καλαμαρια!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Ψάρεμα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #359461

    κανόνισε Σεπτέμβρη που θα ξαναπάς να με πάρεις, να ρίξω κάνα κοφτερό :lol:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #359469

    Καλημερα σας ..

    Μετα απο ολιγοημερες διακοπες μαζι με τον κ. Jimistom ………και αφου ο κωλοκαιρος μας πεθανε στην κυριολεξια…..5 μερες ειχε 5-6 μποφωρ, μας αφησε και ψαρεψαμε για 2 μολις βραδιες…..!!

    Το αποτελεσμα σχετικα καλο …………το ΣΧΕΤΙΚΑ …….το γραφω γιατι οσοι ξερουν απο θραψαλα …..ξερουν οτι αμα πεσεις σε καλη βραδια βγαζεις και πολλα κιλα.

    Εμεις 2 βραδιες φτασαμε κοντα στα 30 κιλα θραψαλα. Ειδικα την πρωτη βραδια τα βρισκαμε απο αφρο μεχρι και πατωτα ……!!!! Στον πατο χτυπουσαν κατι θραψαλα……που μαλλον ειχαν σχεση με αρνια……….μιλαμε για θηρια 3κιλα και 4 κιλα …….!!! Δυστυχως δεν ανεβασαμε κανενα απο τα θηρια αφου τα ανεβαζαμε καμια 15-20 οργιες την εκαναν μες ελαφρα πηδηματακια …..!!! Τα ψαρευαμε απο αφρο μεχρι και 60-70 οργιες.
    Το θεμα ειναι ομως οτι περασαμε καλα , και το ευχαριστηθηκε και ο Jimistom, αφου ψαρευε πρωτη του φορα καλαμαρια.
    Ισως μεσα στον Σεπτεμβριο κανουμε καμια εξορμηση γιατι τοτε εχει πολυ μεγαλα…….!! Ιδωμεν

    Μερικες φωτο

    Ψαρευω τα καλαμαρια αρκετα χρονια.
    Λοιπον παντα ειχα μια απορια ισως ειναι η ευκαιρια να μου την λυσει καποιος!!!!!!!!
    Στα μερη μου υπαρχουν λιγα θραψαλα αλλα ΠΟΤΕ ΜΕΓΑΛΑ. Επισης αυτα τα μικρα που βγαινουν εδω, ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗ ΑΞΙΑ, οι περισσοτεροι τα χρησιμοποιουν για δολωμα καθως εχουν κακη γευση, σε αντιθεση με τα <δικα σας> θραψαλα…….ξερει κανεις πως εξηγειται αυτο;;;;;;;;
    Δεν μου φαινεται λογικο να ειναι αλλο ειδος!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #121035

    εγώ έχω και άλλη απορία, σαντορίνη κάνει θράψαλα και λίγα καλαμάρια, Ηρακλειά μόνο καλαμάρια, πολύ περίεργο πράγμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2602
    redwired στις #121045

    εδω ειναι οι φωτο

    http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?au…si&img=3420

    2 βραδια

    http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?au…si&img=3419

    Το μεγαλυτερο που εφτασε το 1.5 κιλα

    http://www.e-artemis.gr/forum/index.php?au…si&img=3421

    Φιλε sector απο οτι ξερω υπαρχουν παρα πολλα ειδη καλαμαριων .,………οποτε δεν αποκλειεται να ειναι και κανενα αλλο ειδος ..!!

    Παντως εαν θυμαμαι καλα ………..το μεγαλυτερο καλαμαρι που εχει πιαστει εφτασε τα 14 μετρα …..!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #121055

    Η αληθεια παιδια ειναι οτι πρεπει να ειναι πανω απο 40 κιλα ολα μαζι ,βγαλαμε και τα ψαρακια μας καναμε και τα μπανακια μας φαγαμε και ενα κοπαδι προβατα ωραια ηταν καλα να περασετε ολοι γιατι σε 14 μερες ξεκιναμε στα βουνα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #359495

    Η αληθεια παιδια ειναι οτι πρεπει να ειναι πανω απο 40 κιλα ολα μαζι ,βγαλαμε και τα ψαρακια μας καναμε και τα μπανακια μας φαγαμε και ενα κοπαδι προβατα ωραια ηταν καλα να περασετε ολοι γιατι σε 14 μερες ξεκιναμε στα βουνα

    Mπραβο ρε παιδια παντα να περνατε καλα και παντα να βγαζετε, ωραια τα θραψαλα σας ……..

    Εγω απο ψαρεμα φετος 0 καψουρευτηκε ο κολητος με την βαρκα και μονος μου δεν παω ουτε απεξω…. και ειμαι 300 μετρα απο τη θαλασσα αλλα χωρις παρεα δεν λεει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #121218

    Σε καταλαβαινω απολυτα. Ουτε μισο ψαρεμα δεν εχω παει φετος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #359644

    Σε καταλαβαινω απολυτα. Ουτε μισο ψαρεμα δεν εχω παει φετος.

    Αστα βικτωρα πικρα φετος με το ψαρεμα, και η πλακα ειναι παω ενα βραδυ για πλακα μονος μου και μια δρακενα με χτυπα στο χερι 2 φωρες καπακι ρε φιλε .
    25 χρονια ψαρευω και τωρα την επαθα σαν βλακας, ενταξει δεν ηταν και τιποτα τρελο αλλα δεν ειχα και ενα διπλα μου να πω τον πονο μου ρε φιλε :)
    ασε που το χερι εγινε τουμπανο….τι ψαρεμα να κανω μετα τα μεζεψα και δρομο…

    Χωρις παρεα φιλε στο ψαρεμα δεν περνας καλα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2226
    Σωτήρης 22 στις #359647

    Αστα βικτωρα πικρα φετος με το ψαρεμα, και η πλακα ειναι παω ενα βραδυ για πλακα μονος μου και μια δρακενα με χτυπα στο χερι 2 φωρες καπακι ρε φιλε .
    25 χρονια ψαρευω και τωρα την επαθα σαν βλακας, ενταξει δεν ηταν και τιποτα τρελο αλλα δεν ειχα και ενα διπλα μου να πω τον πονο μου ρε φιλε :)
    ασε που το χερι εγινε τουμπανο….τι ψαρεμα να κανω μετα τα μεζεψα και δρομο…

    Χωρις παρεα φιλε στο ψαρεμα δεν περνας καλα….

    Βρε πως εγινε αυτο;;;;;;;
    Την περασες για λιθρινι;;;;;;;;;;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #359650

    Βρε πως εγινε αυτο;;;;;;;
    Την περασες για λιθρινι;;;;;;;;;;;;;

    Σιγα μη την περασα και για μπαρμπουνι :) πηγα να βαλω ενα σπαρο στη σακουλα ρε φιλε μετα απο αρκετη ωρα και εκανε ενα σπαρταρισμα καλο και με καρφωσε.

    κατι κακο θα ειχα κανει και με πληρωσε η δρακαινα για να μαθω. :)

    φιλε βικτωρα της πεταω της μαγκουφες της δρακαινες και ξεμπερδευω αλλα ειπα να την κρατησω για ενα φιλαρακι για το πιτσιρικι του γιατι κανουν καλη σουπα
    μαζι με σπαρακια και διαφωρα αλλα ψαρια και την πατησα…αυτο με τα αγκαθια που λες εχεις δικιο φιλε ετσι θελουν για να εχεις το κεφαλι σου υσηχο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #121236

    Aτιμο ψαρι ειναι. Ενα ψαλιδι εχω στη βαρκα εγω, και μολις ψοφησει, κοβω τα αγκαθια και ξεμπερδευω. Αν και αν ειναι μικρη τη πεταω πισω γιατι πιο πολυ ειναι η ταλαιπωρια παρα το καλο της.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #359654

    την έχω φάει και γώ απο δράκαινα, έκανα ψαροτούφεκο και βάρεσα μια μέτρια, όπως έκανα να την ξεψαρίσω μου σκάει μια και περνάει το γάντι, και μου τη χώνει στο δάκτυλο, την άκουσα για αρκετή ώρα, ευτυχώς βγήκα έξω και πίεσα την πληγή να φύγει το δηλητήριο, η άτιμη είναι πολύ χειρότερη απο σκορπίνα, και άμα έχει φάει και κάνα καβουράκι εκεί να δείς γλέντια :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1852
    JIMISTOM στις #121477

    μια μερα το πρωτο ψαρι στις 6 το πρωι και μου δινει μια στο χερι και αλλες τρεισ μετα οι γιατροι στον κολο αστα

    Αλλα ενας ειναι ο μεγας ο ψαρας ονομα δεν λεω αλλα ειστε εξυπνποι ανθρωποι βγαζει δρακαινα και την αρχισε στα μπουνιδια λες και φοραγε κιτρινη φανελα εκανε τετοιο μισος αποτελεσμα την βγλαμε στο κρατικο χαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #359839

    μια μερα το πρωτο ψαρι στις 6 το πρωι και μου δινει μια στο χερι και αλλες τρεισ μετα οι γιατροι στον κολο αστα

    Αλλα ενας ειναι ο μεγας ο ψαρας ονομα δεν λεω αλλα ειστε εξυπνποι ανθρωποι βγαζει δρακαινα και την αρχισε στα μπουνιδια λες και φοραγε κιτρινη φανελα εκανε τετοιο μισος αποτελεσμα την βγλαμε στο κρατικο χαχαχαχα

    :) :) :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/08/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    398
    vebarbar στις #125698

    καλησπέρα…επειδή πρόσφατα μετακόμισα στην Αθήνα μπορεί να μου πει κάποιος ένα καλό μέρος για καλαμάρια..από στεριά βέβαια…μένω στο Π.Φάληρο…

    ευχαριστώ πολύ…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 35 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων