ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,306 έως 1,320 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    Hunting Harvester στις #518717

    Καλησπέρα σε όλους! Σε λίγες μέρες ξεκινάει η σεζόν για το γουρούνι και τα πρώτα μυνήματα είναι πολύ ενθαρρυντικά για τους πληθυσμούς. Στα εκπαιδευτικά δυσκολεύονται τα σκυλιά λόγω θερμοκρασιών και έλλειψη βροχών. Οι πληθυσμοί και οι γέννες φαίνεται να πήγαν πολύ καλά. Θέλει μεγάλη προσοχή φέτος και επαγρύπνηση για σημάδια αφρικάνικης πανώλης. Δεδομένου ότι έφτασε μέχρι την γειτονική Βουλγαρία θα πρέπει όλοι να είμαστε ενημερωμένοι για τα συμπτώματα της ασθενείας. Καλές και ασφαλής εξορμήσεις σε όλους!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #518724

    Φιλε μου καλα τα ειπες , αλλα ξεχασες καποια σπουδαια επισημειωση……..!!!!

    Ολοι να φορανε πορτοκαλι γιλεκο …….και δεν τουφεκαμε ποτε μα ποτε  , αν δεν δουμε ότι προκειτε για γουρουνι και όχι επιδη κουνηθικε το πουρναρι ………!!!!

    Είναι κριμα να χανουμε φιλους κάθε χρονο με την βλακωδη << δικαιολογια >> νομιζα ότι ηταν γουρουνι και εριξα……..!!!!!!

    Καλη και ασφαλη κυνηγια σε ολους……..!!!!!

    Υ.Σ.

    Σεβασμος επισεις και στους συναδελφους μπεκατσοκυνηγους ……….τα βουνα δεν είναι κανενος ιδιωκτησια ……….με καλη διαθεση και καλη συνενοηση ……..ολοι χωραμε να κανουμε τη βολτα μας ……..εξαλου αυτοσκοπος είναι να περασουμε ομορφα με τα σκυλάκια μας ( ειτε πουλοσκυλα ειτε ιχνηλατες ) και όχι να γεμισουμε ένα καπο ή μια καροτσα θηράματα ………………………………………… :good:  :good:  :good:  :good:

    :bye: :bye:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/09/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    3
    Hunting Harvester στις #518731

    Πολύ Σωστά!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    318
    DENTIST στις #518738

    Βασιλη-213,εδω στη Βορρειο Ελλαδα παρατηρειται αρκετα συχνα η “δικτατορια” των γουρουνοκυνηγων.Οπου κυνηγουν αυτοι,πρεπει να εξαφανιστουν ολοι οι αλλοι κυνηγοι!Μαλλον στηριζονται στη δυναμη του αριθμου,οταν π,χ μια παρεα τους εχει 10 κυνηγους…Φυσικα αυτο δεν ισχυει για ολους,το σωστο να λεγεται! :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #518739

    Το ίδιο είναι και οι λαγαδες. Θέλουν όλο το βουνό δικό τους. Έρχονται 10 λεπτά πριν ξημερώσει και σε βρίσκουν στα καρτερια που έχεις πιάσει μια ώρα πριν και έχουν την απαίτηση να μην τουφεκας κιολας. Να με συγχωρήσουν οι φίλοι λαγοκυνηγοι του φορουμ αλλά το 99% αυτών που ξέρω εγω είναι απλά τραγικοι. Σεβασμός μηδεν. Όσο για τα γουρούνια ούτε φωτιά τα πείραξε εδώ ούτε τιποτα. Απλά έφυγαν σε γειτονικές περιοχές και είναι πιο πολλά από ποτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #518758

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Ελατος στις #519155

    <p style=”text-align: center;”>παιδιά καλημέρα.εδω στη Θεσσαλία μας έχουν ρημάξει τα κάστανα.αν δεν βάλεις κανονάκι χάθηκες.μπορω να πω οτι οι γενες πανε πολυ καλα και θα έχουμε αρκετά ζώα.πριν τρεις μέρες μάζευα τα τελευταία καστανα οταν με πλησίασε μικρό γουρουνάκι γύρω στα τρία τέσσερα κιλά.καπου εκεί γύρω λογικά θα ήταν και η γουρούνα.εχουν ξεφύγει τελείως χαχαχαχαχαχα.καλα κυνήγια σας εύχομαι.</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #519178

    Προσοχή  βρε παιδια όσοι το κυνηγάτε, αμαν πια με τους σκοτωμούς, προσέχετε που ντουφεκάτε …… :wacko:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #520658

    παιδιά το γουρούνι πάει καλά φτου φτου φτου

    η ζώσα μνήμη δεν αναφέρει τόσο μεγάλους πληθυσμούς αγριογούρουνου αλλά και ζαρκαδιού καθώς και αρκούδας :good:  :good:  :good:

    αυτά να τα βλέπουν κάποιοι κυριοι οικΩλόγοι, όψιμοι προστατευτές της φύσης από τον καναπέ και την tv τους!!!!  :negative:  :negative:  :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Ελατος στις #520660

    πραματικοι οικολόγοι ειναι όσοι άνθρωποι σου από τη φύσηκαι τη σέβονται.το τονίζω αυτο γιατί μεγάλο μέρος των συναδέλφων μας δεν σέβονται αυτο που κάνουν και δίνουν τροφή στον κάθε αθηναιο ψευτοοικολογο να μας ρίχνει λάσπη.Προσωπικά θα παραδεχτώ για πραγματικο οικολογο εναν άνθρωπο που δεν έχει ρεύμα,αυτοκίνητο και γενικά οποιοδήποτε μέσο που <<μολυνει>>το περιβαλον.όλα τα αλλα είναι απλώς αερολογίες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Ελατος στις #520661

    Ζουν απο τη φυση*

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #520663

    φίλε Έλατε (ωραίο ψευδώνυμο – κορυφαίο  :good: ) αυτοί που ΔΕΝ σέβονται την φύση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΑΣ, είναι λαθροθήρες, παρτακηδες, κρεατάδες ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΚΥΝΗΓΟΥΣ :negative:  :negative:  :negative:

    όπως λες στο επίμετρό σου (επίσης κορυφαίο :good: ): ο σωστός κυνηγός έχει ήθος και αρχές. Ζει τη φύση και η φύση τον ίδιο.  :good: 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Ελατος στις #520664

    φιλε prowler καλημέρα.αυτοι οι κρεαταδες που λες όντως δεν έχουν καμία σχέση με κυνηγούς.το πρόβλημα της σημερινής κοινωνίας ειναι ηθικό.φυσικά οι λαθροθήρες δεν αποτελούν εξαίρεση.όσο για το ψευδώνυμο μου δεν αποτελεί τυχαία επιλογή αλλα μέρος της ζωής μου ως κτηνοτρόφος όπως δεν ειναι τυχαία και η επιλογή του αποφθέγματος στο προφίλ μου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1004
    SmTakis στις #520670

    Η αιτία δεν είναι ο “χαρακτήρας” του όποιου κυνηγού ή μη. Απλά, όταν δεν υπάρχει ο φόβος ότι θα σε πιάσουν και θα υποστείς συνέπειες, εύκολα παρανομείς.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Ελατος στις #520671

    φίλε μου την ηθική και τον νομο τους χωρίζει μια λεπτή γραμμή.εσυ μπορείς να κατηγορήσεις τον αγρότη που θα φυλαξει το καστανωτο του που λέμε και στο χωριό μου επειδή θα φιλαξει τη σοδειά του απο τα γουρούνια;;;εγω παντός όχι.αυτο δεν είναι ανηθικότητα.ανήθικος ειναι εκείνος που θα βγει καλοκαίρι στην καλαμια να χτυπήσει λαγό.εκεινος που θα χτυπήσει τη γουρούνα με τα μικρά.αυτος ο άνθρωπος δεν είναι απλώς λαθροθηρας.ειναι ΑΝΗΘΙΚΟΣ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1,306 έως 1,320 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων