ENGLISH SETTER

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 76 έως 86 (από 86 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    gehiwtis στις #355366

    Παντελή δικό σου είναι?να το χαίρεσαι φίλε….αξιολάτρευτο.
    Αν και λαγοκυνηγός εχω μεγαλη συμπάθεια σε αυτή τη ράτσα.Είμαι απο Σαμο και έχουμε αρκετές πέρδικες εκεί!
    Τωρα τελειωνω τη σχολη μου και μαλλον απο το καλοκαιρι μάλλον θα αποκτησω ενα τετοιο.(3κολόρε ε?)

    Ηθελα να το αποκτήσω νωρίτερα αλλά επειδή λείπω πολύ καιρό απο το σπίτι μου λόγω σπουδών σκέφτηκα ότι είναι κρίμα ενα τέτοιο σκυλί να είναι δεμένο συνεχώς…
    Αλλά τώρα όμως δεν υπάρχουν εμπόδια…..το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι τα μέρη μας είναι πολύ πυκνά και το κλίμα πολύ ζεστό.πιστευεις οτι μπορει να ανταποκριθει υπο αυτες τις συνθήκες?

    Και πάλι να το χαίρεσαι το κουκλί σου…. :angry:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    424
    panteli1 στις #115870

    Ναι φίλε είναι μια από τις δυο καψουρες μου .
    Αυτός είναι ο αρσενικός που έχω και θα ανεβάσω και το θηλυκό
    Αν έχει την φροντίδα σου δεν έχει ανάγκη τίποτα αρκεί να το προσεχείς και να έχει σκιερό μέρος με μπόλικο φρέσκο νερό
    Στο βουνό δεν έχει ανάγκη
    Εγώ έχω μαζί μου πάντα νερό κα τους δίνω όταν δεν βρίσκουν εκείνα
    Τώρα στα πυκνά δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα μόνο με τις κολλιτσίδες αλλά έχω και χτενακι και έτσι όλα ΟΚ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    106
    kostas_edessa στις #355780

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ,ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ΣΚΛΥΡΟ ΔΟΝΤΙ.ΕΝΑ ΣΕΤΤΕΡ 18 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΑΝ ΔΕΝ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟΥ ΠΙΕΖΑ ΤΟΝ ΚΑΤΩ ΣΙΑΓΩΝΑ,ΑΥΤΟΣ ΚΛΕΙΔΩΝΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΝΑΤΟ ΦΥΣΙΜΑ ΣΤΟ ΑΥΤΙ ΤΟΥ.ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ;ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ… ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    483
    Kurzthaar στις #116390

    Κωστα σε χαιρετω φιλε,

    Φίλε μου συνηθως το σκληρο δόντι παρουσιαζετε μετα απο δικα μασ λαθη κατα την εκαπιδευση και δεν εκδηλωνετε ξαφνικα και απο το πουθενα. Φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα συνηθως ειτε οφειλετε σε λαθη δικα μας ειτε στην ψυχολογικη καταστασγ που βρισκετε η βρισκοταν σε προηγουμενη φαση το σκυλι. Δεν γνωριζω και δεν ειμουν μπροστα οταν συνεβηκε για να εχω ξεκαθαρη αποψη για την δικη σου περιπτωση.

    Ειπεσ οτι πιεζες την κατω σιαγονα.Φιλε μου οτιδηποτε κανουμε κοντρα το σκυλλι αυτο παντα θα αντιστεκετε.Απολαμβανει πολυ την φαση οπου παλευει για κατι και το διεκδικει. Ειναι οπως τα πρωτα μαθηματα με το τραβηγμα στο λουρι.

    Προσπαθησε κατα την επαναφορα, εαν δεν το δινει ευκολα , ειτε να πιεζεις πισω στα ζυγωματικα μεταξυ των σιαγονων ειτε να πιεζεις προσ τα μεσα στο στομα το πουλι.Με αυτο το τροπο το σκυλι ανοιγει διαπλατα το στομα και περνεις ευκολα το θηραμα και δεν βλαπτεις κιολας την σχεση σου με το σκυλλι. μετα φυσικα χαιδεμα κια μπραβο. Συνηθως ομως εαν ολα εινια ενταξει το σκυλλι πρεεπι να σου δινει το θηραμα με ευχαριστηση

    Πολλοι τραβανε μανιακως το πουλι, κτυπανε το σκυλι και του φωναζουν……..και εκει πανε πολυ πισω σε οτι εμαθαν στο σκυλι σχετικα με το απορτ..

    Εγω με την ευκαιρια εχω ενα αλλο προβλημα……μετα το απορτ που μου δινει το πουλι κια τ οβαζω στο γιλεκο……με τρεχει απο πισω θελοντας να μπει και αυτη στο γιλεκο να παρει το πουλι……Ξερω οτι ειναι απο την ελαχιστη πειρα που εχει ,αφου ελαχιστα πουλια της εχω δειξει αλλα…….ειναι κατι να με ανυσηχει???….

    Φιλικα

    Χρυσανθος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1013
    karma στις #116391

    Δε θελω να μπω στην ουσια των παρεμφερων προβληματων γιατι μονο αν ξερεις το ιστορικο ενος σκυλου βγαζεις συμπερασμα , η αμα εισαι επαγγελματιας το παιρνεις και το δουλευεις.
    Σας τονιζω ομως να διορθωσετε το αππορτ ΑΜΕΣΑ σε μικρη ηλικια.Χωρις αγριαδα να μαθει οτι θα φερνει το πουλι και θα το αφηνει , καθε αλλη αντιδραση πρεπει να αποκλειστει , ουτε φυσημα ουτε τραβηγμα , το εχω δει και το θεωρω αποτελεσμα κακης εκπαιδευσης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    106
    kostas_edessa στις #355785

    ΣΥΜΦΩΝΟ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΧΑΡΙΣΑΝ,ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ ΖΩΟΥ…ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ. ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #355797

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ,ΤΑ ΣΕΤΤΕΡ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ΣΚΛΥΡΟ ΔΟΝΤΙ.ΕΝΑ ΣΕΤΤΕΡ 18 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΑΝ ΔΕΝ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟΥ ΠΙΕΖΑ ΤΟΝ ΚΑΤΩ ΣΙΑΓΩΝΑ,ΑΥΤΟΣ ΚΛΕΙΔΩΝΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ.ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΝΑΤΟ ΦΥΣΙΜΑ ΣΤΟ ΑΥΤΙ ΤΟΥ.ΔΙΟΡΘΩΝΕΤΑΙ;ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ… ;)

    ΤΙ ΠΟΥΛΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ?
    ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΛΛΟΙ ΣΚΥΛΟΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ?
    ΟΤΑΝ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΩΣΤΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    106
    kostas_edessa στις #116432

    ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΤΣΙΧΛΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΧΤΗΠΗΣΑ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟ ΣΚΥΛΙ,ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΦΕΡΜΑ,ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΨΑΧΝΑ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΡΙΚΑΜΕ ΜΑΖΙ.ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕ ΑΠΑΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΤΥΧΕΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΤΑΞΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ.ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΚΛΕΙΔΩΣΕ ΤΑ ΣΑΓΟΝΙΑ.ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΛΛΟΣ ΣΚΥΛΟΣ.ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΙΕΣΩ ΤΟΥΣ ΣΙΑΓΟΝΕΣ ΤΟΥ(ΚΑΤΩ).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/04/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    Epaniel στις #116445

    ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΠΟΤΕ ΤΣΙΧΛΕΣ ΚΟΤΣΙΦΙΑ Η ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ(ΚΑΡΤΕΡΑΤΖΙΔΙΚΟ) ΜΕ ΕΝΑ ΣΚΥΛΟ ΦΕΡΜΑΣ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΖΗΜΙΑ(ΓΕΝΙΚΑ) ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ …ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΟΤΡΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΤΕΥΘΗΝΟΜΕΝΟ ΑΠΟΡΤ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΚΩΣΤΑΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    sotiriss στις #116451

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ .Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΧΕΔΟΝ ΞΕΧΝΑΕΙ ΝΑ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΡΟΠΟ ΨΑΞΙΜΑΤΟΣ ΚΟΙΤΑΖΩΝΤΑΣ ΨΗΛΑhttp://www.e-artemis.gr/forum/style_emoticons/default/tongue.gif

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    106
    kostas_edessa στις #355841

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΣΤΟ ΕΠΑΝΙΕΛ ΜΟΥ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΑΚΤΙΚΗ ΑΚΟΛΟΥΘΩ.ΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΠΡΙΝ,ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΑΣ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ,ΤΟ ΞΕΡΩ.ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ; :P

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 76 έως 86 (από 86 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων