ΑΠΡΙΛΙΑΤΙΚΑ!!! τρυγόνια

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 241 έως 252 (από 252 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #174747


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #174895

    Συνάδελφοι επανέρχομαι στο θέμα των απριλιάτικων τρυγονιών, γιατί νομίζω ότι άδικα διαπληκτιζόμασταν και στεναχωριόμασταν όλον αυτόν τον καιρό. Μάλλον οι φίλοι μας οι Ζακινθυνοί ,μας κορόιδευαν ότι κυνηγούν κανονικά τα τρυγόνια, ως παράδοση τοπική. Εγώ παρακολουθώ καθημερινά την έντυπη και ηλεκτρονική ειδησεογραφία…λόγω δουλειάς…και δεν βρήκα πουθενά έναν λαθροθήρα που να συνέλαβε η Ομοσπονδιακή Θηροφυλακή στο νησί. Άρα είναι εύλογο το συμπέρασμα ότι δεν κυνηγούν ανοιξιάτικά τρυγόνια στην Ζάκυνθο και άδικα τους γράψαμε τόσα πολλά στο φόρουμ. Εγώ ζητώ συγγνώμη για όσα είπα στο κοντινό παρελθόν……………….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #175589

    Φιλε prowler r μου λες για μυθοπλασιες και ξανα ρωταω σηγγεκριμενα αυτο εδω ειναι μυθοπλασια δηλαδη δεν ισχιει ?

    Το ανοιξιάτικο κυνήγι παραβιάζει την Ευρωπαϊκή Οδηγία 2009/147/ΕΚ για τα Άγρια Πουλιά και την ελληνική νομοθεσία, τα οποία ορίζουν ρητά ότι απαγορεύεται το κυνήγι των μεταναστευτικών ειδών κατά τη επιστροφή τους στους χώρους φωλεοποίησης (εαρινή μετανάστευση).

    Οχι γιατι αν ειναι μυθοπλασια να το ξερω του χρονου να πηγενουμαι κι εμεις εδω ?
    Οσο για τις πηγες μου , να ξερεις οτι αχορις να ενημεροσω τον αλλο δεν μπωρο να το βγαλω δημοσια .Και σου ειπα οι κυνηγιτικες οργανοσοις τιποτα ακωμα ,εστο μια κουβεντα η ενα δεν ξαρουμαι κατι ρε φιλε , θα περιμενω πηστευω οτι θα πουναι κατι για να ξερω απο ολες τις μεριες τι παιζει εκει και πως το βλεπουν το θεμα .Οσο αυτο με τα φωτα που εμποδηζουν και διοχνουν τα πουλια κι εγω πηστευα τετοιες μμμμμμμμμ αλλα οταν ειδα στο Παρισι τις φασσες στο κεντρο του παρισιου τα πρασινοκεφαλα κατω απο το πυργο του αιφελ και νεροκοτες και παπια μεσα στη ντιζνεη αναμεσα απο το κοσμο αρχησα να βλεπω τα πραγματα διαφωρετικα και να λεω οτι τελικα δεν μπωρει κατι αλλο φτεει .Απλος ο καθενας θελει να βλεπει τα πραγματα βαση των δικων του σημφεροντων .

    ΥΓ. Παντος δεν ξερω τι παιζεται εκει το ψαχνω ακωμα και γιατι ορισμενοι τους υποστιριζεται ,πραγματικα δεν ξερω τα σημφεροντα σας ?

    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #175596

    Φίλε Νίκο ειλικρινά λυπάμαι γιατί ΔΕΝ κατάλαβες τι λέω!
    Διάβασε προσεκτικά τι έχω γράψει…
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως το εαρινό κυνήγι είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ σήμερα!!!
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΠΑΔΟΣ ΤΟΥ!!!
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΔΕΝ ΠΡΟΤΙΘΕΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΣΚΗΣΩ!!!
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως τείνω να συμφωνήσω με τους περισσότερούς σας όσον αφορά την "ηθική" πλευρά του θέματος!!!

    Αλλά επίσης,
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΑΣΚΟΥΝΤΑΝ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΝΟΜΙΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥΣ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ!!!
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ΤΟΥΣ ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!!
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως δεν εναι σαφές αν το απριλιάτικο κυνήγι είναι ασύμβατο με τις αρχές της θηραματικής διαχείρισης
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να υιοθετούνται άκριτα ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΕΣ ΑΝΤΙΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ «θέσεις» από φίλους συνκυνηγούς

    Στην συζήτηση ενεπλάκην εξαιτίας της ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΗΣ, ΨΕΥΔΟΥΣ, ΑΡΛΟΥΜΠΟΕΙΔΟΥΣ ΚΑΙ ΓΚΕΜΠΕΛΙΚΆ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕΝΗΣ ΑΠΟ ΑΝΤΙΚΥΝΗΓΟΥΣ φράσης "ήδη ζευγαρωμένα" ΚΙ ΌΧΙ ΓΙΑ ΝΑ "ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ" ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ!!!!
    δες και το πρώτο μυνημά μου:
    http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?sh…st&p=279987%5B/url">

    Το κατάλαβες τώρα;;;;

    [/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #295437

    [color=”#8B0000″]
    [size=3][font=”Century Gothic”]……………………………. ποιά είναι τα αυτονόητα;
    Εσύ είπες ότι "κάπου διάβασες ότι τα τρυγόνια έρχονται αφού έχουν ζευγαρώσει στην Αφρική" και αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ!!!

    Και για να τελειώνουμε με αυτήν την ιστορία…..
    Πιστεύω πως κάτι τέτοιο διάβασες και παρασύρθηκες:
    [url=”http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_2_18/04/2008_267027″]http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl…/04/2008_267027[/url]
    το οποίο αναπαράγεται αυτούσιο από την ίδια συντάκτρια:
    [url=”http://biologion.blogspot.com/2008/04/blog-post_19.html”]http://biologion.blogspot.com/2008/04/blog-post_19.html[/url]
    [url=”http://zhteitaielpis.blogspot.com/2008/04/blog-post_18.html”]http://zhteitaielpis.blogspot.com/2008/04/blog-post_18.html[/url]
    [size=7][b][font=”Century Gothic”]ο γκαιμπελισμός των ζωολατρών έφτασε στο σημείο να επηρεάζει κι εμάς τους ίδιους και να φτάνουμε πιστεύουμε ότι λένε….. αυτό είναι το ρεζουμέ της υπόθεσης για μένα…. :( [/font][/size][/b]

    [/font][/size][/color]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1713
    Caveman στις #175600

    Δυστυχώς Μάριε θα συμφωνήσω για τον γκαιμπελισμό των ζωωλατρών που πατάει όμως στην ελλιπή γνώση των περισσοτέρων ελλήνων κυνηγών και την έλλειψη πληροφόρησής μας γύρω από θηραματικές πληροφορίες. Ενώ όλοι ξέρουν την διαφορά του απλού από το περιστροφικό κλείστρο ή το μέγιστο ύψος των σέττερ στο ακρώμιο, ελάχιστοι ξέρουν να ξεχωρίσουν εάν το τρυγόνι που τουφεκίσανε είναι αρσενικό ή θηλυκό!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #295420

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Φίλε Νίκο ειλικρινά λυπάμαι γιατί ΔΕΝ κατάλαβες τι λέω!
    Διάβασε προσεκτικά τι έχω γράψει…
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως το εαρινό κυνήγι είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ[u] σήμερα!!![/u]
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΠΑΔΟΣ ΤΟΥ!!!
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως ΑΚΟΜΑ ΚΙ ΑΝ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΔΕΝ ΠΡΟΤΙΘΕΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΣΚΗΣΩ!!!
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως τείνω να συμφωνήσω με τους περισσότερούς σας όσον αφορά την "ηθική" πλευρά του θέματος!!!

    Αλλά επίσης,
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΑΣΚΟΥΝΤΑΝ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΝΟΜΙΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟΥΣ ΠΛΥΘΗΣΜΟΥΣ ΕΞ ΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ!!!
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ΤΟΥΣ ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!!
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως δεν εναι σαφές αν το απριλιάτικο κυνήγι είναι ασύμβατο με τις αρχές της θηραματικής διαχείρισης
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να υιοθετούνται άκριτα ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΕΣ ΑΝΤΙΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ «θέσεις» από φίλους συνκυνηγούς

    Στην συζήτηση ενεπλάκην εξαιτίας της ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΗΣ, ΨΕΥΔΟΥΣ, ΑΡΛΟΥΜΠΟΕΙΔΟΥΣ ΚΑΙ ΓΚΕΜΠΕΛΙΚΆ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕΝΗΣ ΑΠΟ ΑΝΤΙΚΥΝΗΓΟΥΣ φράσης [b][u]"ήδη ζευγαρωμένα" [/u][/b] ΚΙ ΌΧΙ ΓΙΑ ΝΑ "ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ" ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ!!!!
    δες και το πρώτο μυνημά μου:
    [url=”http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?showtopic=2442&view=findpost&p=279987″]http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?sh…st&p=279987[/url]

    Το κατάλαβες τώρα;;;;

    [/font][/size][/color]

    Το κατάλαβες τώρα;;;;

    Προσπαθω Μαριε

    Ξεκάθαρα το έχω πει πως το εαρινό κυνήγι είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ
    Ξεκάθαρα το έχω πει πως ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΡΙΞΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ΤΟΥΣ ΖΑΚΥΝΘΙΝΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ!!!

    Αλλα τα βαζω διπλα διπλα και δεν κολανε .Δηλαδη θελεις τωρα να μου πεις οτι 25 χρωνια δεν εχει βρεθει ενας να τους κοψεις την παραδοση οπως θελουν να την λεναι και μου λες οτι τους ριχνουμαι στην πυρα και οχι οτι περναναι ολους τους αλλους για μμμμμμμμμμμμμ. Φιλε οι παραδοσοις ειναι για να σπαναι οπως λεναι και στο ποδοσφερο .

    ΥΓ.Μαριε εγω μπωρω να κατσο στο τραπεζι και να μιλησω και με τους κυνηγους και με τους οικολογους και με οποιονδιποτε γιατι πολυ απλα εχω πεταξει τις παροπιδες . :(
    Κουβεντιαζω με ολους και κραταω οτι εγω νομιζω σωστο , σου ειπα περιμενω και απο αλλου απαντισοις απο ολες τις μεριες . :lol:

    Και αν σ ενδιαφερει το θεμα πραγματικα θα σου τις δειξω .Και οταν λεω σ ενδιαφερει , ενοω να λιξεις η παρανομια γιατι παρανομια ειναι οτι κι αν λεει ο καθενας εδω .Και παρανομος ειναι οποιος δεν τιρει το νομο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #295411

    [font=”Century Gothic”]Αν μπορείς να καθίσεις να συζητήσεις με "οικωλόγους" και να βγάλεις συμπέρασμα, μπράβο σου! Αλλά μάλλον φίλε μου δεν το δοκίμασες ακόμη……

    Για τις παρωπίδες που λες, ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!! αλλά έλα να βγάλεις άκρη όταν ο συνομιλητής σου φοράει "οικωλογικές" παρωπίδες!

    Επίσης για να βλέπεις όμως τα πράγματα χωρίς παρωπίδες, πρέπει να τα εξετάζεις ορθολογικά χωρίς "συναισθηματισμούς και ηθικοπλαστικές ευαισθησίες" :lol:

    Θα σου ζητήσω κάτι, ρώτα "αυτούς" που σου απάντησαν για τ' "απριλιάτικο", ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ "ΘΕΣΕΙΣ" ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ!!! και θέλω να έχω τον λόγο σου ότι θα μας πεις την απάντησή τους :(

    Υ.Γ. ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ :lol: [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #295400

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]Αν μπορείς να καθίσεις να συζητήσεις με "οικωλόγους" και να βγάλεις συμπέρασμα, μπράβο σου! Αλλά μάλλον φίλε μου δεν το δοκίμασες ακόμη……

    Για τις παρωπίδες που λες, ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!! αλλά έλα να βγάλεις άκρη όταν ο συνομιλητής σου φοράει "οικωλογικές" παρωπίδες!

    Επίσης για να βλέπεις όμως τα πράγματα χωρίς παρωπίδες, πρέπει να τα εξετάζεις ορθολογικά χωρίς "συναισθηματισμούς και ηθικοπλαστικές ευαισθησίες" :lol:

    Θα σου ζητήσω κάτι, ρώτα "αυτούς" που σου απάντησαν για τ' "απριλιάτικο", ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ "ΘΕΣΕΙΣ" ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ!!! και θέλω να έχω τον λόγο σου ότι θα μας πεις την απάντησή τους :(

    Υ.Γ. ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ :lol: [/font][/size][/color]

    Καταρχην ευχαριστω για τις ευχαι και σου ευχωμαι κι εσενα τα καλητερα.

    Αν και η σηγγεκριμενη δεν ειναι οικολογικη οργανοση θα τους ρωτησω και οπως σου ειπα οταν θα εχω μαζεψει αυτα που θελω θα στα δειξω .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #295384

    οκ :(

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #175690

    Γιατί στην πράσινη – οικολογική – θέλουμε να γίνουμε του Νότου – Δανία επιτρέπεται η "σφαγή" των δελφινιών;

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%AE%…%8C%CE%B5%CF%82

    http://en.wikipedia.org/wiki/Faroe_Islands#Whaling

    Μήπως γιατί σέβονται τα έθιμα των πολιτών τους και ταυτόχρονα αναγνωρίζουν πως η "σφαγή" δεν αποτελεί απειλή για το είδος;
    Μήπως στην Ελλάδα είμαστε μόνον υπήκοοι και όχι πολίτες;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5748
    Prowler ® στις #293942

    Αν και η σηγγεκριμενη δεν ειναι οικολογικη οργανοση θα τους ρωτησω και οπως σου ειπα οταν θα εχω μαζεψει αυτα που θελω θα στα δειξω .

    [font=”Century Gothic”]Ακόμα μαζεύεις Νίκο; :lol:
    Έχω δει ήδη τις απαντήσεις των Αντωνάκη, Κυπρίδημου, Στριλάκου περιμένεις κι από άλλους;
    Από την αντίπαλη πλευρά πήρες καμιά απάντηση;[/font]

Επισκόπηση 12 δημοσιεύσεων - 241 έως 252 (από 252 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων