ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΟ

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 1,321 έως 1,330 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #520875

    Σε λιγο μας βλεπω να κανουμε παγανες στο Παλατακι και στη Θηβων………. :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Ακου γουρούνια στο Χα’ι’δαρι…… :mail:

    Όταν ημουν φαντάρος στο ΚΕΒΟΠ ερχοντουσαν λαγοι κατω από τις υπερυψωμενες σκοπιες ,……..τωρα θα πανε αγριογούρουνα….. :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #520876

    αχαχαχαχαχαχ….παγάνα στην Θηβών 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #520880

    Λαλακιες , λαλακιες ……..μπας και να το γυρισουμε στο τριχωτο ……….γενικος εχω μια ταση προς τα ΄κει ………χαχαχαχα 😉  :yahoo:

    Λεω να παρω για αρχη  κανα Ποσαβετσ…….ετσι δε λεγονται ή κανω λαθος……???? :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Ελατος στις #520907

    Γιατι όχι.έτσι κι αλλιώς το γουρούνι ειναι το κυνηγι του μέλλοντος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    Ελατος στις #520918

    παιδιά εγω αν και ειμαι ένθερμος υποστηρικτής του μονοβολου υποστηρηζω ως ενα σημείο και τις πραγματικά πολλές δυνατότητες των δραμιων.την τεταρτη μου συνέβη ενα σπάνιο όμως όμως όχι αδύνατο περιστατικό.ριχνω ντουφεκιά απελπισίας σε γουρούνι με δωδεκαβολο federal Magnum απο τα εβδομήντα μετρα.δεν περίμενα με τιποτα να πέσει.και όμως πέφτει σχεδόν ακαριαία.κουνουσε μονο το πόδι για μερικά δευτερόλεπτα.δε λεω ήταν περιπτωσαρα αλλα……να σημειώσω πως ήταν μια γουρούνα σαράντα κιλά καθαρό κρέας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #526764

    Αγριογούρουνο με κουδούνι

    Λόγω του τριημέρου πήγα στο χωριό μου , που βρίσκεται στη καμένη βόρεια Εύβοια . Το Σαβατοκύριακο ασχολήθηκα με το κλάδεμα των ελιών του πατέρα μου, σε ένα κτήμα σε απόσταση 1,5 KM από το χωριό μου. Την Κυριακή 27-3-22 περίπου 12:30 μ.μ ενώ περίμενα να καούν και τα τευλευταία κλαδέματα , μαζεύοντας τα με την πηρούνα όταν απαιτείτο  (ίσως)  άκουσα ένα θόρυβο πίσω από την πλάτη μου (ήμουν μόνος) και γυρίζοντας , είδα να έρχεται προς το μέρος μου σε απόσταση ~15 μέτρων , ένα γουρούνι μαύρο  βάρους ~70 κιλών, δεν είχε χαυλιόδοντες , είχε λίγο μεγαλύτερα πόδια από τα άσπρα που εκτρέφονται΄, είχε τρίχες όπως έχει το αγριογούρουνο(έχω δει από κοντά σε επαρχιακή οδό σε απόσταση μικρότερη των 2 μέτρων, μέσα από το αυτοκίνητο –ήταν σε χωματόδρομο που έβγαινε στην άσφαλτο αλλά είχε σχεδόν κλείσει ,το κοίταζα για 2 λεπτά περίπου και δεν μετακινήθηκε αλλά με κοίταζε και αυτό και μετά έφυγα)  και είχε ένα κουδούνι στο λαιμό του , σαν αυτά που βάζουν στα γίδια αλλά μικρότερο (του έλειπε το γλωσίδι και δεν βρόνταγε) και ερχόταν αργά προς το μέρος μου. Στάθηκα ακίνητος , του πρόταξα την πηρούνα ,αλλά αυτό εξακολουθούσε να έρχεται προς το μέρος μου. Με αργές κινήσεις έκανα λίγα βήματα και πήρα το τσεκούρι (ήταν αρκετά μεγάλο) και το σήκωσα έτοιμος να το χρησιμοποιήσω από την πλευρά που κόβει αν απειλείτο η ζωή μου. Πλησίασε σε απόσταση ~3 μέτρων σταθηκε για λίγο και μετά έκανε μεταβολή και άρχισε να απομακρύνεται. Βεβαίως και σε περίπτωση που το σκότωνα , θα το άφηνα να το φάνε οι αλεπούδες . Κλεμμένο πράγμα δεν μπορώ να το φάω. Αν δεν φορούσε το κουδούνι , θα ήταν ένας θεόσταλτος μεζές.

     

    Το απόγευμα  από τα τηλέφωνα που έκανα , πληροφορήθηκα ότι κάποιος από το διπλανό χωριό , είχε βρεί τρία γουρουνάκια μετά από τη φωτιά του περασμένου  Αυγούστου , τα πήρε και αυτό που είδα εγώ το έχει δει και άλλος και μου είπε ότι έχει ημερέψει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #526979

    Οπως αναφέρω και ανωτέρω κατάγομαι από τη καμένη βόρειο Εύβοια . Τον περασμένο Μαϊο το πρωί , ένα Σάββατο ,περίμενα το τρακτέρ να οργώσω το κτήμα του πατέρα μου. Οταν βγήκα από το αυτοκίνητο είδα ένα αγριογούρουνο πάνω από 150 κιλά , σε απόσταση ~20 μέτρων. Κρατούσα ΄το ιδιο τσεκούρι που αναφέρω και ανωτέρω , αλλά ευτυχώς έφυγε. Επικοινώνησα με τον Δασάρχη της περιοχής και μου είπε ότι με το τσεκούρι δεν πρόκειται να κάνω τίποτα . Αυτό σημαδεύει ανάμεσα στα σκέλια για να τρυπήσει την αρτηρία , Του είπα γιατί στη ρυθμιστική για την καμένη περιοχή δεν επιτρέπει το κυνήγι μόνο του αγριογούρουνου. Μου είπε ότι αυτό γινόταν με ομάδες και σκυλιά τα άλλα χρόνια και εγώ μπορεί να σκοτώσω μόνο αγριογούρουνο όταν θα βρεθώ στη κατάσταση που αναφέρω ανωτέρω αλλά άλλοι μπορεί να κυνηγήσουν και λαγό. Του απάντησα ότι στη ρυθμιστική καθορίζει 10 είδη θηραμάτων αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μερικοί κυνηγούν ότι βρούν μπροστά τους . Τουφεκιές ακούγονταν τα περασμένα καλοκαίρια αλλά για να πιαστούν οι λαθροθήρες είναι σχεδόν αδ’υνατον.

    Του είπα ότι το 2019 που οι ελιές ήταν στρώμα γιατί πολλοί δεν τις μάζεψαν δεν εμφανίστηκε κανένα αγριογούρουνο. Τωρα δεν καταλαβαίνω ακόμη και 50 μέτρα από το τελευταίο σπίτι του χωριού μου , έχουν ”οργώσει” τον τόπο τα αγριογούρουνα . Με την υπάρχουσα κατάσταση δεν ξέρω αν τα αγριογούρουνα στη περιοχή μου θα κυκλοφορούν σαν τα σπουργίτια ή θα έχουμε επιθέσεις εναντίον ανθρώπων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5749
    Prowler ® στις #526982

    Φίλε Αλέξανδρε

    ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου εξέθρεφε αγριογούρουνα. εξημερώνονται και είναι πανέξυπνα. 

    είχε έναν κάπρο τον φώναζε Ταρζάν! τον φώναζε κι έρχονταν σαν σκυλάκι! τον ταιζε στο στόμα. έβαζε πιτσιρίκια και τον καβαλούσαν σαν αλογάκι!

    όταν έγινε τριων χρονών ο Ταρζάν πέρασε τα 100 κιλά και ανέπτυξε κάτι χαυλιόδοντες ΝΑ! ερχόταν να τριφτεί πάνω μου, να τον χαϊδέψω και τον ψιλοφοβόμουν…

    αυτά στα λέω για το γουρούνι που σε πλησίασε, ήμερο εξοικειωμένο με τους ανθρώπους, μην το φοβάσαι αλλά ειδοποίησε το αφεντικό του!

    Γνωρίζω ότι στην Εύβοια έχετε μεγάλο πληθυσμό γουρουνιών αλλά δεν έχετε την παράδοση και την τεχνογνωσία να τα κυνηγήσετε, πράγμα που εγκυμονεί κινδύνους*

    * προς Θεού δεν το λέω υποτιμητικά κι εμείς προφανώς δεν ξέρουμε να κυνηγάμε άλλα θηράματα, απλά στα γουρούνια τα πυρομαχικά είναι ΠΟΛΥ πιο επικίνδυνα για τον άνθρωπο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    223
    alexadros100 στις #526996

    Συνάδελφε Prowler 

    Εγώ κατάγομαι από περιοχή της καμένης βόρειας Εύβοιας και πήγαινα  περιστασιακά (To χωριό μου πέρυσι είχε 10 μόνιμους κατοίκους και εφέτος 7). Τώρα λόγω του ότι ο πατέρας μου είναι μεγάλος ανθρωπος και δεν μένει στο χωριό ,αλλά και της φωτιάς , αναγκάζομαι να πηγαίνω συχνότερα για δουλειές των κτημάτων .

    Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κυνήγι αγριόχοιρου και δεν γνωρίζω αν τα όπλα που έχω (ένα S/P magnum με φουλ τσοκ η πάνω κάνη και 1/2 η κατω , μία καραμπίνα BERETTA A 303 EXTRA & BERETTA greytone με 70mm θαλάμες και αυλό 18,3και 18,2 αντίστοιχα και με εναλλασόμενα βιδωτά τσοκάκια , μπορούν να ρίξουν 9βολα ή μονόβολα . Εχω χρησιμοποιήσει φυσίγγια με σκάγια Νο 2 τα χοντρύτερα) .

    Το αγριογούρουνο που είδα ήταν άγριο.

    Εγώ απλώς ζήτησα από τον Δασάρχη να μπορώ να έχω όπλο για προστασία και τίποτα άλλο . Θηράματα δεν υπάρχουν. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν βοσκοί και βοσκοπούλες όπως πριν λίγα χρόνια και σπάνια θα δεις άνθρωπο. Οπως έχω πληροφορηθεί πριν 2 χρόνια ,από έναν που έχει πρόβατα (από γειτονικό χωριό ‘΄κανονικό” και όχι σαν το δικό μου που έχει ερημώσει) τα ταϊζουν ζωοτροφές που κοστίζουν 0,80€ ημερησίως (το ίδιο κάνουν και αυτοί που έχουν γίδια – βοοειδή δεν υπάρχουν στην περιοχή του χωριού μου) και κάθε προβατίνα βγάζει ~300κιλά γάλα το χρόνο , τα αρμέγουν με γεννήτρια και τα έχουν στο μαντρί.

    Εχω δει κυνήγι αγριογούρουνου μόνο σε βίντεο. Σε ένα μάλιστα κάποιος το είχε σαν οικόσιτο αλλά του είχε βγάλει -κόψει τους χαυλιόδοντες και το τάϊζε καρότα.

    Πριν από χρόνια όμως είχα διαβάσει στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ και στο παρόν  SITE οτι σε περιοχή της  της Βοιωτίας  είχαν επιτεθεί αγριογούρουνα σε έναν Πακιστανό και κάλεσε το 112 και πήγε η Αστυνομία και τον έσωσε αφού ο ίδιος είχε πέσει στη θάλασσα .

    Και στην Αθήνα έχει δείξει αγριογούρουνα σε διάφορες συνοικίες της πόλης η τηλεόραση  , αλλά δεν έχουν επιτεθεί σε ανθρώπους.

    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ως προς τα όσα αναφέρεις για τα πυρομαχικά συμφωνώ και όποιος τα χρησιμοποιεί θα πρέπει να γνωρίζει πολύ καλά και να εφαρμόζει τους κανόνες ασφαλείας , για όλα τα πυρομαχικά και όχι μόνο αυτά που προορίζονται για αγριογούρουνα.

    Οποιος γνωρίζει , ας γράψει αν με τα ανωτέρω όπλα μπορώ να χρησιμοποιήσω 9βολα και μονόβολα.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5749
    Prowler ® στις #527012

    ΝΑΙ μπορείς να χρησιμοποιήσεις δράμια και μονόβολα

    στις κάννες με σύσφιξη στενή από 8/10 χιλ και στενότερη δεν συνιστώνται μονόβολα, αν θέλεις όμως σώνει και καλά να ρίξεις μονόβολα με στενά τσοκ, χρησιμοποίησε μόνο 100% μολύβδινα μονόβολα και όχι αυτά που έχουν πυρήνα από άλλο υλικό

    εξυπακούεται πως στα όπλα με θαλάμη 70 χιλ δεν θα βάλεις μαγκνουμ 76 χιλ

     

Επισκόπηση 10 δημοσιεύσεων - 1,321 έως 1,330 (από 1,330 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων