ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,216 έως 1,230 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #461755

    Για το μονόβολο και τα δράμια είναι φυσιολογικό να υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις.
    Να καταθέσω μία διαπίστωση ξένων κυνηγών σε χώρα που επιτρέπεται η χρήση ραβδωτών. Σε κυνήγι ζαρκαδιού (δεν είναι αγριογούρουνο βέβαια αλλά είναι τριχωτό) όταν τα ραβδωτά αντικαταστάθηκαν από όπλα που χρησιμοποιούσαν δωδεκάβολα, η αποτελεσματικότητα στην καταβολή των ζαρκαδιών αυξήθηκε σχεδόν στο διπλάσιο. Σε αποστάσεις έως τα 50 μέτρα βέβαια. Αυτή ήταν η διαπίστωση πάντως. Από όσο θυμάμαι πλησίασε το 80% η αποτελεσματικότητα όταν με το ραβδωτό ήταν στο 40% περίπου. Σε θηράματα που ήταν εν κινήσει η σύγκριση.
    Βέβαια είναι γεγονός ότι το ζαρκάδι είναι θήραμα που καταβάλετε ευκολότερα και πολύ μικρότερου βάρους από το αγριογούρουνο. Ειδικά όταν μιλάμε για αρσενικά εκεί δεν υπάρχει σχεδόν καμμία σύγκριση. Όμως με τα μικρού μεγέθους ζώα, τα χρονιάρικα ή τα θηλυκά έως δύο ετών, η σύγκριση θα έλεγα για αποστάσεις έως τα 50 μέτρα είναι μάλλον αρκετά αντιπροσωπευτική και για τα γουρούνια. Όταν μάλιστα τα περισσότερα ζώα θηρεύονται σε ντυμένα μέρη με μικρά περιθώρια σκόπευσης για βολή, αλλά και σε αποστάσεις έως 50 μέτρα, τότε με εξαίρεση τους μονιάδες τα δράμια (οκτάβολα, εννιάβολα και δεκάβολα) είναι μάλλον το ποιό αποτελεσματικό φυσίγγι θήρευσης. Για τους καλούς σκοπευτές σε ανοικτούς χώρους το μονόβολο είναι φυσικά η πρώτη και ίσως η μοναδική επιλογή.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    zas στις #461757

    το παλικαρι εφαγε μεγαλη φολα, το καλο γι αυτον ειναι οτι φαινεται ψυχραιμος ανθρωπος που αρκειται στα μπινελικια…εγω δεν θα γυρνουσα στο σπιτι με οπλο,θα το ειχα κανει κοματια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #461792

    Για το μονόβολο και τα δράμια είναι φυσιολογικό να υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις.<br>
    Να καταθέσω μία διαπίστωση ξένων κυνηγών σε χώρα που επιτρέπεται η χρήση ραβδωτών. Σε κυνήγι ζαρκαδιού (δεν είναι αγριογούρουνο βέβαια αλλά είναι τριχωτό) όταν τα ραβδωτά αντικαταστάθηκαν από όπλα που χρησιμοποιούσαν δωδεκάβολα, η αποτελεσματικότητα στην καταβολή των ζαρκαδιών αυξήθηκε σχεδόν στο διπλάσιο. Σε αποστάσεις έως τα 50 μέτρα βέβαια. Αυτή ήταν η διαπίστωση πάντως. Από όσο θυμάμαι πλησίασε το 80% η αποτελεσματικότητα όταν με το ραβδωτό ήταν στο 40% περίπου. Σε θηράματα που ήταν εν κινήσει η σύγκριση.<br>
    Βέβαια είναι γεγονός ότι το ζαρκάδι είναι θήραμα που καταβάλετε ευκολότερα και πολύ μικρότερου βάρους από το αγριογούρουνο. Ειδικά όταν μιλάμε για αρσενικά εκεί δεν υπάρχει σχεδόν καμμία σύγκριση. Όμως με τα μικρού μεγέθους ζώα, τα χρονιάρικα ή τα θηλυκά έως δύο ετών, η σύγκριση θα έλεγα για αποστάσεις έως τα 50 μέτρα είναι μάλλον αρκετά αντιπροσωπευτική και για τα γουρούνια. Όταν μάλιστα τα περισσότερα ζώα θηρεύονται σε ντυμένα μέρη με μικρά περιθώρια σκόπευσης για βολή, αλλά και σε αποστάσεις έως 50 μέτρα, τότε με εξαίρεση τους μονιάδες τα δράμια (οκτάβολα, εννιάβολα και δεκάβολα) είναι μάλλον το ποιό αποτελεσματικό φυσίγγι θήρευσης. Για τους καλούς σκοπευτές σε ανοικτούς χώρους το μονόβολο είναι φυσικά η πρώτη και ίσως η μοναδική επιλογή.

    Το ζαρκαδι ειναι μικρο ευκινητο και ταχυτατο ζωο χωρις ιδιαιτερη δερματικη-σωματικη αντισταση οποτε και ειναι λογικο να ανεβουν τα ποσοστα επιτυχιας με χρηση δραμιων.Δεν υπαρχει καμια συγκριση με το γουρουνι ομως.Παρ’ολα αυτα τα δραμια ειναι εξισου αποτελεσματικα και στα γουρουνια.Αρκει να ξερει ο κυνηγος που και ποτε θα τα χρησιμοποιησει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #461795

    επειδή φετος θα κυνυγησω γουρουνι , μπορει καποιος εμπειρος γουρουνοκυνυγος να μου εξηγησει για ποιο λογο να ριξω δραμια και οχι αποκλειστικα και μονο μονοβολα ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #461799

    επειδή φετος θα κυνυγησω γουρουνι , μπορει καποιος εμπειρος γουρουνοκυνυγος να μου εξηγησει για ποιο λογο να ριξω δραμια και οχι αποκλειστικα και μονο μονοβολα ?

    Εαν αποφυγεις τις υπερβολες και τουφεκας τα γουρουνια σε κανονικες αποστασεις(κατω απο 40 μετρα)τα δραμια επιφερουν πολλαπλα τραυματα μεγαλης ισχυως και πλητουν παραπανω απο ενα ζωτικα οργανα στο ζωο με αποτελεσμα τον σιγουρο και γρηγορο θανατο του.Οποτε ειδικα σε μερη με περιορισμενη ορατοτητα μπορεις να τα χρησημοποιεις με σιγουρια.Το μονοβολο πεονεκτει σε ανοιχτα μερη και μπορει να κερδισεις 10-20 μετρα παραπανω χωρις ομως και αυτο να σου επιτρεπει να πας σε υπερβολες.Οποτε κατα περιπτωση διαλεγεις και περνεις.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3423
    ΛΕΩΝ στις #461800

    Καλημέρα σας Μήτσοι.Εσύ ο μικρός ο νότιος να ακούς αυτό που λέει ο μεγάλος ο Βόρειος κι από βδομάδα που θα είμαι στο χωριό(Δίβρη) να βρεθούμε να σου πω και λεπτομέρειες αν θέλεις μπας και μπορέσεις με τη νεροσωλήνα σου να σταυρώσεις κανά γρουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #461802

    πρακτικά και σύμφωνα με τις εμπειρίες σας (γιατι εγώ δεν εχω παει ποτέ), υπάρχει περίπτωση να δεχτεί μονόβολο το γουρούνι και να ζήσει? ακόμη και αν δεν πετύχει ζωτικό όργανο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #461805

    Καλημέρα σας Μήτσοι.Εσύ ο μικρός ο νότιος να ακούς αυτό που λέει ο μεγάλος ο Βόρειος κι από βδομάδα που θα είμαι στο χωριό(Δίβρη) να βρεθούμε να σου πω και λεπτομέρειες αν θέλεις μπας και μπορέσεις με τη νεροσωλήνα σου να σταυρώσεις κανά γρουν.<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Ένας αλλά ΛΕΩΝ και τσοπάνος του μαντριού

    </div>

    ότι και να μου πεις Μητσαρα , στην νεροσωληνα μου μονο μπρενεκε μονοβολα θα μπουν , μονο ετσι αισθανομαι σωστος , αν μου φυγει και δεν το παρω μαγκια του , αλλα κομματι δυσκολο το βλεπω , τελικα όλα στην πιστα φαινονται , ετσι δεν είναι ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #461809

    Ένας λόγος αρκετά σοβαρός για να υποστηρίξει κάποιος το ένα βλήμα (μονόβολο) σε σχέση με τα οκτώ (οκτάβολο) τα εννιά (εννιάβολο) ή τα δώδεκα (δωδεκάβολο)
    είναι η εκτροπή (εξοστρακισμό) που θα υποστούν αυτά όταν χτυπήσουν υπό γωνία σε κάποιο εμπόδιο π.χ. μια πέτρα η έναν κορμό ενός δέντρου,όταν αυτά τα
    χρησιμοποιούμε στο κυνήγι του αγριόχοιρου.(Το ίδιο μπορεί να συμβεί και με το μονόβολο αλλά με τα σφαιρίδια συμβαίνει αρκετές φορές).
    Μετά από την αλλαγή τις πορείας τους εάν βρεθεί κάποιο γουρουνόσκυλο ή και κάποιος παγανιέρης στη νέα τροχιά του (θεωρητικά η κινητική τους ενέργεια μπορεί να κάνει ζημιά ως και 100 μέτρα απόσταση από το σημείο εκτροπής) τότε θα έχουμε δυσάρεστες εξελίξεις.
    Άρα πρέπει να βάλλονται σε κοντινές αποστάσεις (για μένα ως 20-25 μέτρα με κέντρο της τουφεκιάς μια παλάμη πίσω από τη βάση του μπροστινού ποδιού του ζώου , όταν κυνηγάμε σε πυκνά μέρη και αφού είμαστε σίγουροι ότι και να αστοχήσουμε τα σφαιρίδια θα σταματήσουν με ασφάλεια στο έδαφος χωρίς να εκτραπούν).
    Το άλλο θέμα που κατά καιρούς το έχουν αναλύσει και οι ειδικοί της βλητικής ,σε Ελληνικά και ξενόγλωσσα έντυπα,έχει να κάνει με την κινητική ενέργεια που
    μπορεί να μεταφέρει το κάθε βλήμα στο σώμα του ζώου για καίρια καταβολή και όχι τραυματισμό, όπου οι περισσότεροι τάσσονται υπέρ του ενός βλήματος(μονόβολο).
    Σας μεταφέρω βιωματική εμπειρία γουρουνοκυνηγού που από τύχη βρίσκεται ακόμη στη ζωή.Το συμβάν μου το περιέγραψε πριν 20 χρόνια περίπου.Σε κάποιο κυνήγι
    αγριόχοιρου το έφερε η μοίρα το αγριογούρουνο να περάσει ανάμεσα από αυτόν και τον συν κυνηγό του. Να πω ότι οι δυο τους φύλαγαν μια “σάρα” με κοντοπούρναρα.(Σάρα στα μέρη μου λέμε την πλαγιά με σαθρό έδαφος συνήθως καλυμμένη με πέτρες μεγέθους γροθιάς ,μεγαλύτερες ή και μικρότερες.Μπορεί να
    είναι και χωμάτινη κατακρήμνιση μετά από κατολίσθηση εδάφους).
    Ο συν κυνηγός ,που ήταν σε χαμηλότερο καρτέρι από αυτόν, όταν αντιλήφθηκε το ζώο και χωρίς να σκεφτεί ότι πιο πάνω βρισκόταν άλλος κυνηγός(η υπερένταση της στιγμής) πυροβόλησε με εννιάβολο κατά του αγριόχοιρου.
    ” Ασυναίσθητα Μήτσο ,όταν άκουσα το μπαμ ,γύρισα το σώμα να καλυφτώ έχοντας την αίσθηση του φόβου της στιγμής.Το βλέπεις αυτό;Και μου έδειξε μια ουλή στο δεξιό μάγουλο.Είναι από το ένα βόλι που τρύπησε το μάγουλο και ευτυχώς είχα το στόμα ανοιχτό και δεν μου έκανε μεγαλύτερη ζημία.Ένα άλλο μου το έβγαλε ο χειρούργος από την ωμοπλάτη που βρέθηκε σφηνωμένο”.
    Και μόνο στην περιγραφή του, είχα μείνει στήλη άλατος φέρνοντας τον εαυτό μου στη θέση του.

    Leatherman

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #461815

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #461816

    πρακτικά και σύμφωνα με τις εμπειρίες σας (γιατι εγώ δεν εχω παει ποτέ), υπάρχει περίπτωση να δεχτεί μονόβολο το γουρούνι και να ζήσει? ακόμη και αν δεν πετύχει ζωτικό όργανο.

    Το γουρουνι πρεπει να χτυπηθει μπροστα στα ζωτικα οργανα.Απο το διαφραγμα και μπροστα.Αν χτυπηθει στην κοιλια για παραδειγμα θα φυγει.Μετα απο ωρες και χιλιομετρα μακρια θα ψοφησει βεβαια αλλα εσυ θα το εχεις χασει.Και αυτο οχι μονο με δραμια και μονοβολο αλλα και απο ραβδωτο μεγαλου διαμετρηματος.Ειναι απιστευτα δυνατα ζωα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #461817

    Φιλε Leatherman η τηρηση των κανονων ασφαλειας εξαρτωνται απο την υπευθυνοτητα-ικανοτητα του κυνηγου και σε σπανιες περιπτωσεις την ευθυνη την εχει το προβληματικο οπλο-πυρομαχικο.Δεν μου φταιει ουτε το δραμι που ανοιξε ουτε το μοβοβολ γιατι εγω απαραδεκτος-ακαταλληλος εριξα στην ιδια ακριβως ευθεια με τον συγκυνηγο μου που στεκοταν παραδιπλα γιατι το “κολογουρουνο” ηρθε να περασει αναμεσα μας!!!Ουτε το “παλιοραβδωτο” φταιει που την εφαγε ο συγκυνηγος 500 μετρα μακρια γιατι εγω εριξα γονατιστως και παραλληλα με το εδαφος.Τι μου φταινε τα δεκαβολα οταν εγω ριχνω στον…θορυβο!!!!!!!!Το θεμα ασφαλεια στο κυνηγι του αγριογουρουνου εχει ξεχωριστη σημασια.Απο την στιγμη ομως που ολα τα μετρα ασφαλεια τηρουντε και ολα βαινουν καλως απο την εμπειρια μου εχω να πω οτι και τα δραμια οταν βληθουν οταν πρεπει εχουν την ικανοτητα να σκοτωσουν οποιοδηποτε γουρουνι.Προσωπικα δεν ειμαι υπερ του ενος(δραμια)η του αλλου(μονοβολα).Κατα περιπτωση τα δουλευω και τα δυο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #462038

    Τα δραμια αμα ειναι σωστο φυσιγγι κανουν πολαπλη ζημια σε κοντινες αποστασεις
    οπως σε ενα μικρο ανοιγμα που εχεις μικρη ορατοτητα,και αρα κοντινη τουφεκια
    γενικα αναλογα την περισταση οπως πολυ σωστα λεει ο δημητρης,το κακο ειναι να τουφεκας στα 50 και βαλε μετρα με δραμια ενα μεγαλο καπρι που σου δειχνη τον κωλο του,εκει βλεπεις την ανιδεοτητα του κυνηγου,που τραβαει τουφεκια χαμενη απο χερι,και πολες φορες παει το γουρουνι στο καλο και παει τζαμπα με ενα η δυο δραμια καρφωμενα στον ποπο του

    το μονοβολο κανει μια τρυπα αλλα τι τρουπα,,αμα την φαει καλα [το καλα ειναι ζωτικο οργανο] συνηθος πεφτει εμεσως,και λεω πεφτει αμεσως γιατι γουρουνι που εφαγε μονοβολο απο σχετικα μεγαλη αποσταση,σταματησε το μονοβολο μεσα στην καρδια του,αλλα το γουρουνι πηγε 500 μετρα μακρια και επεσε,απο τα κουφα αλλα εγινε και αυτο,,αλλα ηταν και ενα τερας το ζωντανο αυτο,το σιγουρο ειναι οτι το μονοβολο κανει και για κοντα,και για μακρια,απλα ο ελληνας κυνηγος δεν νιωθει την σιγουρια και την αυτοπεποιθηση να ριχνει μονοβολο,και αυτο συμβαινει γιατι δεν εχει εξοικειωθει στο να ριχνει μονοβολα
    εγω απο τις λιγες φορες που παω για γουρουνι,λογο οτι μου τα ζαλιζουν οι μπαρμπαδες οταν παω στο χωριο να παω παρεα, παντα βαζω μονοβολα,αμα το παρω θα του αλλαξω τα πατερα,αμα οχι ας παει στο καλο και η παναγια μαζι του,και αυτο για την ζωη του παλευει,και αν του την στερησω προτιμω να παει αδιαβαστο,παρα να με καταριεται μεχρι να αποθανη χο χο
    περυσι ο φωτης ενα παιδι που ριχνει μονοβολα εριξε σε ενα γουρουνι πανω απο 100 μετρα βολη εκανε σε καθαρο,εφαγε το μονοβολο στο μπροστινο ποδι πανω απο το πελμα,το ποδι δεν εσπασε απλα,αλλα του εφυγε ολο το πελμα ,και το γουρουνι φυσικα μπρουμουτισε κατευθειαν,αυτο με δραμι ουτε στον υπνο σου δεν το κανεις,τελικα για μενα δεν ειναι αν ριχνεις δραμια η μονοβολα,,και τα δραμια σκοτωνουν ανετα,,απλα πρεπει να ξερεις που και ποτε να τα ριξεις για να εχεις αποτελεσματα,και απο θεμα ασφαλειας ολοι οσοι πηγαν απο δραμια την εφαγαν στο δωξα πατρι,και κανενας δεν πηγε απο εξοστρακισμο,οταν εισαι βοιδι και τουφεκας το κλαρι που κουνηθηκε ειναι επομενο να γινει το κακο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    Supernova στις #462159

    Nεο προιόν απο την Winchester / RAZORBACK XT !!
    http://www.kalco.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=175
    8βολο επιχαλκωμενο με ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ !! 442 m/s ταχύτητα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #462162

    Nεο προιόν απο την Winchester / RAZORBACK XT !!

    http://www.kalco.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=175

    8βολο επιχαλκωμενο με ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΗΡΑ !! 442 m/s ταχύτητα

    Αυτό είναι φυσίγγι γεμισμένο με οχτώ ψήφους από τα γνωστά μας 9βολα κι όχι 8βολα.

    Το 8άβολο στην Αμερικάνικη μέθοδο αρίθμησης των σκαγιών έχει διάμετρο 0,36″ της ίντσας (ή 9,14 mm) και αναφέρεται ώς 000 Buck (τρία μηδενικά).

    Αυτό το φυσίγγι στο link έχει επιχαλκωμένα δράμια μεγέθους 00 Buck (δύο μηδενικά) διαμέτρου 0,33″ (8,38 mm) κι όχι 000 – έχει δηλαδή 8 “μπίλιες” εννιάβολου. Κατά τα άλλα έχει όμορφο κουτί και “πιασάρικη” ονομασία…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,216 έως 1,230 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων