την Ναύπακτο είχε πάει για κυνήγι αγριογούρουνου.

    Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες κατά λάθος την ώρα που οι κυνηγοί παραφύλαγαν για αγριογούρουνα, ένας από αυτούς, ηλικίας μόλις 24 ετών δέχθηκε τα πυρά από άλλον κυνηγό της ίδιας παρέας, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί θανάσιμα.

    Ο άτυχος κυνηγός μεταφέρθηκε στο Κέντρο Υγείας Ναυπάκτου, ενώ σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες έχει συλληφθεί ο 26χρονος αδελφός του, που φέρεται να είναι ο κυνηγός που έκανε το μοιραίο λάθος.

    ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΓΙΛΕΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ….ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΘΡΗΝΟΥΜΕ ΘΥΜΑΤΑ.

    ΚΡΙΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΑΡΟ ΠΟΥ ΕΦΥΓΕ……………..

    ΦΙΛΙΚΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    Tracker στις #442288

    Το χρώμα του γιλέκου δεν διορθώνει τη βλακεία. Το γιλέκο περισσότερο χρειάζεται στη μπεκάτσα και στο ορτύκι, παρά στο τριχωτό, που υπάρχει μια μόνο ομάδα και οφείλει να είναι συντονισμένη και να ξέρει από πριν ο καθένας σε ποια γωνία επιτρέπεται να ντουφεκάει και σε ποια όχι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #442454

    …..<<Ενας βοσκός πλήρωσε με τη ζωή του τη συνάντησή του με αγριόχοιρο σε χωριό του Τυρνάβου, καθώς το άγριο ζώο του προκάλεσε βαθύ τραύμα και ακατάσχετη αιμορραγία.

    Το τραγικό περιστατικό συνέβη νωρίς το πρωί της Δευτέρας όταν ένας 54χρονος κτηνοτρόφος βοσκούσε το κοπάδι με τα ζώα του σε περιοχή του Δαμασίου, στον Τύρναβο.

    Το αγριογούρουνο επιτέθηκε και τραυμάτισε τον βοσκό, ο οποίος ενημέρωσε τηλεφωνικά τον γιο του.

    Συγγενείς του έσπευσαν στο σημείο, τον εντόπισαν και τον μετέφεραν στο Κέντρο Υγείας του Τυρνάβου,

    Δυστυχώς όμως, ο 54χρονος εξέπνευσε στη διαδρομή, καθώς το τραύμα του, ένα βαθύ σχίσιμο στο μηρό, αποδείχθηκε φονικό…..>>
    Καλημέρα φίλοι γουρουνοκυνηγοί. Όταν χθες διάβασα την είδηση και επειδή δεν έχω δεί αγριογούρουνο ποτέ αν και παθιασμένος κυνηγός, θα ήθελα να σας παρακαλέσω να μου λύσετε κάποιες απορίες που μου δημιούργησε η είδηση αυτή.
    α).Πως επιτέθηκε σε ένα βοσκό που ανέβασε για βοσκή το κοπάδι του 500 μέτρα από το μαντρί του και μάλιστα όταν με τον θόρυβο που θα έκαναν υποθέτω ότι δεν εφνιδιάστικε.
    β).Είναι πιθανόν να κυνηγάς κάτι άλλο φάσσα-μπεκάτσα και να δεχθείς απροσδόκητα επίθεση από αγριογούρουνο;
    γ). Είσαι εκδρομή σε μέρος με γουρούνια και πεζοπορείς μόνος ή παρέα με το παιδί σου,βαθιά μέσα στο πυκνό, είναι πιθανόν να δεχθείς επίθεση ξαφνικά από αγριογούρουνο;.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2190
    falcon στις #442460

    και να δεχθείς απροσδόκητα επίθεση από αγριογούρουνο;
    γ). Είσαι εκδρομή σε μέρος με γουρούνια και πεζοπορείς μόνος ή παρέα με το παιδί σου,βαθιά μέσα στο πυκνό, είναι πιθανόν να δεχθείς επίθεση ξαφνικά από αγριογούρουνο;.

    Ναι φιλε υπαρχει περιπτωση να γινει,
    οταν βρεθεις κοντα του κ αισθανθει οτι
    η μονη αμυνα κ διεξοδος που εχει ειναι η επιθεση
    θα το κανει,σε γενικες γραμμες ομως σε
    παιρνει χαμπαρι απο πριν προτου να φτασεις
    κοντα του κ την κοπαναει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #442468

    …..<<Ενας βοσκός πλήρωσε με τη ζωή του τη συνάντησή του με αγριόχοιρο σε χωριό του Τυρνάβου, καθώς το άγριο ζώο του προκάλεσε βαθύ τραύμα και ακατάσχετη αιμορραγία.

    Το τραγικό περιστατικό συνέβη νωρίς το πρωί της Δευτέρας όταν ένας 54χρονος κτηνοτρόφος βοσκούσε το κοπάδι με τα ζώα του σε περιοχή του Δαμασίου, στον Τύρναβο.

    Το αγριογούρουνο επιτέθηκε και τραυμάτισε τον βοσκό, ο οποίος ενημέρωσε τηλεφωνικά τον γιο του.

    Συγγενείς του έσπευσαν στο σημείο, τον εντόπισαν και τον μετέφεραν στο Κέντρο Υγείας του Τυρνάβου,

    Δυστυχώς όμως, ο 54χρονος εξέπνευσε στη διαδρομή, καθώς το τραύμα του, ένα βαθύ σχίσιμο στο μηρό, αποδείχθηκε φονικό…..>><br>
    Καλημέρα φίλοι γουρουνοκυνηγοί. Όταν χθες διάβασα την είδηση και επειδή δεν έχω δεί αγριογούρουνο ποτέ αν και παθιασμένος κυνηγός, θα ήθελα να σας παρακαλέσω να μου λύσετε κάποιες απορίες που μου δημιούργησε η είδηση αυτή.<br>
    α).Πως επιτέθηκε σε ένα βοσκό που ανέβασε για βοσκή το κοπάδι του 500 μέτρα από το μαντρί του και μάλιστα όταν με τον θόρυβο που θα έκαναν υποθέτω ότι δεν εφνιδιάστικε.<br>
    β).Είναι πιθανόν να κυνηγάς κάτι άλλο φάσσα-μπεκάτσα και να δεχθείς απροσδόκητα επίθεση από αγριογούρουνο;<br>
    γ). Είσαι εκδρομή σε μέρος με γουρούνια και πεζοπορείς μόνος ή παρέα με το παιδί σου,βαθιά μέσα στο πυκνό, είναι πιθανόν να δεχθείς επίθεση ξαφνικά από αγριογούρουνο;.

    λοιπον επειδη εγινε στην περιοχη μου ακουστηκαν πολλα οτι δεν ηταν αγριο αλλα ελευθερας βοσκης και διαφορα πριν λιγο εμαθα απο εμπειρη πηγη οτι τελικα ηταν αγριο εκαναν τα τσοπανοσκυλα σταμπα πηγε να δει τι εκαναν τα σκυλια του και το καπρι του επιτεθηκε!!πολυ σπανιο φαινομενο αλλα αν δεν υπαρχει αλλη εξοδο διαφυγης το γουρουνι θα πεσει πανω σου επεισεις ο ανθρωπος δεν ειχε οπλο μαζι του ωστε να αντιδρασει και εγινε το κακο!!πριν καποια χρονια φιλος μου την εφαγε απο καπρι με αποτελεσμα να του κανουν καμια 20αρια ραμματα βεβαια εκει το γουρουνι ηταν τραυματισμενο και στην προσπαθεια του να το αποτελειωσει και απο λαθος εκτημηση επεσε πανω στο γουρουνι!!!τωρα μονο α ανθρωπος που πηγε χαμενος ξερει πραγματικα τι εγινε παντως τα γουρουνια ελευθερας βοσκης ειναι πιο επικυνδυνα απο τα αγρια

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,111 έως 1,125 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων