ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,246 έως 1,260 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #464866

    Αγαπητοι φιλοι,σαν κυνηγος και εγω και κυνηγοντας στα ιδια μερη σχεδον με τον φιλο SmTakis,οφεολω να δωσω ενα δικιο στους γουρουνοκυνηγους και δη της επαρχιας.Οι ανθρωποι,επι το πληστον αγροτες,κυνηγουν μονο τρεις φορες την εβδομαδα,τουλαχιστον η παρεα μου,διοτι εχουν τις αγροτικες τους εργασιες.Φασσες,τσιχλες και οτιδηποτε αλλο,δεν τα κυνηγουν.Και εμενα προσωπικα μου εχει τυχει στραβη να παω χαραματα στο βουνο για φασσες,πριν ασχοληθω με το γουρουνι,και υπηρχε παρεα ηδη εκει που οταν θα χαραζε θα ξεκινουσαν το “κοψιμο”.Με σταματησαν,μου εξεφρασαν το ολο ζητημα,και απλα θαπεριμενα μεχρι να τελειωσουν.Το καλο στο ολο θεμα ηταν οτι μου προσφεραν και καρτερι αλλα δυστυχως κατα το “κοψιμο” δεν βρηκαν τιποτα.
    Το οτι υπαρχει ο σχετικος “τοπικισμος”,αυτο το εχω βοιωσει πολλες φορες κατα το παρελθον (δεν προερχομαι απο τα μερη αυτα),αλλα στην πορεια σε γνωριζουν και σιγσ-σιγα εξαλειφεται αυτο.
    Και εγω εχω σταματησει ατομα,αλλα πότε (;),οταν ηδη εχουμε αμολυσει τα σκυλια,εχουν παρει ολοι τη θεση τους,και ειμαστε ετοιμη για το τελικο αποτελεσμα.Και ολα αυτα φυσικα προς αποφυγην καποιου ατυχηματος.
    Δεν θελω να σκεφτω επ΄ουδενη τα ….”ατυχηματα”,με τιποτα.
    Οσο αφορα αυτο που εγραψε ο anrizos…”ανθρωποι αγνωστοι ,παιδια κυριολεκτικα που δεν τα βλεπες ποτε στα βουνα κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσης κουβαλουν απο ενα οπλο με μονοβολα”,εχω καταθεσει και παλιοτερα την αποψη μου η οποια ειναι οτι καλο θα ηταν,ο καθεις μας,να περασει απο ενα σκοπευτηριο και να μαθουμε επιτελους τι εστι “οπλο”.Το βολι αμα φυγει δεν γυριζει πισω…..
    Οπως και να εχει το πραμα,η ουσια ειναι οτι ο καθενας μας εχει μια θεσει στο βουνο,αρκει να υπαρχει ενας διαλογος και μια συννεση.

    Υσ.Στο Ομολιο και στο Στομιο,εχω κανει ωραια κυνηγια φασσας και παπιων…….καποτε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #464868

    Ειχα γραψει κατι αλλα δεν μου το ανεβασε και γι΄αυτο το λογο δεν θα γραψω πολλα.
    Ο τοπικισμος υπηρχε και θα υπαρχει παντα,δυστυχως.
    Ολοι εχουμε μια θεση στο βουνο,αρκει να υπαρχει συννεση και διαλογος.
    Καλα κυνηγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #464869

    ισως εγω δεν εθεσα σωστα το θεμα…δεν αναφερομαι σε φαινομενο τοπικισμου …αλλα σε οπλοφορους που καταπατουν τα παντα στο διαβα τους …οι γουρουνοπαρεες που αναφερω δεν ειναι απο αλλο νομο ή αλλη χωρα …συντοπιτες ειναι ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Sniper645 στις #464874

    Για καποιον δεν ειναι συντοπιτης τους,ειναι τοπικισμος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #465088

    απο αυτη τη μικρη γωνια θα ηθελα να παρουσιασω μια προβληματικη κατασταση που αρχιζει και παιρνει τεραστιες διαστασεις και αφορα το κυνηγι αυτου του θηραματος …..το τελευταιο σ-κ εγινα μαρτυρας μιας ανεξελεγκτης καταστασης απο παρεες γουρουναδων που κυριολεκτικα καταπατουν οποιαδηποτε εννοια και ατυπο κανονα διεπει το κυνηγι στη χωρα μας …ανθρωποι αγνωστοι ,παιδια κυριολεκτικα που δεν τα βλεπες ποτε στα βουνα κατα τη διαρκεια της εκπαιδευσης
    καβαλα στα τεραστιων διαστασεων Pick-ups ,οπως ο μεγαλεξανδρος πανω στο βουκεφαλα , νομιζουν και συμπεριφερονται σαν το βουνο να ανηκει αποκλειστικα σε αυτους και σε κανεναν αλλο …

    δεν υπολογιζουν τιποτα ,αν κυνηγα αλλη παρεα στο μερος που πανε καθυστερημενα ,και ερχονται διπλα σου στα 20 μετρα ,αρχιζουν τις φωνες και τις συννενοησεις με την υπολοιπη παρεα και καταστρεφουν το κυνηγι σου ….ειλικρινα μοιαζουν με ανεξελγκτες αγελες θερμοκεφαλων που δεν εχουν ιδεα απο κυνηγι ….μου κανει τρομερη εντυπωση η συμπεριφορα αυτη και νομιζω οτι σε αυτες τις παρεες δεν πρεπει να υπαρχει καν στοιχειο ιεραρχιας οπου καποιος παλιος αρχηγος κατευθυνει συλλογικα και με τη μεγιστη δυνατη ασφαλεια αυτο το κοπαδι ανθρωποειδων που φερουν πυρομαχικα που αφαιρουν ζωες ….

    για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις ,σε καμια των περιπτωσεων δεν υποστηριζω οτι ολες η γουρουνοπαρεες συμπεριφερονται κατα αυτον τον τροπο …απλα παρουσιαζω μια κατασταση την οποια βιωνω σχεδον καθημερινα εδω και 2-3 χρονια στον κυνηγοτοπο οπου κινουμαι για παρα πολλα χρονια …. τουλαχιστον γνωριζω οτι οταν σε καποιο μερος βλεπεις καποιον αλλο να κυνηγα ,αλλαζεις τοπο ή κινεισαι με τροπο που δεν θα ενοχλησεις την κυνηγετικη του εξορμηση ….

    Ουτε απο τον χειροτερο αντικυνηγο εχω διαβασει προσβλητικοτερο κειμενο για τον κυνηγο και το κυνηγι!!
    …”κουβαλουν απο ενα οπλο με μονοβολα ,και πιανουν καρτερια οπουδηποτε,κινουμενοι κυριως με γνωμονα την κατσαρολα ….”..
    …”
    “κοπαδι ανθρωποειδων που φερουν πυρομαχικα που αφαιρουν ζωες ….”

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/11/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    123
    jim στις #465089

    τι, εσενα δεν σου έχει τύχει τέτοια παρέα με τσαμπουκάδες? εγώ τους ξέρω κιόλας (μιας και μένω σε χωριό). έχουμε κάτι παλικάρια (δυστυχώς) στα μέρη μου που άμα βγουν για ελάφι εδώ καλύτερα να μην μπεις στο δρόμο τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1432
    DIMAR1039 στις #465090

    τι, εσενα δεν σου έχει τύχει τέτοια παρέα με τσαμπουκάδες? εγώ τους ξέρω κιόλας (μιας και μένω σε χωριό). έχουμε κάτι παλικάρια (δυστυχώς) στα μέρη μου που άμα βγουν για ελάφι εδώ καλύτερα να μην μπεις στο δρόμο τους.

    Φυσικα και μου εχει τυχει.Οπως και καποιοι”λαγουτζιδες” που ερχονται και σταματουν ακριβως πισω απο το αμαξι σου και αφηνουν το σκυλι τους…οπως και καποιους “καρτερτζιδες” που ερχονται γαμπροι την τελευταια στιγμη και καθοντε ακριβως μπροστα σου λες και εισαι αορατος…οπως και κατι “φερματζιδες” λατρεις της “μουσικης” που δεν δισταζουν μεχρι και κοντρα κατα πανω σου να ερθουν με γνωμονα την κατσαρολα…οπως και .. κτλ κτλ…
    Με λιγα λογια αλλο η απαραδεκτη συμπριφορα μοναδων κυνηγων και αλλο αυτο που διαβασα και με τον τροπο που τουλαχιστον το εξελαβα εγω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    Overlord στις #465102

    Ουτε απο τον χειροτερο αντικυνηγο εχω διαβασει προσβλητικοτερο κειμενο για τον κυνηγο και το κυνηγι!!<br>
    …»κουβαλουν απο ενα οπλο με μονοβολα ,και πιανουν καρτερια οπουδηποτε,κινουμενοι κυριως με γνωμονα την κατσαρολα ….»..<br>
    …»<br>
    «κοπαδι ανθρωποειδων που φερουν πυρομαχικα που αφαιρουν ζωες ….»

    Το κυνήγι ήταν….και πρέπει επιτέλους να ξαναγίνει ένα ευγενές άθλημα!! Κατσαρολάκηδες…νουμεράκιδες…και πάσης λογής μακελάρηδες ή βρωμιάρηδες που γεμίζουν τον τόπο με κάλυκες και πλαστικά μπουκάλια και καφέδες…. πρέπει να απομονώνοντε από την κοινότητα των κυνηγών με κάθε τρόπο! ήτε με πρσβλητικές αναφορές ήτε με καταγγελίες.

    Είναι υποχρέωση όλων μας !!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #465104

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>jim wrote:</div>
    τι, εσενα δεν σου έχει τύχει τέτοια παρέα με τσαμπουκάδες? εγώ τους ξέρω κιόλας (μιας και μένω σε χωριό). έχουμε κάτι παλικάρια (δυστυχώς) στα μέρη μου που άμα βγουν για ελάφι εδώ καλύτερα να μην μπεις στο δρόμο τους.

    Φυσικα και μου εχει τυχει.Οπως και καποιοι»λαγουτζιδες» που ερχονται και σταματουν ακριβως πισω απο το αμαξι σου και αφηνουν το σκυλι τους…οπως και καποιους «καρτερτζιδες» που ερχονται γαμπροι την τελευταια στιγμη και καθοντε ακριβως μπροστα σου λες και εισαι αορατος…οπως και κατι «φερματζιδες» λατρεις της «μουσικης» που δεν δισταζουν μεχρι και κοντρα κατα πανω σου να ερθουν με γνωμονα την κατσαρολα…οπως και .. κτλ κτλ…<br>

    ….βρε διμαρ για τους ιδιους μιλαμε ….τα λογια μου γραφεις …αυτες τις συμπεριφορες κατακρινουμε ολοι μας …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1100
    anrizoss στις #465105

    για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις ,σε καμια των περιπτωσεων δεν υποστηριζω οτι ολες η γουρουνοπαρεες συμπεριφερονται κατα αυτον τον τροπο …απλα παρουσιαζω μια κατασταση την οποια βιωνω σχεδον καθημερινα εδω και 2-3 χρονια στον κυνηγοτοπο οπου κινουμαι για παρα πολλα χρονια …. τουλαχιστον γνωριζω οτι οταν σε καποιο μερος βλεπεις καποιον αλλο να κυνηγα ,αλλαζεις τοπο ή κινεισαι με τροπο που δεν θα ενοχλησεις την κυνηγετικη του εξορμηση ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #465191

    για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις ,σε καμια των περιπτωσεων δεν υποστηριζω οτι ολες η γουρουνοπαρεες συμπεριφερονται κατα αυτον τον τροπο …απλα παρουσιαζω μια κατασταση την οποια βιωνω σχεδον καθημερινα εδω και 2-3 χρονια στον κυνηγοτοπο οπου κινουμαι για παρα πολλα χρονια …. τουλαχιστον γνωριζω οτι οταν σε καποιο μερος βλεπεις καποιον αλλο να κυνηγα ,αλλαζεις τοπο ή κινεισαι με τροπο που δεν θα ενοχλησεις την κυνηγετικη του εξορμηση ….

    Σωστό αυτό που λες και συνάδει με τα ήθη που έχουμε ως κυνηγοί, το ερώτημα είναι όταν αντί για κανα 2 συγκυνηγούς έχεις να κάνεις με μια παρέα 10 ατόμων εκεί για μένα μπερδεύει το πράμα, γιατί ο ένας να κάνει το καμάτι του και δέκα να μη το κάνουν, εγώ εκεί ακριβώς έχω εντοπίσει το λάθος
    Φυσικά άμα είναι παρέα λαθροκυνηγών που κυνηγά παράνομα δεν το συζητάω τηλέφωνο στο θηροφύλακα , δασαρχείο κλπ
    άμα η παρέα είαι σωστή, σου προσφέρει μερίδιο και θέση καρτεριού (για μένα αυτό είναι επικίνδυνο και το ξεκαθαρίζω δεν δίνεις καρτέρι σε κάποιον άπειρο στα αγριογούρουνα) ο πότε τι μας μένει ο κακόμοιρος ο μπεκατσάς η ο φασσάς η δεν ξέρω τι, να αναγκαστεί να αλλάξει τόπο η κυνήγι και εδώ είναι πρόβλημα που θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί συλλογικά!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    7357
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #465539

    Κώστα τι να πω αφού μερικοί δεν έχουν μυαλό…

    τι έγινε αυτό το ΣΚ βαρέθηκε κανα θεριό η ακόμα γδέρνετε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #466255

    το πρωτο γουρουνι της χρονιας ‘επεσε’ χτες με μια μου βολη στα 25μετρα….ξερος ο καπρος!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #466291

    ωραίος και στα ταίρια του!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,246 έως 1,260 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων