ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,231 έως 1,245 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #462545

    Παιδια καλησπερα!
    ακουσα απο νομο αιτ/νιας οτι πολλα αγρια εχουν ψορα…γνωριζει κανεις τπτ???
    μαλλον ειναι σιγουρο οτι μερικα εχουν ψορα,ισχυει και σε αλλους νομους?


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    205
    tsakalos στις #462837

    Καλησπέρα σε όλους.

    Πηγαίνοντας για κυνήγι, κυρίως κορακοειδών, τις τρεις πρώτες μέρες του κυνηγιού (20-21-22 Αυγούστου) στην Ορεινή Τριφυλία είχα την τύχη να συναντήσω και τις 3 μέρες το πρωί (6:15-6:30), σε πολύ γειτονικά σημεία αγριογούρουνα. Την πρώτη μέρα είδα ένα μεγάλο με δυο μικρότερα κάτω από μια συκιά να τρώνε τα πεσμένα σύκα… Την δεύτερη μέρα είδα ένα αρκετά μεγάλο να σκάβει μέσα σε ένα χωράφι φυτεμένο με πατάτα και καλαμπόκι και την τρίτη είδα σε ένα ποτιστικό περιβόλι με αχλαδιές και μηλιές 2 να τρώνε κάτω από τα δέντρα και ένα άλλο να κυλιέται σε μια λούμπα με νερό…

    Ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, αλλά όταν το ανέφερα στους ιδιοκτήτες των χωραφιών με σιχτίρισαν που δεν τα ντουφέκισα για να απαλλαγούν από τις ζημιές που κάνουν.. Εννοείται πως δεν σκέφτηκα να το κάνω ούτε στιγμή…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #462838

    Παιδια καλησπερα!<br>
    ακουσα απο νομο αιτ/νιας οτι πολλα αγρια εχουν ψορα…γνωριζει κανεις τπτ???<br>
    μαλλον ειναι σιγουρο οτι μερικα εχουν ψορα,ισχυει και σε αλλους νομους?<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>

    </div>

    Ποσο σιγουρος εισαι για την ψωρα?Ειναι επιβεβαιωμενο απο κτηνιατρο?Αν οχι μην ανησυχεις.Το καλοκαιρι τα γουρουνια ριχνουν την τριχα τους και αν το δει καποιος που δεν γνωριζει νομιζει οτι ειναι ψωρα.Οπως και να χει ομως δεν εχω ακουσει κατι σχετικο για την περιοχη μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #462839

    Καλησπέρα σε όλους.

    Πηγαίνοντας για κυνήγι, κυρίως κορακοειδών, τις τρεις πρώτες μέρες του κυνηγιού (20-21-22 Αυγούστου) στην Ορεινή Τριφυλία είχα την τύχη να συναντήσω και τις 3 μέρες το πρωί (6:15-6:30), σε πολύ γειτονικά σημεία αγριογούρουνα. Την πρώτη μέρα είδα ένα μεγάλο με δυο μικρότερα κάτω από μια συκιά να τρώνε τα πεσμένα σύκα… Την δεύτερη μέρα είδα ένα αρκετά μεγάλο να σκάβει μέσα σε ένα χωράφι φυτεμένο με πατάτα και καλαμπόκι και την τρίτη είδα σε ένα ποτιστικό περιβόλι με αχλαδιές και μηλιές 2 να τρώνε κάτω από τα δέντρα και ένα άλλο να κυλιέται σε μια λούμπα με νερό…

    Ήταν μια ευχάριστη έκπληξη, αλλά όταν το ανέφερα στους ιδιοκτήτες των χωραφιών με σιχτίρισαν που δεν τα ντουφέκισα για να απαλλαγούν από τις ζημιές που κάνουν.. Εννοείται πως δεν σκέφτηκα να το κάνω ούτε στιγμή…

    Αυτο ειναι δειγμα απο την καταστροφη που προκαλεσαν στην πανιδα της χωρας μας ολοι οι αποτυχιμενοι οικολογουντες.Και την μεγαλυτερη ευθυνη την φερνουν καποιοι κυνηγετικοι συλλογοι και ομοσπονδιες!!!Ειτε γιατι σταθηκαν υπερ σε καποιες πρακτικες ειτε γιατι δεν πηραν μετρα!!!Αυτα που ειδες φιλε μου δεν ειναι ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΑ!!!!!!Ειναι μαυρα οικοσιτα γουρουνια που απλα γυριζουν ελευθερα!!!Στην καλυτερη περιπτωση ειναι ημιαιμα!!Το τεραστιο κακο ομως ειναι οτι υβριδιζουν και τον αμιγως αγριο πλυθησμο που σε καποιες περιοχες πλεον εχει εξαφανισθει και σε καποιες αλλες ειναι ζητημα χρονου.Κι ενω εχει προκληθει ολη αυτη η καταστροφη ελαφρα την καρδια θα σε “σταυρωναν” ολοι ετσι και τολμουσες να τουφεκισεις ενα απ’αυτα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    456
    leatherman στις #462900

    Οι αγριόχοιροι και περισσότερο τα υβρίδια είδη τη θερινή περίοδο και ειδικά τον Αύγουστο ρίχνουν όχι μόνο το τρίχωμα του χειμώνα αλλά και το χνούδι που έχουν ανάμεσα στο τρίχωμα.Η όλη εικόνα και ειδικά των θηλυκών που θηλάζουν τα νεαρά είναι ότι δείχνουν “ψωριασμένα”,καμία όμως σχέση με την πραγματικότητα.

    leatherman.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2191
    jason στις #462946

    Ποσο σιγουρος εισαι για την ψωρα?Ειναι επιβεβαιωμενο απο κτηνιατρο?Αν οχι μην ανησυχεις.Το καλοκαιρι τα γουρουνια ριχνουν την τριχα τους και αν το δει καποιος που δεν γνωριζει νομιζει οτι ειναι ψωρα.Οπως και να χει ομως δεν εχω ακουσει κατι σχετικο για την περιοχη μου.

    με τα ματια μου δεν ειδα κατι εγω για ειμαι σιγουρος,ασε που και εγω θα νομιζα αν εβλεπα οτι απλα εχει πεσει το τριχωμα τους!
    αλλα για ψωρα μου το ειπε γουρουνας,που ειναι μονο γουρουνας και αρχηγος παρεας και οπου ολα του τα χρονια απο τοτε που εμφανιστηκαν γιατι τα τελευταια 25 χρονια νομιζω οτι εχουνε κανει την εμφανηση τους στα μερη μου,κυνηγαει μονο γουρουνια,το οποιο μου το επιβεβαιωσαν και 2-3 ακομα γουρουναδες της περιοχης!οι ανθρωποι εχουνε φαει το βουνο γιατι ειναι η ζωη τους με ζωα και καλλιεργειες!
    μου ειπαν οτι δεν εχουν ολα,αλλα αυτα που εχουν αν θυμαμαι καλα μου ειπαν οτι εχει φυγει το δερμα τους,τρεχουν αιματα πανω τους κ.τ.λ.
    τι να πω τωρα ρε φιλε,αν κανουνε λαθος,λεω και εγω μ@λ@κιες,απλα απο περιεργεια το λεω να δω αν υπαρχει και σε αλλα μερη και να δω αν ισχυει!
    οσο αφορα τον κτηνιατρο δεν ξερω..δεν το ρωτησα ουτε μου ανεφεραν κατι!μακαρι να μην ισχυει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #463483

    Εννια μερουλες εμειναν !!!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #463542

    επειδή πλησιάζει η έναρξη καλο θα είναι να φρεσκάρεται όλοι τους κανόνες στο κυνήγι αγριουγούρουνου, να δωθεί προσοχή στο οτι πυροβολούμε μονο οταν εχουμε καθαρο στοχο και απο πισω δεν υπάρχει κινδυνος να τραυματιστεί κάποιος έτσι θα αποφύγουμε το περσινό που χάνονταν σχεδον καθε βδομάδα συνάδελφοί μας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #464010

    επειδή πλησιάζει η έναρξη καλο θα είναι να φρεσκάρεται όλοι τους κανόνες στο κυνήγι αγριουγούρουνου, να δωθεί προσοχή στο οτι πυροβολούμε μονο οταν εχουμε καθαρο στοχο και απο πισω δεν υπάρχει κινδυνος να τραυματιστεί κάποιος έτσι θα αποφύγουμε το περσινό που χάνονταν σχεδον καθε βδομάδα συνάδελφοί μας<BR>
    <HR>

    <DIV class=bbp-reply-signature>
    <P>Μιχάλης</P></DIV>

    Σε συνέχεια θα ‘θελα να προσθέσω και το πορτοκαλί γιλέκο, σώζει ζωές!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #464121

    17/9/2014

    Ευχομαι ό,τι καλυτερο στην παρεα μου!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #464132

    Μπραβο ρε Κωστα!!!Respect!!!!!!!!

    Καλη αρχη και καλη χρονια σε ολους τους γουρουναδες με υγεια.Μεγαλη προσοχη παιδια και ουτε βημα χωρις το πορτοκαλι γιλεκο!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #464139

    Ωραία φωτογραφία, καλή έναρξη σε όλους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #464150

    Κωστα πας και εσυ σε κανανε γουρουνα βλεπω,αλλα ξερεις τι παθαινει αυτος που κυνηγαει φασσες και παει για γουρουνια ε;
    του περνανε οι φασσες στο καρτερι απο πανω του και αυτος δεν μπορει να ριξει χα χα,,καλη αρχη και στα ταιρια τους παιδια
    και προσοχη προσοχη προσοχη,μην γινουνε τα ιδια με περυσι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #464848

    απο αυτη τη μικρη γωνια θα ηθελα να παρουσιασω μια προβληματικη κατασταση που αρχιζει και παιρνει τεραστιες διαστασεις και αφορα το κυνηγι αυτου του θηραματος …..το τελευταιο σ-κ εγινα μαρτυρας μιας ανεξελεγκτης καταστασης απο παρεες γουρουναδων που κυριολεκτικα καταπατουν οποιαδηποτε εννοια και ατυπο κανονα διεπει το κυνηγι στη χωρα μας …ανθρωποι αγνωστοι ,παιδια κυριολεκτικα που δεν τα βλεπες ποτε στα βουνα κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσης κουβαλουν απο ενα οπλο με μονοβολα ,και πιανουν καρτερια οπουδηποτε,κινουμενοι κυριως με γνωμονα την κατσαρολα ….καβαλα στα τεραστιων διαστασεων Pick-ups ,οπως ο μεγαλεξανδρος πανω στο βουκεφαλα , νομιζουν και συμπεριφερονται σαν το βουνο να ανηκει αποκλειστικα σε αυτους και σε κανεναν αλλο …

    δεν υπολογιζουν τιποτα ,αν κυνηγα αλλη παρεα στο μερος που πανε καθυστερημενα ,και ερχονται διπλα σου στα 20 μετρα ,αρχιζουν τις φωνες και τις συννενοησεις με την υπολοιπη παρεα και καταστρεφουν το κυνηγι σου ….ειλικρινα μοιαζουν με ανεξελγκτες αγελες θερμοκεφαλων που δεν εχουν ιδεα απο κυνηγι ….μου κανει τρομερη εντυπωση η συμπεριφορα αυτη και νομιζω οτι σε αυτες τις παρεες δεν πρεπει να υπαρχει καν στοιχειο ιεραρχιας οπου καποιος παλιος αρχηγος κατευθυνει συλλογικα και με τη μεγιστη δυνατη ασφαλεια αυτο το κοπαδι ανθρωποειδων που φερουν πυρομαχικα που αφαιρουν ζωες ….

    για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις ,σε καμια των περιπτωσεων δεν υποστηριζω οτι ολες η γουρουνοπαρεες συμπεριφερονται κατα αυτον τον τροπο …απλα παρουσιαζω μια κατασταση την οποια βιωνω σχεδον καθημερινα εδω και 2-3 χρονια στον κυνηγοτοπο οπου κινουμαι για παρα πολλα χρονια …. τουλαχιστον γνωριζω οτι οταν σε καποιο μερος βλεπεις καποιον αλλο να κυνηγα ,αλλαζεις τοπο ή κινεισαι με τροπο που δεν θα ενοχλησεις την κυνηγετικη του εξορμηση ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #464863

    Ανέκαθεν υπήρχαν και φυσικά υπάρχουν προβλήματα με γουρουνάδες. Πολλές φορές είτε με έχουν σταματήσει/αποκλείσει, είτε με έχουν εμποδίσει με τον τρόπο τους από το κυνήγι μου. Πάμπολες φορές κατά το παρελθόν κατέβηκαν από τα αγροτικά τους με το vhf στην κολότσεπη, αγριεμένοι και τσαμπουκαλεμένοι “ψάχνοντας και καλά” για κάποιο γουρούνι που τους ξέφυγε, κάνοντας κατά κάποιον τρόπο έλεγχο για το αν το έχουμε χτυπήσει εμείς. Θεωρούν τον μη ντόποιο ή τέλος πάντων αυτόν που δεν ανήκει σε κάποια ντόπια /γνωστή γουρουνοπαρέα σαν κάποιον που δεν έχει καν το δικαίωμα να βρίσκεται εκεί – πόσον μάλλον να πάρει ένα γουρούνι που χτύπησε στον “τόπο τους”. Τό όλο απειλητικοαγριοτσαμπουκοαξεστο στυλάκι τους με κάνει να θεωρώ ότι είναι πιθανότατο, κάποια από τα “ατυχήματα” που συνέβησαν, να μην είναι “ατυχήματα”. Πιστεύω ότι θα βοηθούσε πολύ την κατάσταση, να υπήρχε αμεσώτατος έλεγχος και παρουσία του νόμου ( από άλλη όμως περιοχή και όχι ντόπιων γνωστών) εκεί στον τόπο που “εξασκούν το άθλημά τους”. Έχει δε τύχει να μετρήσω 22 άτομα μαζεμένα -μετά το κυνήγι- με μόνο 3 αγροτικά ένα εκ των οποίων είχε και ένα ( ίσως να είχαν και άλλα αλλά εγώ ένα είδα) γουρούνι χτυπημένο και ένα ακόμα παλιό τζιποειδές που φαινόταν ότι ήταν για σκυλιά. Η παρέα ήταν εκτός δρόμου ανάμεσα στο Ομόλιο και στο Στόμιο (μετά τα τέμπη δεξιά).

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,231 έως 1,245 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων