ΠΕΡΙ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΝ\ΚΟΥ ΟΠΛΟΥ

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    PYRGIΩTHS στις #33361

    ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΑΣΤ.ΤΜΗΜΑ ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΤΥΠΟΥ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΦΙΛΕ ΑΝΤΩΝΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΗ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΟΠΛΑ.ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ ΠΟΙΝΕΣ ΑΝ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΟΙΝΙΚΟ ΜΗΤΡΩΟ ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ΤΟ ΔΕΛΤΙΟ ΚΑΤΟΧΗΣ;ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΙΣΧΥΣΕΙ ΑΠΟ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΓΟΡΑΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΤΟ ΠΟΙΝΙΚΟ ΜΗΤΡΩΟ ΣΟΥ;ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΡΙΜΕΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ;ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΑΓΟΡΑΣ;MIA AΠ΄ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΕΠΩ ΠΑΙΔΙΑ…;


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #33377

    Η αστυνομία είναι υποχρεωμένη τώρα πλέον να δίνει τέτοιες βεβαιώσεις. Αν δεν την δίνουν στο αστυνομικό τμήμα των Ανω Πατησίων τότε μιλάμε για πλημμελή άσκηση των καθηκόντων.

    Οι παραβάσεις που επηρεάζουν αρνητικά το ποινικό μητρώο θα είναι παραβάσεις γενικά που έχουν σχέση με παράνομο κυνήγι ή παράνομη κατοχή όπλων. Δεν μπορεί μιά καταδίκη πχ για τροχαίο να επηρεάζει το ποινικό.

    Με την άδεια αγοράς τα πράγματα μάλλον θα είναι πιό δύσκολα από πλευράς χρόνου. Σίγουρα θα πρέπει να έχουμε στα χέρια μας αυτή την άδιεα και μετά να κάνουμε την αγορά.

    Γιαυτό και εγώ με τον αδερφό μου κάναμε τώρα, μιά αγορά που την είχαμε προγραμματίσει για τα επόμενα Χριστούγγενα. Δεν θέλαμε να μπλέξουμε σε κάτι που θα είναι καινούργιο και θα πάρει στην αρχή τουλάχιστον πολύ χρόνο.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #33786

    Ακούστε τώρα και το πιό κουφό.

    Στην τελευταία αγορά που κάναμε ( υπήρχε αγορά πρίν από χρόνο, οπότε δεν χρειαζόταν ποινικό μητρώο & Γιατρός ) ο αστυνομικός της περιοχής όχι μόνο δεν έδωσε βεβαίωση αλλά υπέγραψε και μας θεώρησε το χαρτί επί τόπου

    Βέβαια ήταν όλα τα χαρτιά έτοιμα ( από την περσυνή μας εμπειρία ). Πραγματικά αυτός ο άστυνομικός αξίζει συγχαρητήρια. Αυτά τα πράγματα είναι σπάνια και όταν γίνονται πρέπει να επαινούνται

    Αρα φίλε PYRGIΩTHS οι αστυνιμικοί του τμήματος Ανω Πατησίων δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #33789

    DHLADH PEDIA,APO OTI KATALABA ,AN APOFASHSO NA ERTHO STHN ELLADA GIA NA ZHSO TA YPOLHPA MOU XPONIA,KAI FERO THN PERIOUSIA MOU KAI TA OPLA MOU( RABDOTA TOUFEKIA, AK47,G3A3,MAUSER98,COLT AR15, PISTOLIA ,KAI ALLA POLLA) PREPEI NA AGORASO KELI STO KORIDALO ANTI GIA SPHTI (STHN PELLOPONHSO)

    MANA KAI MANOULA MOU……….

    NA EISTE OLOI KALA ,ADELFIA MOU.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #334786

     GUN DOCTOR,πολυ ευστοχες και αστειες οι παρατηρησεις σου.Με το καθεστως οπλοκατοχης στην Ελλαδα,καλυτερα να τα πουλησεις πριν ερθεις για να μην εχεις προβληματα.Μου εισαι πολυ συμπαθης και θαυμαζω τη νοσταλγεια για το φτωχο τσιχλοκινηγι που προτιμας απο τα μεγαλα κυνηγια στην Αμερικη. Θελω επ’ευκαιριας να εκμεταλευτω την εμπειριασου στα κυνηγετικα περαν του Ατλαντικου.Ποια ειναι η γνωμη σου για το νεο φυσιγγι της remington το expres h.velositi 36gr,σκαγια μολιβδινα επιχαλκομενα? Η ταχυτητα που δινει στο nternet η remington ειναι 1400 f/s?.To οπλο που εγω χρησιμοποιω ειναι το αυτογεμες REMINGTON 1187 PREMIER LC.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος αλλα στην ελλαδα ειναι πανακριβο οπως ολα τα mede in usa. Το οπλο κανει γυρω στα 1300 ευρω-Η καννη 450 ευρω και ο σιδιροδρομος 160ευρω.Τα φυσιγγια που σε ρωταω πιο πανω 35ευρω!!!!!!.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    297
    GUN DOCTOR στις #33797

    FILE DIONISOS, TA FISIGGIA POU ANAFERIS (SPHV12)THS REMINGTON EINAI PARA POLY KALA FISIGGIA ,POLU KALHTERA KAI POLU PIO STATHERA APO TA EXPRESS(SP12).GIA TIS TIMES ,DEN THELO PIA NA PO TIPOTA,AFOU KATALABA TA XALIA-NOMIZO OTI DEN EINAI SOSTO NA TIS ANAFERO  – AN KPINOUME KAI TA XAMILA ,PITHANON, MAROKAMATA THS ELLADOS!!!!

    TO OPLO SOU 11-87 PREMIER LC EINAI ENA PARA POLU KALO OPLO KAI POLU GERO.MHN TO AMELHS ,NA TO KATHARIZEIS ,KAI THA SOU PROSFEREI POLA XPONIA IKANOPOIHSIS STO KYNHGI.O SUNDIASMOS ,TOU OPLOU AUTOU ME TA FISIGGIA (SPHV12),EINAI APSOGOS !!! ME TO MODIFIED CHOKE THA EXEIS KAI TIS KALITERES EPHDOSIS STO FTEROTO THIRAMA.

    KATHAPISE THN KANH  OSO PIA KALA GINETE, TELIA. STIRIKSE THN KANNH KAPOY STATHERA ,OPOS SE  ENAN PAGGO ME MIA MEGGENI.(AFOU FISIKA BALIS TA EIDIKA AUTIA /MAGOULA STIS DAGGANES (yparxoun sto emporio) H OPOS ALLIOS ESI NOMIZIS KALLITERA . H KANNH PREPH NA EINAI PANTOS STATHERH (OXI NA THN KRATAS ME TO XERI) .   PARE TOTE TH BERGA TOU KATHARISMOU KAI BIDOSE MIA BOURTSA APO CAL 20 (OPOS AUTH ME THS POLLES METALIKES PSILES TRIXES)PREPH NA EXEIS FANNELA UFASMA .THLYKSE TH FANELA GURO APO THN BOURTSA .PREPEI NA EINAI ARKETA SFIXTH OTAN PERASH APO TH THALAMH PROS THN KANH   BALE ELAXISTH ALOIFH   FLITZ MADE IN GERMANY.TORA EISE ETOIMOS NA ARXISEIS .THIMASE POU EIPAME THN KATHAPISES TELOIA??? KOITA TH BROMA THA BGEI!!!   PANTA APO TH THALAMH PROS TO STOMIO.STATHERES OXI POLY GRIGORES KINISHS.NA PETAS TA PROTA PANAKIA AMESOS MOLIS BGOUN APO TO STOMIO .META APO LIGO THA BGENOUN PIO KATHAPA.AN META TA 5-6 PANAKIA,TA ALLA  DEN BGENOUN KAPOS KATHARA,TOTE YPURXE APOTUXIA STON APRIKO KATHARISMO THS KANHS .H KATI DEN PIGE KALA H O TROPOS KATHARISMOU HTAN LATHOS.  META   TA 5-6  PANAKIA  , BALE PALY LIGH ALOIFH (FLITZ)KAI MHN TO AFOISIS NA PERASEI TO STOMIO ,SUNEXEIA MPROS -PISO ,MPROS PISO ALLA PREPEI STHN APXH EIDIKA NA EINAI SFIXTO TO PANI(META APO LIGO THA KSERIS AKRIBOS TI NA KANEIS) MOLIS H KANNH ZESTATHI LIGO ,TOTE EISE ETOIMOS . AUTOS EINAI KAI O MEGALITEROS BATHMOS KATHAPIOTHTOS KANNHS, POU MPORIS ESI NA DOSIS STHN KANH .META XPIAZETE OPLOURGOS . ME TON PARAPANO TROPO ,OSO PIO POLU KATHARIZEIS THN KANNH SOU TOSO KALUTERA.TORA TO KALOKAIRI KATHE TOSO KATHARIZETHN AKOMA KAI EAN DEN NTOUFEKISES .H REMINGTON SOU THA EINAI PRAGMATIKOS KATHREPTHS!!! META APO LIGO ,THA SOU FENETE SA PEXNIDI H OLH DIADIKASIA.   EUXARISTO POLY .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    kritsilis στις #33894


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από GUN DOCTOR στίς 03 Mάρτιος 2004


    DHLADH PEDIA,APO OTI KATALABA ,AN APOFASHSO NA ERTHO STHN ELLADA GIA NA ZHSO TA YPOLHPA MOU XPONIA,KAI FERO THN PERIOUSIA MOU KAI TA OPLA MOU( RABDOTA TOUFEKIA, AK47,G3A3,MAUSER98,COLT AR15, PISTOLIA ,KAI ALLA POLLA) PREPEI NA AGORASO KELI STO KORIDALO ANTI GIA SPHTI (STHN PELLOPONHSO)


    [/indent]

    Φίλε Gun Doctor,

    Επειδή και εγώ μεγάλωσα στον Καναδά, τα πράγματα στην Ευρώπη ( και όχι μόνο στην Ελλάδα ) είναι τελείως διαφορετικά απ,ότι στην Αμερική. Εξάλλου όταν ο πατέρας μου αγόραζε κάποια όπλα την εποχή μεταξύ 70 με 80 του έλεγαν να πάρεις πχ το τάδε όπλο αν πάς “Ελλάδα”

    Δεν ξέρω για τα ραβδωτά αλλά στα πιστόλια μπορείς να βγάλεις κάποια άδεια που θέλει ψάξιμο και να τα έχεις νόμιμα. Πολλοί αθλητές-σκοπευτές πιστολιού ακολουθούν την διαδικασία αυτή.

    Εξάλου μην ξεχνάμε ότι πρίν από 10 χρόνια τα οπλα ανήκαν στα δασαρχεία. Εδώ οι άνθρωποι αυτοί ούτε τα δάση από φωτιές μπορούσαν να προστατέψουν και φυσικά με καμμία “κυβέρνηση” το λαθροκυνήγι.

    Τώρα εξάλου με τον καινούργιο νόμο θα μπορούμε να έχουμε όπλα με κάννη 51 cm δηλ 20 inch. ( θα βοηθήσει πολύ τους “γουρουνάδες” με τα μονόβολα ). 

    Αλήθεια από ποιό μέρος της Πελοπονήσου είσαι ? Εχω καταγωγή ( μητέρας μου ) από Λακωνία – Μολάους 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    705
    Vardeos στις #33960

    Να ρωτησω κατι ???

    Ο πιο πανω τροπος καθαριομου κανης που ανεφερε ο GUN DOCTOR ειναι για κανη που δεν ειναι χρωμιομενη ??? και αν ΝΑΙ υπαρχη αλλος τροπος να καθαριστη μια χρωμιομενη κανη??? Επισης εχει βρει καποιος εδω στη Ελλαδα το λαδι KROIL και η αλοιφη FLITZ που αναφερη ο GUN DOCTOR ??

Επισκόπηση 8 δημοσιεύσεων - 16 έως 23 (από 23 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων