Benelli SuperSport

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 76 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Benelli

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #450480

    Δημήτρη και Γιάννη ευχαριστώ πάρα πολύ!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #450601

    αυτές είναι οι γνωστες θεωριες του καφενείου , να το παρει το οπλο σε 76 να του πεις του φιλου σου , αλλα καμμια επιπτωση δεν εχει τo porting οσο αφορα την κινητικη ενεργεια η την δυναμη της τουφεκιας , αντίθετα πολλα προτερήματα εχει , οσο αφορα την προωθηση των αεριων ακομα και με υπερπροοδευτικες ππυριτιδες σε κοντρα δοσεις , όλα εχουν τελειωσει στα 60 εκ το μεγιστο , και όλα αυτά τα γραφω σαν κατοχος 4 οπλων με porting με διαφορα μηκη κανων και θαλαμων

    Οταν το πορτινγκ ειναι πανω στον αυλο λειτουργει και σα φρενο στο κυαθιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #450619

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>Δημητρης Benelli wrote:</div>
    αυτές είναι οι γνωστες θεωριες του καφενείου , να το παρει το οπλο σε 76 να του πεις του φιλου σου , αλλα καμμια επιπτωση δεν εχει τo porting οσο αφορα την κινητικη ενεργεια η την δυναμη της τουφεκιας , αντίθετα πολλα προτερήματα εχει , οσο αφορα την προωθηση των αεριων ακομα και με υπερπροοδευτικες ππυριτιδες σε κοντρα δοσεις , όλα εχουν τελειωσει στα 60 εκ το μεγιστο , και όλα αυτά τα γραφω σαν κατοχος 4 οπλων με porting με διαφορα μηκη κανων και θαλαμων

    Οταν το πορτινγκ ειναι πανω στον αυλο λειτουργει και σα φρενο στο κυαθιο,εχω διαμορφωση ενα Υπερτσοκ μακρυ που ηταν εξτρα φουλ 12/10,αθλιο σε συγκεντρωση-κατανομη.Σε 10/10 και πορτινγκ τυπο Rhino στο στομιο βραχια καρχαρια,με 25 βαθμους η συγκεντρωση στα επιπεδα τουλαχιστον της Μπερεττα αλλα θελω να το δω με κρυο.Παντως της Μπαλιζες της κοψοφτερες της ανατιναζε<θαλαμη 70αρα χαχαχαχα><br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Το αποτελεσμα μετα τη δοκιμη Σαραντος

    </div>

    το κανονικο φρενο στομιου είναι το σχεδιο που γραφεις σαν δοντια καρχαρια δηλαδή , και το βγαζει εργοστασιακα και η Perazzi σε κανες skeet , η ανατιναξη που εγραψες δεν είναι τυχαια , η δυναμη οφείλεται στην θαλαμη αλλα η ανατιναξη στο σχημα που παιρνει η στηλη περνωντας και βγαινοντας απο μια κανη με τετοιο σχεδιο porting , τελικα ρε φιλε βλέπεις ότι τιποτα δεν τυχαιο ?το ηξερες ότι σχεδόν παρομοια δουλεια κανουν οι τρυπες που ριχνουν τα αερια στο πιστονι στις καραμπινες αεριων ? εχεις δει συγκεντρωτηρα από οπλο αεριων ριγμενο πως εχει γινει στην μια μερια ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #454656

    να σας ρωτησω το κοντακι της supersport περνει αλλαγες σε μηκος ??? το χτενι σηκωνεται κατα υψος( προς τα πανω) ??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #454658

    Και σε μηκος αυξομειωνεται αλλαζοντας πελματα και το χτενι αλλαζει.Θα τη φερω στην τσιχλογιορτη αν θες να τη δεις Ακη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #454661

    αν δε σου κανει κοπο φερτην να την πιασω να ριξω κιολας γιατι με φλερταρει επικινδυνα….θα μιλησουμε κιολας να δω τι δουλευω τοτε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #454959

    κατα μηκος ποσα εκατοστα μπορει να φθασει το κοντακι της supersport με αλλαγη πελματων???? φθανει τα 39 εκ που χρειαζεται το καλλιγραμμο σωμα μου???

    ρωταω γιατι απο οτι ειδα εχει κουμπωτο πελμα κ οχι βιδωτο . αποστατες περνει???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    3430
    ΛΕΩΝ στις #454988

    Αποστάτες γιοκ,απ΄όσο ξέρω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    τζο στις #456825

    H φιλε να σε ρωτισω.. εαν σε περιπτωση δεν παρω την supersport πια μου προτηνεις να παρω για φασσα τσιχλοκοτσιφα και παππια?

    Φιλικα Θωμας
    [/quote
    απο 2007 ειμαι κατοχος μιας super sport αν μαθεις και το φερεις στα μετρα σου ειναι οτι καλυτερο για το κυνηγι που θες και ειδικα αν βρεις εναν καλο συνδιασμο φυσιγγιου με τσοκ τοτε αν αστοχεις να ξερεις οτι θα φταις εσυ και τιποτε αλλο αυτο εχω κανει και εγω με την βοηθεια καποιου γνωστη απο δω μεσα και το οπλο το εχω αγαπησει ειναι οπλο για ανοιχτο πεδιο τρελα σκοτωματα απο τρυγονια τσιχλες μεχρι παπια σε παγωνιες και σε λασπονερα δες στην σελ υδροβιων και θα καταλαβεις δεν το εχω κυνηγισει σε αγριοχηρο και δεν ξερω τι κανει σε μονοβολα το μονο μειον για αυτο το οπλο και πιστευω για ολα σχεδον τα μπενελι που δεν εχουν εχτρα φιλμ παραλαγης ειναι τα στιγματα και μετα η οξειδωση που πιανει σχεδον αμεσως η καννη αν την αφησεις χωρις καθαρισμο σε αλμυρο νερο και λιγο πιο αργοτερα σε γλυκο νερο για μενα ειναι το τελιο οπλο για το κυνηγι που κανω……………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #459071

    Τη είναι κρυογενες κάννες τα λεγόμενα στα Εγγλέζικα (cryogenic) η (cryo treatment.)

    Το (cryo treatment) στης κάννες είναι καθαρός (gimmick που σημαίνει κόλπο ξεγελάσεις.)

    Στην επεξεργασία μετάλλων για να γίνει η βαφή ατσαλιού για σκλήρυνση λέγεται στα Εγγλέζικα (Heat triatment). Για λίγο μαλάκωμα ατσαλιού που γίνεται πάντα για ανθεκτικότητα μετα (Heat triatment) λέγεται (tempering) και γίνεται θερμαίνοντας το ατσάλι σε μια ορισμένη θερμοκρασία και χρόνο πάντα λιγότερο από ότι χρειάζεται για την σκλήρυνση.

    Για σταθεροποίηση ατσαλιού να μην στραβώνει σε ορισμένες θερμοκρασίες γίνεται το (stress relieving) μετά από το (tempering) και σε θερμοκρασία χαμηλότερη από το (tempering) για ορισμένες ώρες. Αυτό είναι απαραίτητο για τής κάννες ραβδωτών όπλον (όπως τα πολεμικά παράδειγμα) διότι όταν εξακολούθης να πυροβολείς η θερμοκρασία τής κάννης συνεχώς ανεβαίνει και εάν δεν έχει γήνη το (stress relieving) στραβώνει η κάννη και η σφαίρες αλλάζουνε κατεύθυνση και χάνεις το στόχο.

    Για τον λόγο αυτό και για να σιγουρευτεί η σταθεροποίηση ραβδωτής κάννης μετά από το (stress relieving) δοκίμασαν πολλά εργοστάσια (barrel makers) στης Η.Π.Α. το (cryo treatment) που γίνεται σε θαλάμους εξατμίζοντας ξηρό πάγο (dry ice) δημιουργώντας πάρα πολύ χαμηλή θερμοκρασία (πάρα πολύ μείον). Δυστυχώς αποδείχτηκε ότι δεν προσέφερε καμία βελτίωση και το εγκατέλειψαν.

    Εάν τα λειοκανα στραβώνουν λίγο με την θέρμανση πυροβολισμού μπορείς να χάσις το στόχο σου έως 4 εκατοστά το ανώτερο στα 40 μετρα. Ποιος είναι αυτός ο σκοπευτής που μπορεί να κράτηση ακόμη και σε ακίνητο στόχο πυροβολώντας όρθιος τόσο σταθερά το όπλο? Και ποιος μπορεί να το αποδείξει όταν προβολείς με σκάγια?

    Καλό κυνήγι.

    George Vais Retired U.S. master gunsmith.

    Η κρυογεννή επεξεργασία του ατσαλιού βλετιώνει πολλά πράγματα στο ατσάλι δεν είναι gimmick? Εκτός ότι δίνει μεγαλύτερη αντοχή στις μεγάλες θερμοκρασίες, εξαλήφει τις όποιεσδήποτε τάσεις έχει το μέταλλο και άρα έχουμε λιγότερες πιθανότητες να ραγίσει, μειώνει την αντίσταση, την μακροζωία του μετάλλου και πολλά άλλα. Όλα αυτά είναι αποδεδειγμένα και δεν είναι σε καμία περίπτωση κόλπα εντυπωσιασμού καθώς η κρυογεννή επεξεργασία χρησιμοποιήτε όχι μόνο σε όπλα αλλά και στους κινητήρες παντών τύπων που εκεί έχουμε περισσότερες πιέσεις, θερμοκρασίες και τριβές και άρα πολύ μεγαλύτερη καταπόνηση των μετάλλων. Όλοι αυτοί οι μύθοι που έχουν βγεί περί κόλπο management κλπ. που λένε ότι δεν προσφέρει τίποτα η κρυογεννή επεξεργασία είναι αβάσιμοι και είτε δεν έχουν πειραματιστεί αρκετά για να βγάλουν ακριβή συμπεράσματα, είτε το κάνουν για κερδοσκοπικούς σκοπούς είτε είναι άσχετοι. Για του λόγου το αληθές διάβασε και εδώ https://nfa.ca/resource-items/cryogenic-treatment-rifle-barrels-0 καθώς και εδώ

    Αλήθεια που το έμαθες ότι η κρυογεννή επεξεργασία είναι απλά ένα τρίκ?

    Συμπέρασμα η κρυογεννής επεξεργασία στις κάνες μόνο πλεονεκτήματα μπορεί να επιφέρει και κανένα μειονέκτημα άρα δεν βλέπω κανένα λόγο για τον οποίο όλος ο κόσμος κατηγορεί την κρυογεννή επεξεργασία των κανών της benelli.

    Απλά στα απλά κυνηγετικά όπλα είναι ίσως μία περιττή διαδικασία αφού το μέταλλο δεν καταπονείται τόσο πολύ, ούτε θερμένεται αρκετά ώστε να φανεί η διαφορά (διαφορά έχει φανεί σε τεστ που έχουν γίνει εδώ στην Ελλάδα μάλιστα μετά από αρκετές συνεχόμενες τουφεκιές όπου η κρυεγεννή κάνη δεν έχει αλλοιώσει τις κατανομές ενώ σε μία μη κρυογεννή κάνη αν υπερθεμανθεί αλλοιώνονται οι κατανομές της. Αυτό ήταν άρθρο στο Κυνηγεσία κ. Κυνοφυλια αν θυμάμαι καλά σε παλιό τευχος όταν είχαν πρωτοβγει η benelli cryo). Για αυτό άλλωστε πλέον η benelli χρησιμοποιεί πλέον κρυογεννής κάνες μόνο στα όπλα που προορίζονται για σκοπευτήριο που εκεί ζορίζεται περισσότερο η κάνη από τις πολλές συνεχόμενες τουφεκιές.

    Τώρα αν οι benelli δεν έχουν καλά βλητικά αποτελέσματα ίσως να φταίνε άλλοι λόγοι. Πάντως αυτό που λένε οι μαρτυρίες είναι ότι η Benelli Super Sport έχει την καλύτερη τουφεκιά από όλες τις κάνες είτε tribore είναι είτε beretta είτε δεν ξέρω και εγώ τι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    Babbis στις #467528

    Καλησπέρα σε όλους του φίλους κυνηγούς.Είμαι κ εγω κάτοχος μιας Supersport και θελω να με βοηθήσετε για την αγορά μιας δεύτερης κάνης. Κυνηγάω μπεκάτσα σε πυκνό κ θέλω να αγοράσω μια κάνη 61εκ η οποία να είναι ισάξια με αυτήν της μάνας της κ να έχει χαμηλή ρήγα. Από ποιά Benelli θα ταιριάζει περισσότερο κ τι αυλό μου προτείνετε.?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/04/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    1724
    kapnas 125+25 στις #467542

    Καλησπέρα σε όλους του φίλους κυνηγούς.Είμαι κ εγω κάτοχος μιας Supersport και θελω να με βοηθήσετε για την αγορά μιας δεύτερης κάνης. Κυνηγάω μπεκάτσα σε πυκνό κ θέλω να αγοράσω μια κάνη 61εκ η οποία να είναι ισάξια με αυτήν της μάνας της κ να έχει χαμηλή ρήγα. Από ποιά Benelli θα ταιριάζει περισσότερο κ τι αυλό μου προτείνετε.?

    Καλησπέρα αν μιλάμε για καινούρια κάνη ετοιμάσου για κανα 600αρι+ τώρα για την 61cm που λες θα είναι τουλάχιστον Crio για να σου κάνουν και τα τσοκ που έχεις. Οποιαδήποτε κάνη που δεν έχει το ίδιο σπείρωμα με αυτό που έχεις σου είναι άχρηστη.. ο λόγος είναι ότι δεν κάνουν τα τσοκ όχι ότι δεν μπαίνουν στο όπλο σου.. από την σειρά (M) το ξεχνάς γιατί έχει άλλο δακτυλίδι η κανη .. βρες κάνη που να έχει ρίγα carbon θα σου είναι πολύ πιο ελαφριά από όλες της άλλες κάνες που έχουν της παραδοσιακές ρίγες.
    Υρ.. για αυλους πάρε τον αντιπρόσωπο παίζουν διαφορά σενάρια .. αν και επικρατέστερο είναι το 18,4. Ποτε δεν ξέρεις για κάτι λίγο παραπάνω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #470489

    καλησπερα στο κλαμπ….οποιος ξερει ας μου πει κατι πως μπορω να δωσω cast off στη supersport χωρις να πειραξω το πανω-κατω…φοραω ηδη μεσαιο χτενι,το αλλαξα προσφατα απο το μικρο χτενι γιατι χαμηλοτουφεκαγα. αλλα σε προσφατο αποφγευματινο τσιχλοκυνηγι ολα τα πουλια μου στριβαν προς τα δεξια,δλδ , περναγα αριστερα τους. σε πινακα στα 10 μ που το εριξα παει κεντρο κ κανα 2-3 ποντους αριστερα η μισερς τουφεκιες.

    υγ. φλαντζα δε ξερω τι νουμερο φοραω. :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2396
    Δημητρης Benelli στις #470493

    που το εριξα παει κεντρο κ κανα 2-3 ποντους αριστερα η μισερς τουφεκιες

    να παρεις το οπλο σου φιλε , να ερθεις κατω να κερασεις καφεδες και τα περαιτέρω , να το φτιαξουμε , να το ριξεις και να πας μετα στην ευχη της παναγιας και του χριστουλη , από το νετ ότι και να λεμε είναι αερολογιες , είναι θεμα 15 λεπτων το πρόβλημα σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    akis_a στις #470495

    ναι σε αυτο εχεις ενα δικιο δημητρη. απλα δεν εχω ολες τις φλαντζες κ αρα πρεπει να αγορασω φλαντζα πριν ερθω. οποτε κατσε να το λυσω να δω τι φοραει το οπλο κ μιλαμε. καφε θα κερασω σιγουρα το γεναρη που θα περασω… παντως με τη μεσαια ραχη αγριεψε πολυ το οπλο ακομα κ που αριστεριζει κανει πραγματικα καψιματα.. :yahoo:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 76 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων