TOZ Η BAIKAL????

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #97453

    Γιατί υπάρχει στα ακριβότερα ??????????????

    Εχει σχαστηρίες ανασχέσεως το Beretta το Bernadelli- Ποιο έχει???

    Το μόνο και κύριο κακό των όπλων αυτών είναι το βάρος τους. Είναι βαριά.  3,3 κιλά δεν κάνει για περπατητο.

    Αλλά και το δικό μου  Beretta 686 L είναι 3,270 και μάλιστα με 67αρες κάννες και δεν παιρνει μετατροπή σύμφωνα με τον Παπατσαρούχα λόγω του ότι είναι με ασημμοκόληση και δεν μπορώ να το κάνω μπεκατσοντούφεκο.

    Και το μόνο ου ήθελα ο έρμος είναι αν βγάλω τις ρίγες ΄για να ελαφρύνει ούτε ανοίγματα ούτε τίποτα αλλο.

    παντελής


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    averel στις #97465

    καλημερα παιδια!

    σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

    σαν νεος στο χωρο που ειμαι,θα μου προτεινατε δικαννο ή καραμπινα?

    αναφερομαι στην καραμπινα διοτι εχει ενα παραπανω φυσιγγι και ισως θα μου ηταν χρησιμο,διοτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια στην σκοποβολη!

    αν ιχυει το δευτερο προτεινεται καποιο μοντελο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1376
    androu στις #347189

    Μηχανισμό ασφαλείας σαν κι’ αυτόν που περιγράφεις παντελή έχουν τα browning.

    Τώρα για το θέμα της ασημοκόλλησης , είναι έτσι όπως σου τα είπε ο Παπατσαρούχας . Το ίδιο συμβαίνει και με τα Browning , όπως και άλλα όπλα της αγοράς.

    Τώρα γιατί να ελαφρύνεις ένα όπλο που είναι ήδη σε λογικό βάρος (3,270) για περπάτημα , αλλά και για να μην σε κουδουνάει κάθε φορά που ρίχνεις … δεν το πολυκαταλαβαίνω .

    Όμως περί ορέξεως …

    Όσον αφορά τον φίλο averel , θα του πρότεινα ανεπιφύλακτα δίκαννο , αν και όχι Baikal . Στα λεφτά αυτά θα προτιμούσα τα TOZ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    913
    λιουφκα στις #347196

    Φιλε Averel προσωπικα θα σου προτεινα Δικαννο

    αναφερομαι στην καραμπινα διοτι εχει ενα παραπανω φυσιγγι και ισως θα μου ηταν χρησιμο,διοτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια στην σκοποβολη!  

    και γι’ αυτο τον λογο ( ο οποιος ειναι ενας απο τους πολους υπερ του Δικαννου) ειναι καλο να στραφεις σε ενα δυκαννακι.

    οι μή έχων μεγαλη εμπειρια στην σκοποβολη καλο ειναι να ξεκινουν με οπλο που τους παρεχει λιγες βολες για να σιγουρεψουν και να συγκεντρωθουν στη σωστη σκοπευση. ( για να μην πω μονοκανο και φανω υπερβολικος)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #347203

    Φίλε averel για τα λεφτά που αναφέρεις ότι είσαι διατεθειμένος να διαθέσεις μπορείς άνετα να πάρεις ένα καινούριο δίκαννο Baikal ή ΤΟΖ και με δυνατότητα εναλασσόμενων εσωτερικών τσόκ ακόμα και μονοσκάνδαλο με αυτόματους εξωλκείς (αν το παζαρέψεις ίσως λίγο, δεν θυμάμαι ακριβώς που κυμαίνονται οι τιμές τώρα). Το πλαγιόκαννο IJ 43 της Βaikal είναι εξίσου αξιόπιστο και καλό όσο και το σουπερποζέ της εταιρίας, το εξίσου γνωστό ΙJ 27. Σε τέτοια κατηγορία τιμής τα πιο αξιόπιστα μοντέλλα έχουν αποδειχθεί τα δισκάνδαλα με απλούς εξωλκείς (άποψη έμπειρων οπλουργών και πολλών χρηστών των όπλων αυτών) και αυτή είναι και η συμβουλή και σύστασή μου για σένα σε περίπτωση που αγοράσεις κάποιο απ’ αυτά: όσο πιό απλό τόσο πιο αξιόπιστο. Προσωπικά το υψηλό προφίλ και η κατανομή του βάρους στο σουπερποζέ της Βaikal με ξενίζει και η προτίμησή μου στρέφεται πρός το ΤΟΖ 34 ή το ΤΟΖ 120 (βγαίνει μόνο μονοσκάνδαλο όμως). Ένα τέτοιο όπλο είναι πολύ καλό για ξεκίνημα και σαν δεύτερο όπλο για αργότερα (σε περίπτωση που αποφασίσεις να πάρεις κάτι πιό ακριβό και ποιοτικό).

    -Για τον φίλο androu μια διόρθωση: τα Browning κατασκευής των τελευταίων ετών έχουν διπλές εγκοπές στις σφύρες για πρόληψη πιθανής τυχαίας εκπυρσοκρότησης και όχι κανονικές σχαστηρίες ανάσχεσης όπως τις εννοούμε στην τεχνική ορολογία κατασκευής των όπλων. Τα παλιά Browning δεν έχουν κάν αυτές τις διπλές εγκοπές στίς σφύρες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    averel στις #97546

    σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας,

    μια ερωτηση–σε κυνηγι τσιχλας που υποτιθεται οτι πρεπει να γεμιζεισ γρηγορα κλπ δεν  θα σε καθυστερουν οι απλοι εξολκεις?

    αν το παρω με αυτοματους και δημιουργηθει καποιο προβλημα μετατρεπονται σε απλοι η όχι?

    απο οτι καταλαβα οι μηχανισμοι toz & baikal ειναι σχεδον ιδιο και δεν τιθονται μεγαλες διαφορες επιλογης!

    σας ευχαριστω για το ενδιαφερον!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #97552

      Φίλε averel οι μηχανισμοί δεν είναι ακριβώς ίδιοι όπως λές αλλά η ανάλυσή τους σε βάθος δεν είναι επί του παρόντος πιστεύω. Οι αυτόματοι εξωλκείς μπορούν εύκολα να μετραπούν σε απλούς από έναν έμπειρο οπλουργό με την αφαίρεση των ελατηρίων τους το αντίθετο όμως (δηλ να μετατραπούν οι απλοί σε αυτόματους) δεν συμβαίνει συνήθως και άν γίνεται κοστίζει πολύ περισσότερο. Οι εφαρμογές των αυτομάτων εξολκέων σε όπλα χαμηλού κόστους αναπόφευκτα δεν είναι τόσο καλές όσο σε κάποια άλλα ακριβότερα (το ξαναλέω) με αποτέλεσμα την δυσλειτουργία τους κάποιες φορές (ο αυτόματος εξωλκέας όταν χαλάσει καμιά φορά δεν λειτουργεί ούτε ως απλός) εις βάρους του κυνηγιού μας. Επειδή το όπλο το χρησιμοποιούμε με τα χέρια και το  σώμα μας και όχι με τηλεπάθεια το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε (να κάνεις δηλαδή) είναι να παρατήσουμε τις διαφημίσεις των περιοδικών και να πάμε σε μερικά καταστήματα κυνηγετικών ειδών όπου επωμίζοντας και κρατώντας στα χέρια μας το κάθε μοντέλλο όπλου που είναι υποψήφιο για αγορά θα πάρουμε κάποια έστω εικόνα κατά πόσο μας ταιριάζει (σαν βάρος, μέγεθος, ζύγισμα στα χέρια, εφαρμογή του κοντακιού στον σωματότυπό μας κλπ) και κατά πόσο μας ικανοποιεί αισθητικά (ΜΕΓΑΛΟΣ παράγοντας για μια σωστή και πετυχημένη επιλογή). 

      Όσο για την ταχυβολία που αναφέρεις (στίς τσίχλες) αυτή δεν έχει καμία σχέση με την πετυχημένη βολή και την ακρίβεια στη σκόπευση – έτερον εκάτερον. Για να μπορεί κάποιος να ρίχνει γρήγορα και με ακρίβεια πρέπει πρώτα να μάθει να ρίχνει με ακρίβεια σε κινούμενο στόχο και μετά να βελτιώσει την ταχύτητά του – το αντίθετο οδηγεί μαθηματικά στην αποτυχία. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, κάθε άλλη γνώμη είναι δεκτή και συζητήσιμη.

    Φιλικά,

    Κώστας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    ULTRAXS στις #97554


    [indent]

    Προσωπικά το υψηλό προφίλ και η κατανομή του βάρους στο σουπερποζέ της Βaikal με ξενίζει και η προτίμησή μου στρέφεται πρός το ΤΟΖ 34 ή το ΤΟΖ 120 (βγαίνει μόνο μονοσκάνδαλο όμως). Ένα τέτοιο όπλο είναι πολύ καλό για ξεκίνημα και σαν δεύτερο όπλο για αργότερα (σε περίπτωση που αποφασίσεις να πάρεις κάτι πιό ακριβό και ποιοτικό).
     

    φιλε Κωστα το 120 ειναι οπλο υψηλου προφιλ (μονοκοματος πειρος και συρταρι) και τουλαχιστον στα δικα μου χερια το ζυγισμα του σε σχεση με το 34 ειναι υποδειεστερο και στην τελικη απο μια προχειρη ματια που του ερειξα δεν με επεισε οτι ειναι καλυτερο οπλο απο τα ο/υ της Baikal.. φιλικα  Κωστας


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    Sabo στις #97569

      Εχει έρθει στα χέρια μου επιτέλους το 120 και το ‘τρέλανα’ στις δοκιμές, λόγω τσίχλας ρίχνω περισσότερα από 4 κουτιά φυσίγγια τη μέρα.

      Το όπλο είναι πολύ στιβαρό, χωρίς να είναι ιδιαίτερα βαρύ, τουλάχιστο είναι αυτή η αίσθηση που μου δίνει, ίσως και λόγω ζυγίσματος, το Baikal που έχω, IJ43, μου φαίνεται πιο βαρύ χωρις να τα έχω ζυγίσει.

      Δεν έχει βέβαια καμία απολύτος σχέση με το 34 που είναι άλλη φιλοσοφία όπλου, το 120 ακολουθεί την πεπατημένη, από άποψη τεχνικών επιλογών, δίχως καινοτομίες.

      Η επώμηση πιστεύω ικανοποιεί το μέσο όρο των κυνηγών και η σχεδίαση του κοντακίου με ‘μάγουλο’ αν δε βοηθά, τουλάχιστο δε δυσκολεύει τη σκόπευση, εμένα μου δίνει την εντύπωση ότι με βοηθά!

      Η τουφεκιά τωρα στο 120 είναι σίγουρα πιο μαλακιά από το IJ43 ΄χαρη στο διευρυμένο αυλό 18,5 αλλά και στο πολύ καλό πέλμα κατασκευής ΤΟΖ που υπάρχει στο όπλο, η ανάκρουση κατά τη γνώμη μου ήταν λιγότερη από το Bettinsoli Dimont στα 36 γραμμάρια  τόσο με φυσίγγιο OSCAR όσο και με LAMBRO

      Όσο για την αξιοπιστία του όπλου δε μπορώ να έχω ακόμη ουσιαστική άποψη, είναι πολύ λιγη η χρήση που έχω κάνει, στις 500 με 600 ρίψεις, όμως χωρίς κανένα πρόβλημα, ούτε στην τουφεκιά πχ. διπλοτουφεκιά, ούτε με τους αυτόματους εξωλκείς, δεδομένο ότι χρησιμοποιώ ότι φυσίγγι μου τύχει, ακόμα και Almar που μου φέραν από Αθήνα με 3,80!!!

      Αυτό που λίγο με ξένισε στην αρχή ήταν η ‘πάπια’, την ένιωθα χοντρή στο πιάσιμο, συνήθισα όμως γρήγορα, τώρα μου μοιάζει λεπτό το Baikal!!!

      Σαν τελικό συμπέρασμα το ΤΟΖ 120 είναι ένα τίμιο ως προς την αγορά και την απόδωσή του όπλο που χωρίς τεχνολογικούς ακροβατισμούς μπορει να ικανοποιήσει το μέσο κυνηγό σε κάθε είδους κυνήγι χωρίς να δώσει μια περιουσία για την απόκτησή του.

      Προσωπικα μου αρέσει και η εμφάνηση του, αλλά περί γούστου….

      Συνοδεύεται από δύο τσοκ 00 ένα Fuell 1 και ένα 0.5, μήπως κανείς σας γνωρίζει στο θέμα των τσοκ αν υπάρχουν εξωεργοστασιακά και που μπορώ να βρω αλλιώς θα πρέπει να απευθυνθώ εκεί που το αγόρασα.

      Ευχαριστώ Sabo

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    27
    averel στις #97624

    sabo καλησπερα

    το ΤΟΖ 120 ποσο σου κοστισε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    Sabo στις #97674

      To όπλο που διαφήμηζε η Κάλκο, μου προσφέρθηκε στη Λαμία στην τιμή των 540,00 ευρώ χωρίς καμία έκπτωση, το πρόβλημα όμως ήταν το γεγονός ότι δεν υπήρχε ετοιμοπαράδοτο και η παραγγελία θα καθυστερουσε τουλάχιστο μέχρι τέλη Νοεμβρίου, αυτό με έκανε να αρχίσω το ψάξιμο σε άλλες πόλεις.

    Τελικά  βρέθηκε, σε επάρκεια, στη Θεσσαλονίκη στο καταστημα του κυριου Γκιουλέκα όπου και αγοράστηκαν δύο συν εξοπλισμος – κάλτσες, παπούτσια κ.α. – στην τιμη των 500,00 ευρώ έκαστο χωρίς όμως την θήκη της προσφοράς, αυτό με κάνει να πιστεύω ότι πρόκειται για άλλη εισαγωγή και όχι της Κάλκο.

      Το κατάστημα ανέλαβε την αποστολή τους με ταχυδρομείο και όλη η διαδικασία εξαντλήθηκε σε δύο ημέρες. Το όπλο ήρθε σφραγισμένο σε ‘χαρτοκιβώτιο’ της ΤΟΖ, πιο άσχημο κουτί δεν έχω συναντήσει σε όπλο, σε μια ‘θάλασσα’ από λάδι με ένα ολιγόφυλλο βιβλιαράκι – μάνουαλ και ένα σακουλάκι πλαστικό με τέσσερα τσοκάκια, δύο 00 ένα 0,5 (3) και ένα φουλ (1), δοκιμάστηκε από την επόμενη μέρα με τα αποτελέσματα που σας περιέγραψα πιο πάνω. Averel, και για όποιο άλλο ενδιαφέρεται, η διεύθυνση του καταστήματος είναι :

    ΓΚΙΟΥΛΕΚΑΣ ΜΙΧ. & ΣΙΑ Ο.Ε.  ΟΛΥΜΠΟΥ 56 ΤΚ 54631 ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΗΛΕΦΩΝΟ 2310 262637

    Καλημερίζω όλους, Sabo

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #97678

    Απορία: Φίλε Saboτα τσοκάκια 00 τι σύσφιξη είναι;;;;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #97681

    Μάριε, αυτό ετοιμαζόμουν να ρωτήσω κι εγώ, αλλά μπήκα εδώ:

    http://www.tulatoz.ru/en/toz120.html 

    και λύθηκε η απορία μου: δεν είναι 00 αλλά 0,0 (mm) δηλαδή μηδενική σύσφιξη – κύλινδρος:

    Model

    Barrel gauge

    Chokes, mm

    Barrel
    length, mm

    Shotgun
    length, mm

    Weight,
    kg

    under

    over

    under barrel

    over barrel

    interchangeable screw-in choke tubes

    ТОZ-120-12-1Е

    12/70

    12/70

    0,0 / Cyl.;
    0,25 /Imp.Cyl.;
    0,5 / Mod.

    0,0 / Cyl.;
    0,5 / Mod.;
    0,75/Imp.Mod.;
    1,0 / Full

     

    750
    or
    711

    1180
    or
    1140

    3,5*
    or
    3,4*

    ТОZ-120-12М-1Е

    12/76

    12/76

    ТОZ-120-12V-1Е

    12/70

    12/70

     

     

    0,0 / Cyl.;
    0,5 / Mod.;
    1,0 / Full

    ТОZ-120-12МV-1Е

    12/76

    12/76

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    95
    Sabo στις #347235

      Ακριβώς αυτό που απάντησε ο Steve,είναι κύλινδρος, εγώ τα χρησιμοποιώ για τσίχλα, εκεί που κυνηγώ είναι ελαιώνες με πουρνάρια όσο πάμε προς το βουνό, η τσίχλα αν είναι μακριά ή δεν τη χτυπάς λόγω απόστασης ή αστοχίας ή αν τη χτυπήσεις δεν τη παίρνεις γιατί τη χάνεις στους θάμνους, με το κύλινδρο λοιπόν ρίχνω σε αυτές που υπάρχει κάποια πιθανότητα να τις πάρω και ομολογώ πως μέχρι τριάντα μέτρα έχω επιτυχία. Γενικά βοηθά πολύ η ανοιχτή τουφεκιά που δίνει ο κύλινδρος γι’ αυτό και χρησιμοποιήται από πολλούς γνωστούς μου τοσο για τσίχλα όσο και για ορτύκι και μπεκάτσα.

    Καλημέρα σε όλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    pao στις #99254

    μπορει καπιος φιλος να μου προτεινει μαρκες φυσιγγιων να δοκειμασω για το τοζ34ερ. 1=3.; ευχαριστω.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων