Benelli SuperSport

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 76 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    Θωμάς στις #440229

    H φιλε να σε ρωτισω.. εαν σε περιπτωση δεν παρω την supersport πια μου προτηνεις να παρω για φασσα τσιχλοκοτσιφα και παππια?

    Φιλικα Θωμας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    Θωμάς στις #440230

    gia oikonomikous logous pio poli

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    281
    Supernova στις #440354

    gia oikonomikous logous pio poli

    Benelli supernova με ριγα
    Βenelli M2

    Aεριων :
    Beretta
    Winchester
    Browning
    Franchi
    Remington
    Βaikal

    Σε όλες αυτες τις εταιρείες θα βρεις μοντέλα σε αρκετά καλή τιμή

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #440359

    εαν σου αρεσει το στυλ της supersport , μπορεις να επιλεξεις την rafaello , ειτε την απλη ειτε τις πιο σπεσιαλ εκδοσεις
    νομιζω ξεκινα απο 1300 ,πολυ ομορφο οπλο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    21
    tsilosntoulis στις #440362

    Λοιπον φιλαρακι εγω εχω την super sport εδω και 5 χρονια.Κυνηγαω κυρίως Λαγο σε ανοιχτα καρτερια,την εχω κυνηγησει πολυ σε φασσα,τρυγονι και τσιχλα και λιγο σε αγριογουρουνο.και σκοπευτηριο.Το οπλο ειναι φανταστικο και σε διατρηση και σε συγκεντρωση.με συγκρισεις οπλων τις συλλογης μου οπως remington 1100 76cm κανη,skb καραμπινα,δικανο breda b4 super poze,και beretta 303.σε συγκρισεις σε χαρτι ,τηλεφωνικο καταλογο και ντενεκε,σε διαφορα μετρα.με διαφορα ητανε πολυ μπροστα.Οτι σου λενε δεν σκοτωνει και τα συναφει ειναι απαραδεκτα.εχω παρει φασσα σε τετοιο υψος με 5αρια που να φανταστεις απο τι υψος επεσε στο πεσιμο τις βγηκανε τα εντοσθια ολα,καταλαβαινεις!!!και λαγους σε πολυ οριακες αποστασεις.το όπλο ειναι πιο μπροστα απο τις υπολοιπες benelli.ο λόγος?το porting στην κανη βγαζει μισο τσοκ ποιο σφιχτη ντουφεκια και τα τσοκακια ειναι σαφως καλυτερα Extended Crio® Chokes.αξιζει τα παραπανω λεφτα και δεν θα το μετανιωσεις.Με το μονο που πιστευω πως πρεπει να εξοικειωθεις ειναι η υπερυψωμένη ρίγα σκόπευσης.Εγω δυσκολευτικα λιγο.αλλα αν το βρεις θα το ερωτευθεις το οπλο.Πιστεύω να σε βοηθησα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    127
    Σπύρος crio power στις #440379

    εαν σου αρεσει το στυλ της supersport , μπορεις να επιλεξεις την rafaello ,…η ποιο σωστη κουβεντα ..οικονομοια κ ποιοτιτα!!!… για δες λιγο raffaello power bore?????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    Θωμάς στις #440576

    Ok

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    Θωμάς στις #440639

    Και κάτι τελευταίο.Ποιό τσοκ μου προτείνετε να βάλω το 2 ή το 3?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    22
    Θωμάς στις #440640

    Στη Super sport?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #440643

    προσωπικα δεν εβαλα ποτε πιο σφιχτο απο 3* και αυτο σε πουλια κουκιδες ενω το συνηθισμενο ειναι 4* και ημουν πολυ ευχαριστημενος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Γεοργιος Βαης στις #440982

    Τη είναι κρυογενες κάννες τα λεγόμενα στα Εγγλέζικα (cryogenic) η (cryo treatment.)

    Το (cryo treatment) στης κάννες είναι καθαρός (gimmick που σημαίνει κόλπο ξεγελάσεις.)

    Στην επεξεργασία μετάλλων για να γίνει η βαφή ατσαλιού για σκλήρυνση λέγεται στα Εγγλέζικα (Heat triatment). Για λίγο μαλάκωμα ατσαλιού που γίνεται πάντα για ανθεκτικότητα μετα (Heat triatment) λέγεται (tempering) και γίνεται θερμαίνοντας το ατσάλι σε μια ορισμένη θερμοκρασία και χρόνο πάντα λιγότερο από ότι χρειάζεται για την σκλήρυνση.

    Για σταθεροποίηση ατσαλιού να μην στραβώνει σε ορισμένες θερμοκρασίες γίνεται το (stress relieving) μετά από το (tempering) και σε θερμοκρασία χαμηλότερη από το (tempering) για ορισμένες ώρες. Αυτό είναι απαραίτητο για τής κάννες ραβδωτών όπλον (όπως τα πολεμικά παράδειγμα) διότι όταν εξακολούθης να πυροβολείς η θερμοκρασία τής κάννης συνεχώς ανεβαίνει και εάν δεν έχει γήνη το (stress relieving) στραβώνει η κάννη και η σφαίρες αλλάζουνε κατεύθυνση και χάνεις το στόχο.

    Για τον λόγο αυτό και για να σιγουρευτεί η σταθεροποίηση ραβδωτής κάννης μετά από το (stress relieving) δοκίμασαν πολλά εργοστάσια (barrel makers) στης Η.Π.Α. το (cryo treatment) που γίνεται σε θαλάμους εξατμίζοντας ξηρό πάγο (dry ice) δημιουργώντας πάρα πολύ χαμηλή θερμοκρασία (πάρα πολύ μείον). Δυστυχώς αποδείχτηκε ότι δεν προσέφερε καμία βελτίωση και το εγκατέλειψαν.

    Εάν τα λειοκανα στραβώνουν λίγο με την θέρμανση πυροβολισμού μπορείς να χάσις το στόχο σου έως 4 εκατοστά το ανώτερο στα 40 μετρα. Ποιος είναι αυτός ο σκοπευτής που μπορεί να κράτηση ακόμη και σε ακίνητο στόχο πυροβολώντας όρθιος τόσο σταθερά το όπλο? Και ποιος μπορεί να το αποδείξει όταν προβολείς με σκάγια?

    Καλό κυνήγι.

    George Vais Retired U.S. master gunsmith.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    Alexadros στις #448051

    mas epri3es ta mprikia re file kai re file aman oute tsok dn kseris na dialegis

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #450474

    Χρόνια πολλά σε όλους τους συνφορουμίτες!

    Ένας από τους συνκυνηγούς της παρέας αποφάσισε να αναβαθμιστεί και από baikalακια-δικαννάκιας που είναι να πάρει καραμπίνα της προκοπής.
    Έχουμε γυρίσει μαζί όλα τα μαγαζιά και ο όπλο που τον έχει γοητεύσει περισσότερο από όλα είναι η Vinci super sport.

    Εγώ με τα πλαστικούρια της vinci δεν μπορώ να προσαρμοστώ πολύ αλλά η συγκεκριμένη με τα ανθρακονήματα το σώζει λίγο το αισθητικό κομμάτι. Όπως και να ‘χει δε μου πέφτει λόγος, αυτό αποφασίζει.

    Το όπλο του αρέσει από όλες τις απόψεις αλλά δεν μπορεί να καταλήξει σε μέγεθος κάννης. Είχε αποφασίσει αρχικά τα 71εκ αλλά τώρα με κάτι τελείως άκυρες σκέψεις που κάνει σκέφτεται να πάρει 76εκ.

    Οι τελείως άκυρες (για εμένα) σκέψεις του είναι αυτές οι οπές που έχει η κάννη της vinci στα τελευταία 5εκ της κάννης για να φεύγει ένα τμήμα αερίων και να περιορίζεται η κίνηση της κάνης πάνω-κάτω στην τουφεκιά ώστε να είναι πιο γρήγορο το recovery από την ανάκρουση. Ε λοιπόν του έχει καρφωθεί ότι επειδή γίνεται σε έκταση 5 ολόκληρων εκατοστών στην κάννη ότι θα έχει σημαντική απώλεια ενέργειας προώθησης αερίων σε αυτά τα τελευταία 5κ και άρα λέει ότι λειτουργικά και βλητικά η κάνη θα συμπεριφέρεται σαν 66άρα και άλλα τέτοια που εγώ δεν καταλαβαίνω. Με αυτό το σκεπτικό έχει αλλάξει τώρα και θέλει να πάρει 76εκ κάννη.

    Μπορεί κάποιος να μου πει αν έχουν κάποια βάση αυτά που λέει ή όχι;
    Ευχαριστώ πολύ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #450477

    Χρόνια πολλά σε όλους τους συνφορουμίτες!

    Ένας από τους συνκυνηγούς της παρέας αποφάσισε να αναβαθμιστεί και από baikalακια-δικαννάκιας που είναι να πάρει καραμπίνα της προκοπής.<br>
    Έχουμε γυρίσει μαζί όλα τα μαγαζιά και ο όπλο που τον έχει γοητεύσει περισσότερο από όλα είναι η Vinci super sport.

    Εγώ με τα πλαστικούρια της vinci δεν μπορώ να προσαρμοστώ πολύ αλλά η συγκεκριμένη με τα ανθρακονήματα το σώζει λίγο το αισθητικό κομμάτι. Όπως και να ‘χει δε μου πέφτει λόγος, αυτό αποφασίζει.

    Το όπλο του αρέσει από όλες τις απόψεις αλλά δεν μπορεί να καταλήξει σε μέγεθος κάννης. Είχε αποφασίσει αρχικά τα 71εκ αλλά τώρα με κάτι τελείως άκυρες σκέψεις που κάνει σκέφτεται να πάρει 76εκ.

    Οι τελείως άκυρες (για εμένα) σκέψεις του είναι αυτές οι οπές που έχει η κάννη της vinci στα τελευταία 5εκ της κάννης για να φεύγει ένα τμήμα αερίων και να περιορίζεται η κίνηση της κάνης πάνω-κάτω στην τουφεκιά ώστε να είναι πιο γρήγορο το recovery από την ανάκρουση. Ε λοιπόν του έχει καρφωθεί ότι επειδή γίνεται σε έκταση 5 ολόκληρων εκατοστών στην κάννη ότι θα έχει σημαντική απώλεια ενέργειας προώθησης αερίων σε αυτά τα τελευταία 5κ και άρα λέει ότι λειτουργικά και βλητικά η κάνη θα συμπεριφέρεται σαν 66άρα και άλλα τέτοια που εγώ δεν καταλαβαίνω. Με αυτό το σκεπτικό έχει αλλάξει τώρα και θέλει να πάρει 76εκ κάννη.

    Μπορεί κάποιος να μου πει αν έχουν κάποια βάση αυτά που λέει ή όχι;<br>
    Ευχαριστώ πολύ!

    αυτές είναι οι γνωστες θεωριες του καφενείου , να το παρει το οπλο σε 76 να του πεις του φιλου σου , αλλα καμμια επιπτωση δεν εχει τo porting οσο αφορα την κινητικη ενεργεια η την δυναμη της τουφεκιας , αντίθετα πολλα προτερήματα εχει , οσο αφορα την προωθηση των αεριων ακομα και με υπερπροοδευτικες ππυριτιδες σε κοντρα δοσεις , όλα εχουν τελειωσει στα 60 εκ το μεγιστο , και όλα αυτά τα γραφω σαν κατοχος 4 οπλων με porting με διαφορα μηκη κανων και θαλαμων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #450479

    Καλο Μεσημερι και Χρονια Πολλα! μ αρεσει και εμενα πολυ η Vinci SuperSport..Πιστευω οτι ειναι αριστη επιλογη! η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν εχουν βαση αυτα που λεει..αλλα και εγω θα ημουν σε διλημα 71 η 76 πιο πολυ για την σκοπευτικη γραμμη,επειδη οσο πιο μακρια σκοπευτικη γραμμη τοσο μεγαλυτερη ακριβεια υπαρχει στο στοχο ειδικα πανω απο τα 30 μετρα,επισης λογω υψους ειμαι 1.95,τα μακρυκανα οπλα μου ταιριαζουν καλυτερα ισως..αλλα για γενικο κυνηγι, παντα κατα την προσωπικη μου γνωμη, θα επελεγα 71..αν την ειχα μονο για το sporting θα επαιρνα 76..για γενικο κυνηγι και σκοπευτηριο θα πηγαινα και παλι 71! σε στοχους που πεταγονται ξαφνικα,και εχεις δραστικα πολυ μικρο χρονο να τουφεκισεις,θα ειναι καπως δυσχρηστη με 76 ποντους κανη..ενω με 71 τα πραγματα θα ειναι καπως καλυτερα..και να πω και κατι αλλο,φαντασου οτι το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΜΗΚΟΣ ενος αυτογεμους με 71 ποντους κανη ειναι περιπου σαν δικανο με 78-80 ποντους κανη (αναλογα με το μηκος της βασης του αυτογεμους),λογω την μακριας βασης του αυτογεμους..αρα και η ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ του αυτογεμους με 71 ποντους ειναι περιπου σαν ενα δικανο με 78-80 ποντους κανη.τελος πιστευω οτι με ΑΥΤΟΓΕΜΕΣ και 76 ΠΟΝΤΟΥΣ κανη παμε σε ενα οπλο που θα ειναι αποκλειστικα για στατικο και ΜΟΝΟ κυνηγι..

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 46 έως 60 (από 76 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων