Προδιαγραφές Browning

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 42 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    ULTRAXS στις #90868


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από BIRDY στίς 11 Ιούλιος 2007


    ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ 525 CLASSIC ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΤΟΥ ΑΥΛΟΥ.


    [/indent]

    φιλε birdy θα βγαλεις την παπια και θα δεις στην αριστερη πλευρα των καννων του οπλου εκει μετα την ενωση με το μονομπλοκ πρεπει να γραφει τις διαμετρους των αυλων 

    Κωστας


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #90870

    ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ ΚΩΣΤΑ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΨΑΧΝΑ ΤΗ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΒΛΕΠΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    309
    MIROKU στις #90876

    ΦΙΛΕ BIRDY OYTE TO ΔΙΚΟ ΜΟΥ 525 ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΛΟ.ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ.ΟΙ ΛΟΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΤΕΥΘΙΑΝ ΑΠΟ ΙΑΠΩΝΙΑ ΚΑΙ  ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΤΙ ΑΚΟΥΣΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #90883

    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ MIROKU, ΧΤΕΣ ΒΡΑΔΥ ΕΨΑΧΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟΥΣ ΑΥΛΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΟΝΤΩΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    225
    giorgosa83 στις #90908

    ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ?

    ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΒΕΛΓΙΟ?

    ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ?

    ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΠΙΜΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΚΕΡΔΟΥΣ… ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ BROWNING ΟΧΙ ΓΙΑ ΟΠΛΑ ΧΑΜΗΛΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    51
    Pouaro στις #90910

    Oute sto diko mou Browning anagrafetai i diametros tou aulou, opws episis kai i anagrafi “Special Steel” pou tha eprepe na yparxei kai akoma to megethos tis thalamis, den yparxei pouthena….

    Telika auta ta opla pou den metaferthikan sto Belgio, dokimastikan se trapeza dokimwn toulaxiston stin Iapwnia?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    309
    MIROKU στις #90911

    ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ 2-3 ΚΑΛΟΥΣ ΟΠΛΟΥΡΓΟΥΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΙΣΥΧΩ.ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΑΥΤΑ ΔΟΚΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ  ΠΙΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΛΑ ΟΠΛΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ PROOF HOUSE .KAI ΕΤΣΙ ΤΑ ΟΠΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΦΥΣΙΚΑ.ΑΝ ΚΑΠΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΣ ΜΑΣ ΛΙΣΕΙ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    309
    MIROKU στις #90912

    ΕΜΕΝΑ ΓΡΑΦΕΙ ΘΑΛΑΜΗ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΡΙΧΝΕΙ ΑΤΣΑΛΙΝΑ ΣΚΑΓΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΙΝΒΕΚΤΟΡ 28ΙΝΤΖΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΙΑ ΣΥΜΒΟΛΑ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΚΛΕΙΔΙΩΝ.ΦΣΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΠΙΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΑΠΟ ΒΕΛΓΙΟ.Ο ΠΩΛΙΤΗΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΑΠΕΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΜΙΝΕΙ ΤΑ ΟΠΛΑ ΣΤΑ ΛΙΜΑΝΙΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΑΓΚΕΛΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    225
    giorgosa83 στις #90913

    ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ 2 ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΟΠΛΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΠΟΡΟΥΣ ΟΠΛΩΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ. ΤΩΡΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΒΕΛΓΙΟ, ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΑΓΟΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΥΣΤΗΡΗ (ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΑΡΤΙΔΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΕΣΤΕΛΝΑΝ ΠΙΣΩ. ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΤΥΠΙΚΟΙ ΕΚΕΙ), ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΤΟΥΣ.

    ΠΑΝΤΩΣ ΑΠ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/05/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    104
    ULTRAXS στις #90918

    [indent]

    Telika auta ta opla pou den metaferthikan sto Belgio, dokimastikan se trapeza dokimwn toulaxiston stin Iapwnia?

    νομιζω οτι στην Ιαπωνια δεν υπαρχει κρατικος φορεας πιστοποιησης για τα οπλα ομως αυτο δεν ειναι κατα αναγκη κακο γιατι την αποκληστικη ευθηνη για αυτα φερει ο κατασκευαστης αλλωστε και το SKB που εχω αναγραφει μονο μηκος θαλαμων    πιστευετε οτι σε θεματα ασφαλειας/αντοχης το συγκεκριμενο οπλο ειναι υποδιεστερο των ευρωπαικων που σφραγιζωνται ??

    φιλικα Κωστας


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #90924

    Στην Ιαπωνία όπως και στις Η.Π.Α., οι νόμοι προστασίας του καταναλωτή είναι πολύ αυστηροί. Η κάθε εταιρεία είναι ΥΠΟΛΟΓΗ για τυχόν ατύχημα που θα της στοιχίσει ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ!!!!

    Έτσι τα όπλα είναι κατασκευασμένα με τέτοιο τρόπο που να αποκλείουν αυτή την περίπτωση….με λίγα λόγια είναι πολύ γερά!!!!

    Στην Ευρώπη, η ευθύνη “μετατίθεται” στην τράπεζα δοκιμών, αν συμβεί ατύχημα η εταιρεία δεν φέρει ευθύνη εφόσον τα όπλα της φέρουν σφραγίδες (συνεπώς πιστοποίηση αντοχής) από κρατική τράπεζα δοκιμών…..

    Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για την υπομονή σας να διαβάσετε όλο το θέμα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/03/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    365
    bore στις #90926


    [indent]

     τι γίνεται με τον διευρυμένο αυλό;;; απ’ όσο γνωρίζω η Browning σφραγίζει τα όπλα της με την ένδειξη 18,7, αν δείτε όμως τον πίνακα 1, μας λέει για .742 δηλαδή για 18,85!!!! (από 18,81 έως 18,89!!!!)……… η διαφορά των 2/10 δεν «καλύπτεται» εύκολα, ούτε με τσοκάκια με εσωτερική διάμετρο «βάσης» 19,0+++…. Με λίγα λόγια θα έπρεπε να υπάρχουν δύο τύποι Invector Plus για αυλούς 18,7 & 18,85… και οι αποδόσεις των τσοκ;;;;;

    Θα παρακαλούσα όσους φίλους έχουν όπλα με διευρυμένους αυλούς και την δυνατότητα (βλέπε πρόσβαση σε αυλόμετρο) να κάνουν τις αντίστοιχες μετρήσεις και να μας ενημερώσουν (φίλε Χρήστο – Bore, καλά το κατάλαβες για ‘σένα χτυπά η καμπάνα)…. Εγώ είμαι πάντως πιστεύω ότι θα «βρουν» αυλό από 18,81 έως 18,89, σύμφωνα με τις επίσημες προδιαγραφές….. 

    Δέν γνωρίζω άν υπάρχει απόκλιση από τήν πραγματική διάμετρο η ένδειξη πού δίνει τό αυλόμετρο μά τό win ,χωρίς τύπωμα στίς κάνες,έδωσε 18,92 !!!!! μέ τό brow κ αυτό χωρίς σταμπάρισμα στό 18,82. Τά τσοκάκια στήν πλευρά πού ενώνονται μέ τόν αυλό είναι λίγο παραπάνω από τό 19,2 μή δημιουργώντας έντονη διαφορά -σκαλοπάτι- στόν φαρδύτερο αυλό όμως υπάρχει τό 1/10 τής διαφορετικότητας στήν σύσφιξη όταν χρεισημοποιούνται στά δυό όπλα.Δοκιμές στόν πίνακα δέν έκανα γιά νά διαπυστώσω τυχόν αύξηση-μείωση τής απόδοσης. Σέ κάτι άλλο πού θέλω νά σταθώ από τά συμπεράσματα-καταθέσεις τής αξιόλογης μελέτης σου είναι η διαφορά στό ποσοστό συγκέντρωσης πού δίνει η Browning ανάμεσα σέ 70χιλ. θαλάμη κ 76χιλ. Είχα κάνει σύγκριση πού είχε γίνει μέ τόν ίδιο τύπο φυσιγγίων κ στίς ίδιες κληματολογικές συνθήκες ανάμεσα σέ δυό διευρημένα όπλα ,μέ τό ίδιο τσοκάκι, κ σέ αυτό μέ τήν μακριά θαλάμη είδα απώλεια πού αντιστοιχούσε σέ 2/10 τσόκ. Αν θυμάμαι σωστά τό 18,8 ήταν τό τύπωμα τής κάνης μέ τήν 76άρα. Χρήστος.

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #90927

    ULTRAXS,

    Εάν αγόρασες την ΣΚΒ σου από Κύπρο, στείλε ένα ΠΜ πότε το αγόρασες (χρονιά) και πιο μοντέλο πήρες. Υπάρχουν ορισμένα πράγματα που πρέπει να ξέρεις( εάν δεν τα ξέρεις είδη δηλαδή)!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #90947


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από bore στίς 13 Ιούλιος 2007



    [indent]

    Δέν γνωρίζω άν υπάρχει απόκλιση από τήν πραγματική διάμετρο η ένδειξη πού δίνει τό αυλόμετρο μά τό win ,χωρίς τύπωμα στίς κάνες,έδωσε 19,2 !!!!! μέ τό brow κ αυτό χωρίς σταμπάρισμα στό 18,2. 

    μήπως κάνεις κάποιο λάθος; 18,2??????, αλλά και το 19,2!!! είναι εκτός προδιαγραφών!!!! Super- extra- back bore

     

    ……………………………………………….. είναι η διαφορά στό ποσοστό συγκέντρωσης πού δίνει η Browning ανάμεσα σέ 70χιλ. θαλάμη κ 76χιλ. Είχα κάνει σύγκριση πού είχε γίνει μέ τόν ίδιο τύπο φυσιγγίων κ στίς ίδιες κληματολογικές συνθήκες ανάμεσα σέ δυό διευρημένα όπλα ,μέ τό ίδιο τσοκάκι, κ σέ αυτό μέ τήν μακριά θαλάμη είδα απώλεια πού αντιστοιχούσε σέ 2/10 τσόκ. Αν θυμάμαι σωστά τό 18,8 ήταν τό τύπωμα τής κάνης μέ τήν 76άρα. Χρήστος.

    Ναι, όντως είναι ένα θέμα που πρέπει να το δούμε αναλυτικότερα, δεν έχω όπλο με θαλάμη 76 mm, αλλιώς να είστε σίγουροι πως θα την έψαχνα την δουλειά!!!!

    Ούτε λίγο, ούτε πολύ με magnum όπλο και “απλά” (αλλά ποια “απλά”) φυσίγγια, μπορεί να “γλυτώνεις” τα διασποράς!!!!

    Και τι συμβαίνει όταν ρίχνουμε σε μακρυνές αποστάσεις φυσίγγια 70 mm σε magnum θαλάμες;;;;; “αραιώνει” τόσο η συγκέντρωση, που να πρέπει να πάμε στο X-full;;;;

    [/indent]


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8970
    leo στις #90948

    Δεν ξέρω αν οφείλεται στο μήκος της θαλάμης, αλλά οι πιο αποτελεσματικές τουφεκιές από όλα τα όπλα μου, βγαίνουν από το MIROKU μου, που έχει 81 εκατοστά κάννες, 70άρες θαλάμες, 18,7 αυλό (σταμπαρισμένο) και κοντούς κώνους προσαρμογής. Σίγουρα η εξωπραγματική του απόδοση είναι συνδυασμός όλων των ανωτέρω χαρακτηριστικών.

    Και μην με τσιγκλίστε πάλι (Νεοπτόλεμε και λοιποί) να σας εξηγήσω τι θεωρώ “εξωπραγματική” γιατί θα με αναγκάσετε να αναφέρω πάλι μέτρα…

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 42 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων