ENGLISH SETTER

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 86 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #90624


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #90625

    Συνάδελφοι υπάρχουν μόνο μέρη που επιτρέπεται η εκπαίδευση όπως είναι το Σχιστό. Δεν μιλάμε για ελεύθερους κυνηγότοπους. Στο Σχιστό εάν θέλει κάποιος μπορεί να βγάλει τον σκύλο του να τρέξει και εάν θελήσει μπορεί να αποφύγει να σηκώσει ξανά και ξανά ένα κοπάδι. Πάντως εγώ σήκωσα ένα κοπάδι από 10 πουλιά. Πουλιά ανεπτυγμένα δείγμα καθαρά πρώτης γέννας. Το εάν κάνουν κακό τα εκπαιδευτικά στο Σχιστό περισσότερο από τις αμέτρητες καρακάξες, αλεπούδες και αδέσποτα σκυλιά δεν νομίζω οτι είναι άξιο να το συζητάμε καν. Μην βάζουμε τα χεράκια μας και βγάζουμε τα ματάκια μας πάντα. Δηλαδή τι θέλετε να απαγορευτούν τα εκπαιδευτικά ακόμα και τον Ιούλιο;

    Ανδρέα ωραίες οι γκραβούρες για να μιλήσουμε και για τα Σέττερ επιτέλους. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #90627

    κωστα με αρεσουν πολυ τα σεττερ..αλλα εμαθα απο παλια με επανιελ και δυσκολο να αλλαξω το στυλ μου τωρα ..παντως ειναι εξαιρετικα και πανεμορφα !!! πολυ καλος μου φιλος ασχολειται και εχει φερει απο ιταλια σεττερ καθοτι σπουδασε εκει και εκανε καλα cone!! βγηκαν εξαιρετικα στο κυνηγι!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #346237

    Ανδρέα καλημέρα,

    το ξέρω οτι έχεις επανιέλ. Το είδα στο αντίστοιχο θέμα. Μάλιστα τον Νίκο από την Λαμία τον γνωρίζω και εγώ και έχουμε μιλήσει αρκετές φορές. Και εγώ με επανιέλ ξεκίνησα. Ήταν η αγαπημένη μου φυλή από τα ηπειρωτικά και μάλιστα ο τελευταίος σκύλος που είχα πριν ασχοληθώ με σέττερ δόθηκε (επειδή δεν έκανε γι’ αυτά που ζητούσα) σε γνωστό μου μέσα στον όμιλο και αυτήν την στιγμή πρωταγωνιστεί στους αγώνες στην πεδινή πέρδικα όπου ήξερα οτι ήταν πολύ καλός. Τα σέττερ όμως και τα πόιντερ είναι σκυλιά τα οποία μπορούν να δώσουν πολύ περισσότερα κατά την προσωπική μου άποψη. Πάντως εγώ προσωπικά και αυτό είναι που μετράει τελικά στον καθένα είναι οτι ποτέ μα ποτέ δεν μετάνιωσα που απέκτησα σέττερ και πιστεύω ακράδαντα οτι θα μείνω για πάντα σ’ αυτήν την φυλή χωρίς να παραβλέπω και την αξία των πόιντερ βέβαια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #90665

    ’ντε να γίνουμε πολλοί οι σετερόπληκτοι….

    Κώστα συγνώμη για την νουθεσία, δεν ήταν σαφές ότι μιλούσες για το Σχιστό και δυστυχώς διαβάζουν τη λίστα και άνθρωποι που μπορεί να βγάλουν λάθος συμπεράσματα καλόπιστα ή μη…

    Γι αυτό είναι καλό να ειμαστε σαφείς σε ορισμένα λεπτά θέματα.

    Στο θέμα Επάνιελ έχω δεί κάποια σκυλιά που άνετα κοντράρουν σέτερ τόσο στην πέτρα όσο και στο δάσος. Για μένα η επιλογή ράτσας είναι αρχικά θέμα κυνηγητικής προτίμησης αλλά σημαντικό ρόλο παίζει επίσης η αισθητική και ο χαρακτήρας της κάθε ράτσας.

    Φιλικά,

    Μάκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #90667

    ’ντε, ας δείτε μερικά από τα Σέττερ που έχω…..

     

     

     

     

     

     

     

     

    ….. δει στην ιστοσελίδα της Μελίσσα Νιούμαν. Και όποιος θέλει να κάνει περισσότερα οφθαλμόλουτρα ας δει: http://www.englishsetter.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #346249

    Γεια σας και από μένα. Έχω ένα setter αρσενικό ενός (1) έτους. Δε ξέρω αν είναι πρόβλημα αλλά μου συμβαίνει το εξής: Βέβαια ακόμη σε εκπαιδευτικά δεν τον έβγαλα (μάλλον θα ξεκινήσω από αύριο) αλλά όταν τον αφήνω καθημερινά ελεύθερο έξω από το σπίτι (μένω σε προάστιο της Κομοτηνής) κυνηγά με μεγάλο πάθος τα σπουργίτια και τις δεκαοχτούρες. Το πάθος του είναι τόσο μεγάλο σε σημείο να μην ακούει και να μη δίνει σημασία όταν τον φωνάζω!!! Τι μπορώ να κάνω μ’ αυτό; Έλπίζω να μην κάνει έτσι και στον κυνηγότοπο. Πάντως δοκίμασα και με κροκετάκια να του δώσω όταν έρθει αλλά πάλι θα επιστρέψει όταν θέλει αυτός και όχι όποτε τον φωνάξω! Συγνώμη που σας κούρασα…. 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1134
    KOSTASGR2000 στις #90674

    Καλημέρα σε όλους. Χρήστο αυτό δείχνει οτι το σκυλί σου έχει πάθος. Δεν είναι κακό για ένα σκυλί της ηλικίας του. 

    Και μία φωτογραφία από την πρώτη φέρμα σε μονή πέρδικα στα εκπαιδευτικά για φέτος.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    makis_m στις #90710

    Χρήστο,

    σε μια παράγραφο έχει ξαναθέσει το πρόβλημα της βασικής εκπαίδευσης κυνηγόσκυλων, που δεν είναι αλλο από την υπακοή από απόσταση.

    Υπάρχουν πολλές διαφορετικές προσεγγίσεις στο θέμα από απόλυτα καταναγκαστικές μέχρι απόλυτα συνεργατικές. Από όσα λίγα ξέρω καθεμία έχει τόσα θετικά όσα και αρνητικά και εφαρμόζεται με επιτυχία σε συγκεκριμένα σκυλιά. Εγω ξεκινούσα για πολλά χρόνια με σχετικό καταναγκασμό, αλλά δούλευα αρσενικά σκυλιά με ισχυρό χαρακτήρα. Όταν πέρασα σε θηλυκά είχα με αυτή την αντμετώπιση παταγώδη αποτυχία. Οπότε η συμβουλή μου είναι να ακούς πολλά να εφαρμόζεις κριτικά πολύ λίγα που νομίζεις ότι ταιριάζουν στο χαρακτήρα σου και στο χαρακτήρα του σκύλου σου και να έχεις υπομονή. Τα κυνηγόσκυλα είναι σε μεγάλη πλειοψηφία κοινωνικά σκυλιά που αγαπάνε και δένονται με τα αφεντικά τους. Οπότε σταδικά το σκυλί θέλει να γυρίσει σε σένα για χάδια και νερό αλλά επίσης (και ίσως αυτό είναι το σημαντικότερο) καταλαβαίνει ότι για να έχει επιτυχία στο κυνήγι πρέπει να συνεργαστεί μαζί σου. Αυτό χτίζεται με τον καιρό και τις εξόδους.

    Είναι πάντως λάθος σε καλπαστικά σκυλιά να ζητάς μόλις λυθούν και κάνουν σαν τρελά μετά από κλεισούρα ημερών να ακούνε σαν στρατιωτάκια. Δώσε του λίγο χρόνο να κουραστεί και μετά το πιθανότερο είναι ότι θα πλησιάσει ευκολότερα. Η ενίσχυση καλής συμπεριφοράς (χάδια νερό) πάντα βοηθάει αλλά μην περιμένεις θαύματα.

    Εχε πάντα σφυρίχτρα μαζί και συνήθισε το σκυλί σε αυτή (παράγγελμα και σφύριγμα) γιατί αν ανοιχτεί πολύ μόνο έτσι ακούγεσαι.

    Υπομονή και επιμονή χωρίς βιασύνες και ζόρι, αυτή είναι η συντηρητικότερη συνταγή επιτυχίας.

    Φιλικά,

    Μάκης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #90735

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Σε λίγες ώρες πάμε για το πρώτο (για φέτος) εκπαιδευτικό!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #346259


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από Chris-Kaz στίς 05 Ιούλιος 2007


    Γεια σας και από μένα. Έχω ένα setter αρσενικό ενός (1) έτους. Δε ξέρω αν είναι πρόβλημα αλλά μου συμβαίνει το εξής: Βέβαια ακόμη σε εκπαιδευτικά δεν τον έβγαλα (μάλλον θα ξεκινήσω από αύριο) αλλά όταν τον αφήνω καθημερινά ελεύθερο έξω από το σπίτι (μένω σε προάστιο της Κομοτηνής) κυνηγά με μεγάλο πάθος τα σπουργίτια και τις δεκαοχτούρες. Το πάθος του είναι τόσο μεγάλο σε σημείο να μην ακούει και να μη δίνει σημασία όταν τον φωνάζω!!! Τι μπορώ να κάνω μ’ αυτό; Έλπίζω να μην κάνει έτσι και στον κυνηγότοπο. Πάντως δοκίμασα και με κροκετάκια να του δώσω όταν έρθει αλλά πάλι θα επιστρέψει όταν θέλει αυτός και όχι όποτε τον φωνάξω! Συγνώμη που σας κούρασα…. 

    ΧΡΗΣΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟΙ ΘΑ ΖΗΛΕΥΑΝ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΥΛΟ.

    ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΩΣ ΘΑ ΟΔΗΓΗΣΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΥΛΟ.ΕΑΝ ΒΑΛΩ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΙΑ FERRARI ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΕΝΟ ΘΑ ΤΗΝ ΤΡΑΚΑΡΕΙ.ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΣΚΥΛΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΑΘΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΣΥΝΑΝΤΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΔΑΓΚΩΝΟΝΤΑΣ ΘΗΡΑΜΑΤΑ.ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΝΑΓΩΓΟ ΤΟΥΣ.ΒΓΑΛΕ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΕΞΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΑ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΚΑΘΕ ΠΟΣΑ ΛΕΠΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΡΥΘΜΟ,ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΒΑΣΙΚΗ ΥΠΑΚΟΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΣΦΥΡΙΓΜΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΕΞΩ ΣΤΟ ΤΥΧΟΝ  ΑΝΕΒΑΖΜΑ ΤΗΣ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΗΣ ΠΙΘΑΝΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ.


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/06/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    CENTRO στις #90786

    ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΠΟΥΡΓΙΤΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΕΚΑΟΧΤΟΥΡΕΣ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΑΝΤΟΝΙΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΓΡΑΨΕ. ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΟΣΟ ΘΑ ΣΟΒΑΡΕΥΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΤΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #90888

    Στο πρώτο εκπαιδευτικό έφυγε 4 φορές κυνηγώντας πουλάκια  αλλά επέστρεψε περιμένοντας τα χάδια μου!!! Σήκωσε και ένα ορτύκι αλλά το πέτυχα τη στιγμή που το κυνηγούσε (παρακολουθούσα  το cocker μου που “έπιασε” μυρωδιά)! Δε ξέρω πως το σήκωσε! Πάντως οφείλω να πω πως μετά το εκπαιδευτικό όταν τον αφήνω έξω από το σπίτι ελεύθερο επιστρέφει πολύ πιο εύκολα!!! Νομίζω πως θα μου πρεσφέρει πολλές συγκινήσεις αυτό το σκυλι!!! (ποιος λέει κάτι διαφορετικό για το σκύλο του;  ). Αύριο πάω για το δεύτερο εκπαιδευτικό. Αρκετά σας κούρασα…. Ευχαριστώ για όλα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #90892

    ΩΡΑΙΟΣ ,ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΛΥΝΗΣ ΑΦΗΣΕ ΤΟΝ 5 ΛΕΠΤΑ ΝΑ ΕΚΤΟΝΩΘΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΑ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΕΣ,ΑΣΤΟΝ ΝΑ ΤΑ ΞΕΣΗΚΩΝΕΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΜΑΘΗΤΗ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΠΛΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ.ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΒΓΗΚΕ ΜΑΘΗΜΕΝΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΜΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    panteli1 στις #355357

    http://img12.imageshack.us/img12/5328/dsc00070sy9.jpg
    http://img528.imageshack.us/my.php?image=dsc00069sj5.jpg

    :angry: Έτσι για να επαναφέρουμε το θέμα στην επιφάνια :D

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 86 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων