Έχω ένα πρόβλημα, θα ήθελα την γνώμη σας

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 16 έως 17 (από 17 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #88279

    Χαίρομαι που λύθηκε η παρεξήγηση.

    Η δική μου ένσταση αφορούσε την μη επικινωνία του εκτροφέα. Αποδείχθηκε ότι όντως δεν ήταν σκόπιμο και συνεπώς όλα καλά.

    Τώρα πράγματι δεν φταίει σε τίποτα ο άνθρωπος από την στιγμή που οι γονείς προέρχονται από άλλες αναγνωρισμένες εκτροφές.

    Αλοίμονο αν ο κάθε συνάδελφος που έχει στην κατοχή του ένα ζευγάρι με καλό όνομα και γενεολογικό δένδρο, κάποια στιγμή θελήσει να κάνει μια γέννα να θεωρείται υπεύθυνος γιατί πριν από 7 γενιές κάποιος εκτροφέας στην Σερβία ή στην Ιταλία δεν έκανε καλά την δουλειά του. Το ότι έχει στα χέρια του ένα καλό πετιγκρι και σκύλους χωρίς μορφολογικά προβλήματα νομίζω ότι αρκεί για να αποφασίσει να κάνει μια γέννα. Μιλάω πάντα για κυνηγούς και όχι για μικρούς εκτροφείς που διαθέτουν μερικά ζευγάρια κλπ. Αυτοί εφόσον φιλοδοξούν να βελτιώσουν ή ακόμα και να δημιουργίσουν μια νέα γραμμή έχουν χρέος να ψάχνουν και να γνωρίζουν όλες τις γεννετικές παραμέτρους.

    Κυνηγοί είμαστε όχι εκτροφείς. Αυτό που μετράει είναι η αντιμετόπιση του προβλήματος όταν συμβεί με τον ενδεδειγμένο τρόπο. Ο φίλος Ανιχνευτής το έπραξε και μπράβο του.

    Το να αποκλείσει το ζευγάρι του από μελλοντικές γέννες επειδή βγήκε ένα κουτάβι προγναθικό είναι σκληρό γι αυτόν. Έχει ξοδέψει χρήματα και κόπο. Ίσως καλό θα ήταν στην επόμενη γέννα να κρατήσει όλα τα κουτάβια για να δει τι γίνεται. Σίγουρα ούτε αυτό εξασφαλίζει ότι δεν θα μεταφερθεί το πρόβλημα, αλλά τα λόγια είναι εύκολα. Δεν ξέρω μήπως το παρακάνουμε. Το σίγουρο είναι ότι το προγναθικό κουτάβι πρέπει να αποκλεισθεί.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1982
    Κυριμλίδης Σταύρος (black_pilum) στις #345669

     Παντελή, θα ήθελα να σε πληροφορήσω, και να λύσω και την όποια παρεξήγηση,  ότι η προσπάθεια μου να επικοινωνήσω με τον κυνοτρόφο, και το ξεχωριστό θέμα στο forum, έγινε ακριβώς για ενημέρωση.

    Δεν είχα σκοπό να τον υποχρεώσω να μου δώσει και νέο κουτάβι. Δεν έχω τον χώρο και τον χρόνο, για δύο σκυλιά. Ούτε θέλω να τον «αλλάξω». Δεν είναι ελαττωματικό άψυχο αντικείμενο, και ζητάω την εγγύηση του κατασκευαστή.

    Απλά έτυχε σ’ εμένα.

    Τώρα  το θέμα του αποκλεισμού του από μελλοντικές γέννες, είναι κάτι που με απασχολεί σοβαρά.    

Επισκόπηση 2 δημοσιεύσεων - 16 έως 17 (από 17 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων