ENGLISH SETTER

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 86 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #89399

     

    Τι δίνετε για ένα σεμινάριο grooming για μακρύτριχες φυλές για το κυνήγι και για τις εκθέσεις.


    ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΚΑΛΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΑΣΙΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΒΑΣΤΑΩ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ???


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #89400

    ΦΙΛΕ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΜΗΚΟΣ.ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΑΥΤΙ Η ΚΑΚΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΕΛΤΙΩΝΟΝΤΑΙ.

    ΥΓ.ΜΕΤΡΑΜΕ ΤΟ ΑΥΤΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΝ ΤΡΙΧΩΜΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #89415

    Τι δίνετε για ένα σεμινάριο grooming για μακρύτριχες φυλές για το κυνήγι και για τις εκθέσεις.

    ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΚΑΛΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΑΣΙΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΒΑΣΤΑΩ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ???

    Καλή η προσφορά, περιμένω συμμετοχές, αν μαζευτούν καμιά 25 άτομα, αρχίζουμε την διοργάνωση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #89416

     ΣΩΣΤΟ ΛΑΘΟΣ

    Αλέξανδρε το πρότυπο της φυλής δεν αναφέρει (όπως σε άλλες φυλές) το ακριβές μήκος, λεει για  Moderate length, ικανοποιητικό μήκος. Εκείνο που έχει σημασία είναι το σχήμα του το σημείο που εκφύεται και η υφή του.     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #89422

    Οι συμμετοχές είναι εξασφαλισμένες νομίζω Γιάννη  αν το ανακοινώσουμε σε όλο το φορουμ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #89445

    Γιάννη,

    αν μου βρείς τρόπο να ξεμπλέξω με τις κολλιτσίδες του κάμπου στην έναρξη, σου στήνω ανδριάνδα σε φυσικό μέγεθος στην πλατεία μας.

    Είμαι γεγονός ότι το θέμα της διατήρησης του τριχώματος σε ικανοποιητικό επίπεδο ειναι τουλάχιστον τους καλοκαιρινούς μήνες….

    Περιμένω ημερομηνίες…..

    Μάκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #89469

     Γιάννη,
    αν μου βρείς τρόπο να ξεμπλέξω με τις κολλιτσίδες του κάμπου στην έναρξη, σου στήνω ανδριάνδα σε φυσικό μέγεθος στην πλατεία μας.

    Υπάρχουν δύο λύσεις. Μια εύκολη που αφορά το περιβάλλον και μία δύσκολη που αφορά τον σκύλο.

    Αρχίζω με την εύκολη, Παίρνεις μερικά τσουβάλια και ένα ψαλιδάκι, κάνεις όλη την διαδρομή που θα κάνει ο σκύλος σου και με μεγάλη επιμέλεια και προσοχή κόβεις τις κολλιτσίδες και τις ρίχνεις στο τσουβάλι. Στην επιστροφή περνάς από τα ίδια σημεία και μαζεύεις άγανα και τριβόλια. Μη ξεχνάς να περνάς και τις καλαμποκιές βραγιά, βραγιά.

    Τώρα θες να σου περιγράψω και την δύσκολη; πώς καθαρίζεις δηλαδή τον σκύλο;  

     

    Περιμένω ημερομηνίες…..

    Περιμένω να δω συμμετοχές και μετά τα λέμε.

    Πάντως για να υπάρχει μία αίσθηση χρόνου προτείνω ένα Σάββατο ή Κυριακή για τις προσεχείς 3-4 εβδομάδες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #89473

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΑΝ ΤΟ ΕΧΕΤΑΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Ο Κ.ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΕΦΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΣΩ ΩΣ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΣΗΜΒΑΙΝΕΙ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/04/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    Alexandros N στις #89478

    Φιλε ΑΝΤΟΝΙΟ ευχαριστω για την απαντηση σου !! Φιλε μου ΓΙΑΝΝΗ οπως μου εδειξες το σωστο και λαθος το δικο μου κουταβι εχει στο σωστο υψος το αυτι του δηλ.. στην ευθεια του ματιου αλλα ειναι φαρδυ οπως στη δευτερη φωτο ( τη λαθος). Υπαρχει προβλημα?? ενω τα αδερφια του εχουν το σωστο. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #89487

    Κανείς σκύλος (όπως και εμείς) δεν είναι τέλειος, υπάρχουν σοβαρά μορφολογικά λάθη και άλλα που δεν έχουν και τόσο σημασία. Αν γενικώς είναι μέσα στο πρότυπο της φυλής και είναι καλή στο κυνήγι, ξέχνα το. Αν μέσα στα ενδιαφέροντά σου είναι και η συμμετοχή σε εκθέσεις μορφολογίας τότε ξέχνα το “εξαίρετος”.

    φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #89488

     …ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΕΦΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΕ….

    Μη το κάνεις θέμα, θα σου πω. Σε μια μελαχρινή μικρούλα…………………….

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #89491

    Καλημέρα σε όλους. Εγώ πάντως μέσα στο αυτοκίνητο έχω πάντα την ειδική χτένα με τα αραιά μακρυά δόντια με την οποία αφαιρώ οτιδήποτε έχει μείνει στο τρίχωμα του σκύλου μετά το κυνήγι. Δεν παίρνει παραπάνω από 2 -3 λεπτά και είναι κάτι το οποίο είναι ανάξιο λόγου πιστέυω για οποιονδήποτε κάτοχο σέττερ.

    Μπράβο Γιάννη βλέπω περνάμε καλά .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #89492

    Έχω ένα cocker 9,5 χρόνων (που πάντα με μαγέυει όταν κυνηγάει) και ένα setter 10 μηνών που στην ουσία φέτος θα βγει στο κυνήγι (που αν κρίνω από το κυνήγι του και τις φέρμες του στα σπουργίτια και στις δεκαοχτούρες περιμένω πολλά απο αυτό το σκυλί). Οι κολλιτσίδες στο setter θα βγαίνουν τόσο δύσκολα όσο στο cocker (που βέβαια πάντα κουρεύω);

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #89493

    Καλά ρε Γιάννη,

    αν είναι έτσι οι εύκολες λύσεις …..τρομάζω και να σκεφτώ πώς θα είναι οι δύσκολες.

    Μήπως σε έχουν βάλει τίποτε θηβαίοι να μας χώσεις να αποψιλώσουμε τον κάμπο; Λέω μήπως…..

    Να σαι καλά και να περνάς πάντα καλα.

    Μάκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #89505

    Εγώ πάλι θα το ξαναπώ. Διαβάζοντας και ακούγοντας διάφορα για το σέττερ πριν ακόμα ασχοληθώ με την συγκεκριμένη φυλή (αφού είχα και επανιέλ, αν και πάντα ήμουν κρυφός οπαδός της) δεν σας κρύβω οτι είχα τρομάξει για το πόσο θα πρέπει να το περιποιούμαι, σε σχέση με το τρίχωμα του. Τώρα πια απλά χαμογελάω. Πρώτον διότι βλέπω οτι δεν είναι τίποτα το δύσκολο και δεύτερον και περισσότερο επειδή μπόρεσα και κυνήγησα με αυτήν την φυλή χωρίς να περάσουν πολλά χρόνια κυνηγώντας με άλλες.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 86 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων